Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#1 Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Napomena: ako je Politika (ili Religija) prikladniji podforum za ovu temu, molim administraciju da ju preseli tamo.

Prije nekih 15-ako godina pročitao sam jedan komentar čitatelja iz Hrvatske na neka dešavanja u BiH koji je, parafraziram, glasio ovako: "Moje mišljenje je da je islam na ovim prostorima strano tijelo i da će ga Bošnjaci vrlo skoro odbaciti te se sasvim europeizirati. Moj svekar/zet (šta li već) je musliman i on se uvijek zeza na svoj račun i ne shvata islam uopće ozbiljno. Sve drugo će voditi Bošnjake u izolaciju i odbacivanje."

Tada sam se uključio u diskusiju i nastojao demantirati te teze. Iz tadašnjeg ugla gledišta, izgledalo mi je nezamislivo da bi Bošnjaci (osim nekih rijetkih iznimki tipa Emir/Nemanja K. i sl.) krenuli u nekakvu formalnu "deislamizaciju", te sam bio stajališta da će i najsekularniji i najateističkiji Bošnjaci uvijek ostati kulturalno muslimani.

Međutim, gledajući današnje stanje stvari, vraća mi se na misao ovaj komentar i sve mi se više čini da je dijelom bio u pravu. Moram priznati da posljednjih godina (prateći društvene mreže, diskurs mlađe generacije itd.) primjećujem da sve veći broj sekularnih Bošnjaka islam smatra kulturalnim balastom i da teže tomu da se potpuno distanciraju od njega. Faktori koji tome pridonose mogu biti mnogobrojni, ali lično bih istaknuo dva:
  • Erupcija islamističkog ekstremizma u godinama postojanja tzv. ISILa i konzekventni teroristički napadi po Europi koji su podigli razinu animoziteta prema islamu čak više i od 11/9, pucnjave u Charlie Hebdou itd. Ove pojave su deziluzirale i islamski i neislamski svijet po pitanju političkog islama, i primjetan je porast ateizma i skepticizma od čak nekoliko postotaka i u nekim arapskim zemljama!
  • Speciifičan oblik populističkog islamizma koji propagira SDA, a koji onda posljedično stvara averziju i prema islamu samom, s obzirom na omraženost ove partije i odijum koji postoji prema njezinim glasačima, a koji su iz perspektive sekularno orijentiranih Bošnjaka doživljavani kao neinteligentni, fanatični, "ispranog mozga", "talibani" itd.
Tome bismo mogli još dodati i višu obrazovanost i informiranost putem Interneta koja razvija kritičku stancu prema islamu i religijama općenito, razvoj islamofobije na Zapadu, želju Bošnjaka (pogotovo mlađih generacija) da budu prihvaćeni na Zapadu i da postanu dio istih kulturalnih tokova itd.

Sve ovo pišem jer sam čuo za nekoliko slučajeva pokrštavanja Bošnjaka koja su bila inducirana više političkim ili kulturalnim razlozima (ako je neko iskreni vjerski preobraćenik, znam i takvih, to poštujem jer je rezultat autentične vjere, međutim ovo je nešto drugo), kao i brojnim primjerima gdje Bošnjaci napadaju i vrijeđaju islam uopće, do te mjere da počinju simpatizirati srpski ili hrvatski (pogotovo hrvatski) nacionalizam i šovinizam prema muslimanima, propagiraju neki narativ sukoba civilizacija Evropa vs. islam, mi treba da smo na strani Evrope pošto smo bijelci i Slaveni itd.

Naravno, ostaje i posljednje pitanje, a to je kako Evropa i Evropljani vide Bošnjake i muslimane, koliko je snažna islamofobija u Evropi i u kolikoj mjeri ona oblikuje i viđenje i odnos Evrope prema Bošnjacima kao muslimanskom narodu itd.
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1464
Joined: 02/10/2010 08:34

#2 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MujkicHaris »

Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#3 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dope_Man »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Napomena: ako je Politika (ili Religija) prikladniji podforum za ovu temu, molim administraciju da ju preseli tamo.
1. Naravno, ostaje i posljednje pitanje, a to je kako Evropa i Evropljani vide Bošnjake i muslimane,

2. koliko je snažna islamofobija u Evropi i u kolikoj mjeri ona oblikuje i viđenje i odnos Evrope prema Bošnjacima kao muslimanskom narodu itd.
1. Nikako. Niko ziv u Evropi, sem BiH dijaspore, uopste ne dozivljava Bosnu kao cjelinu a kamoli jedan dio populacije BiH. Evo doselio sam u tu istu Evropu i niko me nikad nije ni pitao nista o vjeri nit o drzavi, jer u najboljem slucaju znaju da postoji i to je to. Jedina osoba s kojom sam pricao malo o tome je lik iz Zagreba koji radi u istoj kancelariji. Dakle BiH je nebitna mala drzava, i previse se u BiH misli da svaki dan MZ razbija glavu o njoj (kao i ostatak Balkana uostalom, sve ovo vrijedi i za Srbiju, CG, Kosovo, Albaniju). Hrvatska je eto malo tema jer tamo se ide ljetovati.

2. Toliko je snazna da pun grad turaka slavi Bajram.

Sad ti zapitaj sebe sta tebe briga koje je neko vjere i hoce li, ili nece, zivjeti u skladu sa tom vjerom? Zar to nije licna stvar a ne strogo obavezni identitet grupe?
Piaty
Posts: 5692
Joined: 01/12/2020 00:58

#4 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Piaty »

@acousmaticos

Ti si istakao 2 faktora dok je po meni najveći faktor ono što si napisao odmah ispod, a to je informaciona tehnologija, internet i globalizacija.

Znači, ne radi se o želji Bošnjaka da budu dio novih kulturalnih tokova jer su oni, htjeli - ne htjeli, postali dijelom istih.
Tom logikom, pokrštavanja, islamofobija i slični primjeri nemaju veze sa tim jer sve nacije ili etničke grupe nemaju imunitet na nove procese.

Iskustvo Bošnjaka sa Zapada uopće ne upućuje na to da u tamošnjem društvu imaju problem sa bilo kojom vrstom svog identiteta. Ko ide u džemate i slično, nema nikakvih problema sa tim. Po meni, u Njemačkoj je lakše živjeti i funkcionirati kao Bošnjak-vjernik nego u BiH.

Znači samo globalizam, kapital, mrežno društvo: Lamborgini, Ferrari, Copacabana, Sejsheli, laminati, brodski podovi, jakuzi, Armani, Polo, instagrami, twitteri, Sajra, Ajsela, Daris, Džan itd.

Novim procesima se ne odupiru ni Amiši ni Eskimi, a kamoli Bošnjaci.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#5 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Chloe »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Napomena: ako je Politika (ili Religija) prikladniji podforum za ovu temu, molim administraciju da ju preseli tamo.

Prije nekih 15-ako godina pročitao sam jedan komentar čitatelja iz Hrvatske na neka dešavanja u BiH koji je, parafraziram, glasio ovako: "Moje mišljenje je da je islam na ovim prostorima strano tijelo i da će ga Bošnjaci vrlo skoro odbaciti te se sasvim europeizirati. Moj svekar/zet (šta li već) je musliman i on se uvijek zeza na svoj račun i ne shvata islam uopće ozbiljno. Sve drugo će voditi Bošnjake u izolaciju i odbacivanje."
Neki čiko kojeg drma malograđanstvo, tamo nekom Hrtvatu se dodvorava obezvrjeđujući sebe kao prvo. :D
Inače problem mase Bošnjaka koji potiču od Muji i Fati, pa zbog kompleksa se srame šamija i dimija, Islama itd.
Sama činjenica koliko se sprdamo sa "Bošnjaci" više nego drugi, iako ti "Bošnjaci" su pokazatelj našeg obitavanja na ovim prostorima vijekovima.

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Tada sam se uključio u diskusiju i nastojao demantirati te teze. Iz tadašnjeg ugla gledišta, izgledalo mi je nezamislivo da bi Bošnjaci (osim nekih rijetkih iznimki tipa Emir/Nemanja K. i sl.) krenuli u nekakvu formalnu "deislamizaciju", te sam bio stajališta da će i najsekularniji i najateističkiji Bošnjaci uvijek ostati kulturalno muslimani.

Međutim, gledajući današnje stanje stvari, vraća mi se na misao ovaj komentar i sve mi se više čini da je dijelom bio u pravu. Moram priznati da posljednjih godina (prateći društvene mreže, diskurs mlađe generacije itd.) primjećujem da sve veći broj sekularnih Bošnjaka islam smatra kulturalnim balastom i da teže tomu da se potpuno distanciraju od njega. Faktori koji tome pridonose mogu biti mnogobrojni, ali lično bih istaknuo dva:
  • Erupcija islamističkog ekstremizma u godinama postojanja tzv. ISILa i konzekventni teroristički napadi po Europi koji su podigli razinu animoziteta prema islamu čak više i od 11/9, pucnjave u Charlie Hebdou itd. Ove pojave su deziluzirale i islamski i neislamski svijet po pitanju političkog islama, i primjetan je porast ateizma i skepticizma od čak nekoliko postotaka i u nekim arapskim zemljama!
  • Speciifičan oblik populističkog islamizma koji propagira SDA, a koji onda posljedično stvara averziju i prema islamu samom, s obzirom na omraženost ove partije i odijum koji postoji prema njezinim glasačima, a koji su iz perspektive sekularno orijentiranih Bošnjaka doživljavani kao neinteligentni, fanatični, "ispranog mozga", "talibani" itd.
Opet je stvar percepcije građana, njihovim neizgrađenim identitetom i dodvoravanje drugima.
Islam ne pripada nijednoj stranci. Islam nisam ja, ti, on, ona itd. i kroz nas se ne treba gledati.
Islam se slijedi izučavnjem naše svete knjige Kur'ana. Ko pada pod utjecaj ljudi, stranke, bilo čega ili koga, kad je vjera u pitanju ( za mene osobno pitanje), ima problem sam sa sobom i ni sa kim više.
acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Tome bismo mogli još dodati i višu obrazovanost i informiranost putem Interneta koja razvija kritičku stancu prema islamu i religijama općenito, razvoj islamofobije na Zapadu, želju Bošnjaka (pogotovo mlađih generacija) da budu prihvaćeni na Zapadu i da postanu dio istih kulturalnih tokova itd.
Obrazovanost nema veze sa vjerom. Masa je obrazovanih dubuko u Islamu.
Internet jeste zlo, ko ga ne zna koristiti, a kod nas se ne zna.

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Sve ovo pišem jer sam čuo za nekoliko slučajeva pokrštavanja Bošnjaka koja su bila inducirana više političkim ili kulturalnim razlozima (ako je neko iskreni vjerski preobraćenik, znam i takvih, to poštujem jer je rezultat autentične vjere, međutim ovo je nešto drugo), kao i brojnim primjerima gdje Bošnjaci napadaju i vrijeđaju islam uopće, do te mjere da počinju simpatizirati srpski ili hrvatski (pogotovo hrvatski) nacionalizam i šovinizam prema muslimanima, propagiraju neki narativ sukoba civilizacija Evropa vs. islam, mi treba da smo na strani Evrope pošto smo bijelci i Slaveni itd.

Naravno, ostaje i posljednje pitanje, a to je kako Evropa i Evropljani vide Bošnjake i muslimane, koliko je snažna islamofobija u Evropi i u kolikoj mjeri ona oblikuje i viđenje i odnos Evrope prema Bošnjacima kao muslimanskom narodu itd.
Mi smo sami sebi problem.
Islamofobija će biti jaka onoliko koliko smo mi slabi.
Koliko se poštujemo toliko će nas drugi poštovati.


Hoće li nestati Islama među Bošnjacima? - Neće aBd. :)
User avatar
Javier Pena
Posts: 556
Joined: 09/11/2020 21:50

#6 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Javier Pena »

Kod nas je u praksi neki labavi islam, evropski islam, ode se na džumu, tu i tamo se popije, ne jede se svinjetina, odigra se kladionica/bingo, ne klanja se svih pet vakata, posti se, ukrade se tu i tamo... Generalizujem naravno, ima ih koji sve rade za primjer, ali jedan popriličan postotak ljudi je upravo ovakav.

Tako da, all in all, mislim da Evropa nema ništa protiv bošnjaka muslimana jer znaju da nisu radikalni i opasni.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#7 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Piaty wrote: 24/05/2023 09:02 @acousmaticos

Ti si istakao 2 faktora dok je po meni najveći faktor ono što si napisao odmah ispod, a to je informaciona tehnologija, internet i globalizacija.

Znači, ne radi se o želji Bošnjaka da budu dio novih kulturalnih tokova jer su oni, htjeli - ne htjeli, postali dijelom istih.
Tom logikom, pokrštavanja, islamofobija i slični primjeri nemaju veze sa tim jer sve nacije ili etničke grupe nemaju imunitet na nove procese.

Iskustvo Bošnjaka sa Zapada uopće ne upućuje na to da u tamošnjem društvu imaju problem sa bilo kojom vrstom svog identiteta. Ko ide u džemate i slično, nema nikakvih problema sa tim. Po meni, u Njemačkoj je lakše živjeti i funkcionirati kao Bošnjak-vjernik nego u BiH.

Znači samo globalizam, kapital, mrežno društvo: Lamborgini, Ferrari, Copacabana, Sejsheli, laminati, brodski podovi, jakuzi, Armani, Polo, instagrami, twitteri, Sajra, Ajsela, Daris, Džan itd.

Novim procesima se ne odupiru ni Amiši ni Eskimi, a kamoli Bošnjaci.
Slažem se, modernost je ono što gazi sve granice, i o nekim tradicionalnim kulturalnim (kao i klasnim) razlikama više ne možemo govoriti u vrijeme kada i pastir u Nigeriji preko svog iPhonea ima pristup istom fondu podataka kao i neki dobrostojeći evropski građanin.

Iskustvo življenja Bošnjaka na Zapadu po meni nije relevantan model rasuđivanja upravo zbog razloga koje je neko ovdje napomenuo: Bosna je u globalnom kontekstu nebitna, oni slabo znaju gdje smo i ko smo i šta smo, što može i ne mora biti dobra stvar (može, ako nas zbog toga neki belaj zaobiđe, ne mora, ako zbog svoje irelevantnosti ostanemo kusur nekome). Upitno je kako Zapadnjaci vide Bošnjake, iz mojeg iskustva, dobar dio njih i ne konta da su Bošnjaci muslimani pošto su u njihovoj percepciji muslimani samo neki tamnoputi istočnjaci - to što se neko zove Almir Mujkanović npr., - to nama klikne kao "zna se čiji si", ali nekom Englezu ili Švedu to ime recimo nema veze s islamom u njihovoj percepciji. Kažem to jer sam čuo zajedljive opaske o muslimanima ili u vidu da ne znaju kome govore - bbraćajući se Bošnjacima ne kontajući da su i oni muslimani - ili postavljajući zajedljiva pitanja u vezi Balkana i prisustva muslimana tu - lično doživio da me se pita "a kako je dolje s tim muslimanima, to mora da je užas, je li" itd.

Modernost se čini kao izlaz iz tih sfera mišljenja - Instagram, ljetovanje i mozak na pašu - ali ljudska priroda uvijek može regresirati u mračne, tribalne nivoe ukoliko se okolnosti poklope. Na političkoj sceni možeš vidjeti da se karta islamofobije povlači u međunarodnoj diskusiji o BiH - dovoljno vidjeti šta govori Orban, Szijjarto itd.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#8 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Dope_Man wrote: 24/05/2023 08:39
Sad ti zapitaj sebe sta tebe briga koje je neko vjere i hoce li, ili nece, zivjeti u skladu sa tom vjerom? Zar to nije licna stvar a ne strogo obavezni identitet grupe?
Govorim o društvenim procesima, javnom mnijenju itd.

Logično da imam pravo diskutirati o tome, ne ulazeći u pravo bilo koga da bude i osjeća se što jeste i kako hoće.

Ovo je u rangu da kažeš nekome ko komentira rezultate izbora ili političku scenu "ljudi imaju pravo da glasaju kako hoće, šta to tebe briga".
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#9 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by DaysleepeR »

Ako Bošnjake smatraš narodom u pravom smislu te riječi, onda oni kao narod imaju pravo da usvoje ili odbace sve što žele.
To je sasvim normalna stvar za svaki narod. Ljudski život traje kratko da bi neko od nas vidio neke promjene, ali istorija ih pamti.
Ako pogledaš kakvim se jezikom pisalo u sarajevskim novinama na početku 20 vijeka, danas više niko tako ne govori u slobodnom govoru a kamoli piše.
Ako skontaš da su tadašnji "muslimani" pa kasnije "Muslimani" a današnji Bošnjaci većinom bili ateisti u periodu od 1945 do 1990, i govorili znatno drugačijim jezikom nego danas, onda ti je jasno da se određene stvari u sklopu jednog naroda konstantno mijenjaju u odnosu na okolnosti i okruženje.

Samim tim je sasvim normalno da sutra većina ljudi jednostavno zaključi da im prakticiranje vjere ne donosi nikakvu korist i da pažnju usmjere na nešto drugo, ili obratno, da još više usvoje praktični dio vjere.

Sve je to normalno.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#10 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Kakva je ova prica

Ti izgleda bas ne znas nista
Ovdje ne da je se desila deregelizacija, vec njezin uspon.

Najveci pad je bio pred rat kada je komunisticka vlast na silu htjela da stvori de fakto ateisticko drustvo.

Onda imamo uspon, ogroman uspon vjere tamo negdje do 2000-ih. Tek danas svako naselje ima kako treba dzamiju.
Pa sa Ilidze si sve do rata morao ici u grad da bi mogao klanjati u dzamiji.

Nije se desio nikakav pad, vec su jednostavno kriticari utihnuli i stanje je opste prihvaceno. To je sve.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#11 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

sehohari wrote: 24/05/2023 13:30 Kakva je ova prica

Ti izgleda bas ne znas nista
Ovdje ne da je se desila deregelizacija, vec njezin uspon.

Najveci pad je bio pred rat kada je komunisticka vlast na silu htjela da stvori de fakto ateisticko drustvo.

Onda imamo uspon, ogroman uspon vjere tamo negdje do 2000-ih. Tek danas svako naselje ima kako treba dzamiju.
Pa sa Ilidze si sve do rata morao ici u grad da bi mogao klanjati u dzamiji.

Nije se desio nikakav pad, vec su jednostavno kriticari utihnuli i stanje je opste prihvaceno. To je sve.
Pa i ne govorim o procesima od rata pa do 2010. kad je masovna religizacija Bošnjaka provedena. Novo stanje je prihvaćeno - kako kažeš - i s pravom, imaju pravo i muslimani biti religiozni i ispoljavati vjeru kako hoće.

Ja govorim od procesima od 2015. pa nadalje. Politički islam i globalno, a pogotovo u lokalnim okvirima, predstavlja dead end - ne vodi nigdje. Bošnjaci su na prekretnici hoće li birati da se profiliraju kao islamska ili sekularna europska nacija. Koliko mogu balansirati na tome da čuvaju islamski identitet, a istovremeno u očima drugih figuriraju kao sekularan narod - pitanje je. To ne kažem zato jer ja vidim u tome kontradikciju - Bošnjaci uostalom jesu znatno sekularniji i od Hrvata i od Srba, ali kao muslimani na kontinentu koji se često etiketira kao kršćanski oni su ti igraju sa crnim figuricama. Žalosno, ali tako je.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 409
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#12 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by srce_ruke_lopata »

Ja mislim da ce u buducnosti vise ljudi se okrenuti vjeri nego od vjere u BiH. Zapad vidi problem u buducim generacijama koje se mogu okrenuti nekim radikalnijim strujama a na u sadasnjim koje su takoreci "muslimani na baterije".
Licno spadam u neku grupu ljudi koja ne pripada nigdje, ne osjecam se ni Bosnjakom ni muslimanom, Bosanac ne postoji oficijelno, ali tako se deklarisem.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#13 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

DaysleepeR wrote: 24/05/2023 13:28 Ako Bošnjake smatraš narodom u pravom smislu te riječi, onda oni kao narod imaju pravo da usvoje ili odbace sve što žele.
To je sasvim normalna stvar za svaki narod. Ljudski život traje kratko da bi neko od nas vidio neke promjene, ali istorija ih pamti.
Ako pogledaš kakvim se jezikom pisalo u sarajevskim novinama na početku 20 vijeka, danas više niko tako ne govori u slobodnom govoru a kamoli piše.
Ako skontaš da su tadašnji "muslimani" pa kasnije "Muslimani" a današnji Bošnjaci većinom bili ateisti u periodu od 1945 do 1990, i govorili znatno drugačijim jezikom nego danas, onda ti je jasno da se određene stvari u sklopu jednog naroda konstantno mijenjaju u odnosu na okolnosti i okruženje.

Samim tim je sasvim normalno da sutra većina ljudi jednostavno zaključi da im prakticiranje vjere ne donosi nikakvu korist i da pažnju usmjere na nešto drugo, ili obratno, da još više usvoje praktični dio vjere.

Sve je to normalno.
Odakle ti to da su bili većinom ateisti? :run: Možda u nešto većem procentu nego danas - iz karijernih razloga, ali daleko je to od bilo kakve većine.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#14 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by DaysleepeR »

Ozimician wrote: 24/05/2023 19:36
DaysleepeR wrote: 24/05/2023 13:28 Ako Bošnjake smatraš narodom u pravom smislu te riječi, onda oni kao narod imaju pravo da usvoje ili odbace sve što žele.
To je sasvim normalna stvar za svaki narod. Ljudski život traje kratko da bi neko od nas vidio neke promjene, ali istorija ih pamti.
Ako pogledaš kakvim se jezikom pisalo u sarajevskim novinama na početku 20 vijeka, danas više niko tako ne govori u slobodnom govoru a kamoli piše.
Ako skontaš da su tadašnji "muslimani" pa kasnije "Muslimani" a današnji Bošnjaci većinom bili ateisti u periodu od 1945 do 1990, i govorili znatno drugačijim jezikom nego danas, onda ti je jasno da se određene stvari u sklopu jednog naroda konstantno mijenjaju u odnosu na okolnosti i okruženje.

Samim tim je sasvim normalno da sutra većina ljudi jednostavno zaključi da im prakticiranje vjere ne donosi nikakvu korist i da pažnju usmjere na nešto drugo, ili obratno, da još više usvoje praktični dio vjere.

Sve je to normalno.
Odakle ti to da su bili većinom ateisti? :run: Možda u nešto većem procentu nego danas - iz karijernih razloga, ali daleko je to od bilo kakve većine.
Nije narod kuko kako fali dzamija, sada kuka.
U vrijeme dzume nije bilo auta po trotoarima, ni guzve, a nije se ni izostajalo s posla.
Nije bilo ni redova za somune, a ni iftarskih menija po restoranima.
Pokrivene zene su bile rijetkost.

Odakle tebi suprotno?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#15 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

DaysleepeR wrote: 24/05/2023 20:01
Ozimician wrote: 24/05/2023 19:36

Odakle ti to da su bili većinom ateisti? :run: Možda u nešto većem procentu nego danas - iz karijernih razloga, ali daleko je to od bilo kakve većine.
Nije narod kuko kako fali dzamija, sada kuka.
U vrijeme dzume nije bilo auta po trotoarima, ni guzve, a nije se ni izostajalo s posla.
Nije bilo ni redova za somune, a ni iftarskih menija po restoranima.
Pokrivene zene su bile rijetkost.

Odakle tebi suprotno?
Pa zavisi gdje si živio tada, ako misliš samo na veće urbane sredine, onda jeste tako kako ti pišeš, ali BiH je većinski ruralna zemlj, a u tom periodu još više nego sad.

Ne kuka ni narod sad kako nema džamija, više kukaju ovi drugi kad se neka džamija pravi.

U to vrijeme nije bilo ni približno automobila kao sad, nije se moglo tek tako izaći s posla radi obavljanja vjerske dužnosti jer nije sloboda vjere. Također karijerni tipovi, koji su svakako bili većinom u urbanim centrima, nisu htjeli sebi da narušavaju poziciju u karijeri, pa shodno tome nisu radili nešto što bi im direktno tome naštetilo. Također danas vrlo slični karijerni tipovi idu na džumu i parkiraju auta po trotoaru. Ista sorta ljudi.

A redovi za somune i iftarski meniji imaju više veze sa komercijalizacijom, nego sa vjerom, kao i Božić na Zapadu.

Pokrivene žene, ne znam šta bih ti rekao, mislim da ih je najmanje bilo nekad u periodu 1997-2007 - gledano na opću populaciju (i urbanu i ruralnu). Danas je u odnosu na period 1945-1990 veći broj pokrivenih žena u gradovima, ali je na selima manji broj pokrivenih žena, tako da je tu balans ostao, samo je možda danas vidljivije jer se trend preselio u bolje vidljiva mjesta - urbane sredine.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#16 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by iz zadnje klupe »

Ako taj proces i postoji o kojem postavljac teme prica, jedan od vecih razloga sto se IZBJEGAVAJU rasprave, ili ako neko i pocme postavljati pitanja, hednostavno ga proglsde islamofobom ( slican trik koriste jevreji koji svako neugodno pitanje proglase antisemitizmom, i time ugase raspravu)
Evo pitanja
Ako smo oko 1400 godine, prije dolaska Turaka, svi na Balkanu bili na takoreci istom nivou, kako danas oni koji su su ostali hriscani u apsolutno svemu sisaju one koji su se konvedrtivali u muslimane
Zasto Nikola a ne Mujo Tesla
Zasto Mate a ne Ahmet Rimac
Zasto Novak a ne Emir Djokovic

Kada slusaju hidze i njihove price o superiornosti islama u odnosu na ostale vjete, pa se suoce sa realnim pokazateljima, postepeno udaljavanje obrazovanih Bosnjaka od islama u buducnosti đe uopdte ne iznensdjuje, to ti je nesto ko ksd birss fakultet, moze ti neko pricati bajke o tome ksko je neki fakultet genijslan, ali statistika pokszuje porazne rezultste
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#17 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 24/05/2023 20:36
DaysleepeR wrote: 24/05/2023 20:01

Nije narod kuko kako fali dzamija, sada kuka.
U vrijeme dzume nije bilo auta po trotoarima, ni guzve, a nije se ni izostajalo s posla.
Nije bilo ni redova za somune, a ni iftarskih menija po restoranima.
Pokrivene zene su bile rijetkost.

Odakle tebi suprotno?
Pa zavisi gdje si živio tada, ako misliš samo na veće urbane sredine, onda jeste tako kako ti pišeš, ali BiH je većinski ruralna zemlj, a u tom periodu još više nego sad.

Ne kuka ni narod sad kako nema džamija, više kukaju ovi drugi kad se neka džamija pravi.

U to vrijeme nije bilo ni približno automobila kao sad, nije se moglo tek tako izaći s posla radi obavljanja vjerske dužnosti jer nije sloboda vjere. Također karijerni tipovi, koji su svakako bili većinom u urbanim centrima, nisu htjeli sebi da narušavaju poziciju u karijeri, pa shodno tome nisu radili nešto što bi im direktno tome naštetilo. Također danas vrlo slični karijerni tipovi idu na džumu i parkiraju auta po trotoaru. Ista sorta ljudi.

A redovi za somune i iftarski meniji imaju više veze sa komercijalizacijom, nego sa vjerom, kao i Božić na Zapadu.

Pokrivene žene, ne znam šta bih ti rekao, mislim da ih je najmanje bilo nekad u periodu 1997-2007 - gledano na opću populaciju (i urbanu i ruralnu). Danas je u odnosu na period 1945-1990 veći broj pokrivenih žena u gradovima, ali je na selima manji broj pokrivenih žena, tako da je tu balans ostao, samo je možda danas vidljivije jer se trend preselio u bolje vidljiva mjesta - urbane sredine.
Mislim da je broj vjernika možda i ostao isti, ali je se to krilo. Vjera je ipak bila tabu tema.

Tamo odakle mi je mater, ruralna srednja Bosna, su se npr. stvari poput obrezivanja vršila u tajnosti kada je bila osoba na višoj poziciji. Neću onda ni da znam kako je to bilo u velikim gradovima.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#18 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

iz zadnje klupe wrote: 24/05/2023 22:11 Ako taj proces i postoji o kojem postavljac teme prica, jedan od vecih razloga sto se IZBJEGAVAJU rasprave, ili ako neko i pocme postavljati pitanja, hednostavno ga proglsde islamofobom ( slican trik koriste jevreji koji svako neugodno pitanje proglase antisemitizmom, i time ugase raspravu)
Evo pitanja
Ako smo oko 1400 godine, prije dolaska Turaka, svi na Balkanu bili na takoreci istom nivou, kako danas oni koji su su ostali hriscani u apsolutno svemu sisaju one koji su se konvedrtivali u muslimane
Zasto Nikola a ne Mujo Tesla
Zasto Mate a ne Ahmet Rimac
Zasto Novak a ne Emir Djokovic

Kada slusaju hidze i njihove price o superiornosti islama u odnosu na ostale vjete, pa se suoce sa realnim pokazateljima, postepeno udaljavanje obrazovanih Bosnjaka od islama u buducnosti đe uopdte ne iznensdjuje, to ti je nesto ko ksd birss fakultet, moze ti neko pricati bajke o tome ksko je neki fakultet genijslan, ali statistika pokszuje porazne rezultste
Evo ja ću ti od svog znanja i poimanja pokušati odgovoriti na navedena pitanja.

Prije dolaska Turaka - nismo baš svi na Balkanu bili na istom nivou, bilo je raznih perioda, ali je Bosna uvjek imala hendikep geografske nepristupačnosti, uža Bosna nema pristup moru, nema plovnih rijeka. Ima jako zeznuta brda i planine, kroz koje je moguće prolaziti jedino uskim riječnim dolinama. Najšira riječna dolina - dolina rijeke Bosne u sarajevsjko-zeničkoj kotlini jeste danas najgušće naseljeni dio države.

Zbog te geografske nepristupačnosti su Bosna i Bošnjaci uspjeli u svakom periodu zadržati nešto od svoje autentičnosti.

Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.

Religija je u svemu tome imala jednako i pozitivan i negativan uticaj, ništa manje ni više nego kod susjednih naroda.

I kad svučeš u ravan sve, u datim političkim okolnostima, Bošnjaci su i sad i obrazovno i ekonomsko čudo, jer sigurno u Evropi ne postoji nijedan narod kome su toliko ruke (politički) svezane da odlučuje sam o sebi.

Što se tiče imenovanih - pandanu Tesli nemamo, Tesla je jedan na Balkanu cijelom.
Mate Rimac - imaš Nijaza Hastora (koji ima ozbiljniju poslovnu internacionalnu priču, ali dosta manje hype)
Novak - imaš Edina Džeku

Računaj i na brojnost naroda, tj. ima nas višestruko manje nego tih s kojim nas porediš.
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#19 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konektovan »

Chloe wrote: 24/05/2023 09:25
acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Napomena: ako je Politika (ili Religija) prikladniji podforum za ovu temu, molim administraciju da ju preseli tamo.

Prije nekih 15-ako godina pročitao sam jedan komentar čitatelja iz Hrvatske na neka dešavanja u BiH koji je, parafraziram, glasio ovako: "Moje mišljenje je da je islam na ovim prostorima strano tijelo i da će ga Bošnjaci vrlo skoro odbaciti te se sasvim europeizirati. Moj svekar/zet (šta li već) je musliman i on se uvijek zeza na svoj račun i ne shvata islam uopće ozbiljno. Sve drugo će voditi Bošnjake u izolaciju i odbacivanje."
Neki čiko kojeg drma malograđanstvo, tamo nekom Hrtvatu se dodvorava obezvrjeđujući sebe kao prvo. :D
Inače problem mase Bošnjaka koji potiču od Muji i Fati, pa zbog kompleksa se srame šamija i dimija, Islama itd.
Sama činjenica koliko se sprdamo sa "Bošnjaci" više nego drugi, iako ti "Bošnjaci" su pokazatelj našeg obitavanja na ovim prostorima vijekovima.

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Tada sam se uključio u diskusiju i nastojao demantirati te teze. Iz tadašnjeg ugla gledišta, izgledalo mi je nezamislivo da bi Bošnjaci (osim nekih rijetkih iznimki tipa Emir/Nemanja K. i sl.) krenuli u nekakvu formalnu "deislamizaciju", te sam bio stajališta da će i najsekularniji i najateističkiji Bošnjaci uvijek ostati kulturalno muslimani.

Međutim, gledajući današnje stanje stvari, vraća mi se na misao ovaj komentar i sve mi se više čini da je dijelom bio u pravu. Moram priznati da posljednjih godina (prateći društvene mreže, diskurs mlađe generacije itd.) primjećujem da sve veći broj sekularnih Bošnjaka islam smatra kulturalnim balastom i da teže tomu da se potpuno distanciraju od njega. Faktori koji tome pridonose mogu biti mnogobrojni, ali lično bih istaknuo dva:
  • Erupcija islamističkog ekstremizma u godinama postojanja tzv. ISILa i konzekventni teroristički napadi po Europi koji su podigli razinu animoziteta prema islamu čak više i od 11/9, pucnjave u Charlie Hebdou itd. Ove pojave su deziluzirale i islamski i neislamski svijet po pitanju političkog islama, i primjetan je porast ateizma i skepticizma od čak nekoliko postotaka i u nekim arapskim zemljama!
  • Speciifičan oblik populističkog islamizma koji propagira SDA, a koji onda posljedično stvara averziju i prema islamu samom, s obzirom na omraženost ove partije i odijum koji postoji prema njezinim glasačima, a koji su iz perspektive sekularno orijentiranih Bošnjaka doživljavani kao neinteligentni, fanatični, "ispranog mozga", "talibani" itd.
Opet je stvar percepcije građana, njihovim neizgrađenim identitetom i dodvoravanje drugima.
Islam ne pripada nijednoj stranci. Islam nisam ja, ti, on, ona itd. i kroz nas se ne treba gledati.
Islam se slijedi izučavnjem naše svete knjige Kur'ana. Ko pada pod utjecaj ljudi, stranke, bilo čega ili koga, kad je vjera u pitanju ( za mene osobno pitanje), ima problem sam sa sobom i ni sa kim više.
acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Tome bismo mogli još dodati i višu obrazovanost i informiranost putem Interneta koja razvija kritičku stancu prema islamu i religijama općenito, razvoj islamofobije na Zapadu, želju Bošnjaka (pogotovo mlađih generacija) da budu prihvaćeni na Zapadu i da postanu dio istih kulturalnih tokova itd.
Obrazovanost nema veze sa vjerom. Masa je obrazovanih dubuko u Islamu.
Internet jeste zlo, ko ga ne zna koristiti, a kod nas se ne zna.

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Sve ovo pišem jer sam čuo za nekoliko slučajeva pokrštavanja Bošnjaka koja su bila inducirana više političkim ili kulturalnim razlozima (ako je neko iskreni vjerski preobraćenik, znam i takvih, to poštujem jer je rezultat autentične vjere, međutim ovo je nešto drugo), kao i brojnim primjerima gdje Bošnjaci napadaju i vrijeđaju islam uopće, do te mjere da počinju simpatizirati srpski ili hrvatski (pogotovo hrvatski) nacionalizam i šovinizam prema muslimanima, propagiraju neki narativ sukoba civilizacija Evropa vs. islam, mi treba da smo na strani Evrope pošto smo bijelci i Slaveni itd.

Naravno, ostaje i posljednje pitanje, a to je kako Evropa i Evropljani vide Bošnjake i muslimane, koliko je snažna islamofobija u Evropi i u kolikoj mjeri ona oblikuje i viđenje i odnos Evrope prema Bošnjacima kao muslimanskom narodu itd.
Mi smo sami sebi problem.
Islamofobija će biti jaka onoliko koliko smo mi slabi.
Koliko se poštujemo toliko će nas drugi poštovati.


Hoće li nestati Islama među Bošnjacima? - Neće aBd. :)
:thumbup: :thumbup: :bih:
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#20 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

iz zadnje klupe wrote: 24/05/2023 22:11 Ako taj proces i postoji o kojem postavljac teme prica, jedan od vecih razloga sto se IZBJEGAVAJU rasprave, ili ako neko i pocme postavljati pitanja, hednostavno ga proglsde islamofobom ( slican trik koriste jevreji koji svako neugodno pitanje proglase antisemitizmom, i time ugase raspravu)
Evo pitanja
Ako smo oko 1400 godine, prije dolaska Turaka, svi na Balkanu bili na takoreci istom nivou, kako danas oni koji su su ostali hriscani u apsolutno svemu sisaju one koji su se konvedrtivali u muslimane
Zasto Nikola a ne Mujo Tesla
Zasto Mate a ne Ahmet Rimac
Zasto Novak a ne Emir Djokovic

Kada slusaju hidze i njihove price o superiornosti islama u odnosu na ostale vjete, pa se suoce sa realnim pokazateljima, postepeno udaljavanje obrazovanih Bosnjaka od islama u buducnosti đe uopdte ne iznensdjuje, to ti je nesto ko ksd birss fakultet, moze ti neko pricati bajke o tome ksko je neki fakultet genijslan, ali statistika pokszuje porazne rezultste
Pa upravo to ciljam, NAČETI raspravu o neugodnim pitanjima, a što Bošnjaci uvijek izbjegavaju raznoraznim metodama obskurantizma, ili kako je to Tarik Haverić nazvao, "otklanjanjem ružnih obilježja".

Kad god sam u javnom prostoru progovorio o tome, redovito spuštanja dole od "o čemu ti pričaš" do "islamomrzac" itd. U realnosti, dosta ljudi o ovome govori, ali u privatnome životu ili kroz humor/šalu/cinizam.

Što se tiče tvojeg pitanja ("Zašto Nikola, a ne Mujo"), rekao bih da je pomalo presimplistično. Možda Bošnjaci nemaju nekih genijalaca u tehničkim naukama, ali na polju intelektualizma, literature, filozofije i drugih sohbetluka (ccc!) stvarno imaju vrhunskih ličnosti, rekao bih više od ijednog naroda na Balkanu. Vrlo duševan, plemenit i misaon narod, rekao bih.

U tehničkim disciplinama tek danas se javljaju neka imena, vjerojatno. Ključ svega je zapadno obrazovanje, a kojem su Bošnjaci bili srazmjerno manje izloženi od hrišćanskih naroda zbog zakašnjelog procesa modernizacije i vesternizacije školstva.

S obzirom da danas imamo Bošnjake koji su po obrazovanju i stilu života sasvim kompatibilni sa Zapadom, a istovremeno su prakticirajući muslimani, ne bih rekao da tu nužno postoji kontradikcija. Pitanje je kako neko doživljava religijski narativ i kako ga uklapa u širu sliku svijeta. Ako tim Bošnjacima takav blend (tzv. europski islam) ima smisla, onda, rekao bih, nema problema. Ako stvarno vjeruješ u neko imaginarno bratstvo cijelog Ummeta i superiornost islama kao kulture i civilizacije u današnjim postavkama, onda si lagano u banani, zaista.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#21 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31
iz zadnje klupe wrote: 24/05/2023 22:11 Ako taj proces i postoji o kojem postavljac teme prica, jedan od vecih razloga sto se IZBJEGAVAJU rasprave, ili ako neko i pocme postavljati pitanja, hednostavno ga proglsde islamofobom ( slican trik koriste jevreji koji svako neugodno pitanje proglase antisemitizmom, i time ugase raspravu)
Evo pitanja
Ako smo oko 1400 godine, prije dolaska Turaka, svi na Balkanu bili na takoreci istom nivou, kako danas oni koji su su ostali hriscani u apsolutno svemu sisaju one koji su se konvedrtivali u muslimane
Zasto Nikola a ne Mujo Tesla
Zasto Mate a ne Ahmet Rimac
Zasto Novak a ne Emir Djokovic

Kada slusaju hidze i njihove price o superiornosti islama u odnosu na ostale vjete, pa se suoce sa realnim pokazateljima, postepeno udaljavanje obrazovanih Bosnjaka od islama u buducnosti đe uopdte ne iznensdjuje, to ti je nesto ko ksd birss fakultet, moze ti neko pricati bajke o tome ksko je neki fakultet genijslan, ali statistika pokszuje porazne rezultste
Evo ja ću ti od svog znanja i poimanja pokušati odgovoriti na navedena pitanja.

Prije dolaska Turaka - nismo baš svi na Balkanu bili na istom nivou, bilo je raznih perioda, ali je Bosna uvjek imala hendikep geografske nepristupačnosti, uža Bosna nema pristup moru, nema plovnih rijeka. Ima jako zeznuta brda i planine, kroz koje je moguće prolaziti jedino uskim riječnim dolinama. Najšira riječna dolina - dolina rijeke Bosne u sarajevsjko-zeničkoj kotlini jeste danas najgušće naseljeni dio države.

Zbog te geografske nepristupačnosti su Bosna i Bošnjaci uspjeli u svakom periodu zadržati nešto od svoje autentičnosti.

Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.

Religija je u svemu tome imala jednako i pozitivan i negativan uticaj, ništa manje ni više nego kod susjednih naroda.

I kad svučeš u ravan sve, u datim političkim okolnostima, Bošnjaci su i sad i obrazovno i ekonomsko čudo, jer sigurno u Evropi ne postoji nijedan narod kome su toliko ruke (politički) svezane da odlučuje sam o sebi.

Što se tiče imenovanih - pandanu Tesli nemamo, Tesla je jedan na Balkanu cijelom.
Mate Rimac - imaš Nijaza Hastora (koji ima ozbiljniju poslovnu internacionalnu priču, ali dosta manje hype)
Novak - imaš Edina Džeku

Računaj i na brojnost naroda, tj. ima nas višestruko manje nego tih s kojim nas porediš.
Meni je ovo čudno. Čovjek se žali zbog lažnih optuživanja za islamofobiju, i onda da klasičan primjer istog. Mislim, šta je islamofobija ako nije reći da je jedan narod zbog svoje vjere zaostao u razvoju?

Mislim stvarno. A ako već hoće da ulazi u tu raspravu, sama činjenica da i dan-danas, poslije pada Osmanskog carstva, Austrougarske, balkanskih ratova, dva svjetska rata i onaj direktan genocidni 90-ih Bošnjaci u ovoj zemlji postoje kao politički faktor sa svojom državom dovoljno govori. A uz to još zemlja bez pristupa komunikacijama i u sendviču dvije neprijateljske zemlje, bez bilo kakvih jakih vanjskih prijatelja u zadnja dva stoljeća.

Jebote, lik se našao pričati o nesposobnim Bošnjama, a Mujo i dan-danas pije kahvu na Baščaršiji, dok su drugi na 200 kilometara zračne linije od Istanbulu krahirali još prije 100 godina.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#22 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

Sve religije su svakako misinterpretacija nekih davnih dogadjaja, tako da su zapravo domen imaginacije.

Sve je stvar ljudskog uma, a onda i pojedinacnog individualnog shvatanja, zar ne....?

Takodjer, sta su danasnje etnije? Za sta su zaista bitne? Realno - ni za sta. Identicno religijama. Obe kategorije su nedokazive, i bitne su samo na individualnom umnom nivou. Naravno, u BiH je sve to ober "bitno", ali najvise ENV politicarima jer na tim bajkama vladaju, dok ih sve to zapravo ne interesuje i samo im je alat kojim manipulisu naivnima i nepismenima.

Ko ne vjeruje, neka se zapita na koji nacin se dokazuje da si pripadnik/ca bilo koje religije i/ili etnije.

Hajmo sad - ooooopleti!
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#23 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

Spoiler
Show
sehohari wrote: 24/05/2023 22:40
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31

Evo ja ću ti od svog znanja i poimanja pokušati odgovoriti na navedena pitanja.

Prije dolaska Turaka - nismo baš svi na Balkanu bili na istom nivou, bilo je raznih perioda, ali je Bosna uvjek imala hendikep geografske nepristupačnosti, uža Bosna nema pristup moru, nema plovnih rijeka. Ima jako zeznuta brda i planine, kroz koje je moguće prolaziti jedino uskim riječnim dolinama. Najšira riječna dolina - dolina rijeke Bosne u sarajevsjko-zeničkoj kotlini jeste danas najgušće naseljeni dio države.

Zbog te geografske nepristupačnosti su Bosna i Bošnjaci uspjeli u svakom periodu zadržati nešto od svoje autentičnosti.

Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.

Religija je u svemu tome imala jednako i pozitivan i negativan uticaj, ništa manje ni više nego kod susjednih naroda.

I kad svučeš u ravan sve, u datim političkim okolnostima, Bošnjaci su i sad i obrazovno i ekonomsko čudo, jer sigurno u Evropi ne postoji nijedan narod kome su toliko ruke (politički) svezane da odlučuje sam o sebi.

Što se tiče imenovanih - pandanu Tesli nemamo, Tesla je jedan na Balkanu cijelom.
Mate Rimac - imaš Nijaza Hastora (koji ima ozbiljniju poslovnu internacionalnu priču, ali dosta manje hype)
Novak - imaš Edina Džeku

Računaj i na brojnost naroda, tj. ima nas višestruko manje nego tih s kojim nas porediš.
Meni je ovo čudno. Čovjek se žali zbog lažnih optuživanja za islamofobiju, i onda da klasičan primjer istog. Mislim, šta je islamofobija ako nije reći da je jedan narod zbog svoje vjere zaostao u razvoju?

Mislim stvarno. A ako već hoće da ulazi u tu raspravu, sama činjenica da i dan-danas, poslije pada Osmanskog carstva, Austrougarske, balkanskih ratova, dva svjetska rata i onaj direktan genocidni 90-ih Bošnjaci u ovoj zemlji postoje kao politički faktor sa svojom državom dovoljno govori. A uz to još zemlja bez pristupa komunikacijama i u sendviču dvije neprijateljske zemlje, bez bilo kakvih jakih vanjskih prijatelja u zadnja dva stoljeća.

Jebote, lik se našao pričati o nesposobnim Bošnjama, a Mujo i dan-danas pije kahvu na Baščaršiji, dok su drugi na 200 kilometara zračne linije od Istanbulu krahirali još prije 100 godina.
Ima tu dosta i do propagande susjednih naroda koji imaju pretenzije na BIH.

Mislim, lik želi čak pokušava da dokaže da su Srbi pametniji narod od Bošnjaka, iako je Srbija (dakle nacionalna država Srba, sa apsolutnom srpskom većinom) koja odlučuje sama o sebi + pola BIH radi u njihovu korist nauštrb sebe - i pored svega toga, jedna od rijetkih država u Evropi koje su veće rupe nego BIH.

Ali da su majstori propagande, jesu. Dok mi npr. u svemu našem tražimo negativno, oni to sve skrivaju i ističu samo svoje "uspjehe". Jbg ljudi su od najvećeg poraza napravili mit za sva vremena, tako da im to deff ide od ruke, u tome su puno bolji od nas.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#24 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

Dozer wrote: 24/05/2023 22:42 Sve religije su svakako misinterpretacija nekih davnih dogadjaja, tako da su zapravo domen imaginacije.

Sve je stvar ljudskog uma, a onda i pojedinacnog individualnog shvatanja, zar ne....?

Takodjer, sta su danasnje etnije? Za sta su zaista bitne? Realno - ni za sta. Identicno religijama. Obe kategorije su nedokazive, i bitne su samo na individualnom umnom nivou. Naravno, u BiH je sve to ober "bitno", ali najvise ENV politicarima jer na tim bajkama vladaju, dok ih sve to zapravo ne interesuje i samo im je alat kojim manipulisu naivnima i nepismenima.

Ko ne vjeruje, neka se zapita na koji nacin se dokazuje da si pripadnik/ca bilo koje religije i/ili etnije.

Hajmo sad - ooooopleti!
Nema potrebe da to dokazuješ nekome - kad bude vrijeme za tebe - doći će po tebe i drugi će za tebe odrediti. Onaj ko to nije osjetio, ima luksuz da o tome razmišlja sa filozofskim pristupom.

Kako se određuje da si pripadnih neke religije ili etnije smo vidjeli u periodu 92-95; ako ti i dalje nije jasno, preporučujem da pročitaš knjigu "Šehid" od Zilhada Ključanina, ima odličnih odgovora na to pitanje koje postavljaš.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#25 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31 Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.
Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Last edited by acousmaticos on 24/05/2023 22:53, edited 1 time in total.
Post Reply