Mustafa Ceric ponovo izabran za REISA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#1 Mustafa Ceric ponovo izabran za REISA

Post by love »

SARAJEVO, 25. septembra (FENA) – Za reisu-l-ulemu IZ u BiH ponovno je izabran dr. Mustafa Cerić, a za zamjenika reisu-l-uleme hafiz Ismet ef. Spahić, javila je Mina.

To je odlučeno tajnim glasanjem na Izbornom tijelu danas u Sarajevu.Od 333 člana Izbornog tijela sastanku je prisustvovalo 300 članova.

Dr. Mustafa Cerić je dobio 180 glasova, a dr. Enes Karić 119 glasova.Treći kandidat Hasan ef. Makić nije dobio ni jedan glas.

Hafiz Ismet ef. Spahić je dobio 172 glasa, dr. Fuad Sedić 71 i Husein ef. Smajić 57 glasova.

Mandat reisu-l-uleme i zamjenika reisu-l-uleme traje sedam godina.

Biografije:

Dr. Mustafa Cerić
Mustafa Cerić je rođen 1952. godine u Velikom Čajnu kod Visokog. Osnovnu školu je završio u rodnom mjestu, a Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu 1972. godine. Diplomirao je na Univerzitetu al-Azhar u Kairu 1978. godine. Nakon toga radi kao imam (vjersko-prosvjetni referent) u Bijeloj džamiji u Gračanici do 1981. godine. Odlukom Starješinstva biva imenovan za imama u Islamskom kulturnom centru u Čikagu. U Čikagu završava postdiplomske studije iz islamske teologije na Odsjeku za bliskoistočne jezike i civilizacije gdje i doktorira pred poznatim muslimanskim učenjakom Fazlur Rahmanom s tezom: A study of the Theology of Abu Mansur al-Maturidi (Studija o teološkom učenju Ebu Mensura el-Maturidije) 24. 09. 1986. godine. Uporedo s imamskim poslom predavao je na Američkom koledžu u Čikagu. Nakon petogodišnjeg imamskog rada i studiranja u Čikagu, vraća se u domovinu na mjesto glavnog imama u Zagrebačkoj džamiji. Njegovim dolaskom Islamska zajednica u Zagrebu poprima suvremene oblike rada koji su dotada bili nepoznanica za Islamsku zajednicu. Pod njegovim vodstvom Islamska zajednica u Zagrebu je organizirala tri znanstvena simpozija: Mistika u Islamu - tesavvuf, Problemi suvremenog pristupa islamu i Etika u islamu. Ovaj treći znanstveni skup imao je internacionalnu dimensziju jer su na njemu uzeli aktivno učešće najautoritativniji znanstvenici iz islamskog svijeta, a jugoslavenskoj javnosti su se po prvi put predstavili fizičar i nobelovac Abdusselam i maležanski filozof Nedžib Attas. Ovakav vid aktivnosti u kreaciji dr. Cerića Zagrebačku džamiju svrstava u sam vrh znanstveno-kulturnog života Islamske zajednice u bivšoj Jugoslaviji, a čini je sve prisutnijom i u tokovima razvoja islamske misli u svijetu.
Reisu-l-ulema dr. Mustafa Cerić je bio glavni imam u Zagrebačkoj džamiji, docent na Islamskom teološkom fakultetu u Sarajevu, predsjednik Udruženja ilmije u Hrvatskoj i Sloveniji, član redakcija Islamske misli i Glasnika i suradnik Opće enciklopedije leksikografskog zavoda Miroslav Krleža. Objavio je više tekstova u glasilima Islamske zajednice i u drugim stručnim časopisima iz područja islamistike, teologije i islamske kulture. Govori i piše arapski i engleski. Oženjen je. Ima dvije kćerke i sina.

Aktivnosti reisu-l-uleme dr. Cerića od 1991 od 2005

1991-1993 Profesor na Institutu za islamsku misao i civilizaciju u Kuala Lumpuru, Malezija;
1993. Izabran za naibu reis u ratnom Sarajevu;
1995. Objavio knjiga na engleskom ”Roots of Synthetic Theology in Islam“ u Kuala Lumpuru
1996. Primio Menšuru za vršenje dužnosti reiu-l-uleme;
1997. Dobitnik odlikovanja najvišeg ranga od egipatskog predsjednika Husni Mubaraka za doprinos u širenju islamske misli unutar i izvan svoje zemlje;
1997. Osnivač i punopravni člana Evropskog vijeća za fetve na čijem čelu je Šejh Kardavi;
1997. Osnivač i član Međureligijkog vijeća Bone i Hercegovine;
1998. Izabran za reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini;
2000. Izabran za redovnog člana Fikhske akademije za fetve pri Rabiti (Svjetska muslimanska liga) u Meki;
2001 Jedan od osnivača i punopravni član Fondacoje za mezarje i memorijalni centar u Potočarima;
2001. Jedan od osnivača Islamsko evropsko vijeće sa sjedištem u Parizu;
2002. Sudionik konferencije Evro-atlantskog partnerskog vijeća i održao predavanje o temi: ”Islam protiv terorizma“;
2002. Objavio knjigu “Vjera, narod i domovina” u Sarajevu;
2003. Dobitnik UNESCO-ve nagrada za mir Felix Houphouet Boigny – za poseban doprinos međureligijskom dijalogu, toleranciji i miru u svijetu;
2003. Sudionik na OSCE-ovoj konferencija u Beču sa predavanjem o temi: ”Rasizam, ksenofobija i diskriminacija“;
2004. Dopisni član Kraljevske akademije “Muesset Āl Bejt” u Ammanu;
2004. Dobitnik Sir Sternbergove nagrade koju dodjeljuje Međureligijskog vijeća Kršćana i Jevreja za doprinos međuvjerskom razumjevanju;
2004. Član Svjetskog vijeća za islamsko misionarsvo, Libija;
2005. Dobitnik nagrade Gazi Husrevbeg;
2001-2005 Sudionik na Svjetskom ekonomkom forumu u Davosu i čalan Grupe 100 za odnose između islama i Zapada;

Hfz. Ismet ef. Spahić
Ismet Spahić je rođen 1940. godine u Puhovcu kod Zenice.
Gazi Husrevbegovu medresu završio 1959. godine u Sarajevu.
Završio prvi stupanj Ekonomije u Zagrebu 1968. godine.
Studij nastavio u Beogradu.
Imamsku dužnost počeo u Visokom 1962. godine. Od 1965. do 1978.g. bio glavni imam na području Odbora islamske zajednice Visoko.
Muderis kitraeta u Gazi Husrevbegovoj medresi od 1978.g. Hifz položio 1980.g.
Prvim imamom i hatibom Gazi Husrevbegove džamije imenovan 1985. godine.
Za zamjenika reisu-l-uleme izabran 1993. godine.
Objavljivao u Preporodu i u drugim islamskim listovima i časopisima. Objavio knjigu hutbi po kojima je posebno cijenjen među našim muslimanima. Istaknuti sudionik svih pozitivnih kretanja u Islamskoj zajednici. Uživa nepodijeljeno poštovanje u našem narodu na razvijanju islamske svijesti Bošnjaka.

(Fena) ef

Hvala dragom Allahu za ovo
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2

Post by Qler »

nisam mnogo upucen u ovo ali koliko zan da je ovaj mustafa svakim danom sve veci lopov :roll:

bar tako pise po medijima :roll:
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#3

Post by love »

bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#4

Post by Ereinion »

Izvini molim te a zašto je bilo ko bolji od Enesa Karića?
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#5

Post by Kwaheri »

love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
poCetnik...ne odustajesh, jel de? :D
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#6

Post by love »

Ereinion wrote:Izvini molim te a zašto je bilo ko bolji od Enesa Karića?
Mislim da to i sam znas..ako ne onda procitaj malo vise o njemu
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#7

Post by love »

zena wrote:
love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
poCetnik...ne odustajesh, jel de? :D
hajde bogati vise sta si navalila na mene? okani me se budalo jedna
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#8

Post by Qler »

islam tj vjera ne treba i ne smije da se mijesa u politiku jedna drzave!

jebo te drzava u kojoj vjerske zajednice kroje zakone!
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#9

Post by Toozla »

love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
.....od kad je u Bosni komunizam najveci neprijatelj Islama..... :shock: :shock: :shock:
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#10

Post by Kwaheri »

love wrote:
zena wrote:
love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
poCetnik...ne odustajesh, jel de? :D
hajde bogati vise sta si navalila na mene? okani me se budalo jedna
:lol: :lol: :lol: :D

p.s. dok ne dodje BECHO
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#11

Post by love »

Qler wrote:islam tj vjera ne treba i ne smije da se mijesa u politiku jedna drzave!

jebo te drzava u kojoj vjerske zajednice kroje zakone!
Ko to kaze? sta je onda SERIJAT? zasto Boziji poslanik Muhamed a.s kaze islam nije samo vjera nego i nacin zivota ? to je tvoja zelja ali islam i tekako ima vezu sa politikom..like it or not
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#12

Post by love »

zena wrote:
love wrote:
zena wrote: poCetnik...ne odustajesh, jel de? :D
hajde bogati vise sta si navalila na mene? okani me se budalo jedna
:lol: :lol: :lol: :D

p.s. dok ne dodje BECHO
Pa dobro cekajmo onda tog tvog Becu do tad se kezi koliko hoces
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#13

Post by love »

Toozla wrote:
love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
.....od kad je u Bosni komunizam najveci neprijatelj Islama..... :shock: :shock: :shock:
Gdje sam to napisao? ustvari i bio je sve do 1991
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#14

Post by Dezze »

love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
Love barem suti ako ne znas nista pametno reci :roll:
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#15

Post by Toozla »

love wrote:
Toozla wrote:
love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
.....od kad je u Bosni komunizam najveci neprijatelj Islama..... :shock: :shock: :shock:
Gdje sam to napisao? ustvari i bio je sve do 1991
....ja ne vidim da ti spominjes bilo koga drugoga u definisanju primarne misije novog/starog Reisa....
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#16

Post by Celicna_saka »

Znaci, ekspanzija vehabija se nastavlja.
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#17

Post by love »

Toozla wrote:
love wrote:
Toozla wrote: .....od kad je u Bosni komunizam najveci neprijatelj Islama..... :shock: :shock: :shock:
Gdje sam to napisao? ustvari i bio je sve do 1991
....ja ne vidim da ti spominjes bilo koga drugoga u definisanju primarne misije novog/starog Reisa....
Nije mu to misija c c c c ali je meni licno drago jer znam da mnogim bivsim komunjarama to vise nego smeta kad vide kolike rubrike jedan REIS moze da napravi,ne zbog toga sto oni(komunjare) imaju neku moc nego licno radi inata.

ps:ko od vas ima obicaj da jede sutliju za vrijeme suhura uz ramazan?
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#18

Post by Toozla »

love wrote: ps:ko od vas ima obicaj da jede sutliju za vrijeme suhura uz ramazan?
....ne znam za Karica i Cerica al' ja vise volim baklavu od sutlije.... :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#19

Post by mIRCerka »

love wrote:bilo ko je bolji od Enesa Karica,reis Ceric je dobar bas zbog svojih politickih izjava...to nama treba da nebi ovi komunisti pomislili da u Bosni islam nema moci(prije ce biti da oni nemaju)
e dabogda te OVI sreli u mraku... :D

tvoja izjava da prof.Karic nema veze sa islamom te je potkopala za sva vremena i izgubio si i ono malo kredibiliteta sto si imao...
hajd DRUZE ZDRAVO!
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#20

Post by love »

tvoja izjava da prof.Karic nema veze sa islamom
e gdje sam to rekao??????

Toozla@ nije valjda da ima onih koji jedu uz sehur baklavu? :shock:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#21

Post by pape »

love wrote: Nije mu to misija :arrow: c c c c ali je meni licno drago jer znam da mnogim bivsim komunjarama to vise nego smeta kad vide kolike rubrike jedan REIS moze da napravi,ne zbog toga sto oni(komunjare) imaju neku moc nego licno radi inata.
:zzzz: Bogami je Becho u pravu. :D Kako ih on dobro osajcuje. :zzzz:
User avatar
Qler
Posts: 23607
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22

Post by Qler »

love wrote:
Qler wrote:islam tj vjera ne treba i ne smije da se mijesa u politiku jedna drzave!

jebo te drzava u kojoj vjerske zajednice kroje zakone!
Ko to kaze? sta je onda SERIJAT? zasto Boziji poslanik Muhamed a.s kaze islam nije samo vjera nego i nacin zivota ? to je tvoja zelja ali islam i tekako ima vezu sa politikom..like it or not
serijat je mozda nekada valjao, ali za jednu modernu drzavu prihvatanje serijata moze je samo unazaditit u 1400 i neku godinu! Opet kazem, jebo drzavu kojom vjera upravlja!

Vjera na jednoj strani
drzava sa svim svojim tijelima (zakonodavstvo, sudstvo, i drugo) na drugoj strani i ona vodi glavnu rijec!
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#23

Post by love »

pape wrote:
love wrote: Nije mu to misija :arrow: c c c c ali je meni licno drago jer znam da mnogim bivsim komunjarama to vise nego smeta kad vide kolike rubrike jedan REIS moze da napravi,ne zbog toga sto oni(komunjare) imaju neku moc nego licno radi inata.
:zzzz: Bogami je Becho u pravu. :D Kako ih on dobro osajcuje. :zzzz:
ti kao hrvat bolje suti :roll:
love
Posts: 384
Joined: 26/06/2005 00:07

#24

Post by love »

Qler wrote:
love wrote:
Qler wrote:islam tj vjera ne treba i ne smije da se mijesa u politiku jedna drzave!

jebo te drzava u kojoj vjerske zajednice kroje zakone!
Ko to kaze? sta je onda SERIJAT? zasto Boziji poslanik Muhamed a.s kaze islam nije samo vjera nego i nacin zivota ? to je tvoja zelja ali islam i tekako ima vezu sa politikom..like it or not
serijat je mozda nekada valjao, ali za jednu modernu drzavu prihvatanje serijata moze je samo unazaditit u 1400 i neku godinu! Opet kazem, jebo drzavu kojom vjera upravlja!

Vjera na jednoj strani
drzava sa svim svojim tijelima (zakonodavstvo, sudstvo, i drugo) na drugoj strani i ona vodi glavnu rijec!
To je jedan nacin razmisljanja
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#25

Post by pape »

love wrote: ti kao hrvat bolje suti :roll:
:zzzz: :zzzz: :zzzz: Haj` pogodi koja su moja krvna zrnca!?
Image ...................... Image
:-) Na jednoj slici su chafirska, a na drugoj, .............. pravovjerna. :zzzz: :oops:
Post Reply