Poligamija se širi Bosnom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#326

Post by bolje_grob_nego_rob »

stella_k wrote:
bosancica wrote:Sad ce vama Bosancica da objasni.

Ovako:

Neobrazovanost je evidentna.Da bi se o necemu diskutovalo moraju se imati argumenti, a argumente imamo samo onda kada imamo znanje o temi diskusije. Vecina diskutanata contra teze, a "danas" mi je pala u oko kao jedna od zescih neznalica, nemaju elementarna znanja o dozvoljenosti poligamije u islamskom braku, o uslovima koje muskarac mora da ispuni, o znacajnim obavezama muskarca u islamskom braku, porodici i zivotu uopste, a argumenti su im skroz subjektivni.

Los odgoj je evidentan kod zenske osobe koja poziva javno na spolno opcenje jedne zene i cetiri muskarca., a sto je opet vezano sa (elementarnim) neznanjem, jer se postavlja pitanje kako bi doticna znala ko je otac djece iz takvih odnosa ( ili bi uvijek placala DNK analizu, sto je neprakticno i veoma skupo), a sto bi opet dovelo u pitanje prava djeteta u odnosu na svog bioloskog oca koja po serijatu, ali i po Porodicnom takonu i Zakonu o nasljedjivanju ove zemlje i svih zemalja svijeta dijete ima.


Mogu jos argumentirati, pa ako nekog interesuje, neka samo pita.

Bujrum.

A tebi "danas", posto vidim da te intrigiraju moji licni odnosi mogu reci da se oni zasnivaju na medjusobnom poznavanju, ljubavi i povjerenju, te me legalizacija poligamije uopste ne brine.

Zato se pitam: zasto brine tebe u tolikoj mjeri?
Bas ti hvala djevojcice na objasnjenju....a sad budi tako dobra i objasni ovo: u serijetskom braku muskarac ima pravo (ne i obavezu) da ozeni 4 zene i to pravo mu je dao Uzviseni (ako grijesim ispravi me). Isti taj muskarac se dakle ozeni prvi put u nekim (mozda) kasnim dvadesetim, dobije prvo dijete (mashallah), izmedju njega i njegove drage jos uvijek traju njeznosti i emocije, jer nisu se "iz niceg" uzeli.
Dijete raste, vjerovatno je i drugo na putu; rodi se mashallah i drugo. Njegova ljubav iz mladosti vise ne izgleda kao nekad, kukovi joj se nekako previse rasirili, bogme se i udebljala, a on jos u snazi, sjeti se da moze da se opet ozeni, a i vakat je; prosla trideseta (mozda). Baci oko na jednu mladicu od nepunih dvadeset; uskoro bi svadba uz slaganje prve zene. Na prvu bracnu noc ona mu je cak i dovede; nije bas bio siguran jesu li joj oci crvene od tuge, ali nije ni imao vremena o tome da razmislja jer evo pored njega je bilo novo mlado tijelo i kao da mu se nudilo. Uzeo je ono sto misli da mu pripada. Rodi se dijete mashallah, pa drugo... Poslije nekog vremena i ova mu pomalo dosadi; uvijek djeciji plac, frka, trci zaradi za toliku familiju, jednu vecer tamo, jednu vamo...treba mu odmora...a najbolje se odmoriti kod nove, mladje zene. Dodje treca; da se ne ponavljam, sve ide istim redom...ona prva, s njom mu je drago pricati eto prve godine su zajedno prosli, ona mu je bila draga nekako kao sestra, zelju prema njoj vec odavno nije imao...veceri sa njom bile su pocesto dosadne i sumorne...najsretniji je bio kad je odlazio onoj trecoj... I drugu zenu je napustila ona draz prve mladosti, nekako se vise ne njeguje kao nekad, valjda mnogo obaveza, djeca, kuca.....Treca je bila svjeza jos neko vrijeme....porodi i zivot je promjenise....
I tako, dodje nas Muskarac u petu deceniju...vrlo kriticnu, kazu....Kad osjeti da gubi moc, a volio bi josh...Vakat je za jos jednu mladu, snagu da povrati...Nadje neku vec malo ostarjelu, napunila vec 25, ali eto milosrdan je on......Srce hoce, ali tijelo ne moze....dobro, godine su..... A i ona...nekad mu se cinilo da se bas ne raduje kad je miluje...mozda zbog prevelike razlike u godinama...haman ko prvi mu sin....
E hajde ti sad meni reci, onako posteno.

Koja od ove cetiri bi ti voljela biti?
I koliko ima Uzvisenog u svemu ovom??Image
Aman jarabbi, de ovo posalji Danima, siguran sam da ceto uoblicit u tekst sa najavom na naslovnoj stranici, a i imena ce dodat !!!
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#327

Post by hananah »

hajde ti bolje grob nego rob meni objasni nesto - nije mi jasan tvoj nik s obzirom da smo svi Allahovi robovi :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#328

Post by danas »

bosancica wrote:
VUces diskusiju prema dole, ali sta ces, ne znas drugacije, a ja cu ti odgovoriti.

Moji argumenti su moja vjera i moje znanje o njoj, kao i druge vrste znanja koje ste sticu citanjem,citanjem, ucenjem , studiranjem. Ja ne pricam o onome o cemu nemam znanja, ne pisem po osjecaju nego po faktima, a ti pises o necemu o cemu ne poznajes fakta. Ljekar lijeci pomocu znanja, sudija presudjuje pomocu znanja, ekonomista pravi budzet pomocu znanja, a ti bi da diskutujes o necemu o cemu ne znas nista osim toga da se tebi eto me svidja i usput bi da vrijedjas i ponizavas muslimanke i muslimane i citav jedan sistem zivota iz svoje ciste obijesti Ma hajde,nece moci.

Dalje..nema potrebe da bilo sta pisem u odbranu svojih moralnih kvaliteta i postupaka, jer sam ja pokrivena muslimanka, casna zena kojoj je zivot u bludu stran. Blud se ne moze dovesti u vezu sa mnom ni pod razno. Ti se za razliku od mene hvalis svojim bludom, ali to je ono sto si ti, a nisam ja.

Ravnopravnost po tvojoj mjeri me ne zanima. Ja sam punopravna u smislu da i da sam diplomirala u roku i sada sam na postdiplomskom, da uzivam postovanje okoline i odlicno znam svoja prava, ali i svoje obaveze. Biti muslimanka znaci i biti zaista pocascena time sto si zena, ali ti to ne mozes da shvatis....
hajde, molim te draga bosancice -- povuci diskusiju prema gore... ja te fino pitam -- koji su to argumenti u odbranu visezenstva? rekao bog da moze, i to je otprilike sve? ja imam iste uslove za svoj haremic kao sto bog nalaze muskima -- finansijski sam nezavisna i mogu ih sve (i djecu ako da bog) izdrzavati, sve ih jednako (mal)tretiram :evil: :D , oni su dobrovoljno usli u brak (i fakultetski su obrazovani kao i one zene sto ih rob spomenu :D :D :D )... ma sve isto kao sto bog daje za pravo muskima - pa zasto sam onda ja nemoralna a ti muski nisu? zasto mene napadas kao nemoralnu a njih branis? nemoj dupli arsin, molim te... nije valjda da je istina sto nas cafiri lazu, da zena i muskarac nisu jednaki po kuranu?!? :-? :shock:

a tvoj moral ni mene ne zanima... znas, ima ona narodna, "hvalite me usta moja" (da ne citiram onu drugu; "ko o cemu... neko o postenju..." ) :-)
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#329

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote: Aman jarabbi, de ovo posalji Danima, siguran sam da ceto uoblicit u tekst sa najavom na naslovnoj stranici, a i imena ce dodat !!!
Pa ti se stvarno naljuti.
A tako smo lijepo pricali......
Nego de ti nama jedan primjer iz zivota..... :D ...bit ce da je MNOGO drugaciji...
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#330

Post by bolje_grob_nego_rob »

stella_k wrote:
bolje_grob_nego_rob wrote:
Ti mozda poznajes educirane zene koje zive u poligamnom braku, ja ne poznajem niti jednu; ali recimo citala sam bas ovdje na forumu neki clanak o nekim ortodoksnim muslimanima koji zive izolovano u nekom selu u Bosni u poligamnim brakovima
Ja sam nekoliko puta procitao Don Qouihota , ali bas nesto ne vjerujem da je postojao neki glupi vitez kao sto je on !

Prvo pitanje :
STA PODRAZUMIJEVAS POD ORTODOKSNIM MUSLIMANOM ?
Da li onoga koji je odlucio u potpunosti se posvetiti svojoj vjeri ili mozda onog Muja koji sa pivom u ruci sjedi ispred nekog granapa u po ramazanskog dana ?
Pretpostavljam da ti je drazi ovaj granaplija, a siguran sam da ovog drugog smatras konzervativnim, ortodoksnim ...

U Gornjoj Maoči zivi skupina od 12 familija koji su u to " izolovano mjesto " dosli nakon sto su protjerani iz sela Bocinje, jer medjunarodnoj zajednici nikako nije odgovaralo vece grupiranje muslimana koji transparentno nose sehadet, niti veca zajednica koja bi u svom zivotu prakticirala osnovne odrednice Serijata !

Ta skupina od 12 familija je dosad prozvana z apokusaj napada na bar 10 drzava na svim meridijanima Zemlje !
S obzirom da je na glasu kao zajednica koja je zaostala u svojoj ortodoksnosti, zaista je smijesno sta im se sve podmece !

A na kraju, pa sve da je to ortodoksna, neobrazovana zajednica, zaostala u svim mogucim pogledima, je li totvoj problem ?
Je li tvoj problem sto oni zice u poligamnim brakovima ?
je li tvoj problem sto su se oni izolovali i sto zive "zaostalo"
Je li ti to njih zalis mozda ?

Nemoj, Allaha ti, ih ti zalit !


A da bi mogla pricat o njima i stvorit svoju percepciju o njima, trebala bi ih malo upoznat !
Ja jesam, i bez problema ti mogu reci da - niti su zaostali, niti su neobrazovani, niti su ortodoksni, niti su kome prijetnja, NITI IH JE BRIGA STA TI O NJIMA MISLIS !!!

Oni su samo muslimani i muslimanke, i savrseno su sretni zvog toga !

BAS KAO I JA !!!
Ortodoksan-pravovjeran, onaj koji pravo vjeruje. Dakle, Mujo ispred granapa sa pivom ne dolazi u obzir. I naravno oni nisu moj problem; oni su samo zivi primjer koji sam u ovoj diskusiji uzela u obzir. I ne zalim ih; oni su svoje pravo slobode iskoristili kako su zeljeli. To zbog cega ih optuzuju nije moja stvar; ja ne sudim jer znam da ce mi biti sudjeno.
A sto se ti tako naljuti? :?
Jah, Stela i ti ides u kontradiktornosti !

Mrtva pade danima da objasnis kako muslimanke neko motikom tjera u visezenstvo , a onda kazes da stanovnici Maoce u punoj slobodi izabrali ono sto su zeljeli !

Naravno da su izabrali ono sto su zeljeli, i naravno da zene muslimanke svojom voljom postaju druga , treca ili cetvrta zena !
I naravno da to nije tvoj problem, sto i sama priznajes !
De se onda okani ove teme kad vec priznajes da nije tvoj probem !

A glede ljutnje, ma nisam bas plaho ljut, osim na one primitivne majmune sto su se onako obracali jedmoj sestri !
Ali ne volim bas da mi netko soli pamet kako trebam zivjeti, pogotovo ne kad se poziva na demokratiju koja je sve osim humanog nacina zivote, pogotovo ne kad se poziva na zakone jedne ovako bezboznicki korumpirane zemlje kao sto je to danas Bosna !
bosancica
Posts: 39
Joined: 04/11/2005 13:13

#331

Post by bosancica »

Dok ja pisem jedan odgovor , vi coporativno napadate iz zasjede
:D

Helem nejse, nema veze, imam veceras nesto vremena, pa da se poigramo...
Stella ja mislim da je bosancici svejedno koja ce od ove 4 biti, njoj je samo vazno da se uda i na zalost - razmnozava samo se za nadati da djeca nece nasljediti majcinu (ne)pamet
Prosta si, a prostakluk je osobina glupih draga moja. Polahko zato, ne provaljuj se se (pre)vise.Malo si i gorka, ali ja nisam kriva za tvoju gorcinu. Sorry.

Kada vas citam pada mi na pamet da je Fromm bio u pravu kada je rekao da ateisti ne znaju da vole.


Stella tebi cu odgovoriti, jer imam osjecaj da me pitas iz jedinog razloga jer te zaista interesuje.

Prvo navela si patetican primjer uplakanih, povrijedjenih i odbacenih zena koji ne moze proci kao etalon za odnose koje zelis ispitati.
Drugo, nijedna od tih zena nije primorana da ostane u braku u kojem joj nije dobro, jer je u islamu razvod dozvoljen.
Trece, musliman, pravi mumin, nikada nece uciniti nista sto ce povrijediti njegovu zenu, jer zna da su kod Allaha dz.s najbolji oni koji su najbolji prema svojim zenama.Svaki musliman zivi za Ahiret a ne za dunjaluk.

Cetvrto, pitala si me koja sam ja od te cetiri zene. Reci cu ti. Nisam nijedna od njih cetiri. Ja sam muslimanka koja zna svoja prava, obaveze i smisao bracnog ugovora.

Mislim da je problem u tome sto zaboravljate jedno: islamsko drustvo je drugacije od drustav u kojem mi zivimo .Islamsko drustvo podrazumjeva drugacije obaveze za muskarce i mnofo privilegija za zene. I u takvom drustvu poligamija bi bila rijetka i za zene neosjetna.

Ali..imam ja jedno pitanje za vas.

Koliko licemjerja ima u stavu za koji se zalazete i koji analogno brani i podrzava sistem u kojem ozenjeni muskarci ( a i nemali broj momaka u vezama) ima druge , nevjencane zene, avanture, ljubavnice, a zakonite supruge ne znaju ili se prave da ne znaju i pristaju na zivot u lazi'
Last edited by bosancica on 06/11/2005 00:28, edited 1 time in total.
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#332

Post by bolje_grob_nego_rob »

hananah wrote:hajde ti bolje grob nego rob meni objasni nesto - nije mi jasan tvoj nik s obzirom da smo svi Allahovi robovi :roll:
Ti si robinja sejtana prokletog, sto si vec puno puta dokazala !

A moj nick znaci da cu prije umrijet nego tebi i takvim presutat to sto lajete o mojoj vjeri !
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#333

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote: Jah, Stela i ti ides u kontradiktornosti !

Mrtva pade danima da objasnis kako muslimanke neko motikom tjera u visezenstvo , a onda kazes da stanovnici Maoce u punoj slobodi izabrali ono sto su zeljeli !

Naravno da su izabrali ono sto su zeljeli, i naravno da zene muslimanke svojom voljom postaju druga , treca ili cetvrta zena !
I naravno da to nije tvoj problem, sto i sama priznajes !
De se onda okani ove teme kad vec priznajes da nije tvoj probem !

A glede ljutnje, ma nisam bas plaho ljut, osim na one primitivne majmune sto su se onako obracali jedmoj sestri !
Ali ne volim bas da mi netko soli pamet kako trebam zivjeti, pogotovo ne kad se poziva na demokratiju koja je sve osim humanog nacina zivote, pogotovo ne kad se poziva na zakone jedne ovako bezboznicki korumpirane zemlje kao sto je to danas Bosna !
Ne pade ja mrtva, i ne brini zbog mene....govorimo o visezenstvu i priznaj, da ima zena koje se moraju sto zbog obicaja i kulture, sto iz drugih razloga udati kao druga ili treca...i cetvrta....

I tacno; nije moj problem...no bojim se da bi mogao postati, recimo kad moja kcer bude djevojka....e u TOM grmu lezi zec..
A sto se tice korumpirane Bosne, pa zna se ko je na vlasti...oni sto vjeru i naciju u isti dzak trpaju....dusebriznici...pa kako nam je zemlja ovako siromasna i slijepo crijevo svijeta? Kad sve lijepo pise...... :D
bosancica
Posts: 39
Joined: 04/11/2005 13:13

#334

Post by bosancica »

hajde, molim te draga bosancice -- povuci diskusiju prema gore... ja te fino pitam -- koji su to argumenti u odbranu visezenstva? rekao bog da moze, i to je otprilike sve? ja imam iste uslove za svoj haremic kao sto bog nalaze muskima -- finansijski sam nezavisna i mogu ih sve (i djecu ako da bog) izdrzavati, sve ih jednako (mal)tretiram , oni su dobrovoljno usli u brak (i fakultetski su obrazovani kao i one zene sto ih rob spomenu )... ma sve isto kao sto bog daje za pravo muskima - pa zasto sam onda ja nemoralna a ti muski nisu? zasto mene napadas kao nemoralnu a njih branis? nemoj dupli arsin, molim te... nije valjda da je istina sto nas cafiri lazu, da zena i muskarac nisu jednaki po kuranu?!?

a tvoj moral ni mene ne zanima... znas, ima ona narodna, "hvalite me usta moja" (da ne citiram onu drugu; "ko o cemu... neko o postenju..." )
Da si me znala kulturno upitati odgovorila bih ti.Ali ne znas, mozda nisi ni kriva, pa te iskreno receno-zalim.



Ja od dzahila i nevjernika ni ne ocekujem nista drugo nego da me vrijedaju.Dzahilijjet je strasno stanje.Zabrinula bih se da me podrzavate....


Zato te ostavljam u vlastitom blatu, zajedno sa tvoja cetiri "postena" ljubavnika.Tako vi "volite" i tu je sav smisao vase "ljubavi""vjernosti"i "povjerenja". Tu ti i pripadas.
amatullah
Posts: 21
Joined: 04/11/2005 00:21

#335

Post by amatullah »

Ti si robinja sejtana prokletog, sto si vec puno puta dokazala !

A moj nick znaci da cu prije umrijet nego tebi i takvim presutat to sto lajete o mojoj vjeri !
Pa nije ovakvim kao sto je ona ni ostalo nista drugo nego da laju :D
Ali srecom pa nam njihovo lajanje ni najmanje ne smeta.Sve je u najboljem redu. Sherijat se Bosnom siri!

Unatoc lajanju mi idemo naprijed :D Sherijat ce jedini zakon da u Bosni bude, sacekajte koju godinu 8)

ALLAHU EKBER!!!
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#336

Post by bolje_grob_nego_rob »

stella_k wrote:
bolje_grob_nego_rob wrote: Aman jarabbi, de ovo posalji Danima, siguran sam da ceto uoblicit u tekst sa najavom na naslovnoj stranici, a i imena ce dodat !!!
Pa ti se stvarno naljuti.
A tako smo lijepo pricali......
Nego de ti nama jedan primjer iz zivota..... :D ...bit ce da je MNOGO drugaciji...
Evo ti jedan jako svjez primjer :

Prijateljica od moje zene je jucer zvala svoju prijateljicu koja se prije godinu dana udala kao druga zena !
Kad joj se ona nije javljala na telefon nakon nekoliko poziva, nazvala je prvu zenu njenog muza koja zivi u susjednom stanju.
A ona joj je ( parafraziram nacin nakoji je to opisala prijateljica moje zene ) , sa nevjerovatnim suosjecanjem i ljubavlju u glasu, rekla kako ona spava, i da joj je zao buditi ! trudna je, pa se osjeca malo umorno !!!

S obzirom da moja zena i ta njezina prijateljica prihvataju Allahovo dopustenje visezenstva, ali nikako da se sloze da , recimo, ja i muz njene prijateljice "budemo bas ti" koji ce sprovesti taj zapostavljeni Sunnet, cesto pricaju o toj temi !

I zena mi je sinoc, pricajuci o tome, rekla da joj je prijateljica zadivljena sa skladom i "jaranstvom" koji vladaju izmedju te dvije zene koje dijele istog muza, te sa srecom koje obadvije osjecaju u svom braku !

Vidis, Stella, ova je prica istinita, tako mi Allaha Uzvisenog, dok je tvoja imaginarna, ti si nju slozila u skladu sa svojom netocnom percepcijom poligamnog islamskog braka !
I onda jos ocekujes da je mi prihvatimo kao fakt, tj. da aminujemo na nju !

Pa sve i kada bi mi donijela i 100 % provjerenu informaciju slicnog sadrzaja, to meni nista ne bi umanjilo stav o ispravnosti necega sto je Uzviseni dozvolio !
Jer , varas se jako ako mislis da su ljudi klonovi Kurana i da ga svi muslimani u svom zivotu interpretiraju od prvog do zadnjeg ajeta !

Sjeti se samo onog Muja sa pivom ispred granapa !
Da li bi na njega potrosila par stotina rijeci, kao sto si bez problema, snagom svoje maste potrosila na neku tezu i zamisljeni tijek jedne poligamne familije !
NE BI VALLAHI !
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#337

Post by bolje_grob_nego_rob »

stella_k wrote:
bolje_grob_nego_rob wrote: Jah, Stela i ti ides u kontradiktornosti !

Mrtva pade danima da objasnis kako muslimanke neko motikom tjera u visezenstvo , a onda kazes da stanovnici Maoce u punoj slobodi izabrali ono sto su zeljeli !

Naravno da su izabrali ono sto su zeljeli, i naravno da zene muslimanke svojom voljom postaju druga , treca ili cetvrta zena !
I naravno da to nije tvoj problem, sto i sama priznajes !
De se onda okani ove teme kad vec priznajes da nije tvoj probem !

A glede ljutnje, ma nisam bas plaho ljut, osim na one primitivne majmune sto su se onako obracali jedmoj sestri !
Ali ne volim bas da mi netko soli pamet kako trebam zivjeti, pogotovo ne kad se poziva na demokratiju koja je sve osim humanog nacina zivote, pogotovo ne kad se poziva na zakone jedne ovako bezboznicki korumpirane zemlje kao sto je to danas Bosna !
Ne pade ja mrtva, i ne brini zbog mene....govorimo o visezenstvu i priznaj, da ima zena koje se moraju sto zbog obicaja i kulture, sto iz drugih razloga udati kao druga ili treca...i cetvrta....

I tacno; nije moj problem...no bojim se da bi mogao postati, recimo kad moja kcer bude djevojka....e u TOM grmu lezi zec..
A sto se tice korumpirane Bosne, pa zna se ko je na vlasti...oni sto vjeru i naciju u isti dzak trpaju....dusebriznici...pa kako nam je zemlja ovako siromasna i slijepo crijevo svijeta? Kad sve lijepo pise...... :D
Ma Stela, ne zezaj me molim te.
Tebe smatram iznadprosjecno normalnom osobom na ovom forumu !
Ako netko mora uci u brak zbog obicaja i kulture, onda to nema veze sa islamskim brakom, obicnim nit poligamnim !
Ja govorim o islamskom braku, a pogotovo o islamskom poligamnom braku ovdje u Bosni, gdje ne samo da nitko nikoga ne gura u poligamni brak zbog obicaja ili kulture, vec je gotovo 100 % pravilo da se zena koja se svojom voljom odluci za njega izopcava i familija prekida sve veze s njom !
Vallahi, ja ne znam ni za jedan primjer u kojem nije tako !
Tako da teza o guranju zena u poligamni brak u Bosni ne moze nikako opstati, jer je Tito svojim ateizmom ili pasivnom religioznoscu itekako zadojio starije muslimanske generacije, pa se oni usudjuju raspravljati o tome sta u Allahovoj knjizi valja , a sta ne valja !
Nazalost, to je preneseno i na dio mladje generacije, sto se da jasno vidjeti po nekim postovima na ovom forumu !

Puno si mi nesto pricala o toleranciji i pravu na slobodu razmisljanja i slobodnu volju odlucivanja, pa me jako iznenadjuje tvoja bojazan za tvoju kcerku !
Zar ne mislis da bi ona trebala imati slobodu razmisljanja i odlucivanja, pa makar htjela bit muslimanka, pa makr htjela zivjeti u poligamnoj familiji ?

A stose tice ovih na vlasti, ma oni imaju veze sa religijom, kao i ja sa pogancerima poput Fair Lifea !
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#338

Post by hananah »

Fakat ste primitivni :( da prosto ne mogu vjerovati da zivimo pod istim podnebljem :(
A sejtan ili ne sejtan ipak smatra da to sto vi radite jeste izuzetno ponizavajuce za zenu, hajde ne cudim se vama "robovima" ali kako to zene dopustaju :( uzas zivi :(
nego bolje grob nego rob (Allahov si rob ne zaboravi :x ) tebi su znaci svi oni koji ne zive u srednjem stoljecu sejtani :D Mashala sta nas je :)
I pogodi sta - volimo jedni druge, muskarac jednu zenu, zena jednog muskarca, ne kurvamo se (legalno doduse) kao vi :D
I je li ti poznato da te zene od tvoje zene prijateljice mogu lako ostati same sa sirocadima jer je poligamija ipak zabranjena po zakonu ove drzave, znaci radite nezakonite stvari, ko ce vas pohvatati, zivite u nekakvim neprirodnim bracnim zajednicama, mozda je to vjerom dozvoljeno ali je izuzetno neprirodno (da je prirodno imali biste 4 penisa, bez sale)
Eto, rekla sam sto sam imala samo bih jos da dodam da se srecom mnoge zene Muslimanke stide poligamije i toga u sto se bosancica i slicne njoj upustaju. I ozbiljno vas pitam - otkud ste sigurni da te zene nemaju lezbejske sklonosti :)
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#339

Post by stella_k »

bosancica wrote:
Stella tebi cu odgovoriti, jer imam osjecaj da me pitas iz jedinog razloga jer te zaista interesuje.

Prvo navela si patetican primjer uplakanih, povrijedjenih i odbacenih zena koji ne moze proci kao etalon za odnose koje zelis ispitati.
Drugo, nijedna od tih zena nije primorana da ostane u braku u kojem joj nije dobro, jer je u islamu razvod dozvoljen.
Trece, musliman, pravi mumin, nikada nece uciniti nista sto ce povrijediti njegovu zenu, jer zna da su kod Allaha dz.s najbolji oni koji su najbolji prema svojim zenama.Svaki musliman zivi za Ahiret a ne za dunjaluk.

Cetvrto, pitala si me koja sam ja od te cetiri zene. Reci cu ti. Nisam nijedna od njih cetiri. Ja sam muslimanka koja zna svoja prava, obaveze i smisao bracnog ugovora.

Mislim da je problem u tome sto zaboravljate jedno: islamsko drustvo je drugacije od drustav u kojem mi zivimo .Islamsko drustvo podrazumjeva drugacije obaveze za muskarce i mnofo privilegija za zene. I u takvom drustvu poligamija bi bila rijetka i za zene neosjetna.

Ali..imam ja jedno pitanje za vas.

Koliko licemjerja ima u stavu za koji se zalazete i koji analogno brani i podrzava sistem u kojem ozenjeni muskarci ( a i nemali broj momaka u vezama) ima druge , nevjencane zene, avanture, ljubavnice, a zakonite supruge ne znaju ili se prave da ne znaju i pristaju na zivot u lazi'

Nisam ni rekla da ce musliman povrijediti zenu; ali muskarac u njemu, poznajuci ljudsku psihologiju, sigurno hoce. Ja nisam pisala emotivno; bio je to tek kratki osvrt "sa strane".....znajuci muskarca a i zenu naravno, odnosno ono sto ih cini razlicitim spolovima....
Iskreno, da si udata i imas recimo 45 godina, dvoje, troje ili vise djece, i da tvoj muz dovede zenu mladju od tebe 20 godina, da li bi mogla biti sretna? Zene su po prirodi sentimentalna bica; vole se sjetiti lijepih, njeznih rijeci izrecenih u zanosu ljubavi, zajednickih dogadjaja...da li bi mogla biti sretna da znas (da bez obzira sto je on prema tebi pravedan i posten) da iste te rijeci govori njoj.....? Ali molim te iskreno, jer sam i ja kroz ovu cijelu diskusiju potpuno iskrena.

A sto se tice muskih avantura....vec sam u nekom postu na ovoj temi napisala da je u muskoj prirodi da je voce iz tudje basce uvijek nekako sladje...Vjerovatno se svakom muskarcu bar jednom to desi...ali to traje neko vrijeme...i prestaje...mozda se desi opet...ali se uvijek vrati kuci, i zna se koja od tih zena veru na ruci nosi...koja je druga polovina!
I to ne traje cijeli zivot, to su izleti, recimo izvidjacki ( :lol: )....ma zastranih ja ovdje malo, hahahaha.....
A kako ti vec ranije napisa, ima razvod...

Ipak, cinjenica da sebe nisi vidjela niti u jednoj od te cetiri zene ipak mi nadu daje.... :)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#340

Post by Fair Life »

bolje_grob_nego_rob wrote:...A stose tice ovih na vlasti, ma oni imaju veze sa religijom, kao i ja sa pogancerima poput Fair Lifea !
Mi smo vojska Allahova
za islam se borimo...
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#341

Post by danas »

bosancica wrote: Koliko licemjerja ima u stavu za koji se zalazete i koji analogno brani i podrzava sistem u kojem ozenjeni muskarci ( a i nemali broj momaka u vezama) ima druge , nevjencane zene, avanture, ljubavnice, a zakonite supruge ne znaju ili se prave da ne znaju i pristaju na zivot u lazi'
da ti ozbiljno odgovorim sada... dosta je zafrkancije... u ovome tvoje shvatanju i lezi citav problem... bez obzira na emancipaciju, postanje, obrazovanje i sta sve ne cime se ovdje nama hvalis, tebe je neko uspio uvjeriti da muz ili momak jednostavno mora da "sara sa strane"... pa kad je vec tako, rezonujes da je bolje da je sve "legalno" nego da ima neke tamo avanture...

e vidis draga obrazovana bosancice, taj koji te je u to uvjerio te je dobro slagao. jer ne mora muz ni momak da ima ista sa strane... ako je covjek, i ako je odan svojoj supruzi, ako je voli... druga mu ne treba... ni legalno ni nelegalno. to je moj moral, i moral koji trazim i od sebe i od moga muza. moral koji ti ocigledno ne shvatas (jer si "sa druge strane morala" kako to neko jednom rece)... i jer te neko uvjerio da se prevare moraju desavati od strane muza, pa ako vec mora makar da ti znas... i u svemu tome, slagao te je da si zasticena i postovana, dok ti se muz pred ocima kurva.
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#342

Post by hananah »

E moj Fair ja se samo nadam da ovaj "grob" i njemu slicni hoce doci tobe kad jednom Bosna udje u EU a vec su poceli pregovori. Doduse, vise se i ne nadam nego sam sigurna, jer takvi su najsavitljiviji, uvijek se savijaju kako vjetar puse, do juce su oni i njihovi bili najzesci komunisti, sad su najzesci vjernici, a sutra ce biti "najmoderniji Europljani" zivi bili pa vidjeli, zna se ta sorta, jer njima je vazda bolje grob nego rob, jer zaista nisu robovi nicega, lako se "okrenu" i jako su prilagodljivi :)
bolje_grob_nego_rob
Posts: 114
Joined: 03/11/2005 21:00

#343

Post by bolje_grob_nego_rob »

ZA PROSTAKUSU :

Ne , sejtani su one dzidije poput tebe koje uzivaju u tome da imaju rijecnik jedne Prostitutke ( namjerno sa velikim P )


Stella, nije nikakav garant da ni najbolji musliman nece povrijediti svoju zenu, isto kao sto nije nikakav garant da ni najbolja muslimanka nece nikad povrijediti svog muza !
Pa ljudi smo, a ne meleci plemeniti !
Ja imam samo jednu zenu, i siguran sam da sam je nekad zbog svojih slabosti povrijedio !

Zene su po prirodi sentimentalna bica; vole se sjetiti lijepih, njeznih rijeci izrecenih u zanosu ljubavi, zajednickih dogadjaja...da li bi mogla biti sretna da znas (da bez obzira sto je on prema tebi pravedan i posten) da iste te rijeci govori njoj.....? Ali molim te iskreno, jer sam i ja kroz ovu cijelu diskusiju potpuno iskrena
Ovo su rijeci koje sam stotinu puta cuo od svoje hanume kad u sali snjom pricam o drugoj zenidbi !
I normalno je da je to tako, kod 90 % zena !

Ali vidis Stela, mi muslimani u nekim situacijama se u potpunosti predajemo svom Gospodaru ( sto je i prijevod same rijeci islam - potpuna predanost ), pa se tako dogodi da ima sestara koje svojim imanom i vjerovanjem pomalo naginju ka osobinama meleka plemenitih.
I one tad ukidaju u sebi gene zene i traze samo zadovoljstvo Allaha Uzvisenog.
Ali to opet nije pravilo da sve zene u poligamnim brakovima, imaju iskljucen mehanizam ljubomore. Siguran sam da bi neke , mozda i mnoge od njih voljele da su ipak jedine koje od njega dobijaju slatke rijeci, a i majka pravovjrnih Aisa r.a je bila jako ljubomorna, sto joj nimalo nije smetalo da zivi u poligamnom braku
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#344

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote: Ma Stela, ne zezaj me molim te.
Tebe smatram iznadprosjecno normalnom osobom na ovom forumu !
Ako netko mora uci u brak zbog obicaja i kulture, onda to nema veze sa islamskim brakom, obicnim nit poligamnim !
Ja govorim o islamskom braku, a pogotovo o islamskom poligamnom braku ovdje u Bosni, gdje ne samo da nitko nikoga ne gura u poligamni brak zbog obicaja ili kulture, vec je gotovo 100 % pravilo da se zena koja se svojom voljom odluci za njega izopcava i familija prekida sve veze s njom !
Vallahi, ja ne znam ni za jedan primjer u kojem nije tako !
Tako da teza o guranju zena u poligamni brak u Bosni ne moze nikako opstati, jer je Tito svojim ateizmom ili pasivnom religioznoscu itekako zadojio starije muslimanske generacije, pa se oni usudjuju raspravljati o tome sta u Allahovoj knjizi valja , a sta ne valja !
Nazalost, to je preneseno i na dio mladje generacije, sto se da jasno vidjeti po nekim postovima na ovom forumu !

Puno si mi nesto pricala o toleranciji i pravu na slobodu razmisljanja i slobodnu volju odlucivanja, pa me jako iznenadjuje tvoja bojazan za tvoju kcerku !
Zar ne mislis da bi ona trebala imati slobodu razmisljanja i odlucivanja, pa makar htjela bit muslimanka, pa makr htjela zivjeti u poligamnoj familiji ?

A stose tice ovih na vlasti, ma oni imaju veze sa religijom, kao i ja sa pogancerima poput Fair Lifea !
E malo ces da izvines...u cisto nacionalnim ruralnim sredinama kakvih je vjerovao ti ili ne u Bosni jako mnogo, i to muslimanskim izmedju ostalog, zena ima pravo da se uda za nekog tamo...jasta, bas.Svjestan si cinjenice da govorim istinu. Ako se u vecem broju poligamija (ili visezenstvo kako kazete) u Bosni pojavi, to ce biti upravo tamo! Ne treba zmuriti na jedno oko i vidjeti samo dio, treba cijelu sliku uzeti u obzir, pa tek onda iznositi misljenje o njoj. U tim sredinama nacionalne stranke dobijaju najvise glasova i to je istina (ovim ne mislim samo na muslimanska podrucja); a zna se koja su prava zene na selu, to uopste nije diskutabilno.

A kcerka...naravno da ima slobodnu volju da bude sta zeli i da se s tim u skladu izjasnjava, ali krv je sasvim osobit sok....sumnjam da ce ikada pristati da bude druga ili treca, a cetvrta nece sigurno.....
Gdje ce se ona u svemu tom naci, ne znam....Ali znam da ako taj zakon o visezenstvu prodje, nece bas biti mnogo muskaraca koji ga nece konzumirati...i tako to krene....
Sta li ce tada biti sa zenama koje misle drugacije, koje zele da se obrazuju i zive od svog rada i znanja? Pitam se.....

PS Ne preporucujem da ikog zoves pogancerom...ne sudi (iz vec poznatog razloga)....
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#345

Post by hananah »

bolje grob nego rob (Allahov) ne dozvoljavam ti da me nazivas prostitutkom, jer ja vise volim sebe nego npr. tvoju mamu, koju eto ja mogu nazvati prostitutkom jer je rodila nekog poput tebe.
Za ovo mogu dobiti ban ali ces ga dobiti i ti, jer ako ti mene vrijedjas zasto ne bi i ja tebe. Mama ti je prostitutka :D
Zlikavac
Posts: 124
Joined: 28/10/2005 22:13
Location: Seher jal na putu
Contact:

#346

Post by Zlikavac »

danas wrote:e vidis draga obrazovana bosancice, taj koji te je u to uvjerio te je dobro slagao. jer ne mora muz ni momak da ima ista sa strane... ako je covjek, i ako je odan svojoj supruzi, ako je voli... druga mu ne treba... ni legalno ni nelegalno. to je moj moral, i moral koji trazim i od sebe i od moga muza. moral koji ti ocigledno ne shvatas (jer si "sa druge strane morala" kako to neko jednom rece)... i jer te neko uvjerio da se prevare moraju desavati od strane muza, pa ako vec mora makar da ti znas... i u svemu tome, slagao te je da si zasticena i postovana, dok ti se muz pred ocima kurva.
da li je vas suprug danas, usao u brak nevin :-D

cijenim da jeste i kao takav sasvim sam siguran spreman je ocuvati monogamnu bracnu vezu

no ako nije- :D bojim se da vas moral ima vise kriterija...dvostrukih :oops:
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#347

Post by hananah »

Ali vidis Stela, mi muslimani u nekim situacijama se u potpunosti predajemo svom Gospodaru ( sto je i prijevod same rijeci islam - potpuna predanost
ne kontam, kad mu se predajete sto se onda ne zaredite i molite danonocno, sto se prepustete ovozemaljskim strastima kao sto su 4 zene :roll:
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#348

Post by Toozla »

....vremena se mijenjaju....dosli smo do .....sex & caj & ilahije & kaside.... :D :D :D
User avatar
stella_k
Posts: 2474
Joined: 09/03/2005 00:16
Location: Rodis se u Sarajevu i umires za Sarajevo

#349

Post by stella_k »

bolje_grob_nego_rob wrote: Stella, nije nikakav garant da ni najbolji musliman nece povrijediti svoju zenu, isto kao sto nije nikakav garant da ni najbolja muslimanka nece nikad povrijediti svog muza !
Pa ljudi smo, a ne meleci plemeniti !
Ja imam samo jednu zenu, i siguran sam da sam je nekad zbog svojih slabosti povrijedio !

Zene su po prirodi sentimentalna bica; vole se sjetiti lijepih, njeznih rijeci izrecenih u zanosu ljubavi, zajednickih dogadjaja...da li bi mogla biti sretna da znas (da bez obzira sto je on prema tebi pravedan i posten) da iste te rijeci govori njoj.....? Ali molim te iskreno, jer sam i ja kroz ovu cijelu diskusiju potpuno iskrena
Ovo su rijeci koje sam stotinu puta cuo od svoje hanume kad u sali snjom pricam o drugoj zenidbi !
I normalno je da je to tako, kod 90 % zena !

Ali vidis Stela, mi muslimani u nekim situacijama se u potpunosti predajemo svom Gospodaru ( sto je i prijevod same rijeci islam - potpuna predanost ), pa se tako dogodi da ima sestara koje svojim imanom i vjerovanjem pomalo naginju ka osobinama meleka plemenitih.
I one tad ukidaju u sebi gene zene i traze samo zadovoljstvo Allaha Uzvisenog.
Ali to opet nije pravilo da sve zene u poligamnim brakovima, imaju iskljucen mehanizam ljubomore. Siguran sam da bi neke , mozda i mnoge od njih voljele da su ipak jedine koje od njega dobijaju slatke rijeci, a i majka pravovjrnih Aisa r.a je bila jako ljubomorna, sto joj nimalo nije smetalo da zivi u poligamnom braku
Mozda ih ima...ne sumnjam...ljubav prema Uzvisenom moze odista biti golema....
I zbog nje muzu ugoditi...pa mozda, ali zaista velike i nesebicne....

A ti cim o tome sa svojom dragom razgovaras.....vidis njenu reakciju...cim se i u sali spominje...nesto se valja izdaleka, a ti to jos ne znas..vjerovatno.
Uopste se ne radi o ljubomori; radi se o pripadanju, o nepodijeljenoj njeznosti, o svijesti jednote sa voljenim covjekom, zenama toliko dragoj...
Ma znas ima ona....dvoje su par, troje previse ( u musko zenkom odnosu), a cetvoro...e pa to ne mogu ni zamisliti.
Da se zahvalim svom Stvoritelju, moj muz to nikada ni u sali nije spomenuo.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#350

Post by Shoshana »

Pratim ovu diskusiju vec nekoliko dana i evo kanim se da i ja koju "pametnu" kazem.

Cini mi se da je dosta prepucavanja ovdje zato sto se u stvari radi o dva pitanja.

- Eventualno uvodjenje serijata u Bosni
- Poligamija

Za serijat u Bosni se ne brinem, a i ne treba se brinuti. Nikad to bosanci izglasati nece. Nisu ludi. Trecina bi ljudi sakata hodala zbog kradja (cast izuzetcima), dobra polovina bila kamenovana, 3/4 tu i tamo izbicevani, a poneki bi, valjda, pobjegli u bijeli svijet.

A poligamija je druga prica. Kada bi smo na istu temu raspravljali sa stanovistva ljudskih prava i sloboda i odbacivanja raznoraznih (uglavnom dvostrukih) morala, malo ko obrazovan bi se pobunio. Isto kao sto se i malo ko obrazovan danas buni protiv homoseksualaca.

Suplje moralisanje oko braka u evropi u kojoj dobra trecina djece raste bez jednog roditelja, ili ima dvoja para roditelja i nekoliko polubrace i polusestara je zaista besmisleno.

Sta ostane je - ko s kime.... Ili ko koga... A to se stvarno nikoga ne tice osim onih koji su u to ukljuceni. Zaista, k'o sto neko rece, to je jedan dobar grupnjak. Jedina legalna rezlika izmedju ljudi koji godinama upraznjavaju grupni sex i poligamije je - ko ce koga naslijediti. Stvarno ne vidim sta se to nas, sa strane, tice!

I da zavrsim (ja sam u pravilu protiv svega sto se zove feminist, ali u slijedecem slucaju se slazem!) - za one koji citaju svedski, evo link: http://www.feministisktinitiativ.se/art ... hp?show=53,

a za ostale da objasnim: text je sa stranica Feministicke inicijative (bivse udruzenje a sada politicka partija u Svedskoj). Okuplja same intelektualke, od kojih su vecina dugogodisnji politicari.

MOj slobodni prevod jedne od njihovih izjava za stampu:

"Kada se Feministicka inicijativa sastane u Orebro ovog vikenda, zauzece se stav prijedloga da se dio Zakona o porodicnom pravu (ako ima koji pravnik nek popravi ev. greske!) koji regulise brak i zakonski priznate vanbracne zajednice zamijeni jednim Zakonom o zajednickom zivotu, gdje dvije ili vise osoba koje zive zajedno mogu zakonski to da praktikuju.

- Mi ne zelimo za sprijecimo ljude da stupaju u brak - naravno da ce ljudi moci da se vjencaju u crkvi, dzamiji ili na plazi. Ono cemu se mi okrecemo je da drustvo unaprijed odlucuje da u zajednicu mogu stupiti covjek i zena, kao i da ceremonija mora biti vjerski ili pravno ozvanicena, kaze Gudrun Schyman.

- Sa ovim zakonim mi zelimo odvojiti zakon od ljudskog prava na izbor kada je pitanje o ljubavi i seksualitetu. Ljudi koji zive zajedno i zele danas imati legalnu zastitu koju Zakon o porodicnom pravu daje, trebaju imati to pravo bez obzira na to koji zivotni put su izabrali. Isto kao i za vjencane parove treba odrediti sta ce se dogoditi u slucaju smrti ili podjele zajednicke imovine."

Pa kad su feministi dotle dosli, treba i mi, ostali, da razmislimo....
Post Reply