Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5351 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sanjarko »

Kritikuju ovdje starije sta rade a u godinama su i govore im sta je imate penziju, a ono minimalne penzije od 400 i nesto KM. Da stara moja ne snalazi se i dalje ne znam kako bi zivili s nasim minimalnim primanjima, a stara sve teze se snalazi.

Bili bi mozda na javnoj kuhinji. A kritikuju mnogi da ne kazem svi. Koji imaju penzije od 1000+ KM ili zaradzuju pravo dobro, ubise paru s raznim poslovima.

Ne znam koji je sejtan usao u ljude. Jer znaju da se ovdje do smrti skoro mora raditi, ko moze i koga zdravlje sluzi.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#5352 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by agent_zero »

Isplati se uvijek, ko god može...
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#5353 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mirsek »

agent_zero wrote: 14/03/2023 12:32 Isplati se uvijek, ko god može...
Ne isplati bas uvijek al s obzirom na situaciju, kod vecine se isplati.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5355 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 15/03/2023 00:08 https://youtu.be/0lk_dYyEP-c

00:37-01:02, svaka čast 🙏🙏🙏
To je se upravo odnosni na BiH. Treba narpraviti atraktivnu ponudu tako da ljudi ostanu i jos atraktivniju da se mozda neki nesretnik i vrati.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#5356 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Tema stanogradnja.
Za citavu Njemacku u mjesecu januaru izdano samo 21900 dozvola za gradnju.
Trend je da se sve manje gradi.

https://app.handelsblatt.com/politik/ko ... 43286.html

U isto vrijeme stotine hiljada emigranata dolaze u Njemacku.
Last edited by elcaliente on 17/03/2023 21:32, edited 1 time in total.
User avatar
Login77777
Posts: 8674
Joined: 18/05/2021 09:11

#5357 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Login77777 »

PaulTracy wrote: 15/03/2023 00:08 https://youtu.be/0lk_dYyEP-c

00:37-01:02, svaka čast 🙏🙏🙏
Odlican govor ovog afdovca.
Nano22
Posts: 96
Joined: 06/07/2022 20:11

#5358 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nano22 »

Ako ko radi u Bosch u Sloveniji treba mi par informacija. :mrgreen: :mrgreen: :bih:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5359 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Avetinho »

PaulTracy wrote: 15/03/2023 00:08 https://youtu.be/0lk_dYyEP-c

00:37-01:02, svaka čast 🙏🙏🙏
Moze li neko kome nije mrsko u kratkim crticama prevesti?
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5360 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Avetinho wrote: 19/03/2023 11:16
PaulTracy wrote: 15/03/2023 00:08 https://youtu.be/0lk_dYyEP-c

00:37-01:02, svaka čast 🙏🙏🙏
Moze li neko kome nije mrsko u kratkim crticama prevesti?
Ono što ja ovdje mjesecima trubim😃
Ukratko kaže da NRW/Njemačkoj nije u interesu da joj se industrija seli tamo gdje ima radne snage odnosno u inostranstvo. Da im treba radnika u Njemačkoj ali da je uzimanje radnika drugim državama krađa i da to ima loše posljedice za nerazvijene države kojim se uzima radna snaga, da im se na taj način uzima mogućnost za napredak.
Da bi Njemačka u prvom redu trebala da zadrži svoje ljude kojih godišnje 150 000 iseli. Da puno doktora iz Grcke dolazi u Njemački i da nije preporučljivo da se od nje uzimaju liječnici jer i u Grčkoj ima ljudi koje treba liječiti već da treba razmisliti kako da se zadrže/vrate njemački doktori koji odlaze u Švicarsku i Skandinaviju...
sabanss
Posts: 4585
Joined: 13/08/2006 11:20

#5361 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Afd? Lik ovo govori iz drugih pobuda. SDA Njemačke
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5362 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 19/03/2023 15:55 Afd? Lik ovo govori iz drugih pobuda. SDA Njemačke
Naravno da lik ovo govori iz drugih pobuda, ali priča itekako ima smisla jer Njemačka prosipa trenutno narativ kao i BH Poslodavci, kako ima posla, ali nema radnika i mora se uvoziti radna snaga, a s druge strane domaća kvalifikovana radna snaga odlazi vani.

Onda vidiš ponude za poslove u Njemačkoj koje se reklamiraju i po Klixu - to bi bilo isto kao da neko u BH reklamira posao za 800KM.
sabanss
Posts: 4585
Joined: 13/08/2006 11:20

#5363 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ozimician wrote: 19/03/2023 19:21
sabanss wrote: 19/03/2023 15:55 Afd? Lik ovo govori iz drugih pobuda. SDA Njemačke
Naravno da lik ovo govori iz drugih pobuda, ali priča itekako ima smisla jer Njemačka prosipa trenutno narativ kao i BH Poslodavci, kako ima posla, ali nema radnika i mora se uvoziti radna snaga, a s druge strane domaća kvalifikovana radna snaga odlazi vani.

Onda vidiš ponude za poslove u Njemačkoj koje se reklamiraju i po Klixu - to bi bilo isto kao da neko u BH reklamira posao za 800KM.
Da, ali povratak sto godina u prošlost nije alternativa i nikome se više ne može ništa zabranjivati na taj način.

Može se i ja ne slagati sa globalizacijom ali Krivaja, UPI i Energoinvest više nikada neće postojati niti će BiH imati firmu koja zapošljava 25k ljudi. Mi smo svoj voz propustili.... Skeptičan sam i prema EU ali to bi eventualno mogao biti jedan blok budućeg svijeta ako ljudima dođe iz guzice u glavu i BiH bi mogla biti dio tog voza. Šanse su male ali bolje nemamo. Njemačka se bori kako zna ali niti oni ne mogu opstati bez EU.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5364 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 19/03/2023 19:26
Ozimician wrote: 19/03/2023 19:21

Naravno da lik ovo govori iz drugih pobuda, ali priča itekako ima smisla jer Njemačka prosipa trenutno narativ kao i BH Poslodavci, kako ima posla, ali nema radnika i mora se uvoziti radna snaga, a s druge strane domaća kvalifikovana radna snaga odlazi vani.

Onda vidiš ponude za poslove u Njemačkoj koje se reklamiraju i po Klixu - to bi bilo isto kao da neko u BH reklamira posao za 800KM.
Da, ali povratak sto godina u prošlost nije alternativa i nikome se više ne može ništa zabranjivati na taj način.

Može se i ja ne slagati sa globalizacijom ali Krivaja, UPI i Energoinvest više nikada neće postojati niti će BiH imati firmu koja zapošljava 25k ljudi. Mi smo svoj voz propustili.... Skeptičan sam i prema EU ali to bi eventualno mogao biti jedan blok budućeg svijeta ako ljudima dođe iz guzice u glavu i BiH bi mogla biti dio tog voza. Šanse su male ali bolje nemamo. Njemačka se bori kako zna ali niti oni ne mogu opstati bez EU.
Naravno, nikome ne treba ništa zabranjivati - to bi po meni bila najveća moguća glupost.
Ali hoću reći da i Njemačka ima isti problem kao i BiH trenutno što se tiče radne snage - govore kako nema radnika, a u suštini nude relativno loše uslove i domaća radna snaga iseljava u druge zemlje.

Naravno, obzirom da je Njemačka i dalje 3x bolja opcija od BiH - imaju veliko useljavanje pa uspijevaju to da namire, dok BiH nema taj luksuz.
sabanss
Posts: 4585
Joined: 13/08/2006 11:20

#5365 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Globalno igrači su jaki. Ne može nijemac sa besplatnim zdravstvom, školstvom i 30 dana godišnjeg biti konkurentan Americi ili ne daj Bože Kini. Nemaju prirodnih resursa kao Skandinavija, nisu bankarski centar svijeta kao Švicarska. Otuda i ide uvoz radne snage koja to iznosi na svojim plećima i nosi razvoj pa dokle ide.

Njemačka i BiH će morati imati jedinstven parlament u narednih 30 godina ako mislimo opstati da na KP Kine ne bude vlast :D Doduše možda bude i kakav rat kao prije 80-tak+ godina :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5366 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Je li se meni čini samo da u posljednje vrijeme češće pročitam vijesti da stranci u BiH otvaraju firme ili je stvarno tako, kao da su zbog covida i trenutne globalne krize shvatili da blizina Balkana ima određene prednosti?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5367 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

PaulTracy wrote: 19/03/2023 19:37 Je li se meni čini samo da u posljednje vrijeme češće pročitam vijesti da stranci u BiH otvaraju firme ili je stvarno tako, kao da su zbog covida i trenutne globalne krize shvatili da blizina Balkana ima određene prednosti?
Jedan odgovor - jeftina struja 70% razloga, jeftina radna snaga 20% razloga i blizina EU 10% razloga...

Mada i dalje veliki industrijski igrači ulažu najviše u Kinu, USA, Meksiko..
Sancho___9191
Posts: 23
Joined: 10/12/2017 19:56

#5368 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sancho___9191 »

Nedavno sam bio malo kod brata u Austriji u posjeti, pokrajina Tirol, i nakon onoga sto sam vidio mislim da se isplati iseliti iz BiH u bilo koju uredjeniju drzavu. U poredjenju sa Sarajevom, Austrija je kao drugi svijet, nema galame na ulicama, svi postuju pravila, niko ne svira u saobracaju, sve je cisto, nema smeca po cesti, trotoaru. Meni koji sam nedavno bebu dobio, je cudno bilo setati sa kolicima trotoarom, a da ti npr nesmeta neko auto koje se popelo ili bandera na sred trotoara, sto kod nas cesto zna biti slucaj. Onda neki lijekovi koji su bili propisani mojima od strane doktora, a kojih uopste nema kupiti kod nas, tamo sam normalno kupio u apoteci bez recepta. Sto se cijena proizvoda tice u DM-u skoro sve isto kosta kao i kod nas samo sto je u eurima pa djeluje jeftinije, tipa gel taftov sto koristim kod nas kosta sada skoro 9KM, a tamo je 3.5 eura i tako sve im je u pola cijene pa ljepse zvuci, pogotovo na njihovu platu. Isto tako gorivo, kod nas sam sipao po 2.76 a tamo 1.78. O cistom zraku da i ne govorim. Malo je poduzi post, pa se izvinjavam.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5369 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Sancho___9191 wrote: 19/03/2023 20:51 Nedavno sam bio malo kod brata u Austriji u posjeti, pokrajina Tirol, i nakon onoga sto sam vidio mislim da se isplati iseliti iz BiH u bilo koju uredjeniju drzavu. U poredjenju sa Sarajevom, Austrija je kao drugi svijet, nema galame na ulicama, svi postuju pravila, niko ne svira u saobracaju, sve je cisto, nema smeca po cesti, trotoaru. Meni koji sam nedavno bebu dobio, je cudno bilo setati sa kolicima trotoarom, a da ti npr nesmeta neko auto koje se popelo ili bandera na sred trotoara, sto kod nas cesto zna biti slucaj. Onda neki lijekovi koji su bili propisani mojima od strane doktora, a kojih uopste nema kupiti kod nas, tamo sam normalno kupio u apoteci bez recepta. Sto se cijena proizvoda tice u DM-u skoro sve isto kosta kao i kod nas samo sto je u eurima pa djeluje jeftinije, tipa gel taftov sto koristim kod nas kosta sada skoro 9KM, a tamo je 3.5 eura i tako sve im je u pola cijene pa ljepse zvuci, pogotovo na njihovu platu. Isto tako gorivo, kod nas sam sipao po 2.76 a tamo 1.78. O cistom zraku da i ne govorim. Malo je poduzi post, pa se izvinjavam.
Pa jel planiraš da seliš uskoro ?
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#5370 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bitangeIprinceze »

Sancho___9191 wrote: 19/03/2023 20:51 Nedavno sam bio malo kod brata u Austriji u posjeti, pokrajina Tirol, i nakon onoga sto sam vidio mislim da se isplati iseliti iz BiH u bilo koju uredjeniju drzavu. U poredjenju sa Sarajevom, Austrija je kao drugi svijet, nema galame na ulicama, svi postuju pravila, niko ne svira u saobracaju, sve je cisto, nema smeca po cesti, trotoaru. Meni koji sam nedavno bebu dobio, je cudno bilo setati sa kolicima trotoarom, a da ti npr nesmeta neko auto koje se popelo ili bandera na sred trotoara, sto kod nas cesto zna biti slucaj. Onda neki lijekovi koji su bili propisani mojima od strane doktora, a kojih uopste nema kupiti kod nas, tamo sam normalno kupio u apoteci bez recepta. Sto se cijena proizvoda tice u DM-u skoro sve isto kosta kao i kod nas samo sto je u eurima pa djeluje jeftinije, tipa gel taftov sto koristim kod nas kosta sada skoro 9KM, a tamo je 3.5 eura i tako sve im je u pola cijene pa ljepse zvuci, pogotovo na njihovu platu. Isto tako gorivo, kod nas sam sipao po 2.76 a tamo 1.78. O cistom zraku da i ne govorim. Malo je poduzi post, pa se izvinjavam.
Nije to dobro. :D
Sancho___9191
Posts: 23
Joined: 10/12/2017 19:56

#5371 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sancho___9191 »

Ozimician wrote: 19/03/2023 21:18
Sancho___9191 wrote: 19/03/2023 20:51

Pa jel planiraš da seliš uskoro ?
Redovno se prijavljujem na lutriju za zapadni balkan, nazalost jos nisam imao srece da me izvuku. Tecno govorim njemacki jezik tako da svakako zelim pokusati, mozda jer sam bio turisticki pa sam vidio samo dobre strane Evrope, vjerovatno je drugacije kada se zivi tamo 😁😁
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5372 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Sancho___9191 wrote: 19/03/2023 20:51 Nedavno sam bio malo kod brata u Austriji u posjeti, pokrajina Tirol, i nakon onoga sto sam vidio mislim da se isplati iseliti iz BiH u bilo koju uredjeniju drzavu. U poredjenju sa Sarajevom, Austrija je kao drugi svijet, nema galame na ulicama, svi postuju pravila, niko ne svira u saobracaju, sve je cisto, nema smeca po cesti, trotoaru. Meni koji sam nedavno bebu dobio, je cudno bilo setati sa kolicima trotoarom, a da ti npr nesmeta neko auto koje se popelo ili bandera na sred trotoara, sto kod nas cesto zna biti slucaj. Onda neki lijekovi koji su bili propisani mojima od strane doktora, a kojih uopste nema kupiti kod nas, tamo sam normalno kupio u apoteci bez recepta. Sto se cijena proizvoda tice u DM-u skoro sve isto kosta kao i kod nas samo sto je u eurima pa djeluje jeftinije, tipa gel taftov sto koristim kod nas kosta sada skoro 9KM, a tamo je 3.5 eura i tako sve im je u pola cijene pa ljepse zvuci, pogotovo na njihovu platu. Isto tako gorivo, kod nas sam sipao po 2.76 a tamo 1.78. O cistom zraku da i ne govorim. Malo je poduzi post, pa se izvinjavam.
Kako gdje, u Bonnu može da te pogodi lopta u glavu a u Frankfurtu stolica 😃

https://youtube.com/shorts/AqJTvRt58To?feature=share

https://youtube.com/shorts/ARF9vDGvqro?feature=share
Sancho___9191
Posts: 23
Joined: 10/12/2017 19:56

#5373 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sancho___9191 »

bitangeIprinceze wrote: 19/03/2023 21:19
Sancho___9191 wrote: 19/03/2023 20:51.
Nije to dobro. :D
Vjeruj da jeste 😁, trenutno zivim na stupu u Bulevaru, kolicina smeca koja se baca oko kontejnera dok su kontejneri prazni je nevjerovatna i totalno mi je nejasno to😁, da ne pricam po trotoaru i putu sto bacaju, jos sada kad ljeto dodje pa kafici postave bašte svoje, sa djecijim kolicima ne mozes normalno izaci iz zgrade.
User avatar
anelsol
Posts: 3068
Joined: 10/05/2017 22:41

#5374 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

Ozimician wrote: 19/03/2023 19:49
PaulTracy wrote: 19/03/2023 19:37 Je li se meni čini samo da u posljednje vrijeme češće pročitam vijesti da stranci u BiH otvaraju firme ili je stvarno tako, kao da su zbog covida i trenutne globalne krize shvatili da blizina Balkana ima određene prednosti?
Jedan odgovor - jeftina struja 70% razloga, jeftina radna snaga 20% razloga i blizina EU 10% razloga...

Mada i dalje veliki industrijski igrači ulažu najviše u Kinu, USA, Meksiko..
Pa na vijestima je primjetan porast interesovanja za BiH sa zapada, kako u pogledu novih investicija tako i u pogledu povećanja narudžbi od domaćih formi za kupce u EU. Mislim da blizina EU ima veći značaj od ovoga sto si naveo. Dobro ih je opekao prekid/usporenje lanca snadbjevanja za vrijeme pandemije i nakon pandemije. Sad jos ove trzavice na relaciji USA-Kina. Ko zna na šta to može izaći.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5375 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

anelsol wrote: 19/03/2023 23:49
Ozimician wrote: 19/03/2023 19:49

Jedan odgovor - jeftina struja 70% razloga, jeftina radna snaga 20% razloga i blizina EU 10% razloga...

Mada i dalje veliki industrijski igrači ulažu najviše u Kinu, USA, Meksiko..
Pa na vijestima je primjetan porast interesovanja za BiH sa zapada, kako u pogledu novih investicija tako i u pogledu povećanja narudžbi od domaćih formi za kupce u EU. Mislim da blizina EU ima veći značaj od ovoga sto si naveo. Dobro ih je opekao prekid/usporenje lanca snadbjevanja za vrijeme pandemije i nakon pandemije. Sad jos ove trzavice na relaciji USA-Kina. Ko zna na šta to može izaći.
Nove investicije - ovo što sam ja naveo ipak ima prevagu. Narudžbe od domaćih firmi - skup i nepouzdan transport iz Azije + Ukrajina je također ispala iz igre.

Ipak nijedan ozbiljan igrač nema u planu da bilo šta pokrene u BiH nažalost, veći igrači i dalje gledaju u Kinu... BASF, Autoindustrija...
Post Reply