Cazinski forum

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#26

Post by weasel »

"šta ti dođe hazim mumin djula ?"

dodje joj kujundzija ili po djulinom kupferkovac :lol:
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#27

Post by Stari »

zlata:
Sto mi najvise ide na zivce kod novije generacije Bosanaca, jeste, sto tvrde da im je jezik Bosanski, a i dalje koriste Srpsku ijekavicu.

Jesu opet krstili OPSTINU u opcinu...ali molim vas..pregledajte ovaj forum...i fino nabroj'te sve bezpotrebne dakavstine. A kol'ko puta sam procitala SEM, a u Bosni se kaze OSIM? To vam zvuci "kao, skolovanije". Jel'da? A da ne govorim o silnom naturanju stranih izraza..kad treba i ne treba. Svi bi dokazali kol'ko su skolovni, kulturni...kao da nemaju svoj jezik...i kao da taj jezik nema svoje blago rijeci.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
stari:
Ovaj komentar je bio na onoj ranijoj temi o Cazinu i Cazinlijama. Htjedoh na njega replicirati al' eto temu pooll zatvori pa moram ovako.

Postovana Zlato....vjerovala ti meni ili ne, cijeli svoj (ne bas kratki) zivotni vijek sam pisao ovako kako pisem...,dakle stokavsko-ijekavski, te ne razumijem zasto mislis da je stokavska-ijekavica "novijeg datuma proizvodnje" pa kazes da ti novije generacije idu na zivce. Dozvoljavam mogucnost da je ikavski govor nekad bio dominantan na cijelom podrucju danasnje BiH no to je, cini mi se, moralo biti dovoljno davno da se ti toga ne bi mogla sjecati.

Slozio bih se s' tobom u vezi preceste nepotrebne upotrebe stranih rijeci i izraza za koje postoje nase rijeci no razlog mozda i nije uvijek isticanje vlastitog statusa i obrazovanja nego dugogodisnje odsustvo s' BiH govornog podrucja.


I na kraju bih te zamolio da mi objasnis sta znaci rijec dakavstina
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#28

Post by Djula »

regina wrote:šta ti dođe hazim mumin djula :)
Uvjek mi budu simpaticni svi oni koji
svaki razgovor pocnu ,
A koja si ti ?
Da ti nisi Sefkina, Antina , Djoletova ?
Ja bona nikog nista ne pitam a razgovaram
vec godinama na ovaj nacin .
I povrh svega prvo se kuca pa pozdravi itd.
Ma salim se :lol: A ko ti je to ?
regina
Posts: 686
Joined: 14/04/2004 11:28
Location: sarajevo

#29

Post by regina »

Djula wrote:
regina wrote:
A koja si ti ?
Da ti nisi Sefkina, Antina , Djoletova ?

ja sam svoja

Ja bona nikog nista ne pitam a razgovaram
vec godinama na ovaj nacin .

kako se može ikakv razgovor voditi a da se pri tom ne postavljaju pitanja

I povrh svega prvo se kuca pa pozdravi itd.

?

Ma salim se :lol: A ko ti je to ?
hazim mumin je čovjek iz cazina kojeg sam imala čast upoznati. Najduhovitije stvorenje koje hoda zemljom. A za takvu duhovitost moraš biti inteligentan k'o sam gejts.....slučajno mu se žena zove djula...pa mi je bila simpatična koincidencija

i spusti pušku....ne napadju svi koji se obraćaju.......hm čudan je ratnički mentalitet.......zato su u krajini najgostoprimljiviji ljudi....jer kad ratnik dolazi sve se na sofru stavlja :)
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#30

Post by Djula »

weasel wrote:"šta ti dođe hazim mumin djula ?"

dodje joj kujundzija ili po djulinom kupferkovac :lol:
:lol: E a sad nesto ozbiljno , :? jel vi primjetite
razliku u kulturi Bosanaca i drugih forumasa ? :lol:
Pa ljudi moji , da se ovi razgovori vode u nekoj sali
" Oci u oci " ja bih vec odavno bila rahmetli .
:-)
Pa i cinizam i uvrede i provokacije su jedan vid
ataka a razlikuje se od stvarnog napada :shock: samo zbog
oklnosti koje mi idu na ruku. :shock:
Moja jedina sreca je sto sam nedostupna vasim patronima
punim sacme i to je ta kultura i ( ne ) tolerancija vaseg i mog Naroda o kojoj sam upravo govorila. :-)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#31

Post by horns&drums »

Pa ljudi moji , da se ovi razgovori vode u nekoj sali
" Oci u oci " ja bih vec odavno bila rahmetli .
Nemas ti tu problema, pretvoris se u Skljocu i obranis se :mrgreen: :mrgreen:

Dr Jekill&Mr Hyde :mrgreen: :mrgreen:
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#32

Post by Djula »

regina wrote:
Djula wrote:
regina wrote:
A koja si ti ?
Da ti nisi Sefkina, Antina , Djoletova ?

ja sam svoja

Ja bona nikog nista ne pitam a razgovaram
vec godinama na ovaj nacin .

kako se može ikakv razgovor voditi a da se pri tom ne postavljaju pitanja

I povrh svega prvo se kuca pa pozdravi itd.

?

Ma salim se :lol: A ko ti je to ?
hazim mumin je čovjek iz cazina kojeg sam imala čast upoznati. Najduhovitije stvorenje koje hoda zemljom. A za takvu duhovitost moraš biti inteligentan k'o sam gejts.....slučajno mu se žena zove djula...pa mi je bila simpatična koincidencija

i spusti pušku....ne napadju svi koji se obraćaju.......hm čudan je ratnički mentalitet.......zato su u krajini najgostoprimljiviji ljudi....jer kad ratnik dolazi sve se na sofru stavlja :)
-------------------------------
I desi se ovdje
" Pazi metak... "
jer tvoj upis ( dobronamjeran ) drugi pozeli da
iskoristi u druge svrhe ...
I sama to mozes primjetiti samo
pazljivije prati replike kad mi na konstataciju
sa argumentima prilijepe glavom i bradom Hitlera
koji je brat- bratu nevinasce za BH Narod u odnosu
na srpske " tradicionalne " zlikovce i ubice BH naroda . :roll:
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#33

Post by Djula »

horns&drums wrote:
Pa ljudi moji , da se ovi razgovori vode u nekoj sali
" Oci u oci " ja bih vec odavno bila rahmetli .
Nemas ti tu problema, pretvoris se u Skljocu i obranis se :mrgreen: :mrgreen:

Dr Jekill&Mr Hyde :mrgreen: :mrgreen:

-----------------
Djula ,
:roll: :-)
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#34

Post by weasel »

Djula

"Oci u oci " ja bih vec odavno bila rahmetli"


prevedi na bosanski rahmetli ne razumijem nista :-)
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#35

Post by Djula »

regina wrote:
Djula wrote:
regina wrote:
A koja si ti ?
Da ti nisi Sefkina, Antina , Djoletova ?

ja sam svoja

Ja bona nikog nista ne pitam a razgovaram
vec godinama na ovaj nacin .

kako se može ikakv razgovor voditi a da se pri tom ne postavljaju pitanja

I povrh svega prvo se kuca pa pozdravi itd.

?

Ma salim se :lol: A ko ti je to ?
hazim mumin je čovjek iz cazina kojeg sam imala čast upoznati. Najduhovitije stvorenje koje hoda zemljom. A za takvu duhovitost moraš biti inteligentan k'o sam gejts.....slučajno mu se žena zove djula...pa mi je bila simpatična koincidencija

i spusti pušku....ne napadju svi koji se obraćaju.......hm čudan je ratnički mentalitet.......zato su u krajini najgostoprimljiviji ljudi....jer kad ratnik dolazi sve se na sofru stavlja :)
-------------------------------------
regina :
" i spusti pušku....ne napadju svi koji se obraćaju "
:sad: :sad:
--------------------------------------
Djula ,
Ti si jedan od izuzetaka ... :lol:
regina
Posts: 686
Joined: 14/04/2004 11:28
Location: sarajevo

#36

Post by regina »

:)
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#37

Post by Djula »

weasel wrote:Djula

"Oci u oci " ja bih vec odavno bila rahmetli"


prevedi na bosanski rahmetli ne razumijem nista :-)
------------------------------------

A sti bi ja tebi prevodila sa tvog jezika na moj jezik kad
eto kazes da nerazumjes .
------------------------ :? ----------------------
A sto se ti ne izjasdnis sta hoces da kazes ?
Ja nemam nista protiv da Bosnjaci upotrebljavaju turcizme gdje god stignu ( pa to im je maternji ) ali nek nama Bosancima ne sole
pamet da je to nas bosanski 8-) govor .
Postujem i da se molitva bogu obavlja na arpaskom jeziku ali
sam protiv da mi neko " tupi" da je " Bujrum" bosanski izraz a da " Izvoli" nije .
A Bosnjaci upravo to rade do iznemoglosti !
Bosnjaci se poistovjecuju sa Osmanlijama i ja to prihvatam ali
nek ti Bosnjaci puste Bosance muslimane na miru i nek ih ne bosnjakiziraju scim god stignu pa i sa jezikom. 8-) :shock:
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#38

Post by weasel »

ono sto ja hocu da kazem draga djulice je da ti nemas pojma o bosanskom jeziku,niti o bosanskoj historiji.

daleko od toga da Bosnjaci ili bosanci tvrde da rijec izvoli nije bosanska.Niti iko tvrdi da rijec tata nije bosanska.Ali neki turcizmi jednostavno nemaju zamjene niti izvornog oblika kao recimo rijec bakar.

Osim toga njemacke rijeci,a u zadnjim decenijama engleske jednostavno nemaju zamjene.Sve je to bosanski jezik.

Haj' sad razmisljaj o bakru :lol: pa mi nadji rijec za televizor,pa radio pa automobil pa tako redom jedno 50 000 rijeci.

Hrvati izbacuju takve rijeci iz hrvatskog i izmisljaju nove a mora se priznati da poneke zaista smjesno zvuce
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#39

Post by weasel »

problem je medjutim jezik tvoga kraja.do sada sam vas branio ali posto si ti dovoljno bezobrazna onda nemam namjeru vise to ciniti.To kako ti pricas nema veze sa bosanskim nego sa seljackim govorom tvoga sela.
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#40

Post by Djula »

weasel wrote:ono sto ja hocu da kazem draga djulice je da ti nemas pojma o bosanskom jeziku,niti o bosanskoj historiji.

daleko od toga da Bosnjaci ili bosanci tvrde da rijec izvoli nije bosanska.Niti iko tvrdi da rijec tata nije bosanska.Ali neki turcizmi jednostavno nemaju zamjene niti izvornog oblika kao recimo rijec bakar.

Osim toga njemacke rijeci,a u zadnjim decenijama engleske jednostavno nemaju zamjene.Sve je to bosanski jezik.

Haj' sad razmisljaj o bakru :lol: pa mi nadji rijec za televizor,pa radio pa automobil pa tako redom jedno 50 000 rijeci.

Hrvati izbacuju takve rijeci iz hrvatskog i izmisljaju nove a mora se priznati da poneke zaista smjesno zvuce
--------------------------------
Ponovo te ja moram podsjecati na razlicite kulture mog BH Naroda i tvog Bosnjackog Naroda pa da te podsjetim da mi se obracas rijecima da ja nemam pojma itd. A ja ti milon puta ponovila da je Bosnjak izraz za Identitet za koji ti nemas ama bas nikakvih argumenata da je on validan . Ja ti necu rec da ti nemas pojma ali ti nemas argumenata da bi dokazao da je nekad i negdje postojao ili da moze postojati taj Bosnjacki identitet .
Al eto ti cuo pa poto i prodo ali bez razmisljanja jel ti taj prodavac to podvalio ili nije a bezbeli da je podvalio i ja sam to vec bezbroj puta i dokazala tu podvalu.
Ako je bakar postojao prije nego su Bosnjaci stigli u Bosnu ( XIV ) stoljece onda je interesantno kako su tu kovinu zvali Bosniaci tj. Bosanci.
Mislis da cu cekali Bosnjake i Osmanlije da im kazu kako se zove taj materijal ? :lol:
E prije Bosnjaka u Bosni su zivjeli Bosniaci razlicitih Etnosa pa zasto onda
t kovina nije nosila naziv iz germanskog , ilirskog, juznoslavenskog jezika ?
Ja rece da je to izraz iz germanizma a ne da je iz njemackog jezika ali
ti to prestavlja teskoce da to razumjes.
Bosnu su konstituirali Germani i Iliri a ne Njemci i Albanci ali hele nez ...
Ma nisam ja nista ruzno rekla za turcizme u BH jeziku , sto vise ja sa uzitkom nekad upotrebljavam te izraze ali to je turcizam bio i ostao i ja samo to i kazem.
Ali bosnjaci te izraze forsiraju da je to bosanski a nije nikad bio pa nece ni biti kao sto i ona njemacka il engleska rijec nikad nece biti bosanska vec ce biti koristena u bosanskom ali ostaje to sto i jeste , njemacka , engleska , turska rijec i kvaka. :lol:
A ja pricam o Bosnjacima koji te rijeci zloupotrebljavaju da bi sve Bosance muslimane bosnjakizirali . Ja to govorim jer svaki dan " izvirujem" kad ce Bosnjaci poceti obiljezavati svoj dolazak u Bosnu tj. kad ce obiljeziti pad srednjovjekovne Bosne i osmanlijsko " oslobadjhanje" bosanske srednjovjekovne drzave.
:lol: :shock:
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#41

Post by Djula »

weasel wrote:problem je medjutim jezik tvoga kraja.do sada sam vas branio ali posto si ti dovoljno bezobrazna onda nemam namjeru vise to ciniti.To kako ti pricas nema veze sa bosanskim nego sa seljackim govorom tvoga sela.
" Moj kraj" je cjela teritorija drzave BiH a moj rodni kraj je
Svrakino SELO i ja jesam seljanka iz svrakinog a neJa potrebe da ti branis nikog pa ni cazinjane jer ih ni ja nebranim , kako si ti to svatio. Ja govorim onako kako je i to sa seljackim izrazima koje ti kao sarajlica jelde nikako da razumis ? :lol:
:lol: Ja se dicim s tobom jer ti nisi bezobrazan vec si ti
olicenje svoje kulture i kulture svog Naroda .
Budi ti meni ziv i zdrav ali nemoj mislit da me vrijedjas
sa tvrdnjom da sam seljanka .
Ja se tim PONOSIM ! :lol:
Djula
Posts: 123
Joined: 21/08/2003 00:00

#42

Post by Djula »

:-) Moje selo je
- Bosanskohercegovacko
Moji pradjedovi su
- Bosanskohercegovci
- Ja sam Bosanskohercegovka
i sad ako se ti kao Bosnjak porijeklom iz Turkmenistana ili okoline osjecas pozvanim da mi odredis kako se govori bosanski onda je todruga prica . :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#43

Post by zlata »

Dragi Stari

Evo Cazinjana...jos vele SIKIRA. Nisam ni ja "stara", pa jos znam govoriti ikavski. Samo, nazalost...nemam vise sugovornika...osim poneke starice, i Dalmatinaca. Kako bi ikavica mogla opstati, kad joj se jos u BiH svi rugaju, dok se naticu k'o ce govoriti "ispravniji": Bosnjacki, Hrvatski i Srpski? Bosanski govor-jezik je na izdahu, a knjizevni jezik je nesto posve drugo...To ti desetak "intelektualaca" moze sastaviti i odrediti, po svome cejfu.

Sto se tice DAKAVICE, koje mi je puna kapa...i pravo mi busi usi....to ti je ono...kad trebas ICI JESTI....a ti...IDES DA JEDES.

Bas se dobro sjecam Tanovicevog dokumentarnog filma o Jugoslavenskim naseljenicima u Turskoj. Kad slusas Zenicana, Biscane...ljudi i dalje govore ikavski...al'kad progovori Crnogorac i Sandzaklija...cujes ijekavicu, i ekavicu.

U Bosni...Ikavici je vec obavljena dzenaza...jos je samo ponekad cujes u Bugojnu, Krajini, Hercegovini. Sve su pjesme ijekavizirane...sad je i Mujo Hrnjica ijekavac. Jos je samo ostala "Munire..da ide na sajam...i kaze LIPA CVICA, LIPA CVICA, na okolo Bisca. Ali, zato...prvi Bosansko-Turski rijecnik, (Potur Sahidija)..sastavljen u Tuzli prije 400 godina..je i dalje u originalu...IKAVICA.

Evo ti malo Potur Sahidije: Bilo, bizati, boliti, jisti, likar, lisnik, tisto, tirati, vitar, zdila, zdribe.
jope ja
Posts: 10
Joined: 26/05/2004 15:35
Location: Cajin potok

#44

Post by jope ja »

regina wrote::)
Stvarno ti vjerujem za Hazima Mumince,i ono samo kad kaze (hemo)
i njegova Djula je fala Bogu sad dobro,poslije vec zaboravljene operacije.
Pozdrav svima
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#45

Post by Baghira »

Fid', Djula moja komsinica :-) Mozda se i znamo? :roll: :D

Djulka, javi mi se na mail ;)


Sto se tice govora......ma nek' govori svako kako mu drago, ali nemoj da mene ispravlja. Vazda mi govore, da se kaze motka, a ne prut, da se kaze kruh, a ne hljeb. Krajisnici, ovo je vama prigovor :oops: :P :D


I jos nesto, ne koristi cijeli Sandzak ekavicu, kao sto Maverick dobro primjeti ;) Maverick, oko moje, da nisi i ti s moje gore list? :oops: :D
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#46

Post by winetou »

Jel se kaže skok sa motkom ili skok sa prutom? :wink:
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#47

Post by Baghira »

Cekaj win, treba prvo definisati sta se podrazumijeva pod izrazom prut ;)
Ja kad hocu djecu za nestasluk istuci, trazim prut, vec moja bolja polovina, trazi motku :shock: A meni motka nesto veliko, debelo, zastrasujuce, a njemu to karakteristike pruta :-) :D


Sala, sala, ne tucem djecu :D
Maverick_
Posts: 172
Joined: 13/03/2004 00:00

#48

Post by Maverick_ »

Pa recimo da jesam hehehe :) :) :D ...porjeklom Prijepolje,mada sam zivio u Sarajevu...i koliko znam dole se uvjek govorilo ijekavicom :roll: ...a s koje si ti gore list black_pantera? :)
User avatar
Baghira
Posts: 1170
Joined: 04/09/2002 00:00

#49

Post by Baghira »

Ma dole se maverick u stvari mijesa i ovo i ono ;) Pojedinci koriste samo jedno :o :D

Priboj na Limu maverick ;)
Maverick_
Posts: 172
Joined: 13/03/2004 00:00

#50

Post by Maverick_ »

Ma jest,ali ono opet vise ijekavica ide,ja sam je bar uvjek koristio,kao i moji :) Znaci Priboj,cool :) ....jesi sada u SA ili....? ja sam u svedskoj,mada konatm uskoro dole 8)
Post Reply