Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

kriticarka_nikova

Post by kriticarka_nikova » 11/02/2006 15:41

Tja...a zasto se ljudi promjene u dijaspori???Pa valjda oni ne misle da su se promjenili...

teco

Post by teco » 11/02/2006 16:30

mr2 wrote:
teco wrote:
mr2 wrote:malo si i ti pretjero...... vecina ima djecu koja se kasnije moraju skolovat. znas i sam kolko je to skupo.....,pored toga vecina nastoji i dole nesto napraviti,da bi nakon penzije vratila......
sta ces napraviti?otici u invalidsku penziju od prekomjernog rada?zdravlje izgubiti i sve sto zaradis i ustedis dati na ljekove?ako je covijek ozenjen i zena radi mislim da je dovoljno da se djeca mogu skolovati.ako ne dozvoljavas zeni da radi ili je neki drugi razlog onda bogami tesko onome ko je takav...
:lol: :lol: :lol: tesko da mogu zeni zabranit da radi.....holandanka je....
:D tesko nama :D ja evo obeco pljunici da je vodim za bosnu nek malo raskrci mine :D jednom sam je poveo pa kad smo dosli na neku livadu ja rekao da se satro nalazimo u minskom polju i da smo ga najebali :D usrala se u gace :D

teco

Post by teco » 11/02/2006 16:38

shadow wrote:@teco
u pravu si donekle, ne treba se nigdje patiti i biti rob, zivi i uzivaj dok mozes, ne ide se u mladost. Ali covjek bez nekog dugorocnijeg plana i vizije nece daleko dogurati bilo da ostane ovdje u dijaspori ili da se vrati kuci.
Hoces ovdje ostati, nekako bi bilo logicno rjesiti barem stambeno pitanje pa da kad zagazis u godine ne zavrsis na ulici ili nekom domu. Ako imas djecu valja i njima nesto obezbjediti, ko zna hoce li biti dobri studenti (ko babo :D ) pa da dobiju guzovace stipendiju a znas kako su skole skupe u inostranstvu. Ima tu jos metar stvari koje jednostavno ne mozes zapostaviti a opet kad ih uzmes u obzir i pokusas uskladiti sa budzetom onda bas i nije lako samo naprdjivati i hodati a nista ne ostaviti na stranu.
Ako se pak :-D odlucis vratiti u domovinu, red bi bio nesto i ponijeti a ne vratiti se ko svirac s rukama u dzepovima.
Znaci kako god okrenes, nema zajebancije, ne mozes se samo opustiti i trositi sve sto zaradis, treba balansirati i ne zaboraviti na buducnost a istovremeno ne patiti se u sadasnjosti.
penzija ide i tako i onako...ako pocnes da rmbacis kao neki 20 ili vise godina malo ce njih doziviti da u njoj uzivaju ili u tome sto sparaju..ja radio zaradio a drugi u tome uzivali..qrac...

mr2

Post by mr2 » 11/02/2006 16:39

teco wrote:
mr2 wrote:
teco wrote:sta ces napraviti?otici u invalidsku penziju od prekomjernog rada?zdravlje izgubiti i sve sto zaradis i ustedis dati na ljekove?ako je covijek ozenjen i zena radi mislim da je dovoljno da se djeca mogu skolovati.ako ne dozvoljavas zeni da radi ili je neki drugi razlog onda bogami tesko onome ko je takav...
:lol: :lol: :lol: tesko da mogu zeni zabranit da radi.....holandanka je....
:D tesko nama :D ja evo obeco pljunici da je vodim za bosnu nek malo raskrci mine :D jednom sam je poveo pa kad smo dosli na neku livadu ja rekao da se satro nalazimo u minskom polju i da smo ga najebali :D usrala se u gace :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: moj punac i punica zive :D :D :D 223 km od nas :D :D :D vidim ih tako u 6 mjeseci :lol: :lol: :lol:

teco

Post by teco » 11/02/2006 16:56

mr2 wrote:
teco wrote:
mr2 wrote: :lol: :lol: :lol: tesko da mogu zeni zabranit da radi.....holandanka je....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: moj punac i punica zive :D :D :D 223 km od nas :D :D :D vidim ih tako u 6 mjeseci :lol: :lol: :lol:
223 km :D sto si se ti precizno distancirao od njih u kilometar tacno :D samo ne znam dali su pravi holandjani ako zive 223 km od tebe :-) da ih nisu negdje na pucini zaboravio :-D toliko km kopna nema holandija :-D:-D:-D

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 11/02/2006 17:04

Promjenu se zato sto im pare udare u glavu :(
Samo ako neko ima vise od drugog odmah nevalja. Svak bi da komanduje drugom. Najzalosnije je to sto obozavaju koristiti druge, dok imaju koristi od tebe dobar si, ako nemaju nema niko gori od tebe. Kad sve se sagleda u Bosni je narod ipak ostao normalan. Nije da su svi koji su vani pokvareni, al kad se sve sagleda vecina jeste. Dok je bio rat i kad se nije imalo, narod je opet letio jedni drugima, sad u miru familije koje su u dijaspori nikako se nemogu - zalost i sramota :x

shadow

Post by shadow » 11/02/2006 17:07

teco wrote:
shadow wrote:@teco
u pravu si donekle, ne treba se nigdje patiti i biti rob, zivi i uzivaj dok mozes, ne ide se u mladost. Ali covjek bez nekog dugorocnijeg plana i vizije nece daleko dogurati bilo da ostane ovdje u dijaspori ili da se vrati kuci.
Hoces ovdje ostati, nekako bi bilo logicno rjesiti barem stambeno pitanje pa da kad zagazis u godine ne zavrsis na ulici ili nekom domu. Ako imas djecu valja i njima nesto obezbjediti, ko zna hoce li biti dobri studenti (ko babo :D ) pa da dobiju guzovace stipendiju a znas kako su skole skupe u inostranstvu. Ima tu jos metar stvari koje jednostavno ne mozes zapostaviti a opet kad ih uzmes u obzir i pokusas uskladiti sa budzetom onda bas i nije lako samo naprdjivati i hodati a nista ne ostaviti na stranu.
Ako se pak :-D odlucis vratiti u domovinu, red bi bio nesto i ponijeti a ne vratiti se ko svirac s rukama u dzepovima.
Znaci kako god okrenes, nema zajebancije, ne mozes se samo opustiti i trositi sve sto zaradis, treba balansirati i ne zaboraviti na buducnost a istovremeno ne patiti se u sadasnjosti.
penzija ide i tako i onako...ako pocnes da rmbacis kao neki 20 ili vise godina malo ce njih doziviti da u njoj uzivaju ili u tome sto sparaju..ja radio zaradio a drugi u tome uzivali..qrac...
pa nisam ni rek'o da treba rnbaciti vec nauciti balansirati :D

teco

Post by teco » 11/02/2006 17:14

Bosanac_21 wrote:Promjenu se zato sto im pare udare u glavu :(
Samo ako neko ima vise od drugog odmah nevalja. Svak bi da komanduje drugom. Najzalosnije je to sto obozavaju koristiti druge, dok imaju koristi od tebe dobar si, ako nemaju nema niko gori od tebe. B Kad sve se sagleda u Bosni je narod ipak ostao normalan B Nije da su svi koji su vani pokvareni, al kad se sve sagleda vecina jeste. Dok je bio rat i kad se nije imalo, narod je opet letio jedno drugima, sad u miru familije koje su u dijaspori nikako se nemogu - zalost i sramota :x
ne slazem se sa tobom jer primjetim da su se ljudi u bosni isto promijenili mada to ne kuze u sebi i ne osjecaju..koga moze ovakva kriza u bosni ostaviti ravnodusnim..na svakog to utice i polako i neprimjetno iznutra razara :-? nazalost..cak i ja je ovdje vani osjecam jer imam prijatelja dole koji su otisli psihicki u qrac a da sam nista ne mogu uciniti ni promjeniti..kamo li srece da ukinu te jebene vize pa da mogu pozvati ovamo da se malo opuste i da odahnu ..ovako sam ogorcen na te jebene vize..i kad im ovdje sredis garantno ne mogu tamo dobiti vizu jer ljudi ne rade a to je uslov da bi mozda dobili vizu..p.s.ima li sanse da se to jednom ukine???

danas

Post by danas » 11/02/2006 17:21

teco wrote:.p.s.ima li sanse da se to jednom ukine???
ako pitas za vize -- nema.

teco

Post by teco » 11/02/2006 17:26

danas wrote:
:? zasto????toliko para dato za taj cips projekt..za koji qrac??diskriminacija do jaja :? rumuni i bugari putuju svugdje bez viza a imaju standard malte ne isti kao bosna..sramota

[email protected]

Post by [email protected] » 11/02/2006 17:32

teco wrote:zasto????toliko para dato za taj cips projekt..za koji qrac??diskriminacija do jaja :?
Pitaj nase politicare koliko oni razmisljaju o takvim stvarima i koliko se zamaraju po pitanju zelenog svjetla u svijet na dan, dva ili par mjeseci...

danas

Post by danas » 11/02/2006 17:39

teco wrote:
danas wrote:
:? zasto????toliko para dato za taj cips projekt..za koji qrac??diskriminacija do jaja :? rumuni i bugari putuju svugdje bez viza a imaju standard malte ne isti kao bosna..sramota
nije to pitanje standarda, nego necega drugog. rumuna i bugara nema na drzavnim jaslama od njemacke do kanade kao nas.

klif

Post by klif » 11/02/2006 17:47

teco wrote:nema skoro nijednog kontakta sa nasim ljudima nego se druzim i izlazim sa domacim..ako zelis da zivis vani moras se prilagoditi domacim stvarima,ljudima a ne oni tebi,

kod vecine vas je problem ovaj:lako je covjeka izvuci iz bosne a kako bosnu izvuci iz njega je najveci problem...jer kod vas je tijelo u dijaspori a mozak u bosni..zato i imate tih problema i imace te ih sve dok se ne promijenite i ne skontate da treba zivjeti tamo gdje zivis a ne gdje bi zelio da zivis..
Formula je odlicna. Teoretski. Samo ocigledno ne funkcionira, ni kod tebe, a ni kod mene. Inace ni ti, a ni ja ne bi bili na ovom forumu.

teco

Post by teco » 11/02/2006 18:07

klif wrote:
teco wrote:nema skoro nijednog kontakta sa nasim ljudima nego se druzim i izlazim sa domacim..ako zelis da zivis vani moras se prilagoditi domacim stvarima,ljudima a ne oni tebi,

kod vecine vas je problem ovaj:lako je covjeka izvuci iz bosne a kako bosnu izvuci iz njega je najveci problem...jer kod vas je tijelo u dijaspori a mozak u bosni..zato i imate tih problema i imace te ih sve dok se ne promijenite i ne skontate da treba zivjeti tamo gdje zivis a ne gdje bi zelio da zivis..
Formula je odlicna. Teoretski. Samo ocigledno ne funkcionira, ni kod tebe, a ni kod mene. Inace ni ti, a ni ja ne bi bili na ovom forumu.
ja se ne planiram vracati u bosnu ni sad ni kasnije i nisam uopste opterecen idejom da cu se vratiti.za razliku od nekih vas..i sve sto imam i zelim mi je ovdje..mislim da ovaj forum nema veze nista sa tim..ovdje je samo razmjena iskustava iz zivota?licno ne mislim o bosni kao bosni nego o nekim ljudima koji mi nesto znace i koji su dole..to je sve sto me veze za bosnu...

vesela

Post by vesela » 11/02/2006 18:17

po ovome sto citam ispade, nekako da mi, bosanci ne znamo sta je rad i da nemamo radnih navika :? ...ono sto su me moji roditelji naucili, kao i vas, smo primjenjivali u sarajevu (bosni)...sve sto imas stvaras svojim rukama...ne petljas se u kriminal, jer hoces da mirno spavas...i ko je otisao vani i pridrzavao se svojih "starih, dobrih" radnih navika nije imao problem da se adaptira...ko je naucio da "varaka" taj je ili na socijali, jer nece dzaba da radi ili se baci na sverc...a to moze raditi samo neko ko je i prije to radio...govorim globalno gledajuci...rmbacenje na zapadu da bi se dole pokazalo sta se ima je malogradjanstina...u dijaspori su ljudi isto kao i dole:radnici i neradnici...socijalna politika zapadnih zemalja omogucuje neradnicima da imaju bez puno rada...a sta znaci imati je stvar mentaliteta i nacina zivota...ne slazem se s tim da se ljudi u dijaspori promijene...ja sam se samo adaptirala...to bih isto uradila i da sam odlucila da ostanem dole...adaptirala se na nove uslove i zivjela kao sto sam naucila

klif

Post by klif » 11/02/2006 18:22

teco wrote:..mislim da ovaj forum nema veze nista sa tim..
Za mene je ovaj forum jedna od veza sa domovinom. Jedna jako vazna...

tatoo

Post by tatoo » 11/02/2006 19:31

Svaka cast, eto u dijaspori sve Alije Sirotanovici, a u Bosni neradnici, ispijaci kafa, fantazeri. . . Isto zivim vani, u Njemackoj i ne shvatam kako neki mogu kenjati da su ljudi u Bosni lijeni itd. Prvo gospodin koji je napio se krvi da nadje nekog da mu kopa. Jesi se umorio? I da vas pitam kolege dijasporci, je li isto raditi vani za sigurnu platu, u vecini slucajeva pristojnu ma koliko mi svi nekad kukali, pa i ja. Ali realno, dobro nam je, kome nije nazad kuci, pa nauci tamo ljude kako se radi udarnicki :D . Ne poredite ljude koji u Bosni rade ili bi vi da vam krampaju cijeli mjesec za 300 KM, a vecina nas vani od svog rada vozi pristojno auto i kurchimo se pred ljudima dole. i vjerovatno cemo doci do penzije s kojom cemo fino u Bosni moc zivjeti ili bar mirnije nego oni sto ostase dole.
Neko rece na moju primjedbu da treba sam za sebe kopati, a ne napiti se krvi :shock: da nadjes nekog drugog, evo ilustrovanog primjera. Nije tacno, radim od petnaeste u Bosni, a kad sam ovdje dosao prao sam sudje, cistio skladista i milion drugih poslova. Sad imam dobar posao i zadovoljan sam.
Samo me boli kad gospoda dodju kuci pa traze ko ce im kopati. I sto jos neko rece da nece placati kao sto se placa Svedskoj, jer kao to nije ekonomski pametno. Nije pametno, ali onda nije ni pametno srati po ljudima kod kuce, jer ti isti bi kukao vise od ljudi kuci da ti neko smanji platu pa da radis za eksere.

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 11/02/2006 19:38

teco wrote:
Bosanac_21 wrote:Promjenu se zato sto im pare udare u glavu :(
Samo ako neko ima vise od drugog odmah nevalja. Svak bi da komanduje drugom. Najzalosnije je to sto obozavaju koristiti druge, dok imaju koristi od tebe dobar si, ako nemaju nema niko gori od tebe. B Kad sve se sagleda u Bosni je narod ipak ostao normalan B Nije da su svi koji su vani pokvareni, al kad se sve sagleda vecina jeste. Dok je bio rat i kad se nije imalo, narod je opet letio jedno drugima, sad u miru familije koje su u dijaspori nikako se nemogu - zalost i sramota :x
ne slazem se sa tobom jer primjetim da su se ljudi u bosni isto promijenili mada to ne kuze u sebi i ne osjecaju..koga moze ovakva kriza u bosni ostaviti ravnodusnim..na svakog to utice i polako i neprimjetno iznutra razara :-? nazalost..cak i ja je ovdje vani osjecam jer imam prijatelja dole koji su otisli psihicki u qrac a da sam nista ne mogu uciniti ni promjeniti..kamo li srece da ukinu te jebene vize pa da mogu pozvati ovamo da se malo opuste i da odahnu ..ovako sam ogorcen na te jebene vize..i kad im ovdje sredis garantno ne mogu tamo dobiti vizu jer ljudi ne rade a to je uslov da bi mozda dobili vizu..p.s.ima li sanse da se to jednom ukine???
Sutra nek dodju u dijasporu postepeno ce se i oni promjeniti. Nije ni u Bosni sve toliko crno. Opet narod nadje sebi bilo sta pa raducka, najvaznije je da se nije gladno i zedno. Nasi koji su vani vise kukaju nego oni sto su u Bosni. Dok je s tobom sve je dobro cim okrenes ledja gledaju da ti nesto podvale ili nametnu.

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#94 Re: Zasto se ljudi promjene u dijaspori?

Post by horns&drums » 11/02/2006 19:39

hamza1 wrote: Namjerno sam isao na mnoga mjesta gdje sjede, ispajaju kafe i seru po vladi, drzavi i govore kako se ne moze. U momentu kada sam im ponudio posao, niko se nije htio da prihvati tog posla. ??
Garant si im ponudio puuuuno para ...

Ne bih ni ja, radije cu piti kafu nego da me neki izrabljuje za male pare, a dok sam se jebav'o 4 godine ovdje on je zaradjivao te pare kojima mi "cini uslugu". Ponudi ti jaro meni posao koji je dobro placen i plati mi zdravstveno i socijalno i ustajem od kafe haman mi je tek stavili na sto

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 11/02/2006 19:41

teco wrote:
klif wrote:

ja se ne planiram vracati u bosnu ni sad ni kasnije i nisam uopste opterecen idejom da cu se vratiti.za razliku od nekih vas..i sve sto imam i zelim mi je ovdje..mislim da ovaj forum nema veze nista sa tim..ovdje je samo razmjena iskustava iz zivota?licno ne mislim o bosni kao bosni nego o nekim ljudima koji mi nesto znace i koji su dole..to je sve sto me veze za bosnu...
To je tvoj stav.
Da nije bilo rata nikad nebih Bosnu napustio, nisam izasao sto sam volio strane zemlje vec sto sam morao. Moja jedina domovina je Bosna i nikad nebi pozelio da okrenem ledja svojoj zemlji i da kazem sad sam gdje sam, tu i ostajem. Poznajem dosta nasih koji sad po Bosni pljuju, doslo u dijasporu pa sad ono, ko sam ja sam, ja nikad necu zaboraviti ko sam i sta sam.

klif

Post by klif » 11/02/2006 20:09

tatoo wrote:Svaka cast, eto u dijaspori sve Alije Sirotanovici, a u Bosni neradnici, ispijaci kafa, fantazeri. . . Isto zivim vani, u Njemackoj i ne shvatam kako neki mogu kenjati da su ljudi u Bosni lijeni itd. Prvo gospodin koji je napio se krvi da nadje nekog da mu kopa. Jesi se umorio? I da vas pitam kolege dijasporci, je li isto raditi vani za sigurnu platu, u vecini slucajeva pristojnu ma koliko mi svi nekad kukali, pa i ja. Ali realno, dobro nam je, kome nije nazad kuci, pa nauci tamo ljude kako se radi udarnicki :D . Ne poredite ljude koji u Bosni rade ili bi vi da vam krampaju cijeli mjesec za 300 KM, a vecina nas vani od svog rada vozi pristojno auto i kurchimo se pred ljudima dole. i vjerovatno cemo doci do penzije s kojom cemo fino u Bosni moc zivjeti ili bar mirnije nego oni sto ostase dole.
Neko rece na moju primjedbu da treba sam za sebe kopati, a ne napiti se krvi :shock: da nadjes nekog drugog, evo ilustrovanog primjera. Nije tacno, radim od petnaeste u Bosni, a kad sam ovdje dosao prao sam sudje, cistio skladista i milion drugih poslova. Sad imam dobar posao i zadovoljan sam.
Samo me boli kad gospoda dodju kuci pa traze ko ce im kopati. I sto jos neko rece da nece placati kao sto se placa Svedskoj, jer kao to nije ekonomski pametno. Nije pametno, ali onda nije ni pametno srati po ljudima kod kuce, jer ti isti bi kukao vise od ljudi kuci da ti neko smanji platu pa da radis za eksere.
Samo bez emocija. U Njemackoj je, slozices se sa mnom, proces prebacivanja proizvodnih pogona u zemlje sa nizim nivoom placa - iskljucivo iz razloga maksimiranja dobiti - odavno otpoceo, sto vodi smanjenju broja radnih mjesta. Politika za takve poteze jos uvijek nije nasla odgovore. Ako je Nijemac radio, dobivao je placu po kolektivnom ugovoru koja je zasigurno dobrano veca od one koju koncern mora platiti radnicima za isti posao u Slovackoj, Rumuniji ili Kini. Onaj ko raspolaze kapitalom i sredstvima za proizvodnju posjeduje moc, te diktira uslove. Tako i Hamza, da karikiramo.

Ako si neko u BiH moze priustiti da odbije posao koji mu Hamza nudi, znaci nije mu neophodan da bi prezivio, sto je legitimno. Ti si medjutim u Njemackoj morao raditi da bi prezivio ili zivio tako kako ti hoces. Takodje legitimno.

Ja licno bih Hamzinu ponudu prihvatio da bih popravio svoj budzet, te stekao dodatno iskustvo. Medjutim, istrajavanje u neimastini i nepostojanje zelje izgraditi preduzimacki duh ne smatram pozitivnim osobinama. Takvi oblika ponasanja sam, na zalost, i sam sretao u BiH.

tatoo

Post by tatoo » 11/02/2006 20:29

Samo bez emocija. U Njemackoj je, slozices se sa mnom, proces prebacivanja proizvodnih pogona u zemlje sa nizim nivoom placa - iskljucivo iz razloga maksimiranja dobiti - odavno otpoceo, sto vodi smanjenju broja radnih mjesta. Politika za takve poteze jos uvijek nije nasla odgovore. Ako je Nijemac radio, dobivao je placu po kolektivnom ugovoru koja je zasigurno dobrano veca od one koju koncern mora platiti radnicima za isti posao u Slovackoj, Rumuniji ili Kini. Onaj ko raspolaze kapitalom i sredstvima za proizvodnju posjeduje moc, te diktira uslove. Tako i Hamza, da karikiramo.
Tacno, sto opet ne opravdava generaliziranje. Ove godine su 2 moja prijatelja dosla raditi u grad gdje ja zivim. U Bosni su sjedili u kaficu i ispijali kafe, jer im je pun k...., da ih na gubavu platu, privatnici ponizavaju i sve sto je u BiH simptomaticno. Znaci, bas oni navedeni u proslim postovima. Znas kako ovdje rade? Za primjer svima. Ljudima nista nije tesko. Da naaglasim ne opravdavam sjedenje na guzici i blejanje, ali ako nisam u kozi tih ljudi kuci kako ja da znam i tvrdim da su lijeni.
Ako sam bio previse emocionalan, izvinjavam se svima od srca.

baustelac

Post by baustelac » 11/02/2006 20:34

Otisla je tema sroz u drugom pravcu u odnosu na pitanje kako ga je autor formulisao a to je bila promjena u smislu poduzetnosti. Malo sam i ja tome doprinio ali kad smo se vec raspisali tako nasiroko i nadugacko da ipak nastavimo.

Evo da nastavim sa odgovorom na pitanje u noslovu teme.

Promijene se zato sto moraju jer dolaze u uredjen sistem u kojima se mora postivati zakon, pocev od ponasanja na ulici do kucnog reda. Zna da ce ga odmah klepiti po dzepu ako se ne ponasa kako treba.

Iz nekoliko prethodnih odgovora se vidi da kukamo dok smo dole jer nemamo posao ili pak slabo placen posao, a sad kad smo ovdje kukamo sto puno radimo. Santos, nije ovo upuceno samo tebi, to je generalno tako. teco ti je dobro odgovorio. Sigurno se mozes izboriti za bolje uslove rada, samo treba da se potrudis jer svi zakoni vrijede za sve, kako za domacina tako i za stranca. Niko ti nece pomoci ako ne kazes sta te muci.

Na zapadu ne mozes nista ostvariti dok si mlad ali zato na istoku cvjetaju ruze za omladinu :).

Generalni problem nas Bosanaca u Bosni je sto ne podnosimo onog iznad sebe i ucinit cemo sve da ga sapletemo jer je iznad nas a kad dodjemo ovdje onda smo bez razloga manji od makovog zrna.

@kamen
Sa 650 EUR-a samac u Njemackoj moze zivjeti. Za studente nisam ni rekao da se samo finansiraju nego da nisu 100% na teretu roditeljima.
Tako po meni studiranje na zapadu nije nista skuplje nego u Bosni. Troskovi jednog studenta u Njemackoj su: oko 140 EUR-a upisnina po semestru, oko 150 EUR-a soba u studentskom domu mjesecno i max. 150 EUR-a za hranu. Uz ostale troskove jednom studentu moze biti 500 EUR-a mjesecno. Uostalom, svaki stranac moze doci da studira u Njemackoj ako dokaze da ima ovu sumu preracunato na godisnji nivo.

Uglavnom, zivot u Bosni ima svojih prednosti i nedostataka. Isto tako i ovdje. Svi mi kada smo dole vidimo samo pozitivne stvari na zapadu o kojima smo samo culi. Ornuto je pri pogledu sa zapada s tom razlikom sto smo dole dobre stvari dozivjeli a da pri tom zaboravljamo negativne stvari. Nikada dva dobra sastaviti.

Eto toliko.

Santos

Post by Santos » 11/02/2006 20:36

Sve sam ja te faze proso 4 sata bolovanja i ostalo ali nema vise stisli.Dobio i lakse radno mjesto al neide pasa moj.Al nema to veze demi pukni adresu za te informacije ako ti nije mrsko.Mislim gdje da pogledam na internetu.Vozdra.Mislim za remigraciju.

tatoo

Post by tatoo » 11/02/2006 20:42

Iz nekoliko prethodnih odgovora se vidi da kukamo dok smo dole jer nemamo posao ili pak slabo placen posao, a sad kad smo ovdje kukamo sto puno radimo. Santos, nije ovo upuceno samo tebi, to je generalno tako. teco ti je dobro odgovorio. Sigurno se mozes izboriti za bolje uslove rada, samo treba da se potrudis jer svi zakoni vrijede za sve, kako za domacina tako i za stranca. Niko ti nece pomoci ako ne kazes sta te muci.
Slazem se.

[/quote]Na zapadu ne mozes nista ostvariti dok si mlad ali zato na istoku cvjetaju ruze za omladinu .

[/quote]
Zavisi sta mislis pod ostvariti.

Post Reply