Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4226 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 23:46
Ozimician wrote: 31/01/2023 23:45

Dobiješ i u Njemačkoj za ca. 60€ -  100/10 kablovske, u mom gradu su tek prošle godine počeli kopati optiku. Ja sam tu još u centru grada u zgradi i mogu izvući 60-90 downloada fino. Imam kolege s posla koji žive izvan grada (ne tako daleko, praktično predgrađa - 5 km dalje) - mogu izvući max 10 Mbit-a xD.
Odron fakat. Ali čitao sam baš nedavno članak o tome kako bi Nijemci morali investirati u internet infrastrukturu, jer postaje usko grlo.
Ima zanimljiv dokumentarni serijal koji sam pratio na ZDF, vjerovatno bi bilo bolje da nisam - pa ne bih saznao ovolike negativnosti u Njemačkoj:

https://www.zdf.de/dokumentation/zdfinf ... t-100.html

Deutschland, das kannst du besser!

U jednoj epizodi sam pogledao jednu firmu koja se bavi planiranjem prevoza specijalnog tereta (vangabaritnog), koja pravi rute kojima mogu ti tereti proci, dakle 3D mapiranje, svaki znak im je na cesti bitan, svaki bilboard - da kamion ne bi zakačio.
I gazda govori da je primoran da outsourca taj posao iz jednostavno razloga jer internet konekcija u tom kraju gdje je firma (pokrajina Sachsen-Anhalt) - ne može zadovoljiti potrebe. Kao - morao bi se preseliti u neki veliki grad - što bi mu dodatno poskupilo poslovanje, pa mu je jeftinije da outsourca.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4227 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 31/01/2023 23:45
n+1 wrote: 31/01/2023 23:43

Ukrajina ima (ili je imala) jednu od najbržih internet infrastruktura na svijetu, s obzirom da su bili vodeći proizvođači optike. Imao sam gore kolegu, veli da za 5 ojra dobiješ 'vako 200/200. :D Tako da je razumljivo što je izbjeglicama njemački net loš. :lol:
Dobiješ i u Njemačkoj za ca. 60€ -  100/10 kablovske, u mom gradu su tek prošle godine počeli kopati optiku. Ja sam tu još u centru grada u zgradi i mogu izvući 60-90 downloada fino. Imam kolege s posla koji žive izvan grada (ne tako daleko, praktično predgrađa - 5 km dalje) - mogu izvući max 10 Mbit-a xD.
35 eur :mrgreen: al dobro, priznajem, generalno su karina. Ne samo ovaj internet, nego i mobilni....
Image
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4228 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 23:57
Ozimician wrote: 31/01/2023 23:45

Dobiješ i u Njemačkoj za ca. 60€ -  100/10 kablovske, u mom gradu su tek prošle godine počeli kopati optiku. Ja sam tu još u centru grada u zgradi i mogu izvući 60-90 downloada fino. Imam kolege s posla koji žive izvan grada (ne tako daleko, praktično predgrađa - 5 km dalje) - mogu izvući max 10 Mbit-a xD.
35 eur :mrgreen: al dobro, priznajem, generalno su karina. Ne samo ovaj internet, nego i mobilni....
Image
Vjerovatno živiš u većem gradu od mene :D

Image
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#4229 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by aston_martin »

U Sa 59 Mbps za 30€ mjesecno.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4230 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:39
JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:36

Pa i u Bosni moraas placati medicinu preko kvote. Samofinansirajuci, s tim da vise ni medicina nije besplatna. I god Ganica ti je 10,000 godina na medicini, pa izvoli.
Naravno, ali BIH jos uvijek ne uvozi doktore - vidis da ih ima na birou, dakle ocito imamo hiperprodukciju tog kadra, koje domace trziste rada ne moze zaposluti, tako da i nema potrebe da se kvote povecavaju.

Njemacko trziste rada ima potrebu za tom radnom snagom, mora je uvoziti iz vana, a ima kod sebe vise nego dovoljan broj zainteresovanih za taj studij...
Nemas hiperprodukciju doktora nego thenicara jer svi ovi sto su zavrsili SSS bilo kojeg smjera se preskoluju u Sirokom ...pa nije fama o pranju guzova tek tako se pojavila

Sto se tice doktora u Sarajeva na birou..ima svega jbg. Dosta ih je u fazonu eto on je doktor i ko je ko on...mora na KCUS...imam dva doktora u porodoci oboje postali vrhunski kasnije, al
prvih godina nisu cak radilk ni u svom gradu...jedan nije cak ni u drugom gradu nego u selu kod drugog grada

I haj sad on zavrsio medicinu (a mora bit iz solidno imucne porodice jer ako me sjecanje sa mog prijemnog sluzi medicina je oko 6/7k godina ..ova drzavna)...i zavrsio Babin doktor i dje ce on sad ic da radi eo lupicu (bez uvrede ikom) u Zvornik...?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4231 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Rugafet wrote: 31/01/2023 19:06
ucenik1234 wrote: 31/01/2023 16:25

Druze moj, nerealnu sliku imas i slazem se sa dope_man ovdje. Ja zivim u Sarajevu i sa ekonomskim fakultetom imam skoro 2k platu sa par godina iskustva. SVA moja raja, ko god je bio dobar student i ko nesto vrijedi radi za 1400KM+. Da napomenem - fakultetaki obrazovana raja.

ne kazem da nema bijede, ima itekako, ali nije sve tako crno, i zivot u Sarajevu je malcice bolji nego kakvim se reklamira, samo pogledaj sta se vozi...

I opet cu ponoviti, nudio mi se skoro posao za 2200 eur netto (to je 20-30% vise o kojima prica dope), ali isto tako i kirije u gradu u koji bih selio se krecu 800-1000, i kada sam bacio na papir ne isplati mi se. Nemam djevojku tamo, drustvo, nista ko bi izgradio bazu pa da ja na gotovo dodjem. Nije to mala promjena i nije za svakoga, a trenutno sam zadovoljan zivotom u Sarajevu, onog momenta kad ne budem - idem. Mozda je i do godina


Jos sam mlad, imam 26 godina i nikad se ne zna.

Al cinjenica je da se dobro pretjeruje na temi, sto u korist inostranstva, sto u korist BiH.
Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
Lups gluposti...pokusavas me ismijavat a ja ti fino kazem da je to vise stvar mentaliteta..evo probaj nac elekticara il vodoinstalatera..pa nedavno se slomio trazi kaze frajer da je ispod 50KM naceko bi me se...i tamo vamo kaze ti si drugi dns imam jos dvije adrese i nmg vise odo kuci malo ..jesi cuo nekad da neko kaze kod nas joj odo bit moler

Rodjak mi radio postavljo stolariju imo ciste plate 1400 plus svaki porekovrmen placen...plus dupla dnevnica ako hoce da idu vikendom da rade na adrse koje su udaljenije..plus baksis na svakoj adresi sigurno petaka, a vjerujem da je i kovertu bilo...da otkaz i ode u opstinu da se uhljebi za 1200 kolko nategne sa toplim..eno satra ga kredit ...i sere mala plata, hoce na proteste...e sad ti mozes rec niej ni 1400 pljacka...al sta hoces ti ljudino sa SSS u drzavi od jedva 3 miliona stanovnika? Btw nije Sarajevo

Al sta je problrm..sto ljudi ovdje hoce da su gospoda da su "elita" dje ce izac u slogu i rec trebi ja sam ti keramicar..a to sto sto
zaradi tako duplo vise od ovog nekog iz opstine to nikom nista

E sad se ti pitas pa sto onda ide u njemacku cak i na manje para..e pa zato sto kad dodje iz njemacke u slogu on nije keramicar nego je IZ NJEMACKE...

Ibretite se koliko god hocete, ovo drustvo deru kompleksi i predrasude do te mjere da su ljudi doslovno spremni unistit svoj zivot radi misljenja okoline..kad shvate sta su uradili kasno je

I nemoj bgt sad da mi pocnes banalizirat...ja ti pricam o raji od 20do35g i naveo sam najgluplji moguci primjer da bi slikovitije objasnio...

I for the record, jedino u cemu se mogu slozit je da je bolje zivjet u njemackom gradicu nego nasem...samo sto si i tamo onda niko i nista..mozes mi pricat sta hoces al ako nisi privatnik i u Njemackoj u selu para nema, jer za pare treba poso, za poso treba firma, za firmu treba grad..a u njemackom gradu troskovi su veliki..

:bih:
mali_balon
Posts: 11364
Joined: 12/09/2012 09:57

#4232 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 03:30

Lups gluposti...pokusavas me ismijavat a ja ti fino kazem da je to vise stvar mentaliteta..evo probaj nac elekticara il vodoinstalatera..pa nedavno se slomio trazi kaze frajer da je ispod 50KM naceko bi me se...i tamo vamo kaze ti si drugi dns imam jos dvije adrese i nmg vise odo kuci malo ..jesi cuo nekad da neko kaze kod nas joj odo bit moler

Rodjak mi radio postavljo stolariju imo ciste plate 1400 plus svaki porekovrmen placen...plus dupla dnevnica ako hoce da idu vikendom da rade na adrse koje su udaljenije..plus baksis na svakoj adresi sigurno petaka, a vjerujem da je i kovertu bilo...da otkaz i ode u opstinu da se uhljebi za 1200 kolko nategne sa toplim..eno satra ga kredit ...i sere mala plata, hoce na proteste...e sad ti mozes rec niej ni 1400 pljacka...al sta hoces ti ljudino sa SSS u drzavi od jedva 3 miliona stanovnika? Btw nije Sarajevo

Al sta je problrm..sto ljudi ovdje hoce da su gospoda da su "elita" dje ce izac u slogu i rec trebi ja sam ti keramicar..a to sto sto
zaradi tako duplo vise od ovog nekog iz opstine to nikom nista


E sad se ti pitas pa sto onda ide u njemacku cak i na manje para..e pa zato sto kad dodje iz njemacke u slogu on nije keramicar nego je IZ NJEMACKE...

Ibretite se koliko god hocete, ovo drustvo deru kompleksi i predrasude do te mjere da su ljudi doslovno spremni unistit svoj zivot radi misljenja okoline..kad shvate sta su uradili kasno je

I nemoj bgt sad da mi pocnes banalizirat...ja ti pricam o raji od 20do35g i naveo sam najgluplji moguci primjer da bi slikovitije objasnio...

I for the record, jedino u cemu se mogu slozit je da je bolje zivjet u njemackom gradicu nego nasem...samo sto si i tamo onda niko i nista..mozes mi pricat sta hoces al ako nisi privatnik i u Njemackoj u selu para nema, jer za pare treba poso, za poso treba firma, za firmu treba grad..a u njemackom gradu troskovi su veliki..

:bih:
ja kad kazem da sam sofer gacice im same spadaju
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4233 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 23:18
ucenik1234 wrote: 31/01/2023 22:42

Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.

Cak si i ti nekad ranije tvedio dope_man da ti je okej u Bosni tada bilo i da ne bi selio, a pitanje je da li bi odselio da ti partnerica gore ne zivi, nisi ni ti solo otisao.

Malo ga siljite raja, vecina ode na pripremljenu bazu vec i to je ono sto prolazi "ispod radara"
Mislis da ga ne silji malo ta osoba iz Beca ?

Mozes valjat robu po piku? nesto nelegalno predatavljati kao prednost :roll: Tebi je negativna strana u drzavi kada je sve uredjeno i kada nema "valjanja" i slicno?

Da, 26 ti je... ne treba ti drzava, ne trebaju bolnice. Ev moj primjer, imao sam sa ocima problema, isao na 3-4 mjesta kod nas , kazu sve ok , iako sam navodio koji problem imam... nakon x godina, odem ovdje, ustanovi se sta je problem, operisem i zavrsim. Naravno, sve plati zdravstveno. Ali dobro, takve stvari nisu prednost, prednost je da mozes valjati robu po piku :roll:
:D :D :D
A priznaj da je jaka izjava.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4234 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 03:19 Nemas hiperprodukciju doktora nego thenicara jer svi ovi sto su zavrsili SSS bilo kojeg smjera se preskoluju u Sirokom ...pa nije fama o pranju guzova tek tako se pojavila

Sto se tice doktora u Sarajeva na birou..ima svega jbg. Dosta ih je u fazonu eto on je doktor i ko je ko on...mora na KCUS...imam dva doktora u porodoci oboje postali vrhunski kasnije, al
prvih godina nisu cak radilk ni u svom gradu...jedan nije cak ni u drugom gradu nego u selu kod drugog grada

I haj sad on zavrsio medicinu (a mora bit iz solidno imucne porodice jer ako me sjecanje sa mog prijemnog sluzi medicina je oko 6/7k godina ..ova drzavna)...i zavrsio Babin doktor i dje ce on sad ic da radi eo lupicu (bez uvrede ikom) u Zvornik...?
Pa naravno, imas i toga, a mislim da je vec izaslo i par generacija sa Ganicevog fakulteta - koji placaju 12 000 KM godinu.

Mene iskreno zanima, koliko se fkt tim ljudima isplati studirati to, samo na skolarinu u jednoj BiH platis najmanje 72 000 KM :-)
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4235 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/01/2023 23:18
Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:50 Dm u Njemačkoj duplo jeftiniji nego u Bosni npr: samponi za kupanje 0.40 centi, šumeće tablete: 0,45 centi, dezodoranst stick ,0.5 centi, slatkiši jeftiniji troduplo: Milka eurokrem 350 grama 1,7 eura, merci čokolade 1-2 eura, ulje čini mi se da je cijena kao kod nas, kafa od 500 gr 3.5 eura.
Odvadi malo :D
Popisao covjek robu nemoj tako.
A ovaj sampon za kupanje je jak 40 centi kao i Deo Stick za 50 centi :D
Kakva je kafa od 3,5 EUr, nema kafe da kila ispod 20 eur. A kapsule pocinju od 28 eur po kili ako imalo valjaju.
Mozda je gledao neku jeftinu filter kafu al opet nema kafe za te pare.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10403
Joined: 10/03/2022 22:16

#4236 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

aston_martin wrote: 01/02/2023 00:49 U Sa 59 Mbps za 30€ mjesecno.
U Ze 100/20 sa 200injak HD kanala 25€ mjesečno.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4237 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

elcaliente wrote: 01/02/2023 08:06
Ozimician wrote: 31/01/2023 23:18

Odvadi malo :D
Popisao covjek robu nemoj tako.
A ovaj sampon za kupanje je jak 40 centi kao i Deo Stick za 50 centi :D
Kakva je kafa od 3,5 EUr, nema kafe da kila ispod 20 eur. A kapsule pocinju od 28 eur po kili ako imalo valjaju.
Mozda je gledao neku jeftinu filter kafu al opet nema kafe za te pare.
Htio sam reci da su isti proizvodi jeftiniji u Njemačkoj nego u Bosni. Ove proizvode sam donio kuci zato su me ostali u sjećanju. Naravno da imaju mnogo skuplji proizvodi u radnjama ali se mogu naci proizvodi koji su u duplo cijene jeftiniji nego kod nas. Ali zovi ti ubjedjenju da je Bosna jeftina zemlja.
Šišanje sam plaćao kako kad 15 ili 20 eura, mobilni internet 20 eura.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4238 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Marihuana007 wrote: 01/02/2023 08:19
elcaliente wrote: 01/02/2023 08:06

Popisao covjek robu nemoj tako.
A ovaj sampon za kupanje je jak 40 centi kao i Deo Stick za 50 centi :D
Kakva je kafa od 3,5 EUr, nema kafe da kila ispod 20 eur. A kapsule pocinju od 28 eur po kili ako imalo valjaju.
Mozda je gledao neku jeftinu filter kafu al opet nema kafe za te pare.
Htio sam reci da su isti proizvodi jeftiniji u Njemačkoj nego u Bosni. Ove proizvode sam donio kuci zato su me ostali u sjećanju. Naravno da imaju mnogo skuplji proizvodi u radnjama ali se mogu naci proizvodi koji su u duplo cijene jeftiniji nego kod nas. Ali zovi ti ubjedjenju da je Bosna jeftina zemlja.
Šišanje sam plaćao kako kad 15 ili 20 eura, mobilni internet 20 eura.
Ne zivim ja ni u kakvom ubjedjenju nego si ga malo pretjerao ili su te cijene bile prije par godina.
Sisanje jeste 15-20 eur i danas u jefitinim salonima kod Arapa.
Al kakva je to kafa za te pare i da si je kupio i kako si je napravio?
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4240 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ovo je ono sto je neko gore spominjao. Porede se cijene od odpad stvari sa cijenema od kvalitetnih stvari.
Ti pricas o Balea proizvodima a ja kada pogledam tvoju sliku vidi da Deo Stick kosta 2,45 EUR.
Tu Baleu ne bi niti pogledao niti bi stavio na svoje tjelo.
Last edited by elcaliente on 01/02/2023 08:40, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4241 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

elcaliente wrote: 01/02/2023 08:22
Marihuana007 wrote: 01/02/2023 08:19

Htio sam reci da su isti proizvodi jeftiniji u Njemačkoj nego u Bosni. Ove proizvode sam donio kuci zato su me ostali u sjećanju. Naravno da imaju mnogo skuplji proizvodi u radnjama ali se mogu naci proizvodi koji su u duplo cijene jeftiniji nego kod nas. Ali zovi ti ubjedjenju da je Bosna jeftina zemlja.
Šišanje sam plaćao kako kad 15 ili 20 eura, mobilni internet 20 eura.
Ne zivim ja ni u kakvom ubjedjenju nego si ga malo pretjerao ili su te cijene bile prije par godina.
Sisanje jeste 15-20 eur i danas u jefitinim salonima kod Arapa.
Al kakva je to kafa za te pare i da si je kupio i kako si je napravio?
https://www.idealo.de/preisvergleich/Ma ... ?q=lavazza
https://www.idealo.de/preisvergleich/Pr ... 01166.html

Lijepi Idealo :D Sve na stranu ali kafa je u Njemačkoj upola cijene u odnosu na Sarajevo za cijelo zrno, za kapsule i više. Tu mi je pored mliječnih proizvoda najveća razlika u cijeni.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4242 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 01/02/2023 08:40
elcaliente wrote: 01/02/2023 08:22

Ne zivim ja ni u kakvom ubjedjenju nego si ga malo pretjerao ili su te cijene bile prije par godina.
Sisanje jeste 15-20 eur i danas u jefitinim salonima kod Arapa.
Al kakva je to kafa za te pare i da si je kupio i kako si je napravio?
https://www.idealo.de/preisvergleich/Ma ... ?q=lavazza
https://www.idealo.de/preisvergleich/Pr ... 01166.html

Lijepi Idealo :D Sve na stranu ali kafa je u Njemačkoj upola cijene u odnosu na Sarajevo za cijelo zrno, za kapsule i više. Tu mi je pored mliječnih proizvoda najveća razlika u cijeni.
Ni na idealu nema kvalitetne kafe za 7 eur KG.
Mada u prosjeku na idealu trebas i postarinu jos racunati na cijenu produkta.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4243 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Mi pijemo Jacobs Nespresso jer nam to najvise odgovara i znam da ispod 27 eur KG nema tih kapsula na internetu. U Aldiju znamo nekada uzeti kada nam se ne ceka dostava i u Aldiju kosta kila 30EUR.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4244 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Moja zena bas prije par sedmica kupila neku kremu da ponese u BiH sestri.. naravno, pored vec pune torbe nekakvim maslaca i cuda, pitam sto ce koji klinac kad ima DM u BiH. Kaze ista ta je ~20 KM u BiH, ovdje 4.xx EUR. Licni primjer: gledao brisace za auto, ovdje neka random radnja autodijelovi 22 EUR, isti brisaci za moj auto u Motorexu 70 KM.

Just my two cents.

Nije realno reci da je SVE jeftinije.. al generalno solidan dio artikala su jeftiniji ili isti kad se konvertuje EUR u KM, a kad se uzme u obzir cijena vs plata onda je to skoro svaki artikal. Neke stvari koje su definitivno skuplje su svjeze voce i povrce, npr. ovdje lubenicu nikad kupit necu. Em je preskupa, em je generalno voce i povrce.. drugacije. Ima neki druaciji ukus, sad je li stvar navike na jedan ukus cijeli zivot pa promjena il neceg drugog, nisam 100% siguran. Nije mi uglavnom ispocetka leglo, al sad vec sam navikao na vecinu.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4245 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

1500 km u Sa jeste bolje nego 1500 u becu
Pitanje je ko uopste ima 1500 u becu. To je skoro pa minimalac

Elem svi malo dodaju da bas njihov izbor bolje zvuci :D
Osim pvog forumasa sto mrzi njemacku poprilicno vidim. Brzo ces ti nazad Ozimician :D
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4246 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4247 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 01/02/2023 08:55 Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
Pa sto se inflacije tice, ja sam odredjenje artikle - baguette i zrnati sir placao 0,69€, sad su 0.99€ - sirevi su bas otisli nenormalno.

Ali mislim da je inflacija u BiH i u Njemackoj komparabilna. Ono sto bih takodjer napomenuo, procentualno u BIH rast plata prati koliko-toliko inflaciju - u Njemackoj skoro da i nije bilo rasta plata. (sluzbeni podaci) - 2019 vs 2022
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4248 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 01/02/2023 08:02
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 23:18

Mislis da ga ne silji malo ta osoba iz Beca ?

Mozes valjat robu po piku? nesto nelegalno predatavljati kao prednost :roll: Tebi je negativna strana u drzavi kada je sve uredjeno i kada nema "valjanja" i slicno?

Da, 26 ti je... ne treba ti drzava, ne trebaju bolnice. Ev moj primjer, imao sam sa ocima problema, isao na 3-4 mjesta kod nas , kazu sve ok , iako sam navodio koji problem imam... nakon x godina, odem ovdje, ustanovi se sta je problem, operisem i zavrsim. Naravno, sve plati zdravstveno. Ali dobro, takve stvari nisu prednost, prednost je da mozes valjati robu po piku :roll:
:D :D :D
A priznaj da je jaka izjava.
Jakako. Svercer :lol:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4249 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ozimician wrote: 01/02/2023 09:01 Pa sto se inflacije tice, ja sam odredjenje artikle - baguette i zrnati sir placao 0,69€, sad su 0.99€ - sirevi su bas otisli nenormalno.

Ali mislim da je inflacija u BiH i u Njemackoj komparabilna. Ono sto bih takodjer napomenuo, procentualno u BIH rast plata prati koliko-toliko inflaciju - u Njemackoj skoro da i nije bilo rasta plata. (sluzbeni podaci) - 2019 vs 2022
Nisi vidio cijene mliječnih proizvoda u BiH. 100% povećanje cijena u odnosu na prije krize, to je baš poskupilo.

Mada jedno mi niste odgovorili... Da li su smanjeni nameti na platu? Po ovome:

https://www.brutto-netto-rechner.info/

Netto nije isti za iste uslove za 2020, 2022, a koliko vidim 2023 je još veći.

Također dosta firmi je isplatilo pomoć za inflaciju koji ne znam da li ulazi u prosjek (u IT-u su firme, ne znam za ostale grane)
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4250 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 01/02/2023 09:03
elcaliente wrote: 01/02/2023 08:02

:D :D :D
A priznaj da je jaka izjava.
Jakako. Svercer :lol:
To je to sto mene u BiH nervira. Sve lose je za ljude dole normalmo.
Pusenje u kaficu normala, prodaja fake robe normala, voznja bez pojasa normala, baciti smece u rijeku normala, parkirati se na trotoar normala, loziti gume zime normala, zapaliti vatru na travi da bi rostiljo normala,skidati zabranjeni sadrzaj sa neta normala.
Jos se cude sto to mislis da to nije normalno.
Post Reply