"ZASTITNICI TOLERANCIJE"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#1 "ZASTITNICI TOLERANCIJE"

Post by rei »

Svemirski_Jebach wrote:Kao što obično i biva, ista meta, isto rastojanje.

Da se izrazim ratnim reporterskim riječnikom, tuče se neselektivno iz svih raspoloživih sredstava sa poznatih uporišta.

Nimalo me ne smeta to što ljudi na forumu imaju različita (čitaj dijametralno suprotna) mišljenja, čak me ne više smeta ni ako iz tog nekog mišljenja (koje držim pogrešnim) slutim neznalicu, snoba ili frustriranog forumasha(icu).

Međutim ono što me jako smeta što se razlika u mišljenju ne koristi na način prikladan normalnom ljudskom dijalogu, nego se koristi u cilju provociranja onoga drugačijeg, ali ne provociranja koje bi se moglo podvesti pod bezazlenu zajebanciju nego su ti razlozi očigledno mnogo dublji.

Nikada nisam (i neću, nemam ni pravo) nikome sporiti da razmišlja drugačije od mene, čak mogu istrpiti i očiglednu zlonamjernost ili neznanje koje se meni ili bilo kome drugom nastoji predstaviti tobožnjom tolerancijom ili pak "brigom za sve".

Ali, s obzirom da nikada nisam previše trpio autoritete, neću ni ovaj put pa neka to bude i moderator.

Ne znam zašto ali se između ostalog osjećam dužan da reagujem na izjavu da na forumu postoje ljudi koji su ograničeni vjerovanjem, te da su postali mentalni robovi Boga.

Samo ta izjava bi istrgnuta iz konteksta, potpuno ogoljena možda i bila djelimično tačna, da nije zlonamjerna.

Čitava tema se kretala upravo u tom pravcu, i koristila se kao savršeno sredstvo da se još jednom razračunamo sa onim što smatramo rigidnim (PAŽNJA: To NIJE poligamija!!!).

Sve bi ovo bilo ok da ljudi reaguju na samu činjenicu da neko u današnje vrijeme u BiH, ima npr 3 žene. Prvi sam i bio bi da svakako izreknem svoje duboko neslaganje sa takvom životnom koncepcijom.

Međutim ovdje se radi o nečemu sasvim drugom, mnogo dubljem.

Iz ove diskusije naravno isključujem kao nedostojne, sve one (na svim stranama u sukobu) čiji argumenti počinju i završavaju sa ad hominem i otvorenim, nimalo suptilnim vrijedjanjem ličnosti, tako da bi se zadržao samo na onima koji još uvijek (uprkos svemu) imaju i znanja i kulture da se sa njima razgovara.

Ali da se vratim ne temu, ne mogu da istrpim da dezurni "zaštitnici tolerancije i liberalizma i ljudskih prava" i "dušebrižnici" na forumu se ponašaju kao lakmus papir, dakle reaguju selektivno, samo na ono zašto su programirani (ne znam još čime i kako).

Dakle, jedni reaguju samo na ovo a drugi samo na ono drugo.

Međutim, da takva polarizacija ne bi bila usamljena, ta selektivna djelatnost bilo zaštitnika "tolerancije" bilo zaštitnika "vitalnih nacionalnih interesa" ima i društvo u dvostrukim standardima.

Naravno ovi prvi, lažni neoliberali, "progresivni elementi" jesu dostojni da budu cijenjeni, a ovi drugi nisu. Da li uzrok takve "cijenjenosti" leži u tome što su ovi prvi uglavnom pročitali više knjiga, da li zato što su obrazovaniji, da li zato što slušaju avangardniju muziku?

Naravno, da ne bude zabune ove druge "zaštitnike nacionalnih interesa", "kriminogene slijepe sljedbenike rođačko političih veza", "istinske fundamentaliste" i ostale nikako ne želim da branim. Oni zaslužuju da ih se kritikuje i da se njihovo djelovanje nazove pravim imenom.

Samo, ko će to uraditi? Ko ima pravo na to? Da li oni koji uprkos gore navedenim karakteristikama nisu mnogo dalje odmakli od ovih drugih? Mislim da ne.

Na ovom forumu ima još ljudi kojima ne diže kosa na glavi kada neko spomene ramazan ili džamiju, ima ljudi kojima je istinski svejedno da li neko posti ili ne, da li neko vjeruje u Boga ili ne, ljudi kojima vjernik može biti isto onoliko "cool" koliko i ateista.

Vjerovali ili ne, ovdje ima još ljudi koji te ne pogledaju čudno niti sa podsmijehom kada im kažeš da eto, neko vrijeme ne piješ a oni to isto rade.

Takvi ljudi imaju pravo da kritikuju.

Ne mogu da trpim kritiku ljudi koji apriori smatraju da su moji argumenti loši samo zato jer,eto, ja kao neko ko vjeruje u Boga jesam njegov mentalni rob.

Ne mogu da prihvatim kao cijenjenog nekoga ko, u ime svoga prava da ne vjeruje, proglašava npr mene mentalnim robom.

Ko je tu ustvari mentalni rob? Onaj koji, eto npr. vjeruje u Boga i time navodno njegov ratio završava ondje gdje počinje Bog ili nečiji čiji ratio počinje tamo gdje Bog završava?

I ovdje nije pitanje slobode u formalnom smislu, tj. da li neko ima pravo da kaže nešto i li da vjeruje u nešto. Sloboda nije samo par članova zakona ili ustava, sloboda se osvjedočava u stvarnosti i zato je bitno da sloboda (makar na ovom forumu) dođe do granice koja će omogućiti svakome da se izjasni kako misli da je najbolje, a bez da zbog toga bude ismijavan.

Nažalost, sve više mi se čini i to od ljudi koje sam iz raznih razloga cijenio da tolerancija ide samo do ondje kada se počinjemo neslagati.

Pozdrav,

S_J


Posluzila sam se S_J tvojim tekstom ,u kojoj si uglavnom pisao o "tolerantnosti" nasih forumasa i kazes: ne mogu da istrpim da dezurni "zaštitnici tolerancije i liberalizma i ljudskih prava" i "dušebrižnici" na forumu se ponašaju kao lakmus papir, dakle reaguju selektivno, samo na ono zašto su programirani (ne znam još čime i kako).

Evo se i ja pitam, zasto naslov teme na forumu "u Bosni ima da vlada Islam i nista drugo" i kad bih zivjela van Bosne ja bih se stvarno upitala pa sta to ti tamo Bosnjaci/Bosanci rade.... zasto se zeli dati kriva slika pitam vas : zasto sve ovo nekom treba.... :shock: :? :-?
S_J voljela bih cuti i tvoje misljenje :-)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#2

Post by pitt »

nasho svemirko curu......nja nja nja :D:D
Evo rei ima slicna tema sto je zox otvorio :D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#3

Post by Kwaheri »

selam rei...
lijepu si temu otvorila...svidja mi se...
Svemirski...cestitke na postu...budem dala skromni doprinos komentarom malo kasnije... :)

a sad samo pittu da velim..."jes' vidio frajera ovog SJ!"...bash umije...dode mi da se prijavim uz rei :D
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#4

Post by Toozla »

Image
........vidim ja njih dvojica marisu nekog jadnika......ja kad smo ga nas trojica razvalili...... :D :D :D
....opet smo ugrozeni sa svih strana i pozicija..... :-) :-) :-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#5

Post by Kwaheri »

Toozla wrote:Image
........vidim ja njih dvojica marisu nekog jadnika......ja kad smo ga nas trojica razvalili...... :D :D :D
....opet smo ugrozeni sa svih strana i pozicija..... :-) :-) :-)

jes vala cim vidim teme tipa...dzamija, munara, shalche, poligamija...uvijek neko ugrozen...da ne znam gdje zivim i pomislila bih...od tolike buke :D
Jednom ce se stvarno iseliti....
Ko ono zivi u NY? :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#6

Post by FFK as Lucy01 »

I jeste interesantno, da ljudi necija misljenja koriste za napad na osobu, sto se u komunikaciji izmedju ljudi smatra za veoma nizak udarac.

Sta je tolerancija? I ima li tolerancija granice?

Mislim da je borba za one koji misle totalno drugacije nego mi, s kojima se stalno sukobljavamo u misljenjima, vrhunac medjuljudske tolerancije. Dati nekome pravo da nam se protivi stalno i boriti se za to pravo.

Licno, sa moje tacke gledista, iako sam provela cio rat u Bosni i dozivjela mnogo toga, ne smeta nicije misljenje, jer misljenje je k'o i supak, svako ga ima. Kad bi okorjeli cetnik dosao ovdje na forum i napisao post o velicini cetniskog pokreta i kako su bili u pravu sto zarili i palili po Bosni, ne bi mi smetalo.....ne bi mi smetalo jer ja to ne bih ni procitala, jer to nije istina i jer misljenje cetnika ne cijenim. Ali bi se borila za pravo svakog da kaze ono sto misli.

Kada sam pomenula granice tolerancije, vratit cu se ponovo na gore receno (cetnika i njegov post). Dakle, gdje postaviti granice tolerancije? Da li je granica predjena ako se jednom takvom dozvoli da dodje ovdje i pise sta hoce? Mislim da je rjesenje problema u mijenjanju svijesti pojedinaca. On dolaskom i pisanjem na forumu nije ugrozio moje pravo na misljenje, a ako je tu da provocira, treba mu hrana za provokacije, a ta hrana su oni koji pokusavaju da mu dokazu i pokazu nesto...

Sve ovo se moze primijeniti i na extreme sa bilo koje strane, jer istina je samo jedna, razlika je samo u tome da je vidimo drugacijim ocima.
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#7

Post by Toozla »

zena wrote:Jednom ce se stvarno iseliti....
Ko ono zivi u NY? :D
....Svemirski i Seha.... :D :D :D
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#8

Post by Kwaheri »

Toozla wrote:
zena wrote:Jednom ce se stvarno iseliti....
Ko ono zivi u NY? :D
....Svemirski i Seha.... :D :D :D
e nek si mi rek'o :D

...pripominjem.. necu da budem izbjeglica...morat cu se osjecat ugrozenom :)
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#9

Post by stickitout »

Sve je to "beach ball" teorija, svako vidi onu boju lopte ispred sebe i govori da je cijela lopta te boje koju vidi.....a loptu zavrtit, eeeee... to ne dopire :D :D :D :D
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#10

Post by Toozla »

zena wrote: e nek si mi rek'o :D
....na poslu sam i trenutno nemam vremena da pisem ozbiljan post....probacu veceras sjesti i napisati sta mislim o ovome....
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#11

Post by car-x »

ne bi bilo lose otvoriti i jedan thread na temu "diskusija - for dummies"..

meni je cijeli ovaj nas komjuniti (gdje je horns sa anglizmima) postao nekako previse naelektrisan.. uglavnom se nezdravo diskutuje na bilo koju temu.. napada se bez nekih jasnih argumenata, prica se vrti u krug bez da se ista kaze, tako da za-chateri tema (tribute to pitt, bug, ..) dodju kao jedino osvjezenje u svemu tome (ono sto me nekad smaralo pravo)..

izgleda da su i stranci u nasoj zemlji, koji nas inace nikako ne kontaju i ne shvataju, skuzili u cemu je fazon pa su reklamirali toleranciju na billboard-ima i posterima..

uradimo nesto da to dobronamjerno medjusobno "trpljenje" (koje nije po svaku cijenu isto sto i slaganje s nekim i njegovim stavovima) opstane ili bolje receno, da uskrsne sad kad ga je skoro pa nestalo..

nekad se bosna spominjala po prepoznatljivom merhametu.. sad uglavnom punimo crne hronike sirom svijeta, a sami smo sebi najgori.. hajde da svi nesto uradimo da ona tuzna izreka (opet tribute to pitt): malo nas je al smo govna, od tuzne istine preraste u dobru zajebanciju..
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#12

Post by danas »

zena wrote:
danas wrote:
odnosilo se na tvoj nick :D :D :D

znala sam...nema tebi bez mene... :wink: nego jel ti bash toliko loshe tamo daleko? jes to i ti ugrozena tamo? ...mislim bavim se mislju da iselim...trazim neku povoljnu lokaciju... :D
meni nije nimalo lose, kad sam se to ja zalila... :D :D :D a bilo bi mi jos bolje da mi je pitt malo dalje :D :D :D tako da i tebi proporucujem u NY, a ne u nake selendre da ides :D :D :D
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#13

Post by rei »

zena wrote:selam rei...
lijepu si temu otvorila...svidja mi se...
Svemirski...cestitke na postu...budem dala skromni doprinos komentarom malo kasnije... :)

a sad samo pittu da velim..."jes' vidio frajera ovog SJ!"...bash umije...dode mi da se prijavim uz rei :D


ma ja , vidim ja tvoj skromni doprinos ...(taj dio je na bez cenzure Moderator)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#14

Post by Svemirski_Jebach »

hvala rei i zeni na komplimentima...

samo najbolje je dovoljno dobro :D

muskom dijelu populacije, nadam se da nista ljubomorni...naci cemo nesto, hebemu :D ;)

PS. Ja ne živim u NYC...ja sam samo boravio kratko tamo, sada sam u Sa. Mada bi volio da sam u NYC
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#15

Post by Kwaheri »

Fair
kako nam stoji Australija? ...primaju li nedovrsene magistre na specijalizaciju? :D
SJ...ako bi volio da si u NYC...znas kako ono ide "ko sta zeli ono hoce docekat, samo valja nekoliko pricekat..."
:wink:
Rei...budem se potrudila...kad me popusti...ovo raspolozenje :D
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#16

Post by The_Fluid »

Tema je izvrsna, no nazalost stara koliko i ovaj forum. Zox je svojedobno na svom blogu pisao nesto o ovome sto govori car-x.

Svemirski,
ovdje je izgleda postalo normalno da bez psovanja i spominjanja familije dijalog izmedju dva ili vise ucesnika na forumu nije moguc. Zasto je to tako pitanje je vise sociolosko, jer ista ta dvojica na ulici negdje u NY komuniciraju, takve si sigurno vidio sto i jedan put?

No, sve se svodi sta je starije koka ili jaje, a tu odgovora nema. Nazalost.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#17

Post by Fair Life »

zena wrote:wow Fair...slicice su coool... mora li i ovo dijete ici u paketu? :D
(...)
Koje slicice?
invandrare
Posts: 2
Joined: 08/11/2005 21:29

#18

Post by invandrare »

sta je zapravo tema?
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#19

Post by List »

invandrare wrote:sta je zapravo tema?
Sve o invandrare

Član od: 08 nov 2005

Ovo je tema za forumaše sa višegodišnjim stažom (beneficiranim). Osim ako si postao "invandrare" samo da bi bio anoniman na trenutak? :wink: ( :D )
Last edited by List on 08/11/2005 22:17, edited 2 times in total.
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#20

Post by PR80. »

invandrare wrote:sta je zapravo tema?
Mjenjaj nick :D pa cu ti reci. :D
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#21

Post by rei »

invandrare wrote:sta je zapravo tema?

Znas imas forumasa koji sami nisu tolerantni a onda su sposobni
da naprave sliku kako su toboze ugrozeni i na forumu i u Bosni,
ugrozeni su od Islama, od sve veceg broja vjernika, njihovog
nacina prakticiranja vjere, itd.... sve same gluposti....takvi sigurno nisu ugrozeni , ljudi u Bosni su ugrozeni jer nemaju posla, ugrozeni
su zbog niz drugih stvari od kojih im zavisi njihova egzistencija...
ugrozeni su jer ne mogu vise da gledaju kako ovu drzavu razvlace na sve strane kao glinu itd.

a sto se tice starijih forumasa "zastitnika tolerancije" to bi trebao
da budes duze na forumu pa bi ti bilo malo jasnije....
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#22

Post by Zox »

Mogu li ja nesto na temu? :)
Milion puta sam na ovom forumu objasnio koliko postujem vjernike. Za Ramazan me mozete vidjeti pijanog samo u svojoj sobi, a probacu izbjeci i jelo u blizini osobe koja posti. Moj interes prema religijama uopste je sasvim iskren, i u trazenju nekakve istine uopste nije iskljuceno da cu je jednog dana pronaci u nekoj od institucionalizovanih religija. Od tri glavne monoteisticke religije, to bi najprije mogao biti Islam.
Mentalnih robova, po meni, ima svugdje. Naucnici su mentalni robovi koliko i vjernici, i zivimo u vremenu u kojem je pozitivizam pokazao sve svoje limite i nedostatke.
Da li sam suvise neskroman ako kazem da zbog svega ovog ne ubrajam sebe u one "progresivne strane" na koje se ovako lijepo kriticki osvrnuo SJ?
Ali,
moje postovanje mora, to podvlacim, biti shvaceno iskljucivo kao znak dobre volje. Kad necija fiksna istina kaze da se SVI, neovisno o filozofijama, moramo povinovati jednom odredjenom kodeksu ponasanja jer u protivnom VRIJEDJAMO one sa fiksnom istinom, onda to postaje opasno, pa vi mislite sta god hocete.
Islam je, kazu mi, ne samo religija vec i nacin, filozofija zivota, uputstvo za zivot u svim njegovim aspektima, od privatnih do politickih. Islamska komponenta u politickom zivotu je, samim tim, neophodna, ako nista zbog oslikavanja demografske slike nase zemlje. Licno se, kao i svaki anarhik :) protivim bilo kojem obliku represije. To nije KONCESIJA koju ja pravim glumeci neki radical-chic stav, ja sam cak i SRETAN zbog SVIH POZITIVNIH aspekata miljea iz kojeg poticem.
Ali moram se zapitati gdje prestaje prirodna rivendikacija SOPSTVENIH prava kao vjernika a pocinje vjerski imperijalizam.
Drugim rijecima, htio bih znati ima li u idealnom svijetu neuvrijedjenih vjernika uopste mjesta za nekog ko NE ZELI biti vjernik? Ili je samo moje postojanje kritika, pa samim tim i uvreda za nekoga?
Citam na forumu da je svaki vjernik DUZAN uputiti me na pravi put, a da sam ja DUZAN saslusati ga. Ja mislim da nemam taj dug, da li to nekog vrijedja?
Nadam se da ne, pa da probam onda s necim tezim:
da li imam pravo manifestovati svoj skepticizam na IDENTICAN NACIN i koristeci se ISTIM SREDSTVIMA (mislim i na medij i na dijalektiku) kojima neko manifestuje svoje vjerovanje? Ja mislim da upravo ovdje leze dupli standardi, a mozda se radi, kako Flu rece, i o starom pitanju koka-jaje, ko zna.
Ovdje se moze postaviti pitanje ZASTO bih ja manifestovao svoj skepticizam? Ono, utvrdili smo da je vjernik DUZAN uputiti na pravi put, ali zasto JA iznosim svoje misljenje?
Odgovor je u pitanju koje je po meni temelj demokratije: "zasto ne?"
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#23

Post by danas »

ja nemam sta da kazem na ovu temu, jer -- kako procitah na novopostiranoj temi na religiji -- ja nisam obdarena razumom.

pa neka obdareni razumom zbore i tolerisu se, a ja idem u forumasku penziju.
User avatar
Saian
Posts: 15341
Joined: 08/04/2004 21:50

#24

Post by Saian »

danas wrote:ja nemam sta da kazem na ovu temu, jer -- kako procitah na novopostiranoj temi na religiji -- ja nisam obdarena razumom.

pa neka obdareni razumom zbore i tolerisu se, a ja idem u forumasku penziju.

pa ta penzija mora da je dobra i redovna kad se svi vako grabe za nju, prvo pitt, sad ti, bug ce isto brzo samo josh to ne zna :D :D :D kontam da i ja probam "izganjat" to :D :D

danas da ti znash ko sve danas (ovo je sad priloshka oznaka vremena :D :D ) zna pokrenut windouz :D :D :D eeeeeeeee
Post Reply