Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sabanss
Posts: 4585
Joined: 13/08/2006 11:20

#1576 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

A meni je to razumljivo. Država gleda da zajebe tebe, ti državu. Što opet govori o nama samima.

Toga vjerovatno ima svugdje ali nisu većina. Kad i mi budemo imali većinu ljudi zdravog razuma bit ćemo napredni ali to je višegeneracijski poduhvat. Mi to nećemo dočekati, zato mnogi i odlaze :D
User avatar
Didier
Posts: 2202
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1577 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Zviz sebi doveo maloljetnu Tajlanđanku u Dansku, i sad nama priča o kulturi i kako Bosna ne valja :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Last edited by Didier on 06/12/2022 14:10, edited 1 time in total.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3249
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1578 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

sabanss wrote: 06/12/2022 12:30 A meni je to razumljivo. Država gleda da zajebe tebe, ti državu. Što opet govori o nama samima.

Toga vjerovatno ima svugdje ali nisu većina. Kad i mi budemo imali većinu ljudi zdravog razuma bit ćemo napredni ali to je višegeneracijski poduhvat. Mi to nećemo dočekati, zato mnogi i odlaze :D
Svaka država u određenoj mjeri će zajebati građane.
Neke manje, neke više, ali je tako.
To građani trpe u zamjenu za zaštitu, itd.
"I Tito je krao, ali je ostavio nešto i običnom čovjeku", ako znaš tu priču.

Problem je što je kod nas to način života.
"Ne možeš ti mene malo platiti, koliko ja mogu malo raditi" i tako te narodne umotvorine.
Umjesto da se pokuša skupa ojačati država, pa onda na osnovu toga tražiti prava, itd. ovdje se samo gleda ko će koga prevariti.
Naravno da onda niko neće stvarnu promjenu, kada bi to značilo da ne može raditi što trenutno radi.
Kako će narod tražiti pravnu državu, kad i sam više voli plivati u mutnom?
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#1579 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Koja pljuvačina od pojedinaca po BiH na ovoj temi koja u velikoj mjeri nema veze sa realnošću. Što se tiče hrane, kad god idem turistički u zapadnu Evropu vratim se više gladan nego sit. U restoranu donese mi u tanjiru obrok od tri zalogaja. Toliko o hrani. Javite mi se kada budete dolazili na odmor. Izdajem u blizini Mostara povoljno vikendicu sa bazenom za 150 EUR-a po danu. :mrgreen: :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1580 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Didier wrote: 06/12/2022 12:50 Zviz sebi doveo maloljetnu Tajlanđanku u Dansku, i sad nama priča o kulturi i kako Bosna ne valja :D :D :D :lol: :lol: :lol:
:lol:
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#1581 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Ma generalno svi seruckamo vise nego sto treba (prvi ja, pa onda i ostali).

Moj drug zavrsio pravo, magistrirao 2012.lik smao drzavnu sluzbu ganjao, sve moguce konkurse je apolicirao, ali logicno, nikada se nije zaposlio...ja mu govorio idi kod advokata, radi, uci, peci zanat, pa poslije 2-3 godine sa dobrim iskustvom mozes da rastes i gradis karijeru-kaze necu, oni slabo placaju, a puno se radi :D , i tako sve do 2018. onda se ispali za Njemaqcku da vozi brzu postu i evo vec 4 godine drajva kombi po Frankfurtu, diplomu moze baciti, jer se ozenio, zena nece nazad u Bosnu (jedva pobjegla gore :D )...

Da radimoovdje kao sto gore radimo, ova drzava bi bar 20-30% bila bolja za zivot.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#1582 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Ma jel to nam Zviz dos'o? Heej otkad ga nije bilo, pa tacno je falio. :bih: :D
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#1583 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Čini se da nema većeg meraka nego kad se neki neostvareni dijasporac ispovraća (verbalno) na bilo šta vezano za BiH. To mu dodje kao neka mentalna hrana za frustraciju. To je dijagnoza zvana :"zviz",nebitno da li je to lično on ili neki drugi neostvareni dijasporac sa istom dijagnozom.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#1584 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Iseljenje se isplati ukoliko je riječ o nekoj zapadnoj članici EU, Švicarskoj, Norveškoj,Engleskoj, USA, Kanadi, Australiji, Japanu, J. Koreji, Singapuru i bogatim arapskim zemljama što je otprilike 25 zemalja svijeta. U ostalih 175 zemalja se ne isplati iseljavat😀
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1585 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Mislim da je dijaspora nostalgična više nego BiH-okritična. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1586 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Nierika wrote: 07/12/2022 00:08 Mislim da je dijaspora nostalgična više nego BiH-okritična. :D
To ide u fazama:
1. izuzetna BH-kritičnost - vide se samo negativne stvari u BiH, ne vide se negativne strane tamo
2. selidba - oduševljenje, euforija - puno posla, dobije se i prva "njemačka" plata, puno troškova, ali nekako dobar osjećaj promjene i guranja naprijed
3. prvih godinu dana odlično
4. nakon godinu dana uđe se u neku rutinu, počne se pratiti i tamošnja politika više - jer se naučio jezik valjda, počnu te nervirati tamošnji poitičari i apsurdi
5. nostalgija raste, posjeduje se sad već i dovoljno iskustva sa oba sistema, pa se može uporediti

Eh sad razmišljanja o svemu zavise najviše od ovih stvari:

- da li je čovjek otišao sam ili s porodicom, da li već ima tu gdje je došao neko društvo, poznanike od prije - ako je s porodicom i već ima poznanike - bit će mu super, za samce je skoro nemoguće izgraditi socijalni život (u 30-tim) u stranom društvu, posebno u manjim gradovima.

- odakle je čovjek zapravo došao i gdje je došao, ako neko npr. iz Sarajeva dođe u neko selo u Njemačkoj - njemu će biti ta promjena katastrofa, a ako je neko iz BH voko*ebine došao u Minhen, Frankfurt - njemu će opet biti extra takva promjena.

- posao vani je uglavnom dobar i plata je dobra - oko toga nema brige, sve je na kraju individualna percepcija, pa i ovog stanja u BiH...
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1587 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Ozimician wrote: 07/12/2022 00:34 - da li je čovjek otišao sam ili s porodicom, da li već ima tu gdje je došao neko društvo, poznanike od prije - ako je s porodicom i već ima poznanike - bit će mu super, za samce je skoro nemoguće izgraditi socijalni život (u 30-tim) u stranom društvu, posebno u manjim gradovima.
Ne znam jel moguće otići u Njemačku i sl. a nemati barem poznanike od ranije. :D Ovo drugo zvuči smisleno.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1588 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Imaju barem expats okupljanja na Couchsurfingu i sl a i hrpa naših ljudi.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1589 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 07/12/2022 00:34
Nierika wrote: 07/12/2022 00:08 Mislim da je dijaspora nostalgična više nego BiH-okritična. :D
To ide u fazama:
1. izuzetna BH-kritičnost - vide se samo negativne stvari u BiH, ne vide se negativne strane tamo
2. selidba - oduševljenje, euforija - puno posla, dobije se i prva "njemačka" plata, puno troškova, ali nekako dobar osjećaj promjene i guranja naprijed
3. prvih godinu dana odlično
4. nakon godinu dana uđe se u neku rutinu, počne se pratiti i tamošnja politika više - jer se naučio jezik valjda, počnu te nervirati tamošnji poitičari i apsurdi
5. nostalgija raste, posjeduje se sad već i dovoljno iskustva sa oba sistema, pa se može uporediti
Ma dobro, ovo je samo jedan od mogućih mentalnih algoritama. Nekako se vazda iskristališe jedan od tri zombi stava glede ovog pitanja:

- Zvizovština, u svim njenim manifestnim oblicima, na spektru od "treba li vam para dole" pa do "kod nas u Njemačkoj nema korupcije i političkih problema". :D Utopijska slika života vani u kombinaciji sa potrebom da se pojedinac samoostvaruje pljujući sve one koji ne slijede njegove životne izbore.

- Drugi su ovi što im treba paket poslati u dijasporu. Vječita kuknjava kako je teško, sistem zajeban, nigdje rahatluka kao u Bosni, nema se para, pidžama i radno odijelo. Naravno, ni ne pomišljaju da se vrate, jer šta će narod reći, a i kako bi finansirali vikendicu na moru. Ovako ih zamišljam:

Image

- Treći su mali_jomu style, ćevapenzi morningezi, jedemo ćevape i pitu, s one strane Plive - gajtan trava raste, ostajte ovdje, sunce tuđeg neba vas neće grijati.

I onda ponekad, samo ponekad, pojave se stručnjaci koji uspiju biti sve ovo - istovremeno. :lol:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1590 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Nihilo i dijasporašice. :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1591 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Kakve dijasporašice :?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1592 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Žene kojih trenutno nema. :D Šalim se. Podsjetila me rasprava na Digla_da_kreči (koliko sam upratila da je otišla negdje), a malo i na Sarufinu zbog slike psa, mislim da je jednom pominjala o životinjama nešto.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1593 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Nierika wrote: 07/12/2022 01:24 Žene kojih trenutno nema. :D
Eno Jelene tamo na drugoj temi. :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#1594 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Gdje sam otisla i na sta sam te tacno podsjetila?

Pobrkala si ti mene s nekim drugim dijasporasicama. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1595 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Moguće mada sam sigurna da si išla negdje po Evropi, izgleda ne permanentno nego onda turistički. :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#1596 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

A to sam isla tetki u Njemacku preko raspusta. :lol:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1597 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Nemoguće izbjeći rodbinu. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66124
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1598 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

elcaliente wrote: 05/12/2022 21:52 Problem BiH je najbolje opisao Herr Milanovic.
Prvo sapun pa onda parfem. Sve dok ne bude tako raja ce bjezati iz BiH.
Bukvalno BiH nema nesto posebno ni ponuditi niti da bi zadrzala mlade niti da bi privukla veci kapital.
Urbicid na svakom koraku, prljavstina, smrad,los zrak, bahtost, parkiranje po trotoaru, nekultura, krezubost, rupe na putevima, zeljeznica ne funkcionise, javni prevoz na nivou 1970-te godine, monotona hrana, dijecija igralista razvaljenja itd.
Jedini spas za taj prostor i jeste masovno raseljavanje jer je mentalitet ljudi dole jako cudan.
Z
V
I
Z
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1599 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Dobro al' neće se samo od sebe popraviti.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1600 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Nierika wrote: 07/12/2022 01:42 Dobro al' neće se samo od sebe popraviti.
Drogiraš se večeras. :D
Post Reply