Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5526 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:04
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Da li i Njemci, tj. vi svi koji zivite tamo i radite, imate praksu uplacivati i dodatno penziono, nesto kao 401K u Amerikama? Ako da, kako se to zove i kako funkcionise? :D

Izvinite sto vas peglam i hvala vam na odgovorima, ovo su goruca pitanja pa nek se zna. :skoljka: :D
Teško pitanje, praktično svaka firma nudi neku vrstu dodatnog penzionog osiguranja koje možeš uplaćivati + imaš privatnih koliko hoćeš. To je najmanji problem.

Koliko ljudi to uplaćuju, ne znam. Pričao sam sa nekim starim Njemcima na tu temu, jedan mi je rekao bukvalno "žao mi je što nisam te pare ostavljao pod dušek", recimo dosta ih uplaćuje osiguranje za starački dom, tj. ako budu trebali u dom, da im to osiguranje pokriva, jer trebaju trenutno 2,5x penzije da platiš mjesec doma.

Problem postaje i to što sad u penziju ideš sa 67 god, razmatra se da se granica digne na 70 god, pa je onda isplativost uplaćivanja takvih osiguranja još više upitna, a životni troškovi su porasli i ima manje novca "za sa strane".

(naravno, ovo uplaćuješ od netto plate, tako da nemaš porezne olakšice + kad kreneš to naplaćivati, država ti to oporezuje full)
Last edited by Ozimician on 31/03/2023 22:10, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5527 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:56

Kolika je prosječna netto penzija u Njemačkoj, imaš li te podatke?
Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Prosječna plata u BiH je 1200 maraka, pa je rijetko ko ima.

Prosječna penzija je nekih 700-800 eura, za običan radni vijek.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5528 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 31/03/2023 22:09
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Prosječna plata u BiH je 1200 maraka, pa je rijetko ko ima.

Prosječna penzija je nekih 700-800 eura, za običan radni vijek.
Ja sam negdje pročitao da je medijan trenutno nešto iznad 900€, ali me nemoj držati za riječ.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5529 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 22:02
elcaliente wrote: 31/03/2023 22:01

Oko 180 eur manje po internet racunalu.
Pa to je podnošnjivo, ja sam negdje pročitao da to ide i do 30% manje - možda za ove koji se isele iz Njemačke u penziji ?
To je drugo oni naravno vise odbitaka imaju.
Nemoj zaboraviti da je progresivno odbijanje.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5530 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:04
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Da li i Njemci, tj. vi svi koji zivite tamo i radite, imate praksu uplacivati i dodatno penziono, nesto kao 401K u Amerikama? Ako da, kako se to zove i kako funkcionise? :D

Izvinite sto vas peglam i hvala vam na odgovorima, ovo su goruca pitanja pa nek se zna. :skoljka: :D
Naravno. Ja imam privatno penziono koje sam poceo uplacivati sa 20 godina starosti, a sadasnja firma mi uplacuje u jos jedno dodatno penzino osiguranje.
Tako da imam drzavno, privatno i to od firme.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5531 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 22:12
Ozimician wrote: 31/03/2023 22:02

Pa to je podnošnjivo, ja sam negdje pročitao da to ide i do 30% manje - možda za ove koji se isele iz Njemačke u penziji ?
To je drugo oni naravno vise odbitaka imaju.
Nemoj zaboraviti da je progresivno odbijanje.
Pa da, mene to od Njemačke najviše odbija, to progresivno odbijanje u svemu, dakle što se više trudiš i radiš - više dobije od toga država, nego ti xD

+ jedne pare se 50x oporezuju, u šta god da uložiš od svoje netto plate, oporezovano je, penzija oporezovana, osiguranja oporezovana, PDV plaćaš na kupovinu...
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5532 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 31/03/2023 22:09
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Prosječna plata u BiH je 1200 maraka, pa je rijetko ko ima.

Prosječna penzija je nekih 700-800 eura, za običan radni vijek.
Sve zavisi sta si radio, naravno ovi losije placeni poslovu tipa prodavac, brza posta, frizeri i sta ja znam da imaju max 800 stoja.
Ali to je fer, jer nisu vise ni uplacivali u fond.
Po meni je Njemacko drzavno penziono osiguranje jako fer napravljeno, koliko para toliki muzike.
Pa i da imas penziju 50 eur oni ti uredno plate tvojih 50 eur jer toliko si uplacivao.
A uvjek ima mogucnost da se dodatno privatno osiguras.
Ja upacujem privatno penziono kod Allianz vec 22 godine.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5533 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

elcaliente wrote: 31/03/2023 22:19
sehohari wrote: 31/03/2023 22:09

Prosječna plata u BiH je 1200 maraka, pa je rijetko ko ima.

Prosječna penzija je nekih 700-800 eura, za običan radni vijek.
Sve zavisi sta si radio, naravno ovi losije placeni poslovu tipa prodavac, brza posta, frizeri i sta ja znam da imaju max 800 stoja.
Ali to je fer, jer nisu vise ni uplacivali u fond.
Po meni je Njemacko drzavno penziono osiguranje jako fer napravljeno, koliko para toliki muzike.
Pa i da imas penziju 50 eur oni ti uredno plate tvojih 50 eur jer toliko si uplacivao.
A uvjek ima mogucnost da se dodatno privatno osiguras.
Ja upacujem privatno penziono kod Allianz vec 22 godine.
Pa većina našeg naroda upravo radi OFR poslove.

I da, jeste fer, ali to ne znači da je sistem u redu.

Holandija, Austrija, Francuska... svugdje su tu penzije veće.

Ne moram ti govoriti kako penzioneri u Njemačkoj žive sa 700 eura. Da nekim nije skupljanja flaša, teško bi izdržali mjesec.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5534 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 22:15
elcaliente wrote: 31/03/2023 22:12

To je drugo oni naravno vise odbitaka imaju.
Nemoj zaboraviti da je progresivno odbijanje.
Pa da, mene to od Njemačke najviše odbija, to progresivno odbijanje u svemu, dakle što se više trudiš i radiš - više dobije od toga država, nego ti xD

+ jedne pare se 50x oporezuju, u šta god da uložiš od svoje netto plate, oporezovano je, penzija oporezovana, osiguranja oporezovana, PDV plaćaš na kupovinu...
Ali penziju nisi oporezovao, odbijaju ti prije poreza od brutto plate. I tu si kao radnik u plusu sta da ti se odbija od neta, to bi bio problem. Premala osnovica i mala penzija onda.

A za ostalo si u pravu, masinerija prava, jako pametan sistem.
Dovezu sebi izbjeglice, daju im 550 eur pomoci za hranu i kroz pdv im odmah direktno uzmi 200 a sa ostalim parama podrzavaju izbjeglice privredu.
Jako pametan sistem za ubranje poreza.
BiH treba samo kopirati.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5535 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 22:24
Ozimician wrote: 31/03/2023 22:15

Pa da, mene to od Njemačke najviše odbija, to progresivno odbijanje u svemu, dakle što se više trudiš i radiš - više dobije od toga država, nego ti xD

+ jedne pare se 50x oporezuju, u šta god da uložiš od svoje netto plate, oporezovano je, penzija oporezovana, osiguranja oporezovana, PDV plaćaš na kupovinu...
Ali penziju nisi oporezovao, odbijaju ti prije poreza od brutto plate. I tu si kao radnik u plusu sta da ti se odbija od neta, to bi bio problem. Premala osnovica i mala penzija onda.

A za ostalo si u pravu, masinerija prava, jako pametan sistem.
Dovezu sebi izbjeglice, daju im 550 eur pomoci za hranu i kroz pdv im odmah direktno uzmi 200 a sa ostalim parama podrzavaju izbjeglice privredu.
Jako pametan sistem za ubranje poreza.
BiH treba samo kopirati.
Ja iskreno ne vjerujem u ovaj sistem i mislim da će vrlo brzo pasti ako ne bude previše reformi, ne zato što je Njemačka loša - nego zato što je ostale zemlje pretiču (mislim na Z. Evropu naravno), čim imigracija skrene u drugom pravcu i Njemačka krene gubiti stanovništvo, taj sistem pada samo tako. Za sad ih iznad vode drži jedino što imaju konstantan priliv mlade strane radne snage, ali mnogo poreza nikome ništa nije dobro donijelo.

Švedska je dobar primjer kako porezima uništiti vrhunsku zemlju.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5536 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 31/03/2023 22:22
elcaliente wrote: 31/03/2023 22:19

Sve zavisi sta si radio, naravno ovi losije placeni poslovu tipa prodavac, brza posta, frizeri i sta ja znam da imaju max 800 stoja.
Ali to je fer, jer nisu vise ni uplacivali u fond.
Po meni je Njemacko drzavno penziono osiguranje jako fer napravljeno, koliko para toliki muzike.
Pa i da imas penziju 50 eur oni ti uredno plate tvojih 50 eur jer toliko si uplacivao.
A uvjek ima mogucnost da se dodatno privatno osiguras.
Ja upacujem privatno penziono kod Allianz vec 22 godine.
Pa većina našeg naroda upravo radi OFR poslove.

I da, jeste fer, ali to ne znači da je sistem u redu.

Holandija, Austrija, Francuska... svugdje su tu penzije veće.

Ne moram ti govoriti kako penzioneri u Njemačkoj žive sa 700 eura. Da nekim nije skupljanja flaša, teško bi izdržali mjesec.
Skupljanjem flasa postaju samostalni privrednici koji uz to ne placaju porez.
Treba biti fer pa kako god da je, neka svako dobije ono sto je zaradio.
Ili se skoluj ili placaj sebi privatno dodatno penziono.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#5537 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Nedavno ste spominjali na temi da vecina Njemaca nema svoju nekretninu.

Zanima me postoje li socijalni jeftiniji stanovi i kada se penzionisu kako sebi priuste stanovanje od male penzijice?

I generalno postoji li neki program za stanovanje za low income gradjane?
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5538 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 22:27
elcaliente wrote: 31/03/2023 22:24

Ali penziju nisi oporezovao, odbijaju ti prije poreza od brutto plate. I tu si kao radnik u plusu sta da ti se odbija od neta, to bi bio problem. Premala osnovica i mala penzija onda.

A za ostalo si u pravu, masinerija prava, jako pametan sistem.
Dovezu sebi izbjeglice, daju im 550 eur pomoci za hranu i kroz pdv im odmah direktno uzmi 200 a sa ostalim parama podrzavaju izbjeglice privredu.
Jako pametan sistem za ubranje poreza.
BiH treba samo kopirati.
Ja iskreno ne vjerujem u ovaj sistem i mislim da će vrlo brzo pasti ako ne bude previše reformi, ne zato što je Njemačka loša - nego zato što je ostale zemlje pretiču (mislim na Z. Evropu naravno), čim imigracija skrene u drugom pravcu i Njemačka krene gubiti stanovništvo, taj sistem pada samo tako. Za sad ih iznad vode drži jedino što imaju konstantan priliv mlade strane radne snage, ali mnogo poreza nikome ništa nije dobro donijelo.

Švedska je dobar primjer kako porezima uništiti vrhunsku zemlju.
To ako i kada se desi na nama ce se zeleniti trava.
Ja bi se ozbiljno puno vise zabrinuo da zivim u BiH.
Zemlja dozvljava bukvalni egzodus i vjerovatno je vec dosla do tacke gdje vise nikada nece moci vratiti na staro.
Mislim da niti politicari niti ljudi koji dolze zive ne vide posljedice koje ce se brutalno osjetiti za 5-10 godina.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5539 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:28 Nedavno ste spominjali na temi da vecina Njemaca nema svoju nekretninu.

Zanima me postoje li socijalni jeftiniji stanovi i kada se penzionisu kako sebi priuste stanovanje od male penzijice?

I generalno postoji li neki program za stanovanje za low income gradjane?
Postoji naravno, stane u red cekas, mozda dobije stan za 5 godina a mozda nikada.
Imas i puno smjestaja za ljude u potrebi.
Pa tu zive po 5-6 u sobi oni koji nemogu sebi vise kiriju priustiti u starosti.
Bas kod mog posla ima takav smjestaj.

Inace u Njemackoj je moderno zivjeti sa cimerima.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#5540 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Nemam vise zelju da se docepam Njemacke. :cry:
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5541 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:36 Nemam vise zelju da se docepam Njemacke. :cry:
Pa sve zavisi gdje hoces u Njemacku.
U istocnoj Njemackoj osim Leipziga ces uvjek dobiti jeftinije i brzo stan.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5542 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:36 Nemam vise zelju da se docepam Njemacke. :cry:
Pa gdje sad živiš ?
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5543 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Znam da.dosta ljudi dolazi u BiH i popravlja zube i pravi navlake i implantate.Duplo je jeftinije.Znam slučaj čovjeka koji je došao iz Njemačke da.uradi snimak magnetske rezonance jer se tamo dugo čekalo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5544 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

nikeze wrote: 01/04/2023 08:46 Znam da.dosta ljudi dolazi u BiH i popravlja zube i pravi navlake i implantate.Duplo je jeftinije.Znam slučaj čovjeka koji je došao iz Njemačke da.uradi snimak magnetske rezonance jer se tamo dugo čekalo.
Ceka se i u BiH. Ali u BiH mozes da platis i da preko reda dodjes
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5545 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

nikeze wrote: 01/04/2023 08:46 Znam da.dosta ljudi dolazi u BiH i popravlja zube i pravi navlake i implantate.Duplo je jeftinije.Znam slučaj čovjeka koji je došao iz Njemačke da.uradi snimak magnetske rezonance jer se tamo dugo čekalo.
Sve zavisi sta je za nekoga dugo. Evo u Minhenu sam ja cekao na MRT 2 dana i jednom 5 dana jer taj dijagnosticki centar kod mog posla nije imao termin za vrijeme moje radne pauze.
Evo uskoro trebam na CT i nisam htio da uzmem uputnicu jos jer se termin moze dobiti isti dan ili sutra kada nazoves.
U Minhenu imas vise tih privatnih dijagnostickih centara.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5546 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

elcaliente wrote: 01/04/2023 09:25
nikeze wrote: 01/04/2023 08:46 Znam da.dosta ljudi dolazi u BiH i popravlja zube i pravi navlake i implantate.Duplo je jeftinije.Znam slučaj čovjeka koji je došao iz Njemačke da.uradi snimak magnetske rezonance jer se tamo dugo čekalo.
Sve zavisi sta je za nekoga dugo. Evo u Minhenu sam ja cekao na MRT 2 dana i jednom 5 dana jer taj dijagnosticki centar kod mog posla nije imao termin za vrijeme moje radne pauze.
Evo uskoro trebam na CT i nisam htio da uzmem uputnicu jos jer se termin moze dobiti isti dan ili sutra kada nazoves.
U Minhenu imas vise tih privatnih dijagnostickih centara.
I u BiH su privatni dijagnostičku centri i MR košta 500 km.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5547 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Ima varijanta tzv zadružni stan. Oko 11% Nijemaca to koristi.Gledao sa na oglasima jedan stan je Kelnu koštao 50 000 Eura. U stvari kupuješ doźivotno pravo korištenja i dioničarstvo u stambenoj zadruzi i nasljeđivanne tog prava djeci, ali ne i pravo vlasništva. Ako većina dioničara donese neku odluku moraš je poštovati iako si protiv npr sanacije krova,utopljavanje itd.što je skupo. Zadruga može investirati u druge nekretnine i banrotirati i to je rizik da snosiš troškove.Nakon dugo godina nekom daju i otkup stana ponekad. Ako napuštaš stan možeš dobiti natrag novac ali puno čekaš. Elem zamki ima dosta.
Penzije su 40 Eura puta broj godina staža, oporezovane su porezom na dohodak i zdravstvenim osiguranjem osim ako se vratiš u BiH, tada nema odbitaka.
Last edited by nikeze on 02/04/2023 07:53, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5548 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

nikeze wrote: 01/04/2023 09:56
elcaliente wrote: 01/04/2023 09:25

Sve zavisi sta je za nekoga dugo. Evo u Minhenu sam ja cekao na MRT 2 dana i jednom 5 dana jer taj dijagnosticki centar kod mog posla nije imao termin za vrijeme moje radne pauze.
Evo uskoro trebam na CT i nisam htio da uzmem uputnicu jos jer se termin moze dobiti isti dan ili sutra kada nazoves.
U Minhenu imas vise tih privatnih dijagnostickih centara.
I u BiH su privatni dijagnostičku centri i MR košta 500 km.
Pa dobro kome se isplati, to kod nas snosi sve osiguranje.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#5549 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:28 Nedavno ste spominjali na temi da vecina Njemaca nema svoju nekretninu.

Zanima me postoje li socijalni jeftiniji stanovi i kada se penzionisu kako sebi priuste stanovanje od male penzijice?

I generalno postoji li neki program za stanovanje za low income gradjane?
U Njemackoj imas vise varijanti kako doci do jeftinijeg stana ili stana koji ti na neki nacin finansira budjet:

1.Ukoliko radis u firmi koja je gradska ili drzavana.Imas pravno na nesto sto se zove Staatsbedienstetenwohnung.Stanovi su dosta jeftiniji od normalnih ali moras na listu za cekanje koja je podijeljena u 3 kategorije.
Ukratko Kat 1 porodice sa malom djecom,ljudi koji su novi u gradu,ljudi sa posebnim potrebama bla bla bla pa sve do kategorije 3, samac koji ima stan i hoce da se seli onako.

2.Wohngeld. To je kao doplatak ukoliko imas malu platu,ili novac nije dovoljan za finansiranje normalnog zivota.

3.I stan koji placa job centar ukoliko nemas posao.

Ovo varira od pokrajine do pokrajine,neke imaju jos neke varijante ali ovo su osnovne 3 koje vrijede za citavu drzavu.

https://www.bmwsb.bund.de/Webs/BMWSB/DE ... tikel.html

Ovdje mozes otprilike izracunati koliko mozes dobiti para od drzave ako si sa niskom platom.

Socijalni sistem je jos uvijek takav da niko ko ne zeli da zivi na ulici to ne mora. Hartz 4 (socijala jos uvijek iznosi oko 450-500 eura mjesecno+ placen stan) naravno nije bajno ali je ok.


Sve cesce se spominje i "bedingungsloses grundeinkommen" ali to jos nije ni blizu nekom ozbiljno razradjenom planu ili ideji
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5550 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sehohari wrote: 31/03/2023 22:09
Prosječna plata u BiH je 1200 maraka, pa je rijetko ko ima.


[/quote]

Možda u tvom krugu.

U mom rijetko ko ima niže od dvije milje.
Post Reply