Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#4251 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 01/02/2023 09:07
Ozimician wrote: 01/02/2023 09:01 Pa sto se inflacije tice, ja sam odredjenje artikle - baguette i zrnati sir placao 0,69€, sad su 0.99€ - sirevi su bas otisli nenormalno.

Ali mislim da je inflacija u BiH i u Njemackoj komparabilna. Ono sto bih takodjer napomenuo, procentualno u BIH rast plata prati koliko-toliko inflaciju - u Njemackoj skoro da i nije bilo rasta plata. (sluzbeni podaci) - 2019 vs 2022
Nisi vidio cijene mliječnih proizvoda u BiH. 100% povećanje cijena u odnosu na prije krize, to je baš poskupilo.

Mada jedno mi niste odgovorili... Da li su smanjeni nameti na platu? Po ovome:

https://www.brutto-netto-rechner.info/

Netto nije isti za iste uslove za 2020, 2022, a koliko vidim 2023 je još veći.

Također dosta firmi je isplatilo pomoć za inflaciju koji ne znam da li ulazi u prosjek (u IT-u su firme, ne znam za ostale grane)
Nisu smanjeni nameti na platu. Zdravstveno osiguranje se je poskupilo.
Ministar Financija je govorio da ce povecati neoporezovanu osnovicu u razini inflacije, nisam pratio da li je to uradio.
Ja radim u dobroj firmi i nismo dobili nikakvu pomoc za inflaciju niti znam bilo koga u krugu poznanaika da je dobio tu pomoc.
Dobili smo svi od drzave 300 EUR brutto kao pomoc za grijanje.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4252 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

sabanss wrote: 01/02/2023 08:55 Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
Kreni samo od goriva. U bosni bilo 3.5 km, u njemackoj nikad ni blizu 2.5 eur
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4253 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 01/02/2023 09:07
Ozimician wrote: 01/02/2023 09:01 Pa sto se inflacije tice, ja sam odredjenje artikle - baguette i zrnati sir placao 0,69€, sad su 0.99€ - sirevi su bas otisli nenormalno.

Ali mislim da je inflacija u BiH i u Njemackoj komparabilna. Ono sto bih takodjer napomenuo, procentualno u BIH rast plata prati koliko-toliko inflaciju - u Njemackoj skoro da i nije bilo rasta plata. (sluzbeni podaci) - 2019 vs 2022
Nisi vidio cijene mliječnih proizvoda u BiH. 100% povećanje cijena u odnosu na prije krize, to je baš poskupilo.

Mada jedno mi niste odgovorili... Da li su smanjeni nameti na platu? Po ovome:

https://www.brutto-netto-rechner.info/

Netto nije isti za iste uslove za 2020, 2022, a koliko vidim 2023 je još veći.

Također dosta firmi je isplatilo pomoć za inflaciju koji ne znam da li ulazi u prosjek (u IT-u su firme, ne znam za ostale grane)
Koliko ja znam, nameti su cak blago povecani. Nek me neko ispravi ako grijesim.

Dosta firmi je i zloupotrijebilo tu pomoc za inflaciju pa uracunalo u platu - kao kod nas neke onih 1080KM - IT je svakako svijet za sebe.
Ja sam dobio u septembru 300€ BRUTTO od drzave kao pomoc za "troskove energije".

Ja licno nisam dobio tu "Inflationsprämie" , niti moja sestra u zdravstvu niti bilo ko od blizih poznanika...
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4254 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bodkin wrote: 01/02/2023 09:34
sabanss wrote: 01/02/2023 08:55 Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
Kreni samo od goriva. U bosni bilo 3.5 km, u njemackoj nikad ni blizu 2.5 eur
Kad je u BiH bilo 3,5 - i ovdje je bilo 2,37€ . Naravno - u odnosu na platu - cijena goriva nije usporediva.
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4255 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Ozimician wrote: 01/02/2023 08:03
Spit_fire wrote: 01/02/2023 03:19 Nemas hiperprodukciju doktora nego thenicara jer svi ovi sto su zavrsili SSS bilo kojeg smjera se preskoluju u Sirokom ...pa nije fama o pranju guzova tek tako se pojavila

Sto se tice doktora u Sarajeva na birou..ima svega jbg. Dosta ih je u fazonu eto on je doktor i ko je ko on...mora na KCUS...imam dva doktora u porodoci oboje postali vrhunski kasnije, al
prvih godina nisu cak radilk ni u svom gradu...jedan nije cak ni u drugom gradu nego u selu kod drugog grada

I haj sad on zavrsio medicinu (a mora bit iz solidno imucne porodice jer ako me sjecanje sa mog prijemnog sluzi medicina je oko 6/7k godina ..ova drzavna)...i zavrsio Babin doktor i dje ce on sad ic da radi eo lupicu (bez uvrede ikom) u Zvornik...?
Pa naravno, imas i toga, a mislim da je vec izaslo i par generacija sa Ganicevog fakulteta - koji placaju 12 000 KM godinu.

Mene iskreno zanima, koliko se fkt tim ljudima isplati studirati to, samo na skolarinu u jednoj BiH platis najmanje 72 000 KM :-)
Ja sam imo ambiciju, mada poznavajuci sebe ne bi nikd zavrsio..vise je to bila zelja roditelja a ja onako tad nisam bio svjestan sta zelim :mrgreen: mislim da je bas te godinu il godinu prije/posliie doneseno ovo da ce umjesto nekih cca2k kao ostali fakulteti bit 6/7k plus knjige...tu sam reko neka fala :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4256 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Spit_fire wrote: 01/02/2023 10:15 Ja sam imo ambiciju, mada poznavajuci sebe ne bi nikd zavrsio..vise je to bila zelja roditelja a ja onako tad nisam bio svjestan sta zelim :mrgreen: mislim da je bas te godinu il godinu prije/posliie doneseno ovo da ce umjesto nekih cca2k kao ostali fakulteti bit 6/7k plus knjige...tu sam reko neka fala :D
Sta znam, po meni se ne isplati, vidim po sestri -nikad kraju ucenju, usavrsavanju, specijalizacija, prekovremeni, nocni rad, puno troskova, papirologije, clanarine kojekakve.... na kraju dobijemo skoro istu platu. Takodjer za Njemacku meni je bilo super-easy doci u poredjenju s njom, sta je prosla za priznavanje diplome, polaganje ispita na njemackom... bas uzas nezahvalno. Doduse ona je zavrsila na drzavnom, nije placala te iznose.

I cim se na kraju bavis?
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4257 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Ozimician wrote: 01/02/2023 11:27
Spit_fire wrote: 01/02/2023 10:15 Ja sam imo ambiciju, mada poznavajuci sebe ne bi nikd zavrsio..vise je to bila zelja roditelja a ja onako tad nisam bio svjestan sta zelim :mrgreen: mislim da je bas te godinu il godinu prije/posliie doneseno ovo da ce umjesto nekih cca2k kao ostali fakulteti bit 6/7k plus knjige...tu sam reko neka fala :D
Sta znam, po meni se ne isplati, vidim po sestri -nikad kraju ucenju, usavrsavanju, specijalizacija, prekovremeni, nocni rad, puno troskova, papirologije, clanarine kojekakve.... na kraju dobijemo skoro istu platu. Takodjer za Njemacku meni je bilo super-easy doci u poredjenju s njom, sta je prosla za priznavanje diplome, polaganje ispita na njemackom... bas uzas nezahvalno. Doduse ona je zavrsila na drzavnom, nije placala te iznose.

I cim se na kraju bavis?
Menadzment IT, master Ekonomija :D Zavrsio skroz drugi Bachlor, vidio nema hljeba od tog..istrazio trziste vidio gdje se pronalazim, sta treba da se nauci...za programiranje nisam mogao jer pretesko je od nule u tim godinama (mada sam naucio osnove), ovo mi doslo ko budali samar...znam s ljudima, fine sam naravi, mogu da prostis pojes govana za vise dobro, steko iskustva na praksama za menadzment..i nakon 140 odbijenica i malo srece eo ja sad odbijam ponude iz Njemacke :D

I nakon svega toga kad sam dobio poso dodje mi jaran koji sad radi na bausteli u dojcland...kae kako si upo mogul ja sta? Kada sam isprico kae ma jebo te to... :mrgreen:
Last edited by Spit_fire on 01/02/2023 11:47, edited 1 time in total.
hotaa
Posts: 334
Joined: 02/01/2013 18:32

#4258 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by hotaa »

Image

Eto poredjenje nasumicnih proizvoda 2021 i 2023, u prosjeku je sve za 45% skocilo
meridiyan
Posts: 3617
Joined: 08/10/2020 13:50

#4259 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by meridiyan »

OVDJE SE PRIJAVLJUJETE ZA IZVLACENJE TERMINA ZA NJEMACKU VIZU PO PRAVILU ZAPADNI BALKAN - NK RADNIK - SVI POSLOVI!!!!
Registracija pocinje danas 01.02.2023 od 11:00 (15:30 BG) i trajat ce do 08.02.2023 15:00!

Sretno svima!

https://service2.diplo.de/rktermin/exte ... DOF1QwD6t0
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4260 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Rugafet wrote: 31/01/2023 19:06

Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
Koji tačno dio Amerike je tebi najbolji?

1. Onaj gdje 40 miliona ljudi živi u siromaštvu?
2. Onaj gdje 60% ili više ne posjeduje pasoš?
3. Onaj gdje ne smiješ proći crnačkim kvartom?
4. Onaj gdje svaki idiot može imati oružje?
5. Onaj gdje se pucnjave u školama dešavaju na dnevnoj bazi?
6. Onaj gdje 30 miliona ljudi živi bez zdravstvenog osiguranja?
7. Onaj gdje sa 95% ljudi ne možeš progovoriti bukvalni ni o čemu jer su glupi k'o kurac?
8. You name it...

Meni je najbolja tačka 5, ludilo, God bless America...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4261 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

4. je odlicna stvar i puna podrska, nema diktature dok ima oruzja.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4262 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Didier wrote: 01/02/2023 14:41
Rugafet wrote: 31/01/2023 19:06

Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
Koji tačno dio Amerike je tebi najbolji?

1. Onaj gdje 40 miliona ljudi živi u siromaštvu?
2. Onaj gdje 60% ili više ne posjeduje pasoš?
3. Onaj gdje ne smiješ proći crnačkim kvartom?
4. Onaj gdje svaki idiot može imati oružje?
5. Onaj gdje se pucnjave u školama dešavaju na dnevnoj bazi?
6. Onaj gdje 30 miliona ljudi živi bez zdravstvenog osiguranja?
7. Onaj gdje sa 95% ljudi ne možeš progovoriti bukvalni ni o čemu jer su glupi k'o kurac?
8. You name it...

Meni je najbolja tačka 5, ludilo, God bless America...
Onaj gdje utakmice počinju izvođenjem himne a na poluvremenu izvedu ratnog veterana i zahvale mu se sto je na bliskom istoku preventivno rokao ljude kako ti zli ljudi ne bi uništili Ameriku.
Malo mi to vuče na naše istočne komšije🙄
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#4263 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Didier wrote: 01/02/2023 14:41
Rugafet wrote: 31/01/2023 19:06

Bravo, opet Sarajevo i opet fakulteti, hirurzi i bankari…
Nemam nerealnu sliku, živio sam tu do prije 5 godina i ama bas ništa danas nije bolje nego je još gore, za 5 godina biće jos gore i tako u nedogled. Nego poslušaj ti mene pa zapali malo vani, najbolje u USA ako možeš, pa da vidis šta je uređena država, neće ti BiH takva kakva je sad past na pamet narednih 100 godina, jos kakvu sebi hanumu povedi, pa dvije plate udaraš i Bog da te vidi.
Koji tačno dio Amerike je tebi najbolji?

1. Onaj gdje 40 miliona ljudi živi u siromaštvu?
2. Onaj gdje 60% ili više ne posjeduje pasoš?
3. Onaj gdje ne smiješ proći crnačkim kvartom?
4. Onaj gdje svaki idiot može imati oružje?
5. Onaj gdje se pucnjave u školama dešavaju na dnevnoj bazi?
6. Onaj gdje 30 miliona ljudi živi bez zdravstvenog osiguranja?
7. Onaj gdje sa 95% ljudi ne možeš progovoriti bukvalni ni o čemu jer su glupi k'o kurac?
8. You name it...

Meni je najbolja tačka 5, ludilo, God bless America...
Osobno, najbolji mi je dio to sto se likovi poput tebe primaju ko saučešće pa lupetaju po temi tek onako da lupetaju. Eto mi smo najpametniji, najobrazovaniji :lol: ma sve smo naj, a karaju nas jedni te isti likovi 30 godina ko najveće retarde i još toliko će ako Bog da. Eto dok si samo te silne točke ispisao u USA se uselilo par hiljada ljudi, svi redom glupi, samo ti genijalac
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4264 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Kao i za bilo koju drugu ovdje spomenutu zemlju... Izgleda mi kao da su pojedinci samo gledali ove zemlje na filmovima.

Bilo bi zanimljivo čuti šta prosječan Amerikanac zna o BiH ako je gledao naše filmove :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4265 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Rugafet wrote: 01/02/2023 15:38
Didier wrote: 01/02/2023 14:41

Koji tačno dio Amerike je tebi najbolji?

1. Onaj gdje 40 miliona ljudi živi u siromaštvu?
2. Onaj gdje 60% ili više ne posjeduje pasoš?
3. Onaj gdje ne smiješ proći crnačkim kvartom?
4. Onaj gdje svaki idiot može imati oružje?
5. Onaj gdje se pucnjave u školama dešavaju na dnevnoj bazi?
6. Onaj gdje 30 miliona ljudi živi bez zdravstvenog osiguranja?
7. Onaj gdje sa 95% ljudi ne možeš progovoriti bukvalni ni o čemu jer su glupi k'o kurac?
8. You name it...

Meni je najbolja tačka 5, ludilo, God bless America...
Osobno, najbolji mi je dio to sto se likovi poput tebe primaju ko saučešće pa lupetaju po temi tek onako da lupetaju. Eto mi smo najpametniji, najobrazovaniji :lol: ma sve smo naj, a karaju nas jedni te isti likovi 30 godina ko najveće retarde i još toliko će ako Bog da. Eto dok si samo te silne točke ispisao u USA se uselilo par hiljada ljudi, svi redom glupi, samo ti genijalac
Pošto navijaš da nas karaju političari pazi da tebi tamo kakav Mandingo kćerku ili Will Phearson III sina 😂
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#4266 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

i btw nešto kontam... kako ljudi zamišljaju zemlju gdje je poginulo 100k ljudi, imala konc logore malo unazad, klali se i živi paljeni a nakon toga odjek u medijima je bio da je vladajuća stranka maznula milijardu i po pomoći, premijer ima tužbu, drugi poklanjaju ukradene ikone rusima i odlikuju Putina... Ovo je onako iz glave na prvu

:D
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4267 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:50 Dm u Njemačkoj duplo jeftiniji nego u Bosni npr: samponi za kupanje 0.40 centi, šumeće tablete: 0,45 centi, dezodoranst stick ,0.5 centi, slatkiši jeftiniji troduplo: Milka eurokrem 350 grama 1,7 eura, merci čokolade 1-2 eura, ulje čini mi se da je cijena kao kod nas, kafa od 500 gr 3.5 eura.
Koliko je stan u Njemačkoj?
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4268 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Rugafet wrote: 01/02/2023 15:38
Osobno, najbolji mi je dio to sto se likovi poput tebe primaju ko saučešće pa lupetaju po temi tek onako da lupetaju. Eto mi smo najpametniji, najobrazovaniji :lol: ma sve smo naj, a karaju nas jedni te isti likovi 30 godina ko najveće retarde i još toliko će ako Bog da. Eto dok si samo te silne točke ispisao u USA se uselilo par hiljada ljudi, svi redom glupi, samo ti genijalac
Nas isti likovi jebu 30 godina, a njih otkako su nastali.

Nego, što se ne osvrneš na ovo ostalo što sam napisao?
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4269 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

madner wrote: 01/02/2023 15:02 4. je odlicna stvar i puna podrska, nema diktature dok ima oruzja.
Jest jest, ludilo je kad neki takav lik počne pucati po djeci u školi. Puna podrška :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4270 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tranquil »

Didier wrote: 01/02/2023 16:21
madner wrote: 01/02/2023 15:02 4. je odlicna stvar i puna podrska, nema diktature dok ima oruzja.
Jest jest, ludilo je kad neki takav lik počne pucati po djeci u školi. Puna podrška :D
Ma taj dio američkog zakona je puno bolji i genijalniji nego što to danas nazor-liberali prikazuju. Iskreno, ja još nisam pronašao komad zakonodavstva koji skoro otvoreno kaže "evo vam oružje, ako vladari ove države u budućnosti postanu šupci, znate šta vam je činiti".

Ja sam za pravo na oružje, i drugi amandman smatram fantastičnim dostignućem demokratije. Ekstremni lijek za ekstremne bolesti društva. Nažalost, ovo što se dešava u SAD nije posljedica tog famoznog drugog amandmana, nego zapravo posljedica zloupotrebe istog. Mnogi (mislim na proizvođače oružja i njihove lobiste) su se "ugradili" u taj amandman i pretvorili SAD u ono što je sada. Ali to nije direktna krivica tog amandmana.
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4271 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

tranquil wrote: 01/02/2023 17:37
Didier wrote: 01/02/2023 16:21

Jest jest, ludilo je kad neki takav lik počne pucati po djeci u školi. Puna podrška :D
Ma taj dio američkog zakona je puno bolji i genijalniji nego što to danas nazor-liberali prikazuju. Iskreno, ja još nisam pronašao komad zakonodavstva koji skoro otvoreno kaže "evo vam oružje, ako vladari ove države u budućnosti postanu šupci, znate šta vam je činiti".

Ja sam za pravo na oružje, i drugi amandman smatram fantastičnim dostignućem demokratije. Ekstremni lijek za ekstremne bolesti društva. Nažalost, ovo što se dešava u SAD nije posljedica tog famoznog drugog amandmana, nego zapravo posljedica zloupotrebe istog. Mnogi (mislim na proizvođače oružja i njihove lobiste) su se "ugradili" u taj amandman i pretvorili SAD u ono što je sada. Ali to nije direktna krivica tog amandmana.
Čitaš li ti sebe šta pričaš? Nije oružje krivo nego ljudi? A da nema oružja, ne bi bilo masakra... Ono, koji kurac?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4272 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tranquil »

Didier wrote: 01/02/2023 18:16
tranquil wrote: 01/02/2023 17:37

Ma taj dio američkog zakona je puno bolji i genijalniji nego što to danas nazor-liberali prikazuju. Iskreno, ja još nisam pronašao komad zakonodavstva koji skoro otvoreno kaže "evo vam oružje, ako vladari ove države u budućnosti postanu šupci, znate šta vam je činiti".

Ja sam za pravo na oružje, i drugi amandman smatram fantastičnim dostignućem demokratije. Ekstremni lijek za ekstremne bolesti društva. Nažalost, ovo što se dešava u SAD nije posljedica tog famoznog drugog amandmana, nego zapravo posljedica zloupotrebe istog. Mnogi (mislim na proizvođače oružja i njihove lobiste) su se "ugradili" u taj amandman i pretvorili SAD u ono što je sada. Ali to nije direktna krivica tog amandmana.
Čitaš li ti sebe šta pričaš? Nije oružje krivo nego ljudi? A da nema oružja, ne bi bilo masakra... Ono, koji kurac?
Stavljaš mi u usta stvari koje nisam rekao. Čini mi se da si površno pročitao, vidio da se ne slažemo 100%, i automatski me smjestio među one glupane koji su nasjeli na propagandu lobista za oružje, pa ponavljaju kao papagaji tu rečenicu "Guns don't kill people". Smiri se, i pročitaj još jednom. Vrlo sam precizno napisao čija nije krivica (spoiler: nisam napisao da "oružje nije krivo"), a takođe sam bio vrlo precizan oko toga čija je krivica.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4273 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

tranquil wrote: 01/02/2023 17:37
Didier wrote: 01/02/2023 16:21

Jest jest, ludilo je kad neki takav lik počne pucati po djeci u školi. Puna podrška :D
Ma taj dio američkog zakona je puno bolji i genijalniji nego što to danas nazor-liberali prikazuju. Iskreno, ja još nisam pronašao komad zakonodavstva koji skoro otvoreno kaže "evo vam oružje, ako vladari ove države u budućnosti postanu šupci, znate šta vam je činiti".

Ja sam za pravo na oružje, i drugi amandman smatram fantastičnim dostignućem demokratije. Ekstremni lijek za ekstremne bolesti društva. Nažalost, ovo što se dešava u SAD nije posljedica tog famoznog drugog amandmana, nego zapravo posljedica zloupotrebe istog. Mnogi (mislim na proizvođače oružja i njihove lobiste) su se "ugradili" u taj amandman i pretvorili SAD u ono što je sada. Ali to nije direktna krivica tog amandmana.
Znate sta vam je ciniti ali prvo porazgovarajte. Zato imate prvi.
Ako vladari odbijaju razgovor onda mozete posegnuti za drugim.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#4274 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tranquil »

konoplja wrote: 01/02/2023 18:40
tranquil wrote: 01/02/2023 17:37

Ma taj dio američkog zakona je puno bolji i genijalniji nego što to danas nazor-liberali prikazuju. Iskreno, ja još nisam pronašao komad zakonodavstva koji skoro otvoreno kaže "evo vam oružje, ako vladari ove države u budućnosti postanu šupci, znate šta vam je činiti".

Ja sam za pravo na oružje, i drugi amandman smatram fantastičnim dostignućem demokratije. Ekstremni lijek za ekstremne bolesti društva. Nažalost, ovo što se dešava u SAD nije posljedica tog famoznog drugog amandmana, nego zapravo posljedica zloupotrebe istog. Mnogi (mislim na proizvođače oružja i njihove lobiste) su se "ugradili" u taj amandman i pretvorili SAD u ono što je sada. Ali to nije direktna krivica tog amandmana.
Znate sta vam je ciniti ali prvo porazgovarajte. Zato imate prvi.
Ako vladari odbijaju razgovor onda mozete posegnuti za drugim.
Da, naravno, to je to. Prva dva amandmana su baš bili ispred svog vremena.
freman
Posts: 26
Joined: 26/11/2021 11:45

#4275 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by freman »

sabanss wrote: 01/02/2023 08:55 Kafa je poskupila da, ali je poskupila i u Sarajevu. Manuel je recimo blizu 50 KM, ova Lavazza je oko 45 KM. Naravno da niti u Njemačkoj osim nekih robnih marki se ne može uzeti kafa za 7 eura - možda DM može ali mislim da i ona nije toliko.

Ma Idealo je samo referenca. U većim gradovima se bez muke nađu te cijene i u normalnim prodavnicama. Za sve koji se žale da je Njemačka užasno poskupila, inflacija im je skoro dupo manja od BiH. Tako da se dijaspora ne iznenadi kad se vrati :D
Lijepa Italija, upravo kupio pola kile kafe sigurno vrhunskog kvaliteta (Segafredo) za 3.42 Eur. :-D
Post Reply