Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1726 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sabanss wrote: 09/12/2022 09:10
n+1 wrote: 09/12/2022 08:36 Aha, znači to ipak nije redovna cifra za seniora u Sarajevu, nego "ima ih", koji pri tome još moraju dodatno se angažirati da bi zarađivali kao u što zarađuje prosječan senior u Njemačkoj. Lijepo što si dodatno precizirao, samo što tako postavljeno stvar zvuči kao da Bosna i Njemačka uopće nisu uporedive za devove. Može dev zarađivati i više nego u Njemačkoj ako radi tri posla, je l'.

Imaš kod nas developera koji rade za 2k maraka (uđi na Reddit IT Poslodavci, pa pročitaj tužne priče). Tako da stvarno ne razumijem zašto bi u tom rasponu od 2k do 6k gornju granicu uzimao kao nekakvo pravilo? To što znaš seniora koji zarađuje 5k i može zarađivati kao Švabo, ako pored osnovnog posla prihvati i dodatno rad honorarno, ne znači da "se u BiH zarađuje skoro isto u apsolutnim iznosima kao u Njemačkoj", što je citat tvoje izjave.

Hajde da svi kolektivno manje bombamo na ovoj temi.
Dev u Njemačkoj ne može imati tri posla sa strane lagano jer postoji porezna i nije se baš zajebavati sa tim. Plata koju sam naveo sa BH je više redovna nego vanredna i iskreno ne znam tačnu statistiku. Znam da u bilo kojoj od tri grane: Dev, QA, DevOps, ljudi koje ja znam imaju znatno veću cifru od te koju ti spominješ ali ne mogu svoje zapažanje tu koristiti kao argument. 2k KM je možda plata u državnim preduzećima (mislim da je nedavno porezna tražila DB admina za 1850KM + TO i prevoz što je tu negdje).

I btw ima seniora i u DE koji uzimaju 80k ako ćemo tako, isto kao što vjerujem da u Sarajevu ima seniora koji imaju CEO rang plata jer tim ljudima toliko vrijede.

Poenta koju sam htio da kažem je da ima ljudi koji ne idu zbog para i da se pare u nekim zanimanjima mogu i u BH zaraditi ali ljudima ne valja sve ostalo. Od mene dosta na ovoj temi, ne dijelim mišljenje vas nekolicine kojima je u BH dobro i stava sam da je najgora Njemačka ili zemlja po volji zapadne Europe deset klasa iznad najbolje BH. No svako ima svoje prioritete i životne stavove ali činjenica je da ljudi odlaze i da će odlaziti i da mi kao društvo smo u par generacija osuđeni na propast zbog te činjenice. Pametni će svojoj djeci obezbjediti bolju budućnost ali to je valjda prirodna selekcija, jbg ga.
Ima porezna i u Bosni. Nije ništa manje zajebana. Znam ja tačnu statistiku i prosječne plate koje vodeće IT firme daju su znatno ispod cifri koje spominješ.

Ljudi koji odlaze u Njemačku sa ovdašnjih dev pozicija nisu glupsoni. Primiti istu platu u Njemačkoj kao i ovdje značilo bi efektivno pristati na smanjenje plate. Insistirati da je to masovna pojava - dev odlazi u zemlju s većim troškovima, ali istom platom, iz nekih političkih ili društvenih razloga - potpuno je neozbiljno. Možda politički ili društveni razlozi zaista igraju ulogu, ali tek nakon što je finansijska isplativost poteza neupitna.

Samim tim, to što postoje sekundarni razlozi, ne znači kako finansijska računica nije primarna. Kao što rekoh ranije, lijepo je uzeti domaći proizvod u marketu, ali prvo ćeš mu pogledati cijenu. Tek kada se uvjeriš da cijena odgovara tvom ličnom interesu, nastupa priča o kolektivnom interesu.
Last edited by n+1 on 09/12/2022 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72879
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1727 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

koja budala bi išla u Njemačku da radi za 5k ako ovdje ima 5k? :mrgreen:
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#1728 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sonron »

Te visoke plaćene poslove u Katru je moguće dobiti ako imaš iskustva ali friško iz škole teško je dobiti posao. Taj tvoj član porodice je vjerovatno radio i u Emiratima možda pa zato toliko i zarađuje, ako će te Arap plaćati puno para moraš imati znanje i dokaze da si nešto uradio. Moraš razumijeti isto da velik broj ljudi neće da radi po 16 sati ko taj tvoj ili 12 sa bi zaradio 20.000KM, ljudi hoće rahat posao od 8 sati, slobodan vikend i to je to. Katar ne pruža takve uslove, ko je htio otići u Katar ili Emirate otišao je prije 10-20 godina, sada je generalno teško se izboriti za dobro plaćen posao dole jer imaš samo konkurencije i Indije/Arapskih zemalja i koji će raditi za manju platu... dok na zapadu znaš da si osiguran da te neće neki Arap/Indijac zamijeniti jer je rekao radit će jeftinije za 300€
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1729 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Velkoski wrote: 09/12/2022 09:38 koja budala bi išla u Njemačku da radi za 5k ako ovdje ima 5k? :mrgreen:
Sve idealista do idealiste u Bosni. Ka'e, nema veze što će mi gore ostati manje para, važno je da su satovi na trgovima punktualni.

Da su oni koji su otišli iz ovog društva zaista tako razmišljali, mi bismo ovdje odavno imali uređeno društvo.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#1730 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Velkoski wrote: 09/12/2022 09:38 koja budala bi išla u Njemačku da radi za 5k ako ovdje ima 5k? :mrgreen:
5k EUR vs 5k BAM :-D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#1731 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

gidra wrote: 09/12/2022 09:27 Razmišlja li iko o arapskim zemljama?
Te su dobre samo za otici par godina, ubiti dobre pare, i onda u neku normalnu zemlju. A na mjestu je i komentar iznad da moras biti strucnjak da bas velike pare uzmes.

U prosloj firmi sam radio dosta sa nasom centralom gdje je bilo ljudi sa svih strana, konkretno i par ljudi blizu arapskih zemalja (npr jedan je iz Egipta) koji su isli tamo raditi i ubili pare jesu, al su i ti ljudi koji su puno blize arapima nego mi (mada znam da se oni medjusobno mrze) izdrzali po 5-10 godina i rekli sad imam dovoljno para, Evropo majko eto me da zivim zivot. Bar ti koje sam upoznao rade za puno manje cifre u Becu (i dalje je to nekih 4-5k neto mjesecno) al su s arapskim parama osigurani da se sad mogu zajebavati, raditi za manje al gdje im je bolje izvan posla.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#1732 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Rekao sam da neću više ali slučajno znam malo više o ovome iz prve ruke. Katar i zaljevske zemlje su dobre za mlatnuti pare kome trebaju ali ljudi pobjegnu iz istih razloga zbog kojih bježe i iz Bosne. Mobing, mikromenadžment, loša klima, skupo ili nedostupno školstvo, skupo zdravstvo, popišano društvo ukratko. Eno ih u Njemačkoj :) Po vašoj logici bi trebali ostati tamo.

Jedan od glavnih likova za IT security WC-a u Qataru je Bosanac iz Visokog čini mi se. Tražio je ljude sa naših prostora.... Moglo se finih para uzeti ko je htio i znao.

Uglavnom momci i djevojke kad dobijete djecu ili ne daj Bože obolite skontat ćete da 5k u SA i 5k u Frankfurtu nije isto.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72879
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1733 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

konoplja wrote: 09/12/2022 09:44
Velkoski wrote: 09/12/2022 09:38 koja budala bi išla u Njemačku da radi za 5k ako ovdje ima 5k? :mrgreen:
5k EUR vs 5k BAM :-D
ma mislio sam na 1 - 1 :D

Ovdje ko zarađuje 5k sigurno ne radi za domaće lordove, tako da problemi sa "mobingom" i svim ostalim ili ne postoje ili postoje i vani u istoj mjeri. To sve ostalo što si nabrojao je lako rJešivo kada imaš para, osim ako ne misliš da sa samo 5k u Frankfurtu je nešto kao bolje po tom pitanju?

Uostalom, sve to ovisi od osobe do osobe, nemamo svi iste prohtjeve. Ja nikada ne bih otišao vani za iste pare jer apsolutno ne vidim logiku u tome, neko možda vidi
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1734 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Velkoski wrote: 09/12/2022 09:58
konoplja wrote: 09/12/2022 09:44

5k EUR vs 5k BAM :-D
ma mislio sam na 1 - 1 :D

Ovdje ko zarađuje 5k sigurno ne radi za domaće lordove, tako da problemi sa "mobingom" i svim ostalim ili ne postoje ili postoje i vani u istoj mjeri. To sve ostalo što si nabrojao je lako rJešivo kada imaš para, osim ako ne misliš da sa samo 5k u Frankfurtu je nešto kao bolje po tom pitanju?

Uostalom, sve to ovisi od osobe do osobe, nemamo svi iste prohtjeve. Ja nikada ne bih otišao vani za iste pare jer apsolutno ne vidim logiku u tome, neko možda vidi
Mislio si 5k bam vs 2,5k eur?

Ne radi se vani za 2,5k eur
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72879
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1735 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

-.-

nebitno čega, bitno da je ista cifra, u omjeru 1:1 :mrgreen:
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#1736 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by gidra »

Dope_Man wrote: 09/12/2022 09:47
gidra wrote: 09/12/2022 09:27 Razmišlja li iko o arapskim zemljama?
Te su dobre samo za otici par godina, ubiti dobre pare, i onda u neku normalnu zemlju. U prosloj firmi sam radio dosta sa nasom centralom gdje je bilo ljudi sa svih strana, konkretno i par ljudi blizu arapskih zemalja (npr jedan je iz Egipta) koji su isli tamo raditi i ubili pare jesu, al su i ti ljudi koji su puno blize arapima nego mi (mada znam da se oni medjusobno mrze) izdrzali po 5-10 godina i rekli sad imam dovoljno para, Evropo majko eto me da zivim zivot. Bar ti koje sam upoznao rade za puno manje cifre u Becu (i dalje je to nekih 4-5k mjesecno) al su s arapskim parama osigurani da se sad mogu zajebavati, raditi za manje al gdje im je bolje izvan posla.
on je planirao isto tako otići na par godina, ali se zadržao puno više i ne planira ići nigdje-kaže do penzije koju neće imati nikada :D , pogotovo ne u zapadnu Evropu, u procesu otvaranja svoje firme dole, našao Arapa koji će garantirati za njega. Sad ima neku ulogu direktora/vodećeg u firmi koja je u vlasništvu naravno Arapa i nikakvog mobinga od strane mikromenadženta nema, može samo on jebat druge :D, ima par ljudi u Bosni koji rade za njega. Dijelove poslova koje ne stiže da završi delegira ljudima u Bosni i koje plati više nego što bi im privatnici ovdje plaćali. Ranije isto tako nikada nije doživljavao neku vrstu mobinga. Radi puno što jest, jest. Ali stalno i putuje, u Bosni je često (više nego dijaspora iz Njemačke), a i po svim stranama svijeta.

Da odgovorim za iskustvo, radio kod privatnika za 1200 KM...sad je na dijelu projekta izgradnje staze za Formulu 1 i Moto GP, vodi dio ispred firme u kojoj radi, učestvovao i u izgradnji sadržaja za svjetsko.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1737 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Velkoski wrote: 09/12/2022 09:38 koja budala bi išla u Njemačku da radi za 5k ako ovdje ima 5k? :mrgreen:
ona koja ne moze da dise zimi
ja znam curu koja se odselila, jer se gusila od smoga
bas ono napadi kaslja i gusenje

znam lika koji je imao sigurno vise od 3500 KM platu (u jednom stranom predstavnistvu) i otisao na 2000 eur vani
to mu je bila pocetna plata, poslije se povecala
razlog djeca, skola, drugi svjetonadzori (katolik je i odselio se u zemlju u kojoj je vecinsko katolicko stanovnistvo)

znam udatu zenu koja ima US pasos a zivi u Sarajevu zbog mame
neka patoloska veza majka-kcerka
i muz i djeca joj govore hajmo u Ameriku, jok mater i tacka
a mater nece u Ameriku


kompletna ova tema je vezana iskljucivo za licne razloge
nema pravila
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1738 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 09/12/2022 08:53
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 08:45 @Ozimician
Fazon je u tome sto polozen certifikat nije 100% dokaz da znas jezik. Na prvom produzenju vize zena mi je rekla da bolje pricam od mnogih sa b1 certifikatom. Kada se covjek oslobodi i navikne, to bolje ide.
Naveo sam moju suprugu kao primjer da se moze pricati bez tog otezavanja. Zavrsila je germanistiku kod nas u BiH i nakon toga radila par godina za njemacku firmu u BiH. Znaci, bosanski joj je maternji jezik, ali dosla je dotle da njemacki prica bez problema.
Mozda je to 20-30% u dosta slucajeva, sve zavisi od osobe do osobe i ne moze se generalizovati.
Slazem se da certifikat nije 100% dokaz da znas jezik, ali jeste neki najobjektivni pokazatelj koji postoji jer ukljucuje - pisanje, razgovor, slusanje i citanje.

A to sto ti je neko rekao da bolje govoris nego neko XY, i meni su odmah po dolasku u Njemacku rekli da bolje govorim nego vecina Ausländera koji su tu 10+ godina i sve to stoji. Ja se odlicno snalazim s njemackim, od pocetka nisam imao ama bas nikakvih problema sto se jezika tice i vjerujem da ni ti nemas problema s jezikom generalno.

Ali ovo sto @Didier navodi - poslovna komunikacija na visokom nivou zahtjeva energiju i na maternjem jeziku, a na stranom (njemacki, francuski..) - zahtjeva jos 20-30% vise energije i vremena.

Eh sad, uzimati za primjer nekog ko je prof. njemackog kao model - "moze se pricati kao maternji", jednostavno iz ociglednih razloga - ne stoji.

@skafiskafsnjak
Ja ti želim da pričaš njemački kao i ona, ali kad dođeš u uredski posao, vidjećeš da to ne ide baš tako. Problem je u tome što ti je potrebno mnogo vremena da ga usavršiš kao neko ko je studirao germanistiku. Ne možeš to porediti ni sa čim.

Govorim ti jaranski, nisam zloban i ne želim da te obeshrabrim, ako ti imaš kuveta da učiš, onda super. Ni meni jezik nije naprezao mozak dok sam studirao i radio na recepciji hotela, pričao holandski sa svakim sedmim gostom, a ostalo engleski, sve ista konverzacija svaki dan, ali kad kreneš raditi u marketingu i/ili komunikacijama u nekoj firmi, to je dvadeset nivoa iznad.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1739 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Blixen wrote: 09/12/2022 10:13 znam lika koji je imao sigurno vise od 3500 KM platu (u jednom stranom predstavnistvu) i otisao na 2000 eur vani
to mu je bila pocetna plata, poslije se povecala
razlog djeca, skola, drugi svjetonadzori (katolik je i odselio se u zemlju u kojoj je vecinsko katolicko stanovnistvo)
Dabogda mu potomci postali popovi...
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1740 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Didier wrote: 09/12/2022 10:25
Blixen wrote: 09/12/2022 10:13 znam lika koji je imao sigurno vise od 3500 KM platu (u jednom stranom predstavnistvu) i otisao na 2000 eur vani
to mu je bila pocetna plata, poslije se povecala
razlog djeca, skola, drugi svjetonadzori (katolik je i odselio se u zemlju u kojoj je vecinsko katolicko stanovnistvo)
Dabogda mu potomci postali popovi...
mislis biskupijski svećenici ili ti fratri
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1741 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Blixen wrote: 09/12/2022 10:28
Didier wrote: 09/12/2022 10:25

Dabogda mu potomci postali popovi...
mislis biskupijski svećenici ili ti fratri
Isti kurac...

Ustvari, dabogda se poudali, poženili s Marokancima ili Turcima, to je još bolje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1742 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 10:23
Ozimician wrote: 09/12/2022 08:53

Slazem se da certifikat nije 100% dokaz da znas jezik, ali jeste neki najobjektivni pokazatelj koji postoji jer ukljucuje - pisanje, razgovor, slusanje i citanje.

A to sto ti je neko rekao da bolje govoris nego neko XY, i meni su odmah po dolasku u Njemacku rekli da bolje govorim nego vecina Ausländera koji su tu 10+ godina i sve to stoji. Ja se odlicno snalazim s njemackim, od pocetka nisam imao ama bas nikakvih problema sto se jezika tice i vjerujem da ni ti nemas problema s jezikom generalno.

Ali ovo sto @Didier navodi - poslovna komunikacija na visokom nivou zahtjeva energiju i na maternjem jeziku, a na stranom (njemacki, francuski..) - zahtjeva jos 20-30% vise energije i vremena.

Eh sad, uzimati za primjer nekog ko je prof. njemackog kao model - "moze se pricati kao maternji", jednostavno iz ociglednih razloga - ne stoji.

@skafiskafsnjak
Ja ti želim da pričaš njemački kao i ona, ali kad dođeš u uredski posao, vidjećeš da to ne ide baš tako. Problem je u tome što ti je potrebno mnogo vremena da ga usavršiš kao neko ko je studirao germanistiku. Ne možeš to porediti ni sa čim.

Govorim ti jaranski, nisam zloban i ne želim da te obeshrabrim, ako ti imaš kuveta da učiš, onda super. Ni meni jezik nije naprezao mozak dok sam studirao i radio na recepciji hotela, pričao holandski sa svakim sedmim gostom, a ostalo engleski, sve ista konverzacija svaki dan, ali kad kreneš raditi u marketingu i/ili komunikacijama u nekoj firmi, to je dvadeset nivoa iznad.
Ja nisam nijednom rekao da pricam dobro i da je meni prelagano oko jezika. Samo sam rekao da su me posao i ljudi u BiH vise cijedili nego sto me cijedi posao, jezik i sve ostalo ovdje. Na pocetku je teze bilo s jezikom nego sto je to sada. Covjek uci uvijek.
I svjestan sam toga oko jezika i upravo zbog toga tek sada pokusavam da "prevedem" diplomu i trazim drugi posao.

Ti si to naveo kao razlog ili jedan od razloga za povratak u BiH ... koliko god me cijedio, ja ne bih jer imam osjecaj da vise vrijedim ovdje nego dole. O drugim prednostima/manama necu pricati jer je to vise licna stvar. Ono sto ja smatram prednoscu u Njemackoj neko ne smatra i slicno.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1743 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 09/12/2022 10:25
Blixen wrote: 09/12/2022 10:13 znam lika koji je imao sigurno vise od 3500 KM platu (u jednom stranom predstavnistvu) i otisao na 2000 eur vani
to mu je bila pocetna plata, poslije se povecala
razlog djeca, skola, drugi svjetonadzori (katolik je i odselio se u zemlju u kojoj je vecinsko katolicko stanovnistvo)
Dabogda mu potomci postali popovi...
Garant su bili majorizirani u BiH :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1744 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Iz ovog svega da se skontati i jos jedna stvar, da je glavni razlog za iseljavanje - žena

Ovi koji imaju zene, totalno su na strani Njemacke, ovi koji nemaju - vagaju.

Znam dosta slucajeva iz svog okruzenja, gdje su ljudi imali pristojne poslove i nikad nisu razmisljali o iseljavanju - dok ih zena nije natjerala. xD
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1745 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 10:32
Didier wrote: 09/12/2022 10:25

Dabogda mu potomci postali popovi...
Garant su bili majorizirani u BiH :D
Da, da, ovako kao Komi, mada je Komi skontao kako da izmuze Bosnu najbolje što zna. Pametan čojk.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1746 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 10:32

Ja nisam nijednom rekao da pricam dobro i da je meni prelagano oko jezika. Samo sam rekao da su me posao i ljudi u BiH vise cijedili nego sto me cijedi posao, jezik i sve ostalo ovdje. Na pocetku je teze bilo s jezikom nego sto je to sada. Covjek uci uvijek.
I svjestan sam toga oko jezika i upravo zbog toga tek sada pokusavam da "prevedem" diplomu i trazim drugi posao.

Ti si to naveo kao razlog ili jedan od razloga za povratak u BiH ... koliko god me cijedio, ja ne bih jer imam osjecaj da vise vrijedim ovdje nego dole. O drugim prednostima/manama necu pricati jer je to vise licna stvar. Ono sto ja smatram prednoscu u Njemackoj neko ne smatra i slicno.
Ja se još uvijek u svojoj glavi nisam skroz vratio u Bosnu, iako sam po osam ili devet mjeseci u Sarajevu.

Slažem se da se ne bih mogao zamisliti da ovdje radim za nekog privatnika. To jeste dno dna u Bosni, pa čak i u Sarajevu, osim možda za neku veliku firmu, ali takvih nema mnogo. Razumijem tvoj osjećaj, i sam sam pokrenuo svoj biznis i zasad radim isključivo sam, a druge firme mi obezbijede logistiku. Nema šanse da bih ja nekome više ostao iza radnog vremena na poslu za hiljadu maraka.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1747 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Didier wrote: 09/12/2022 10:31
Blixen wrote: 09/12/2022 10:28

mislis biskupijski svećenici ili ti fratri
Isti kurac...

Ustvari, dabogda se poudali, poženili s Marokancima ili Turcima, to je još bolje.
ne vjerujem da ce mu se to desiti :D
prvobitno je otisao da bi pobjegao od nas Muslimana
da mu djeca ne govore "alahami" :lol:
a fakat je bilo tako, mali Filip (ime poznato redakciji) govori tata alahami nisam ja :lol: :lol:
mi se u Titu tog ljeta bacali od sege, a on malo bijel, malo zut u faci
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#1748 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Stvarno strašno :-) I zbog toga otići :-) Pa i tamo će biti stranac, kao da ko gleda katoličku vjeru kao neku poveznicu :-)
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1749 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Blixen wrote: 09/12/2022 10:42
Didier wrote: 09/12/2022 10:31

Isti kurac...

Ustvari, dabogda se poudali, poženili s Marokancima ili Turcima, to je još bolje.
ne vjerujem da ce mu se to desiti :D
prvobitno je otisao da bi pobjegao od nas Muslimana
da mu djeca ne govore "alahami" :lol:
a fakat je bilo tako, mali Filip (ime poznato redakciji) govori tata alahami nisam ja :lol: :lol:
mi se u Titu tog ljeta bacali od sege, a on malo bijel, malo zut u faci
Ma ja bih Filipovom tati šamarčinu svezao, da barem ima razloga što kmeči.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1750 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Seyfo wrote: 09/12/2022 10:49 Stvarno strašno :-) I zbog toga otići :-) Pa i tamo će biti stranac, kao da ko gleda katoličku vjeru kao neku poveznicu :-)
I svi će misliti da je musliman jer dolazi iz Bosne, pa će u jednom momentu početi pričati da je "Croatian".
Post Reply