Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1551 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 05/12/2022 16:54
Ozimician wrote: 05/12/2022 16:45

Ne znam da li si u toku, ali od 2012 god. se moze bez vize otici u Njemacku i boraviti 3 mjeseca i naravno, usput traziti posao. Ako ne nadjes u Njemackoj posao u roku od 3 mjeseca, onda to i nije za tebe vala.

A sta god da uvedu, ambasadu ne mozes zaobici (osim da BiH udje u EU - sto je malo vjerovatno). Prva viza ti mora biti iz sarajevske ambasade, kasnije se zezas sa lokalnim Uredom za strance.
Pa to čovjek i govori. Većini je problem termina u ambasadi. Posao se uvijek nađe. Također uredi za strance tamo ne prave prevelike probleme. Možda će to pojednostaviti.

Vidim da se govori i o jednostavnijem dobijanju DE državljanstva i posebnim olakšicama za plavu kartu. I to može biti faktor nekima da se odluče.
Pa i ovu "Chancenkartu" što namjeravaju uvesti - i nju ćeš dobijati preko ambasade, dakle i za nju će ti trebati termin i sigurno neka dokumentacija. Ne znam kako ste vi zamislili da će to izgledati?

Jedini dio koji ti neće trebati (a treba standardno) je ugovor o radu - a to je svakako najlakši dio.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1552 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 05/12/2022 14:44
A ne citirati Dodikovog četvrtog delegata kao razlog za emigraciju i pričati kako nema političkih problema u državi gdje je politički establišment mafijaškim privatnim vezama s Putinom utabao put energetskom i cjenovnom haosu koji danas žive ljudi širom Evrope.
Hahahah doslovno hahahh
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#1553 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Snake Eyes »

hadzinicasa wrote: 05/12/2022 14:08
Dope_Man wrote: 05/12/2022 10:27 Ima jos ljudi za otic..naravno da to nisu stotine hiljada, jer realno dosta ih je koji nikad nece htjeti potegnuti da nauce reci "guten tag" pa ce takav sljakati u BiH do kraja. Al desetine, i to mnogi od njih pametni i obrazovani, ce itekako otici.

Ima i onih kojima je super, npr. u IT industriji. Al i tu dosta ljudi odlazi, evo otisao sam iz nase grupe ja i jos jedan, treci razmislja.. cetvrti ostade bez raje, a ponuda koliko hoces, pa ce i on nekad prevalit vjerovatno samo zbog tog.

Nikom od nas nije falilo para, otislo se iz bitnijih razloga od para. A gledajuci kako se ova "gradjanska opcija" (za koju sam i sam imao nade i na izborima prije ovih zadnjih glasao) utali sa HDZ i SNSD itekako ce jos pametnih da se razocara i ode iz blata.
onaj ko nema para ne vjeruje da postoje i druge potrebe, nego gleda iz svoje prizme kokuzlooka sto je i razumljivo.
Kliseizirana Maslovljeva piramida, ali ipak objasnjava zasto odlaze i oni koji srelativno dobro materijalno stoje, a djeca su tu jako bitan faktor.

dok sam bila u BiH, sam prakticirala mnoge oblike gradjanskog aktivizma, medjutim tek kad sam izgubila svaku nadu u bolje sutra, pokupila sam se i otisla. i to "prva u raji". tako da, mislim da svak ima svoje razloge i svaki je validan i za odlazak i za ostanak. niko nije ni bolji ni losiji, jednostavno ljudima su prioriteti drugaciji u razlicitim zivotnim fazama, a i to je potpuno legitimno.

trebalo bi naglasiti na sta se misli kad se kaze - kada se "ISPLATI" odlazak? Finansijski ili emotivno ili duhovno ili organizaciono ili kako? Meni se isplatio one sekunde kad sam spustila nogu na tramvajsku stanicu i na displeju pisalo - tramvaj dolazi za 5 minuta. i on dosao za 5 minuta.

neko drugi ce reci da s****

i to je tako.
Borila se za redovan gradski saobracaj?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1554 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ozimician wrote: 05/12/2022 18:27
Pa i ovu "Chancenkartu" što namjeravaju uvesti - i nju ćeš dobijati preko ambasade, dakle i za nju će ti trebati termin i sigurno neka dokumentacija. Ne znam kako ste vi zamislili da će to izgledati?

Jedini dio koji ti neće trebati (a treba standardno) je ugovor o radu - a to je svakako najlakši dio.
Pretpostavljam da će pojednostaviti proceduru izdavanja viza i provjere dokumentacije što posljedično znači i veću broj termina.

Plava karta skoro i nema prepreka, kontam da će nešto na taj fazon
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1555 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Ozimician wrote: 05/12/2022 18:14
darius_maximus wrote: 05/12/2022 17:03 Ne moze se samo tako, koliko sam upoznat.
Za posao ti treba prijava, za prijavu mjesto boravka, za mjesto boravka kapara par mjeseci, itd.
Mora se tu para uloziti.

Ako bude kao ovo sto je opisano, da mozes na posao uletiti na probni rad dvije hefte, sa opustenijim uslovima, pa onda ostalo ganjati, e onda ce se ici bez puno rizika i vise ce raje ici. Trenutno je to jos uvijek velika odluka.
Ne možeš ambasadu zaobići kakogod okreneš, o tome i govorim.

Možeš otići kao turista i tražiti posao, nađeš posao, dobiješ ugovor - dalje završavaš sa ambasadom i to je to uglavnom.

Ambasadu ćeš moći zaobići samo onda kad BIH bude u EU - mimo toga ambasada će uvijek postojati.

Ovo što oni namjeravaju promjeniti - isplati se jedino onima koji žive u zemljama kojima je potrebna viza za Njemačku (čak i turistički), a imaju neku rodbinu već u Njemačkoj kod koje mogu biti. Jedina zemlja koja od te promjene pravila će profitirati je Turska.

Njima treba viza svakako za Njemačku, a dosta ih ima rodbine tamo.

Jer pazi, ti moraš otići tamo, naći sebi smještaj i plaćati ga, moraš platiti svakako vizu i čekati je u ambasadi (ovu novu Chancenkarte) i opet kasnije čekati termin u Uredu za strance (kad nađeš posao) i opet plaćati izdavanje nove vize (boravišne) tamo.

Sve to jako puno košta i svakako uzima puno vremena.

Ono što bi njima zapravo najviše pomoglo jeste da natjeraju svoje ambasade i urede za strance da rade brže, tj. da im povećaju kapacitet, dok to ne urade - to će uvijek ostati usko grlo, čak možda i još uže ukoliko krenu dolaziti ljudi sa svih strana.
Griješiš.
Trenutno trebaš ispunjavati dosta uslova za radnu dozvolu.
Da imaš iskustvo, da si mlad, da znaš jezik (određeni nivo), itd.
Sada će bukvalno biti dovoljna jedna stvar da čovjek dobije posao (npr. tri godine iskustva).

Zamisli, trenutno, zidar, 45 godina, ne zna beknuti riječ njemačkog.
Trenutno je to avantura, da on ode gore i zaposli se.
Ako ovo prođe, on se prijavi za posao, napiše "Chancenkarte" i eto mu posla.
Onda lagano nađe smještaj i sve ide po redu.

Mijenja se dosta stvari u tom slučaju.
Nije više avantura za ljude i onda mogu svi ići, bez obrzira na godine.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1556 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

darius_maximus wrote: 05/12/2022 21:08 Griješiš.
Trenutno trebaš ispunjavati dosta uslova za radnu dozvolu.
Da imaš iskustvo, da si mlad, da znaš jezik (određeni nivo), itd.
Sada će bukvalno biti dovoljna jedna stvar da čovjek dobije posao (npr. tri godine iskustva).

Zamisli, trenutno, zidar, 45 godina, ne zna beknuti riječ njemačkog.
Trenutno je to avantura, da on ode gore i zaposli se.
Ako ovo prođe, on se prijavi za posao, napiše "Chancenkarte" i eto mu posla.
Onda lagano nađe smještaj i sve ide po redu.

Mijenja se dosta stvari u tom slučaju.
Nije više avantura za ljude i onda mogu svi ići, bez obrzira na godine.
Koliko sam upoznat, sad se uvodi i neki sistem bodovanja i godine igraju itekako ulogu.

Od zidara koga god znam da je htio otići - otišao je preko pravila za Zapadni Balkan, tu ti bukvalno ne traže ništa osim ugovora za posao. Jedini problem je čekanje termina, tako da- ukoliko bi samo čekanje termina smanjili - ne bi ništa više trebalo (barem što se Zap. Balkana tiče).

A obzirom da ovaj zakon tek ide u proceduru, Njemci (opozicija, CDU) će to svakako amandmanima dodatno zakomplikovati i dodati još koji uslov usput.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1557 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 05/12/2022 21:06
Ozimician wrote: 05/12/2022 18:27
Pa i ovu "Chancenkartu" što namjeravaju uvesti - i nju ćeš dobijati preko ambasade, dakle i za nju će ti trebati termin i sigurno neka dokumentacija. Ne znam kako ste vi zamislili da će to izgledati?

Jedini dio koji ti neće trebati (a treba standardno) je ugovor o radu - a to je svakako najlakši dio.
Pretpostavljam da će pojednostaviti proceduru izdavanja viza i provjere dokumentacije što posljedično znači i veću broj termina.

Plava karta skoro i nema prepreka, kontam da će nešto na taj fazon
Ja sam došao na Plavu kartu 2019. god. - Plava karta ima 2 "velike prepreke" - moraš imati visoko obrazovanje i dobiti početnu platu iznad 5000 € brutto (tad je bilo manje) - što će malo ko dobiti na početku, čak mislim da su i doktorske početničke nešto ispod, jedino možda neki hight-skilled IT.
Imam kolegicu koja je stomatolog i nije mogla dobiti Plavu kartu.

Također, plava karta ti i ne donosi nikakve praktične prednosti osim bržeg dobijanja termina za vizu (ja čekao 15 dana) i bržeg dobijanja trajnog boravka (što se opet otegne zbog sporog rada Ureda za strance) - meni su bukvalno napisali - nemoj podnositi zahtjev za trajni boravak sve do par mjeseci pred istek trenutne boravišne dozvole - jer smo prebukirani i imamo previše posla zbog Ukrajine. To je najnovije, prošli put je bilo zbog Korone, xD

Eh sad opet, ako će davati "nešto slično plavoj karti" i osobama koje nemaju ni obrazovanje ni ugovor za rad u Njemačkoj - onda nema smisla da Plava karta više i postoji.
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1558 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Plava karta je 3600 brutto za deficitarna zanimanja (inzinjere, IT, matematicare, doktore medicine...).To je od 2012 tako, malo se mijenjalo.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1559 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Ecci wrote: 05/12/2022 21:41 Plava karta je 3600 brutto za deficitarna zanimanja (inzinjere, IT, matematicare, doktore medicine...).To je od 2012 tako, malo se mijenjalo.
Tačno, ali samo za deficitarne, tj. koja pokrajina proglasi koje zanimanje deficitarnim i postavi granicu, nije baš svugdje isto za te "deficitarne".
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1560 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Problem BiH je najbolje opisao Herr Milanovic.
Prvo sapun pa onda parfem. Sve dok ne bude tako raja ce bjezati iz BiH.
Bukvalno BiH nema nesto posebno ni ponuditi niti da bi zadrzala mlade niti da bi privukla veci kapital.
Urbicid na svakom koraku, prljavstina, smrad,los zrak, bahtost, parkiranje po trotoaru, nekultura, krezubost, rupe na putevima, zeljeznica ne funkcionise, javni prevoz na nivou 1970-te godine, monotona hrana, dijecija igralista razvaljenja itd.
Jedini spas za taj prostor i jeste masovno raseljavanje jer je mentalitet ljudi dole jako cudan.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1561 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Ozimician wrote: 05/12/2022 21:17
darius_maximus wrote: 05/12/2022 21:08 Griješiš.
Trenutno trebaš ispunjavati dosta uslova za radnu dozvolu.
Da imaš iskustvo, da si mlad, da znaš jezik (određeni nivo), itd.
Sada će bukvalno biti dovoljna jedna stvar da čovjek dobije posao (npr. tri godine iskustva).

Zamisli, trenutno, zidar, 45 godina, ne zna beknuti riječ njemačkog.
Trenutno je to avantura, da on ode gore i zaposli se.
Ako ovo prođe, on se prijavi za posao, napiše "Chancenkarte" i eto mu posla.
Onda lagano nađe smještaj i sve ide po redu.

Mijenja se dosta stvari u tom slučaju.
Nije više avantura za ljude i onda mogu svi ići, bez obrzira na godine.
Koliko sam upoznat, sad se uvodi i neki sistem bodovanja i godine igraju itekako ulogu.

Od zidara koga god znam da je htio otići - otišao je preko pravila za Zapadni Balkan, tu ti bukvalno ne traže ništa osim ugovora za posao. Jedini problem je čekanje termina, tako da- ukoliko bi samo čekanje termina smanjili - ne bi ništa više trebalo (barem što se Zap. Balkana tiče).

A obzirom da ovaj zakon tek ide u proceduru, Njemci (opozicija, CDU) će to svakako amandmanima dodatno zakomplikovati i dodati još koji uslov usput.
Čitao sam malo po njemačkim stranicama.
U suštini, jedino moraš imati "papir" da znaš nešto raditi i možeš dobiti radnu dozvolu i početi raditi.
Ako nemaš "papir" onda ćeš morati ispunjavati neke uslove (što i razumijem).

Pored toga, njihova administracija će početi učiti engleski, da ljudima eliminišu problem jezika.
Uglavnom, na glavu će se nasaditi da dovedu ljudi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1562 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

darius_maximus wrote: 05/12/2022 22:05 Čitao sam malo po njemačkim stranicama.
U suštini, jedino moraš imati "papir" da znaš nešto raditi i možeš dobiti radnu dozvolu i početi raditi.
Ako nemaš "papir" onda ćeš morati ispunjavati neke uslove (što i razumijem).

Pored toga, njihova administracija će početi učiti engleski, da ljudima eliminišu problem jezika.
Uglavnom, na glavu će se nasaditi da dovedu ljudi.
Pa da, ali opet i dalje je to komplikovano; ako fkt misle napraviti neki pomak značajan onda bi pravilo glasilo ovako:

- Imaš ugovor za posao ? Odlično, rok za termin za vizu je mjesec dana.

Sve preko toga - neće donijeti ništa u odnosu na ovo sad.
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#1563 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

elcaliente wrote: 05/12/2022 21:52 Problem BiH je najbolje opisao Herr Milanovic.
Prvo sapun pa onda parfem. Sve dok ne bude tako raja ce bjezati iz BiH.
Bukvalno BiH nema nesto posebno ni ponuditi niti da bi zadrzala mlade niti da bi privukla veci kapital.
Urbicid na svakom koraku, prljavstina, smrad,los zrak, bahtost, parkiranje po trotoaru, nekultura, krezubost, rupe na putevima, zeljeznica ne funkcionise, javni prevoz na nivou 1970-te godine, monotona hrana, dijecija igralista razvaljenja itd.
Jedini spas za taj prostor i jeste masovno raseljavanje jer je mentalitet ljudi dole jako cudan.
:lol: :lol: :lol:
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1564 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

zubi wrote: 05/12/2022 22:13
elcaliente wrote: 05/12/2022 21:52 Problem BiH je najbolje opisao Herr Milanovic.
Prvo sapun pa onda parfem. Sve dok ne bude tako raja ce bjezati iz BiH.
Bukvalno BiH nema nesto posebno ni ponuditi niti da bi zadrzala mlade niti da bi privukla veci kapital.
Urbicid na svakom koraku, prljavstina, smrad,los zrak, bahtost, parkiranje po trotoaru, nekultura, krezubost, rupe na putevima, zeljeznica ne funkcionise, javni prevoz na nivou 1970-te godine, monotona hrana, dijecija igralista razvaljenja itd.
Jedini spas za taj prostor i jeste masovno raseljavanje jer je mentalitet ljudi dole jako cudan.
:lol: :lol: :lol:
Da, vise raznovrsnije, zdravije i sa friskim namirnicama pripremljene hrane u gastronomiji ima neko manje mjesto u Vijetnamu nego Sarajevo.
Sto se tice izbora tu je BiH gastronomska ponuda bas monotona. Tijesto od bjelog brasna vako-nako i peceno meso ovako nako uglavnom sa rostilja tu se ponuda zavrsava.

Nemoj sad ona prica ali im jedna Ascinica tamo i tamo.
Pricam o generalnom i vecinskom izboru.
Bio sam u Burmi, Maleziji, Vijetnamu, Tajlandu, Kambodzi, Singapuru, Indoneziji i sto posto ti kazem tamo u manjem mjestu pored ceste imas vise izbora nego u Sarajevu. O kvaliteti voca i povrca necu ni da pricam, jer ono to je nebo i zemlja. U Bosni kao i da ne postiji kvaliteta voca i povrca.
Last edited by elcaliente on 05/12/2022 22:29, edited 2 times in total.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1565 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

darius_maximus wrote: 05/12/2022 22:05
Ozimician wrote: 05/12/2022 21:17

Koliko sam upoznat, sad se uvodi i neki sistem bodovanja i godine igraju itekako ulogu.

Od zidara koga god znam da je htio otići - otišao je preko pravila za Zapadni Balkan, tu ti bukvalno ne traže ništa osim ugovora za posao. Jedini problem je čekanje termina, tako da- ukoliko bi samo čekanje termina smanjili - ne bi ništa više trebalo (barem što se Zap. Balkana tiče).

A obzirom da ovaj zakon tek ide u proceduru, Njemci (opozicija, CDU) će to svakako amandmanima dodatno zakomplikovati i dodati još koji uslov usput.
Čitao sam malo po njemačkim stranicama.
U suštini, jedino moraš imati "papir" da znaš nešto raditi i možeš dobiti radnu dozvolu i početi raditi.
Ako nemaš "papir" onda ćeš morati ispunjavati neke uslove (što i razumijem).

Pored toga, njihova administracija će početi učiti engleski, da ljudima eliminišu problem jezika.
Uglavnom, na glavu će se nasaditi da dovedu ljudi.
Znaju oni sta im treba al se to javnosti ne moze prodati tako i to je kraj price. Napraviti ce mozda par manjih izmjena ako uspiju do izborne godine. U izbornoj godini nece imati muda da spominju tu temu. Izgubiti ce izbore svakako a ta tema kod CDU nikada nije mogla proci a da ne spominjem CSU I AfD.
Puno se prica a malo ce moci uraditi i to je to.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1566 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Dobro, sada već ulazimo šta druge države rade da privuku naše radnike.
Uradit će oni sve što zatreba i sigurno imaju dugoročnije planove od naše države.
Ne brinem ja za njih.

Što se naslova teme tiče, ja sam svoje rekao.
Problem ove države nisu pare, nego pristup životu, poslu, kulturi, itd.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1567 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

darius_maximus wrote: 05/12/2022 22:38 Dobro, sada već ulazimo šta druge države rade da privuku naše radnike.
Uradit će oni sve što zatreba i sigurno imaju dugoročnije planove od naše države.
Ne brinem ja za njih.

Što se naslova teme tiče, ja sam svoje rekao.
Problem ove države nisu pare, nego pristup životu, poslu, kulturi, itd.
Problem je mentalitet ljudi.
Prvo sapun pa onda parfem.
Ljudi se bune sto se moraju vezati u autu ili puse u restoranima, nema dalje to je to. To ti sve kaze kakav mentalni sklop vlada.
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#1568 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

elcaliente wrote: 05/12/2022 22:22 Da, vise raznovrsnije, zdravije i sa friskim namirnicama pripremljene hrane u gastronomiji ima neko manje mjesto u Vijetnamu nego Sarajevo.
Sto se tice izbora tu je BiH gastronomska ponuda bas monotona. Tijesto od bjelog brasna vako-nako i peceno meso ovako nako uglavnom sa rostilja tu se ponuda zavrsava.

Nemoj sad ona prica ali im jedna Ascinica tamo i tamo.
Pricam o generalnom i vecinskom izboru.
Bio sam u Burmi, Maleziji, Vijetnamu, Tajlandu, Kambodzi, Singapuru, Indoneziji i sto posto ti kazem tamo u manjem mjestu pored ceste imas vise izbora nego u Sarajevu. O kvaliteti voca i povrca necu ni da pricam, jer ono to je nebo i zemlja. U Bosni kao i da ne postiji kvaliteta voca i povrca.
Haj ne lupetaj, ziv bio.

Doduse istina, ne mozemo se porediti sa nabrojanim azijskim zemljama, psi, macke, insekti nam nisu na meniju, jbg...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#1569 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Snake Eyes »

Lik mrzi Sarajevo.
User avatar
ElRe
Posts: 10667
Joined: 12/12/2011 11:28

#1570 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ElRe »

darius_maximus wrote: 05/12/2022 22:38
Problem ove države nisu pare, nego pristup životu, poslu, kulturi, itd.
I sve ostalo što je @elcaliente napisao.

PS jedan visočki kontroverzni ali "ugledni" biznismen, izvoznik namještaja uvozi drugi kontinent radnika iz Bangladeša. I domaćim radnicima je rekao "pa vi nastavite da gledate ka zapadu. Ima života i na istoku"
User avatar
Rockefeller
Posts: 7220
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#1571 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

:lol:

Pa nek tebi rade ljudi iz Bangladesa.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1572 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Evo na Klixu zanimljivih clanaka jutros na nasu temu:

Njemacka:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nov ... /221206022

Svedska:
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/posk ... /221206011

Pa nek se drzi tema.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1573 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »





Ne pravi pitu ko ima nego ko je naučio. 'ta će Švabe, nek' se smrzavaju kad nemaju za ćumura i guma :D
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1574 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

zubi wrote: 05/12/2022 22:57
elcaliente wrote: 05/12/2022 22:22 Da, vise raznovrsnije, zdravije i sa friskim namirnicama pripremljene hrane u gastronomiji ima neko manje mjesto u Vijetnamu nego Sarajevo.
Sto se tice izbora tu je BiH gastronomska ponuda bas monotona. Tijesto od bjelog brasna vako-nako i peceno meso ovako nako uglavnom sa rostilja tu se ponuda zavrsava.

Nemoj sad ona prica ali im jedna Ascinica tamo i tamo.
Pricam o generalnom i vecinskom izboru.
Bio sam u Burmi, Maleziji, Vijetnamu, Tajlandu, Kambodzi, Singapuru, Indoneziji i sto posto ti kazem tamo u manjem mjestu pored ceste imas vise izbora nego u Sarajevu. O kvaliteti voca i povrca necu ni da pricam, jer ono to je nebo i zemlja. U Bosni kao i da ne postiji kvaliteta voca i povrca.
Haj ne lupetaj, ziv bio.

Doduse istina, ne mozemo se porediti sa nabrojanim azijskim zemljama, psi, macke, insekti nam nisu na meniju, jbg...
Kakvi psi, macke, sta pricas, jesil dobar ti?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1575 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Ozimician wrote: 06/12/2022 10:17 Evo na Klixu zanimljivih clanaka jutros na nasu temu:

Njemacka:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nov ... /221206022

Svedska:
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/posk ... /221206011

Pa nek se drzi tema.
Upravo ti je ovo razlika u mentalitetu.
Kod nas bi primarna briga bila kako zajebati državu, a ne pomoći joj.

Što se Šveda tiče, kaže čovjek da ima 15.000 korisnika svojih marketa.
Kao brinu se što se uduplalo, sa 7.000.
Kod nas bi toliko ljudi (ispod ove granice siromaštva) mogao naći samo u Kantonu SA, kamoli dalje da kreneš.
Čovjek našao načina da pomogne ljudima, good for him.
Misliš da nama ne treba dodatne socijalne pomoći ljudima?
Post Reply