Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5501 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:11
detroit-mercy wrote: 31/03/2023 19:46 I kod mene ce kcerka na fax tamo, na jesen.
Super. Bice joj to predivno zivotno iskustvo. :-D
Columbia je jedan od najboljih collega. Sta ce studirati ako ne pitam puno?
Ja cu na doktorat aBd.
Ovo nam je bilo malo iznenada, sinoc je dobila da je primljena tamo, mada sam joj ja vec ranije rekao da su jako male sanse da uleti tako da se uposte ne brine oko toga ali eto, sto kazu zivot pise romane.
Usla je ja mislim na Art & Science, mada se jos dvoumi izmedju inzinjeringa i prava, jedno sa drugim nema veze al hajde.
Obzirom, da mi uopste nismo forsirali da radi nesto posebno da bi imala sanse da udje u takvu skolu, mene je jos vise iznenadilo ali eto, izgleda da su im se svidjele neke stvari koje je radila zadnjih godina.
Doktorat radis iz cega i gdje?
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5502 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

detroit-mercy wrote: 31/03/2023 21:07
PaulTracy wrote: 31/03/2023 21:01

Napisao sam već jednom ali admin mi je izbrisao,nadam se da ovaj put neće.
Gledajući iz ove perspektive najbolje bi bilo da smo 1992 svi spakovali stvari i napustili državu, pustili Srbiji i Hrvatskoj da je podjele. Oni bi bili sretni jer bi imali "veliku" Srbiju i Hrvatsku a i mi bi bili sretni, ne bi nas poginulo 100 000+ , ti ljudi koji su poginuli za ovu državu bi sad bili očevi, majke ,dajdže,amidže,djedovi, nane... i od 1992 do sad bi svi do sad nakamarali finih eura, kruna i dolara.
Mani suplje i patetike, evo ja nisam otisao 92e vec kada je rat zavrsio kao i veliki broj ljudi koje poznajem ovdje.
Za ovo sto danas gledamo zahvali svojoj SDA i njenim pulenima koji su uredili drustvo samo tako.
U pravu je Paul i to bi sigurno bilo bolje i pragmaticnije rijesenje.
Ljudi se nisu borili tada za drzavu nego za prezivljavanje.
Nisu ni imali osjecaj za drzavu, drzava je bila Yuga a BiH nesto apstraktno.
Koliko je problem to sto Bosnjaci nisu drzavotvorni narod se vidi i danas kada je mnogima draze otici nego mjenjati. Jednostavno otici zauvjek pokazuje odnos drzave prema stanovniku te iste a ne obratno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5503 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 31/03/2023 20:50
Ozimician wrote: 31/03/2023 20:30

Šta znam, ja ne potcjenjujem nijedno zanimanje, posebno ako ga je neko mukom i radom stekao. Ne možeš reći za nekog ko je npr. sudija, tužilac - da nije stručnjak u svom poslu, ali takav neko ima 0-1% šanse da se tim poslom bavi u drugoj zemlji, pa čak i na istom jeziku.

Ono što ti vjerovatno želiš da kažeš jeste da industrijskim zemljama trebaju "zanatlije" svih profila...

Za ostala zanimanja itekako je potrebno poznavati jezik na visokom nivou (osim za majstore - zanatlije) i sretno da se negdje vani zaposliš kao šumar, ako neko zna taj primjer, nek javi.

Za doktore su muke isusove za nostrifikaciju diplome, posebno za zemlje sa engleskim govornim područjem, a ni u ostalim nije puno lakše.
Evo ja znam npr. vise sumarskih inzinjera koji su dobili posao u Njemackoj u struci, jedan mi je cak i u familiji. I svi su jako zadovoljni poslom, uslovima, onim sto rade i sl.
Doktori, ako mislis na USA, potrebno je da ponovo uradis residency i poslije toga specijaliziraj sta hoce. Za Svapsku, za doktore je puno lakse. Opet, pricam sve iz perspektive familije i ljudi koje poznajem.
Ja govorim o info iz prve i druge ruke, bliža porodica i prijatelji. Ja znam šumarske inižinjere koji su dobili posao u Njemačkoj, ali ne kao šumari, već obično u nekim privatnim firmama koje se bave tim stvarima i projektima.

Za doktore u USA, moraš najprije imati preporuke od najmanje 2 doktora specijaliste u USA (odakle to nekome ko dolazi iz BiH i nema nikoga u USA), položiti USMLE ispite, koji traju 3-4 god. i koštaju oko 10-12 000 $, pri tome moraš finansirati život i boravak tamo, onda apliciraš za Residency, koji traje 4-5 god. i za vrijeme Residency radiš žestoko, obično 60-80h sedmično za platu od ca 70 000 $ + Residency jeste specijalizacija u Americi, koju radiš "gdje dobiješ", niko ti ne garantuje ako apliciraš npr. u NY, da ćeš je tu dobiti, možeš dobiti totalno na drugom kraju države. Eh nakon toga kad završiš Residency, onda imaš višestruko veću platu. Ja ne poznajem nikoga ko je iz BIH u zadnjih 10-tak godina (sa BH diplomom) uradio navedeno.
Najviše iz razloga jer to sve puno košta i predugo traje, a život i troškovi idu.

Za Njemačku je jednostavnije, moraš znati stručni njemački na C1 nivou i polagati stručni ispit (Aprobaciju) na nekom od med. univerziteta gdje te Regierung (Ministastvo) odredi, polaže se nekoliko glavnih ispita sa studija medicine. Onda možeš aplicirati za specijalizaciju.Također i to jako puno košta, 5-10 000€ dok završiš cijeli proces. I naravno, jako dugo traje, obično 2-3 god.
Last edited by Ozimician on 31/03/2023 21:30, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5504 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:18
elcaliente wrote: 31/03/2023 20:17 Tetka mora znati a mozes i u internetu pogledati.
Znaci ovo je udio koji placa zaposlenik:
Wie sind die aktuellen Beitragssätze in der Sozialversicherung? Ab Januar 2023 betragen die Beiträge in der Sozialversicherung 14,6 Prozent in der Krankenversicherung, 18,6 Prozent in der Rentenversicherung, 3,05 Prozent in der Pflegeversicherung und 2,6 Prozent in der Arbeitslosenversicherung.
14,6 posto od plate za zdravstvo i 3,5 za njegu.
Ozimician wrote: 31/03/2023 20:00 Upravu je @elcaliente upravo pogledah platnu listu maksuz, kod mene je malo manje - 746 €
Bogami vas oderase, stvarno je puno... Nadam se da vrijedi kad zatrebaju zdravstvene usluge.
Šta znači vrijedi?

Ja sam termin kod spec. dermatologa čekao 6 mjeseci sa ovim zdrav. osiguranjem. Nije bilo hitno stanje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5505 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:22
detroit-mercy wrote: 31/03/2023 21:07
Mani suplje i patetike, evo ja nisam otisao 92e vec kada je rat zavrsio kao i veliki broj ljudi koje poznajem ovdje.
Za ovo sto danas gledamo zahvali svojoj SDA i njenim pulenima koji su uredili drustvo samo tako.
U pravu je Paul i to bi sigurno bilo bolje i pragmaticnije rijesenje.
Ljudi se nisu borili tada za drzavu nego za prezivljavanje.
Nisu ni imali osjecaj za drzavu, drzava je bila Yuga a BiH nesto apstraktno.
Koliko je problem to sto Bosnjaci nisu drzavotvorni narod se vidi i danas kada je mnogima draze otici nego mjenjati. Jednostavno otici zauvjek pokazuje odnos drzave prema stanovniku te iste a ne obratno.
Sve OK; ali vjerujem da imaju i za to teme.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5506 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:28
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:22

U pravu je Paul i to bi sigurno bilo bolje i pragmaticnije rijesenje.
Ljudi se nisu borili tada za drzavu nego za prezivljavanje.
Nisu ni imali osjecaj za drzavu, drzava je bila Yuga a BiH nesto apstraktno.
Koliko je problem to sto Bosnjaci nisu drzavotvorni narod se vidi i danas kada je mnogima draze otici nego mjenjati. Jednostavno otici zauvjek pokazuje odnos drzave prema stanovniku te iste a ne obratno.
Sve OK; ali vjerujem da imaju i za to teme.
Naravno, u pravu si, ali se tice masovnog iseljavanja iz BiH tako da spada indirektno u temu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5507 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:31
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:28

Sve OK; ali vjerujem da imaju i za to teme.
Naravno, u pravu si, ali se tice masovnog iseljavanja iz BiH tako da spada indirektno u temu.
Naravno, ali cijeli Balkan je takav, nije ni BiH ni Bošnjaci izuzetak po tome.

Jednostavno Švedska otvorila vrata u ratu, Amerika otvorila vrata do 2001 god., Njemačka od 2013 god. - a nije ni daleko...
Možeš ti čekati da se stanje popravi, ali prođe život, ono u čemu ja vidim priliku jeste što dio tog (stranog) novca i znanja će se opet nekad uložiti u BiH i BiH će time profitirati. Već sad profitira od prve generacije dijaspore preko direktnih doznaka, turističkih posjeta, nekretnina, etc.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5508 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:27
Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:18



Bogami vas oderase, stvarno je puno... Nadam se da vrijedi kad zatrebaju zdravstvene usluge.
Šta znači vrijedi?

Ja sam termin kod spec. dermatologa čekao 6 mjeseci sa ovim zdrav. osiguranjem. Nije bilo hitno stanje.
Kada boli ne pitas za cijenu😀
Ma nema to vrijedi ili ne vrijedi kako se to mjeri?
Njemacka je socijalna drzava tako da svi koji zakonski osigurani placaju, neki vise neki manje. Da naravno oni koji nemaju da plate imaju isti tretman. I to smatram sasvim uredu.
Treba podrzati one koji su u potrebi.

Evo ja sam npr vidio racun koji je bolnica poslala osiguranju kada mi se zena porodila na carski.
Carski, lezanje u bolnici i njega nekih 8000 eur.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5509 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:34
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:31
Naravno, u pravu si, ali se tice masovnog iseljavanja iz BiH tako da spada indirektno u temu.
Naravno, ali cijeli Balkan je takav, nije ni BiH ni Bošnjaci izuzetak po tome.

Jednostavno Švedska otvorila vrata u ratu, Amerika otvorila vrata do 2001 god., Njemačka od 2013 god. - a nije ni daleko...
Možeš ti čekati da se stanje popravi, ali prođe život, ono u čemu ja vidim priliku jeste što dio tog (stranog) novca i znanja će se opet nekad uložiti u BiH i BiH će time profitirati. Već sad profitira od prve generacije dijaspore preko direktnih doznaka, turističkih posjeta, nekretnina, etc.
Znam na sta mislis ali sumnjam da ce od toga ista biti al to je za drugu temu.
Ja mislim da je Paul mislio vise na ljudske zrtve u ratu, mogli su jednostavno otici 92 i ne bi izginuli jer na kraju je svakako cilj bio otici iz BiH.
Al u pravu si sve je to za drugu temu, odlazak se nastavlja i pojacava. Brain Drain a drzava se lagano ceslja i zaboli ih ona stvar.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#5510 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:27 Šta znači vrijedi?
Ja sam termin kod spec. dermatologa čekao 6 mjeseci sa ovim zdrav. osiguranjem. Nije bilo hitno stanje.
Pa eto, vrijedi li vama koji uplacujete, jeste li zadovoljni? Jos bolje, hocete li biti zadovoljni i jesu li vasi stariji clanovi porodice zadovoljni njegom i skrbi kad krenu vece i hitnije boljke u starosti.
detroit-mercy wrote: 31/03/2023 21:20 Doktorat radis iz cega i gdje?
Odgovorila sam u pp.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5511 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:42
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:27 Šta znači vrijedi?
Ja sam termin kod spec. dermatologa čekao 6 mjeseci sa ovim zdrav. osiguranjem. Nije bilo hitno stanje.
Pa eto, vrijedi li vama koji uplacujete, jeste li zadovoljni? Jos bolje, hocete li biti zadovoljni i jesu li vasi stariji clanovi porodice zadovoljni njegom i skrbi kad krenu vece i hitnije boljke u starosti.
detroit-mercy wrote: 31/03/2023 21:20 Doktorat radis iz cega i gdje?
Odgovorila sam u pp.

Nije osiguranje za njegu u starackom domu, to je osiguranje za njegu u bolnici dok doktor ne odluci da ti iskljuci aparat jer troskovi postaju preveliki.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5512 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:42
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:27 Šta znači vrijedi?
Ja sam termin kod spec. dermatologa čekao 6 mjeseci sa ovim zdrav. osiguranjem. Nije bilo hitno stanje.

Pa eto, vrijedi li vama koji uplacujete, jeste li zadovoljni? Jos bolje, hocete li biti zadovoljni i jesu li vasi stariji clanovi porodice zadovoljni njegom i skrbi kad krenu vece i hitnije boljke u starosti.
Pa ne znam, nemam dovoljno ličnog iskustva da mogu to procjeniti. Ja iz svog (vrlo) subjektivnog rezona do sad nisam primjetio nikakvu razliku u odnosu na BIH; s tim da sam u BiH sve završavao mnogo brže.

Stariji članovi porodice su u BIH, tako da ti ni to ne mogu reći. Od mojih BH prijatelja ovdje, također su stariji članovi porodice u BiH.

Npr. ovaj termin sam čekao 6 mjeseci, dobio sam 2 lijeka, koji u slobodnoj prodaji bi me izašli oko 130€, a ja sam u konačnici platio oba oko 20€ na recept. U BIH sam isto tako dobijao lijekove, nekad na recept, s tim da je u BIH recept 1KM, a neke sam morao platiti punu cijenu. Ove osnovne lijekove u slobodnoj prodaji za kućnu apoteku, uglavnom kupujem u BIH, jer su jeftiniji.

Koliko sam skonto, njega ne pokriva starački dom, nego bolničko ležanje nešto...ali fkt s tim nisam baš načisto, a nisu ni ovi Njemci koje sam pitao...
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#5513 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

A placate li ista iz dzepa dodatno? Npr. zaglavis u bolnici, operacija?
ili eto u tvom (@eclaliente) slucaju zena na carskom porodjaju, jel morala ista platiti od tog 8000 eura racuna

ili je sve bolnicki troskovi i ljekarski pregledi 100% pokriveno?

Kontam da se lijekovi zasebno kupuju.
Last edited by Digla_da_kreci on 31/03/2023 21:54, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5514 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Stracki dom sam placas:
Der durchschnittliche Eigenanteil, den pflegebedürftige Bewohner eines Heims selbst tragen müssen, betägt im Jahr 2023 durchschnittlich 2.468 Euro pro Monat.
Laut neusten Berechnungen, die sich auf das Jahr 2020 beziehen, zahlen Münchner Senioren im Schnitt für ein Einzelzimmer 2.800 Euro pro .

Znaci u prosjeku kosta starcki dom u Njemackoj 2468 eur a Minhenu je vec u 2020 kostao 2800 eur.
Minhen je uvjek malo skuplji.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5515 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:53 A placate li ista iz dzepa dodatno? Npr. zaglavis u bolnici, operacija?
ili eto u tvom (@eclaliente) slucaju zena na carskom porodjaju, jel morala ista dodatno platiti

ili je sve bolnicki troskovi i ljekarski pregledi 100% pokriveno?

Kontam da se lijekovi zasebno kupuju.
Sve oni platili, samo ljekovi kod kuce i sprice imas participaciju.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5516 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:53 A placate li ista iz dzepa dodatno? Npr. zaglavis u bolnici, operacija?
ili eto u tvom (@eclaliente) slucaju zena na carskom porodjaju, jel morala ista dodatno platiti

ili je sve bolnicki troskovi i ljekarski pregledi 100% pokriveno?

Kontam da se lijekovi zasebno kupuju.
Koliko ja znam - uglavnom ne plaćaš ništa dodatno što je u sklopu bolničke usluge, e sad ako hoćeš npr. neke dodatke, tipa da budeš u jednokrevetnoj sobi ili sobi s manje kreveta od predviđenih i sl. Ako sam želiš neke dodatne terapije, onda to plaćaš dodatno. Ono što ti doktor propiše, to ne plaćaš.

Lijekovi neki su besplatni, negdje plaćaš punu cijenu, negdje dio cijene (Zuzahlung), to zavisi od lijeka.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5517 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:53 Stracki dom sam placas:
Der durchschnittliche Eigenanteil, den pflegebedürftige Bewohner eines Heims selbst tragen müssen, betägt im Jahr 2023 durchschnittlich 2.468 Euro pro Monat.
Laut neusten Berechnungen, die sich auf das Jahr 2020 beziehen, zahlen Münchner Senioren im Schnitt für ein Einzelzimmer 2.800 Euro pro .

Znaci u prosjeku kosta starcki dom u Njemackoj 2468 eur a Minhenu je vec u 2020 kostao 2800 eur.
Minhen je uvjek malo skuplji.
Kolika je prosječna netto penzija u Njemačkoj, imaš li te podatke?
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5518 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:50
Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 21:42


Pa eto, vrijedi li vama koji uplacujete, jeste li zadovoljni? Jos bolje, hocete li biti zadovoljni i jesu li vasi stariji clanovi porodice zadovoljni njegom i skrbi kad krenu vece i hitnije boljke u starosti.
Pa ne znam, nemam dovoljno ličnog iskustva da mogu to procjeniti. Ja iz svog (vrlo) subjektivnog rezona do sad nisam primjetio nikakvu razliku u odnosu na BIH; s tim da sam u BiH sve završavao mnogo brže.

Stariji članovi porodice su u BIH, tako da ti ni to ne mogu reći. Od mojih BH prijatelja ovdje, također su stariji članovi porodice u BiH.

Npr. ovaj termin sam čekao 6 mjeseci, dobio sam 2 lijeka, koji u slobodnoj prodaji bi me izašli oko 130€, a ja sam u konačnici platio oba oko 20€ na recept. U BIH sam isto tako dobijao lijekove, nekad na recept, s tim da je u BIH recept 1KM, a neke sam morao platiti punu cijenu. Ove osnovne lijekove u slobodnoj prodaji za kućnu apoteku, uglavnom kupujem u BIH, jer su jeftiniji.

Koliko sam skonto, njega ne pokriva starački dom, nego bolničko ležanje nešto...ali fkt s tim nisam baš načisto, a nisu ni ovi Njemci koje sam pitao...
Vecinski dio je za bolnicu jedan dio ide za starcki alo kljuc racunanja se specifican tako da je bolje i uzimati taj dio toliko u obzir ako ides u staracki.
Odprilike 170 eur kosta da a oni ti plate 18 eur.
Sve zavisi od stepena njege.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5519 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:56
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:53 Stracki dom sam placas:
Der durchschnittliche Eigenanteil, den pflegebedürftige Bewohner eines Heims selbst tragen müssen, betägt im Jahr 2023 durchschnittlich 2.468 Euro pro Monat.
Laut neusten Berechnungen, die sich auf das Jahr 2020 beziehen, zahlen Münchner Senioren im Schnitt für ein Einzelzimmer 2.800 Euro pro .

Znaci u prosjeku kosta starcki dom u Njemackoj 2468 eur a Minhenu je vec u 2020 kostao 2800 eur.
Minhen je uvjek malo skuplji.
Kolika je prosječna netto penzija u Njemačkoj, imaš li te podatke?
Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5520 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:56

Kolika je prosječna netto penzija u Njemačkoj, imaš li te podatke?
Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Koliko to izađe netto otprilike ? - 30% ili manje ?
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5521 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:39
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:34

Naravno, ali cijeli Balkan je takav, nije ni BiH ni Bošnjaci izuzetak po tome.

Jednostavno Švedska otvorila vrata u ratu, Amerika otvorila vrata do 2001 god., Njemačka od 2013 god. - a nije ni daleko...
Možeš ti čekati da se stanje popravi, ali prođe život, ono u čemu ja vidim priliku jeste što dio tog (stranog) novca i znanja će se opet nekad uložiti u BiH i BiH će time profitirati. Već sad profitira od prve generacije dijaspore preko direktnih doznaka, turističkih posjeta, nekretnina, etc.
Znam na sta mislis ali sumnjam da ce od toga ista biti al to je za drugu temu.
Ja mislim da je Paul mislio vise na ljudske zrtve u ratu, mogli su jednostavno otici 92 i ne bi izginuli jer na kraju je svakako cilj bio otici iz BiH.
Al u pravu si sve je to za drugu temu, odlazak se nastavlja i pojacava. Brain Drain a drzava se lagano ceslja i zaboli ih ona stvar.
Nikome nije bio cilj otici iz BIH, malo je pretenciozno tako nesto tvrditi, ali kada su se kockice poslozile i kada je doslo do preraspodjele karata i kada su neki zgrabili dobar dio kolaca dok je drugima ostalo da glabaju onu stvar e tu se sva prica o patriotizmu i politickom narodu zavrsila. Ili cemo svi biti politicki narod i patriote ili je to pak rezervisano samo za sirotinju.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5522 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 31/03/2023 21:59
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Koliko to izađe netto otprilike ? - 30% ili manje ?
Oko 180 eur manje po internet racunalu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5523 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 31/03/2023 22:01
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:59

Koliko to izađe netto otprilike ? - 30% ili manje ?
Oko 180 eur manje po internet racunalu.
Pa to je podnošnjivo, ja sam negdje pročitao da to ide i do 30% manje - možda za ove koji se isele iz Njemačke u penziji ?
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#5524 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58
Ozimician wrote: 31/03/2023 21:56

Kolika je prosječna netto penzija u Njemačkoj, imaš li te podatke?
Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Da li i Njemci, tj. vi svi koji zivite tamo i radite, imate praksu uplacivati i dodatno penziono, nesto kao 401K u Amerikama? Ako da, kako se to zove i kako funkcionise? :D

Izvinite sto vas peglam i hvala vam na odgovorima, ovo su goruca pitanja pa nek se zna. :skoljka: :D
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5525 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Digla_da_kreci wrote: 31/03/2023 22:04
elcaliente wrote: 31/03/2023 21:58

Höchster Rentenanstieg seit Jahren: Laut einem Medienbericht ist die ausgezahlte Durchschnittsrente im Jahr 2022 auf 1.152 Euro gestiegen. Männer erhalten dabei weiterhin im Schnitt mehr als Frauen.

1152 eur brutto u 2022.
Da li i Njemci, tj. vi svi koji zivite tamo i radite, imate praksu uplacivati i dodatno penziono, nesto kao 401K u Amerikama? Ako da, kako se to zove i kako funkcionise? :D

Izvinite sto vas peglam i hvala vam na odgovorima, ovo su goruca pitanja pa nek se zna. :skoljka: :D
401k je specifican za USA i znam da se meni ovi Nijemci iz firme zale sto i oni nemaju nesto tako. Imaju neke druge vrste penzionog ali ni blizu 401k ili drugih planova.
Post Reply