Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4051 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:24
Spit_fire wrote: 30/01/2023 14:15

Nazalost gleda itekako..."bolan ovdje nije mogo nac posla eno ga lijepi keramiku u nenmackoj dodje ljetos dade mi malom 50 maraka, ma da vidis kako uzivaju. Ma jasta samo treba bjezat to i ja svojoj djeci govorim"
Pa sad, mozda je u ovom problem :mrgreen: ti da sam detektira :mrgreen: bez da si imao namjeru.
Ne nije u tome problem...jer ovdje ne bi ni za 10k radio keramiku, ovdje u obzir dolazi samo suljako, office, pauzica, kafica...ne mora se ni zaradjivat previse al imodz je bitan

Tamo moze sve..moze i krampa

Eo nazovi vodoinstaltera nemos nac nikog ljudi izgidose od posla..ubise kesh..hoces cut nekog tinejdzera da kaze e to cu i ja naucit?

A narativ je takav da moze i prosit tamo, ON JE IZ NJEMACKE ZNACI USPIO JE
Last edited by Spit_fire on 30/01/2023 14:30, edited 1 time in total.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4052 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 30/01/2023 13:59
detroit-mercy wrote: 30/01/2023 13:52 Ne stvara se taj narativ, uspjesan covjek je uspjesan covjek bilo gdje. Hirurg je hirurg, medjutim doci i biti hirurg na nekim ustanovama nije isto. Valjda se to ne mora naglasavati.
Znas kako, doci i raditi u nekoj ustanovi - ispadne na kraju, pored kompetencije, stvar srece. Npr. zna se desiti da u nekoj ustanovi 4-5 god. ne primaju radnike i ti jednostavno odes negdje drugo, onda "odcepi" i krenu primati ko god se prijavi. To se u BiH vec pocelo desavati, a i u Njemackoj isto tako imas firmi "u koje je bilo tesko upasti", za 2 god. moze upasti ko hoce.

Jedan hirurg iz BiH ne moze tek tako otici u Njemacku i raditi taj posao, mora se itekako zrtvovati - da nauci jezik i da polozi sve ispite - i to na Njemackom !

Evo procitaj ovaj clanak o doktoru iz Zivinica (clanak je iz 2014 god) - sta je sve morao proci dok je u Njemackoj stekao status kakav je imao u BiH kad je krenuo iz nje. Bukvalno je samo vremenski bio u minusu 6-7 god. + ucenje + rad + ispiti

https://www.dw.com/bs/slike-iz-%C5%BEiv ... a-17527804
Halo, ja zivim prilicno dugo vani i znam kako neke stvari ferceraju. Prema tome, sreca je u 1% slucajeva, u ostalim je puno vise faktora. Tako se i mi nismo plasirali ni na jedno Evrosko jer nismo imali srece, stvarno :skoljka:.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4053 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

BiH je u biti svijet u malom.
U svakom društvu imaš elitu, one koji vladaju. I podanike, oni koji moraju da upru da bi eliti bilo dobro.
U BiH elita su političke stranke, njihovi članovi i ljudi bliski njima. BiH je malena država,globalno totalno nebitna, vlast te elite se proteže samo do granica BiH. I elita može samo da izrabljuje vlastite građane.
Globalno gledano,elita su USA i njeni saveznici Engleska, Francuska,Njemačka i još "par" država.
Oni upravljaju svijetom, nameću drugim državama svoje propise koji im omogućuju da eksploatišu iste.
Onaj ko odbija da igra po tim pravilima biva proglašen antidemokratom, prijetnjom po svjetski mir i sigurnost, dobija sankcije a Bogami ponekad i tomahawke.
Nema Amerikanac, Nijemac ili Austrijanac potrebu da izrabljuje vlastitog građanina kad ima Indija, Kina, Bangladeš, Vietnam... Tamo će sklaverei outsourcen.
Onaj ko je u BiH dio "elite" (stranke) on opravdava taj sistem, njemu je dobar. Isto tako onaj ko je uspio da se dokopa USA, Njemačke i njemu je dobro i brani taj sistem.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4054 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 14:26
detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:24
Pa sad, mozda je u ovom problem :mrgreen: ti da sam detektira :mrgreen: bez da si imao namjeru.
Ne nije u tome problem...jer ovdje ne bi ni za 10k radio keramiku, ovdje u obzir dolazi samo suljako, office, pauzica, kafica...ne mora se ni zaradjivat previse al imodz je bitan

Tamo moze sve..moze i krampa

Eo nazovi vodoinstaltera nemos nac nikog ljudi izgidose od posla..ubise kesh..hoces cut nekog tinejdzera da kaze e to cu i ja naucit?
Pa sad kasno je sad zvati vodoinstalatere kad su ih placali mizeriju pa kad su ljudi digli sidro i otisli a taj edukacijski sistem se ne moze preko noci promijeniti.
Drugo, prvo moras godina i godina irgetiti kod vodoinstalatera za mizeriju da dodjes do toga da ti ubijas kes. Onda raja kaze, jebaji nek se majstor jebe, odoh ja.
Btw, predpostvaljam da si ti svoje dijete dao u vodoinstalatere da ubijaju kes :mrgreen:.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4055 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:29 Halo, ja zivim prilicno dugo vani i znam kako neke stvari ferceraju. Prema tome, sreca je u 1% slucajeva, u ostalim je puno vise faktora. Tako se i mi nismo plasirali ni na jedno Evrosko jer nismo imali srece, stvarno :skoljka:.
Druze, sreca u zivotu ti je i da se rodis u Njemackoj ili Bosni ili Somaliji... sreca ti je u kojem ces se gradu roditi, ko ce ti biti roditelji...

Da je bilo ovako lahko otici u Njemacku, vjerovatno bi i mnoge generacije prije mene otisle u Njemacku - nasa generacija je imala srecu sto je stasala u vrijeme vizne i radne liberalizacije, dakle da smo se rodili ranije - vjerovatno velika vecina nas ne bi vidjela Njemacke.

Tako da, ako ti trazis posao u nekoj ustanovi, ako ta firma u to vrijeme ne treba radnike - neces ga dobiti.
Vazi i obrnuto, ako firma hitno treba radnike, da si najgori u tom poslu - dobit ces ga.

Dakle treba imati mnogo srece sa tajmingom u zivotu.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4056 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Cuj to :lol:

Raji je hirurg iz Tuzle je jedna obicna karina naspram hirurga iz Minkena.
Ovaj nece da lijepi plocice za deset iljada mjesecno jer mu je imidz bitan.
Mora on biro,.kafica i to pa makar samo milju primao.

Ako je to istina onda je mozda bas to problem. Drzava kompleksa. I sta ce onda covjek tu? Bolje uteci u zdraviju sredinu nego pustiti da i tebe taj kancer zahvati.

Znaci narativ se stvorio
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4057 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 30/01/2023 14:33
detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:29 Halo, ja zivim prilicno dugo vani i znam kako neke stvari ferceraju. Prema tome, sreca je u 1% slucajeva, u ostalim je puno vise faktora. Tako se i mi nismo plasirali ni na jedno Evrosko jer nismo imali srece, stvarno :skoljka:.
Druze, sreca u zivotu ti je i da se rodis u Njemackoj ili Bosni ili Somaliji... sreca ti je u kojem ces se gradu roditi, ko ce ti biti roditelji...

Da je bilo ovako lahko otici u Njemacku, vjerovatno bi i mnoge generacije prije mene otisle u Njemacku - nasa generacija je imala srecu sto je stasala u vrijeme vizne i radne liberalizacije, dakle da smo se rodili ranije - vjerovatno velika vecina nas ne bi vidjela Njemacke.

Tako da, ako ti trazis posao u nekoj ustanovi, ako ta firma u to vrijeme ne treba radnike - neces ga dobiti.
Vazi i obrnuto, ako firma hitno treba radnike, da si najgori u tom poslu - dobit ces ga.

Dakle treba imati mnogo srece sa tajmingom u zivotu.
Moj tajming je bio bas super :mrgreen: u tvojim godinama umjesto da ganjam trebe po faxovima ja se jebavo po frontovima i gledo kad cu ja doci na red :mrgreen: e jes mi bio tajming u picku materinu.
Ti sebi kreiras tajming, moja odluka da se vratim na fax i da zavrsim fax vani nema nista sa tajmingom nego samo sa onim sto sam ja htio od zivota i sa cime sam se ja zadovoljavao. Tajming je samo excuse.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4058 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

konoplja wrote: 30/01/2023 14:33 Cuj to :lol:

Raji je hirurg iz Tuzle je jedna obicna karina naspram hirurga iz Minkena.
Ovaj nece da lijepi plocice za deset iljada mjesecno jer mu je imidz bitan.
Mora on biro,.kafica i to pa makar samo milju primao.

Ako je to istina onda je mozda bas to problem. Drzava kompleksa. I sta ce onda covjek tu? Bolje uteci u zdraviju sredinu nego pustiti da i tebe taj kancer zahvati.

Znaci narativ se stvorio
Pa poslije jednog dodira sa KCUS-om, sistemom napredovanja ili ocjenama dobijenim od osobe koja neće/ne može da odbrani vlastitu diplomu svakom normalnom se stvori sumnja u kvalitet hirurga iz Tuzle.

U DE je čovjek odletio sa pozicije ministra jer se pojavila sumnja da je plagirao dio doktorata. Direktorica KCUS-a neće da se brani da li je uopšte studirala kad već neće da da ostavku iako su dokazi protiv nje jasni. Možete reći da je marketing, ali vjerujte da nije.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4059 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

konoplja wrote: 30/01/2023 14:33 Cuj to :lol:

Raji je hirurg iz Tuzle je jedna obicna karina naspram hirurga iz Minkena.
Ovaj nece da lijepi plocice za deset iljada mjesecno jer mu je imidz bitan.
Mora on biro,.kafica i to pa makar samo milju primao.

Ako je to istina onda je mozda bas to problem. Drzava kompleksa. I sta ce onda covjek tu? Bolje uteci u zdraviju sredinu nego pustiti da i tebe taj kancer zahvati.

Znaci narativ se stvorio
I onda se pljuje po ljudima koji hoce da napuste taj narativ.
U principu, lik je sve probleme naseg drustva sveo na jednu jako jednostavnu stvar, ljenguze koje ispijaju kafice :-).
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4060 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:38
Ozimician wrote: 30/01/2023 14:33

Druze, sreca u zivotu ti je i da se rodis u Njemackoj ili Bosni ili Somaliji... sreca ti je u kojem ces se gradu roditi, ko ce ti biti roditelji...

Da je bilo ovako lahko otici u Njemacku, vjerovatno bi i mnoge generacije prije mene otisle u Njemacku - nasa generacija je imala srecu sto je stasala u vrijeme vizne i radne liberalizacije, dakle da smo se rodili ranije - vjerovatno velika vecina nas ne bi vidjela Njemacke.

Tako da, ako ti trazis posao u nekoj ustanovi, ako ta firma u to vrijeme ne treba radnike - neces ga dobiti.
Vazi i obrnuto, ako firma hitno treba radnike, da si najgori u tom poslu - dobit ces ga.

Dakle treba imati mnogo srece sa tajmingom u zivotu.
Moj tajming je bio bas super :mrgreen: u tvojim godinama umjesto da ganjam trebe po faxovima ja se jebavo po frontovima i gledo kad cu ja doci na red :mrgreen: e jes mi bio tajming u picku materinu.
Ti sebi kreiras tajming, moja odluka da se vratim na fax i da zavrsim fax vani nema nista sa tajmingom nego samo sa onim sto sam ja htio od zivota i sa cime sam se ja zadovoljavao. Tajming je samo excuse.
Zato i jesi Amerikanac.
Pull oneself up by one's bootstraps. :thumbup: :D
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4061 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Neko se rodi sretan pa dobije i milione na lotu. Tajming da ispuni listiće.

Većina ih oguli kožu sa leđa i onda uspije. Poštujem i skidam kapu, ovima koji su imali tajming ne zavidim.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4062 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:38 Moj tajming je bio bas super :mrgreen: u tvojim godinama umjesto da ganjam trebe po faxovima ja se jebavo po frontovima i gledo kad cu ja doci na red :mrgreen: e jes mi bio tajming u picku materinu.
Ti sebi kreiras tajming, moja odluka da se vratim na fax i da zavrsim fax vani nema nista sa tajmingom nego samo sa onim sto sam ja htio od zivota i sa cime sam se ja zadovoljavao. Tajming je samo excuse.
Od 1995- 2002. god. je preko 100 000 gradjanja BiH napustilo i iselilo se u USA, kao sto je sad taj trend u Njemacku.

Dakle tada je u Ameriku otisao i kusi i repati i ko god je htio - jbg, imali su dobar tajming.
Nakon 2002. god. a i dan danas - Good Luck sa iseljenjem preko bare. Dakle los tajming.

Ne kazem naravno da je nemoguce, ali jednostavno u odredjenom vremenu za isti rezultat treba daleko vise truda nego u nekom drugom vremenu.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4063 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

konoplja wrote: 30/01/2023 14:40
detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:38
Moj tajming je bio bas super :mrgreen: u tvojim godinama umjesto da ganjam trebe po faxovima ja se jebavo po frontovima i gledo kad cu ja doci na red :mrgreen: e jes mi bio tajming u picku materinu.
Ti sebi kreiras tajming, moja odluka da se vratim na fax i da zavrsim fax vani nema nista sa tajmingom nego samo sa onim sto sam ja htio od zivota i sa cime sam se ja zadovoljavao. Tajming je samo excuse.
Zato i jesi Amerikanac.
Pull oneself up by one's bootstraps. :thumbup: :D
What doesn't kill you makes you stronger :mrgreen:.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4064 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

konoplja wrote: 30/01/2023 14:33 Cuj to :lol:

Raji je hirurg iz Tuzle je jedna obicna karina naspram hirurga iz Minkena.
Ovaj nece da lijepi plocice za deset iljada mjesecno jer mu je imidz bitan.
Mora on biro,.kafica i to pa makar samo milju primao.

Ako je to istina onda je mozda bas to problem. Drzava kompleksa. I sta ce onda covjek tu? Bolje uteci u zdraviju sredinu nego pustiti da i tebe taj kancer zahvati.

Znaci narativ se stvorio
To je sve istina, jer spadam u te generacije...Pa uteknite ko vam brani...
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4065 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:45
konoplja wrote: 30/01/2023 14:40

Zato i jesi Amerikanac.
Pull oneself up by one's bootstraps. :thumbup: :D
What doesn't kill you makes you stronger :mrgreen:.
Eeeej pomalo Niče. Ostavi to Nijemcima da i oni imaju nesto.
. :D
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4066 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Spit_fire wrote: 30/01/2023 14:46
konoplja wrote: 30/01/2023 14:33 Cuj to :lol:

Raji je hirurg iz Tuzle je jedna obicna karina naspram hirurga iz Minkena.
Ovaj nece da lijepi plocice za deset iljada mjesecno jer mu je imidz bitan.
Mora on biro,.kafica i to pa makar samo milju primao.

Ako je to istina onda je mozda bas to problem. Drzava kompleksa. I sta ce onda covjek tu? Bolje uteci u zdraviju sredinu nego pustiti da i tebe taj kancer zahvati.

Znaci narativ se stvorio
To je sve istina, jer spadam u te generacije...Pa uteknite ko vam brani...
Niko nikome nista ne brani, ti si taj koji se iscudjava sto ljudi odlaze.
Mene je to davno prestalo da cudi.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4067 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

detroit-mercy wrote: 30/01/2023 14:50
Spit_fire wrote: 30/01/2023 14:46

To je sve istina, jer spadam u te generacije...Pa uteknite ko vam brani...
Niko nikome nista ne brani, ti si taj koji se iscudjava sto ljudi odlaze.
Mene je to davno prestalo da cudi.
Ne iscudjavam se, nego konstatujem
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4068 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ozimician wrote: 30/01/2023 14:18 Sto sam primjetio takodjer kod nase dijaspore:

Kad je radio u BiH - onda se u platu ne racuna ni topli obrok ni prevoz ni koverta kod privatnika ni regres - racunaju samo Netto osnovnicu.

Kad radi u Njemackoj - onda govori platu u Brutto, ako kazes da ti obracuna Netto - onda ti je obracunava za Steuerklasse 3 (koja je najpovoljnija i vrijedi samo ako supruznik ne radi ili ima znatno manja primanja od tebe - inace se ne isplati), racuna i Kindergeld pa cak i mini-job (dakle dodatni posao koji radi)...
Svako treci post ovo ponavljas, al ovo definitivno spada samo u domen tvog iskustva i ljudi oko tebe. Meni niko u BiH nije govorio cifru bez TO vec finalnu, a kad sam ispitivao trziste medju austrijancima odgovori su uvijek bili u fazonu "mozes imati oko x bruto sto ti dodje oko y neto, i racunaj da ces imati 14 plata". A i to pocinjanje samo jer je ovdje svaki oglas naravno u bruto iznosu.

To preuvelicavanje i smanjivanje samo vidim na ovoj temi u svrhu lose formulisanih argumenata. U stvarnosti ljudi, gdje god bili, prvenstveno govore o cifri koju imaju na raspolaganju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#4069 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Koliko god neko u dijaspori preuvelicavao neke stvari, podjednako to radite vi koji ste ostali u BiH.
Odvadite i jedni i drugi.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4070 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Dope_Man wrote: 30/01/2023 14:58
Ozimician wrote: 30/01/2023 14:18 Sto sam primjetio takodjer kod nase dijaspore:

Kad je radio u BiH - onda se u platu ne racuna ni topli obrok ni prevoz ni koverta kod privatnika ni regres - racunaju samo Netto osnovnicu.

Kad radi u Njemackoj - onda govori platu u Brutto, ako kazes da ti obracuna Netto - onda ti je obracunava za Steuerklasse 3 (koja je najpovoljnija i vrijedi samo ako supruznik ne radi ili ima znatno manja primanja od tebe - inace se ne isplati), racuna i Kindergeld pa cak i mini-job (dakle dodatni posao koji radi)...
Svako treci post ovo ponavljas, al ovo definitivno spada samo u domen tvog iskustva i ljudi oko tebe. Meni niko u BiH nije govorio cifru bez TO vec finalnu, a kad sam ispitivao trziste medju austrijancima odgovori su uvijek bili u fazonu "mozes imati oko x bruto sto ti dodje oko y neto, i racunaj da ces imati 14 plata". A i to pocinjanje samo jer je ovdje svaki oglas naravno u bruto iznosu.

To preuvelicavanje i smanjivanje samo vidim na ovoj temi u svrhu lose formulisanih argumenata. U stvarnosti ljudi, gdje god bili, prvenstveno govore o cifri koju imaju na raspolaganju.
Da u BiH, TO i prevoz imaju striktno odvojeno samo u državnoj službi :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4071 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 30/01/2023 15:00 Koliko god neko u dijaspori preuvelicavao neke stvari, podjednako to radite vi koji ste ostali u BiH.
Odvadite i jedni i drugi.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#4072 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Slike povratnika sa američkih i njemačkih aerodroma par trenutaka nakon čitanja Spit fireovih postova.

Image
Image
hd image player
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4073 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

skafiskafsnjak wrote: 30/01/2023 15:00 Koliko god neko u dijaspori preuvelicavao neke stvari, podjednako to radite vi koji ste ostali u BiH.
Odvadite i jedni i drugi.
Svi smo mi muzicari.


Sviramo kurcu :D
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4074 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Nakon što se ubjeđivao s drugim forumašima na 163 stranice teme, čovjek se s neutralne pozicije obraća učesnicima te iste teme. :lol:
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#4075 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Ko veli od danas samo polako, bez srkleta.
Post Reply