Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Nesferatu

Post by Nesferatu » 11/02/2006 20:44

Sigurno se mozes izboriti za bolje uslove rada, samo treba da se potrudis jer svi zakoni vrijede za sve, kako za domacina tako i za stranca. Niko ti nece pomoci ako ne kazes sta te muci.
Ti sine od kapitalizma nisi vidjeo ni malo k.

Ja Santosa absolutno razumijem. Svjedok sam hiljade takvih sudbina. Ljudi sa 60 godina govore da su u Americi u zadnjih 8 godina vise se naradili nego u prethodnih 54. I to ljudi koji su potekli sa zemljradnickih i tezackih njiva, koji su sa 5 godina krave tjerali na ispasu prije i poslje skole i slicno. Znaci ne danasnji "smikeri i mindjusari" kojima je tesko na predavanje otici po minusu.

baustelac

Post by baustelac » 11/02/2006 20:51

@nesferatu.
Ja govorim o zapadnoj Europi. Za USA, ne znam i pretpostavljam da je tako kao sto ti kazes.
Evo sad sam pogledao da si ti rekao ovo za omladinu i to je ujedno i odgovor na tatoo-ovo pitanje.
Zapadna Europa gdje se Santos nalazi je ipak vise socijalna drzava nego USA i vaze sasvim druga pravila.

klif

Post by klif » 11/02/2006 21:05

tatoo wrote: Tacno, sto opet ne opravdava generaliziranje. Ove godine su 2 moja prijatelja dosla raditi u grad gdje ja zivim. U Bosni su sjedili u kaficu i ispijali kafe, jer im je pun k...., da ih na gubavu platu, privatnici ponizavaju i sve sto je u BiH simptomaticno. Znaci, bas oni navedeni u proslim postovima. Znas kako ovdje rade? Za primjer svima. Ljudima nista nije tesko. Da naaglasim ne opravdavam sjedenje na guzici i blejanje, ali ako nisam u kozi tih ljudi kuci kako ja da znam i tvrdim da su lijeni.

Formirati drzavu sa efikasnom zastitom radnickih prava je dugacak i bolan proces. Taj zadatak moze da izvrsi samo politika koja zbilja vodi racuna o svojim gradjanima.

Svi smo mi, ti, ja, Hamza, tvoja dva prijatelja, jednostavno prepusteni sami sebi. Spasavaj se ko i kako moze. Nakon, na takav nacin stvorene razlike medju nama, lako postajemo objektima politike.

Zalosno je da ni ti, ni tvoja dva prijatelja nisu mogli u svojoj domovini naci to, makar i na nizem nivou, sta su nasli u inostanstvu.

digger

Post by digger » 11/02/2006 21:36

teco wrote:zasto????toliko para dato za taj cips projekt..za koji qrac??diskriminacija do jaja :? rumuni i bugari putuju svugdje bez viza a imaju standard malte ne isti kao bosna..sramota
Nisam ni polu-strucnjak za ta pitanja, ali mislim da je jedan od problema u davanju BH drzavljanstava u ratu i poslije za nekoliko hiljada osoba iz sjeverno-africkih zemalja te Bliskog Istoka.

Znamo kako se ovi tretiraju vani. S druge strane, ne bih ni ja imao neko veliko povjerenje u svakoga od njih.

hamza1

Post by hamza1 » 11/02/2006 21:47

kamen wrote:vodenjak zbog cega takva konstatacija?

vjerojatno zbog toga sto su dijasporci naucili da potcjenjuju bih...

u inostranstvu takodjer vladaju druge norme ponasanja...

slazem se da je raditi vani zeznuto - barem je nadoknada za to adekvatna...
ali, nista manje nije zeznut rad ni u domovini, s tom razlikom da "domaceg" covjeka nitko ne cijeni a jos manje plati adekvatno za izvrseni rad...

koliko djevojaka (koje su se na neki nacin domogle dobrog pasosa) imate primjerice u dijaspori koje su prislijene rintati za dijasporce, recimo cuvajuci njihovu djecu - jesu li adekvatno za to nagradjene ili ih dijasporci drze na crno tamo i iskoristavaju...

ekonomski sistem je vise nego jadan u bih...

medjutim, jesmo li se zapitali sta to rade mnogi poslodavci zaposljavajuci ljude na crno, odnosno za neki minimalac...
sta smo uradili da toga ne bude u bih, da iskorijenimo sve te pojave...
doprinos tom iskorjenjivanju mogu dati i dijasporci, ali ne svojim pametovanjem...
medju tim poslodavcima masa je dijasporaca, koji jedno pricaju o poslovnoj kulturi zapada a sasma drugo rade na podrucju bih...

baustelac, kada je rijec o placanju prakticnog rada (prakse) tokom skolovanja moram primijetiti da iako si u njemackoj nemas prave informacije ili ih svjesno zaobilazis...
skolarci od te dobijene zarade ne bi mogli (pre)zivjeti, bez obzira o kojoj se zemlji zapada radi...
mogucnost rada tokom studija: cini mi se da i njemacka ali i druge zemlje dozvoljavaju jedan odredjeni procenat rada (mislim da se tu radi o max. 25%), sve ostalo prelazi u kategoriju rada na crno...

istini treba pogledati u oci, ma kakva god bila, svejedno da li u dijaspori ili domovini...
Kamen,

Trebao se iskopati jedan kanal, gdje bager ne moze da udje. Kanal je dug 15 metara i morao je da bude dubok oko 50 cm..
Plata je bila 50 maraka.

Neko je jos pitao, zasto ja ne kopam.
Kada treba i ja kopam, medjutim ja sam zauzet drugim poslovima tako da nemam vremena da kopam!

hamza1

Post by hamza1 » 11/02/2006 21:58

klif wrote:
tatoo wrote:Svaka cast, eto u dijaspori sve Alije Sirotanovici, a u Bosni neradnici, ispijaci kafa, fantazeri. . . Isto zivim vani, u Njemackoj i ne shvatam kako neki mogu kenjati da su ljudi u Bosni lijeni itd. Prvo gospodin koji je napio se krvi da nadje nekog da mu kopa. Jesi se umorio? I da vas pitam kolege dijasporci, je li isto raditi vani za sigurnu platu, u vecini slucajeva pristojnu ma koliko mi svi nekad kukali, pa i ja. Ali realno, dobro nam je, kome nije nazad kuci, pa nauci tamo ljude kako se radi udarnicki :D . Ne poredite ljude koji u Bosni rade ili bi vi da vam krampaju cijeli mjesec za 300 KM, a vecina nas vani od svog rada vozi pristojno auto i kurchimo se pred ljudima dole. i vjerovatno cemo doci do penzije s kojom cemo fino u Bosni moc zivjeti ili bar mirnije nego oni sto ostase dole.
Neko rece na moju primjedbu da treba sam za sebe kopati, a ne napiti se krvi :shock: da nadjes nekog drugog, evo ilustrovanog primjera. Nije tacno, radim od petnaeste u Bosni, a kad sam ovdje dosao prao sam sudje, cistio skladista i milion drugih poslova. Sad imam dobar posao i zadovoljan sam.
Samo me boli kad gospoda dodju kuci pa traze ko ce im kopati. I sto jos neko rece da nece placati kao sto se placa Svedskoj, jer kao to nije ekonomski pametno. Nije pametno, ali onda nije ni pametno srati po ljudima kod kuce, jer ti isti bi kukao vise od ljudi kuci da ti neko smanji platu pa da radis za eksere.
Samo bez emocija. U Njemackoj je, slozices se sa mnom, proces prebacivanja proizvodnih pogona u zemlje sa nizim nivoom placa - iskljucivo iz razloga maksimiranja dobiti - odavno otpoceo, sto vodi smanjenju broja radnih mjesta. Politika za takve poteze jos uvijek nije nasla odgovore. Ako je Nijemac radio, dobivao je placu po kolektivnom ugovoru koja je zasigurno dobrano veca od one koju koncern mora platiti radnicima za isti posao u Slovackoj, Rumuniji ili Kini. Onaj ko raspolaze kapitalom i sredstvima za proizvodnju posjeduje moc, te diktira uslove. Tako i Hamza, da karikiramo.

Ako si neko u BiH moze priustiti da odbije posao koji mu Hamza nudi, znaci nije mu neophodan da bi prezivio, sto je legitimno. Ti si medjutim u Njemackoj morao raditi da bi prezivio ili zivio tako kako ti hoces. Takodje legitimno.

Ja licno bih Hamzinu ponudu prihvatio da bih popravio svoj budzet, te stekao dodatno iskustvo. Medjutim, istrajavanje u neimastini i nepostojanje zelje izgraditi preduzimacki duh ne smatram pozitivnim osobinama. Takvi oblika ponasanja sam, na zalost, i sam sretao u BiH.
Gospodine,

Nisam se NAPIO krvi, nego sam PROPISAO krv dok sam nekoga nasao da iskopa kanal od 15 metara i 30 cm dubine. Plata 50 maraka.

Tu platu ce tesko dobiti. Kod mene je dobiva zato sto rijetko uzimam nekoga da mi radi. Vise poslova sam odradim. Desi se nekada kada se nema vremena1

sneguljica

#107 zasto se ljudi u dijaspori promjene?

Post by sneguljica » 11/02/2006 22:59

Pa zaista moram da kazem par stvari o ovoj temi.Ne mjenjaju se ljudi,svi znamo da je to vrlo tesko pa skoro i nemoguce.Samo nasi bosanci tek na zapadu imaju sansu da se dokazu i rade za adekvatno placen posao.Ja radim za platu od 300km kao i vecina raje koju poznajem,9sati dnevno.Ne smijem biti bolesna,jer cu ostati bez posla,nemam nikakvih prava,kao ni vecina radnika u bosni.Zbog bolovanja od mjesec dana muz je dobio otkaz jer je imao kamenac u bubregu.Sasvim jednostavno, kod nas sve moze proci novopridoslim gazdama.I mi bi rado radili na bausteli i otisli na hvar svake godine na more, vozili auto od dvadesetak hiljada,mirisali na originalne parfeme,obukli bi se u eskadi i u tom teylor i kukali kako nemamo para ni rahatluka i kako padamo s nogu od posla ali kod nas to ne pali,nazalost. :x

Santos

Post by Santos » 12/02/2006 10:15

Naso sam onu stranicu za remigraciju ali nigdje nisam vidio da se sta mjenja.

teco

Post by teco » 12/02/2006 10:39

Santos wrote:Naso sam onu stranicu za remigraciju ali nigdje nisam vidio da se sta mjenja.
bio je plan da se ukine taj zakon ali je odbijen jer D66 bila protiv...http://overheid.nieuwsbank.nl/inp/2004/09/15/R259.htm

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 12/02/2006 11:35

od svega mene najvise nervira kada nasi ljudi pocnu kukat kako se tesko zivjet, primjerice u Bajernu :-)
Ok, nigdje zivot nije lak. Ali, molim te lijepo, hajde mi nadji nekoliko perspektivnijih mjesta za zivot.
Na cijeloj zemaljskoj kugli, naci ces mozda 10 zemalja ( a neces ni toliko), koje bolje pruzaju.
Bitno je skontat da nigdje nije sjajno. Cijela filozifija zivota sastoji se od toga, da imas posao za koji se adekvatno placen i da tim finansiras svoje i drustvene potrebe.
Naravno, nikada ne treba zanemarit porodicu ( u mom slucaju nesto najbitnije), te sebi dati oduska.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 12/02/2006 12:23

Nisam sve postove stigao da pretabirim, al bit je da se mi svi mjenjamo.. pa ja lično kontam da smo se i mi koji smo tu ostali pravo promjenili.. tako i ovi u dijaspori. Stvar je pojednica koliko će ga ponjeti situacija i prilika.. jer sigurno svi mi znamo par ljudi koje je malo odnjelo kad su došli do nekog položaja il para...

bach

Post by bach » 13/02/2006 09:57

Ko voli nek izvoli. Na ovoj stranici su ifor,acije kako se domoci obal Novog Zelanda. Ko nci posao, Kako uopste tamo doci , Viza i ostale trivijalnost...

[url]http://www.immigration.govt.nz/[/size][/url]

There’s a long list of things that New Zealand has plenty of – space, recreational pursuits, culture, entertainment, successful businesses and an exceptional quality of life. But there are also things we’re extremely short of – most importantly: experienced, qualified and skilled New Zealanders.

Many industries within New Zealand say that one of the most significant factors holding them back from achieving growth is the lack of qualified staff.
And that’s where you come in!

Why New Zealand?
Within a relatively short time, New Zealand has developed a sophisticated, unrestrictive business environment that competes aggressively in world markets. It joins our predominantly agriculture-based economy which continues to deliver the bulk of our export earnings.

Work environment and finding a job

One of the things you’ll immediately be struck with is the flexible way we carry out our jobs. We don’t stand on ceremony, very rarely do we refer to people by their title, we dress a whole lot more informally than you’re probably used to and we regularly mix socially with our work colleagues.

Owning a business
The exciting thing about small businesses in New Zealand is that they don’t act as if they’re small, and they regularly introduce big ideas.

Business case studies
Here we showcase just four examples of successful New Zealand businesses that began with very little cash and not much more than a dream and have now carved out national and international niches.

Industry information and contacts
Will my qualifications be accepted? How do I find a job? What are the working conditions like in New Zealand? These commonly asked questions and some tips on budgeting and CV development are covered here.

Frequently asked questions
Will my qualifications be accepted? How do I find a job? What are the working conditions like in New Zealand? These commonly asked questions and some tips on budgeting and CV development are covered here.

Page Last Updated: 02 Mar 2005

bach

Post by bach » 13/02/2006 10:03

A kome je Australija blize :

http://www.immi.gov.au/migration/index.htm
Overview - Migration to Australia
Introduction and help
This page provides information about migrating to Australia (as a migrant or refugee), which means travelling to Australia with a visa that gives you the right to live permanently in Australia.

Please note:

If you apply from outside Australia, you will be applying to migrate. If you are applying in Australia, you will be applying for permanent residence. On these web pages, the term migrate covers both of these categories.

if you plan to visit Australia (that is, not stay permanently) and you want to work, please read the information about Visa Options for Temporary Residents.

To learn about migration options, scroll down the page, or go direct to one of these topics:

Migration program
Humanitarian program
Website information
Conditions in Australia
Migration costs
Migration, humanitarian categories
Migration program
There are two programs designed to help people wanting to come to Australia permanently. One is the migration program which is made up of:

a skill migration stream, which has a number of categories for people who have particular occupation skills, outstanding talents or business skills;

a family migration stream, where people can be sponsored by a relative who is an Australian citizen or permanent resident;

special eligibility migrants, who are former citizens or residents wanting to return to Australia, or certain New Zealanders.

The migration program for 2004-05 has 120,000 places available for migrants, with a strong focus on attracting skilled people and people who agree to live in regional areas of Australia.

Humanitarian program
The second program is the separate humanitarian program which is designed for refugees and others in special humanitarian need.

A major component of the humanitarian program is the offshore resettlement program, which assists people in humanitarian need overseas for whom resettlement in another country is the only option.

The onshore protection component is for those people already in Australia who arrived on temporary visas or in an unauthorised manner, and who claim Australia’s protection.

The size of the 2004-05 humanitarian program is 13,000 places.

Website information
You can obtain detailed information about any of these categories from this website, by reading the pages about the category which applies to you.

Please read this information carefuly before making any contact with the department.

Conditions in Australia
If you want to migrate, you should also research topics such as living costs in Australia, employment conditions, availability of social security and medical costs.

You will find links to this information on the migration information pages.

Migration costs
There are significant costs associated with migration. You must pay the relevant migration application charge when you apply.

Please remember that whatever the outcome of your application, this charge is non-refundable.

You will also need to pay for a medical examination for each family member included in an application, along with other costs such as obtaining a character clearance, or the cost of a certified translation of some documents.

Details of these costs are included on the migration information pages.

Please also remember that travel and re-location costs are likely to be significant.

Migration, humanitarian categories
To read more detail, go to:

Business Skills entry (for business people)
Employer-sponsored migration
Humanitarian program
Migrating as a family member
Migrating as a refugee or humanitarian entrant
General Skilled Migration
Nurses - visa options
Regional migration opportunities
Retirement in Australia
'Special Migration' program
Information specifically for Australians can also be accessed from the Immigration Portal.
See: Immigration Portal (immigration, citizenship and settlement information for people in Australia)

Last update: 26 July 2005 at 09:17 AEST

para na paru a us...

Post by para na paru a us... » 14/02/2006 15:05

hamza1 wrote:Mislim da bi se bas u vezi ovog pitanja trebala pokrenuti medijska kampanja.

Sa konstantnom pricom u vezi ovoga kao i marketingom, mislim da bi se mnoge stvari promjenile.

Mi smo narod koji voli da se fura. Kada glavni krenu da rintaju i potrcke ce to uvidjeti kao cool!!

Mislim da medije uz vladino finansiranje ovo mogu dobro da odrade!!

CINI MI SE DA JE OVO ODLICAN PRIJEDLOG, USTVARI PRAVO JE CUDO DA SE U BiH ODMAH POSLIJE RATA NIJE KRENULO SA DOBROVOLJNIM OBNAVLJANJEM ZEMLJE.
TU BI SANSU DOBILI I SVI ONI 'sto su sirili istinu o Bosni" i BHF, i svi drugi busaci u BOSANSKA prsa.

UMIJESTO DA SE CEKA DONACIJA ZA IZGRADNJU KORIDORA 5C SVAKI DIJASPORAC MOGAO BI JEDNO HEFTU-DVIJE ODVOJITI ZA KRAMPANJE PRVOG AUTO PUTA U JEDNOJ I JEDINOJ DOMOVINI A DOMACA EKIPA BI UMJESTO PROSIPANJA SUPLJE MINIMUM DVAPUT TOLIKO... I ETO CESTE OD NEUMA DO SAVE.

otvaram novi topic. na ovu temu.

para na paru a us...

Post by para na paru a us... » 14/02/2006 15:11

rumenko wrote:pa hamza ne mozes to brzo rijesiti....to je proces...Bosna je u tranziciji...Hercegovina je u kamenu...penzioneri su u qrcu...omladina na sprici...mada se vidi svijetlo na kraju tunela...moj konkretan prijedlog..posto je vojska ukinuta...uvesti obavezne radne akcije za sve preko 18...znaci da rade glumci dzaba kad nece za pare...znaci cim napuni 18 godina salji ga mjesec dana na ORA-u....zemlja bi se izgradila...omladina bi se naucila raditi...nemoze bolje...(da nije malo mjesec)...
greska u koracima... :) Htio sam citirati rumenka umjesto sto sam citirao hamzu1

carsija

Post by carsija » 17/02/2006 21:56

samo vi na dijasporu,al dijaspora radi al se i pokaze,
al vama nikad' kolaca nakuhati

Američki Bošnjaci donirali 100.000 dolara za tužbu protiv SCG
SARAJEVO - Deset dana prije početka rasprave na Međunarodnom sudu pravde u Haagu po tužbi BiH protiv Srbije i Crne Gore za genocid, predstavnici Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike i Kanade uplatili su 100.000 američkih dolara na račun Fondacije "Pravda za BiH" u Sarajevu.

Kako je priopćio član Predsjedništva Kongresa Mujko Erović, dužnosnici Kongresa i Islamske zajednice Bošnjaka odazvali su se u velikom broju na poziv bošnjačkih krovnih organizacija u ovom dijelu svijeta.

Posebno su se istaknuli građani BiH koji žive i rade u Čikagu, Detroitu, Sent Luisu i Torontu.

Predsjednik Fondacije "Pravda za BiH" profesor Avdo Sofradžija uputio je danas telegram Eroviću, u Čikago, u kome se ističe kako ovaj gest naših zemljaka predstavlja za sve Bosance i Hercegovce u zemlji i dijaspori veliko ohrabrenje i podstrek da svi zajedno, s više nade u istinu i pravdu, nastavimo borbu za prava BiH i naša prava koja su tako surovo oduzeta tokom agresije i počinjenog genocida

Vetra

Post by Vetra » 20/02/2006 16:11

Ma ne može se generalizovati, ali ja sam primjetila kako neka omladina koja već dugo živi u USA (muslimani) tamo rade sve isto kao Amerikanci, npr. pojedu 500 kila svinjetine, a onda kad dođu u Sarajevo opali ih "religiozna svjesnost" pa meni seru o tome što se družim sa srbima (koji su bili ovdje u ratu, dok su oni sve to gledali na TV-u preko okeana). Ne podnosim ta sranja nikako.

Post Reply