Poligamija se širi Bosnom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#676

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote:
stella_k wrote:
stella_k wrote:@bolje......
Fakat. I ja sam (greskom doduse) mislila da si i ti drugaciji.
Ali, nije moje da o tebi sudim.
I ako Bog da, naravno da ce biti pametnija od mame, svaki narastaj bi trebao biti pametniji od proslog, to se zove EVOLUCIJA.
Mir i svako dobro.
Zbunjenost.....
Ne nimalo nije zbunjenost, Stela !
Mir i svako dobro !
Davno se normalan svijet prestao paliti na evoluciju, pa ne zelim uopce raspravljati o tome !
Molim Allaha da tvoja kcerkica bude puno bolja od tebe,siguran sam da znas na sto mislim, a ti to nazovi kako hoces !

Evolucija majmuna u covjeka je tema vrlo diskutabilna i po meni losa dijagnoza nastanka Homo Sapiensa.
Evolucija covjeka kao duhovnog i fizickog bica je cinjenica, i fakat ne znam sta tu ima da se neko pali ili ne, to je jednostavno tako.
Hvala ti za najbolje zelje vezano za moje dijete (samo se pitam od kuda tako veliko interesovanje za nju). Isto i ja zelim tvom koje imas ili ces imati, uz zelju da raste u slobodi tijela i duha.
I jos jednom, mir i svako dobro.
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#677

Post by stella_k »

Fair Life wrote:
stella_k wrote: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hoces da te hanuma obrije?
Neces vise nikad morati, obecavam. :lol:
Zajebano postalo...

Da bih se uspjesno obrijao moram teziste tijela pomjeriti prema tlu, na nacin... da rasirim noge, kako bi mi jaja zategla kozu na obrazima.

Ako je potrebno... tebi za ljubav pusticu bradu, iscentrifugiracu pantale...

Sta jos treba da bih ostao u trendu, reci?
Nista. Samo stay cool.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#678

Post by digger »

bolje_grob_nego_rob wrote:Davno se normalan svijet prestao paliti na evoluciju, pa ne zelim uopce raspravljati o tome !
Molim Allaha da tvoja kcerkica bude puno bolja od tebe,siguran sam da znas na sto mislim, a ti to nazovi kako hoces !
Mir i svako dobro !
Volim ovo lazno zadnje: Mir i svako dobro. kakav bullshit!
Jer se sjetih da je gornji nick zasijao kao meteor na forumaskom nebu prije 2-3 nedjelje sa komentarima koje citiram:

(B_G_N_R) PS. U pravu si, ja volim sve sto je islamsko, pa i atomsku bombu.
CAPISCI ?

(B_G_N_R)kad ce biti bolje
"Kada se zemlja zatrese od nasih napada" sto bi reko Hamas

(Fair Life) Ti si zreo za shehida, samo nemas muda...
(B_G_N_R) Bujrum !
vrata svakom otvorena !
Moj fairlife efendija...
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#679

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote:
stella_k wrote:
bolje_grob_nego_rob wrote:

NEKA PATI KOGA SMETA :lol: :lol: :lol:

DOCI CEMO MI I DO TVOJE KUCE, A TAD CES DOBIT STO SAM TI OBECAO
Zbog obecanja datog u vjerskom zanosu????
Ne, negoo zbog lajanja i vrijedjanja jedne forumasice, na sto ti kao " tolerantna osoba koja zivi u svijetu gdje um caruje", nisi se sjetila reagovat !

Sto li, da mi je znat ?
Pa vidis...u svijetu u kojem ja zivim, svaka zena je sebi dovoljan bedem. Na uvrede u stanju je sama da odgovori, naravno onako kako joj dolikuje. Ili da ne odgovori uopste. Ako si primjetio, mene ovdje niko ne brani, jer nema potrebe za tim.
A ti nastavi da ides od kuce do kuce...bas me zanima sta ces postici sa tim.
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#680

Post by stella_k »

digger wrote:
bolje_grob_nego_rob wrote:Davno se normalan svijet prestao paliti na evoluciju, pa ne zelim uopce raspravljati o tome !
Molim Allaha da tvoja kcerkica bude puno bolja od tebe,siguran sam da znas na sto mislim, a ti to nazovi kako hoces !
Mir i svako dobro !
Volim ovo lazno zadnje: Mir i svako dobro. kakav bullshit!
Jer se sjetih da je gornji nick zasijao kao meteor na forumaskom nebu prije 2-3 nedjelje sa komentarima koje citiram:

(B_G_N_R) PS. U pravu si, ja volim sve sto je islamsko, pa i atomsku bombu.
CAPISCI ?

(B_G_N_R)kad ce biti bolje
"Kada se zemlja zatrese od nasih napada" sto bi reko Hamas

(Fair Life) Ti si zreo za shehida, samo nemas muda...
(B_G_N_R) Bujrum !
vrata svakom otvorena !
Moj fairlife efendija...
Nije lazno, Diger, vec najbolje zelje. Uz mir i svako dobro covjek je u stanju SHVATITI kakav su bullshit atomske bombe koje je bilo ko napravio, da je rat besmislen projekat bez obzira na razlog zbog kojeg se vodi.....
Pa eto i tebi, Digger, mir i svako dobro..... :-D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#681

Post by stella_k »

da pamtis wrote:stella_k agresor/okupator topika... :D
??????
Jel ti smeta? Pretjerujem?
Samo reci.... :D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#682

Post by danas »

kao prvo -- covjek nije nastao od majmuna, vec su i danasnji majmuni i danasnji homo sapiens evoluirali od istih predaka. znaci, teorija evolucije tvrdi da danasnji primati imaju iste pretke. da je covjek nastao od majmuna je karikiranje teorije evolucije i nhenih postulata od onih koji je ne shvataju (ili bolje receno, nece i nisu u stanju da je shvate).

drugo -- (ovo se odnosi na bosancicu), javila si se na temu i obasula prva uvredama glede necije kulture, obrazovanja, morala... onda si nam se malo hvalila svojim obrazovanjem i pamecu. neka... eto, mi smo evo ovdje svi nekulturni i glupi, a niko ti jos nije uzvatio ni priblizno istom mjerom sa uvredama i nazvao te neznalicom kao sto ti nas zoves dzahilima, niti se jeftino hvalisao svojom pamecu i obrazovanjem kao sto to ti radis. razmisli o tome. a jedini "argument" koji nam pruzas u potporu poligamije je to da je bog dao pravo muskarcu na vise zena (a mi smo valjda glupi sto to ne uzimamo zdravo za gotovo kao ti). ako je ovo dato pravo, zasto ti onda otvoreno govoris da to svome suprugu ne bi dopustila? ne shvatam tu tvoju pamet i logiku kojom nam se hvalis...
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#683

Post by stella_k »

O pozzz Danas :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#684

Post by danas »

stella_k wrote:O pozzz Danas :-D
slusal' te novi haremlija? :D :D :D ako ne slusa, ti ga prvo malo udri stapom medj' rogove, a ako ni to ne upali, okreni mu ledja u krevetu (pardon, okreni mu tamburu na drugu stranu)... a ako ni to ne fercera, onda ne znam sta ces, nema ni njemu ni tebi spasa... :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#685

Post by stella_k »

danas wrote:
stella_k wrote:O pozzz Danas :-D
slusal' te novi haremlija? :D :D :D ako ne slusa, ti ga prvo malo udri stapom medj' rogove, a ako ni to ne upali, okreni mu ledja u krevetu (pardon, okreni mu tamburu na drugu stranu)... a ako ni to ne fercera, onda ne znam sta ces, nema ni njemu ni tebi spasa... :D
Ma novi haremlija je meHak ko zrela breskva...sva razumije i izvrsava.
Dok je tako, tambura je okrenuta na pravu stranu. :-D
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#686

Post by PR80. »

@danas
Oooooo...... jesi to dosla da mi das koju glavicu kupusa? :D Moram zaviti koju sarmu nasem hajirliji. :D :lol:

Ja sam slicno pitanje postavila bosancici vec davnih dana ali izgleda nema vremena da mi da dobar intelektualan :D odgovor.
Nek ona konta, nama je bitno da smo se udale i da imamo finog coJeka. :D :D :lol: :lol:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#687

Post by danas »

PR80. wrote:@danas
Oooooo...... jesi to dosla da mi das koju glavicu kupusa? :D Moram zaviti koju sarmu nasem hajirliji. :D :lol:

Ja sam slicno pitanje postavila bosancici vec davnih dana ali izgleda nema vremena da mi da dobar intelektualan :D odgovor.
Nek ona konta, nama je bitno da smo se udale i da imamo finog coJeka. :D :D :lol: :lol:
poslala sam ti kupus po toozli kad je onomad svratio do mog cardaka... :D pa mu zavij sarmu, znas kako to on voli :D :D :D i objasni mu kako pravis hurmadzike, da mu ih i ja tako metnem kad kod mene dodje -- kaze, tvoje su za desetku, pa da i ja naucim :D :D
i onda kazu nas dvije se ne volimo i koljemo... dusmani zlobni... :evil: :D
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#688

Post by Toozla »

danas wrote:
PR80. wrote:@danas
Oooooo...... jesi to dosla da mi das koju glavicu kupusa? :D Moram zaviti koju sarmu nasem hajirliji. :D :lol:

Ja sam slicno pitanje postavila bosancici vec davnih dana ali izgleda nema vremena da mi da dobar intelektualan :D odgovor.
Nek ona konta, nama je bitno da smo se udale i da imamo finog coJeka. :D :D :lol: :lol:
poslala sam ti kupus po toozli kad je onomad svratio do mog cardaka... :D pa mu zavij sarmu, znas kako to on voli :D :D :D i objasni mu kako pravis hurmadzike, da mu ih i ja tako metnem kad kod mene dodje -- kaze, tvoje su za desetku, pa da i ja naucim :D :D
i onda kazu nas dvije se ne volimo i koljemo... dusmani zlobni... :evil: :D
....heeejjjj....malo tise vas dvije.....mogul ja malo odspavati...... :D
.....pa nije lako cijelu noc deverati sa vas dvije..... :D :D :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#689

Post by stella_k »

Toozla wrote:
danas wrote:
PR80. wrote:@danas
Oooooo...... jesi to dosla da mi das koju glavicu kupusa? :D Moram zaviti koju sarmu nasem hajirliji. :D :lol:

Ja sam slicno pitanje postavila bosancici vec davnih dana ali izgleda nema vremena da mi da dobar intelektualan :D odgovor.
Nek ona konta, nama je bitno da smo se udale i da imamo finog coJeka. :D :D :lol: :lol:
poslala sam ti kupus po toozli kad je onomad svratio do mog cardaka... :D pa mu zavij sarmu, znas kako to on voli :D :D :D i objasni mu kako pravis hurmadzike, da mu ih i ja tako metnem kad kod mene dodje -- kaze, tvoje su za desetku, pa da i ja naucim :D :D
i onda kazu nas dvije se ne volimo i koljemo... dusmani zlobni... :evil: :D
....heeejjjj....malo tise vas dvije.....mogul ja malo odspavati...... :D
.....pa nije lako cijelu noc deverati sa vas dvije..... :D :D :D
Znaci Toozla, devera se a? :D
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#690

Post by Toozla »

stella_k wrote: Znaci Toozla, devera se a? :D
....pa vidis kako njih dvije ustanu nasmijane i raspricane...... :D :D :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#691

Post by stella_k »

Toozla wrote:
stella_k wrote: Znaci Toozla, devera se a? :D
....pa vidis kako njih dvije ustanu nasmijane i raspricane...... :D :D :D
Vidim, vidim.
Toozla, osobne cestitke... :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#692

Post by danas »

stella_k wrote:
Toozla wrote:
stella_k wrote: Znaci Toozla, devera se a? :D
....pa vidis kako njih dvije ustanu nasmijane i raspricane...... :D :D :D
Vidim, vidim.
Toozla, osobne cestitke... :-D
odbij od haremlije :evil: :evil: :evil:
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#693

Post by Svemirski_Jebach »

Kao što obično i biva, ista meta, isto rastojanje.

Da se izrazim ratnim reporterskim riječnikom, tuče se neselektivno iz svih raspoloživih sredstava sa poznatih uporišta.

Nimalo me ne smeta to što ljudi na forumu imaju različita (čitaj dijametralno suprotna) mišljenja, čak me ne više smeta ni ako iz tog nekog mišljenja (koje držim pogrešnim) slutim neznalicu, snoba ili frustriranog forumasha(icu).

Međutim ono što me jako smeta što se razlika u mišljenju ne koristi na način prikladan normalnom ljudskom dijalogu, nego se koristi u cilju provociranja onoga drugačijeg, ali ne provociranja koje bi se moglo podvesti pod bezazlenu zajebanciju nego su ti razlozi očigledno mnogo dublji.

Nikada nisam (i neću, nemam ni pravo) nikome sporiti da razmišlja drugačije od mene, čak mogu istrpiti i očiglednu zlonamjernost ili neznanje koje se meni ili bilo kome drugom nastoji predstaviti tobožnjom tolerancijom ili pak "brigom za sve".

Ali, s obzirom da nikada nisam previše trpio autoritete, neću ni ovaj put pa neka to bude i moderator.

Ne znam zašto ali se između ostalog osjećam dužan da reagujem na izjavu da na forumu postoje ljudi koji su ograničeni vjerovanjem, te da su postali mentalni robovi Boga.

Samo ta izjava bi istrgnuta iz konteksta, potpuno ogoljena možda i bila djelimično tačna, da nije zlonamjerna.

Čitava tema se kretala upravo u tom pravcu, i koristila se kao savršeno sredstvo da se još jednom razračunamo sa onim što smatramo rigidnim (PAŽNJA: To NIJE poligamija!!!).

Sve bi ovo bilo ok da ljudi reaguju na samu činjenicu da neko u današnje vrijeme u BiH, ima npr 3 žene. Prvi sam i bio bi da svakako izreknem svoje duboko neslaganje sa takvom životnom koncepcijom.

Međutim ovdje se radi o nečemu sasvim drugom, mnogo dubljem.

Iz ove diskusije naravno isključujem kao nedostojne, sve one (na svim stranama u sukobu) čiji argumenti počinju i završavaju sa ad hominem i otvorenim, nimalo suptilnim vrijedjanjem ličnosti, tako da bi se zadržao samo na onima koji još uvijek (uprkos svemu) imaju i znanja i kulture da se sa njima razgovara.

Ali da se vratim ne temu, ne mogu da istrpim da dezurni "zaštitnici tolerancije i liberalizma i ljudskih prava" i "dušebrižnici" na forumu se ponašaju kao lakmus papir, dakle reaguju selektivno, samo na ono zašto su programirani (ne znam još čime i kako).

Dakle, jedni reaguju samo na ovo a drugi samo na ono drugo.

Međutim, da takva polarizacija ne bi bila usamljena, ta selektivna djelatnost bilo zaštitnika "tolerancije" bilo zaštitnika "vitalnih nacionalnih interesa" ima i društvo u dvostrukim standardima.

Naravno ovi prvi, lažni neoliberali, "progresivni elementi" jesu dostojni da budu cijenjeni, a ovi drugi nisu. Da li uzrok takve "cijenjenosti" leži u tome što su ovi prvi uglavnom pročitali više knjiga, da li zato što su obrazovaniji, da li zato što slušaju avangardniju muziku?

Naravno, da ne bude zabune ove druge "zaštitnike nacionalnih interesa", "kriminogene slijepe sljedbenike rođačko političih veza", "istinske fundamentaliste" i ostale nikako ne želim da branim. Oni zaslužuju da ih se kritikuje i da se njihovo djelovanje nazove pravim imenom.

Samo, ko će to uraditi? Ko ima pravo na to? Da li oni koji uprkos gore navedenim karakteristikama nisu mnogo dalje odmakli od ovih drugih? Mislim da ne.

Na ovom forumu ima još ljudi kojima ne diže kosa na glavi kada neko spomene ramazan ili džamiju, ima ljudi kojima je istinski svejedno da li neko posti ili ne, da li neko vjeruje u Boga ili ne, ljudi kojima vjernik može biti isto onoliko "cool" koliko i ateista.

Vjerovali ili ne, ovdje ima još ljudi koji te ne pogledaju čudno niti sa podsmijehom kada im kažeš da eto, neko vrijeme ne piješ a oni to isto rade.

Takvi ljudi imaju pravo da kritikuju.

Ne mogu da trpim kritiku ljudi koji apriori smatraju da su moji argumenti loši samo zato jer,eto, ja kao neko ko vjeruje u Boga jesam njegov mentalni rob.

Ne mogu da prihvatim kao cijenjenog nekoga ko, u ime svoga prava da ne vjeruje, proglašava npr mene mentalnim robom.

Ko je tu ustvari mentalni rob? Onaj koji, eto npr. vjeruje u Boga i time navodno njegov ratio završava ondje gdje počinje Bog ili nečiji čiji ratio počinje tamo gdje Bog završava?

I ovdje nije pitanje slobode u formalnom smislu, tj. da li neko ima pravo da kaže nešto i li da vjeruje u nešto. Sloboda nije samo par članova zakona ili ustava, sloboda se osvjedočava u stvarnosti i zato je bitno da sloboda (makar na ovom forumu) dođe do granice koja će omogućiti svakome da se izjasni kako misli da je najbolje, a bez da zbog toga bude ismijavan.

Nažalost, sve više mi se čini i to od ljudi koje sam iz raznih razloga cijenio da tolerancija ide samo do ondje kada se počinjemo neslagati.

Pozdrav,

S_J
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#694

Post by stella_k »

danas wrote:
stella_k wrote:
Toozla wrote: ....pa vidis kako njih dvije ustanu nasmijane i raspricane...... :D :D :D
Vidim, vidim.
Toozla, osobne cestitke... :-D
odbij od haremlije :evil: :evil: :evil:
Nista, evo povlacim ruke sebi...soooorrryyyy :x
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#695

Post by danas »

Svemirski_Jebach wrote: Ne znam zašto ali se između ostalog osjećam dužan da reagujem na izjavu da na forumu postoje ljudi koji su ograničeni vjerovanjem, te da su postali mentalni robovi Boga.
pa hajde onda reaguj i na izjavu sa ove iste teme da oni koju shvataju i prihvataju evoluciju su majmuni, da su oni koji ne vjeruju u boga dzahili... pa da ti kazem da si objektivan.

izjava na koju reagujes ti se ucinila zlonamjerna, pa zato reagujes... a ove koje ja citiram nisu bile zlonamjerne, vec mozda ljubazne i dobronamjerne?!? i iskazuju postovanje, respekt?!? izadje mi dusa na nos od ovakve dobronamjernosti...

nema ljutis, ali i kod tebe je brate isto to -- ista meta, isto odstojanje... sve ukupno, ubilo se za one "deja vu" teme.
rei
Posts: 1101
Joined: 21/02/2005 12:40

#696

Post by rei »

Svemirski_Jebach wrote: Na ovom forumu ima još ljudi kojima ne diže kosa na glavi kada neko spomene ramazan ili džamiju, ima ljudi kojima je istinski svejedno da li neko posti ili ne, da li neko vjeruje u Boga ili ne, ljudi kojima vjernik može biti isto onoliko "cool" koliko i ateista.

Vjerovali ili ne, ovdje ima još ljudi koji te ne pogledaju čudno niti sa podsmijehom kada im kažeš da eto, neko vrijeme ne piješ a oni to isto rade.

Takvi ljudi imaju pravo da kritikuju.

Ne mogu da trpim kritiku ljudi koji apriori smatraju da su moji argumenti loši samo zato jer,eto, ja kao neko ko vjeruje u Boga jesam njegov mentalni rob.

Ne mogu da prihvatim kao cijenjenog nekoga ko, u ime svoga prava da ne vjeruje, proglašava npr mene mentalnim robom.

Ko je tu ustvari mentalni rob? Onaj koji, eto npr. vjeruje u Boga i time navodno njegov ratio završava ondje gdje počinje Bog ili nečiji čiji ratio počinje tamo gdje Bog završava?

I ovdje nije pitanje slobode u formalnom smislu, tj. da li neko ima pravo da kaže nešto i li da vjeruje u nešto. Sloboda nije samo par članova zakona ili ustava, sloboda se osvjedočava u stvarnosti i zato je bitno da sloboda (makar na ovom forumu) dođe do granice koja će omogućiti svakome da se izjasni kako misli da je najbolje, a bez da zbog toga bude ismijavan.

Nažalost, sve više mi se čini i to od ljudi koje sam iz raznih razloga cijenio da tolerancija ide samo do ondje kada se počinjemo neslagati.

Pozdrav,

S_J


izvini S_J sto sam izdvojilaa samo ovo: jer i ovo je sasvim dovoljno
:)
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#697

Post by PR80. »

Toozla wrote:
stella_k wrote: Znaci Toozla, devera se a? :D
....pa vidis kako njih dvije ustanu nasmijane i raspricane...... :D :D :D
Pored tebe mi smo rosno cvijece koje nikad uvenuti nece. :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:
Eh, da su svi kao nas troje sve bi bilo zlatno. :D :D :lol:
Crni_Leptir
Posts: 42
Joined: 16/03/2005 15:43

#698

Post by Crni_Leptir »

:x :x TREBA TO SVE IZ BOSNE I HERCEGOVINE OTIJERAT :x :x
Ko hoce vise zena neka seli u Saudiske zemlje. To u Bosni nikad nije bilo dozvoljeno i nece nikad biti. Kad tako nesto cujem sramotame dasam bosanac.

The End
margo
Posts: 144
Joined: 04/11/2005 01:00

#699

Post by margo »

:roll:
Zlikavac
Posts: 124
Joined: 28/10/2005 22:13
Location: Seher jal na putu
Contact:

#700

Post by Zlikavac »

stickitout wrote:Mada ipak mislim da je za tako nesto potrebno mnogo jaca i na visem nivou svijest ljudi koji bi direktno bili ukljuceni u sprovodjenje regulacija poligamnih brakova. Cisto iz razloga koje si naveo. Prije svega mislim da bi trebalo povesti racuna o direktnim okolnostima u kojima je to moguce, npr: nezbrinute udovice zbrinuti u nedostatku socijalne pomoci je duznost, ali od iste ocekivati sex, dijecu i intimnost je ipak malo previse, pogotovo u situacijama u kojim zena nema boljeg ili drugog izbora. Zenit se sa po jednom curom iz svakog susjednog sela, jer se Dzika zaljubio, je absurdno! Treba "Dzikama" pojasnit malo za stolom ljudski pod kojim okolnostima i pod kojim "namjerama", sto je naj bitnije, Dzika smije privest drugu zenu.
slazem se-islam ili regulativa serijata upravo o ovome i brine

ono sto se konstantno previda na ovoj temi jeste fakt da je poligamija briga i opterecenje a ne hedonisticka prilika

Vjerske "regulacije" i "zakone" sprovoditi u drzavne ja ipak malo previse za ocekivati od bilo kojeg multinacionalnog drustva. Ignorisanje razlicitih pogleda na temu se mora uzeti u obzir u interesu zajednickog napretka i poboljsanja zivota cijelog drustva a ne dijela/grupe ili individualaca tog istog drustva.
hmm, slazem se da je ovo prilika da se iznesu razlicita misljenja no ne vidim problem omoguciti nesto sto je vec praksa, za cim ima potreba a ovako se stavlja u okvire zakona :D

sve najbolje ;)
flora.sa wrote:ako smo svi jednaki pred Bogom, zašto onda nemamo i jednaka prava, kao i obaveze???
:roll:

zašto su muškarci po tom pitanju korak ispred žena???(a govorimo o jdenakosti :roll: :shock: )

ne bih voljela da pravi vjernici misle da provociram, samo želim da dobijem neki pravi, kvalitetan odgovor, koji će me ubijediti, da su žene i muškarci jednaki, iako ovi drugi ipak imaju veća prava u odnosu na prve...
nismo jednaki-ali pokusavamo biti punopravni

iluzija je govoriti o jednakosti kad dva brata nisu jednaka a kamoli musko i zensko po bilo kojem aspektu, slozit ces se.

medutim esencijalno je da su oboje punopravni i samim tim pred Bogom, drustvom, svijetom-jednaki ;)

Fair Life wrote: Nesto sam meHak... k'o kuvani krompir. Motam se k'o kanafa.
dze si kuvar...ne poznah ti etnos, bem mu skljocu :D
danas wrote: a jedini "argument" koji nam pruzas u potporu poligamije je to da je bog dao pravo muskarcu na vise zena (a mi smo valjda glupi sto to ne uzimamo zdravo za gotovo kao ti). ako je ovo dato pravo, zasto ti onda otvoreno govoris da to svome suprugu ne bi dopustila? ne shvatam tu tvoju pamet i logiku kojom nam se hvalis...
Ako nije dovoljan argumet ovaj teoloski, sta onda reci na statistike o broju preljuba u danasnjem i opcenito svijetu kroz historiju. Je li, opet ponavljam, moralno i drustveno prihvatljivija zajednica u kojoj se znaju prava i obaveze svih, od vanbracnog namirivanja 1-101 ljubavnice :D

pitanje je...retoricko..samo ce vam se, ne daj Boze, nekad reci...
Post Reply