Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
HelaS
Posts: 5565
Joined: 22/09/2018 13:21

#26 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by HelaS »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Sve ovo pišem jer sam čuo za nekoliko slučajeva pokrštavanja Bošnjaka koja su bila inducirana više političkim ili kulturalnim razlozima (ako je neko iskreni vjerski preobraćenik, znam i takvih, to poštujem jer je rezultat autentične vjere, međutim ovo je nešto drugo), kao i brojnim primjerima gdje Bošnjaci napadaju i vrijeđaju islam uopće, do te mjere da počinju simpatizirati srpski ili hrvatski (pogotovo hrvatski) nacionalizam i šovinizam prema muslimanima, propagiraju neki narativ sukoba civilizacija Evropa vs. islam, mi treba da smo na strani Evrope pošto smo bijelci i Slaveni itd.
Iako temu smatram trol-temom, jedno pitanje: Kako se Bošnjaci pokrštavaju?
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#27 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

HelaS wrote: 24/05/2023 22:50
acousmaticos wrote: 24/05/2023 04:35 Sve ovo pišem jer sam čuo za nekoliko slučajeva pokrštavanja Bošnjaka koja su bila inducirana više političkim ili kulturalnim razlozima (ako je neko iskreni vjerski preobraćenik, znam i takvih, to poštujem jer je rezultat autentične vjere, međutim ovo je nešto drugo), kao i brojnim primjerima gdje Bošnjaci napadaju i vrijeđaju islam uopće, do te mjere da počinju simpatizirati srpski ili hrvatski (pogotovo hrvatski) nacionalizam i šovinizam prema muslimanima, propagiraju neki narativ sukoba civilizacija Evropa vs. islam, mi treba da smo na strani Evrope pošto smo bijelci i Slaveni itd.
Iako temu smatram trol-temom, jedno pitanje: Kako se Bošnjaci pokrštavaju?
Na isti nacin kako su se Bosnjani katolici i pravoslavci islamizirali. I Bogumili.

Mah...svaka ovakva tema je prava djecija i samo.pokaze koliko su mladja raja zadojena tim glupostima.
Uvijek se pokaze da nemaju pojma o istoriji i da se sva prica svodi na danasnje ENV ostrascenosti.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#28 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

HelaS wrote: 24/05/2023 22:50
Iako temu smatram trol-temom, jedno pitanje: Kako se Bošnjaci pokrštavaju?
Lično znam nekoliko ljudi koji su se krstili u Katoličkoj crkvi i nekim protestantskim denominacijama iz primarno kulturoloških razloga. Ne govorim o onima koju su ono u fazonu Jesus saves i to. Radi se o ljudima u dijaspori ili onima koji su tu dio godine, a dio vani.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#29 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:56
HelaS wrote: 24/05/2023 22:50
Iako temu smatram trol-temom, jedno pitanje: Kako se Bošnjaci pokrštavaju?
Lično znam nekoliko ljudi koji su se krstili u Katoličkoj crkvi i nekim protestantskim denominacijama iz primarno kulturoloških razloga. Ne govorim o onima koju su ono u fazonu Jesus saves i to. Radi se o ljudima u dijaspori ili onima koji su tu dio godine, a dio vani.
Naravno, poznajem i ja nekoliko ljudi u Njemačkoj koji su rođeni i odrasli u katoličkim porodicama, pa su primili Islam.

Statistike kažu da je broj konverzija s jedne na drugu stranu (u Evropi) otprilike jednak...

Neko ko krštenje smatra "kulturološkim razlogom" - to dovoljno govori o njegovoj plitkosti.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#30 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

Ozimician wrote: 24/05/2023 22:59
acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:56

Lično znam nekoliko ljudi koji su se krstili u Katoličkoj crkvi i nekim protestantskim denominacijama iz primarno kulturoloških razloga. Ne govorim o onima koju su ono u fazonu Jesus saves i to. Radi se o ljudima u dijaspori ili onima koji su tu dio godine, a dio vani.
Naravno, poznajem i ja nekoliko ljudi u Njemačkoj koji su rođeni i odrasli u katoličkim porodicama, pa su primili Islam.

Statistike kažu da je broj konverzija s jedne na drugu stranu (u Evropi) otprilike jednak...

Neko ko krštenje smatra "kulturološkim razlogom" - to dovoljno govori o njegovoj plitkosti.
Pa ja ne govorim o Evropljanima, nego konkretno o Bošnjacima. A razlozi koje ti ljudi navode su na fonu - bjež' od islama, ništa nam to nije dobro donijelo, šta će nam to, nismo mi Azijati itd. Iz moje perspektive blesavo, jer islam je primarni kohezivni faktor Bošnjaka.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#31 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:49
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31 Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.
Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Šta bi bilo - kad bi bilo.

To nikad nećemo saznati, ali je tačno da su Bošnjaci failali u 19. stoljeću što svojom krivicom - što vanjskim faktorima - dok su se drugima karte posložile kako treba.

Tačno je da tad, kao i danas, Bošnjaci nisu imali saveznika, a i to je opet više uslovljeno datim okolnostima - nego njihovom krivicom.

Ono što svakako mislim, da je Gradaščević uspio - malo bi spremnije dočekali AU i vjerovatno dogovorili bolje uslove s njima, već su bošnjački predstavnici i ranije, nezadovoljni osmanskom upravom, išli na pregovore da AU dođe u BIH; ali ipak je bila bojazan od posljedica.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#32 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Mislim da autor ima pogrešnu predstavu o evropi. Po priči sam shvatio da je iz Hrvatske, pa sada od iskutva u svojoj zemlji želi genelizirati to na cijelu evropu, što je pogrešno. Hrvatska ne prati društvene trendove u ostatku kontinenta.

Konverziju možeš u HR pravdati kulturom, jer je to ipak još uvijek dosta manje društveno razvijena zemlja u odnosu na zapadne države, gdje je religija dominantna. Ne možeš to isto raditi u Njemačkoj gdje su ionako svi većinom ateisti ili de facto atesti, a crkva u nekim slučajevima čak i progresivnija od samog društva.

Biti Bošnjak u nekoj zapadnoj zemlji i Hrvatskoj nije isto. Ako si u Berlinu npr. okružen npr. Turcima koji su u vodećim sferama društva, žive tu u trećoj generaciji, i opet muslimani, zašto bih ja onda imao potrebu da svoju pripadnost nekoj kulturi definišem preko vjere?

U Hrvatskoj ili istočnim zemljama općenito (Poljska, Mađarska, ostatak balkana) je religija puno važniji faktor kada je pripadnost religiji u pitanju. Sa druge strane, zbog jezika i geografske blizine ta ista kultura je na neki način opet puno bliža. S toga i ne čudi da je npr. puno veća asimilacija Bosanaca u Zagrebu nego u Švedskoj.
Last edited by sehohari on 24/05/2023 23:11, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#33 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 23:02
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:59

Naravno, poznajem i ja nekoliko ljudi u Njemačkoj koji su rođeni i odrasli u katoličkim porodicama, pa su primili Islam.

Statistike kažu da je broj konverzija s jedne na drugu stranu (u Evropi) otprilike jednak...

Neko ko krštenje smatra "kulturološkim razlogom" - to dovoljno govori o njegovoj plitkosti.
Pa ja ne govorim o Evropljanima, nego konkretno o Bošnjacima. A razlozi koje ti ljudi navode su na fonu - bjež' od islama, ništa nam to nije dobro donijelo, šta će nam to, nismo mi Azijati itd. Iz moje perspektive blesavo, jer islam je primarni kohezivni faktor Bošnjaka.
Pa i Bošnjaci su Evropljani.

Znaš kako kažu - sluga uvijek ima potrebu da imitira gospodara.

Eh sad što ti to vidiš samo kod Bošnjaka, to je vjerovatno jer njih najviše poznaješ.

Takvi ljudi ne žele ni da imaju bilo šta sa BIH više, žele maksimalno da se asimiliraju u sredinu u koju su došli i aktivno rade na tome. Svakom svačije. Ja nemam problema s tim iskreno, samo takav neko ne može da osuđuje moj život i moje životne izbore.
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#34 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by iz zadnje klupe »

Evo opet kako se opet kulturno izbjegavaju rasprave ,svi smo ovde koji postavljamo pitanja islamofobi na kvadrat, sve ćafir do ćafira. estagfirullah :run:

Zapad je napredovao kada su se počela postavljati pitanja, ako islam i muslimani ne dopuštaju da se postavljaju pitanja, A NE DOZVOLJAVAJU, jer ONI KOJI POSTAVLJA PITANJA su nevjernici, kompleksaši, samomrzci td, , i budala vidi kuda stvari vode, onda će nam Srbija i Hrvatska krojiti gaće, kako trenutno i izgleda dalji razvoj situacije, ali ne brinem, mumini već imaju spreman odgovor, to je zato što smo MUSLIMANI :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#35 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

Ozimician wrote: 24/05/2023 23:03
acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:49

Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Šta bi bilo - kad bi bilo.

To nikad nećemo saznati, ali je tačno da su Bošnjaci failali u 19. stoljeću što svojom krivicom - što vanjskim faktorima - dok su se drugima karte posložile kako treba.

Tačno je da tad, kao i danas, Bošnjaci nisu imali saveznika, a i to je opet više uslovljeno datim okolnostima - nego njihovom krivicom.

Ono što svakako mislim, da je Gradaščević uspio - malo bi spremnije dočekali AU i vjerovatno dogovorili bolje uslove s njima, već su bošnjački predstavnici i ranije, nezadovoljni osmanskom upravom, išli na pregovore da AU dođe u BIH; ali ipak je bila bojazan od posljedica.
Ovo sto si napisao se zove falsifikovanje istorije.
1. Prije dolaska AU svi u Bosni su se nazivali Bosnjaci, ne samo muslimani. Bosnjaci su ostali samo muslimani nakon popisa koji je napravila AU, i kada se dobar dio katolika izjasnio kao Hrvati, a pravoslavaca kao Srbi, pri cemu su vecinu Srba prije toga u Bosni uvezle i naselile Osmanlije.

2. Nikakvi Bosnjaci nisu pregovarali sa AU ni o cemu (ko, kad, gdje, s kim...?), nego su Osmanlije prodale Bosnu AU za 1M dukata. To su valjda ta "braca"...
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#36 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

iz zadnje klupe wrote: 25/05/2023 07:29 Evo opet kako se opet kulturno izbjegavaju rasprave ,svi smo ovde koji postavljamo pitanja islamofobi na kvadrat, sve ćafir do ćafira. estagfirullah :run:

Zapad je napredovao kada su se počela postavljati pitanja, ako islam i muslimani ne dopuštaju da se postavljaju pitanja, A NE DOZVOLJAVAJU, jer ONI KOJI POSTAVLJA PITANJA su nevjernici, kompleksaši, samomrzci td, , i budala vidi kuda stvari vode, onda će nam Srbija i Hrvatska krojiti gaće, kako trenutno i izgleda dalji razvoj situacije, ali ne brinem, mumini već imaju spreman odgovor, to je zato što smo MUSLIMANI :lol:
Pa postavi pitanje kako treba.
Ne možeš u uvodnoj rečenici reći da su Srbi i Hrvati ubermensch naspram Bošnjaka zato sto što su hrišćani, pa onda očekivati da te iko uzima za ozbiljno.

I Dodik se žali što niko neće da "pošteno sjedne za stol" pa da se "pošteno dogovori" oko podjele BiH.
Upravo si na istom fonu.

Zašto bi ja s tobom razgovarao kada je tebi, po zadnjem upisu na ovoj temi, moja vjera manje vrijedna od drugih?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#37 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 25/05/2023 12:16
iz zadnje klupe wrote: 25/05/2023 07:29 Evo opet kako se opet kulturno izbjegavaju rasprave ,svi smo ovde koji postavljamo pitanja islamofobi na kvadrat, sve ćafir do ćafira. estagfirullah :run:

Zapad je napredovao kada su se počela postavljati pitanja, ako islam i muslimani ne dopuštaju da se postavljaju pitanja, A NE DOZVOLJAVAJU, jer ONI KOJI POSTAVLJA PITANJA su nevjernici, kompleksaši, samomrzci td, , i budala vidi kuda stvari vode, onda će nam Srbija i Hrvatska krojiti gaće, kako trenutno i izgleda dalji razvoj situacije, ali ne brinem, mumini već imaju spreman odgovor, to je zato što smo MUSLIMANI :lol:
Pa postavi pitanje kako treba.
Ne možeš u uvodnoj rečenici reći da su Srbi i Hrvati ubermensch naspram Bošnjaka zato sto što su hrišćani, pa onda očekivati da te iko uzima za ozbiljno.

I Dodik se žali što niko neće da "pošteno sjedne za stol" pa da se "pošteno dogovori" oko podjele BiH.
Upravo si na istom fonu.

Zašto bi ja s tobom razgovarao kada je tebi, po zadnjem upisu na ovoj temi, moja vjera manje vrijedna od drugih?
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Da je naveo Njemce, Engleze, Holandjane - pa bi kao i imalo nekog smisla, ali brate poredi nas s plemenom koje je jedno od rijetkih koji su gori od nas u Evropi (iako je to tesko postici, a u 5x su boljoj poziciji) i smatra da su bolji u necemu od Bosnjaka i ocekuje da neko vodi s njim ozbiljnu raspravu. :-) :-) :-)
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#38 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by iz zadnje klupe »

Pa postavi pitanje kako treba.
Ne možeš u uvodnoj rečenici reći da su Srbi i Hrvati ubermensch naspram Bošnjaka zato sto što su hrišćani, pa onda očekivati da te iko uzima za ozbiljno
Možda takav se zaključak može izvući iz onog što sam rekao, ali neporeciva je istina da su trenutno uspješniji, i po meni je problem što se u startu odbija uopsšte rasprava šta bi tome moglo bti razlog
Ako smo prije 600 godina svi iz HR SRB i BIH bili tu negdje, citajući istoriju tako je bilo, malo dominiraju Srbi, pa malo Hrvati pa malo Bosnjaci,Dalmacija i Zahumlje-hercegovina, malo srpska, pa malo hrvatska pa malo bosanska, kad je ko bio jači u datom trenutku, danas Bosnjaci ni u čem nisu ni blizu tog odnosa snaga, mogu biti samo još slabiji, brojnost igra ulogu, i to veliku, ali gledaj Slovenaca, malo ih je, al im pera ne možeš odbiti,
Ja licno nemam zelju da budem hriscan, citava ta stvar oko trojstva mi je totalno konfuzna, licno mi se svidja više kulturni obrasac naš bosanski muslmanski, ono oko vode, neulaska cipelama u kucu, ali mi takodje smeta ( valjda od straha da se vlasi ne naslađuju) da pričamo realno o nekim stvarima koji su dovele do našeg zaostajanja
Biti hriscanin ne znači automatski da si bolji, da je to tako mi, a ne Moldavci, bi bila najsiromašniji u Evropi, ali zašto ne pričati o aspektima islama koji su nas unazadili, šta vi mislite da komunisti nisu došli da bi neka JMO-SDA ili slična muslimanska stranka ikad dozvolila školovanje ženske djece i sl., ili da bi ikad bio osnovan univerzitet, ta ćafirska organizacija,

Kažu ne treba plakati za prolivenim mlijekom, hajd šta je bilo, tako je bilo, ALI MI MNOGO SMETA, dok se hriscanske crvkve raznih provinciencija svako malo izvinjavaju svojim podanicima za greške iz prošlosti ( Papa se pa ko svake sedmice izvinjava za nešto) našem Reisu ni ne pada nam pamet da se izvini Bošnjacima što su ih držale u okvirima neznanja i nipodoštavanja učenja izvan vjerskih knjiga i dogmi
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#39 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Hajvan »

bosnjaci nestaju prvi

za njima idu ova mala i zla sh/hs pplemena

sve ce ovo bit germansko-madjarska zemlja
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#40 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

iz zadnje klupe wrote: 25/05/2023 13:59
Pa postavi pitanje kako treba.
Ne možeš u uvodnoj rečenici reći da su Srbi i Hrvati ubermensch naspram Bošnjaka zato sto što su hrišćani, pa onda očekivati da te iko uzima za ozbiljno

Možda takav se zaključak može izvući iz onog što sam rekao, ali neporeciva je istina da su trenutno uspješniji, i po meni je problem što se u startu odbija uopsšte rasprava šta bi tome moglo bti razlog.
Uspjesniji u cemu brate? Srbi jedino u masovnim zloncinima i u ratu i u miru.
Ako smatras uspjehom splavove, Grand, Pink, Farmu, Zadruge - onda jesu uspjesniji. Otidji u bilo koji grad u Srbiji osim Bg i Novog Sada i reci ces: ovako se kod nas zivjelo prije 20 god. A imaju uslove kakve mi mozemo samo pozeljeti, vjera sigurno nije dio tih uslova.

Hrvati jesu stvarno uspjesniji, ali takodjer im kumuje dobra geografija - preko 1000 km prelijepe obale + dio oko Zagreba koji je na par sat voznje od Beca, Minhena (dakle blizina velikih evropskih centara). Dijelovi koji nemaju ove 2 prednosti, Slavonija i Lika - od tamo je odselio svako ziv i u rangu su RS po razvijenosti.
Kažu ne treba plakati za prolivenim mlijekom, hajd šta je bilo, tako je bilo, ALI MI MNOGO SMETA, dok se hriscanske crvkve raznih provinciencija svako malo izvinjavaju svojim podanicima za greške iz prošlosti ( Papa se pa ko svake sedmice izvinjava za nešto) našem Reisu ni ne pada nam pamet da se izvini Bošnjacima što su ih držale u okvirima neznanja i nipodoštavanja učenja izvan vjerskih knjiga i dogmi
Kakve su to greske cinili Bosnjaci muslimani da se trebaju nekome izvinjavati? Pa crkva je spaljivala i knjige i zive ljude + najnovije: pedofilija. Tako da se itekako imaju zbog cega izvinjavati. Da ne zaboravimo inkviziciju, krstaske ratove - malo se i izvinjavaju sta su sve napravili kroz historiju.

I sad bosnjacka ulema treba nekome da se izvinjava?

Izvini druze, ali s ovim postom si pretjerao i ovako moze pisati samo neki UZP- ili RS- bot. Druge opcije nema, taman da su ti oba roditelja hadzije. :run:

Sad definitivno vidim da je ovo jedna u nizu zlonamjernih TROL-TEMA, na kojima se otvoreno prosipa fasizam protiv Bosnjaka i muslimana i neko ocekuje da ce od toga napraviti smislenu raspravu. Gori sam ja sto se upustam u ovakve polemike.

EDIT: vidim da postoje i 2 teme sa slicnim tezama, koje vide problem u tome sto su Bosnjaci - muslimani i usput ih dehumaniziraju zbog toga + huskaju na Islamsku zajednicu. Bosnjacka sreca jeste u tome sto ih svaki put u tome podcjene. Tako da vjerujem da je ovo svakako dio sireg plana. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#41 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

Kad religije nestanu iz glava ljudi, a hoce u nekoj buducnosti, nadam se vrlo bliskoj, onda ce biti jasno koliko su one zapravo nanijele zla covjecanstvu.
User avatar
Optimus09
Posts: 3043
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#42 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Optimus09 »

Jest vala nanijela mi je stete,ne mogu ti opisati koliko :jedekolac:
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#43 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

Ako si ti "covjecanstvo", onda nije.
User avatar
Optimus09
Posts: 3043
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#44 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Optimus09 »

Sta ti smeta u religiji,sto ne mozes popiti hladno pivo poslije posla ili sto ti je seks zabranjen mimo braka :lol:
Bolne tacke onih kojim smeta religija.
User avatar
LSD
Posts: 27250
Joined: 24/07/2007 08:26

#45 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

Koliko Evropa voli islam, koliko je luda za islamom - najbolje govori cinjenica da su za manje od 200 godina poveli 10 krstaških ratova protiv muslimana i svijeta islama...od tih 10 - 9 puta su krenuli iz Francuske, jednom iz Engleske.
User avatar
Dozer
Posts: 28378
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#46 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dozer »

Optimus09 wrote: 25/05/2023 14:58 Sta ti smeta u religiji,sto ne mozes popiti hladno pivo poslije posla ili sto ti je seks zabranjen mimo braka :lol:
Bolne tacke onih kojim smeta religija.
Vala, meni religije ne smetaju kao takve. Knjige napisane u svoje vrijeme, kojima se tumace tadasnje stvari, u skladu s tadasnjim znanjima. I neznanjima.

Smetaju mi ljudi koji ih tumace kako hoce, a pogotovo oni koji smatraju da su nesto vrijedniji od drugih ako su vjernici.
Pri tome, ne kontaju da je to vjerovanje identicno bilo kakvom drugom vjerovanju u bilo sta, ukljucujuci i vampire, babaroge i cupove zlata na kraju duge.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#47 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

LSD wrote: 25/05/2023 18:03 Koliko Evropa voli islam, koliko je luda za islamom - najbolje govori cinjenica da su za manje od 200 godina poveli 10 krstaških ratova protiv muslimana i svijeta islama...od tih 10 - 9 puta su krenuli iz Francuske, jednom iz Engleske.
Kada? Prije 500-600 godina.

U 17. stoljeću je francuski kralj protjerao i poubijao sve protestante, a da o nekoj drugoj vjeri kao takvoj i ne pričamo.

Realno gledano, sve do industrijalizacije je društveno uređenje Osmanskog carstva bilo puno naprednije od onoga u zapadno-evropskim zemljama.
User avatar
LSD
Posts: 27250
Joined: 24/07/2007 08:26

#48 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

sehohari wrote: 25/05/2023 20:03
LSD wrote: 25/05/2023 18:03 Koliko Evropa voli islam, koliko je luda za islamom - najbolje govori cinjenica da su za manje od 200 godina poveli 10 krstaških ratova protiv muslimana i svijeta islama...od tih 10 - 9 puta su krenuli iz Francuske, jednom iz Engleske.
Kada? Prije 500-600 godina.

U 17. stoljeću je francuski kralj protjerao i poubijao sve protestante, a da o nekoj drugoj vjeri kao takvoj i ne pričamo.

Realno gledano, sve do industrijalizacije je društveno uređenje Osmanskog carstva bilo puno naprednije od onoga u zapadno-evropskim zemljama.
Stvar je u tome sto bi ti isti francuzi sad ucili druge demokratiji, dok ih sopstvena historija demantuje u kojoj su zakrvatili ruke do lakata.
Citava historija im je krv, ubijanje, protjerivanje, inkvizije, kolonizacije itd... isto to vazi za engleze, spance, nijemce, talijane itd...ali oni su ko biva nosioci nekih vrijednosti i demokratije...qrci palci
User avatar
Dope_Man
Posts: 7772
Joined: 03/06/2016 16:31

#49 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Dope_Man »

Malo manje LSD-a, vise zdravog razuma.

Klali su svije prije 500-1000-10 000 godina, nicije ruke nisu ciste iz tog ugla.
Al neko je dospio na ono sto trenutno znamo kao civilizovano demokratsko drustvo ranije - neko kasnije - a neko jos nije.
acousmaticos
Posts: 32
Joined: 09/07/2016 17:37

#50 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by acousmaticos »

LSD wrote: 25/05/2023 18:03 Koliko Evropa voli islam, koliko je luda za islamom - najbolje govori cinjenica da su za manje od 200 godina poveli 10 krstaških ratova protiv muslimana i svijeta islama...od tih 10 - 9 puta su krenuli iz Francuske, jednom iz Engleske.
Da li bismo onda isto tako zaključiti da "koliko islam voli Evropu i hrišćanstvo, najbolje govori činjenica da od samog nastanka islama u 7.-om vijeku pa do danas ne prestaju jurišati na njih - osvojili su od Vizantije Siriju, Egipat, Palestinu odmah nakon Poslanikove smrti, potom prešli u osvajanje Španije od Vizigota, navalili na Franačko Carstvo i došli do Poitiersa (skoro do samog sjevera Evrope, dakle), pokorili Cipar, Siciliju, pljačkali i pustošili stoljećima Mediteran gusarskim napadima, potom sa Osmanlijama satrli Anadoliju i ugasili Vizantiju, pokorili Balkan i doprli sve do Beča dvaput, držali Mađarsku pod okupacijom preko 200 godina, organizovali čak nekoliko napada na Irsku i Island (!), odvodili ljude u roblje, žene u hareme....., stali tek u 17. vijeku kad ih je Evropa prešišala u vojnoj moći."

Samo nastojim ilustrirati logiku jednostranog mišljenja.
Post Reply