Ibrahim Rugova sahranjen

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Je´l Ibrahim Rugova bio dobar politicar?

Jeste
15
68%
Nije
7
32%
 
Total votes: 22

User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#51

Post by kekec »

Fair Life wrote:
kekec wrote:(...)
p.s.
Sinan Hasani
Stari se...
Bez starca nema ni udarca. :)
Zato, ne brini.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#52

Post by Fair Life »

kekec wrote:Bez starca nema ni udarca. :)
Zato, ne brini.
:lol:

Mozda lazu ??

:?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#53

Post by winetou »

I tako srušiše primitivni Albanci Jugoslaviju :-)
Baš kao što sam i očekivao :oops:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#54

Post by Vodenjak »

Fair Life wrote:
Vodenjak wrote:(...)
Njihov predstavnik je bio cak i Predsjednik Predsjednistva SFRJ!
O drugim funkcijama da i ne govorim...
Koji... bog ti dao?

Ja se ne mogu sjetiti... Predsjednik Predsjednistva SFRJ?
Sinan Hasani!

Mlad si ti Fair, razumijem ja tebe! :D :D
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#55

Post by jusuff »

fakat je trebalo pustiti rankovica da podere i protjera sve sipce na kosovu, danas bi jos bilo bratstvo i jedinstvo, juga bi bila najbolja zemlja na svijetu... hebi ga, da nije kekeca nikada bne bih skontao da su jugu shebali siptari i da su srbi najugrozeniji i najnapaceniji narod na svijetu pa im treba gubitke na kosovu bosnom platiti... jest moj kekec kad bi moglo, ima nas jos koji nismo zaboravili pucati
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#56

Post by Vodenjak »

jusuff wrote:fakat je trebalo pustiti rankovica da podere i protjera sve sipce na kosovu, danas bi jos bilo bratstvo i jedinstvo, juga bi bila najbolja zemlja na svijetu... hebi ga, da nije kekeca nikada bne bih skontao da su jugu shebali siptari i da su srbi najugrozeniji i najnapaceniji narod na svijetu pa im treba gubitke na kosovu bosnom platiti... jest moj kekec kad bi moglo, ima nas jos koji nismo zaboravili pucati
Klasican primjer izvrtanja tudjih rijeci u ´vamo neku svoju korist...

Otprilike isto kao sto su novopecene demokrate svojim dolaskom 1990. izvrnule cjelokupnu istoriju Bosne...
Posebno ovu od 1945 pa na ovamo...

Idi ti i pucaj! Samo, daleko ti kuca od moje bila...
:oops: :(
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#57

Post by ak-47 »

Nesferatu wrote:Alija se nije skolovao vani. Ibrahim jeste na Sorboni. Alija nije imao doktorat iz nicega. Ibrahim jeste, i bio je covjek profesor, dok je Alija bio menadzer na gradilistu. Ibrahim se bavi Kosovom od 1980-te (sto ja znam, a sto ne znam, vjerovatno je bio aktivan od studentskih dana). Alija je tada pisao svoje Islamske Deklaracije, koje ko god procita i stavi u kontekst Juge, shvatice da nije bio covjek u redu, a i kad vidi da mu je SANU-eva REC prva stamparija koja je otprintala knjige, vidi se o kakvoj se tu raboti radi. Rugova je prvi u nizu od onih koji su najavljivali Srpski fasizam. Danas mu neki zamjeraju jer je radio na dezintegraciji Jugoslavije. Ta ista Juga, nije nikad prihvatila Siptare, cak je to toliko duboko rezenovalo u nama, da su i Bosanci zauzeli generalno pro-Srpsku poziciju po tom pitanju. Kao Kosovo je nasa zemlja, Siptari su doseljenici, odbijaju integraciju u armiju i drustvo, nece da govore Srpsko-Hrvatskim jeziko itd. Pa Kosovo je Siptarsko od pamtivijeka. Siptari su autohtoni jedini narod na Balkanu. I narod sve tri vjere. Zbog toga, oni se ne definiraju tako usko. Evo u Americi koliko hoces ih ima, da su presli sa jedne na drugu, na trecu, vazno je da su oni Albanci. To je bitno. Mi nemam taj stav izgradjenim uopste a i ono sto je bilo su unistili nacionalisti. Danas pojam Bosanac ne znaci nista. Biti pravoslavac ili katolik ili musliman znaci sve. Jerbo smo kao takvi uvijek u sluzbi nekih drugih, nikad u sluzbi sami sebi. A, dokle je god tako, nece biti ni drzave jer nema ni njene nacije. Nema ko da je stiti, niti da je gradi, niti da je brani. Imaju samo oni koji ce jos naskoditi malo ili malo vise ili najvise.

Na kraju, Albanci nisu primitivni (kad i ako ih uporedis sa nama). Oni imaju svoj sistem, koji mi ne razumijemo potpuno. To da su bili sirotinja i da ih je patila ona budalesina Hota , da im nije dala da se razvijaju da im nije dala da ista izvezu i slicno stoji, ali ja kad pogledam Albance u USA, uspjesniji su od bilo kojeg drugog naroda, iz ex-Yu. Zato sto su snalazljivi i imaju osjecaj za zajednicu. Imaju veze u podzemlju. Imaju veze u politickim lobijima. Ljudi jednostavno znaju sta rade, u poredenu sa nama. Kad je 1999-te bilo sranje na Kosovu, iz Amerike su se dvije brigade Albanaca uputile kao KLA tamo. Neki su i izginuli i nikad se nisu kuci vratili. Hej dvije brigade! Pa toliko Bosanaca u Americi ne izlazi na izbore, kamoli sta drugo da bi uradili za Bosnu.

Nego, neka se Srbadija brine o Kosovu. Mislii su dizati svoje manjine po cijeloj Jugi, jesi vidjeo kako da bog, al djavo ne da. A, od Kosovara ne mogu pravit mudzahedine, vidis da njima nije nista, sahraniti se katolik, zivjeti ko musliman. I jos nesto. Imaju Amere iza sebe. Kupili su ih. Svercom drogom i naoruzanjem. Nije bitno. Bitno je da su to ljudi koji razumiju biznis, a takve ovdje trebaju, i senatori i governeri. Zbog toga je Rugovao rekao, u 2005 nismo ostvarili samo jedno, a to je nezavisno Kosovo. To ce biti ostvareno 2006-te. Zivi bili pa vidjeli.
Alija se bavio Bosnom i Bosnjacima dok se Ibrahim igrao klikera Alija je lezao u zatvoru za svoj narod i za Bosnu dok je Ibrahim kao adolescent d*kao po wc-u ne lupaj gluposti nemas pojma niti o jednom niti o drugom covjeku.
Govoris o neke dvije brigade a sam si pobjegao u Ameriku oni jesu slozni al zato sto pomazu jedni drugima a ti prvi kad si kojem bosancu pomogao tu u Americi da se snadje a da ti nije rodjak ili nesto slicno jesi k*rac povezani su sa podzemljem kao da je to dobra stvar sto trguju drogom sto ubijaju ljude sto prisiljavaju zene na prostituciju i od tih para finansiraju svoje fasisticke i velikodrzavne proekte.
Albanci uglavnom ne svi al uglavnom mrze sve sto nije albansko poznajem ih koliko hoces mrze grke,turke,srbe,hrvate,makedonce,crnogorce pa i nas bosance neznaju zasto al mrze a ko mrzi mene mrzim i ja njega :x :x
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#58

Post by Fair Life »

Ako te Destan cuje...
Last edited by Fair Life on 29/01/2006 12:37, edited 2 times in total.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#59

Post by Vodenjak »

Fair Life wrote:Ako te Destan cuje...
Ima kruha i bez Destana...
:D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#60

Post by Fair Life »

ak-47 wrote:Alija se bavio Bosnom i Bosnjacima dok se Ibrahim igrao klikera Alija je lezao u zatvoru za svoj narod i za Bosnu dok je Ibrahim kao adolescent d*kao po wc-u ne lupaj gluposti nemas pojma niti o jednom niti o drugom covjeku.
(...)
Imas li mozga ?? Meni kilu...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#61

Post by Vodenjak »

Fair Life wrote:
ak-47 wrote:Alija se bavio Bosnom i Bosnjacima dok se Ibrahim igrao klikera Alija je lezao u zatvoru za svoj narod i za Bosnu dok je Ibrahim kao adolescent d*kao po wc-u ne lupaj gluposti nemas pojma niti o jednom niti o drugom covjeku.
(...)
Imas li mozga ?? Meni kilu...
E nema toliko, zalim...
Husko Kotrljanjić
Posts: 60
Joined: 30/09/2005 19:38
Location: BiH

#62

Post by Husko Kotrljanjić »

Kosovo bi bilo to sto jeste ili to sto ce biti sigurno i bez Rugove kao i sa njim isto kao sto bi u Bosni bio rat i bez Alije,jednostavno zato sto se stvarao novi svjetski poredak i mi smo se u to uklapali tako kako smo prosli.Sto se tice Rugove nesto se ne sjecam bas da se puno eksponirao bas u vrijeme poslednjih ratnih desavanja na Kosovu,sta ces covjek Gandijevski tip.Mogao je on "gandijevat"100 godina to kod Srba ne pali,da nije bilo oruzanog otpora i OVK dobili bi Albanci nezavisno Kosovo al u kurcu.To da Albanci imaju visoko razvijenu nacionalnu svijest stoji,veoma su principijelni (neko ce to nazvat tvrdoglavoscu),mora im se priznat i da su poduzetni jer kako inace objasnit da(uglavnom) sve pekare i poslasticarnice u vecini nasih carsija drze oni i ostvaruju zaradu a mi to kao nemamo racuna a nasi ljudi rade za njih.
To da su bili omalovazavani i ugnjetavani u bivsoj Yugi i to stoji ko god je bio u bivsoj JNA zna o cemu pricam,oni su ti bili dezurni krivci za sve i drzavni neprijatelji broj 1,iako velika vecina njih nije imala nikakve veze sa politikom ili bilo cime.
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#63

Post by ak-47 »

mr__bosnjak wrote:
ak-47 wrote:
mr__bosnjak wrote: Ta ista Srbija koja je 800.000 njegovih sunardnika protjerala, ta ista Srbija koja je vrsila teror nad njegovim narodom i zabranjivala mu svako pravo. Znas li da je srpska vojska bacala gas na skole gdje su bila albanska djeca. Tú nije moglo biti UCK. Bilo je zlocina i sa albanske strane i neznam ako su bili pojedinacni ili isplanirani ali Srbija je jasno rekla da hoce Kosovo bez Albanaca i nemoguce je onda za predstavnika tih istih Albanaca da se sad za Srbiju bori. I napominjem da nije ikada bio za nasilno rjesenje nego za cisto politicke pregovore. Bio je mudar i dobio je Kosovo koje ce vjerovatno postat nezavisno. A ovdje... Samo kazem da je bio Alija Izetbegovic ko on, dalje bi dospjeli.

Alija je bio pet puta bolji i pametniji politicar od Rugove i izvuko je iz neuporedivo teze pozicije vise nego Ibro :x :x Kosovo jos nije nezavisno a nevjerujem ni da ce ikad biti nezavisno a Bosna je nezavisna i nepodijeljena a nezaposlenosti ima i na kosovu vise nego kod nas pa sta
Nekazem ja da je Alija Izetbegovic bio los. Ali danas BiH ima jednu otvorenu fasisticku tvorevinu i jednu "prikrivenu", i jedva ce se ikad iz ove situacije izvadit. Kosovo mozda nije nezavisno ali se zna da ce biti. I to bez ikakvih "drzava u drzavi".

A to sve sto pricate kako su se Albanci samo zalili. Imali su i pravo da se zale. Kosovo je mozda u srednjem vijeku bilo srpska drzava, a i prije toga je bilo rimska a sta je bilo jos prije toga? Ilirska(albanska). Nema veze sta je bilo prije 600 godina, Kosovo je zadnjih stoljeca albansko i naseljeno pretezno Albancima uz pripadnike drugih naroda, manjinom. Tamo su bili brojni albanski plemici, tamo je stvoren prvi albanski nacionalni pokret u kojem su ucestvovali i Bosnjaci(Prizrenska Liga). Kada su drzave stvarane, zbog pritiska Rusije Kosovo je predato Srbiji koja ga je osvojila 1912. godine zajedno sa Sandzakom. Vec tada, Srbija je imala plan stvarat to sto je bilo prije 600 godina i unistit Albance na Kosovu, koje su velikim brojem smatrali "Turcima" ili "poturicama". Unisteno im je plemstvo raznim "agrarnim reformama", sprovodzen je teror i grozni zlocini, a planski su Srbe naseljavali. U roku od 1912 do 1941. godine se sa Kosova iselilo 800.000 Albanaca. Kada je dosla italijanska okupacija, mnogi su ih smatrali oslobodiocima, te se prikljucili fasistickoj vojsci pa je i formiran albanski SS-odred. Ovi Albanci su napadali srpski zivalj kao osvetu. Ali mnogi su Albanci se prikljucili Partizanima i tamo se borili za slobodu Kosova. I uspjeli su zajedno sa drugim narodima Kosova iz Partizana. Kosovu je data autonomija i stvar je bila rjesena sve do Milosevica koji ozuvljava plan o nestanku Albanaca sa Kosova. Ukida se autonomija, odpusteno je oko 600.000 ucitelja, intelektualaca i drugih istaknutih Albanaca vec tada da im se vodstvo unisti. Krvavo su gusene sve pobune. Srpskom zivlju je data sva vlast. Znali su hapsit Albance u sred noci i izvodit na ispitavanja sa kojih se nisu vracali(Knjiga "Ademov Bijeg"), stalni teror i napadi. Unistavanja i tako su doveli do toga da je neko u ovom slucaju Ibrahim Rugova digao glas u ime probljenog kosovskog naroda. Stvorena je UCK i borba za nezavisnost. Sada je teror postao jos veci ali je svijet progledao i svi znamo sta se poslije desavalo...
Da u BiH imamo tu fasisticku tvorevinu ali 92. kada je 4. sila u evropi krenula da osvoji BiH i da nenaoruzani Bosnjacki narod izbrise sa lica zemlje sanse da cemo opstati su bile 1% a danas imamo kakvu takvu drzavu i nepodijeljenu BiH a to mozemo zahvaliti Aliji i braniocima koji su goloruki zaustavljali fasisticke tenkove.
A na kosovu su Albanci apsolutna vecina narod na Kosovu je vec bio podjeljen po etnickom koncu znalo se koji su srpski a koji albanski gradovi tako da nije bilo previse etnickog ciscenja,kosovo granici sa maticom albanijom tako da je oruzije i pomoc u ratu nesmetano ulazila na kosovo,dalje citavom svijetu je bilo dosta Milosevica i njegove represije tako da se svijet odlucio na vojnu intervenciju brze a u bosni je cekao 4 godine i pored svih ovih cinjenica mi smo iz rata izasli cistijeg obraza nego Albanci srbi su citav rat zivjeli u sarajevu crkve niko nije dirao iako znas da su u republici sumsoj porusene sve ama bas sve dzamije Alija je i pored toga ocuvao cast i obraz naseg naroda i zemlje.
Da Alija je nekad mozda i pogrijesio on je bio samo covjek a svi ljudi grijese,zalosno je sto Aliju vise postuju drugi nego mi Bosnjaci za koje je on najvise ucinio.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#64

Post by Vodenjak »

ak-47 wrote:
Da u BiH imamo tu fasisticku tvorevinu ali 92. kada je 4. sila u evropi krenula da osvoji BiH i da nenaoruzani Bosnjacki narod izbrise sa lica zemlje sanse da cemo opstati su bile 1% a danas imamo kakvu takvu drzavu i nepodijeljenu BiH a to mozemo zahvaliti Aliji i braniocima koji su goloruki zaustavljali fasisticke tenkove.
A na kosovu su Albanci apsolutna vecina narod na Kosovu je vec bio podjeljen po etnickom koncu znalo se koji su srpski a koji albanski gradovi tako da nije bilo previse etnickog ciscenja,kosovo granici sa maticom albanijom tako da je oruzije i pomoc u ratu nesmetano ulazila na kosovo,dalje citavom svijetu je bilo dosta Milosevica i njegove represije tako da se svijet odlucio na vojnu intervenciju brze a u bosni je cekao 4 godine i pored svih ovih cinjenica mi smo iz rata izasli cistijeg obraza nego Albanci srbi su citav rat zivjeli u sarajevu crkve niko nije dirao iako znas da su u republici sumsoj porusene sve ama bas sve dzamije Alija je i pored toga ocuvao cast i obraz naseg naroda i zemlje.
Da Alija je nekad mozda i pogrijesio on je bio samo covjek a svi ljudi grijese,zalosno je sto Aliju vise postuju drugi nego mi Bosnjaci za koje je on najvise ucinio.
Moras, moras jos puno da citas, slusas i razmisljas...

Da ucis!

Evo ti za pocetak jedan komentar koji je 17. novembra 1995 u finishu Dejtonskih pregovora uputio Holbruk Vorenu Kristoferu:
"Izetbegovic (kojeg su Amerikanci nazivali "Izzy") je proveo devet godina u zatvoru i on ne razumije, niti ga zanima, ekonomski razvoj ili modernizacija - stvari koje bi donio mir. On pokazuje nevjerovatno malo brige za patnje koje je pretrpio njegov narod; konacno, on je patio za svoje ideale! Za njega, Bosna je apstrakcija, a ne nekoliko miliona ljudi koji u najvecem broju zele mir."

Ujedno je dobro da ovo gore procitano procitaju svi oni koji se drche time kako je Aliju postovao cijeli svijet!

p.s. Ovaj tekst je prepisan iz "Bosanske Poste", lista koji izlazi u Skandinaviji. Autor teksta iz kojeg sam ovo prenio je Kemal Kurspahic, a ciijeli tekst je objavljen pod naslovom "Sve dejtonske tajne" i odnosi se na doskora tajni dokument americkog ministarstva vanjskih poslova: "Tajna istorija Dejtona: Americka diplomatija i bosanski mirovni proces 1995."
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#65

Post by da pamtis »

Za njega, Bosna je apstrakcija,a ne nekoliko miliona ljudi koji u najvecem broju zele mir."
:lol: :lol: :lol: :lol: odavno nisam procitao vecu glupost :lol: koliko miliona? kakav mir?? zasto rat ako zelimo mir??narod hoce mir a nece Dejton ?? sto kaze Slobodan M. "dacu ja vama demokratiju" :D kad i milosevica moram citirati :D Da se Aljo (rahmetli) ubio 93. u znak protesta protiv agresije da li bi prestala agresija???? da li bi se u tom slucaju povukle vojske susjednih zemalja onako dobrovoljno, srusili smo Alju oslobodili narod idemo sada kuci a Rep BiH moze da uziva u nezavisnosti...... :lol: eto Aljo je bio jedini agresor u proslom ratu :D svi ostali su samo branili rodnu grudu :D "licimuri" jedni :D
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#66

Post by da pamtis »

sto ste "pjevali za Alijino Sarajevo"????
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#67

Post by kekec »

jusuff wrote:fakat je trebalo pustiti rankovica da podere i protjera sve sipce na kosovu, danas bi jos bilo bratstvo i jedinstvo, juga bi bila najbolja zemlja na svijetu... hebi ga, da nije kekeca nikada bne bih skontao da su jugu shebali siptari i da su srbi najugrozeniji i najnapaceniji narod na svijetu pa im treba gubitke na kosovu bosnom platiti... jest moj kekec kad bi moglo, ima nas jos koji nismo zaboravili pucati
Jusufe, izvini ali ti si strasno povrsan tip. Ako vec zelis da komentarises moje pisanje, a zelis, jer me imenujes i kacis mi nesto sto ja nisam rekao, onda probaj da ispravno citas i da ne izvrces moje rijeci. :-)
Primjer: nisam rekao da su siptari sj..ebali YU. Rekao sam da je alb. nacionalizam na Kosmetu zapalio i ostale nacionalizme u YU i da su svi zajedno...

Sto se tice pucanja, ne zaboravi da onaj na koga ti pucas takodje puca na tebe. A tada mora biti mrtvih. Zar ne mislis da je po ovoj zemlji smrt i previse boravila. Mozda je vrijeme za nesto bolje. :)
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#68

Post by jusuff »

kekec wrote:
jusuff wrote:fakat je trebalo pustiti rankovica da podere i protjera sve sipce na kosovu, danas bi jos bilo bratstvo i jedinstvo, juga bi bila najbolja zemlja na svijetu... hebi ga, da nije kekeca nikada bne bih skontao da su jugu shebali siptari i da su srbi najugrozeniji i najnapaceniji narod na svijetu pa im treba gubitke na kosovu bosnom platiti... jest moj kekec kad bi moglo, ima nas jos koji nismo zaboravili pucati
Jusufe, izvini ali ti si strasno povrsan tip. Ako vec zelis da komentarises moje pisanje, a zelis, jer me imenujes i kacis mi nesto sto ja nisam rekao, onda probaj da ispravno citas i da ne izvrces moje rijeci. :-)
Primjer: nisam rekao da su siptari sj..ebali YU. Rekao sam da je alb. nacionalizam na Kosmetu zapalio i ostale nacionalizme u YU i da su svi zajedno...

Sto se tice pucanja, ne zaboravi da onaj na koga ti pucas takodje puca na tebe. A tada mora biti mrtvih. Zar ne mislis da je po ovoj zemlji smrt i previse boravila. Mozda je vrijeme za nesto bolje. :)
ma oprosti ti meni, ali zar tvoj odgovor upravo ne potvrdjuje moju opasku da mislis kako su sipci krivi za raspad yu. nije sija nego vrat, zar ne. kao siptarski nacionalizam je zapalio i ostale nacionalizme, a yu se raspala zbog nacionalista, dakle, raspala se zbog siptara :-)

pusti demagogiju i cekanje na nesto bolje... dragi kekece, bolje ne dolazi samo, za bolje se valja boriti, ali neces ti ni to razumjeti, moja povrsnost je daleka kada se gleda iz tvojih dubina :D
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#69

Post by jusuff »

Vodenjak wrote:
jusuff wrote:fakat je trebalo pustiti rankovica da podere i protjera sve sipce na kosovu, danas bi jos bilo bratstvo i jedinstvo, juga bi bila najbolja zemlja na svijetu... hebi ga, da nije kekeca nikada bne bih skontao da su jugu shebali siptari i da su srbi najugrozeniji i najnapaceniji narod na svijetu pa im treba gubitke na kosovu bosnom platiti... jest moj kekec kad bi moglo, ima nas jos koji nismo zaboravili pucati
Klasican primjer izvrtanja tudjih rijeci u ´vamo neku svoju korist...

Otprilike isto kao sto su novopecene demokrate svojim dolaskom 1990. izvrnule cjelokupnu istoriju Bosne...
Posebno ovu od 1945 pa na ovamo...

Idi ti i pucaj! Samo, daleko ti kuca od moje bila...
:oops: :(
tko si ti i o cemu to ti zboris, djecace
protjerujes li ti to mene? moras znati da mi ne idemo da bismo pucali nego pucamo da bismo ostali... znam da ne razumijes, ali ne trudi se.
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#70

Post by kekec »

jusuff wrote:ma oprosti ti meni, ali zar tvoj odgovor upravo ne potvrdjuje moju opasku da mislis kako su sipci krivi za raspad yu. nije sija nego vrat, zar ne. kao siptarski nacionalizam je zapalio i ostale nacionalizme, a yu se raspala zbog nacionalista, dakle, raspala se zbog siptara :-)
pusti demagogiju i cekanje na nesto bolje... dragi kekece, bolje ne dolazi samo, za bolje se valja boriti, ali neces ti ni to razumjeti, moja povrsnost je daleka kada se gleda iz tvojih dubina :D
Zasto si toliko tvrdoglav. :-?
Ako sam rekao da se YU raspala zbog nacionalizama (mnozina), zasto izvlacis
zakljucak da je samo zbog alb.nacionalizma. To sto ti zakljuci, ja ne napisah.
I gdje ja to rekoh da ce "bolje! doci samo? OPET podmeces. Dobar si za UDBE. :D
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#71

Post by dizZaster »

Vodenjak wrote:
ak-47 wrote:
Da u BiH imamo tu fasisticku tvorevinu ali 92. kada je 4. sila u evropi krenula da osvoji BiH i da nenaoruzani Bosnjacki narod izbrise sa lica zemlje sanse da cemo opstati su bile 1% a danas imamo kakvu takvu drzavu i nepodijeljenu BiH a to mozemo zahvaliti Aliji i braniocima koji su goloruki zaustavljali fasisticke tenkove.
A na kosovu su Albanci apsolutna vecina narod na Kosovu je vec bio podjeljen po etnickom koncu znalo se koji su srpski a koji albanski gradovi tako da nije bilo previse etnickog ciscenja,kosovo granici sa maticom albanijom tako da je oruzije i pomoc u ratu nesmetano ulazila na kosovo,dalje citavom svijetu je bilo dosta Milosevica i njegove represije tako da se svijet odlucio na vojnu intervenciju brze a u bosni je cekao 4 godine i pored svih ovih cinjenica mi smo iz rata izasli cistijeg obraza nego Albanci srbi su citav rat zivjeli u sarajevu crkve niko nije dirao iako znas da su u republici sumsoj porusene sve ama bas sve dzamije Alija je i pored toga ocuvao cast i obraz naseg naroda i zemlje.
Da Alija je nekad mozda i pogrijesio on je bio samo covjek a svi ljudi grijese,zalosno je sto Aliju vise postuju drugi nego mi Bosnjaci za koje je on najvise ucinio.
Moras, moras jos puno da citas, slusas i razmisljas...

Da ucis!

Evo ti za pocetak jedan komentar koji je 17. novembra 1995 u finishu Dejtonskih pregovora uputio Holbruk Vorenu Kristoferu:
"Izetbegovic (kojeg su Amerikanci nazivali "Izzy") je proveo devet godina u zatvoru i on ne razumije, niti ga zanima, ekonomski razvoj ili modernizacija - stvari koje bi donio mir. On pokazuje nevjerovatno malo brige za patnje koje je pretrpio njegov narod; konacno, on je patio za svoje ideale! Za njega, Bosna je apstrakcija, a ne nekoliko miliona ljudi koji u najvecem broju zele mir."

Ujedno je dobro da ovo gore procitano procitaju svi oni koji se drche time kako je Aliju postovao cijeli svijet!

p.s. Ovaj tekst je prepisan iz "Bosanske Poste", lista koji izlazi u Skandinaviji. Autor teksta iz kojeg sam ovo prenio je Kemal Kurspahic, a ciijeli tekst je objavljen pod naslovom "Sve dejtonske tajne" i odnosi se na doskora tajni dokument americkog ministarstva vanjskih poslova: "Tajna istorija Dejtona: Americka diplomatija i bosanski mirovni proces 1995."
citat;
RFE:
Mnogi vas kritikuju što ste prihvatili ime za drugi entitet Republika Srpska. Jeste li morali ili jednostavno niste bili dovoljno pažljivi?
IZETBEGOVIĆ:
I ja sebe kritikujem, samo cijena je bio rat. To treba da bude jasno. Neprihvatanje naziva Republika Srpska bi značilo nastavak rata. Ja sam vodio duge razgovore sa Holbrookeom o tom pitanju uoči Ženevskih pregovora. Ti razgovori su vođeni u Američkoj ambasadi u Ankari izmedu 23.00 i 02.00 poslije ponoći. Tri sata smo Holbrooke i ja razgovarali isključivo o tom pitanju. Ja sam navodio jedan po jedan razlog zbog kojeg ne mogu prihvatiti naziv Republika Srpska, a on je navodio jedan po jedan razlog zbog kojeg to moramo prihvatiti. Oko 02.00 smo zaključili razgovor i Holbrooke je rekao: "Gospodine predsjedniče, ovo mora biti ovako. Ne možemo više ništa za vas učiniti." Tada, u toj situaciji sam možda trebao reći da mi to ne prihvatamo, neka se rat nastavi. Možda, ko zna? Niko ne zna šta bi se poslije toga događalo. Mi znamo šta se događalo u ovom slučaju. Šta bi se događalo u drugom slučaju, to ne znamo. Ali, ono što se može procijeniti je ovo - Amerika bi se vjerovatno distancirala od rata, Hrvati bi se takoder distancirali, jer su bili postigli sve svoje ciljeve, onemogučili bi uvoz oružja, hrane itd. preko hrvatskog teritorija i mi bismo se sami morali nositi sa srpskom armijom, koja bi bila pomagana preko Drine. To je situacija koju sam ja onda nazrijevao i činilo mi se da bi to značilo poraz i zato sam teška srca prihvatio naziv Republika Srpska. I Holbrooke sada smatra da je to greška.
kraj citata;
Za Aliju Izetbegovica Bosna nikad nije bila apstrakcija. :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#72

Post by Prenj »

dizZaster wrote: citat;
RFE:
Mnogi vas kritikuju što ste prihvatili ime za drugi entitet Republika Srpska. Jeste li morali ili jednostavno niste bili dovoljno pažljivi?
IZETBEGOVIĆ:
I ja sebe kritikujem, samo cijena je bio rat. To treba da bude jasno. Neprihvatanje naziva Republika Srpska bi značilo nastavak rata. Ja sam vodio duge razgovore sa Holbrookeom o tom pitanju uoči Ženevskih pregovora. Ti razgovori su vođeni u Američkoj ambasadi u Ankari izmedu 23.00 i 02.00 poslije ponoći. Tri sata smo Holbrooke i ja razgovarali isključivo o tom pitanju. Ja sam navodio jedan po jedan razlog zbog kojeg ne mogu prihvatiti naziv Republika Srpska, a on je navodio jedan po jedan razlog zbog kojeg to moramo prihvatiti. Oko 02.00 smo zaključili razgovor i Holbrooke je rekao: "Gospodine predsjedniče, ovo mora biti ovako. Ne možemo više ništa za vas učiniti." Tada, u toj situaciji sam možda trebao reći da mi to ne prihvatamo, neka se rat nastavi. Možda, ko zna? Niko ne zna šta bi se poslije toga događalo. Mi znamo šta se događalo u ovom slučaju. Šta bi se događalo u drugom slučaju, to ne znamo. Ali, ono što se može procijeniti je ovo - Amerika bi se vjerovatno distancirala od rata, Hrvati bi se takoder distancirali, jer su bili postigli sve svoje ciljeve, onemogučili bi uvoz oružja, hrane itd. preko hrvatskog teritorija i mi bismo se sami morali nositi sa srpskom armijom, koja bi bila pomagana preko Drine. To je situacija koju sam ja onda nazrijevao i činilo mi se da bi to značilo poraz i zato sam teška srca prihvatio naziv Republika Srpska. I Holbrooke sada smatra da je to greška.
kraj citata;
Za Aliju Izetbegovica Bosna nikad nije bila apstrakcija. :D
Nas predsjednik je bio cuven po naknadnoj pameti. Evo kako je cijeli dogadjaj prepricao Holbrooke:

Image

Par jeftinih blefova je bilo dovoljno da Alija prizna ime RS-a :(
Husko Kotrljanjić
Posts: 60
Joined: 30/09/2005 19:38
Location: BiH

#73

Post by Husko Kotrljanjić »

Mogo si nam Prenj prevest bar u kratkim crtama, ne govore svi engleski ima ih koji govore ruski :D njemacki il francuski a neki samo maternji :D
zavrzlama
Posts: 10304
Joined: 15/01/2006 18:35

#74

Post by zavrzlama »

Izetbegovic je napravio vise losih poteza,nego dobrih za BIH,a ovaj zadnji potez sto je prihvatio dejtonski sporazum,ako se gleda na" long run" i nije tako los.Da se nastavilo ratovat izginulo bi jedno sledecih 50 000 ljudi iz svih naroda i radi nekih popisanih % tyeritorije danas bi raspravljali o istim stvarima i provodili iste reforme.

Kad sazrije vrijeme i odu ovi ratni politicari,nestace i federacija i rs jer ce opet neki ,radi nekih svojih interesa unistit enitete.

nego valja to docekat.....ipak je lakse cekat radanje normalne BIH ...nego boriti se da unistis jednu medunarodno priznatu zemlju.

Igra zivaca.....zivci zbor :-D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#75

Post by mr__bosnjak »

kekec wrote:
mr__bosnjak wrote:
kekec wrote:Mr_bosnjak.
Da ti se pola odbije na mladost, opet ostajes
"dobar komad...". :-)
Kakve si gore gluposti napisao, boze sacuvaj ! :shock:
Hajd onda sad ti ispisi "negluposti".
Drago dijete.
Preporucljivo je da se djece ne bi trebala igrati vaatrom.
Momci bi trebali da ganjaju cure, a ne da se bave politikom.
Mlad si i mnoge stvari ne razumijes, a o njima zelis da diskutujes.
To ne ide. Za pocetak citaj, slusaj i uci.
Ali danas BiH ima jednu otvorenu fasisticku tvorevinu i jednu "prikrivenu", i jedva ce se ikad iz ove situacije izvadit. Kosovo mozda nije nezavisno ali se zna da ce biti. I to bez ikakvih "drzava u drzavi".

A to sve sto pricate kako su se Albanci samo zalili. Imali su i pravo da se zale. Kosovo je mozda u srednjem vijeku bilo srpska drzava, a i prije toga je bilo rimska a sta je bilo jos prije toga? Ilirska(albanska). Nema veze sta je bilo prije 600 godina, Kosovo je zadnjih stoljeca albansko i naseljeno pretezno Albancima uz pripadnike drugih naroda, manjinom. Tamo su bili brojni albanski plemici, tamo je stvoren prvi albanski nacionalni pokret u kojem su ucestvovali i Bosnjaci(Prizrenska Liga). Kada su drzave stvarane, zbog pritiska Rusije Kosovo je predato Srbiji koja ga je osvojila 1912. godine zajedno sa Sandzakom. Vec tada, Srbija je imala plan stvarat to sto je bilo prije 600 godina i unistit Albance na Kosovu, koje su velikim brojem smatrali "Turcima" ili "poturicama". Unisteno im je plemstvo raznim "agrarnim reformama", sprovodzen je teror i grozni zlocini, a planski su Srbe naseljavali. U roku od 1912 do 1941. godine se sa Kosova iselilo 800.000 Albanaca. Kada je dosla italijanska okupacija, mnogi su ih smatrali oslobodiocima, te se prikljucili fasistickoj vojsci pa je i formiran albanski SS-odred. Ovi Albanci su napadali srpski zivalj kao osvetu. Ali mnogi su Albanci se prikljucili Partizanima i tamo se borili za slobodu Kosova. I uspjeli su zajedno sa drugim narodima Kosova iz Partizana. Kosovu je data autonomija i stvar je bila rjesena sve do Milosevica koji ozuvljava plan o nestanku Albanaca sa Kosova. Ukida se autonomija, odpusteno je oko 600.000 ucitelja, intelektualaca i drugih istaknutih Albanaca vec tada da im se vodstvo unisti. Krvavo su gusene sve pobune. Srpskom zivlju je data sva vlast. Znali su hapsit Albance u sred noci i izvodit na ispitavanja sa kojih se nisu vracali(Knjiga "Ademov Bijeg"), stalni teror i napadi. Unistavanja i tako su doveli do toga da je neko u ovom slucaju Ibrahim Rugova digao glas u ime probljenog kosovskog naroda. Stvorena je UCK i borba za nezavisnost. Sada je teror postao jos veci ali je svijet progledao i svi znamo sta se poslije desavalo...
Evo ti samo dio:
- Ako je Kosovo u srednjem vijeku bilo, a jeste, srpska drzava, znaci da su albanci kasnije naseljavali to podrucje i da oni nisu autohtoni stanovnici. Poslije toga Kosovo nije nikada bilo albansko. Bilo je tursko, pa u sastavu kraljevine, pa u YU.
- O kakvim ti albanskim plemicima pricas na Kosovu.
- Prizrenska liga je kao osnovnu ideju imala stvaranje Velike Albanije
- Do 1945 na Kosovu nije bilo ukupno 800 000 stanovnika, a ti kazes da se toliko albanaca iselilo. Ostade li iko?
- Kazes da su docekali fasiste talijane kao oslobodioce, a opet i da je mnogo albanaca bilo u partizanima. ???
- O kakvom Milosevicevom planu govoris? O nestanku albanaca? Mislim da si nesto pogresno shvatio.
- 600 000 ucitelja ? Koliko li je bilo djaka na Kosovu? Ucitelji nisu otpusteni. To je bio plan za uvodjenje ALBANSKOG skolskog programa, odnosno bojkot jedinstvenog po kome se ranije ucilo.

A sada dobro procitaj i razmisli,
napraviti cu jednu paralelu:

Srbija i CG = BiH
Kosovo = RS ili Herceg-Bosna
UCK = VRS ili HVO
Jedinstveni nastavni program u SCG = jedinstveni nastavni program u BiH
Albanski nast.program = Hrvatski ili srpski nast. program u BiH
i mnogo jos drugih

Ako se podje od teze da su granice nepovrijedljive/ne mogu se mijenjati, moze se zakljuciti da je problem Kosova rijesen. A za SCG je Kosovo
isti problem koji ima BiH sa RS, odnosno sa HZHB (koja jos uvijek zivi u nekim segmentima).

Zbog navedenih slicnosti, strah me je da se Kosovo ne prenese u BiH, kako se malo javno, a vjerovatno vise tajno prica. A to za BiH nikako ne bi bilo dobro. Nazalost, dogadjanja iz bliske proslosti nam govore da je kod nas sve i svasta moguce.
Haj ko prvo ne tretiraj me ko neko "djetesce" koje se mora ucit cemu. Neznas ti tacno kolko imam godina i na kraju da imam samo 7 ima da se prema meni ponasas ko i prema ostalima a ne ko sad neki ucitelj "koji hoce da objasni kako stvari stoje..." i na kraju sta ti znas sta ja radim kad nisam na internetu pa dajes komentare sta ja trebam radit i sta ne. I na kraju radit cu sta hocu. A onda, Jugoslavija se raspala zbog cetnickog naciolalizma koji je probudio i sve ostale a ne zbog tamo nekih Albanaca na Kosovu. tipicno srpska politika sve svali na ostale, svi su krivi samo ne mi bla bla bla... Ja podrzavam nezavisnost Kosova(jeste Kosova a ne Kosmeta), ali ne podrzavam sta se radi Bosnjacima tamo. Albanci ih napadaju bez razloga. Jeste, bilo je Bosnjaka koji su suradzivali sa cetnickim okupaotorom i oni su mozda zasluzili sta su dobili ali cijeli narod iskjlucit. Ali gotovo je, Kosovo ce otic a drago mi je. A svako pametan zna da to nema veze sa BiH. Jer, da je BiH bila albanska drzava, onda bi islo, dobiju Kosovo Albanci a Srbi dio albanske BiH. Ali BiH nije albanska i ako Albanci dobiju Kosovo(a vec su ga dobili) to nema veze sa BiH i Srbi nemogu ikako trazit da im se stvari izjednace uzmajuci dio BiH. Jedino da su Bosanci dobili Kosovo onda bi mogli da uzmaju dio bosanske BiH. A ovako te price su ciste gluposti. Ako hoce da se namire onda ima da uzmu nesto od Albanaca ko sjevernu Albaniju il nesto a ne ko obicno nalijetat na "Turke".
Post Reply