Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1351 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Radije idem na selo biciklom gledat kokoske u susjeda i kupit 10 jaja nego s nekim na kavu
Boli me tuki za kave i druzenja
Vaznije mi je orezat vocku i pokupit lisce

Prekuco sam vas levati :mrgreen:

Uspjesno izbjegavam ljude godinama
Idealan sam za njemacku 8)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1352 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

:-) treba u pauzi malo i .. :suplja:
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#1353 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Hendrix wrote: 18/11/2022 23:24 Ova prica da je zapad pidzama/radno odijelo mi nikad nije bila jasna. Ono ja sam radio po 60 sati min u nasoj firmi, vikende...ostajao do ponoci nekada bez ikakve dodatne naknade. Kakva kafa jebena po danu? Radis i ides kuci spavat i vikendom se oporavljam, to jest jedan dan slobodan vikenda. Ides na sastanak po danu u grad i ono gledas ljudi sjede piju kafe i kontas i ja sam ovako nekad. :-D

Takodjer mislim da ljudi i dalje mentalno zive u vremenu studiranja ili mladosti kada se stvarno kafenisalo i landaralo. Kad se jarani pozene...jaranice udaju...gotovo je ba. Nije to vise isto, nema vise spontanih piva ono sretnes lika na ulic hajmo. Ne, ode covjek kuci ima familiju, djeca cekaju. To je realnost zivota a sad sto neki i dalje furaju da je to moguce raditi sa poslom i familijom kao u mladosti...jbg. Znam ih dosta koji tako ostave zeni porodicu a oni i dalje u lokalnoj kafani smekaju srednjoskolke i glume frajere.

I ja ovo opet pricam kao neko ko radi u kao nornalnoj firmi, a imam milion primjera kako ljude izrabljuju pa i plate ne daju. Jaran mi ima 2 dana slobodno mjesecno... 2 jebena dana. I kad mu se zena poradjala jedva 3 dana izganjo. Kakav ba socijalni zivot osim ako nisi na budzetu ili bas imas srece sa poslom.
Moram te citirati :mrgreen: Sve potpisujem :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1354 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Hendrix wrote: 18/11/2022 23:24 Ova prica da je zapad pidzama/radno odijelo mi nikad nije bila jasna. Ono ja sam radio po 60 sati min u nasoj firmi, vikende...ostajao do ponoci nekada bez ikakve dodatne naknade. Kakva kafa jebena po danu? Radis i ides kuci spavat i vikendom se oporavljam, to jest jedan dan slobodan vikenda. Ides na sastanak po danu u grad i ono gledas ljudi sjede piju kafe i kontas i ja sam ovako nekad. :-D

Takodjer mislim da ljudi i dalje mentalno zive u vremenu studiranja ili mladosti kada se stvarno kafenisalo i landaralo. Kad se jarani pozene...jaranice udaju...gotovo je ba. Nije to vise isto, nema vise spontanih piva ono sretnes lika na ulic hajmo. Ne, ode covjek kuci ima familiju, djeca cekaju. To je realnost zivota a sad sto neki i dalje furaju da je to moguce raditi sa poslom i familijom kao u mladosti...jbg. Znam ih dosta koji tako ostave zeni porodicu a oni i dalje u lokalnoj kafani smekaju srednjoskolke i glume frajere.

I ja ovo opet pricam kao neko ko radi u kao nornalnoj firmi, a imam milion primjera kako ljude izrabljuju pa i plate ne daju. Jaran mi ima 2 dana slobodno mjesecno... 2 jebena dana. I kad mu se zena poradjala jedva 3 dana izganjo. Kakav ba socijalni zivot osim ako nisi na budzetu ili bas imas srece sa poslom.
Pa iskreno - pitanje je ovdje: Zašto taj jaran nije već vani ?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1355 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 20/11/2022 19:21
Hendrix wrote: 18/11/2022 23:24 Ova prica da je zapad pidzama/radno odijelo mi nikad nije bila jasna. Ono ja sam radio po 60 sati min u nasoj firmi, vikende...ostajao do ponoci nekada bez ikakve dodatne naknade. Kakva kafa jebena po danu? Radis i ides kuci spavat i vikendom se oporavljam, to jest jedan dan slobodan vikenda. Ides na sastanak po danu u grad i ono gledas ljudi sjede piju kafe i kontas i ja sam ovako nekad. :-D

Takodjer mislim da ljudi i dalje mentalno zive u vremenu studiranja ili mladosti kada se stvarno kafenisalo i landaralo. Kad se jarani pozene...jaranice udaju...gotovo je ba. Nije to vise isto, nema vise spontanih piva ono sretnes lika na ulic hajmo. Ne, ode covjek kuci ima familiju, djeca cekaju. To je realnost zivota a sad sto neki i dalje furaju da je to moguce raditi sa poslom i familijom kao u mladosti...jbg. Znam ih dosta koji tako ostave zeni porodicu a oni i dalje u lokalnoj kafani smekaju srednjoskolke i glume frajere.

I ja ovo opet pricam kao neko ko radi u kao nornalnoj firmi, a imam milion primjera kako ljude izrabljuju pa i plate ne daju. Jaran mi ima 2 dana slobodno mjesecno... 2 jebena dana. I kad mu se zena poradjala jedva 3 dana izganjo. Kakav ba socijalni zivot osim ako nisi na budzetu ili bas imas srece sa poslom.
Pa iskreno - pitanje je ovdje: Zašto taj jaran nije već vani ?
Nije mu poenta price jaran koji se pati nego je vecini i u BiH pidzam posao. Naravno,onima koji nemaju srecu da su na budzetu
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1356 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 20/11/2022 19:44
Ozimician wrote: 20/11/2022 19:21

Pa iskreno - pitanje je ovdje: Zašto taj jaran nije već vani ?
Nije mu poenta price jaran koji se pati nego je vecini i u BiH pidzam posao. Naravno,onima koji nemaju srecu da su na budzetu
Pa kakogod - ti svakako treba onda da traže nešto bolje - bar je danas lagano otići iz zemlje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#1357 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 20/11/2022 20:35
skafiskafsnjak wrote: 20/11/2022 19:44
Nije mu poenta price jaran koji se pati nego je vecini i u BiH pidzam posao. Naravno,onima koji nemaju srecu da su na budzetu
Pa kakogod - ti svakako treba onda da traže nešto bolje - bar je danas lagano otići iz zemlje.
Jbg nekome to nije opcija. Nismo svi isti.
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#1358 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Ozimician wrote: 20/11/2022 20:35
skafiskafsnjak wrote: 20/11/2022 19:44
Nije mu poenta price jaran koji se pati nego je vecini i u BiH pidzam posao. Naravno,onima koji nemaju srecu da su na budzetu
Pa kakogod - ti svakako treba onda da traže nešto bolje - bar je danas lagano otići iz zemlje.
Nece lik da ide, neka vrsta zaludjenog patriote. Misli srcem vise nego glavom i jbg. I dalje sanja o nekoj pravdi i govori da ce mu gazdi za lijeka trebati a on ce djeci izgraditi dodatno sprat kuce. Neka klasicna prica covjeka kojeg izrabljuju a on posten i dalje vjeruje u promjene.

Ali kao sto rekose iznad, nije poenta njegov slucaj nego cinjenica da se u Bosni itekako radi i rinta.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1359 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Cuj to....u bosni se rinta.....ma jooook piju se kafe svaki vikend se janje okrene svi se zajebaju......jebo njemacku tamo samo pidzamami radno odijelo......

Rinta se i tam i vam samo ima nekoliko razlika a to je rezultat rintanja, rintanje se cijeni prepozna i nagradi, napreduje se na poslu, prava se postuju....itd itd

Ali jok jebo to njemacka fuj
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#1360 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

To većina zaboravlja da je 40-satno radno vrijeme i 25-30 dana godišnjeg temeljna prava radnika koja se negdje i poštuju. Ima i u BiH toga ali to je većinom u strukama koje su deficitarne.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1361 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

mali_balon wrote: 21/11/2022 10:13 Cuj to....u bosni se rinta.....ma jooook piju se kafe svaki vikend se janje okrene svi se zajebaju......jebo njemacku tamo samo pidzamami radno odijelo......

Rinta se i tam i vam samo ima nekoliko razlika a to je rezultat rintanja, rintanje se cijeni prepozna i nagradi, napreduje se na poslu, prava se postuju....itd itd

Ali jok jebo to njemacka fuj
https://www.semberija.info/lat/news/nov ... jelju.html

https://mondo.ba/info/Svijet/a1113263/S ... -juna.html
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1362 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 21/11/2022 20:23
mali_balon wrote: 21/11/2022 10:13 Cuj to....u bosni se rinta.....ma jooook piju se kafe svaki vikend se janje okrene svi se zajebaju......jebo njemacku tamo samo pidzamami radno odijelo......

Rinta se i tam i vam samo ima nekoliko razlika a to je rezultat rintanja, rintanje se cijeni prepozna i nagradi, napreduje se na poslu, prava se postuju....itd itd

Ali jok jebo to njemacka fuj
https://www.semberija.info/lat/news/nov ... jelju.html

https://mondo.ba/info/Svijet/a1113263/S ... -juna.html
Dze nadje ove portale tita ti....mogo si i sumadija.rs citirat...
Nedvno su mislim svedi nesta slicno probali...nisam pratio
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1363 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

mali_balon wrote: 21/11/2022 21:24
Dze nadje ove portale tita ti....mogo si i sumadija.rs citirat...
Nedvno su mislim svedi nesta slicno probali...nisam pratio
Tražio sam link na jučerašnju vijest u kojoj i neka UN agencija ili stručnjak savjetuje 4-dnevnu radnu sedmicu.

Što hoće reći, niko više ne misli da su jirget i rintanje dobra stvar.

Osim, možda, Nijemci :mrgreen:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1364 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Hakiz wrote: 21/11/2022 21:54
mali_balon wrote: 21/11/2022 21:24

Dze nadje ove portale tita ti....mogo si i sumadija.rs citirat...
Nedvno su mislim svedi nesta slicno probali...nisam pratio
Tražio sam link na jučerašnju vijest u kojoj i neka UN agencija ili stručnjak savjetuje 4-dnevnu radnu sedmicu.

Što hoće reći, niko više ne misli da su jirget i rintanje dobra stvar.

Osim, možda, Nijemci :mrgreen:
U Njemačkoj postoje ozbiljne političke struje koje pozivaju na uvođenje 45-satne radne sedmice, a prag za starosnu penziju od 70 god. je već uveden.

Sve je individualno naravno, neko u BiH ima sreću pa od planiranih 40h uradi sedmično 20h, a neko ima "sreću" da od planiranih 40h radi 60h sedmično.
Također, iz svog okruženja, naši ljudi dosta više rade u Njemačkoj nego u BiH - jedan od razloga je - dosada. Tj. u BiH imaju šta raditi poslije posla - obilaziti rodbinu, prijatelje - u DE to nemaju, pa onda što da gube vrijeme, ako mogu više zaraditi.

Napominjem, sve je individualno, neko će rado raditi 60h sedmično, neko jer mora, neko neće uraditi sata prekovremeno, a neko će raditi i "Teilzeit" - part-time....
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1365 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Ozimician wrote: 22/11/2022 02:01
Hakiz wrote: 21/11/2022 21:54

Tražio sam link na jučerašnju vijest u kojoj i neka UN agencija ili stručnjak savjetuje 4-dnevnu radnu sedmicu.

Što hoće reći, niko više ne misli da su jirget i rintanje dobra stvar.

Osim, možda, Nijemci :mrgreen:
U Njemačkoj postoje ozbiljne političke struje koje pozivaju na uvođenje 45-satne radne sedmice, a prag za starosnu penziju od 70 god. je već uveden.

Sve je individualno naravno, neko u BiH ima sreću pa od planiranih 40h uradi sedmično 20h, a neko ima "sreću" da od planiranih 40h radi 60h sedmično.
Također, iz svog okruženja, naši ljudi dosta više rade u Njemačkoj nego u BiH - jedan od razloga je - dosada. Tj. u BiH imaju šta raditi poslije posla - obilaziti rodbinu, prijatelje - u DE to nemaju, pa onda što da gube vrijeme, ako mogu više zaraditi.

Napominjem, sve je individualno, neko će rado raditi 60h sedmično, neko jer mora, neko neće uraditi sata prekovremeno, a neko će raditi i "Teilzeit" - part-time....
Posto sam kamiondzija pratim te neke strnice i bas jutroa citam clanak kako deda od 90g i dalje vozi kamion bez navigacije samo po karti....
I ja sad kontam njegove reflekse u 90 pa sidji i popni se u kabinu a o ostalim poslovima da je govorim....zmisljam neurohirurga od 70g operise mozak ili kicmu itd itd.....pa sa 47g zboravljam nekad mi treba da upalim itd itd......

Dokle god ima prjetjeranog konzumerizma nema nista od 4 dana radne hefte
User avatar
ElRe
Posts: 10830
Joined: 12/12/2011 11:28

#1366 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ElRe »

Lufthansa oglasila da zapošljava 20.000 novih radnika
https://bljesak.info/gospodarstvo/tvrtk ... ika/400458
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#1367 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

mali_balon wrote: 22/11/2022 08:34
Ozimician wrote: 22/11/2022 02:01

U Njemačkoj postoje ozbiljne političke struje koje pozivaju na uvođenje 45-satne radne sedmice, a prag za starosnu penziju od 70 god. je već uveden.

Sve je individualno naravno, neko u BiH ima sreću pa od planiranih 40h uradi sedmično 20h, a neko ima "sreću" da od planiranih 40h radi 60h sedmično.
Također, iz svog okruženja, naši ljudi dosta više rade u Njemačkoj nego u BiH - jedan od razloga je - dosada. Tj. u BiH imaju šta raditi poslije posla - obilaziti rodbinu, prijatelje - u DE to nemaju, pa onda što da gube vrijeme, ako mogu više zaraditi.

Napominjem, sve je individualno, neko će rado raditi 60h sedmično, neko jer mora, neko neće uraditi sata prekovremeno, a neko će raditi i "Teilzeit" - part-time....
Posto sam kamiondzija pratim te neke strnice i bas jutroa citam clanak kako deda od 90g i dalje vozi kamion bez navigacije samo po karti....
I ja sad kontam njegove reflekse u 90 pa sidji i popni se u kabinu a o ostalim poslovima da je govorim....zmisljam neurohirurga od 70g operise mozak ili kicmu itd itd.....pa sa 47g zboravljam nekad mi treba da upalim itd itd......

Dokle god ima prjetjeranog konzumerizma nema nista od 4 dana radne hefte
sjetimo se samo autobusa iz Poljske gdje ljudi izginuse u Hrvatskoj radi dzuturuma za volanom.
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1368 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

Suzie Q wrote: 22/11/2022 14:26
mali_balon wrote: 22/11/2022 08:34

Posto sam kamiondzija pratim te neke strnice i bas jutroa citam clanak kako deda od 90g i dalje vozi kamion bez navigacije samo po karti....
I ja sad kontam njegove reflekse u 90 pa sidji i popni se u kabinu a o ostalim poslovima da je govorim....zmisljam neurohirurga od 70g operise mozak ili kicmu itd itd.....pa sa 47g zboravljam nekad mi treba da upalim itd itd......

Dokle god ima prjetjeranog konzumerizma nema nista od 4 dana radne hefte
sjetimo se samo autobusa iz Poljske gdje ljudi izginuse u Hrvatskoj radi dzuturuma za volanom.
Šta hoćete, penzioneri troše budžete i fondove, žene hoće da rade, ne da rađaju i uzgajaju čopore djece, moderna vremena. Ima i to svoju cijenu.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#1369 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Hakiz wrote: 22/11/2022 14:28
Suzie Q wrote: 22/11/2022 14:26

sjetimo se samo autobusa iz Poljske gdje ljudi izginuse u Hrvatskoj radi dzuturuma za volanom.
Šta hoćete, penzioneri troše budžete i fondove, žene hoće da rade, ne da rađaju i uzgajaju čopore djece, moderna vremena. Ima i to svoju cijenu.
Porez od 99% na milijardere i 90% na milionere. :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1370 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 22/11/2022 14:28
Suzie Q wrote: 22/11/2022 14:26

sjetimo se samo autobusa iz Poljske gdje ljudi izginuse u Hrvatskoj radi dzuturuma za volanom.
Šta hoćete, penzioneri troše budžete i fondove, žene hoće da rade, ne da rađaju i uzgajaju čopore djece, moderna vremena. Ima i to svoju cijenu.
Da da, gledam u nekom gradu u svabiji, ne sjecam se imena, park za djecu pored pseceg, pseci pun kerova a u djecijem jedno dijete na ljulji....
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#1371 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Mi smo to elegantno riješili. Nemamo park ni za djecu ni za cuke :D
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1372 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

sabanss wrote: 22/11/2022 22:10 Mi smo to elegantno riješili. Nemamo park ni za djecu ni za cuke :D
A penzionere za volanima autobusa?
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#1373 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

To imamo. Mlađi voze po Njemačkoj
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1374 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Od 2005/6 broj djece rodjene u DE konstantno raste.

Ne bi se ja za Njemacku brinuo.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1375 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Ecci wrote: 23/11/2022 10:15 Od 2005/6 broj djece rodjene u DE konstantno raste.

Ne bi se ja za Njemacku brinuo.
Cije dijece tj koje nacije....
Post Reply