Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7026 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

nuki_cika wrote: 26/05/2023 00:22
sehohari wrote: 26/05/2023 00:16

Jbg. Dva donera

I to bez sira
:D

Biće uskoro i deset takvih donera, vjeruj ti meni..
Da ne bude bježanija otud kad još omču oko vrata okače koliko poreza ima
Njemačka je inače zemlja sa najviše poreza na svijetu.
https://www.youtube.com/watch?v=1fKhUyF0xbM

Evo zanimljiv video na temu.
Komentari jednako zanimljivi kao na ovom forumu - samo što dolaze od "internacionalaca"
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7027 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

nuki_cika wrote: 26/05/2023 00:22
sehohari wrote: 26/05/2023 00:16

Jbg. Dva donera

I to bez sira
:D

Biće uskoro i deset takvih donera, vjeruj ti meni..
Da ne bude bježanija otud kad još omču oko vrata okače koliko poreza ima
Njemačka je inače zemlja sa najviše poreza na svijetu.
A dobro, 10 eurica me nece slomiti

Ali stas, ako hoces puteve, bolnice, skole (ok, skole su los primjer), zeljeznice, moras platiti

A drustvo sve vise i vise stari
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7028 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sehohari wrote: 26/05/2023 00:25
nuki_cika wrote: 26/05/2023 00:22

:D

Biće uskoro i deset takvih donera, vjeruj ti meni..
Da ne bude bježanija otud kad još omču oko vrata okače koliko poreza ima
Njemačka je inače zemlja sa najviše poreza na svijetu.
A dobro, 10 eurica me nece slomiti

Ali stas, ako hoces puteve, bolnice, skole (ok, skole su los primjer), zeljeznice, moras platiti

A drustvo sve vise i vise stari
Nisu ni zeljeznice neki primjer. Omjer cijene i kvalitete je užasan.

A društvo sve više i više stari, pitanje je samo kada će crknuti konj koji vuče društvo. Postavio sam link videa gore, spominju i BiH i ostatak Balkana.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7029 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Ozimician wrote: 26/05/2023 00:30
sehohari wrote: 26/05/2023 00:25

A dobro, 10 eurica me nece slomiti

Ali stas, ako hoces puteve, bolnice, skole (ok, skole su los primjer), zeljeznice, moras platiti

A drustvo sve vise i vise stari
Nisu ni zeljeznice neki primjer. Omjer cijene i kvalitete je užasan.

A društvo sve više i više stari, pitanje je samo kada će crknuti konj koji vuče društvo. Postavio sam link videa gore, spominju i BiH i ostatak Balkana.
Dobro sad, ja govorim opcenito.
U Njemackoj nemas TGV, ali opet sistem funkcionise i dobar je.
nuki_cika
Posts: 1076
Joined: 06/07/2010 16:19

#7030 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nuki_cika »

Ma ono je samo privid da funkcioniše. ;-)

Njima je cilj stranca što više obespraviti i po mogućnosti mu što više uzeti kroz poreze i neke klince.
Daju ti platu ali zato te iscijede i uzmu i više nego što ti možeš podnijeti..

A o nekim drugim stvarima da i ne pričam.

Po meni raja ne bi gore trebala da ide pod svaku cijenu, a to se upravo događa.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7031 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi upravnog odbora i konsilija 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Last edited by elcaliente on 26/05/2023 08:01, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7032 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 26/05/2023 07:41 https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi uproavnog odbora i konsilika 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7033 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 26/05/2023 07:47
elcaliente wrote: 26/05/2023 07:41 https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi uproavnog odbora i konsilika 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ipak je sve po zakonu i ugovoru.
Ali ministrar zdravlja hoce da ih sreze i da zatvori mnoge klinike koje fakticki imaju svrhu samo uzimanja kesa

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
Nije kriminal, sve je po zakonu i po ugovoru.
All su ministru zdravlja trn u oku i hoce da pozatvara sve klinike kojima je svrha sam uzimanje kesa.
Zato se ovi bune, ali Bild je dosao do platni listi pa im sada pritisak pravi.
izvrsni direktor
Posts: 9325
Joined: 20/12/2018 16:11

#7034 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 26/05/2023 07:47
elcaliente wrote: 26/05/2023 07:41 https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi uproavnog odbora i konsilika 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
Lupetas
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7035 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 26/05/2023 08:03
Ozimician wrote: 26/05/2023 07:47

Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ipak je sve po zakonu i ugovoru.
Ali ministrar zdravlja hoce da ih sreze i da zatvori mnoge klinike koje fakticki imaju svrhu samo uzimanja kesa

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
Nije kriminal, sve je po zakonu i po ugovoru.
All su ministru zdravlja trn u oku i hoce da pozatvara sve klinike kojima je svrha sam uzimanje kesa.
Zato se ovi bune, ali Bild je dosao do platni listi pa im sada pritisak pravi.
Jbg, i N.Brankovic je radio sve po zakonu. :-D

Ako je tako, onda je ocito ministar u pravu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7036 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

izvrsni direktor wrote: 26/05/2023 08:06
Ozimician wrote: 26/05/2023 07:47

Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
Lupetas
Sta sam pogresno rekao ?
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#7037 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

elcaliente wrote: 26/05/2023 07:41 https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi upravnog odbora i konsilija 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Sef odjeljenja, tj. primarius milion godisnje?

De ba, ne lupetaj.
Jos navesti Bild kao neki izvor...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#7038 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ne budite smijesni .... cuj 3 milionceta doktor ahahahahahahahahahaha.
Dobro je Ozi naveo Sebiju kao primjer. Tako moze i 20miliona
Last edited by skafiskafsnjak on 26/05/2023 08:55, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7039 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

elcaliente wrote: 26/05/2023 08:03
Ozimician wrote: 26/05/2023 07:47

Ne moze se otvoriti clanak bez pretplate.

Ipak je sve po zakonu i ugovoru.
Ali ministrar zdravlja hoce da ih sreze i da zatvori mnoge klinike koje fakticki imaju svrhu samo uzimanja kesa

Ali ovo je ocito neki kriminal u pitanju, kao da u BIH uzmes primjer Sebiju, Gavrankapetanovica, Karabega, itd.

Niko iz BiH nece ni za 3 zivota u Njemackoj prismrditi ovim pozicijama i ciframa.
Nije kriminal, sve je po zakonu i po ugovoru.
All su ministru zdravlja trn u oku i hoce da pozatvara sve klinike kojima je svrha sam uzimanje kesa.
Zato se ovi bune, ali Bild je dosao do platni listi pa im sada pritisak pravi.
Sve je to Angela i CDU kompanija napravila i omogucila, unzadili i korumpirali su drzavu kao niko do sada u svim segmentima.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7040 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sehohari wrote: 26/05/2023 08:53
elcaliente wrote: 26/05/2023 07:41 https://m.bild.de/bild-plus/regional/fr ... obile.html

Malo o platama doktora, Sef klinike 3,6 miliona eura godisnje, clanovi upravnog odbora i konsilija 1,5-3 miliona eura, sefovi odjeljenja 1 milion eur godisnje.
Sef odjeljenja, tj. primarius milion godisnje?

De ba, ne lupetaj.
Jos navesti Bild kao neki izvor...
Ne pisem ja nego novine koje su najcitanije u Njemackoj.
A ako ti se ne svidja Bild kao izvor mozes procitati i u ostalim medijima.
Sinoc si vjerovatno gledao vijesti na tv i cuo si Lauterbacha sta kaze, svaka deseta klinika bi trebala biti zatvorena, uvesti ce takve regularije njegovo ministarstvo da ce se klinike transformirati ili ce se same zatvoriti.
O ovome se prica zadnjih deset dana a ti pises ne lupetaj, gledas li vijesti uopste?
Ljudi su sebi isplacivali bonuse na kraju godine po 300 do 500 hiljada eura.

Jesi li vidio koliku platu ima indendant ARDa, milionski iznosi i to je Bild otkrio kada je frajer htio da poveca tv predplatu.
Al sve po zakonu pa ga moraju ostaviti do kraja mandata inace bi mu morali platiti 5 miliona odpremnine a on nece da ide.
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7041 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Bolnice zive od operacija, pise da se operise i ono sto se ne mora operisati da bi bolnica naplatila. Zbog korone nije bilo operacija i bolnice nisu imale toliko pazara, ali ljudi su sebi opet ispalcivali bonuse u velikim iznosima i onda trazili pomoc od drzave.
Od toga su krenule afere i sada je to u medijima.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7042 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 26/05/2023 09:08 Bolnice zive od operacija, pise da se operise i ono sto se ne mora operisati da bi bolnica naplatila. Zbog korone nije bilo operacija i bolnice nisu imale toliko pazara, ali ljudi su sebi opet ispalcivali bonuse u velikim iznosima i onda trazili pomoc od drzave.
Od toga su krenule afere i sada je to u medijima.
Pa onda vrlo lahko dodjemo na bosanski sistem, samo obnuto- u BIH se ne operise ono sto bi trebalo (jer bolnica naplacuje pausalno, pa je operacija samo dodatni trosak), a ovamo se operise ono sto ne bi trebalo (jer bolnica dobija pare po operaciji). :run:

Ja sam cuo jos, vjerujem da ima istine, da sefovi klinika namjerno drze bolnice podkapacitiranim, tj. da imaju konstantno manjak personala, jer na tome se najvise i najlakse moze ustedjeti, a ono para sto ostane - dobijaju oni kao bonus. Konstantno se prica o nedostatku medicinskog osoblja, ali je malo ko voljan da plati adekvatno (posebno ovi na Tariffvertrag) i da zaposli dodatne ljude da se posao rastereti.

Po meni takav sistem moze samo da se urusi.
nuki_cika
Posts: 1076
Joined: 06/07/2010 16:19

#7043 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nuki_cika »

Ozimician wrote: 26/05/2023 09:56
elcaliente wrote: 26/05/2023 09:08 Bolnice zive od operacija, pise da se operise i ono sto se ne mora operisati da bi bolnica naplatila. Zbog korone nije bilo operacija i bolnice nisu imale toliko pazara, ali ljudi su sebi opet ispalcivali bonuse u velikim iznosima i onda trazili pomoc od drzave.
Od toga su krenule afere i sada je to u medijima.
Pa onda vrlo lahko dodjemo na bosanski sistem, samo obnuto- u BIH se ne operise ono sto bi trebalo (jer bolnica naplacuje pausalno, pa je operacija samo dodatni trosak), a ovamo se operise ono sto ne bi trebalo (jer bolnica dobija pare po operaciji). :run:

Ja sam cuo jos, vjerujem da ima istine, da sefovi klinika namjerno drze bolnice podkapacitiranim, tj. da imaju konstantno manjak personala, jer na tome se najvise i najlakse moze ustedjeti, a ono para sto ostane - dobijaju oni kao bonus. Konstantno se prica o nedostatku medicinskog osoblja, ali je malo ko voljan da plati adekvatno (posebno ovi na Tariffvertrag) i da zaposli dodatne ljude da se posao rastereti.

Po meni takav sistem moze samo da se urusi.
Imam drugaricu u Minhenu koja je medicinska sestra 9 godina i nedavno je napustila taj posao.Kaže da je stanje u u toj oblasti katastrofalno i da nije više mogla ni pritiska ni tih nekih ludih smjena koje je imala.
A dosta puta sam u zadnje vrijeme čitao da su ljude spašavali naši doktori i da su naši doktori magistri za njih.
Kod njih se za termin kod ortopeda čeka i po godinu ipo
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7044 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

nuki_cika wrote: 26/05/2023 11:08
Ozimician wrote: 26/05/2023 09:56

Pa onda vrlo lahko dodjemo na bosanski sistem, samo obnuto- u BIH se ne operise ono sto bi trebalo (jer bolnica naplacuje pausalno, pa je operacija samo dodatni trosak), a ovamo se operise ono sto ne bi trebalo (jer bolnica dobija pare po operaciji). :run:

Ja sam cuo jos, vjerujem da ima istine, da sefovi klinika namjerno drze bolnice podkapacitiranim, tj. da imaju konstantno manjak personala, jer na tome se najvise i najlakse moze ustedjeti, a ono para sto ostane - dobijaju oni kao bonus. Konstantno se prica o nedostatku medicinskog osoblja, ali je malo ko voljan da plati adekvatno (posebno ovi na Tariffvertrag) i da zaposli dodatne ljude da se posao rastereti.

Po meni takav sistem moze samo da se urusi.
Imam drugaricu u Minhenu koja je medicinska sestra 9 godina i nedavno je napustila taj posao.Kaže da je stanje u u toj oblasti katastrofalno i da nije više mogla ni pritiska ni tih nekih ludih smjena koje je imala.
A dosta puta sam u zadnje vrijeme čitao da su ljude spašavali naši doktori i da su naši doktori magistri za njih.
Kod njih se za termin kod ortopeda čeka i po godinu ipo
Ma iskreno i ja sam mnogo vise cuo takvih prica od ljudi koji rade u njemackom zdravstvu, nego suprotnih, bukvalno 70% trazi neku prekvalifikaciju i B-opciju. Zenama bude zanimljivo ispoctka i dok su same, nova drzava, novi svijet, novo sve - cim planiraju da se stabiliziraju, bjeze odatle glavom bez obzira.

Sto se tice kvaliteta doktora, to ti ne bih znao reci, mislim da ima svega na obje strane, ali sto se ostalih stranaca u Njemackoj tice - nasi jesu top, jer im nije mrsko raditi, nas narod je od malena naucen da suti i radi i tako se ponasa u svim strukama. Ostali hvataju krivine, bolovanja i sl.

Sto se tice termina zavisi gdje si, godina i po mi zvuci puno, ali par mjeseci svakako planiraj, barem sto se Njemacke tice, za ostale zemlje ne znam.

Eh sad ovdje neki pisu hvalospjeve o zdravstvu i radu u zdravstvu, jbg cim neka oblast ocajno trazi radnike - znaci da tu nesto ne stima debelo, jer bi inace se ljudi otimali da rade taj posao.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#7045 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ja neki dan kod ortopeda bio .....
Za 7 dana termin slobodan bio :D

Koja godina i po hahaahah
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7046 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 26/05/2023 11:36 Ja neki dan kod ortopeda bio .....
Za 7 dana termin slobodan bio :D

Koja godina i po hahaahah
Willkommen zurück zum Thema. :-D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#7047 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 26/05/2023 11:42
skafiskafsnjak wrote: 26/05/2023 11:36 Ja neki dan kod ortopeda bio .....
Za 7 dana termin slobodan bio :D

Koja godina i po hahaahah
Willkommen zurück zum Thema. :-D
Zasto ljudi imaju potrebu da lazu :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7048 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 26/05/2023 11:54
Ozimician wrote: 26/05/2023 11:42

Willkommen zurück zum Thema. :-D
Zasto ljudi imaju potrebu da lazu :D
Postoje razlicita iskustva, mozda je neko stvarno cekao, nazvao jednog ortopeda, ovaj tako bubnuo termin - ovaj rekao, pa vidi stvarno tako je.

Tako sam ja zvao dermatologa, isto tako rekao da nema u toj godini termina, zvao u martu prosle godine.
Nazvao drugog, dobio termin u septembru, skoro 6 mjeseci.

Tako da, iskustva su razlicita.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7049 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

post_id=18812180 wrote:26/05/2023 11:14 Eh sad ovdje neki pisu hvalospjeve o zdravstvu i radu u zdravstvu, jbg cim neka oblast ocajno trazi radnike - znaci da tu nesto ne stima debelo, jer bi inace se ljudi otimali da rade taj posao.
Top
I u Americi je isto stanje.. ... mislim na mediske sestre, zubarske tehnichare ..itd.. taj kadar mislim da radi sve,a da dr..samo .zavrshi ono shto su oni, vechinu odradli. to ih chini nezadovoljnim.... .misle da vishe vrijede .. napuste posao i ne chekaju . check... :-)
. kad im zatreba novaca.. vrlo brzo nadju posao . par mjeseci , zasite se .. i opet. napuste..

. vrlo dobre plate mogu imati.. ali, po svom ponahanju.. su na niskoj ljestvici respekta..
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#7050 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 26/05/2023 12:05
skafiskafsnjak wrote: 26/05/2023 11:54

Zasto ljudi imaju potrebu da lazu :D
Postoje razlicita iskustva, mozda je neko stvarno cekao, nazvao jednog ortopeda, ovaj tako bubnuo termin - ovaj rekao, pa vidi stvarno tako je.

Tako sam ja zvao dermatologa, isto tako rekao da nema u toj godini termina, zvao u martu prosle godine.
Nazvao drugog, dobio termin u septembru, skoro 6 mjeseci.

Tako da, iskustva su razlicita.
Mene prosle godine jebalo nesto u ledjima od sjedenja na poslu.
Uglavnom bio ja kod Doce gdje mi zena radi i vadio neke nalaze i pitam ja njega da mi preporuci dobrog ortopeda.
Kaze on meni koliko mora biti dobar, koliko te boli, za dobrog ces se morati u Minhenu nacekati par mjeseci.
Ma reko daj mi onda bilo kakvog.
Sto mogu ja iz prve ruke svjedociti u Minhenu je dobar pedijatar zlata vrijedan i nece ti dijete svaki ni primiti, jednostavno ih malo ima.
Post Reply