Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#26

Post by List »

Qler, kako hoces. Ja imam nekakvu osjetljivost na svjetlost. Cini mi se da se to zove biomipija ili nesto tako. I blagi konjuktivitis. Navodno to ima svaka treca osoba (a da i ne zna). I ako takva osoba vozi sa foto senzibilnim bit ce selo veselo (ovo mi je sve rekao doktor sa ocne hirurgije).
Narocito ako sa foto senzibilnim udje u tunel. :roll: A i nevezano za biomipiju i konjuktivitis. Tvrdi da se cesto u svijetu desi da u tunelu stradaju cvikerasi sa foto senzibilnim dzozlama. :-)

Foto senzibilne dobro dodju recimo na snijegu. Ljudima kao sto sam ja snijeg sa suncem dodatno unistava vid. :D Sve mi se cakli i presijava. Vise nego ostalima. :D I boli me glava.
Foto senzibilne stite od svjetlosti. A u tunelu cesto nema skoro nikakve svjetlosti. :D
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#27

Post by bpsang »

ena78 wrote:e hvala ti najljepsa na dokazu d anisam skroz pukla. znam ja da cu toliko morati riknuti za okvir ali nije mi zao. ako kupim neko ruglo necu onda ni nositi. ne bih bas voljela da izgledam ko nena moja sa djozlama. zamisljam vec da mi okvir nije metalni. vec sam ih dosta probala i vec imam ko neku viziju kako to treba da izgleda. cetvrtaste, "plasticne" sa sirokim drskama. (ovaj opis bas ruzno zvuci) :-) Hvala jos jednom za savjet za skenderiju, pogledat cu it amo svakako. mislim da i u merkatoru ima nesto fino. caos
samo ti hrani slovence. :D

kupujmo domace pa makar i ne valjalo :D
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#28

Post by flora.sa »

prije deset dana sam kupila naočale kod Salihbegovića u Robotu u Hrasnom (imaju još i radnju u Robotu u Rajlovcu, i u dvorištu u Štrosmajerovoj ulici)...
Nisu skupi, a imaju jako lijepih okvira...uglavnom plastičnih-ja sam takve i tražila...
cijene su od 150 KM, pa na dalje...
obična plastična stakla koštaju 30 KM, a antirefleksna su 70 KM.
imaju i oftalmologa koji određenim danima (ja sam bila, mislim u četvrtak?), besplatno obavlja pregled, od 18h...
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#29 Re:

Post by hare116 »

ena78 wrote:ma necu sociva. ne smeta mi uoste sto cu nositi cvike. nece biti pepeljare:-) dioptrija mi je relativno mala ali ipka moram nositi cvike. E sad valja naci fin okvir. ali vidim da nam nasi cvikerasi spavaju izgleda? pozdrav i hvala
ako ti je dioptrija ispod -1 npr. 0.75, 0.50 itd nakon 3 mejseca redovnog nosenja cvika imas sanse da povratis na nulu
dok kod sociva nemas tu mogucnost
ja koristim usluge optike Apolo sa dobrinje od 2000 god. pregled utorak- cetvrtak besplatan veoma dobra doktorica meni je nasla i cilindar, a to mi u bolnici nisu nasli (glavobolja, a ne pomazu tablete = ocni pritisak zbog cilindra , a nemas odgovrajuca stakla)
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#30 Re:

Post by hare116 »

flora.sa wrote:prije deset dana sam kupila naočale kod Salihbegovića u Robotu u Hrasnom (imaju još i radnju u Robotu u Rajlovcu, i u dvorištu u Štrosmajerovoj ulici)...
Nisu skupi, a imaju jako lijepih okvira...uglavnom plastičnih-ja sam takve i tražila...
cijene su od 150 KM, pa na dalje...
obična plastična stakla koštaju 30 KM, a antirefleksna su 70 KM.
imaju i oftalmologa koji određenim danima (ja sam bila, mislim u četvrtak?), besplatno obavlja pregled, od 18h...
malo su te zapalili sto se tice antirefleksnih ja ih koristim ovisno od dioptrije i cilindra ja ih placam 35-50 KM plafon sa zastitama (magljenje, scratch...)
User avatar
hare116
Posts: 67
Joined: 22/02/2008 22:45
Location: Sarajevo
Contact:

#31 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by hare116 »

kiki-miki wrote:Što si ti Hare poranio s odgovorom 6 godina :-)
hahahhahahahha vidi bas :D
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#32 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Urban B. »

!brisi
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#33 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Dr.Mr.Fr. »

Mali Up! teme,

jel zna možda neko gdje se mugu uzeti dobre i kvalitetne suncane naocale ??

a da ne moram dici kredit za iste...hvala :)
reha123456
Posts: 11
Joined: 16/09/2016 19:56

#34 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by reha123456 »

Pozdrav, da li neko zna gdje kupiti djecije naocale sa onim gumama na ruckicama??
reha123456
Posts: 11
Joined: 16/09/2016 19:56

#35 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by reha123456 »

Pozdrav. Poklanjam Poklon bon u vrijednosti 30 KM, za kupovinu u optici APOLO KIDS, pa ako ima neko zainteresovan, nek se javi.
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#36 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Donnie Smith »

Tamo negdje gdje odem na pregled, moram li ..nužno uzeti i naočale, i je li staklo odvojeno dođe od okvira. Mislim, početnik sam u obneviđavanju, pod hitno mi trebaju naočale, a ne znam odakle bih krenula. Pročitah temu, neki senzori refleksi tuneli čuda... :shock: :D
Vidim da ništa ne vidim :-D
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#37 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Tabijat »

Donnie Smith wrote:Tamo negdje gdje odem na pregled, moram li ..nužno uzeti i naočale, i je li staklo odvojeno dođe od okvira. Mislim, početnik sam u obneviđavanju, pod hitno mi trebaju naočale, a ne znam odakle bih krenula. Pročitah temu, neki senzori refleksi tuneli čuda... :shock: :D
Vidim da ništa ne vidim :-D
Sve je posebno. Pregled, okvir, stakla. Kreneš od doktora, nađi pravo dobrog. Ove Softiće pravo svi hvale (to za Sarajevo).
Eh onda volja ti leće volja ti naočale. Nemoj da ti je žao dat za stakla, radije uštedi na okviru, ne mora bit Gucci ili slična sranja, ali stakla trebaju biti najkvalitetnija moguća (Zeiss sa svim mogućim premazima ;) ) . Fotosenzitivna su demode :lol:
Za leće se nemoj odlučivati ako imaš cilindar. To je totalno drugačije i često se magli, loš osjećaj pravo. Također preskoči i ako imaš suhe oči.

p.s. ja da kupujem sebi danas kupila bih ovako nešto. Nije skupo a dobiješ pet naočala u jednom, i super izgleda. Bilo je u Barošu, a vjerujem da ima i u drugim optikama.

Image
User avatar
Donnie Smith
Posts: 1720
Joined: 23/06/2012 11:48

#38 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Donnie Smith »

koja je bolest taj cilindar :D a koja zeiss
ne znam šta imam, 7. imam zakazan pregled.
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#39 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Tabijat »

Donnie Smith wrote:koja je bolest taj cilindar :D a koja zeiss
ne znam šta imam, 7. imam zakazan pregled.
cilindar je astigmatizam. znat ćeš kad ti doktor napiše nalaz, ima na onom obrascu ćoravosti i jedna rubrika gdje se upiše vrijednost cilindra, ako ga ima.
Carl Zeiss je pravo poznata marka u optici, npr prave leće za skupe mobitele itd. To je nesto najkvalitetnije što možeš kupiti u kontekstu stakala za naočale.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#40 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by TRANCE »

Tabijat wrote:
Donnie Smith wrote:koja je bolest taj cilindar :D a koja zeiss
ne znam šta imam, 7. imam zakazan pregled.
cilindar je astigmatizam. znat ćeš kad ti doktor napiše nalaz, ima na onom obrascu ćoravosti i jedna rubrika gdje se upiše vrijednost cilindra, ako ga ima.
Carl Zeiss je pravo poznata marka u optici, npr prave leće za skupe mobitele itd. To je nesto najkvalitetnije što možeš kupiti u kontekstu stakala za naočale.
To Zeiss stakla kao na mobitelima i slični marketinški folovi je prodavanje muda pod bubrege. Za dioptrije do -4 obično ide obična CR-39 plastika, a nabavka CR-39 leća košta oko 1 dolar po komadu. Onda ubace leću u aparat za brušenje, nakon toga u okvir i to naplate 50-100 KM, dok npr. ako naručuješ od Kineza dioptrijske naočale CR-39 plastiku dobiješ besplatno kolika joj je i stvarna vrijednost.
Također visokoindeksnu 1,67 i 1,74 plastiku nije izmislio Zeiss, već japanski Mitsui Chemicals.
Na kraju veći uticaj na optički kvalitet leća ima refraktivni indeks leće, antireflektivni premaz i preciznost aparata za brušenje, nego da li je marka leće Zeiss, Essilor, Mitsui, Hoya i sl.
I da, CR-39 obična plastika od 1 dolar s običnim antireflektivnim premazom će uvijek imati bolji optički kvalitet u odnosu na visokoindeksnu plastiku od 50-100 dolara s mega-giga-ultra premazima koju može napraviti Zeiss ili bog otac, jer ima veći Abbeov broj, manju refleksiju svjetlosti i manju gustinu. To su jednostavno nepromjenjivi zakoni fizike. Caka je jedino u tome što su stakla deblja zbog manjeg refraktivnog indeksa, što se primijeti kod većih dioptrija (iznad -4). A čekajući u redu u sarajevskim optikama sam se nagledao da ljudima sa nekim smiješnim dioptrijama oko -2 uvaljuju 1,67 i 1,74 plastiku za 2-3 stoje i na kraju ljudi dobiju lošiji optički kvalitet i moguće probleme s kromatskim aberacijama nego s običnom jeftinom plastikom, a ljudi budući da su većinom neobrazovani misle da ako su platili više, da su dobili i kvalitetnije naočale.
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#41 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Tabijat »

TRANCE wrote: To Zeiss stakla kao na mobitelima i slični marketinški folovi je prodavanje muda pod bubrege. Za dioptrije do -4 obično ide obična CR-39 plastika, a nabavka CR-39 leća košta oko 1 dolar po komadu. Onda ubace leću u aparat za brušenje, nakon toga u okvir i to naplate 50-100 KM, dok npr. ako naručuješ od Kineza dioptrijske naočale CR-39 plastiku dobiješ besplatno kolika joj je i stvarna vrijednost.
Također visokoindeksnu 1,67 i 1,74 plastiku nije izmislio Zeiss, već japanski Mitsui Chemicals.
Na kraju veći uticaj na optički kvalitet leća ima refraktivni indeks leće, antireflektivni premaz i preciznost aparata za brušenje, nego da li je marka leće Zeiss, Essilor, Mitsui, Hoya i sl.
I da, CR-39 obična plastika od 1 dolar s običnim antireflektivnim premazom će uvijek imati bolji optički kvalitet u odnosu na visokoindeksnu plastiku od 50-100 dolara s mega-giga-ultra premazima koju može napraviti Zeiss ili bog otac, jer ima veći Abbeov broj, manju refleksiju svjetlosti i manju gustinu. To su jednostavno nepromjenjivi zakoni fizike. Caka je jedino u tome što su stakla deblja zbog manjeg refraktivnog indeksa, što se primijeti kod većih dioptrija (iznad -4). A čekajući u redu u sarajevskim optikama sam se nagledao da ljudima sa nekim smiješnim dioptrijama oko -2 uvaljuju 1,67 i 1,74 plastiku za 2-3 stoje i na kraju ljudi dobiju lošiji optički kvalitet i moguće probleme s kromatskim aberacijama nego s običnom jeftinom plastikom, a ljudi budući da su većinom neobrazovani misle da ako su platili više, da su dobili i kvalitetnije naočale.
Jbg, onda i meni prodaše muda pod bubrege. Uglavnom, kod mene su Zeiss (plastike, ne stakla) sa ultra-mega-giga premazima, ali nije bilo milion maraka nego 90 (za stakla sa cilindrom).
Brat je naručivao od te neke žlj marke s interneta, a ima i ova kao kod mene, kaže malo zna i glava boliti (od ovih s interneta, koje su džaba). E sad, za to ostalo ti se stvarno ne razumijem, ali meni su moja dobra provjereno, inače nemam razloga reklamirati bilo šta.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#42 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by TRANCE »

Tabijat wrote:
TRANCE wrote: To Zeiss stakla kao na mobitelima i slični marketinški folovi je prodavanje muda pod bubrege. Za dioptrije do -4 obično ide obična CR-39 plastika, a nabavka CR-39 leća košta oko 1 dolar po komadu. Onda ubace leću u aparat za brušenje, nakon toga u okvir i to naplate 50-100 KM, dok npr. ako naručuješ od Kineza dioptrijske naočale CR-39 plastiku dobiješ besplatno kolika joj je i stvarna vrijednost.
Također visokoindeksnu 1,67 i 1,74 plastiku nije izmislio Zeiss, već japanski Mitsui Chemicals.
Na kraju veći uticaj na optički kvalitet leća ima refraktivni indeks leće, antireflektivni premaz i preciznost aparata za brušenje, nego da li je marka leće Zeiss, Essilor, Mitsui, Hoya i sl.
I da, CR-39 obična plastika od 1 dolar s običnim antireflektivnim premazom će uvijek imati bolji optički kvalitet u odnosu na visokoindeksnu plastiku od 50-100 dolara s mega-giga-ultra premazima koju može napraviti Zeiss ili bog otac, jer ima veći Abbeov broj, manju refleksiju svjetlosti i manju gustinu. To su jednostavno nepromjenjivi zakoni fizike. Caka je jedino u tome što su stakla deblja zbog manjeg refraktivnog indeksa, što se primijeti kod većih dioptrija (iznad -4). A čekajući u redu u sarajevskim optikama sam se nagledao da ljudima sa nekim smiješnim dioptrijama oko -2 uvaljuju 1,67 i 1,74 plastiku za 2-3 stoje i na kraju ljudi dobiju lošiji optički kvalitet i moguće probleme s kromatskim aberacijama nego s običnom jeftinom plastikom, a ljudi budući da su većinom neobrazovani misle da ako su platili više, da su dobili i kvalitetnije naočale.
Jbg, onda i meni prodaše muda pod bubrege. Uglavnom, kod mene su Zeiss (plastike, ne stakla) sa ultra-mega-giga premazima, ali nije bilo milion maraka nego 90 (za stakla sa cilindrom).
Brat je naručivao od te neke žlj marke s interneta, a ima i ova kao kod mene, kaže malo zna i glava boliti (od ovih s interneta, koje su džaba). E sad, za to ostalo ti se stvarno ne razumijem, ali meni su moja dobra provjereno, inače nemam razloga reklamirati bilo šta.
To za 90 KM je obična CR-39 plastika ako si uzeo u kakvoj renomiranoj optici u Sa. Inače mahalske optike naplaćuju 50, ove razvikanije 80-100 KM za CR-39 plastiku. Optički ti je to i najbolja opcija ako nemaš veću dioptriju gdje onda prioritet preuzima debljina leće u odnosu na optički kvalitet. Mislim sve je to ok što se tiče kvaliteta, da pogrešno ne shvatiš, jedino što nervira je to deranje raje i naplaćivanje stoju za leće koje koštaju u nabavci par dolara, ali jbg. mora se i platiti kirija za prostor u Ferhadiji. Eto kud ćeš dalje kad dodatno naplaćuju cilindrične leće za astigmatizam, a tehnički je isto proizvesti i leću bez cilindra i sa cilindrom, jer mašina sve automatski odradi u obje varijante, samo kod cilindara mašina automatski rezač dodatno pomjera prilikom rezanja leće kako bi se napravila različita dioptrija u različitim osama.
Ne znam odakle i kakve je tvoj brat naručivao, moja djevojka i ja godinama naručujemo preko neta od Zenni Optical i nismo imali nikakvih problema niti smo primijetili ikakvu razliku u optičkoj kvaliteti u odnosu na domaće optike. Ko ne vjeruje u besplatne leće, imaju i Trivex ili Mitsui brendirane leće uz doplatu od 20-30 dolara. Mitsui je i izmislio visokorefraktivne leće, tako da nema bojazni što se tiče kvaliteta. A imamo oboje komplikovane dioptrije. Bitno je samo pravilno unijeti parametre za dioptriju i razmak između zjenica i uzeti i antireflektivni premaz. Nekako više vjerujem njima koji naprave preko milion naočala godišnje i imaju najsavremeniju opremu nego domaćim optikama sa polovnim mašinama iz 1980.
Glava zna boliti dok se mozak ne navikne (za šta je potrebno po nekoliko dana nošenja naočala) ako se radi o novoj dioptriji ili ako se pređe na visokorefraktivni materijal koji ima drugačija optička svojstva. Rijetki su oni koji se instantno naviknu na drugu dioptriju ili različite materijale leće.
Tabijat
Posts: 1282
Joined: 25/12/2013 15:29

#43 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Tabijat »

TRANCE wrote: To za 90 KM je obična CR-39 plastika ako si uzeo u kakvoj renomiranoj optici u Sa. Inače mahalske optike naplaćuju 50, ove razvikanije 80-100 KM za CR-39 plastiku. Optički ti je to i najbolja opcija ako nemaš veću dioptriju gdje onda prioritet preuzima debljina leće u odnosu na optički kvalitet. Mislim sve je to ok što se tiče kvaliteta, da pogrešno ne shvatiš, jedino što nervira je to deranje raje i naplaćivanje stoju za leće koje koštaju u nabavci par dolara, ali jbg. mora se i platiti kirija za prostor u Ferhadiji. Eto kud ćeš dalje kad dodatno naplaćuju cilindrične leće za astigmatizam, a tehnički je isto proizvesti i leću bez cilindra i sa cilindrom, jer mašina sve automatski odradi u obje varijante, samo kod cilindara mašina automatski rezač dodatno pomjera prilikom rezanja leće kako bi se napravila različita dioptrija u različitim osama.
Ne znam odakle i kakve je tvoj brat naručivao, moja djevojka i ja godinama naručujemo preko neta od Zenni Optical i nismo imali nikakvih problema niti smo primijetili ikakvu razliku u optičkoj kvaliteti u odnosu na domaće optike. Ko ne vjeruje u besplatne leće, imaju i Trivex ili Mitsui brendirane leće uz doplatu od 20-30 dolara. Mitsui je i izmislio visokorefraktivne leće, tako da nema bojazni što se tiče kvaliteta. A imamo oboje komplikovane dioptrije. Bitno je samo pravilno unijeti parametre za dioptriju i razmak između zjenica i uzeti i antireflektivni premaz. Nekako više vjerujem njima koji naprave preko milion naočala godišnje i imaju najsavremeniju opremu nego domaćim optikama sa polovnim mašinama iz 1980.
Glava zna boliti dok se mozak ne navikne (za šta je potrebno po nekoliko dana nošenja naočala) ako se radi o novoj dioptriji ili ako se pređe na visokorefraktivni materijal koji ima drugačija optička svojstva. Rijetki su oni koji se instantno naviknu na drugu dioptriju ili različite materijale leće.
I on je od Zenni-ja, i to naručio odmah troje. Nije nova diotrija, prekucao sa recepta za prve naočale.
I nije optika iz Sarajeva. Ne znam jel obična ili neobična, ali sam dobila originalnu ambalažu leća, piše Zeiss.Imam je još, baš ću vidjeti piše li sastav ili tako nešto. A deračina - jašta je. Marža na sočiva im je 100% u odnosu na internet, a i tamo neko zaradi. Mada iskreno, sve što sam ikad išta kupila za astigmatizam bilo je duplo skuplje, uključujući i sočiva. (kod mene je i običan minus i astigmatizam).
Samo znaš šta, otkad idem kod oftalmologa (at to je 20+ godina) nikad mi nijedan nije na nalazu napisao razmak zjenica. Jesi li ti to nešto sam mjerio ili ti je fakat doktor odredio?
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#44 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by TRANCE »

Tabijat wrote:
TRANCE wrote: To za 90 KM je obična CR-39 plastika ako si uzeo u kakvoj renomiranoj optici u Sa. Inače mahalske optike naplaćuju 50, ove razvikanije 80-100 KM za CR-39 plastiku. Optički ti je to i najbolja opcija ako nemaš veću dioptriju gdje onda prioritet preuzima debljina leće u odnosu na optički kvalitet. Mislim sve je to ok što se tiče kvaliteta, da pogrešno ne shvatiš, jedino što nervira je to deranje raje i naplaćivanje stoju za leće koje koštaju u nabavci par dolara, ali jbg. mora se i platiti kirija za prostor u Ferhadiji. Eto kud ćeš dalje kad dodatno naplaćuju cilindrične leće za astigmatizam, a tehnički je isto proizvesti i leću bez cilindra i sa cilindrom, jer mašina sve automatski odradi u obje varijante, samo kod cilindara mašina automatski rezač dodatno pomjera prilikom rezanja leće kako bi se napravila različita dioptrija u različitim osama.
Ne znam odakle i kakve je tvoj brat naručivao, moja djevojka i ja godinama naručujemo preko neta od Zenni Optical i nismo imali nikakvih problema niti smo primijetili ikakvu razliku u optičkoj kvaliteti u odnosu na domaće optike. Ko ne vjeruje u besplatne leće, imaju i Trivex ili Mitsui brendirane leće uz doplatu od 20-30 dolara. Mitsui je i izmislio visokorefraktivne leće, tako da nema bojazni što se tiče kvaliteta. A imamo oboje komplikovane dioptrije. Bitno je samo pravilno unijeti parametre za dioptriju i razmak između zjenica i uzeti i antireflektivni premaz. Nekako više vjerujem njima koji naprave preko milion naočala godišnje i imaju najsavremeniju opremu nego domaćim optikama sa polovnim mašinama iz 1980.
Glava zna boliti dok se mozak ne navikne (za šta je potrebno po nekoliko dana nošenja naočala) ako se radi o novoj dioptriji ili ako se pređe na visokorefraktivni materijal koji ima drugačija optička svojstva. Rijetki su oni koji se instantno naviknu na drugu dioptriju ili različite materijale leće.
I on je od Zenni-ja, i to naručio odmah troje. Nije nova diotrija, prekucao sa recepta za prve naočale.
I nije optika iz Sarajeva. Ne znam jel obična ili neobična, ali sam dobila originalnu ambalažu leća, piše Zeiss.Imam je još, baš ću vidjeti piše li sastav ili tako nešto. A deračina - jašta je. Marža na sočiva im je 100% u odnosu na internet, a i tamo neko zaradi. Mada iskreno, sve što sam ikad išta kupila za astigmatizam bilo je duplo skuplje, uključujući i sočiva. (kod mene je i običan minus i astigmatizam).
Samo znaš šta, otkad idem kod oftalmologa (at to je 20+ godina) nikad mi nijedan nije na nalazu napisao razmak zjenica. Jesi li ti to nešto sam mjerio ili ti je fakat doktor odredio?
Kontaktne leće su drugo, za astigmatizam su skuplje, jer ih se manje proizvodi zbog različitih kombinacija dioptrija i osa. Međutim kod naočala ne bi trebalo biti razlike u cijeni, jer aparat istom metodom siječe staklo i za astigmatizam i bez.
Oftalmolozi napišu obično samo dioptriju, dok optičari u optikama obično napišu i razmak između zjenica na nalazu. Nekad i autorefraktometar kod oftalmologa izbaci i razmak između zjenica (označen sa PD u milimetrima), bitno je samo da se ne pomjeraš kad prebacuje mašinu na drugo oko :mrgreen:
Možeš i sam izmjeriti, ali tu onda postoji veća mogućnost greške.
User avatar
mirsek
Posts: 12823
Joined: 07/05/2010 15:40

#45 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by mirsek »

Zrakova optika. :D
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#46 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by TRANCE »

Tabijat wrote:
TRANCE wrote: To za 90 KM je obična CR-39 plastika ako si uzeo u kakvoj renomiranoj optici u Sa. Inače mahalske optike naplaćuju 50, ove razvikanije 80-100 KM za CR-39 plastiku. Optički ti je to i najbolja opcija ako nemaš veću dioptriju gdje onda prioritet preuzima debljina leće u odnosu na optički kvalitet. Mislim sve je to ok što se tiče kvaliteta, da pogrešno ne shvatiš, jedino što nervira je to deranje raje i naplaćivanje stoju za leće koje koštaju u nabavci par dolara, ali jbg. mora se i platiti kirija za prostor u Ferhadiji. Eto kud ćeš dalje kad dodatno naplaćuju cilindrične leće za astigmatizam, a tehnički je isto proizvesti i leću bez cilindra i sa cilindrom, jer mašina sve automatski odradi u obje varijante, samo kod cilindara mašina automatski rezač dodatno pomjera prilikom rezanja leće kako bi se napravila različita dioptrija u različitim osama.
Ne znam odakle i kakve je tvoj brat naručivao, moja djevojka i ja godinama naručujemo preko neta od Zenni Optical i nismo imali nikakvih problema niti smo primijetili ikakvu razliku u optičkoj kvaliteti u odnosu na domaće optike. Ko ne vjeruje u besplatne leće, imaju i Trivex ili Mitsui brendirane leće uz doplatu od 20-30 dolara. Mitsui je i izmislio visokorefraktivne leće, tako da nema bojazni što se tiče kvaliteta. A imamo oboje komplikovane dioptrije. Bitno je samo pravilno unijeti parametre za dioptriju i razmak između zjenica i uzeti i antireflektivni premaz. Nekako više vjerujem njima koji naprave preko milion naočala godišnje i imaju najsavremeniju opremu nego domaćim optikama sa polovnim mašinama iz 1980.
Glava zna boliti dok se mozak ne navikne (za šta je potrebno po nekoliko dana nošenja naočala) ako se radi o novoj dioptriji ili ako se pređe na visokorefraktivni materijal koji ima drugačija optička svojstva. Rijetki su oni koji se instantno naviknu na drugu dioptriju ili različite materijale leće.
I on je od Zenni-ja, i to naručio odmah troje. Nije nova diotrija, prekucao sa recepta za prve naočale.
I nije optika iz Sarajeva. Ne znam jel obična ili neobična, ali sam dobila originalnu ambalažu leća, piše Zeiss.Imam je još, baš ću vidjeti piše li sastav ili tako nešto. A deračina - jašta je. Marža na sočiva im je 100% u odnosu na internet, a i tamo neko zaradi. Mada iskreno, sve što sam ikad išta kupila za astigmatizam bilo je duplo skuplje, uključujući i sočiva. (kod mene je i običan minus i astigmatizam).
Samo znaš šta, otkad idem kod oftalmologa (at to je 20+ godina) nikad mi nijedan nije na nalazu napisao razmak zjenica. Jesi li ti to nešto sam mjerio ili ti je fakat doktor odredio?
Malo sam gledao, najčešći problem kod naočala preko neta, pogotovo kod ljudi s astigmatizmom (cilindrima) je ako im naočale ne naliježu okomito sredinom na zjenicu.

Image

Na ovom primjeru ne naliježu horizontalno, i to je ok, jer za to služi razmak između zjenica (PD parametar). Na primjeru naliježu vertikalno sredinom, i to je isto ok. Međutim ako u stvarnom životu ne naliježu okomito sredinom na zjenicu, odnosno u ovom primjeru zjenice budu iznad ili ispod crte, neće imati jasan vid u slučaju astigmatizma (cilindara) ili visokih dioptrija. U boljim optikama se može vidjeti prije izrade kako naliježe okvir, te izraditi staklo u skladu i s vertikalnom pozicijom zjenice.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#47 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by Better Man »

TRANCE wrote:
Tabijat wrote:
TRANCE wrote: To za 90 KM je obična CR-39 plastika ako si uzeo u kakvoj renomiranoj optici u Sa. Inače mahalske optike naplaćuju 50, ove razvikanije 80-100 KM za CR-39 plastiku. Optički ti je to i najbolja opcija ako nemaš veću dioptriju gdje onda prioritet preuzima debljina leće u odnosu na optički kvalitet. Mislim sve je to ok što se tiče kvaliteta, da pogrešno ne shvatiš, jedino što nervira je to deranje raje i naplaćivanje stoju za leće koje koštaju u nabavci par dolara, ali jbg. mora se i platiti kirija za prostor u Ferhadiji. Eto kud ćeš dalje kad dodatno naplaćuju cilindrične leće za astigmatizam, a tehnički je isto proizvesti i leću bez cilindra i sa cilindrom, jer mašina sve automatski odradi u obje varijante, samo kod cilindara mašina automatski rezač dodatno pomjera prilikom rezanja leće kako bi se napravila različita dioptrija u različitim osama.
Ne znam odakle i kakve je tvoj brat naručivao, moja djevojka i ja godinama naručujemo preko neta od Zenni Optical i nismo imali nikakvih problema niti smo primijetili ikakvu razliku u optičkoj kvaliteti u odnosu na domaće optike. Ko ne vjeruje u besplatne leće, imaju i Trivex ili Mitsui brendirane leće uz doplatu od 20-30 dolara. Mitsui je i izmislio visokorefraktivne leće, tako da nema bojazni što se tiče kvaliteta. A imamo oboje komplikovane dioptrije. Bitno je samo pravilno unijeti parametre za dioptriju i razmak između zjenica i uzeti i antireflektivni premaz. Nekako više vjerujem njima koji naprave preko milion naočala godišnje i imaju najsavremeniju opremu nego domaćim optikama sa polovnim mašinama iz 1980.
Glava zna boliti dok se mozak ne navikne (za šta je potrebno po nekoliko dana nošenja naočala) ako se radi o novoj dioptriji ili ako se pređe na visokorefraktivni materijal koji ima drugačija optička svojstva. Rijetki su oni koji se instantno naviknu na drugu dioptriju ili različite materijale leće.
I on je od Zenni-ja, i to naručio odmah troje. Nije nova diotrija, prekucao sa recepta za prve naočale.
I nije optika iz Sarajeva. Ne znam jel obična ili neobična, ali sam dobila originalnu ambalažu leća, piše Zeiss.Imam je još, baš ću vidjeti piše li sastav ili tako nešto. A deračina - jašta je. Marža na sočiva im je 100% u odnosu na internet, a i tamo neko zaradi. Mada iskreno, sve što sam ikad išta kupila za astigmatizam bilo je duplo skuplje, uključujući i sočiva. (kod mene je i običan minus i astigmatizam).
Samo znaš šta, otkad idem kod oftalmologa (at to je 20+ godina) nikad mi nijedan nije na nalazu napisao razmak zjenica. Jesi li ti to nešto sam mjerio ili ti je fakat doktor odredio?
Kontaktne leće su drugo, za astigmatizam su skuplje, jer ih se manje proizvodi zbog različitih kombinacija dioptrija i osa. Međutim kod naočala ne bi trebalo biti razlike u cijeni, jer aparat istom metodom siječe staklo i za astigmatizam i bez.
Oftalmolozi napišu obično samo dioptriju, dok optičari u optikama obično napišu i razmak između zjenica na nalazu. Nekad i autorefraktometar kod oftalmologa izbaci i razmak između zjenica (označen sa PD u milimetrima), bitno je samo da se ne pomjeraš kad prebacuje mašinu na drugo oko :mrgreen:
Možeš i sam izmjeriti, ali tu onda postoji veća mogućnost greške.
U optici Optic center u Štrosmayerovoj kad neko radi dioptrijske naočale i obavi pregled i na kraju kad izabere okvir, prodavac uzme neki aparat i mušterija onda gleda kroz taj apart i tako mu vjerovatno mjeri razmak između zjenica.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#48 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by purgatorio »

Gdje naručiti naočale s interneta? Razbio sam svoje, imam sve podatke. Zenni optical ne salje u BiH.

Alliexpress? Ima li šta u Europi?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#49 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by vjesticanametli »

purgatorio wrote: 29/05/2020 19:48 Gdje naručiti naočale s interneta? Razbio sam svoje, imam sve podatke. Zenni optical ne salje u BiH.

Alliexpress? Ima li šta u Europi?
Blickers.com uzeh okvir neki dan :)
Ja 1 coravljenje prije 5 god obavih u scc u oculto pregled i uzeh tu sve ....etnia barcelona okvir ....stakla zeiss sa svim vragovima zbog kompa :-) bilo je papreno al sam prezadovoljna....i danas sve kod njih radim.....zakazem nailom termin pregleda promijenim stakla u okvir koji hocu i sve 5....imam diptr. I cilindre :D
@purgatorio naruci na adresu vani pa nek ti donese neko
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#50 Re: Koja je najbolja optika u Sarajevu?

Post by DEMONIKA »

sry, ali zar nebi bilo ok da se okviri eto ono kao nako metnu/stave na nos čisto da se vidi kako ti pašu uz oblik glave :mrgreen:
Post Reply