Bošnjaci, islam i Evropa

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
TojoOptics
Posts: 650
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#101 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by TojoOptics »

Cherry-Cherry wrote: 27/05/2023 18:01 Zanimljivo je, da se uvijek muslimani smatraju nazadnim, a nikad hrišćani i jevreji.
Ma svi. Je li religiozan ima svoj mind frame, koji uključuje nevidljivog lika koji te gleda, da bi ti sudio poslije smrti.
Nisamsdaali
Posts: 558
Joined: 03/10/2022 20:38

#102 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Nisamsdaali »

Nema svinjetine u Sarajevu zato što je u okolnim mjestima ima koliko ti duša poželi (Lukavica, Kiseljak, Pale). 20% ljudi u Sarajevu jede svinjetinu( + mnogi turisti), naravno da bi bilo ponude u samom gradu da u najbližoj mogućoj okolici nemaš maltene specijaliziranje radnje i pečenjare za to
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#103 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

Nisamsdaali wrote: 27/05/2023 19:39 Nema svinjetine u Sarajevu zato što je u okolnim mjestima ima koliko ti duša poželi (Lukavica, Kiseljak, Pale). 20% ljudi u Sarajevu jede svinjetinu( + mnogi turisti), naravno da bi bilo ponude u samom gradu da u najbližoj mogućoj okolici nemaš maltene specijaliziranje radnje i pečenjare za to
Ko kaže da nema, ja bih ti sad iz glave mogao nabrojati 4 restorana u općini Stari grad koji služe svinjetinu, eto imaš Resotran "Dveri" haman na 50m od Begove džamije koji služi svinjetinu.

To da nema svinjetine u Sarajevu je jednako tome da su Sarajlije bacale djecu lavovima.

Naravno, nema u svakom restoranu u koji uđeš, ali ako fkt želiš da jedeš svinjetinu - naći ćeš je i na Baščaršiji.
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#104 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by cranberries »

Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#105 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Ozimician »

cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Izvini druže, ali svinjetina i alkohol jesu zlo i po vjerskim i po naučnim dokazima, možeš im vjerovati ili ne vjerovati. Niko te ne tjera.
Ali svakako da neko ko ne konzumira to dvoje je na većem stepenu svijesti od onog ko konzumira.

Sinoć smo mogli vidjeti posljedice konzumacije alkohola nažalost.

Tvoje je pravo da vjeruješ ili ne vjeruješ, da konzumiraš šta hoćeš, meso krokodila, drogu, alkohol, nargilu - šta god želiš, ja nemam ništa protiv toga. Neko konzumira i pseće meso, neko se nad tim zgražava. Meni je sve to OK.

Ja sam vrlo liberalnih shvatanja i podržavam da svako radi ono što misli da je za njega najbolje, sve dok ne ugrožava drugoga i nameće agresivno tom drugom.

Tebi su možda te stvari nejasne i ja to poštujem, ali to da govoriš da neko nije sazreo jer vjeruje u to, više govori o tebi, nego o njima. Peace. :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#106 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Sve je zlo što se ne konzumira ograničeno.
Šećer, duhan, lakohol, meso, masnoće...
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#107 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by cranberries »

Ozimician wrote: 27/05/2023 20:52
cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Izvini druže, ali svinjetina i alkohol jesu zlo i po vjerskim i po naučnim dokazima, možeš im vjerovati ili ne vjerovati. Niko te ne tjera.
Ali svakako da neko ko ne konzumira to dvoje je na većem stepenu svijesti od onog ko konzumira.

Sinoć smo mogli vidjeti posljedice konzumacije alkohola nažalost.

Tvoje je pravo da vjeruješ ili ne vjeruješ, da konzumiraš šta hoćeš, meso krokodila, drogu, alkohol, nargilu - šta god želiš, ja nemam ništa protiv toga. Neko konzumira i pseće meso, neko se nad tim zgražava. Meni je sve to OK.

Ja sam vrlo liberalnih shvatanja i podržavam da svako radi ono što misli da je za njega najbolje, sve dok ne ugrožava drugoga i nameće agresivno tom drugom.

Tebi su možda te stvari nejasne i ja to poštujem, ali to da govoriš da neko nije sazreo jer vjeruje u to, više govori o tebi, nego o njima. Peace. :thumbup:
Svaka cast :thumbup:
User avatar
LSD
Posts: 27293
Joined: 24/07/2007 08:26

#108 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

Tema je baš ofirna.

Gdje je tema Hrvati, kršćanstvo i Azija ?
Ili Srbi, hrišćanstvo i Afrika ?

Al dobro, lakše razglabati o muslimanima i bošnjacima, o kremetini i alkoholu vol. 387,o tome koliko su muslimani nazadni...nije se odavno :mrgreen:
Last edited by LSD on 27/05/2023 21:06, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#109 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Nije zlo, ali je zabranjeno. I to je to.

Islam uopšte ne govori o tome da je alkohol zlo, ipak se koristi i kao dezinfekcija, u nauci. Islam isto tako dozvoljava transplantaciju svinjskog srca, ukoliko je to zadnja opcija.

Međutim, alkohol jeste štetan po tijelo, i iz tog ugla islamski naučnici argumentiraju. Isto tako, svinja se smatra prljavom životinjom (kvalifikaciju koju smatram tačnom).
Islam zabranjuje sve što je štetno po zdravlje ili dovodi do promjene oblika tijela kao Allahovog dara (tetovaže, piercingi i slične "modifikacije" tijela).

Bolje bi ti bilo da se informišeš malo o islamskim propisima, svaki ima svoje obrazloženje. Bolje ti je da tako kreneš nego da ovdje dijeliš svoje neutemeljene priče koje samo dokazuju sopstveni manjak obrazovanja, ali i respekta.

Ovo oko "glasova u planini" neću ni komentarisati.
User avatar
Quaresma
Posts: 6698
Joined: 19/07/2010 16:37

#110 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Quaresma »

LSD wrote: 27/05/2023 21:05 Tema je baš ofirna.

Gdje je tema Hrvati, kršćanstvo i Azija ?
Ili Srbi, hrišćanstvo i Afrika ?

Al dobro, lakše razglabati o muslimanima i bošnjacima, o kremetini i alkoholu vol. 387,o tome koliko su muslimani nazadni...nije se odavno :mrgreen:



Ili recimo postavljati videoe od Safeta Kuduzovica
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#111 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by internazionale »

LSD wrote: 27/05/2023 21:05 Tema je baš ofirna.

Gdje je tema Hrvati, kršćanstvo i Azija ?
Ili Srbi, hrišćanstvo i Afrika ?

Al dobro, lakše razglabati o muslimanima i bošnjacima, o kremetini i alkoholu vol. 387,o tome koliko su muslimani nazadni...nije se odavno :mrgreen:
Ove teme ti pokreću tipovi ala Muharem Bazdulj i slični.
Ne pokreću se slučajno.
Razrađene priče, zamaskirane teze, relativizacija i slični hinjaluci...
Al što kažeš nisu odavno
User avatar
LSD
Posts: 27293
Joined: 24/07/2007 08:26

#112 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by LSD »

internazionale wrote: 27/05/2023 21:10
LSD wrote: 27/05/2023 21:05 Tema je baš ofirna.

Gdje je tema Hrvati, kršćanstvo i Azija ?
Ili Srbi, hrišćanstvo i Afrika ?

Al dobro, lakše razglabati o muslimanima i bošnjacima, o kremetini i alkoholu vol. 387,o tome koliko su muslimani nazadni...nije se odavno :mrgreen:
Ove teme ti pokreću tipovi ala Muharem Bazdulj i slični.
Ne pokreću se slučajno.
Razrađene priče, zamaskirane teze, relativizacija i slični hinjaluci...
Al što kažeš nisu odavno
:thumbup:

Preofirno.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#113 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by planinar60 »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:49
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31 Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.
Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Osmanske reforme su bile toliko uspjesne da su narednih sto godina grcali u dugovima, a onaj narod koji je ginuo na zapadnim i istocnim granicama i koji je max iskoristen za imperiju nije mogao dobiti autonomiju ali jesu oni cije su kcerke sirile noge sultanu, toliko o opiranju Bosnjaka i Huseina Osmanlijama.
Postavio si jednu tezu a onda je rasplinio na omalovazavanje svojih prvaka koji su se vecinom suprostavili Osmanlijama, a sto se tice zapada znaj da vise vole bjelaca iz Bosne( makar bio i musliman) nego crnca iz Afrike (makar bio krscanin), skandinavci su btw najveci rasisti na svijetu, i onako nije njih briga ali kad se nadjes u situaciji da biraju izabrace bjelca muslimana prije nego crnca krscanina.
Koliko su Bosnjaci muslimani je zapravo pravo pitanje, rekao bih opcenito svega 5%, a to se svodi na deklarisanje kao musliman, onako znati kad je bajram, ne jesti svinjetinu i to je to, takvi su i najveci nacionalisti usput, a takvi najlakse i prelome i prihvate taj zapad(mislim na odricanje vjere) i pred smrt se sjeta da su muslimani.
Ipak postoji manjina koja je pokazalo se kroz historiju dovoljna da odrzi islam u kolektivitetu Bosnjaka, pa ce tako i ostati nadam se do Sudnjeg Dana.
Da li ce evropa prihvatiti nas kao muslimane uveliko ovisi o kojoj zemlji se radi, jer za madjare mu smo prijetnja evropi( valjda sto imaju komplekse jer su ionako mali i ne pripadaju nikom) , franci su slicni pa i sami imaju islamofobicne stavove i zakone, nijemci i englezi su bolji prema nama nego arapi.
planinar60
Posts: 272
Joined: 05/06/2022 16:24

#114 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by planinar60 »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 23:02
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:59

Naravno, poznajem i ja nekoliko ljudi u Njemačkoj koji su rođeni i odrasli u katoličkim porodicama, pa su primili Islam.

Statistike kažu da je broj konverzija s jedne na drugu stranu (u Evropi) otprilike jednak...

Neko ko krštenje smatra "kulturološkim razlogom" - to dovoljno govori o njegovoj plitkosti.
Pa ja ne govorim o Evropljanima, nego konkretno o Bošnjacima. A razlozi koje ti ljudi navode su na fonu - bjež' od islama, ništa nam to nije dobro donijelo, šta će nam to, nismo mi Azijati itd. Iz moje perspektive blesavo, jer islam je primarni kohezivni faktor Bošnjaka.
Kad neko navede takav razlog, onda znas kakav je "kapacitet" takav lik. Bolje je i sto je otisao u drugu vjeru a ako hoce i naciju da nas ne sramoti.
Osim toga, pitanje je jesu li takvi iopce bili muslimani, jer kad je neko deklarativni musliman a bez svega onoga sto treba da radi onda je isto kao da kaze da je deklarativni zamljanin pa sad odjednom deklarativni Marsovac. Od takvih nit je islam osiromasio nit se krscanstvo okoristilo.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#115 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

planinar60 wrote: 27/05/2023 21:55
acousmaticos wrote: 24/05/2023 23:02

Pa ja ne govorim o Evropljanima, nego konkretno o Bošnjacima. A razlozi koje ti ljudi navode su na fonu - bjež' od islama, ništa nam to nije dobro donijelo, šta će nam to, nismo mi Azijati itd. Iz moje perspektive blesavo, jer islam je primarni kohezivni faktor Bošnjaka.
Kad neko navede takav razlog, onda znas kakav je "kapacitet" takav lik. Bolje je i sto je otisao u drugu vjeru a ako hoce i naciju da nas ne sramoti.
Osim toga, pitanje je jesu li takvi iopce bili muslimani, jer kad je neko deklarativni musliman a bez svega onoga sto treba da radi onda je isto kao da kaze da je deklarativni zamljanin pa sad odjednom deklarativni Marsovac. Od takvih nit je islam osiromasio nit se krscanstvo okoristilo.
i vice versa :D
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#116 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Daft Haruki »

LSD wrote: 27/05/2023 21:05 Tema je baš ofirna.

Gdje je tema Hrvati, kršćanstvo i Azija ?
Ili Srbi, hrišćanstvo i Afrika ?

Al dobro, lakše razglabati o muslimanima i bošnjacima, o kremetini i alkoholu vol. 387,o tome koliko su muslimani nazadni...nije se odavno :mrgreen:
Sta ima veze ako ukazemo na probleme Bosnjaka ?
Ja kso Bosnjak sam zgrozen ponasanjem vecinom Bosnjaka.
Od rezonovanja vjere,do osnovne kulture. A sve Allah,Bog dzamije a deset metara od dzamije u rjeci platike,guma ko smetljiste. Ko baca itpad u rijeke?Srbi,Hrvatii. A sve fini posteni Bosnjaci.Ko se kocka?Citav jedan buzet zavrsi u hercegovackim kladionicama. Ko im je omogucio da nicu ko gljive. Opet Srbi i Hrvati garant.
Daj ba nemoj mi muda pod bubrege peodavati. Mi nevaljamo i tacka.
A gorih ljudi od nas nisam vidio kad se nades vani. Poslovica kruzi samo bjezi od nasih. Sta mislis sto li?
Sto smo spremninpomoc svome. Jasta.
Jevrej kad pocne zaradivati jos petoricu zovne u biznis da budu i oni dobri A sta Bosnjo radi kad se docepa para?Nagradno pitanje?
GG_1231
Posts: 83
Joined: 26/07/2021 15:24

#117 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by GG_1231 »

planinar60 wrote: 27/05/2023 21:48
acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:49

Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Osmanske reforme su bile toliko uspjesne da su narednih sto godina grcali u dugovima, a onaj narod koji je ginuo na zapadnim i istocnim granicama i koji je max iskoristen za imperiju nije mogao dobiti autonomiju ali jesu oni cije su kcerke sirile noge sultanu, toliko o opiranju Bosnjaka i Huseina Osmanlijama.
Postavio si jednu tezu a onda je rasplinio na omalovazavanje svojih prvaka koji su se vecinom suprostavili Osmanlijama, a sto se tice zapada znaj da vise vole bjelaca iz Bosne( makar bio i musliman) nego crnca iz Afrike (makar bio krscanin), skandinavci su btw najveci rasisti na svijetu, i onako nije njih briga ali kad se nadjes u situaciji da biraju izabrace bjelca muslimana prije nego crnca krscanina.
Koliko su Bosnjaci muslimani je zapravo pravo pitanje, rekao bih opcenito svega 5%, a to se svodi na deklarisanje kao musliman, onako znati kad je bajram, ne jesti svinjetinu i to je to, takvi su i najveci nacionalisti usput, a takvi najlakse i prelome i prihvate taj zapad(mislim na odricanje vjere) i pred smrt se sjeta da su muslimani.
Ipak postoji manjina koja je pokazalo se kroz historiju dovoljna da odrzi islam u kolektivitetu Bosnjaka, pa ce tako i ostati nadam se do Sudnjeg Dana.
Da li ce evropa prihvatiti nas kao muslimane uveliko ovisi o kojoj zemlji se radi, jer za madjare mu smo prijetnja evropi( valjda sto imaju komplekse jer su ionako mali i ne pripadaju nikom) , franci su slicni pa i sami imaju islamofobicne stavove i zakone, nijemci i englezi su bolji prema nama nego arapi.
Pa nije baš da je manjina...
Dokaz za to ti je nicanje islamskih centara i dzamija po dijaspori gdje god se Bošnjak pojavi, od SADa do Australije, i uglavnom su stvarno puni(iz iskustva i po pričama drugih), a da ne govorim o džamijama po Bosni koje su sada "običnim" danima pune kako do prije 20ak godina ni za ramazan ni Bajram nisu bile, kako starima tako i omladinom. Zatim Medrese- svake godine sve više učenika, hafiza Bošnjaka sve više,itd.
Teško da bi išta od tog bilo da nas je samo 5%
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#118 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

GG_1231 wrote: 28/05/2023 01:00
planinar60 wrote: 27/05/2023 21:48

Osmanske reforme su bile toliko uspjesne da su narednih sto godina grcali u dugovima, a onaj narod koji je ginuo na zapadnim i istocnim granicama i koji je max iskoristen za imperiju nije mogao dobiti autonomiju ali jesu oni cije su kcerke sirile noge sultanu, toliko o opiranju Bosnjaka i Huseina Osmanlijama.
Postavio si jednu tezu a onda je rasplinio na omalovazavanje svojih prvaka koji su se vecinom suprostavili Osmanlijama, a sto se tice zapada znaj da vise vole bjelaca iz Bosne( makar bio i musliman) nego crnca iz Afrike (makar bio krscanin), skandinavci su btw najveci rasisti na svijetu, i onako nije njih briga ali kad se nadjes u situaciji da biraju izabrace bjelca muslimana prije nego crnca krscanina.
Koliko su Bosnjaci muslimani je zapravo pravo pitanje, rekao bih opcenito svega 5%, a to se svodi na deklarisanje kao musliman, onako znati kad je bajram, ne jesti svinjetinu i to je to, takvi su i najveci nacionalisti usput, a takvi najlakse i prelome i prihvate taj zapad(mislim na odricanje vjere) i pred smrt se sjeta da su muslimani.
Ipak postoji manjina koja je pokazalo se kroz historiju dovoljna da odrzi islam u kolektivitetu Bosnjaka, pa ce tako i ostati nadam se do Sudnjeg Dana.
Da li ce evropa prihvatiti nas kao muslimane uveliko ovisi o kojoj zemlji se radi, jer za madjare mu smo prijetnja evropi( valjda sto imaju komplekse jer su ionako mali i ne pripadaju nikom) , franci su slicni pa i sami imaju islamofobicne stavove i zakone, nijemci i englezi su bolji prema nama nego arapi.
Pa nije baš da je manjina...
Dokaz za to ti je nicanje islamskih centara i dzamija po dijaspori gdje god se Bošnjak pojavi, od SADa do Australije, i uglavnom su stvarno puni(iz iskustva i po pričama drugih), a da ne govorim o džamijama po Bosni koje su sada "običnim" danima pune kako do prije 20ak godina ni za ramazan ni Bajram nisu bile, kako starima tako i omladinom. Zatim Medrese- svake godine sve više učenika, hafiza Bošnjaka sve više,itd.
Teško da bi išta od tog bilo da nas je samo 5%
Problem omladine u dijaspori nije vjera, već nacionalni identitet.
Djeca bh. roditelja u gotovo 99% slučajeva čvrsto zadržavaju vjeru, možda su čak i religiozniji od bh. stanovništva. Samo se u tim džamija rijetko kada između sebe govori bosanskim jezikom.
Meni je i to jedan interesantan fenomen.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#119 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

sehohari wrote: 28/05/2023 01:44
GG_1231 wrote: 28/05/2023 01:00

Pa nije baš da je manjina...
Dokaz za to ti je nicanje islamskih centara i dzamija po dijaspori gdje god se Bošnjak pojavi, od SADa do Australije, i uglavnom su stvarno puni(iz iskustva i po pričama drugih), a da ne govorim o džamijama po Bosni koje su sada "običnim" danima pune kako do prije 20ak godina ni za ramazan ni Bajram nisu bile, kako starima tako i omladinom. Zatim Medrese- svake godine sve više učenika, hafiza Bošnjaka sve više,itd.
Teško da bi išta od tog bilo da nas je samo 5%
Problem omladine u dijaspori nije vjera, već nacionalni identitet.
Djeca bh. roditelja u gotovo 99% slučajeva čvrsto zadržavaju vjeru, možda su čak i religiozniji od bh. stanovništva. Samo se u tim džamija rijetko kada između sebe govori bosanskim jezikom.
Meni je i to jedan interesantan fenomen.
Pa nije mu bosanski maternji.
Skole zavrsio na njemackom, u prodavnicama prica na njemackom, radi na njemackom, mozda se zabavlja sa ljudima koji pricaju njemacki, mozda mu vecina drustva prica njemacki.
U dzamijama bosanski svejedno nije potreban, pogotovo ako dolaze pripadnici drugih naroda.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#120 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by sehohari »

Bloo wrote: 28/05/2023 01:49
sehohari wrote: 28/05/2023 01:44

Problem omladine u dijaspori nije vjera, već nacionalni identitet.
Djeca bh. roditelja u gotovo 99% slučajeva čvrsto zadržavaju vjeru, možda su čak i religiozniji od bh. stanovništva. Samo se u tim džamija rijetko kada između sebe govori bosanskim jezikom.
Meni je i to jedan interesantan fenomen.
Pa nije mu bosanski maternji.
Skole zavrsio na njemackom, u prodavnicama prica na njemackom, radi na njemackom, mozda se zabavlja sa ljudima koji pricaju njemacki, mozda mu vecina drustva prica njemacki.
U dzamijama bosanski svejedno nije potreban, pogotovo ako dolaze pripadnici drugih naroda.
U bosanske dzamije ne dolaze pripadnici drugih naroda.

Da, ali mu je i vecina drustva najvjerovatnije hriscanska, u skoli, na poslu i tkd. isto.
Da se zakljuciti da je izgleda zadrzavanje vjerskog identiteta vecini dosta vaznije od zadrzavanja nacionalnog identiteta, a to je vecinom rezultat odgoja.

Mislim da bi se trebalo pricati bosanski u dzamijama, ipak je to ne samo vjerska, vec po mnogo cemu i institucija koja oblikuje identitet i kulturu.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#121 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Bloo »

sehohari wrote: 28/05/2023 01:57
Bloo wrote: 28/05/2023 01:49
Pa nije mu bosanski maternji.
Skole zavrsio na njemackom, u prodavnicama prica na njemackom, radi na njemackom, mozda se zabavlja sa ljudima koji pricaju njemacki, mozda mu vecina drustva prica njemacki.
U dzamijama bosanski svejedno nije potreban, pogotovo ako dolaze pripadnici drugih naroda.
U bosanske dzamije ne dolaze pripadnici drugih naroda.

Da, ali mu je i vecina drustva najvjerovatnije hriscanska, u skoli, na poslu i tkd. isto.
Da se zakljuciti da je izgleda zadrzavanje vjerskog identiteta vecini dosta vaznije od zadrzavanja nacionalnog identiteta, a to je vecinom rezultat odgoja.

Mislim da bi se trebalo pricati bosanski u dzamijama, ipak je to ne samo vjerska, vec po mnogo cemu i institucija koja oblikuje identitet i kulturu.
Znaci svaki narod svoju dzamiju ima? Lijep taj ummet.

Islam tj. dzamija ti oblikuje identitet kao muslimanu valjda? Ako ti oblikuje i kao Bosnjaku onda su to bosnjacke dzamije u ovom slucaju u dijaspori.

Neka mu je i vecina drustva muslimanska, ne mora znaciti da su to Bosnjaci. Ako su i kriscani, moze se druziti sa bos. Hrvatima i Srbima ili Hrvatima i Srbima iz Hrvatske i Srbije sa kojima moze pricati naski...nisu kriscani samo Nijemci.

Osobe koje su rodene i odrasle u drugoj zemlji ili se cak u odrasloj dobi preselile u drugu zemlju (npr. Hemon) nemaju problema da pomire dva identiteta. Biti Bosnjak (porijeklom) i musliman i Nijemac.
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#122 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Comandini »

acousmaticos wrote: 24/05/2023 22:49
Ozimician wrote: 24/05/2023 22:31 Bošnjaci su "fail-ali" u lošem momentu, u 19. stoljeću koje je bilo presudno u Evropi za ekonomiju, prosvjetiteljstvo i nacionalnu svijest. Računaj da je Omer-paša Latas sredinom 19. stoljeća pobio 10-tak hiljada "najviđenijih Bošnjaka", od te sječe bošnjačke elite se Bošnjaci ni dan danas nisu oporavili. U međuvremenu AU -nepovjerenje prema sistemu u svakom smislu (i onom obrazovnom) i tako dobijemo ono što dobijemo.
Pa ta elita su većinom bili feudalne kabadahije koji su se opirali reformskim naporima tadašnjeg Otomanskog Carstva. Veze to nema s nekom buržoazijom evropskog tipa. Znam da je mnogima Husejn-beg Gradaščević svetinja i sve te mantre o Zmaju od Bosne itd., ali iskreno bih radije rekao da se radi o đilkošima nalik ovim korupcionaškim kokošarima koje sada hapse. Uostalom, i bili su izdani od svojih, Rizvanbegovića itd.

Njihov ključni fail je u tome što su kontali da ako mogu Srbi u Smederevskom sandžaku dobiti autonomiju, da što ne bi i oni koji su pripadnici državne vjere u Bosni. Upravo u tome se krije caka njihova katastrofalnog neuspjeha - Osmanlije nisu dale Srbiji autonomiju zato što nisu mogli skršiti njihov ustanak, nego što bi krvavo gušenje ustanka jednog hrišćanskog naroda u Evropi imalo za Carstvo katastrofalne reperkusije u vidu reakcije Rusije, Francuske, Engleske itd.

Kada su par desetljeća kasnije isti ti Osmanlije krenuli da u krvi guše otpor muslimanskih begova u Bosni, jasno da Evropu to nije bilo previše briga, ne treba ni objašnjavati. Ali sve i da su Gradaščevići i ini uspjeli, teško da bi se othrvali otporu hrišćana koji su tada težili da se oslobode vlasti muslimana pod svaku cijenu.
Niti u jednoj drzavi koja je dobila svoju nezavisnost od Osmanskoga carstva silom, osim djelomice u grckoj, nije postojala prava burzoaska elita - Soulioti u Grckoj i Bugarske poglavice su vrlo slicne tvom opisu djilkosa; a da ne pricamo o prekodrinskim knezovima. Naravno, u nekom idealnom svijetu formi tvoje rijeci su tacne, ipak, ovakva vrsta pogleda na Gradascevica je kod nas recidiv iz marksistickog poimanja te pobune za vrijeme Jugoslavije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#123 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Sanjarko »

sehohari wrote: 27/05/2023 21:06
cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Nije zlo, ali je zabranjeno. I to je to.

Islam uopšte ne govori o tome da je alkohol zlo, ipak se koristi i kao dezinfekcija, u nauci. Islam isto tako dozvoljava transplantaciju svinjskog srca, ukoliko je to zadnja opcija.

Međutim, alkohol jeste štetan po tijelo, i iz tog ugla islamski naučnici argumentiraju. Isto tako, svinja se smatra prljavom životinjom (kvalifikaciju koju smatram tačnom).
Islam zabranjuje sve što je štetno po zdravlje ili dovodi do promjene oblika tijela kao Allahovog dara (tetovaže, piercingi i slične "modifikacije" tijela).

Bolje bi ti bilo da se informišeš malo o islamskim propisima, svaki ima svoje obrazloženje. Bolje ti je da tako kreneš nego da ovdje dijeliš svoje neutemeljene priče koje samo dokazuju sopstveni manjak obrazovanja, ali i respekta.

Ovo oko "glasova u planini" neću ni komentarisati.
Neko nekad davno mi rece da svinjetina je kod monoteista zabranjena za jelo, da se razlikuju monoteisti od ostalih tj Muslimani i Jevreji. Ne jedu ni Jevreji svinjetinu. Sad to je neko njegovo promisljanje. Kod Jevreja i Muslimana nije samo to haram za jesti kako znam. Nego i stvece meso tj strv, krv, pa onda zvijeri sta imaju kandze i sl.

Nek me neko ispravi, ali navodio je rabin ovdasnji iz Bosne, onaj mladi, sta Jevreji mogu jesti i sl, ja se iznenadio kad je nabrojao i da je sl kao i kod Muslimana. A alkohol jeste zlo, vise cesce mozda nego sta to nije, jer ljudima je se tesko kontrolisati.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6767
Joined: 20/02/2013 14:14

#124 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by Cherry-Cherry »

Meni je to sve teški primitivizam.
konami666
Posts: 2515
Joined: 11/05/2015 21:57

#125 Re: Bošnjaci, islam i Evropa

Post by konami666 »

Ozimician wrote: 27/05/2023 20:52
cranberries wrote: 27/05/2023 20:41 Ja stvarno ne mogu da poimam da odrasla osoba sazrela sa umom i dalje prica da je alkohol i svinjetina zlo jer je neko prije par stotina godina rekao tako. Usput taj neko je cuo glasove u planini koji su mu govorili sta da pripovjeda.

Zasto sada ne vjerujemo ljudima koji cuju glasove?
Izvini druže, ali svinjetina i alkohol jesu zlo i po vjerskim i po naučnim dokazima, možeš im vjerovati ili ne vjerovati. Niko te ne tjera.
Ali svakako da neko ko ne konzumira to dvoje je na većem stepenu svijesti od onog ko konzumira.

Sinoć smo mogli vidjeti posljedice konzumacije alkohola nažalost.

Tvoje je pravo da vjeruješ ili ne vjeruješ, da konzumiraš šta hoćeš, meso krokodila, drogu, alkohol, nargilu - šta god želiš, ja nemam ništa protiv toga. Neko konzumira i pseće meso, neko se nad tim zgražava. Meni je sve to OK.

Ja sam vrlo liberalnih shvatanja i podržavam da svako radi ono što misli da je za njega najbolje, sve dok ne ugrožava drugoga i nameće agresivno tom drugom.

Tebi su možda te stvari nejasne i ja to poštujem, ali to da govoriš da neko nije sazreo jer vjeruje u to, više govori o tebi, nego o njima. Peace. :thumbup:
Kaže svinjetina je zlo a popuši 4 kutije cigara dnevno i navečer dvije nargile…
Post Reply