Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#101 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

nikeze wrote: 22/09/2022 08:45
Svako peto dijete u Njemačkoj je u riziku da živi u siromaštvu dakle 20 % djece živi u siromaštvu, to piše na focus.de.
Djeca stranaca su diskriminisana u školstvu i dobijaju niže ocjene ( obično problemi sa njemačkom gramatikom), pa kako poslije da upišu fakultet, a za fakultet treba završiti gimnaziju. I to piše u njemačkim novinama.

Nije zlato sve što sja. Turci i pametni migranti novac izvlače i kupuju nekretnine u svojoj zemlji i to Nijemcima nije drago. I nikad ne gube svoj idenetitet.
što se tiče njihove birokratije to je poseban slučaj.
Oni imaju izraz passierschein a38, a to je imaginarini dokument koji je potreban strancu da dođe.
Snimljen je crtani film o Asterixu koji treba da izvadi taj dokument pa ga vucaju od šaltera do šaltera.
50 % poslova se dobijan putem B-vitamina. To je u stvari preko veze. B-vitamin je Beziehung ili veza.
Ima i kod njih poslova gdje se malo radi i uživa ali to je rezervisano za Nijemca.
Uglavnom, bolje je nego ovdje pa eto, ko hoće neka proba.
Nije lako.
Focus je takodjer pisao i da sve vise Nijemaca i njemacke djece ne znaju njemacki. To sto djeca stranaca imaju problema u skolstvu je problem njihovih roditelja a ne samog sustava. Velika vecina iseljenika nije nikad savladala njemacki, zene pogotovo. Djecu drze kod kuce do skole, ne salju ih u vrtice mada je i mejsto u vrticu tesko dobiti, tako da mnoga djeca u prvom razredu osnovne ne znaju beknuti iako su se tu rodili. Isto tako roditelji ne znaju objasniti zadacu, ne znaju na roditeljskom razgovarati, ne znaju usmjeriti dijete i nazalost dijete ostane na istoj perpektivi kakvu mu imaju roditelji, a to je da cim prije zavrsi skolu i pocne raditi, uglavnom nize poslove.
Nisam jednom vidjela da majka vodi dijete u neku ustanovu da joj prevodi. Ima i dobrih komicara, turaka, koji su na istu temu odlicnu zajebanciju napravili pricajuci kako su vec u drugom osnovne znali popunjavati formulare za socijalu, kindergeld i ostalo.
Na djecijem rodjendanu nedavno, uzrasta 6 godina, djeca pustala pjesmice i jedna mala s nasih prostora trazila da se pusti Zena od sultana. Je li Njemacka kriva za to? nije.
Ono sto sam ja dozivjela jest da su nasa djeca ako ih se ispravno usmjeri daleko ispred druge djece, samo sve je na roditeljima. I kakav primjer daju djeci.
Njemacka moze biti ovakva ili onakva ali ako jaki roditelji stoje iza djeteta onda ce od njega nesto i biti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#102 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Suzie Q wrote: 22/09/2022 09:17
Na djecijem rodjendanu nedavno, uzrasta 6 godina, djeca pustala pjesmice i jedna mala s nasih prostora trazila da se pusti Zena od sultana. Je li Njemacka kriva za to? nije.
Bravo, kao i ovdje, i gore mnogim roditeljima sa Balkana djecu odgaja grand/pink i ostala debiloidna cuda sa youtube, i onda kao "nije se uklopio". Nije, jer ga od malena ucis da je ono za granda a ne za njemackog (ili bilo kojeg drugog) drustva.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#103 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

U principu stranci su 30 % manje plaćeni od Nijemaca za isti posao.
Jer stranac mora da šuti i radi, a za sitnicu leti napolje. Pogotovo ako ima porodicu, i oni
to znaju i koriste, jer kako bi drugačije gazda zaradio profit.
Posljednji članak kaže da porodica koja zarađuje 3600 Eura neto, zbog inflacije ne može da izdrži mjesec sa tim novcem.
Za porodicu treba 4000 Eura neto mjesečno.
Samo 20 % zaposlenih u Njemačkoj zarađuje preko 2300 Eura neto mjesečno prema gehalt.de.
User avatar
_Reds_
Posts: 9363
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#104 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

RagibUzoriti wrote: 22/09/2022 09:15
_Reds_ wrote: 22/09/2022 08:58

Pa bolan ko ti brani.
Sada ispade da ovi koji su ostali ni distati mu u Njemačkoj ne daju.

Nego hajde ti gore Hansu palamudi na kakvom njemačkom forumu.
Otišli, ali bi da sjede na dvije stolice.

Dakle prosto i jednostavno, tamo gdje plaćaš porez tamo i palamudi.
Pa ne brani mi niko, ali da mozete,takvi kao ti bi nam branili.

Ja sam otisao za boljim zivotom. I nisam se sekunde pokajao.
Imam pokretnu i nepokretnu imovinu u BiH, placam porez na to,dvojno drzavljanstvo i imam pravo da palamudim. Bosna moja koliko i tvoja,ponavljam.

Vama ako smeta, izvrsite samoubistvo vjesanjem.

Ha ja :thumbup:
Broj samoubistva na milion stanovnika je puno veći u toj tvojoj obećanoj zemlji, nego u ovoj propaloj. :-)
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#105 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

U njemačkim novinama je izašao članak o cijenama nekretnina.
Spominjali su slučaj garsonjere u Minhenu koja se prodaje za 1 200 000 Eura ( milion i dvjesto hiljada Eura).
Kuća košta 350 000 do 500 000 Eura. Kako to zaraditi sa prosječnom njemačkom platom?
Stan košta do 200 000 Eura.
Imaju kod njih i zadružni stanovi sa doživotnim stanarskom pravom koje se i nasljeđuje i oni koštaju 50 000 Eura u Koelnu,
ali tu si dioničar stambene zadruge i to može da propadne i šta onda.
Takođe u Njemačkoj ako napravite štetu komšiji sasvim slučajno može vas tužiti na neograničen iznos.
Finansijski stručnjaci kažu da onaj ko nema barem dvije tri plate ušteđevine, osiguranje od privatne štete i osiguranje od invaliditeta može se smatrati vrlo neodgovornom osobom.
Njemačka je država sa najmanjim brojem nekretnina po glavi stanovnika u Evropi.
Last edited by nikeze on 22/09/2022 09:38, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10535
Joined: 10/03/2022 22:16

#106 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Stvari su jednostavne jako.

Poštujem izbor svačiji.

Nekome odgovara ovakvo stanje, i normalno je da će ostati i truditi se da izvuče maksimum i da usput unaprijedi svoju okolinu.
Isto tako ima ljudi koji su nerealni pa očekuju previše, njima neće biti dobro gdje god da odu/ostanu.
Ima ljudi koji su, poučeni tuđim ili vlastitim iskustvom, realni u očekivanjima, i mogu stvoriti svoj život bilo gdje da ga postaviš, i normalno je sasvim da će otići i pokušati.

Ne treba osuđivati ni jedne ni druge ni treće ni sve ostale.

Treba imat muda u životu, i ako ti se ne sviđa ovdje probaj vani, ako ti je tamo lošije, vrati se, ako ti je ovdje top, kud ćeš.


Opet ponavljam, razlika između gastarbajterstva i emigracije postoji.

Ko razmišlja o tome koliko će zaraditi i uštedjeti kad ode vani, a mentalni sklop mu je i dalje na balkanu, u smislu posjedovanja nekretnina i pokretnina ili novca u dušeku, to je gastarbajterstvo, i većina ovih koji su otišli u posljednjih desetak godina tako razmišlja.

Emigracija je kad raskrstiš i odeš da se nikad ne vratiš, kad skroz promijeniš način razmišljanja, neki će reći da je to prilagođavanje, ali ima nas koji od početka razmišljamo drukčije, zato i idemo. Mali broj ljudi je otišao tako, ali ima ih.

Kako god okreneš, svi imaju svoju perspektivu negdje.

Pošto stvarno imam prijatelja, a i poznanika, svugdje po bijelom svijetu, znam pouzdano npr. da Švabe žele u Švicarsku, Holandiju. Holanđani hoće u Švicarsku, Novozelanđani žele u Australiju i eventualno UK, Australci i Norvežani hoće u USA. Govorim naravno o mlađoj populaciji, ali kako god okreneš, svi negdje hoće, i to je sasvim normalno.

Nemojte se samo paliti i nazivati argumente - pljuvanjem, jer to nije pljuvanje osim ako si član Vlade pa se nađeš prozvanim. Ali ne da je potrebno, nego je poželjno ukazivati na sve probleme i nedostatke našeg sistema, a ima ih.


Ja ću samo reći, gdje god da ste i šta god da radite, putujte, obiđite cijeli svijet koliko god možete. To je jedino bogatstvo vjerujte, sve ostalo je prolazno.

Jednu planetu Zemlju imamo i ona je i tvoja i moja i njegova.
The BEN10
Posts: 7567
Joined: 19/09/2011 09:03

#107 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by The BEN10 »

Ozimician wrote: 21/09/2022 23:37 Niko nije birao da bude rođen tamo gdje je rođen, ali ne treba da se ponaša kao da je popio svu pamet svijeta ako je prešao granicu. Ja samu Njemačkoj već 3 god. i dobro uviđam prednosti i mahane i tamo i ovamo i ne pljujem po zemlji koja mi je dala OBRAZOVANJE i zahvaljujući tom obrazovanju sam i otišao vani. Također, svakako da se planiram vratiti u penziji, vjerovatno i ranije i 90% dijaspore (ne samo iz BiH), će se na kraju vratiti u BiH u penziji (ma šta sad pričali).

Dijaspora sudjeluje u finansiranju BiH, to je tačno, ali ja da nadoknadim ekonomski svoje ne-prisustvo u BIH, morao bih godišnje unijeti u BiH barem 10 000€ - a ne unesem ni blizu toliko. Ja sam prva generacija, i prva generacija je ta koja će potrošiti više para u BiH. Druga generacija će tu dolaziti kao i svaki drugi turist iz te zemlje. Tako da je finansiranje parama dijaspore - kratkog daha. Sad je veliko, jer je puno dijaspore otišlo u kratko vrijeme vani.

Ratna dijaspora, a pogotovo njihova djeca - su u BIH već sad turisti.

A to što izvlačite debilne razloge tipa liječenja pozivom na broj (koja su kod nas nažalost postala biznis u saradnji sa Turskom) i sestrama potencijalni prostitutkama - ako se prostituiše u BiH; prostituisat će se svugdje...
Bravo.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#108 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Nijemci koji su prije 200 godina iselili kao emigranti u Brazil nikad nisu zaboravili njemačku kulturu i jezik kao i Nijemci u Namibiji i cilj im je da se vrate u Njemačku. I neki se vrate, znam slučajeve. U Americi i Kanadi ima jaka zajednica Nijemaca koji i dalje čvrsto njeguju veze sa rodbinom u Njemačkoj.
Stranci na radu u BiH se užasavaju kad dođu bih gastarbajteri i na silu pričaju sa djecom na njemačkom i to su mi rekli.
Kakva god da je, domovina se ne zaboravlja nikad.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#109 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

U njemačkim novnama je ljetos pisalo kako 25% Nijemaca neće ići na godišnji odmor jer to sebi ne mogu priuštiti.
O skijanju da ne govorim jer su ski karte tamo papreno skupe.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#110 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

nikeze wrote: 22/09/2022 09:56 Nijemci koji su prije 200 godina iselili kao emigranti u Brazil nikad nisu zaboravili njemačku kulturu i jezik kao i Nijemci u Namibiji i cilj im je da se vrate u Njemačku. I neki se vrate, znam slučajeve. U Americi i Kanadi ima jaka zajednica Nijemaca koji i dalje čvrsto njeguju veze sa rodbinom u Njemačkoj.
Stranci na radu u BiH se užasavaju kad dođu bih gastarbajteri i na silu pričaju sa djecom na njemačkom i to su mi rekli.
Kakva god da je, domovina se ne zaboravlja nikad.
Da, to je ono sto sam pricao. Evo zivim u Njemackoj i susrecem se sa svakakvom mrakom iz cijelog svijeta, ali jos nisam vidio nekog da vise tezi asimilaciji od Bosanaca (Bosnjaka).

A radim kao visokoobrazovan kadar i druzimo se svi iz firme i kad tako sjednes s Njemcima, nevjerovatno je kakve oni predrasude imaju prema svim strancima, a posebno prema skolovanju izvan Njemacke. Cak je bila tema diplome Annalene Baerbock u medijima - kao kod nas Sebija - kao zavrsila je (mislim) Master na nekom prestiznom Univerzitetu u Londonu (koji je jaci od bilo kojeg njemackog), ali kao njena diploma nije "provjerljiva" jer ju je stekla izvan Njemacke.

Takodjer, oni smatraju da se diplome izvan Njemacke (kod nas pogotovo) - iz svih oblasti, mogu kupiti za 500€ kao na pijaci. OK, znamo da ima svega sa diplomama, ali ipak nije tako kako oni zamisljaju, da jeste, ja bih sutra kupio jos 5.

Jednostavno, sumnjicavi su prema svemu sto dolazi iz vana, npr. kad je proljetos bila kriza za ulje i brasno - pa su uvozili iz Poljske, dosta ljudi nije htjelo da kupuje brasno iz Poljske jer kao sumnjaju da je ispravno, itd. itd.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#111 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Dosta pogrešnih stvari napisano, dosta poluistina i priča kojih sam čuo od ljudi koji su nekada 60ih dolazili u Njemačku.
1. Siromaštvo djece jeste problem, ali siromašno dijete u Njemačkoj nije isto kao siromašno dijete u Bosni, u smislu onog što mu fali. U većini slučajeva za siromaštvo je kriva loša integracija u smislu jezik na nivou A1 A2.

2.U velikim gradovima fali mjesta u vrtićima zbog velikog broja doseljenika u kratko vrijeme, a infrastruktura to ne može da isprati.

3.Cijene stanova, opet u velikim gradovima van su svih normalnih okvira, ali gdje je ogromna potražnja tu je i neki kapitalista da profitira.

4. Stranci su manje plaćeni za isti posao jednostavno nije tacno. Zakonom § 612 Abs. 2 BGB je tacno definirano da Hans i Mirza budu isto plaćeni za isti posao,narocito u firmama koje imaju tarifne ugovore.

5.Zasto ljudi posjeduju manje nekretnina je i taj što je raji ovdje normalno da se presele iz grada u grad ili čak u drugu državu, jednostavno su mnogo fleksibilniji.

6.Da se ne lažemo, radeći obične i normalne poslove nećeš postati bogat niti u jednoj državi svijeta, ali ćeš moći ljepše, lagodnije i bezbrižnije sa poslom u granapu u Njemačkoj nego li u Bosni. Onako površno i paušalno govoreći.

7.Da te neko može tek tako istjerati ili izbaciti iz je nebuloza. Ne treba je uopste objašnjavati.

8.Da sve krene po zlu, izgubiš posao, ostaneš invalid, tu je socijalna pomoć u iznosu kirije stana+500 eura+- koji Euro.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#112 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

nije mi jasno kako djeca ne znaju njemački
pa samo gledanje crtanih u dječjoj dobi... djeca kod nas savladaju engleski za tili čas
a neće u njemačkoj gdje je sve inkronizirano
izvode li tu djecu u park
User avatar
Haris.ba
Posts: 24826
Joined: 08/09/2005 20:08

#113 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

Black swan wrote: 22/09/2022 10:32 nije mi jasno kako djeca ne znaju njemački
pa samo gledanje crtanih u dječjoj dobi... djeca kod nas savladaju engleski za tili čas
a neće u njemačkoj gdje je sve inkronizirano
izvode li tu djecu u park
Pa zamisli da nema ovog foruma. Ti bi za tili cas progovorio ekavicom i poceo glasati za Dodika.

Ljudi se zatvore u svoje okruzenje. Kako ces nauciti njemacki kada ga ne koristis?
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#114 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

ovisi o kojem dijelu Njemacke se prica. Tu gdje ja zivim je puno, puno stranaca. Prica se da ima razreda u skoli bez njemacke djece, nastavni kadar isto. Dobrostojeci Nijemci djecu salju u privatne skole, ima i nasih koji ih pokusavaju pratiti. Ostali su u javnim skolama pa kako im bude.

Realno, ja mogu shvatiti da su Nijemci u posljednih 20 godina dozivjeli kulturoloski sok, sta im se sve naselilo ovdje. Da se to nama dogodilo, mi bi bili i gori. Zapravo me uvijek iznenadi razina njihove tolerancije prema strancima. Iz tog razloga me ne cudi da se drze izmedju sebe. Samo je zalosno na sta spade velika njemacka nacija.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#115 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Black swan wrote: 22/09/2022 10:32 nije mi jasno kako djeca ne znaju njemački
pa samo gledanje crtanih u dječjoj dobi... djeca kod nas savladaju engleski za tili čas
a neće u njemačkoj gdje je sve inkronizirano
izvode li tu djecu u park
Evo ti jasan odgovor:
doma se prica nas, gledaju se nasi programi na tv, puno je iseljenika pa se roditelji druze s nasim ljudima, djeca se druze s djecom tih istih ljudi. Doktori su nasi, ili ako nista medicinska sestra, u instirucijama isto skoro svugdje netko nas ili kad sta trebas platis uslugu nasim ljudima da obave za tebe. Formulare i ostala cuda vecinom imas na nasem jeziku, cak su i ugovori za posao u mnogim firmama dvojezicni. U trgovinama nasi proizvodi, ne moras njemacko ni uzimati itd itd. Majstor, elektricar, postar, dostavljac...isto nasi od Triglava do Djevdjelije. Bugari i Albanci te razumiju, znaci moze se i s njima.
Doslovno mozes funkcionirati bez poznavanja dvije rijeci njemackog. A nazalost to prenosis na djecu.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#116 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

i jos da dodam, firme u kojima radi puno nasih, imaju zaposlene nase ljude u uredima upravo kako bi im olaksali. Npr. klinika u mom gradu je nedavno raspisala oglas za radno mjesto u administraciji i uvjet je bio uz njemacki, neki od nasih jezika, jer dovode medicinare iz ex-Yu pa im je tako lakse.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#117 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Euphoria »

Bezveze vam je prica skroz.
Ne mogu se svi iseliti iz razlicitih razloga. Ne ostaju u Bosni zato sto nisu pametni, vec zato sto ne bi mogli vani koliko su ovdje postigli, sto nisu bolik***za sve i svakoga. Imaju djecu, bolesne roditelje, kredite i slicno.
Svi bi rado zivjeli u normalnoj, uredjenoj drzavi. Ali su nekad dr stvari bitnije od vlastitog dupeta i ugodjaja.
Bzvz je stvarno vrijedjati nekoga sto je ostao u svojoj zemlji.
Mozda nije uredjena kao Njemacka, ali je dosta stvari isto. I ovaj nacin zivota tesko ce igdje dr naci. Sve one koje poznajem tamo samo imaju radno odijelo i pidzamu.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#118 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

Euphoria wrote: 22/09/2022 11:11 Bezveze vam je prica skroz.
Ne mogu se svi iseliti iz razlicitih razloga. Ne ostaju u Bosni zato sto nisu pametni, vec zato sto ne bi mogli vani koliko su ovdje postigli, sto nisu bolik***za sve i svakoga. Imaju djecu, bolesne roditelje, kredite i slicno.
Svi bi rado zivjeli u normalnoj, uredjenoj drzavi. Ali su nekad dr stvari bitnije od vlastitog dupeta i ugodjaja.
Bzvz je stvarno vrijedjati nekoga sto je ostao u svojoj zemlji.
Mozda nije uredjena kao Njemacka, ali je dosta stvari isto. I ovaj nacin zivota tesko ce igdje dr naci. Sve one koje poznajem tamo samo imaju radno odijelo i pidzamu.
Ti si izgleda polupala loncice pa nisi skontala temu.

Fazon je da ovi koji su ostali, bacaju drvlje i kamenje na ove druge koji su otisli.

Kontas?
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#119 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Euphoria »

RagibUzoriti wrote: 22/09/2022 11:14
Euphoria wrote: 22/09/2022 11:11 Bezveze vam je prica skroz.
Ne mogu se svi iseliti iz razlicitih razloga. Ne ostaju u Bosni zato sto nisu pametni, vec zato sto ne bi mogli vani koliko su ovdje postigli, sto nisu bolik***za sve i svakoga. Imaju djecu, bolesne roditelje, kredite i slicno.
Svi bi rado zivjeli u normalnoj, uredjenoj drzavi. Ali su nekad dr stvari bitnije od vlastitog dupeta i ugodjaja.
Bzvz je stvarno vrijedjati nekoga sto je ostao u svojoj zemlji.
Mozda nije uredjena kao Njemacka, ali je dosta stvari isto. I ovaj nacin zivota tesko ce igdje dr naci. Sve one koje poznajem tamo samo imaju radno odijelo i pidzamu.
Ti si izgleda polupala loncice pa nisi skontala temu.

Fazon je da ovi koji su ostali, bacaju drvlje i kamenje na ove druge koji su otisli.

Kontas?
Ja sam se osvrnula na postove sa str 3, ocito ne pratis temu od pocetka.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20511
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#120 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bullet Tooth Tony »

Ja kada dodje ljeto stavim na hide sve drugove koji su u zadnje 2 godine otisli u BiH....

Ne mogu ni da gledam ni slusam pljuvanje po instagramu.. Tipa uslika kontejner u Sarajevu i napise Zbog ovoga sam ja otisla".. Mrs... Tebe smo cekali da nam ukazujes na probleme...

Gledam je kako volonterski kupi smece po mahali njemackoj.. U Sarajevu nece da podigne flasu koja joj ispred ulaza stoji jer u njemackoj i govnom mirise..

I ja sam vani i nikada ne pljuljem po BiH.. Sta imam pljuvat kad jedva cekam da dodjem.. Svako malo gledam kako.cu kartu kupiti..

Licemjeri obicni... Eurowings ne moze isprintat karata kolikp vi kupite a puna usta Bosne i pljuvanja....
zposao
Posts: 2582
Joined: 22/03/2019 09:27

#121 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zposao »

nikeze wrote: 22/09/2022 10:09 U njemačkim novnama je ljetos pisalo kako 25% Nijemaca neće ići na godišnji odmor jer to sebi ne mogu priuštiti.
O skijanju da ne govorim jer su ski karte tamo papreno skupe.
Kad toliko možeš srat po Njemačkoj, kada se vraćaš u BiH i zašto nećeš?

Pitanje isto za sve ove botove koji ljude koji odlaze u potrazi za boljim životom nazivaju dezerterima i petom kolonom.

Svako kome je super u BiH neka ostane i ništa neka ne mijenja.
Kome to nije dovoljno dobro neka ide dalje i traži sebi bolje mjesto pod suncem za život.
User avatar
Said
Posts: 140
Joined: 31/08/2006 02:25
Location: Sarajevo

#122 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Said »

srati o problemima u mackaNje sa kojima se surecu njihove zajednice, iz BiH je isto kao da iz zabokrecine komentarisete kako se neko udario u mali prst na Maldivima.

Svako ima svoje ambicije, ocekivanja od zivota i perspektivu onoga sto ga okruzuje.
Daft Haruki
Posts: 257
Joined: 05/04/2019 14:18

#123 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

zposao wrote: 22/09/2022 11:45
nikeze wrote: 22/09/2022 10:09 U njemačkim novnama je ljetos pisalo kako 25% Nijemaca neće ići na godišnji odmor jer to sebi ne mogu priuštiti.
O skijanju da ne govorim jer su ski karte tamo papreno skupe.
Kad toliko možeš srat po Njemačkoj, kada se vraćaš u BiH i zašto nećeš?

Pitanje isto za sve ove botove koji ljude koji odlaze u potrazi za boljim životom nazivaju dezerterima i petom kolonom.

Svako kome je super u BiH neka ostane i ništa neka ne mijenja.
Kome to nije dovoljno dobro neka ide dalje i traži sebi bolje mjesto pod suncem za život.
Druze nisam ja bot .
Ja sam zavarivac radim po terenima . Al za bih firmu. Zavrsen ekonomski faks .
Nikad marke nisam vidio od budeta.
Nek idu al nek prime Hansov k. do kraja a ne na dvije stolice.
Nemoj socijalne patetike druge. Samo vama je tesko i vasoj djeci . Ovde ljudi ginuli da vas odbrane a vi meni neke bajkice pricate i pljujete po drza A Bih pod noge bacate.
Mater po sedmero radala pa iskolovala pa se borili vi za pedeset godina zaboravili i ko ste i sta ste
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10535
Joined: 10/03/2022 22:16

#124 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 12:21
zposao wrote: 22/09/2022 11:45

Kad toliko možeš srat po Njemačkoj, kada se vraćaš u BiH i zašto nećeš?

Pitanje isto za sve ove botove koji ljude koji odlaze u potrazi za boljim životom nazivaju dezerterima i petom kolonom.

Svako kome je super u BiH neka ostane i ništa neka ne mijenja.
Kome to nije dovoljno dobro neka ide dalje i traži sebi bolje mjesto pod suncem za život.
Druze nisam ja bot .
Ja sam zavarivac radim po terenima . Al za bih firmu. Zavrsen ekonomski faks .
Nikad marke nisam vidio od budeta.
Nek idu al nek prime Hansov k. do kraja a ne na dvije stolice.
Nemoj socijalne patetike druge. Samo vama je tesko i vasoj djeci . Ovde ljudi ginuli da vas odbrane a vi meni neke bajkice pricate i pljujete po drza A Bih pod noge bacate.
Mater po sedmero radala pa iskolovala pa se borili vi za pedeset godina zaboravili i ko ste i sta ste
Borili se i moj stari i moj punac, i šta su dobili od tog što su se borili. Harginu. Od prvog do zadnjeg dana rata bili u Armiji i to nisu bili obična pješadija.

Pardon, imaju obojica po 520 KM peMzije. Poserem se ja na državu koja tretira tako ljude koji su je branili, a i prije i poslije toga radili, i imaju po 40 godina staža.

Nit sam ja nit moja žena ikad imali prednosti na bilo kojem konkursu, bilo za stipendije, upise, poslove, bilo šta.

A na nas četvoro nabrojanih, ima njih četrdeset koji bez ikakvog prava na to imaju sve moguće prednosti i uplate i kurce jer su na lažnim spiskovima sa lažnim borcima.


Eh eto zato ću otići, pa eto Bosna ovima koji lažu da su se borili za nju, iz podruma nisu maknuli, a i dan danas, trideset godina nakon, ubiru plodove svog nerada i neborbe.


Ti ćeš meni reći da sam dezerter, amidža i dajžda mi poginuli u ratu, otac vjerovatno ima ptsp al' se sam bori sa tim. Za što? Da bi ona trojica i sva ostala svita oko njih imala svo bogatstvo svijeta, a moje dijete nema gdje izvaditi jedan jebeni nalaz.

Pokakim se ja na takvu Bosnu.
zposao
Posts: 2582
Joined: 22/03/2019 09:27

#125 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zposao »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 12:21
zposao wrote: 22/09/2022 11:45

Kad toliko možeš srat po Njemačkoj, kada se vraćaš u BiH i zašto nećeš?

Pitanje isto za sve ove botove koji ljude koji odlaze u potrazi za boljim životom nazivaju dezerterima i petom kolonom.

Svako kome je super u BiH neka ostane i ništa neka ne mijenja.
Kome to nije dovoljno dobro neka ide dalje i traži sebi bolje mjesto pod suncem za život.
Druze nisam ja bot .
Ja sam zavarivac radim po terenima . Al za bih firmu. Zavrsen ekonomski faks .
Nikad marke nisam vidio od budeta.
Nek idu al nek prime Hansov k. do kraja a ne na dvije stolice.
Nemoj socijalne patetike druge. Samo vama je tesko i vasoj djeci . Ovde ljudi ginuli da vas odbrane a vi meni neke bajkice pricate i pljujete po drza A Bih pod noge bacate.
Mater po sedmero radala pa iskolovala pa se borili vi za pedeset godina zaboravili i ko ste i sta ste
O kakvim stolicama ti pričaš?
Sjediš li ti na dvije stolice ako živiš u BiH a zarađuješ hljeb radeći po stranim zemljama?

Šta bi trebali ljudi? Ne tražiti bolju buducnost za sebe i svoju djecu da ih ti i slični ne bi nazivali pizdama i dezerterima?
Post Reply