Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#126 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Nije nikakav problem da se ode i radi i živi u Njemačkoj, čak je poželjno jer se za 5 godina zaradi penzija kao za 40 godina rada u BiH.
Dakle 1 godina rada u Njemačkoj vrijedi kao 8 godina ovdje, ako to ne ukinu. To je zasluga Maršala Tite koji je sa Willy Brantom potpisao sporazum o radu u Njemačkoj i taj sporazum je još na snazi. I naravno dobro je imati 15 godina staža u BiH da se ima i BH penzija
A ko pažljivo štedi može sebi kupiti nekretninu u BiH i naravno može se otići na godišnji odmor u neku drugu zemlju, jer Bosanci su štedljivi i snalažljivi, vrijedni i dobri ljudi. A ima i Nijemaca koji su dobri ljudi pa pomognu.
Daft Haruki
Posts: 257
Joined: 05/04/2019 14:18

#127 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

zposao wrote: 22/09/2022 12:30
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 12:21
Druze nisam ja bot .
Ja sam zavarivac radim po terenima . Al za bih firmu. Zavrsen ekonomski faks .
Nikad marke nisam vidio od budeta.
Nek idu al nek prime Hansov k. do kraja a ne na dvije stolice.
Nemoj socijalne patetike druge. Samo vama je tesko i vasoj djeci . Ovde ljudi ginuli da vas odbrane a vi meni neke bajkice pricate i pljujete po drza A Bih pod noge bacate.
Mater po sedmero radala pa iskolovala pa se borili vi za pedeset godina zaboravili i ko ste i sta ste
O kakvim stolicama ti pričaš?
Sjediš li ti na dvije stolice ako živiš u BiH a zarađuješ hljeb radeći po stranim zemljama?

Šta bi trebali ljudi? Ne tražiti bolju buducnost za sebe i svoju djecu da ih ti i slični ne bi nazivali pizdama i dezerterima?
Druze ja uopsteno pricam.
Ja ne sudim nikom.
Vidjeti svjeta je velka skola i svako bi trebao putovati.
Trbuhom za kruhom uvjek bilo i bit ce. Nit sam srao po nekom ko se bori niti cu.
Nego svi hoce da idu. Nikom ne valja . Svi gledaju svoje dupe.
Pa ako svi tako razmisljamo niko nebi ko moze bio tu.
Pola fudbalera,kosarkasa, sportista ne bi nastupalo za BiH.
Zamisli da su svi takve placipicke i dignu ruke od BIH.
Znam ja da nas je.bu ali n emogu vise da slusam i gledam kako se ljudi radi ugodnog zivota odreknu svega sto ga cini to sto je do sad bio. Sirotinja,borba bilo sta nije razlog da se odreknes svog identiteta. Da ne volis mjesto gdje si prvi put prohodao,poljubio,zguzio.
Druze ja samo kazem budite principijelni. Ides ok. Nemoj se vracati pusti nas da se patimo. Ti tamo tavori saNjemcima i nemoj nama soliti pamet. Jwr ako to radis nekako mi dezerterski u mojoj glavi. Bjezis od problema a vracas se da budes ,zivis,catas sa nama.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#128 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

nikeze wrote: 22/09/2022 09:25 U principu stranci su 30 % manje plaćeni od Nijemaca za isti posao.
Jer stranac mora da šuti i radi, a za sitnicu leti napolje. Pogotovo ako ima porodicu, i oni
to znaju i koriste, jer kako bi drugačije gazda zaradio profit.
Posljednji članak kaže da porodica koja zarađuje 3600 Eura neto, zbog inflacije ne može da izdrži mjesec sa tim novcem.
Za porodicu treba 4000 Eura neto mjesečno.
Samo 20 % zaposlenih u Njemačkoj zarađuje preko 2300 Eura neto mjesečno prema gehalt.de.
Ako imas rijesen boravak ne letis nigdje.
Te brojke su isto kao kad u BiH kazu da je potrosacka korpa 2500+ (zadnje se sjecam presla je 2600) a realnost je da vecina gradjana zivi sa ispod 2000, pa cak i 1500 i kad oboje rade jer je plata 700-800 standard. Sama definicija siromastva se razlikuje pa tek onda sve ostalo.

Uglavnom, kako ti neko ranije rece, sto li si gore pobogu kad je tako tesko.

Dakle, de malo realnosti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#129 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 13:03 i gledam kako se ljudi radi ugodnog zivota odreknu svega sto ga cini to sto je do sad bio. Sirotinja,borba bilo sta nije razlog da se odreknes svog identiteta.
Tvoj je problem sto je tvoj identitet drzava. Moj identiten nije drzava, ja sam covjek, jedinka, dobar il los nek ocijene oni koji me znaju i s kojima se druzim. Po zanimanju sam ono sto radim, a i to mi nije ono sto bih bio po "papiru" jer sam i tu shvatio da ne moras biti ono za sta si ucio ako mozes nauciti druge stvari i biti nesto bolje.

Dakle ti sebe identifikujes kroz nekakav grupni identitet drzave. Ja sebe identifikujem krozo ono sto ja uradim, a ne gdje mi je dedo rodjem i druge stvari na koje ja nikako nisam mogao utjecati. Ziv bio, potrazi nesto sto si TI postigao da se time ponosis. I jos kazes ne sudis nikom.. za nekog ko ne sudi nikom nisi bas pomno birao epitete za one koji su otisli, odlaze ili ce otici.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#130 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dope_Man wrote: 22/09/2022 13:51
nikeze wrote: 22/09/2022 09:25 U principu stranci su 30 % manje plaćeni od Nijemaca za isti posao.
Jer stranac mora da šuti i radi, a za sitnicu leti napolje. Pogotovo ako ima porodicu, i oni
to znaju i koriste, jer kako bi drugačije gazda zaradio profit.
Posljednji članak kaže da porodica koja zarađuje 3600 Eura neto, zbog inflacije ne može da izdrži mjesec sa tim novcem.
Za porodicu treba 4000 Eura neto mjesečno.
Samo 20 % zaposlenih u Njemačkoj zarađuje preko 2300 Eura neto mjesečno prema gehalt.de.
Ako imas rijesen boravak ne letis nigdje.
Te brojke su isto kao kad u BiH kazu da je potrosacka korpa 2500+ (zadnje se sjecam presla je 2600) a realnost je da vecina gradjana zivi sa ispod 2000, pa cak i 1500 i kad oboje rade jer je plata 700-800 standard.

Dakle, de malo realnosti.
Tacno, prosjecna netto plata u Njemackoj (izvor:finanzenverstehen) je trenutno 2084 €. U BIH je trenutno oko 1100KM (bez toplog obroka i prevoza - sto je u Njemackoj nepoznanica). Dakle, ako cifre uzmemo u obzir, u Njemackoj ti trebaju po toj korpi 2 prosjecne plate, kao i u BIH - znaci za neki jednak standard.

Glavno pitanje teme jeste: Kada se isplati iseljenje?

Za 2x vecu platu se ne isplati seliti ni u drugi kraj drzave, a ne u Njemacku. Na kraju kad podvuces crtu - jedina razlika u standardu koju ces imati ako sad odes u Njemacku jeste u tome sto ces voziti auto od 20 000 € umjesto od 15 000 KM. Sve ostalo ce ti biti na nivou BiH, neke stvari i znatno losije (socijalni zivot npr.).

Ako imas rijesen boravak, a nemas posao, ne letis nigdje - u teoriji da, u praksi ne letis, ali ces sam napustiti.
Znam dosta Hrvata koji su radili u McD i slicnim usluznim granama koji su morali napustiti zemlju kad je bila korona, svi koji su bili tu u Probezeit (prvih 6 mjeseci) - su dobili otkaz i vratili se.

E sad zamisli koji je to sok kad spakujes zivot i kazes zrtvovat cu se, das unaprijed 3 kirije, opremis stan, zaduzis se da bi otisao, radis par mjeseci i dobijes otkaz "zbog vise sile". Nije nimalo ugodna pozicija.

Ljudi se vrate na temu i pricaju kako je njima, bla-bla, to nije vise relevatno, ja sam dosao u Njemacku 2019 god. i da je danas 2019. god. rekao bih svakom da navali da dodje. U godini 2022, kad je svjetska, a pogotovo evropska ekonomija poljuljana, zadnje sto nekom treba jeste da napusti dobro i sigurno radno mjesto u BIH; zapocne zivot u Njemackoj, potrosi pare na kiriju, opremanje i stana i izgubi posao jer - nema posla.

Tako da oprezno sa savjetima.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#131 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Samo bjezat.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#132 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dope_Man wrote: 22/09/2022 14:02
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 13:03 i gledam kako se ljudi radi ugodnog zivota odreknu svega sto ga cini to sto je do sad bio. Sirotinja,borba bilo sta nije razlog da se odreknes svog identiteta.
Tvoj je problem sto je tvoj identitet drzava. Moj identiten nije drzava, ja sam covjek, jedinka, dobar il los nek ocijene oni koji me znaju i s kojima se druzim. Po zanimanju sam ono sto radim, a i to mi nije ono sto bih bio po "papiru" jer sam i tu shvatio da ne moras biti ono za sta si ucio ako mozes nauciti druge stvari i biti nesto bolje.

Dakle ti sebe identifikujes kroz nekakav grupni identitet drzave. Ja sebe identifikujem krozo ono sto ja uradim, a ne gdje mi je dedo rodjem i druge stvari na koje ja nikako nisam mogao utjecati. Ziv bio, potrazi nesto sto si TI postigao da se time ponosis. I jos kazes ne sudis nikom.. za nekog ko ne sudi nikom nisi bas pomno birao epitete za one koji su otisli, odlaze ili ce otici.
Znas kako kazu - kozmopolita i nacionalista (sovinista) su 2 strane iste medalje. Nacionalisti ne valja nijedna druga zemlja osim njegove, a kozmopoliti sve zemlje valjaju, osim njegove.

Mozemo se mi lagati koliko hocemo da ti grupni identiteti nisu bitni, ali 90% zivota ti je predodredjeno time gdje si se rodio i ko su ti roditelji.

Ja zivim u Bayernu i njima je njihov identitet iznad svega, sad je sezona vasera (festova) i svi obuku narodne nosnje i idu na te festove (nesto kao njemacki Puracic). Sve im je u tom fazonu: bavarski, bavarski, bavarski.... i jedna su od najuspjesnijih i najbogatijih regija na svijetu, a izrazito su tradicionalni, vjerski nastrojeni i vezani za grupni identitet.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#133 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Ozimician wrote: 22/09/2022 14:09
Dope_Man wrote: 22/09/2022 14:02

Tvoj je problem sto je tvoj identitet drzava. Moj identiten nije drzava, ja sam covjek, jedinka, dobar il los nek ocijene oni koji me znaju i s kojima se druzim. Po zanimanju sam ono sto radim, a i to mi nije ono sto bih bio po "papiru" jer sam i tu shvatio da ne moras biti ono za sta si ucio ako mozes nauciti druge stvari i biti nesto bolje.

Dakle ti sebe identifikujes kroz nekakav grupni identitet drzave. Ja sebe identifikujem krozo ono sto ja uradim, a ne gdje mi je dedo rodjem i druge stvari na koje ja nikako nisam mogao utjecati. Ziv bio, potrazi nesto sto si TI postigao da se time ponosis. I jos kazes ne sudis nikom.. za nekog ko ne sudi nikom nisi bas pomno birao epitete za one koji su otisli, odlaze ili ce otici.
Znas kako kazu - kozmopolita i nacionalista (sovinista) su 2 strane iste medalje. Nacionalisti ne valja nijedna druga zemlja osim njegove, a kozmopoliti sve zemlje valjaju, osim njegove.

Mozemo se mi lagati koliko hocemo da ti grupni identiteti nisu bitni, ali 90% zivota ti je predodredjeno time gdje si se rodio i ko su ti roditelji.

Ja zivim u Bayernu i njima je njihov identitet iznad svega, sad je sezona vasera (festova) i svi obuku narodne nosnje i idu na te festove (nesto kao njemacki Puracic). Sve im je u tom fazonu: bavarski, bavarski, bavarski.... i jedna su od najuspjesnijih i najbogatijih regija na svijetu, a izrazito su tradicionalni, vjerski nastrojeni i vezani za grupni identitet.
Ti Oktoberfest zoves vasErom i poredis sa Puracicem :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#134 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Rockefeller wrote: 22/09/2022 14:09 Samo bjezat.
Toliko ti je lijepo da i nakon svog odlaska sereš ovdje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#135 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Suzie Q wrote: 22/09/2022 14:18 Ti Oktoberfest zoves vasErom i poredis sa Puracicem :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Nego?

Jesil bio ti na Oktoberfestu ?

Stvar je samo sto je Svabo pametniji i drzi do tradicije i znao je da od toga napravi brend, a mi se izrugujemo Cevljanovicima umjesto da to podignemo na visi nivo i prodajemo svijetu.

Takodjer pored Oktoberfesta ima jos desetine drugih manjih, od maja do oktobra svaki vikend je negdje neki fest.

U sustini, "Trinken bis zum Rausch" - dakle saljevanje alkohola, sator, muzika, ringispil ...

EDIT: I to cini razliku zasto oni imaju drzavu kakvu imaju, a mi ovakvu kakvu imamo. Oni svoju tradiciju dignu na visi nivo, ne stide je se, nego je promoviraju maksimalno.
Last edited by Ozimician on 22/09/2022 14:28, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#136 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

sehohari wrote: 22/09/2022 14:21
Rockefeller wrote: 22/09/2022 14:09 Samo bjezat.
Toliko ti je lijepo da i nakon svog odlaska sereš ovdje.
Nego sta nego da cu :kiss:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#137 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Kio wrote: 22/09/2022 00:55 Javim vam za par sedmica/mjeseci. Ovdje imao izmedju 3-4k netto, gore (Njemačka) ću imati izmedju 3-4k netto takodjer. Sa dolaskom porodice, preko 4k netto. It struka, cca 5 godina iskustva. U taj iznos ne računam bonuse, 13 tu platu i itd.
Mislim da ce ti biti malo da bi imao isti standard kao u Bosni, aBd kad zena pocne raditi imat ces 6 pa cete biti na boljem! Ne odustaj i samo naprijed!
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 02:11 Ne mogu zemljace ja tebi objasnjavati.
Samo bjezite.
Ali malo imajte principa. Ne na dvije stolice . Idi cataj npr sa Hansom sta ces na klik forumu. Mislim budi principijelan. Ozeni Njemicu itd.Mogu ja sad tebi tako srat ali necu. Dosao si medu Bosance zar ne. A i vratit ces se. A nas ces pustiti da se mucimo.E vidis nisi ti nista pametniji ni snalazljiviji sto si kod Hansa. Samo sa manje principa al ne mogu ja to tebi objasnjavati.
I ne zelim nikom da serem ali nabijem ja Hansa na svoj Bosanski k.urac. I popisam mu se u Elbu .
Bio sam u tvojoj fazi, putovao po europi i radio za bosansku firmu, gazda me vukao na foru patriotizma, onaj dan kad su mi u firmi dali da potpisem(firma gdje sam bio iznajmljen) radnu listu 200 sati po 80 eura, a ja naplatio taj mjesec 4300KM, plata i dnevnice, sve mi se samo kazalo, kao pasce daleko od familije, cetvero u istom stanu, ispiranje mozga non stop, velez raja, patriotizam, Neretva, vratio se kuci, pogledao roditelje bez dana poslijeratnog radnog staza, a radili svaki dan ukljucujuci vikende, pogledao kolege u stranci kako mjenjaju pozicije i idu na ljetovanja, upalio tv vidio kako se skuplja sergija za lijecenje, sve je bilo jasno, i nikad se pokajao. Nije to srati po svojoj zemlji, nego mi jesmo ta zemlja, zemlja koja nikad nece biti bolja jer nevaljaju ljudi u njoj.
nikeze wrote: 22/09/2022 09:36 U njemačkim novinama je izašao članak o cijenama nekretnina.
Spominjali su slučaj garsonjere u Minhenu koja se prodaje za 1 200 000 Eura ( milion i dvjesto hiljada Eura).
Kuća košta 350 000 do 500 000 Eura. Kako to zaraditi sa prosječnom njemačkom platom?
Stan košta do 200 000 Eura.
Imaju kod njih i zadružni stanovi sa doživotnim stanarskom pravom koje se i nasljeđuje i oni koštaju 50 000 Eura u Koelnu,
ali tu si dioničar stambene zadruge i to može da propadne i šta onda.
Takođe u Njemačkoj ako napravite štetu komšiji sasvim slučajno može vas tužiti na neograničen iznos.
Finansijski stručnjaci kažu da onaj ko nema barem dvije tri plate ušteđevine, osiguranje od privatne štete i osiguranje od invaliditeta može se smatrati vrlo neodgovornom osobom.
Njemačka je država sa najmanjim brojem nekretnina po glavi stanovnika u Evropi.
Ne znam za Njemacku, ali cijene nekretnina recimo za Skandinaviju koje si ti naveo su meni sasvim uredu, kuca 350.000 eura. Malo mi je to cak i jeftino, ali hajde izadje 1200-1300 eura mjesecno na 25 godina uz ucesce od 80.000 eura, NIje strasno. Mislim da si to svako domacinstvo sa dvije plate moze priustiti. U vezi zadruznih stanova, 50.000 eura opet mi i to zvuci jeftino, to ne moze propasti, drzava preuzima u tom slucaju, to su druze firme koje traju od WWII, ako ne i duze, odlicno je to rijesenje, ne sekiras se oko nicega, plati kiriju koliko im je, oni za tebe sve rade.

Hajdemo BiH, kolega kupio stan sa jednom spavacom u MOstaru, malo na centralnoj periferiji, 155.000KM prije 5-6 godina. To je oko 900KM mjesecno na 25 godina. Hajde da pretpostavim da je dao svojih 30-40.000KM opet je 600-700KM. Koga vi handrite, mora se i u Bosni zivit negdje!
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#138 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Rockefeller wrote: 22/09/2022 14:25
sehohari wrote: 22/09/2022 14:21

Toliko ti je lijepo da i nakon svog odlaska sereš ovdje.
Nego sta nego da cu :kiss:
Zli jezici bi rekli - tipična malograđanština.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#139 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ozimician wrote: 22/09/2022 14:09
Dope_Man wrote: 22/09/2022 14:02

Tvoj je problem sto je tvoj identitet drzava. Moj identiten nije drzava, ja sam covjek, jedinka, dobar il los nek ocijene oni koji me znaju i s kojima se druzim. Po zanimanju sam ono sto radim, a i to mi nije ono sto bih bio po "papiru" jer sam i tu shvatio da ne moras biti ono za sta si ucio ako mozes nauciti druge stvari i biti nesto bolje.

Dakle ti sebe identifikujes kroz nekakav grupni identitet drzave. Ja sebe identifikujem krozo ono sto ja uradim, a ne gdje mi je dedo rodjem i druge stvari na koje ja nikako nisam mogao utjecati. Ziv bio, potrazi nesto sto si TI postigao da se time ponosis. I jos kazes ne sudis nikom.. za nekog ko ne sudi nikom nisi bas pomno birao epitete za one koji su otisli, odlaze ili ce otici.
Znas kako kazu - kozmopolita i nacionalista (sovinista) su 2 strane iste medalje. Nacionalisti ne valja nijedna druga zemlja osim njegove, a kozmopoliti sve zemlje valjaju, osim njegove.
Ma ja ne hejtam slijepo Bosnu i kao gore je sve divno. Ima i gore svega. Domaci znaju itekako gledati s visoka, a stranci getoiziraju dijelove grada pa jasno vidis gdje zive jedni a gdje drugi. Itekako da je gledanje s visoka i razumljivo, realno i mi u BiH tako gledamo rome koji su nam domaci, a kamoli ove sto se uvalise sa bliskog istoka.

Ima i gore prekrsaja, al objektivno manje je rupa na cesti u Hrvatskoj nego u BiH, a kamoli kad vec do Austrije doguras. I tako za svaku sitnicu.. Ima u Bosni i dobrih stvari, kao i losih gore, al mislim da, kad se objektivno stave stvari na vagu, i kad je mjera zivota individualna sreca i zadovoljstvo zivotom, onda mislim da nema uopste diskusije o tome na koju ce stranu vaga povuci.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#140 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:28
Kio wrote: 22/09/2022 00:55 Javim vam za par sedmica/mjeseci. Ovdje imao izmedju 3-4k netto, gore (Njemačka) ću imati izmedju 3-4k netto takodjer. Sa dolaskom porodice, preko 4k netto. It struka, cca 5 godina iskustva. U taj iznos ne računam bonuse, 13 tu platu i itd.
Mislim da ce ti biti malo da bi imao isti standard kao u Bosni, aBd kad zena pocne raditi imat ces 6 pa cete biti na boljem! Ne odustaj i samo naprijed!
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 02:11 Ne mogu zemljace ja tebi objasnjavati.
Samo bjezite.
Ali malo imajte principa. Ne na dvije stolice . Idi cataj npr sa Hansom sta ces na klik forumu. Mislim budi principijelan. Ozeni Njemicu itd.Mogu ja sad tebi tako srat ali necu. Dosao si medu Bosance zar ne. A i vratit ces se. A nas ces pustiti da se mucimo.E vidis nisi ti nista pametniji ni snalazljiviji sto si kod Hansa. Samo sa manje principa al ne mogu ja to tebi objasnjavati.
I ne zelim nikom da serem ali nabijem ja Hansa na svoj Bosanski k.urac. I popisam mu se u Elbu .
Bio sam u tvojoj fazi, putovao po europi i radio za bosansku firmu, gazda me vukao na foru patriotizma, onaj dan kad su mi u firmi dali da potpisem(firma gdje sam bio iznajmljen) radnu listu 200 sati po 80 eura, a ja naplatio taj mjesec 4300KM, plata i dnevnice, sve mi se samo kazalo, kao pasce daleko od familije, cetvero u istom stanu, ispiranje mozga non stop, velez raja, patriotizam, Neretva, vratio se kuci, pogledao roditelje bez dana poslijeratnog radnog staza, a radili svaki dan ukljucujuci vikende, pogledao kolege u stranci kako mjenjaju pozicije i idu na ljetovanja, upalio tv vidio kako se skuplja sergija za lijecenje, sve je bilo jasno, i nikad se pokajao. Nije to srati po svojoj zemlji, nego mi jesmo ta zemlja, zemlja koja nikad nece biti bolja jer nevaljaju ljudi u njoj.
nikeze wrote: 22/09/2022 09:36 U njemačkim novinama je izašao članak o cijenama nekretnina.
Spominjali su slučaj garsonjere u Minhenu koja se prodaje za 1 200 000 Eura ( milion i dvjesto hiljada Eura).
Kuća košta 350 000 do 500 000 Eura. Kako to zaraditi sa prosječnom njemačkom platom?
Stan košta do 200 000 Eura.
Imaju kod njih i zadružni stanovi sa doživotnim stanarskom pravom koje se i nasljeđuje i oni koštaju 50 000 Eura u Koelnu,
ali tu si dioničar stambene zadruge i to može da propadne i šta onda.
Takođe u Njemačkoj ako napravite štetu komšiji sasvim slučajno može vas tužiti na neograničen iznos.
Finansijski stručnjaci kažu da onaj ko nema barem dvije tri plate ušteđevine, osiguranje od privatne štete i osiguranje od invaliditeta može se smatrati vrlo neodgovornom osobom.
Njemačka je država sa najmanjim brojem nekretnina po glavi stanovnika u Evropi.
Ne znam za Njemacku, ali cijene nekretnina recimo za Skandinaviju koje si ti naveo su meni sasvim uredu, kuca 350.000 eura. Malo mi je to cak i jeftino, ali hajde izadje 1200-1300 eura mjesecno na 25 godina uz ucesce od 80.000 eura, NIje strasno. Mislim da si to svako domacinstvo sa dvije plate moze priustiti. U vezi zadruznih stanova, 50.000 eura opet mi i to zvuci jeftino, to ne moze propasti, drzava preuzima u tom slucaju, to su druze firme koje traju od WWII, ako ne i duze, odlicno je to rijesenje, ne sekiras se oko nicega, plati kiriju koliko im je, oni za tebe sve rade.

Hajdemo BiH, kolega kupio stan sa jednom spavacom u MOstaru, malo na centralnoj periferiji, 155.000KM prije 5-6 godina. To je oko 900KM mjesecno na 25 godina. Hajde da pretpostavim da je dao svojih 30-40.000KM opet je 600-700KM. Koga vi handrite, mora se i u Bosni zivit negdje!
Ta cijena je za švedske plate bagatela.

Ovdje za dobru kuću dadneš minimalno istu sumu, ali uz minimalno 30-40% manju platu.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3241
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#141 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 13:03
zposao wrote: 22/09/2022 12:30

O kakvim stolicama ti pričaš?
Sjediš li ti na dvije stolice ako živiš u BiH a zarađuješ hljeb radeći po stranim zemljama?

Šta bi trebali ljudi? Ne tražiti bolju buducnost za sebe i svoju djecu da ih ti i slični ne bi nazivali pizdama i dezerterima?
Druze ja uopsteno pricam.
Ja ne sudim nikom.
Vidjeti svjeta je velka skola i svako bi trebao putovati.
Trbuhom za kruhom uvjek bilo i bit ce. Nit sam srao po nekom ko se bori niti cu.
Nego svi hoce da idu. Nikom ne valja . Svi gledaju svoje dupe.
Pa ako svi tako razmisljamo niko nebi ko moze bio tu.
Pola fudbalera,kosarkasa, sportista ne bi nastupalo za BiH.
Zamisli da su svi takve placipicke i dignu ruke od BIH.
Znam ja da nas je.bu ali n emogu vise da slusam i gledam kako se ljudi radi ugodnog zivota odreknu svega sto ga cini to sto je do sad bio. Sirotinja,borba bilo sta nije razlog da se odreknes svog identiteta. Da ne volis mjesto gdje si prvi put prohodao,poljubio,zguzio.
Druze ja samo kazem budite principijelni. Ides ok. Nemoj se vracati pusti nas da se patimo. Ti tamo tavori saNjemcima i nemoj nama soliti pamet. Jwr ako to radis nekako mi dezerterski u mojoj glavi. Bjezis od problema a vracas se da budes ,zivis,catas sa nama.
O dvije stolice priča frajer koji zarađuje vani za svoje dupe, a pita druge što gledaju svoje dupe.
E svašta ću čuti.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#142 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:28
nikeze wrote: 22/09/2022 09:36 U njemačkim novinama je izašao članak o cijenama nekretnina.
Spominjali su slučaj garsonjere u Minhenu koja se prodaje za 1 200 000 Eura ( milion i dvjesto hiljada Eura).
Kuća košta 350 000 do 500 000 Eura. Kako to zaraditi sa prosječnom njemačkom platom?
Stan košta do 200 000 Eura.
Imaju kod njih i zadružni stanovi sa doživotnim stanarskom pravom koje se i nasljeđuje i oni koštaju 50 000 Eura u Koelnu,
ali tu si dioničar stambene zadruge i to može da propadne i šta onda.
Takođe u Njemačkoj ako napravite štetu komšiji sasvim slučajno može vas tužiti na neograničen iznos.
Finansijski stručnjaci kažu da onaj ko nema barem dvije tri plate ušteđevine, osiguranje od privatne štete i osiguranje od invaliditeta može se smatrati vrlo neodgovornom osobom.
Njemačka je država sa najmanjim brojem nekretnina po glavi stanovnika u Evropi.
Ne znam za Njemacku, ali cijene nekretnina recimo za Skandinaviju koje si ti naveo su meni sasvim uredu, kuca 350.000 eura. Malo mi je to cak i jeftino, ali hajde izadje 1200-1300 eura mjesecno na 25 godina uz ucesce od 80.000 eura, NIje strasno. Mislim da si to svako domacinstvo sa dvije plate moze priustiti. U vezi zadruznih stanova, 50.000 eura opet mi i to zvuci jeftino, to ne moze propasti, drzava preuzima u tom slucaju, to su druze firme koje traju od WWII, ako ne i duze, odlicno je to rijesenje, ne sekiras se oko nicega, plati kiriju koliko im je, oni za tebe sve rade.

Hajdemo BiH, kolega kupio stan sa jednom spavacom u MOstaru, malo na centralnoj periferiji, 155.000KM prije 5-6 godina. To je oko 900KM mjesecno na 25 godina. Hajde da pretpostavim da je dao svojih 30-40.000KM opet je 600-700KM. Koga vi handrite, mora se i u Bosni zivit negdje!
Mislim iskreno da ima stare podatke, ja trenutno u Rosenheimu (gradu od 50 000 stanovnika) ne vidjam oglase za pristojan stan 70+ kvadrata ispod 300 000 €. O kucama i o Münchenu, necu ni da pricam. Ja da mogu naci pristojan stan za 200 000€, odmah bih kupio, ali to je mozda bilo nekad. Ili su to mozda prosjecne cijene i novih i polovnih nekretnina za cijelu Njemacku (pa ukljucuju kojekakve zabiti i istok).
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#143 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 22/09/2022 14:30

Ovdje za dobru kuću dadneš minimalno istu sumu, ali uz minimalno 30-40% manju platu.
Referiras na njemacku, ne vjerujem, sasvim slucajno firma za koju sam radio imala je u Njemackoj kancelarije, i inzinjeri su imali 70-90.000eura(bruto) godisnje(2016-17), sto je otprilike u ravni sa Norveskom u taj vakat. Mehanicari slagat cu ti ali mislim da su bili na oko 45.-50.000eura bruto.

Tu je to, kad stavis na kamaru razliku koliko je u Njemackoj jeftiniji zivot, ko metak je. Samo ucit i ulagat u sebe.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#144 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Ozimician wrote: 22/09/2022 14:33

Mislim iskreno da ima stare podatke, ja trenutno u Rosenheimu (gradu od 50 000 stanovnika) ne vidjam oglase za pristojan stan 70+ kvadrata ispod 300 000 €. O kucama i o Münchenu, necu ni da pricam. Ja da mogu naci pristojan stan za 200 000€, odmah bih kupio, ali to je mozda bilo nekad. Ili su to mozda prosjecne cijene i novih i polovnih nekretnina za cijelu Njemacku (pa ukljucuju kojekakve zabiti i istok).
I ja mislim da zaostaje koju godinu. I to 300.000 za stan u gradu mi zvuci sasvim realna cifra. PUno brate jest, ne znam koliko vam je ucesce ovdje je 15-25% treba skupit te pare. Kazem da sam ih morao skupit prije djece tesko bih, tada je bilo puno lakse.

Isplati se u svakom slucaju da ga kupis, makar morao raditi 2 posla 2 godine da skupis ucesce. Vazno je samo uci na trziste. A sve to znas i sam.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#145 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:35
sehohari wrote: 22/09/2022 14:30

Ovdje za dobru kuću dadneš minimalno istu sumu, ali uz minimalno 30-40% manju platu.
Referiras na njemacku, ne vjerujem, sasvim slucajno firma za koju sam radio imala je u Njemackoj kancelarije, i inzinjeri su imali 70-90.000eura(bruto) godisnje(2016-17), sto je otprilike u ravni sa Norveskom u taj vakat. Mehanicari slagat cu ti ali mislim da su bili na oko 45.-50.000eura bruto.

Tu je to, kad stavis na kamaru razliku koliko je u Njemackoj jeftiniji zivot, ko metak je. Samo ucit i ulagat u sebe.
Koja je firma u pitanju? Da se raspitamo (ovo pitam privatno).

Poznajem jako puno inzinjera u Njemackoj, i otrpilike sa 5-10 god iskustva, masterom, 90% njih radi za 60-80 000 € trenutno u 2022. god. brutto.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#146 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:37
Ozimician wrote: 22/09/2022 14:33

Mislim iskreno da ima stare podatke, ja trenutno u Rosenheimu (gradu od 50 000 stanovnika) ne vidjam oglase za pristojan stan 70+ kvadrata ispod 300 000 €. O kucama i o Münchenu, necu ni da pricam. Ja da mogu naci pristojan stan za 200 000€, odmah bih kupio, ali to je mozda bilo nekad. Ili su to mozda prosjecne cijene i novih i polovnih nekretnina za cijelu Njemacku (pa ukljucuju kojekakve zabiti i istok).
I ja mislim da zaostaje koju godinu. I to 300.000 za stan u gradu mi zvuci sasvim realna cifra. PUno brate jest, ne znam koliko vam je ucesce ovdje je 15-25% treba skupit te pare. Kazem da sam ih morao skupit prije djece tesko bih, tada je bilo puno lakse.

Isplati se u svakom slucaju da ga kupis, makar morao raditi 2 posla 2 godine da skupis ucesce. Vazno je samo uci na trziste. A sve to znas i sam.
Da, jeste stan u gradu (naravno periferija grada od 50 000), to je u BiH usporedivo sa stanom u Doboju ili Visokom npr.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#147 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:35
sehohari wrote: 22/09/2022 14:30

Ovdje za dobru kuću dadneš minimalno istu sumu, ali uz minimalno 30-40% manju platu.
Referiras na njemacku, ne vjerujem, sasvim slucajno firma za koju sam radio imala je u Njemackoj kancelarije, i inzinjeri su imali 70-90.000eura(bruto) godisnje(2016-17), sto je otprilike u ravni sa Norveskom u taj vakat. Mehanicari slagat cu ti ali mislim da su bili na oko 45.-50.000eura bruto.

Tu je to, kad stavis na kamaru razliku koliko je u Njemackoj jeftiniji zivot, ko metak je. Samo ucit i ulagat u sebe.
To je onda bila neka baš jaka firma.

Ovdje inžinjer u prosjeku dođe na nekih 60 hiljada eura brutto. Kolega, vodi kao inžinjer svoj TUV (a koliko ih dođe do toga?), ima platu 5000.

A mehaničar sigurno nema tu platu, zaboravi. Kroz iskustva i sve ostalo znam da mehaničar (ako misliš na auto mehaničara) ne dobije više od 1800 eura netto. Industrijski mehaničar 2.500 - 3.000.

U Bavarskoj ili kod Stuttgarta su možda veće plate, ali onda slobodno cijenu nekretnine pomnoži sa dva.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7299
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#148 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

sehohari wrote: 22/09/2022 14:29
Rockefeller wrote: 22/09/2022 14:25

Nego sta nego da cu :kiss:
Zli jezici bi rekli - tipična malograđanština.
Nikad u zivotu. Gdje je postovanje?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#149 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:37
Ozimician wrote: 22/09/2022 14:33

Mislim iskreno da ima stare podatke, ja trenutno u Rosenheimu (gradu od 50 000 stanovnika) ne vidjam oglase za pristojan stan 70+ kvadrata ispod 300 000 €. O kucama i o Münchenu, necu ni da pricam. Ja da mogu naci pristojan stan za 200 000€, odmah bih kupio, ali to je mozda bilo nekad. Ili su to mozda prosjecne cijene i novih i polovnih nekretnina za cijelu Njemacku (pa ukljucuju kojekakve zabiti i istok).
I ja mislim da zaostaje koju godinu. I to 300.000 za stan u gradu mi zvuci sasvim realna cifra. PUno brate jest, ne znam koliko vam je ucesce ovdje je 15-25% treba skupit te pare. Kazem da sam ih morao skupit prije djece tesko bih, tada je bilo puno lakse.

Isplati se u svakom slucaju da ga kupis, makar morao raditi 2 posla 2 godine da skupis ucesce. Vazno je samo uci na trziste. A sve to znas i sam.
Zavisi ko si i sta si, do ove godine se moglo dobiti i uz 10% ucesce, sad vec traze 20%, zatezu sa kreditima i kamate su porasle.
Otprilike nakon zadnjeg rasta kamata - prosjecna rata stambenog kredita na 20 god. je porasla za nekih 850 €. Sto nije uopste malo.

A najavljuje se daljni rast kamatne stope.

EDIT: Nije nimalo jednostavno skupiti 70 000€ na kamaru, taman da si doktor ili inzinjer. To je godisnja brutto plata (inzinjera i doktora), znaci prakticno trebas 2 god samo za to raditi.
Last edited by Ozimician on 22/09/2022 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#150 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 22/09/2022 14:41
To je onda bila neka baš jaka firma.

Ovdje inžinjer u prosjeku dođe na nekih 60 hiljada eura brutto. Kolega, vodi kao inžinjer svoj TUV (a koliko ih dođe do toga?), ima platu 5000.

A mehaničar sigurno nema tu platu, zaboravi. Kroz iskustva i sve ostalo znam da mehaničar (ako misliš na auto mehaničara) ne dobije više od 1800 eura netto. Industrijski mehaničar 2.500 - 3.000.

U Bavarskoj ili kod Stuttgarta su možda veće plate, ali onda slobodno cijenu nekretnine pomnoži sa dva.
Pa jeste jaka firma, mala ali imala je jak budzet. Ne mislim na automehanicara nego na finu mehaniku, tj. hidrauliku. Pristajem mozda su vece plate imali od prosjeka jer je ipak bransa koje nema bas u Njemackoj, na prste.
Post Reply