Cazinski forum

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#51

Post by Baghira »

Ne, nisam, u Minhenu sam. Uvijek bila :P :D

A ides li u Prijepolje? :)

Ustvari, haj na chat, ruzice nas :D
Shadowman
Posts: 5
Joined: 27/05/2004 04:18

#52

Post by Shadowman »

Neminovno je za svaki jezik da se vremenom mijenja. Isto je neminovno da svaki jezik podlegne uticaju drugih jezika. Ali to je prirodan proces. Prirodno je da se riječ internet udomaćila u našem jeziku. Nije ga bilo potrebno dekretom ubaciti u naš jezik. Tako treba i da ostane. Jezik se treba prepustiti sam sebi da ide svojim tokom, kao i potoci. Ovo što se na Balkanu radi, rijetko se drugdje dešava. Ovo ja zovem silovanjem jezika. Jezikoslovci samo treba da prate prirodni razvoj jezika i po potrebi dupunjavaju leksikone. Šta mi mislimo o sebi kad nam se naše riječi slavenskog porijekla nekako čine bezvrijednim i pokušavamo ih izbaciti iz upotrebe, a nadomjestiti ih tuđim riječima? Strane riječi, koje su već udomaćene, isto ne treba dirati. Odjednom se u našoj štampi pojavljuje toliko puno riječi arapskog ili turskog porijekla (ne znam kojeg, ali mi tako zvuče), za koje ja nikad nisam čuo. Šta fali našim riječima? Zašto su njihove riječi bolje od naših? U Bosni postoji list Dnevni Avaz. Ja nemam pojma šta riječ "avaz" znači. Je li mi pokušavamo dokazati da nismo Slaveni, već Turci ili Arapi?

Što se tiče "pleske" i "šamara", ne vidim zašto bi postojanje sinonima bilo loše. Književni jezik mora pokušati obuhvatiti što je moguće više lokalnog, tako da bude blizak svima, ali istovremeno treba imati neku konzistentnost, koja omogućava dobru, sveobuhvatnu i razumljivu gramatiku. Uzmimo za primjer riječ "vajik", koja je vrlo česta u Krajini, naročito kod starijeg stanovništva. Ona potiče od riječi "vavijek", ali je vremenom promijenila formu. Staroslavenski (ukoliko ja mogu govoriti o tome, jer nisam lingvist) je imao ovakvu formu riječi, koje označavaju opšte, konstantno, svo. U slovenačkom jeziku ovo "v" se još uvijek zadržalo. Tako Slovenci kažu "vsak" (svaki) i slično. Naš jezik se razvijao u tom pravcu da je "v" zamijenjeno s "u". Tako mi kažemo "uvijek". Znači ovo "vajik" je zapravo ćorsokak ili stranputica. Krenulo je svojim zasebnim pravcem mimo opšteg trenda. Stoga to ne treba biti dio književnog jezika.

Neophodno je imati književni jezik za službenu komunikaciju, za novine i televiziju, za pisanu riječ. Tako se svi međusobno možemo dobro razumjeti. Da li je i ovakav jedan forum pisana riječ? To pitanje si nisam nikad eksplicitno postavio, ali izgleda da sam implicitno donio odluku. Od prve riječi napisane na bilo kojem forumu, koristim uglavnom standardan jezik. Izgleda da sam podsvjesno odlučio da je ipak pisana riječ. U svakodnevnom govoru koristim intenzivno riječi kao "đe" i "lipo". Kad razgovaram s tačno određenom osobom, oči u oči, mogu odlučiti kako govoriti. Ako i ta osoba koristi isti dijalekt, zašto da ne? Ovo ipak nije direktna komunikacija. Ja napišem nešto, a čita ko god stigne. Zato mislim da, ovako na internetu, ipak treba koristiti književni jezik.

Sad da se osvrnem na ikavicu. Ako bi sad pokušali ponovo standardizirati ikavicu, to bi opet bilo silovanje jezika. Činjenica je da nas većina koristi ijekavicu i istorijeske okolnosti, koje su dovele do toga, nisu važne. Jezik je tu, takav kakav jeste, i prihvati ga. Ne vidim ipak ništa loše u tome da preživi kao dijalekt. I meni su Splićani simpatični.
Shadowman
Posts: 5
Joined: 27/05/2004 04:18

#53

Post by Shadowman »

irfan2 wrote:hm slazem se
sto se tice druge poruke:koji brovzer koristis
ja sam imo problema sa operom(i to samo sa ovom stranicom) i sad koristim internet explorer
Pa Operu, naravno. Zašto da koristim najgori browser na svijetu, Internet Explorer? Zapravo, sve i da hoću, taj browser ne radi na mom operativnom sistemu. Mrzim web stranice napisane isključivo za glupi Explorer, kad postoje standardi, koje razumiju svi browseri. :x
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#54

Post by Deluxe »

Ma šta je više ova rasprava o jeziku...

Ne postoji ljudi pravilan i nepravilan jezik. Postoji standardni i nestandardni jezik, a oba su pravilna čim ga odgovarajuća grupa ljudi govori.
Standardni jezik se koristi za formalnu komunikaciju, a ovaj drugi za svakodnevnu. Eto slušajte se malo kad pričate s rajom onako ležerno, koliko u stvari "pravilno" govorite? Vidjećete da ima odstupanja... kako kod nas sarajlija tako i kod ostalih

A što se tiče književnog jezika... pa danas je malte ne sve književni jezik... jer ako gledate neku predstavu ili čitate knjigu u kojoj je prikazan neki žargonski govor određenog kraja, to je književni jezik. Ili ako neko djelo sadrži puno psovki (a ima naših BiH djela sa raznim vidovima psovki) i to je književno, tako da to nije relevantan pojam.

I da, još ovo... ja ne IDEM JESTI, niti IDEM DA JEDEM... ja ODOH NA KLOPU :D
Shadowman
Posts: 5
Joined: 27/05/2004 04:18

#55

Post by Shadowman »

Takva upotreba ima svoju svrhu. Dočarava ambijent, pojačava slikovitost... Nećeš takav riječnik koristiti ako pišeš udžbenik ili filozofski esej ili...
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#56

Post by Deluxe »

Pa naravno, ali onda gdje je granica književnog jezika (ako uopšte postoji). To bi značilo da onda ta djela koja sadrže takve stvari nisu književna, ili su manje književna od ostalih.
Lingvistika ne prihvata termin "književni jezik" jer je suviše neprecizan... To je nekad bilo, sad više ne.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#57

Post by Stari »

zlata:
Evo Cazinjana...jos vele SIKIRA. Nisam ni ja "stara", pa jos znam govoriti ikavski.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::.
Stari:

Visokopostovana Zlato...znam da Cazinlije kazu: sikira, kuruz, mliko, dimirlija, djugum, ...i jos puno slicnih primjera ....i sam govorim tako kad se nadjem u drustvu onih za koje sam siguran da razumiju....a kod takvih , znas vec,....nema foliranja.
Kao sto vec rekoh i sam koristim nerjetko takve izraze npr ...sitovacija, Sektembar, no nisam Cazinlija i , ne zeleci te ubjedjivati, tvrdim da se takav govor mogao susresti i malo dalje od Cazina i "ljute Krajine"(tu mislim na one 4-opstine Bihac, Krupa, Kladusa sa Cazinom u sredini) i u sirem podrucju Bos.Krajine (obuhvatao je sluzbeno do 1990:e) opstine Bos. Novi, Bos. Dubica, Prijedor. Sanski Most, Kljuc, Bos. Petrovac ...neki su tu trpali i B.Gradisku, B. Luku, Jajce i jos neke...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#58

Post by zlata »

Stari

SIKIRA ti je ispravno...IKAVSki...i k'o ti je to odlucio da je ikavski govor "neispravan"? Vuk Karadzic..i njegovi jarani!
SEKTEMBAR...nikad nisam cula...ali je ocito, zele reci septembar...znaci neispravno.

KURUZ...a zasto bi KUKURUZ bio ispravniji? Zato sto se tako govori u Beogradu? Zasto je BICIKLO ispravnije od KOTACA? Zasto DUGME, a ne PUCE?

Znaci, da nam je Vuk rek'o da trebamo govoriti EKAVSKI, sad bi i ijekavica bila seljacki govor "zaostalih i neskolovnih".

Osim toga, nije se ikavski govorio samo u Krajini, nego u skoro citavoj BiH. Ne znam kol'ko citas...al' ijekvizacija Bosne je isla sa istoka prema zapadu. Jedina iznimka su "pravoslavci" koje su Osmanlije naselile po zapadnim krajevima BiH..i koji su iz istocne Hercegivne, Juzne Srbije i Crne Gore "donijeli" svoju ijekavcu.

U zapadnoj Hercegovini, Livnu, dijelovima srednje Bosne..ikavica je jos malo opstala, medju starijim ljudima. Jos davno sam slusala stare Sarajlije..kako se sjecaju svog dijetinjstva, kad su jos starije Sarajke ponekad govorile ikavski.

Eto, znam ljude iz Donjeg Vakufa..koji su u dijetinjstvu isto tako govorili..osim sto im je KRUH bio HLIB. Nije mi jasno odkud ta rijec kruh...jer svi Slaveni koriste HLEB-HLIB. Valjda je kruh tip hliba...napr. korav..itd.
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#59

Post by Stari »

Vidim ja...postovana zlato da se nas dvoje slazemo u skoro svemu...nastavak ove diskusije moze nas odvesti u nabrajanje rijeci kojima ljudi govore ...no koje strucnjaci smatraju za ..neispravne ili ...seljacke.
mishic
Posts: 6294
Joined: 28/04/2011 16:29

#60 Re:

Post by mishic »

zlata wrote: 28/05/2004 17:15 U zapadnoj Hercegovini, Livnu, dijelovima srednje Bosne..ikavica je jos malo opstala, medju starijim ljudima. Jos davno sam slusala stare Sarajlije..kako se sjecaju svog dijetinjstva, kad su jos starije Sarajke ponekad govorile ikavski.
da,da, tek od skora škola potiskuje ikavicu u srednjoj Bosni ali stariji naraštaji još uvijek dobrim dijelom je koriste
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#61 Re: Cazinski forum

Post by cimara »

Kad ja pođoh sa Skokova dooliii
User avatar
Didier
Posts: 2206
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#62 Re: Cazinski forum

Post by Didier »

Može li neko naći onaj stari cazinski forum kome smo se svi smijali?

Onaj isti što spominje Hazima Mumina, kad ga je zaganjao niz bašču jer mu je se ženom općio?
Last edited by Didier on 01/12/2022 00:39, edited 1 time in total.
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#63 Re: Cazinski forum

Post by meridiyan »

Didier wrote: 30/11/2022 22:30 Može li neko naći onaj stari cazinski forum kome smo se svi smijali?

Onaj isti što spominje Hazima Mumina, kad ga je zaganjao niz bašču jer mu se žanom općio?
:-D

"""""-
_
---U Cazinu kao "Streliste", stadion, alinac, trebaju biti zasticena policijom po noci da raja moze bez brige po noci obavljati poso. Ja kad vako nekad pokupim koju zensku i odem na streliste da malo maslacim, uvjek se nadju nekakava djeca il klipani i dodju viriti sta mi to radimo.

--Meni ona djeca bog im majku jebo dvi gume isikli,moro curu na felgama kuci vozti,pa citavu slatinu dol probudjo,a kad sta hoce ona se tu noc ukrala kroz prozor i dosla kod mene ajjjjjjj mati!
Ja taman je dotjero dol pred kucu kad joj caca izleti bog ga jebo,nolkog cojka jos nevidjade a sikira jos veca!
Joj ljudi sasro sam se !
Ja sam puko bjezati dol kroz one Sljive,sav se izgrebo, i letim ja nako ,srljam navrat nanos kad ti odjednom Hazim mumin predmene,poso i on ukurvanje i tako veli on meni sine djeces reko cuti bog te nejebo eto cojka,veli jel to oaj velki od one moje nove cojk ,reko taj sine,uh veli nebo te nejeblo a ja kod zene mu poso, sjedaj,reko djecemo,veli kod unprofora dol u coralice,reko stacemo dol,kaze ma mater mu jebem i njemu i sikiri dol nam nesmi nista! """"
User avatar
Didier
Posts: 2206
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#64 Re: Cazinski forum

Post by Didier »

meridiyan wrote: 01/12/2022 00:08
Didier wrote: 30/11/2022 22:30 Može li neko naći onaj stari cazinski forum kome smo se svi smijali?

Onaj isti što spominje Hazima Mumina, kad ga je zaganjao niz bašču jer mu je se ženom općio?
:-D

"""""-
_
---U Cazinu kao "Streliste", stadion, alinac, trebaju biti zasticena policijom po noci da raja moze bez brige po noci obavljati poso. Ja kad vako nekad pokupim koju zensku i odem na streliste da malo maslacim, uvjek se nadju nekakava djeca il klipani i dodju viriti sta mi to radimo.

--Meni ona djeca bog im majku jebo dvi gume isikli,moro curu na felgama kuci vozti,pa citavu slatinu dol probudjo,a kad sta hoce ona se tu noc ukrala kroz prozor i dosla kod mene ajjjjjjj mati!
Ja taman je dotjero dol pred kucu kad joj caca izleti bog ga jebo,nolkog cojka jos nevidjade a sikira jos veca!
Joj ljudi sasro sam se !
Ja sam puko bjezati dol kroz one Sljive,sav se izgrebo, i letim ja nako ,srljam navrat nanos kad ti odjednom Hazim mumin predmene,poso i on ukurvanje i tako veli on meni sine djeces reko cuti bog te nejebo eto cojka,veli jel to oaj velki od one moje nove cojk ,reko taj sine,uh veli nebo te nejeblo a ja kod zene mu poso, sjedaj,reko djecemo,veli kod unprofora dol u coralice,reko stacemo dol,kaze ma mater mu jebem i njemu i sikiri dol nam nesmi nista! """"
Bravo!

Dakle, nije s Hazimovom ženom, ali ga je sreo.

Imaš li još? :D :D :D
Post Reply