Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sak
Posts: 35
Joined: 21/09/2021 18:51

#51 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sak »

Mi imamo raznovrsnu familiju na teritoriju izmedzu Beca, Bukureste, Izmira, i Jadrana. Razlika u obrazovanju zadnjih 120 godina izmedju Bosne i Vojvodine je velika. Specificno, dvije bogate porodice, jedna u Bosni sa obrazovanjem dovoljnim za trgovinu i rijetkim diplomama pocinjuci 60-tih; druga, bogata porodica u Vojvodini sa fakultetima iz Beca jos 20-tih (svako dijete je ucilo muzicki instrument, strane jezike, i zavrsilo fakultet). Bosni treba 2-3 generacije da se prevazidje ponizavanje i mrznja ka domacim intelektualcima. Kada prevazidjemo epitete "profesora" i "filozofa" za svakoga ko je voljan da ide u skolu...

Danasnji zapad ne interesuje religija nego obrazovanje!!!
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#52 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 13:49
sehohari wrote: 24/05/2023 13:30 Kakva je ova prica

Ti izgleda bas ne znas nista
Ovdje ne da je se desila deregelizacija, vec njezin uspon.

Najveci pad je bio pred rat kada je komunisticka vlast na silu htjela da stvori de fakto ateisticko drustvo.

Onda imamo uspon, ogroman uspon vjere tamo negdje do 2000-ih. Tek danas svako naselje ima kako treba dzamiju.
Pa sa Ilidze si sve do rata morao ici u grad da bi mogao klanjati u dzamiji.

Nije se desio nikakav pad, vec su jednostavno kriticari utihnuli i stanje je opste prihvaceno. To je sve.
Pa i ne govorim o procesima od rata pa do 2010. kad je masovna religizacija Bošnjaka provedena. Novo stanje je prihvaćeno - kako kažeš - i s pravom, imaju pravo i muslimani biti religiozni i ispoljavati vjeru kako hoće.

Ja govorim od procesima od 2015. pa nadalje. Politički islam i globalno, a pogotovo u lokalnim okvirima, predstavlja dead end - ne vodi nigdje. Bošnjaci su na prekretnici hoće li birati da se profiliraju kao islamska ili sekularna europska nacija. Koliko mogu balansirati na tome da čuvaju islamski identitet, a istovremeno u očima drugih figuriraju kao sekularan narod - pitanje je. To ne kažem zato jer ja vidim u tome kontradikciju - Bošnjaci uostalom jesu znatno sekularniji i od Hrvata i od Srba, ali kao muslimani na kontinentu koji se često etiketira kao kršćanski oni su ti igraju sa crnim figuricama. Žalosno, ali tako je.
Hvala Bogu evo mogu sa sigurnoscu reci da je broj omladine u dzamijama od 2015 do danas veci nego sto je to bilo od 2005 do 2015...

Cak je po gradu (Sarajevo) skoro pa nestalo pijancenje za Bajram nakon ramazana itd...

Situacija je da sazrijeva jedna solodna generacija muslimana Bosnjaka i ja ulazim u 40te polahko i srecem jako puno mladih uspjesnih ljudi menagera i direktora koji klanjaju, poste i ne piju alkohol i koji su jako ponosni na svoj identitet.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#53 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 01:36
acousmaticos wrote: 24/05/2023 13:49

Pa i ne govorim o procesima od rata pa do 2010. kad je masovna religizacija Bošnjaka provedena. Novo stanje je prihvaćeno - kako kažeš - i s pravom, imaju pravo i muslimani biti religiozni i ispoljavati vjeru kako hoće.

Ja govorim od procesima od 2015. pa nadalje. Politički islam i globalno, a pogotovo u lokalnim okvirima, predstavlja dead end - ne vodi nigdje. Bošnjaci su na prekretnici hoće li birati da se profiliraju kao islamska ili sekularna europska nacija. Koliko mogu balansirati na tome da čuvaju islamski identitet, a istovremeno u očima drugih figuriraju kao sekularan narod - pitanje je. To ne kažem zato jer ja vidim u tome kontradikciju - Bošnjaci uostalom jesu znatno sekularniji i od Hrvata i od Srba, ali kao muslimani na kontinentu koji se često etiketira kao kršćanski oni su ti igraju sa crnim figuricama. Žalosno, ali tako je.
Hvala Bogu evo mogu sa sigurnoscu reci da je broj omladine u dzamijama od 2015 do danas veci nego sto je to bilo od 2005 do 2015...

Cak je po gradu (Sarajevo) skoro pa nestalo pijancenje za Bajram nakon ramazana itd...

Situacija je da sazrijeva jedna solodna generacija muslimana Bosnjaka i ja ulazim u 40te polahko i srecem jako puno mladih uspjesnih ljudi menagera i direktora koji klanjaju, poste i ne piju alkohol i koji su jako ponosni na svoj identitet.
Bitno je da ne piju alkohol jelda.
Nisamsdaali
Posts: 558
Joined: 03/10/2022 20:38

#54 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Nisamsdaali »

Kao pripadnik mladje generacije, mogu reći da je došlo do odredjene polarizacije kod mene u okolini, više je ateista/agnostika ali i onih koji se pridržavaju većine vjerskih propisa nego kod onih nešto starijih (25-45 god). Te generacije su bile dosta prevrtljive, sad je manje tih na pola muslimana poput njih a više ostalih. Otud i smanjenje pijanki prvog dana bajrama nakon ispoštenog ramazana. Dijelom smatram da je tako zbog interneta, nekog od malena povuče “pipeline” areligioznosti a drugog na suprotni smjer.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#55 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

Point. wrote: 27/05/2023 02:04
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 01:36

Hvala Bogu evo mogu sa sigurnoscu reci da je broj omladine u dzamijama od 2015 do danas veci nego sto je to bilo od 2005 do 2015...

Cak je po gradu (Sarajevo) skoro pa nestalo pijancenje za Bajram nakon ramazana itd...

Situacija je da sazrijeva jedna solodna generacija muslimana Bosnjaka i ja ulazim u 40te polahko i srecem jako puno mladih uspjesnih ljudi menagera i direktora koji klanjaju, poste i ne piju alkohol i koji su jako ponosni na svoj identitet.
Bitno je da ne piju alkohol jelda.
Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
Afro_japanac
Posts: 8
Joined: 03/04/2023 19:13

#56 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Afro_japanac »

:thumbup: :thumbup:
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 10:02
Point. wrote: 27/05/2023 02:04
Bitno je da ne piju alkohol jelda.
Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#57 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ludzak »

Koliko je to tačno, diskutabilno je. Sada je sve beći broj hafiza među omladinom. Sve veći broj završavaju medrese. Oni koji su otišli na Zapad, primili zapadnjačku kulturu, su već druga priča.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#58 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 10:02
Point. wrote: 27/05/2023 02:04
Bitno je da ne piju alkohol jelda.
Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
Ne za one koji znaju piti.

I kocka, kurvarluk, laži, prevare, međuporodična kavga zbog međe, droga itd su zlo koje nisi spomenuo ali eto bitno je da se ne popije piva.
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#59 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by cranberries »

MUNAFIK wrote: 27/05/2023 10:02
Point. wrote: 27/05/2023 02:04
Bitno je da ne piju alkohol jelda.
Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
Slucajno naidjoh na ovaj thread

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nije moglo vise

Your message contains too many smilies. The maximum number of smilies allowed is 15.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#60 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ludzak »

Point. wrote: 27/05/2023 10:27
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 10:02

Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
Ne za one koji znaju piti.

I kocka, kurvarluk, laži, prevare, međuporodična kavga zbog međe, droga itd su zlo koje nisi spomenuo ali eto bitno je da se ne popije piva.
A ko zna piti danas? Danas ako se ne napije, smatra se da nije ni popio. Najobičnije druženje ne može proteći bez alkohola. Alkohol i jeste zlo, najviše, zato što je najzastupljeniji i na svakom koraku se nalazi. Za droge ti treba džep.
User avatar
Point.
Posts: 27791
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#61 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Point. »

Ludzak wrote: 27/05/2023 10:34
Point. wrote: 27/05/2023 10:27
Ne za one koji znaju piti.

I kocka, kurvarluk, laži, prevare, međuporodična kavga zbog međe, droga itd su zlo koje nisi spomenuo ali eto bitno je da se ne popije piva.
A ko zna piti danas? Danas ako se ne napije, smatra se da nije ni popio. Najobičnije druženje ne može proteći bez alkohola. Alkohol i jeste zlo, najviše, zato što je najzastupljeniji i na svakom koraku se nalazi. Za droge ti treba džep.
Pa šta ako druženje bude uz alkohol? Ono hajmo se družiti u kladari, potrošićemo platu ali nećem popiti pivu, automatski smo bolji ljudi :-)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

Sve više vjernika sa svih strana.

Sve lošiji odnos prema radnicima. Sve više pucnjava. Saobraćajnih nesreća. Kladionice rade ko lude. Školovanje nam u muškom spolnom organu.
Nepismenost u BiH veća od UNESCO prosjeka. Femicidi. Bespravne gradnje. I tako dalje, i tako blize...Bogu.

Ali eto, bitno je da je sve više tjelesa u objektima obožavanja Boga. tijelo je tamo, a gdje mu je um?

Šta se desilo sa onim: Practice what you preach?
moimoi
Posts: 4676
Joined: 01/07/2006 12:59

#63 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by moimoi »

Zasto je alkohol zlo? Alkohol je star haman koliko i civilizacija. Bolje popiti dnevno casicu-dvije nego se krkati lexilijumom i sl. Problem je kada ne znas piti tj problem je kada si isfrustriran pa te alkohol ogoli. Mogu samo primjetiti da smo postali mnogo nadrndana nacija. Rijetko ko se vise smije, nema vise taxista koji ti ispricaju dogodovstine da oplaces voznju, nema vise konobara i zajebancije. Meni iskrreno-NEPREPOZNATLJIVO. Gdje je nestala tipicna bosanska zajebancija?
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#64 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Daft Haruki »

Primjecujem da usljed dogme se kod mnogih Bosnjaka javlja fanaticka mrznja prema alkoholu i posebno svinjetini.
I onda krene tjeranje jednog te istog narativa koji je dosta kratkovid i ogranicen.
Dok na drugu stranu zazmire na korupciju,nepotizam a i sasvim proste stvari nprb bacanje otpada u rijeke koje su mnogostruko vece zlo za drustvo ali usljed tog nekog naglaska na alkohol i svinjetinu vjerovatno jer je se najlakse odreci ta dva harama zaboravljaju da je haram i baciti smece u rijeku ,imati stelu pri zaposlenju ,platiti vozacki itd.
U biti kad se razmisli svako svoje guzove bi da obezbjedi pa onda duhovna Bosnjak nadogradnja.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#65 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

Point. wrote: 27/05/2023 10:27
MUNAFIK wrote: 27/05/2023 10:02

Hvala Bogu da je bitno.

Bilo bi dobro kada bi i oni koji nisu muslimani smanjili alkohol jer alkohol je ZLO koje jako cesto unistava cijele porodice.
Ne za one koji znaju piti.

I kocka, kurvarluk, laži, prevare, međuporodična kavga zbog međe, droga itd su zlo koje nisi spomenuo ali eto bitno je da se ne popije piva.
Pa naravno da su sve to zla ali sva ona puno vise eruptiraju uz alkohol.

Alkohol oduzima zivote svakodnevno, ljudi u alkoholiziranom stanju svakodnevno ubijaju druge i uprkos tome alkohol se masovno reklamira i namece omladini kao poseban nacin zivota...

U sustini svaki problem sa alkoholom je puno gori, naravno svako neka konzumira sta hoce ali promocija alkohola i nekog razuzdanog nacina zivota ima svioju drustvenu cijenu.
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#66 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Daft Haruki »

Bloo wrote: 27/05/2023 11:02 Sve više vjernika sa svih strana.

Sve lošiji odnos prema radnicima. Sve više pucnjava. Saobraćajnih nesreća. Kladionice rade ko lude. Školovanje nam u muškom spolnom organu.
Nepismenost u BiH veća od UNESCO prosjeka. Femicidi. Bespravne gradnje. I tako dalje, i tako blize...Bogu.

Ali eto, bitno je da je sve više tjelesa u objektima obožavanja Boga. tijelo je tamo, a gdje mu je um?

Šta se desilo sa onim: Practice what you preach?
U umu je prezaauzet za strahom od egzistencije,gleda da obezbjedi sigurnost , sebi i svojoj porodici gazeci preko drugih. Opravdavajuci ovako ili onako. Samo niko da sebi prizna i pogleda u lice ili jos gore misli da je iznad drugih osudujuci druge misleci da je ispravan a njihova dusa se usmrdila od svakodnevnevnih munafikluka,sumnji,podanistva za platu i topli,ogovaranja,prenosenja prica,kredita,kurvanja,bogacenja na racun svojih radnika nastavi niz.
Al zato svinjetinu ne jede i ne pije.
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#67 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by vaučer »

Nisam vjernik, ali mislim da je kultura alkohola u Europi općenito preforsirana i da se nedovoljno propituje. Nisam jednom bio u nekoj društvenoj situaciji gdje su me gledali čudno jer ne pijem. Kako ne piješ? Pa odrastao si, vani smo, zašto? Jel moram jebiga? Alkohol mi je uvijek bio najgluplja forma intoksikacije.
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#68 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by El_comadante »

Kažu Bošnjaci nazadni nigdje nisu dobri... Akademici Esad Duraković i Avdo Sidran mi padaju na pamet, ima ih još naravno. Sport Safet Sušić i Mirza Delibašić. Muzika Kemal Monteno ima ih još. Film Hajrudin Šiba Krvavac, ima ih još. Zuko Džumhur, Safet Zec... I tako dalje. Sad jesu li muslimani nije moje da govorim. Hoću da kažem da je među Bošnjacima bilo istaknutih ljudi u mnogim zanimanjima ne samo Srbi i Hrvati. A Srbija može biti u daleko boljoj ekonomskoj situaciji od nas a nisu.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#69 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ludzak »

moimoi wrote: 27/05/2023 11:07 Zasto je alkohol zlo? Alkohol je star haman koliko i civilizacija. Bolje popiti dnevno casicu-dvije nego se krkati lexilijumom i sl. Problem je kada ne znas piti tj problem je kada si isfrustriran pa te alkohol ogoli. Mogu samo primjetiti da smo postali mnogo nadrndana nacija. Rijetko ko se vise smije, nema vise taxista koji ti ispricaju dogodovstine da oplaces voznju, nema vise konobara i zajebancije. Meni iskrreno-NEPREPOZNATLJIVO. Gdje je nestala tipicna bosanska zajebancija?
Niti je alkohol dobar, niti je lexilijum dobar. Niti se trebaš dovesti u tu situaciju da se smiruješ alkoholom, a niti lexilijumom. Kako li ja onda živim 31 godinu bez alkoholnih sranja? I bez tableta?
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#70 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ludzak »

Point. wrote: 27/05/2023 10:46
Ludzak wrote: 27/05/2023 10:34

A ko zna piti danas? Danas ako se ne napije, smatra se da nije ni popio. Najobičnije druženje ne može proteći bez alkohola. Alkohol i jeste zlo, najviše, zato što je najzastupljeniji i na svakom koraku se nalazi. Za droge ti treba džep.
Pa šta ako druženje bude uz alkohol? Ono hajmo se družiti u kladari, potrošićemo platu ali nećem popiti pivu, automatski smo bolji ljudi :-)
Druženje uz alkohol... Uđe u auto i ubije osobu. Bitno je da se on napio. On je dasa, muškarčina. Ispovraća bog oca.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#71 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

El_comadante wrote: 27/05/2023 12:51 Kažu Bošnjaci nazadni nigdje nisu dobri... Akademici Esad Duraković i Avdo Sidran mi padaju na pamet, ima ih još naravno. Sport Safet Sušić i Mirza Delibašić. Muzika Kemal Monteno ima ih još. Film Hajrudin Šiba Krvavac, ima ih još. Zuko Džumhur, Safet Zec... I tako dalje. Sad jesu li muslimani nije moje da govorim. Hoću da kažem da je među Bošnjacima bilo istaknutih ljudi u mnogim zanimanjima ne samo Srbi i Hrvati. A Srbija može biti u daleko boljoj ekonomskoj situaciji od nas a nisu.
Ko to kaže?

Inače se interesantan taj sociološki fenomen. Da li su se ti ljudi izjašnjavali pripadnicima te etnije? Da li su bili vjernici?
Kemal Monteno je Kemal Monteno. Nije on postao Kemal Monteno jer je Bošnjak već jer je talentovan čovjek. Prisvajanje uspjeha pojedinca kao uspjeha kolektiva/naroda je interesantan fenomen. Naše gore list, on je X, on je "naš"...ergo mi smo takvi.
Ako je X uspješan, talentovan i dobar, znali li to da je i narod X isti takav?
Ako je X genije, da li je genije jer je pripadnik naroda X i da li je onda i narod X genijalan?
Isti argument i za kvalifikacije iz suprotne argumentacije.

Da li je jedan ubermensch preslika čitavog naroda?
Da li je jedan negativni pripadnik naroda X preslika istog tog naroda?

Ja u knjizevnicima, pjesnicima, pjevacima, dokumentaristima uzivam bez obzira na to odakle dolaze, niti razmisljam o njihovoj eventualnoj nacionalnog/etnickoj pripadnicsti, a kamoli religijskoj.
I svako normalan tako.
User avatar
LSD
Posts: 27288
Joined: 24/07/2007 08:26

#72 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

Bloo wrote: 27/05/2023 11:02 Sve više vjernika sa svih strana.

Sve lošiji odnos prema radnicima. Sve više pucnjava. Saobraćajnih nesreća. Kladionice rade ko lude. Školovanje nam u muškom spolnom organu.
Nepismenost u BiH veća od UNESCO prosjeka. Femicidi. Bespravne gradnje. I tako dalje, i tako blize...Bogu.

Ali eto, bitno je da je sve više tjelesa u objektima obožavanja Boga. tijelo je tamo, a gdje mu je um?

Šta se desilo sa onim: Practice what you preach?
Dobro si to skontala.
Da,vjernici su krivi za pucnjave, saobračajne nesreće, loše školstvo, nepismenost, femidic, bespravne gradnje, a posebno su krivi jer su upravo oni instairali kladionice po gradu.
Svalimo sav drek na vjernike i biće nam svima lakše :gunjastajl:
User avatar
TojoOptics
Posts: 649
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#73 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by TojoOptics »

Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#74 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by MUNAFIK »

TojoOptics wrote: 27/05/2023 13:17 Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa, osim desnicara, fasista, jer su postulati fasizma tradicija, vjera u boga i slicno. Ali, normalne ljude zaboli za religijom. Nisam nikada bio religiozan, jer sam rodjen u ateistickoj porodici, eksplozija vjernika na ovim prostorima poslije rata je, blago receno, sablasna, jer su to krupni koraci u nazadak i proslost. Vjera treba da bude licna stvar pojedinca, ne orudje za sirenje bilo kakvih ideja. Vjernici imaju svoje bogomolje, neka se mole i neka ostave ljude koji drugacije misle na miru. Licno, ne pijem, ali mi je zabrana pica odvratna. Ili svinjskog mesa.

"Ljude boli neka stvar u Evropi koje si vjere, niko se time ne busa"

Ovdje si trebao stati jer sve sto si napisao nakon ovoga je blagk receno besmisleno i jasno pokazuje da tebe puno boli ko je koje vjere...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#75 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

LSD wrote: 27/05/2023 13:07
Bloo wrote: 27/05/2023 11:02 Sve više vjernika sa svih strana.

Sve lošiji odnos prema radnicima. Sve više pucnjava. Saobraćajnih nesreća. Kladionice rade ko lude. Školovanje nam u muškom spolnom organu.
Nepismenost u BiH veća od UNESCO prosjeka. Femicidi. Bespravne gradnje. I tako dalje, i tako blize...Bogu.

Ali eto, bitno je da je sve više tjelesa u objektima obožavanja Boga. tijelo je tamo, a gdje mu je um?

Šta se desilo sa onim: Practice what you preach?
Dobro si to skontala.
Da,vjernici su krivi za pucnjave, saobračajne nesreće, loše školstvo, nepismenost, femidic, bespravne gradnje, a posebno su krivi jer su upravo oni instairali kladionice po gradu.
Svalimo sav drek na vjernike i biće nam svima lakše :gunjastajl:
Potrudi se bolan.
Potrudi se. :D
Post Reply