Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#176 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 15:20
sehohari wrote: 22/09/2022 15:16

Što veća plata, to veći postotak. Imaš li djecu, oženjen ili ne...

Najgora klasa je sigurno samac, gdje ti uzmu pola plate.
Pa dobro to se slazem, samo recimo i kod mene je 45% porez, ali realno nikad ne platim 45, vrti se oko 27-33%.

Od bruto plate se mora oduzeti neoporezivi dio plate, ne znam koji je iznos za njemacku, ali ne vjerujem da ga nema, odbiju se kamate za stan, vrtici, produzena nastava i slicne gluposti. Kao sto i ti rece imas li zenu koju izdrzavas i tako to.

Kako vam ide novac za ferije, ima i tu slicnih stvari. Uglavnom jedina prava racunica uzmi mjesec ili godinu, koliko si platio poreza vs bruto i podvuci. Kolega forumas gore je izasao preko 41%, sto je poprilicno jak iznos.

Vjerume da zapravo samo mali broj plati 45%.
Evo ne bi mi mrsko da nadjem: 35.738,28 € Netto - od 60 000 € Brutto

Kad si na godisnjem, dobijas platu kao i inace da radis. 20 radnih dana je zakonski obavezno, ostalo je na volju poslodavca, ali jace firme daju 25-30 dana. Za te dane si placen kao i da ides na posao, dakle nema obustave plate za te dane, tj. placeni je godisnji - kao i u BiH.

Nekih odbitaka od poreza nema, jedino mozes izbjeci da placas crkveni porez, ali to je par stotina € godisnje.

U Njemackoj mozes traziti povrat poreza za kojekakve stvari, u praksi se jedino isplati ako putujes na posao dalje od 12 km - dobijas 0,04€ po km, ako renoviras kucu, placas majstorske radove ili placas sebi neku obuku za posao. Ako nisi imao takvih troskova u toku godine (znacajnijih) - onda ce te skuplje izaci obracun povrata poreza, nego sto ti vrate porez. Nasi ljudi prave ugovore kao - uzdrzavanje roditelja, ako imaju preko 65 god., pa onda pare koje im posalji, vrati se dio od poreza, itd.

Sto se tice racunanja odbitaka od plate otprilike ovako ide:
- Renten­versicherung (18,60 %) - penziono
- Arbeitslosen­versicherung (2,40 %) - osiguranje od nezaposlenosti
- Pflege­versicherung (3,40 %) - osiguranje za njegu u slucaju potrebe za njegom
- Kranken­versicherung (15,90 %) - zdravstveno
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#177 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Kio »

dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:28
Kio wrote: 22/09/2022 00:55 Javim vam za par sedmica/mjeseci. Ovdje imao izmedju 3-4k netto, gore (Njemačka) ću imati izmedju 3-4k netto takodjer. Sa dolaskom porodice, preko 4k netto. It struka, cca 5 godina iskustva. U taj iznos ne računam bonuse, 13 tu platu i itd.
dr_Evil wrote: 22/09/2022 14:28 Mislim da ce ti biti malo da bi imao isti standard kao u Bosni, aBd kad zena pocne raditi imat ces 6 pa cete biti na boljem! Ne odustaj i samo naprijed!
Hvala ti druze. Idem u manji grad, pored plate imam jos sigurno 3-4k u dodatnim bonusima. U to ne racunam mogucnost prekovremenog. Biti ce malo tesko, ali sta je zrtvovati par mjeseci, jer supruga je takodjer u IT-iju, tako da kao sto kazes sa dvije plate to ce biti super. Ako nista, probas, vidis, i vratis se :)
Last edited by Kio on 22/09/2022 16:47, edited 1 time in total.
Daft Haruki
Posts: 257
Joined: 05/04/2019 14:18

#178 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

darius_maximus wrote: 22/09/2022 14:32
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 13:03
Druze ja uopsteno pricam.
Ja ne sudim nikom.
Vidjeti svjeta je velka skola i svako bi trebao putovati.
Trbuhom za kruhom uvjek bilo i bit ce. Nit sam srao po nekom ko se bori niti cu.
Nego svi hoce da idu. Nikom ne valja . Svi gledaju svoje dupe.
Pa ako svi tako razmisljamo niko nebi ko moze bio tu.
Pola fudbalera,kosarkasa, sportista ne bi nastupalo za BiH.
Zamisli da su svi takve placipicke i dignu ruke od BIH.
Znam ja da nas je.bu ali n emogu vise da slusam i gledam kako se ljudi radi ugodnog zivota odreknu svega sto ga cini to sto je do sad bio. Sirotinja,borba bilo sta nije razlog da se odreknes svog identiteta. Da ne volis mjesto gdje si prvi put prohodao,poljubio,zguzio.
Druze ja samo kazem budite principijelni. Ides ok. Nemoj se vracati pusti nas da se patimo. Ti tamo tavori saNjemcima i nemoj nama soliti pamet. Jwr ako to radis nekako mi dezerterski u mojoj glavi. Bjezis od problema a vracas se da budes ,zivis,catas sa nama.
O dvije stolice priča frajer koji zarađuje vani za svoje dupe, a pita druge što gledaju svoje dupe.
E svašta ću čuti.
Druze moj komsija je sa Energoinvestom obisao pola svjeta ali je pravio bisu drzavu. Isto sad npr Euroasfalt druze.
Brate moj pricajte vi sebi bajkice i da si kosmopolite i sta vec ne. Ja vam kazem kako jeste ljutili se ne ljutili .Mislim neko vam treba reci. Ne moze to biti drustvena norma ponasanja . Ja cu te osuditi.
Mjenjas drzavu jer ti ova ne valja. Pricas nevalja ti ovde nista.Dizes sidro,prigustilo ali ne kontam sta ocekujes od mene. Da te tapsem po ramenu, da te podrzim,ko jebe Bosnu raspala drzava. Brate samo naprjed. Ali nemoj mi se vracati i ocekivati da te ja shvatam i gotivim Nemas od mene respekta. Rekao sam sta sta ste i ko ste u mojim ocima. Nit moje misljenje koga treba da boli. Sto kaze ovaj gore neplacas ti nikome racune . To ti je sad najbolji argument i za izdaju i za pederluk i kockanje i bilo sta :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#179 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

sehohari wrote: 22/09/2022 15:15
Rockefeller wrote: 22/09/2022 15:03

Pa normalno da cu se posrat po npr. dionici oko fisa kod Viteza, normalno da cu reci da je Zahiragic smetlje i dokaz koliko su ljudi u glavu sjebani. Ima pozitive, nego sta, to ne poricem. Al‘ dobro, Fojncia je SDA selo sa HDZ-om pod ruku i vjerovatno sam ti seljacina al‘ ok, normala :mrgreen:
Seljačina ne mora biti iz ruralnog područja, ima sigurno sela gdje živi veća "gospoda" nego na Marindvoru.

50% tvojih postova ovdje je "bježite". Smatram da je ok imati stav da je bolje da ljudi idu vani, ali stalno ponavljanje te fraze i serendanje nije baš u redu.

Plus što je malo iritantno smatrati se Njemcem a ovdje cijelo vrijeme komentarisati dnevnu politiku.
Dobro, ok, posteno :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#180 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Daft Haruki wrote: 22/09/2022 16:28
darius_maximus wrote: 22/09/2022 14:32

O dvije stolice priča frajer koji zarađuje vani za svoje dupe, a pita druge što gledaju svoje dupe.
E svašta ću čuti.
Druze moj komsija je sa Energoinvestom obisao pola svjeta ali je pravio bisu drzavu. Isto sad npr Euroasfalt druze.
Brate moj pricajte vi sebi bajkice i da si kosmopolite i sta vec ne. Ja vam kazem kako jeste ljutili se ne ljutili .Mislim neko vam treba reci. Ne moze to biti drustvena norma ponasanja . Ja cu te osuditi.
Mjenjas drzavu jer ti ova ne valja. Pricas nevalja ti ovde nista.Dizes sidro,prigustilo ali ne kontam sta ocekujes od mene. Da te tapsem po ramenu, da te podrzim,ko jebe Bosnu raspala drzava. Brate samo naprjed. Ali nemoj mi se vracati i ocekivati da te ja shvatam i gotivim Nemas od mene respekta. Rekao sam sta sta ste i ko ste u mojim ocima. Nit moje misljenje koga treba da boli. Sto kaze ovaj gore neplacas ti nikome racune . To ti je sad najbolji argument i za izdaju i za pederluk i kockanje i bilo sta :bih:
Ma ti si sav zbrda zdola, ali ti je lajt motiv da ne voliš ljude koji idu na bolje.
Ok, shvatili smo. Vjerovatno ni iz npr. Živinica ne treba ići živjeti u Sarajevo, jer napuštaš mjesto gdje si rastao, da bi išao za parama.
Tu si se klikera igrao, a sada nešto glumiš da si uspješan.

Svako mijenja sve što mu ne valja.
Neki gradove, neki žene, neki države, druže.
Tako to ide, nije niko u zatvoru, pa da nešto mora.

Ti fino odeš vani, zaradiš para i onda pričaš ljudima koji hoće da napuste BiH da su petokolonaši.
Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti, druže, pogotovo kad su puni džepovi.
John Cleese
Posts: 37110
Joined: 25/05/2010 18:30

#181 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by John Cleese »

Uzgred receno, peta kolona inace djeluje subverzivno kriomice i iznutra, pa nije bas smisleno tako nazivati nekoga ko je otisao i otvoreno govori o razlozima koji su ga na to naveli :D
John Cleese
Posts: 37110
Joined: 25/05/2010 18:30

#182 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by John Cleese »

darius_maximus wrote: 22/09/2022 19:13 Tako to ide, nije niko u zatvoru, pa da nešto mora.
Ovo, nazalost, nije tacno. Neko bome i jeste, doslovno :|
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#183 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

Imam jednog, dok je firma sljakala, sve je ovdje stimalo. Kad se razvila konkurencija, firma pade. Fadil postade glupson. Ode on u Njemacku prije 4 godine, jer, ovdje je gotovo - kaput. Sad ga slusam: Merkel je bila Tito za Solca. Druze, velim, rano si poceo.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3230
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#184 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

John Cleese wrote: 22/09/2022 19:57
darius_maximus wrote: 22/09/2022 19:13 Tako to ide, nije niko u zatvoru, pa da nešto mora.
Ovo, nazalost, nije tacno. Neko bome i jeste, doslovno :|
Dobro, ovdje sam mislio na većinu, a pogotovo na ove kao što je ovaj Daft.
Međutim, prihvatam repliku i ograđujem se da neki nekad i jesu vezani za nešto protiv svoje volje.
akcija007
Posts: 2846
Joined: 17/05/2008 23:50

#185 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by akcija007 »

Imam u BiH 12 god radnog staza. Ako odem sada i ostatak radnog staza radim vani, jeli ista iz Bosne dobijem penzije ili ne jer neko rece da treba min 15 god staza da bi u BiH dobio minimalnu penziju ?

Mene jedino odbija vani sto idem da placam kiriju a ovdje zivim u vlastitom stanu. Kada s njihovih 2300 eur netto platim kiriju s rezijama 1000 eur meni ostane isto novaca kao sto u Bosni dobijem platu.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#186 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

akcija007 wrote: 22/09/2022 22:27 Imam u BiH 12 god radnog staza. Ako odem sada i ostatak radnog staza radim vani, jeli ista iz Bosne dobijem penzije ili ne jer neko rece da treba min 15 god staza da bi u BiH dobio minimalnu penziju ?

Mene jedino odbija vani sto idem da placam kiriju a ovdje zivim u vlastitom stanu. Kada s njihovih 2300 eur netto platim kiriju s rezijama 1000 eur meni ostane isto novaca kao sto u Bosni dobijem platu.
Za minimalnu penziju u BiH ti treba 15 godina uplaćenog staža. Staž koji si radio a nije ti uplaćen u PIO se ne računa. Takođe računa se samo cijela uplaćena godina. Ako ima prekida onda je to problem. A i završna godina mora biti cijela po novom obračunu. Sve u svemu, poželjno je imati 15 godina staža u BiH jer ne znaš šta će se tamo desitii.Tri godine staža u BiH možeš sam uplatiti sporazumom sa PIO ali do 65 te godine. U Lufthansi je pilot imao 220 000 Eura bruto godišnje i stalno su tražili više i štrajkovali. U Coroni su im prijetili otkazom, i nudili im prekvalifikaciju za mašinovođe. Piloti su molili da rade za pola plate samo da ne dobiju otkaz. Sve se okrene preko noći. Takođe nisi računao troškove hrane u Njemačkoj auta i prevoza i garderobe,a ako imaš djecu i dodatne troškove. Automobili su jako pokupili. Popravke su ekstremno skupe u ovlaštenim servisima.Tehnički pregled te vraća za sitnicu. Servisi auta koštaju 500* 1000 ili 1500 Eura. Evo npr. Zamjena dva gumena selena na jeftinom autu Citroën C4 košta u ovlaštenom servisu 800 Eura. U BiH 120 KM. Realna cijena je 240 Eura i nađe se to, ali problem je to veliki. Moraš se dobro razumjeti u auta inače te prevare za minut, a nemaš vremena da tražiš jer si zaposlen. Bez auta je tamo teško. Ko ima Mercedes. BMW i Audi ima i da plati puno za održavanje. 2000 Eura neto u Njemačkoj ti je ništa. Ako imaš svoj stan u BiH i solidan posao ne idi nigdje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12328
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#187 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

nikeze wrote: 23/09/2022 06:11
Za minimalnu penziju u BiH ti treba 15 godina uplaćenog staža. Staž koji si radio a nije ti uplaćen u PIO se ne računa. Takođe računa se samo cijela uplaćena godina. Ako ima prekida onda je to problem. A i završna godina mora biti cijela po novom obračunu. Sve u svemu, poželjno je imati 15 godina staža u BiH jer ne znaš šta će se tamo desitii.Tri godine staža u BiH možeš sam uplatiti sporazumom sa PIO ali do 65 te godine. U Lufthansi je pilot imao 220 000 Eura bruto godišnje i stalno su tražili više i štrajkovali. U Coroni su im prijetili otkazom, i nudili im prekvalifikaciju za mašinovođe. Piloti su molili da rade za pola plate samo da ne dobiju otkaz. Sve se okrene preko noći. Takođe nisi računao troškove hrane u Njemačkoj auta i prevoza i garderobe,a ako imaš djecu i dodatne troškove. Automobili su jako pokupili. Popravke su ekstremno skupe u ovlaštenim servisima.Tehnički pregled te vraća za sitnicu. Servisi auta koštaju 500* 1000 ili 1500 Eura. Evo npr. Zamjena dva gumena selena na jeftinom autu Citroën C4 košta u ovlaštenom servisu 800 Eura. U BiH 120 KM. Realna cijena je 240 Eura i nađe se to, ali problem je to veliki. Moraš se dobro razumjeti u auta inače te prevare za minut, a nemaš vremena da tražiš jer si zaposlen. Bez auta je tamo teško. Ko ima Mercedes. BMW i Audi ima i da plati puno za održavanje. 2000 Eura neto u Njemačkoj ti je ništa. Ako imaš svoj stan u BiH i solidan posao ne idi nigdje.
Sta rece za penziju u Bosni upravu si, 12 godina staza + 3 godine ti moze PIO kupit ako si bio na birou, a mozes ti sam sebi uplacivat dobrovoljni radni staz svaki mjesec.

Ove nebuloze sta pricas oko otkaza su mala maca za otakze u Bosni. Kad je corona bila drzava je na sebe preuzela obaveze, ohladi. Ne mozes poredit nesigurnost u Bosni vs nesigurnost u zapadnoj Europi sto se tice toga. Cim dobijes trajne papire, prst u uho, nesigurnosti vise nema.

Istina je sta kazes za servise auta, to covjek ne moze naplacati, ali budimo iskreni, vecina Bosnja ima nekog ko mu na crno pravi auto, pa bio to Rus, Poljak ili neko sa naseg podrucja, pa kupis sam sebi dio na internetu u pola cijene i lik promijeni. A da ce te neko samo tako prevarit u servisu, tesko, vise varaju u Bosni, izmijeni ti pola auta i samo kaze svakako je kraju bilo, nikakve odgovornosti ni garancije. Automobili su skupi u skandinaviji, u Njemackoj su smijesno jeftini, u Bosni su makar 50-100% skuplji u odnosu na Njemacku.


Samo idite ako imate priliku, upoznajte svijet, naucite, i vratite se ako zelite kasnije u Bosnu, ali samo dignute glave.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#188 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Evo upravo smo imali veliki servis auta u provjerenoj radionici s upisom u servisnu knjigu i 350€ platili, auto staro 4 godine. U ATU su nam trazili 535€. Meni to nije puno.
Inace ako kome moze pomoci, znam ljude koji naprave to izdrzavanje roditelja a u stvari novac uplacuju sebi za stednju. I preko poreza vrate dio. Ja svojima zaista saljem svaki mjesec, ali kad trebamo ici dole prebacujem vise i to su novci koje trosimo dok smo dole. Kod povrata poreza se moze prikazati i iznos u gotovini koji se podigao s bankomata dole za pomoc roditeljima, dobar Steuerberater zna kako to napraviti. Isto se moze prijaviti duplo kucanstvo ako netko ima obitelj u BiH recimo, posjete obitelji se mogu oporezivati i tako, ima tih caka. Bitan je dobar Steuerberater a ne ovi hohstapleri kojih je mali milijun po Njemackoj.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12328
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#189 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Suzie Q wrote: 23/09/2022 08:04 Evo upravo smo imali veliki servis auta u provjerenoj radionici s upisom u servisnu knjigu i 350€ platili, auto staro 4 godine. U ATU su nam trazili 535€. Meni to nije puno.
Inace ako kome moze pomoci, znam ljude koji naprave to izdrzavanje roditelja a u stvari novac uplacuju sebi za stednju. I preko poreza vrate dio. Ja svojima zaista saljem svaki mjesec, ali kad trebamo ici dole prebacujem vise i to su novci koje trosimo dok smo dole. Kod povrata poreza se moze prikazati i iznos u gotovini koji se podigao s bankomata dole za pomoc roditeljima, dobar Steuerberater zna kako to napraviti. Isto se moze prijaviti duplo kucanstvo ako netko ima obitelj u BiH recimo, posjete obitelji se mogu oporezivati i tako, ima tih caka. Bitan je dobar Steuerberater a ne ovi hohstapleri kojih je mali milijun po Njemackoj.
Mene mali servis izadje 500 eura u provjerenoj radionici, a na crno 150 eura :).

Nego to je super pa mozete odbiti od poreza pomoc roditeljima :S mi nemamo tu mogucnost.
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#190 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

https://avaz.ba/globus/svijet/774216/pr ... bundestagu

Zasto savrseni njemacki zdravstveni sustav nije preventivnim skriningom pomogao ovom gospodinu
Pokoj mu dusi
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#191 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Black swan wrote: 23/09/2022 09:27 https://avaz.ba/globus/svijet/774216/pr ... bundestagu

Zasto savrseni njemacki zdravstveni sustav nije preventivnim skriningom pomogao ovom gospodinu
Pokoj mu dusi
Sto nije pomogao sam sebi, po struci je bio medicinar Notfallsanitäter i sluzio je u hitnoj pomoci. Takodjer je radio za farmaceutske kompanije.
Da mu je bilo lijeka, ne bi ga dugo cekao.
User avatar
Truba
Posts: 81614
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#192 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Ma rekomozda su ga preventivno zvali na prehled zubala ili prostate jer su dobili novog doktora ili kakav uredjaj
A frajer umro od srca ili cega vec...
A nasi se ljudi oduseve kaze zvalime na pregled zuba :run:
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#193 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

Black swan wrote: 23/09/2022 10:12 Ma rekomozda su ga preventivno zvali na prehled zubala ili prostate jer su dobili novog doktora ili kakav uredjaj
A frajer umro od srca ili cega vec...
A nasi se ljudi oduseve kaze zvalime na pregled zuba :run:
zovu jer postoji bonus knjizica, ako 5 godina bez prekida jednom godisnje posjetis zubara imas 20% popusta na implantat ili tako sta. I onda te zovu da napomenu ako ces izgubiti bonus. Nasi ljudi slabo znaju za to jer rjesavaju zube i zubala u domovini
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#194 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by DZONPI »

Jesta ovo Hame mi malog.Evo ja zivim odma uz Mackanje tj u Holandiji i citam i kontam sta bi.Imam 3 djece svi zavrslili fakultete rade tj uživaju zaradjuju super i ovdje citam ispade gore nego u Bosni.Cuj nezna jezik manja plata,i razne gluposti.Neznam mozda i jest tako ali brate zapni malo.Ako nemozes bez nese raje sto si dolazio.Ovdje u Holandiji naši u 90% slucajeva super zive.To sto ima koji neidu na godisnji i da mu je djete siromasno to je do roditelja a ne do drzave.
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#195 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by smijesni_ste »

Sreća pa niste isti fakultet završili :shock: :shock:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#196 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

E sad što se nesigurnosti tiče - iskreno niko vam ne može reći šta nosi dan, šta nosi noć.

Kažu: kad dobiješ trajnu boravišnu nema više problema - tačno, ali za trajnu boravišnu treba 5 godina.

Probni period u svim firmama traje 6 mjeseci i to je jako kritičan period, svi koji su bili u probnom periodu, kad je krenula korona, ostali su bez posla.

I sad zamisli platiš 3 kirije unaprijed, namjestiš stan, iskeširaš dakle par hiljada eura na to i dobiješ otkaz - nimalo lijep osjećaj, a poznajem nekoliko takvih ljudi kojima se to desilo kad je krenula korona.

Ako neko zarađuje u BIH 2000 KM i ide na 2000€ platu - oni ide na lošiji standard.

Nesigurnost u BIH i nesigurnost u DE nije isto. U BIH ako imaš svoju kuću, ostaneš bez posla, snaći ćeš se, imaš na kraju krajeva i rodbinu i prijatelje koji mogu uskočiti (zlu ne trebalo), u Njemačkoj troškovi idu, a ti nemaš prihode, dakle možeš samo seliti.

+ naravno poteškoće sa jezikom, jer realno, možemo mi pričati koliko hoćemo, ali vjerujte da nije jednostavno ga naučiti, OK za svakodnevne stvari, ali kad vam dođe pošta sa pravnim izrazima (koje mi dobar dio Njemaca nije znao rastumačiti) - e tu se uhvatiš za glavu.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#197 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Ozimician wrote: 24/09/2022 17:10 E sad što se nesigurnosti tiče - iskreno niko vam ne može reći šta nosi dan, šta nosi noć.

Kažu: kad dobiješ trajnu boravišnu nema više problema - tačno, ali za trajnu boravišnu treba 5 godina.

Probni period u svim firmama traje 6 mjeseci i to je jako kritičan period, svi koji su bili u probnom periodu, kad je krenula korona, ostali su bez posla.

I sad zamisli platiš 3 kirije unaprijed, namjestiš stan, iskeširaš dakle par hiljada eura na to i dobiješ otkaz - nimalo lijep osjećaj, a poznajem nekoliko takvih ljudi kojima se to desilo kad je krenula korona.

Ako neko zarađuje u BIH 2000 KM i ide na 2000€ platu - oni ide na lošiji standard.

Nesigurnost u BIH i nesigurnost u DE nije isto. U BIH ako imaš svoju kuću, ostaneš bez posla, snaći ćeš se, imaš na kraju krajeva i rodbinu i prijatelje koji mogu uskočiti (zlu ne trebalo), u Njemačkoj troškovi idu, a ti nemaš prihode, dakle možeš samo seliti.

+ naravno poteškoće sa jezikom, jer realno, možemo mi pričati koliko hoćemo, ali vjerujte da nije jednostavno ga naučiti, OK za svakodnevne stvari, ali kad vam dođe pošta sa pravnim izrazima (koje mi dobar dio Njemaca nije znao rastumačiti) - e tu se uhvatiš za glavu.
Sve tačno. Ima još nešto. Kod nas se u školi uči HOCH Deutsch ili književnI njemački. On se koristi na televiziji i u visokim akademskim krugovima. Obični Nijemci pričaju dijalektima.Kad žele da omalovaže stručnost i znanje stranaca namjerno pričaju slengom i dijalektom i zabrzajju i progutaju slova da ga ne razumiješ i samim tim ne možeš obaviti posao. To je politička igra da ti srozaju cijenu u firmi.
Stranac može dobiti velika prava, ali politička prava ne može. U nekim djelovima Njemačke su tolerantniji a u nekim nisu. U Sjevernoj Rani Vestfaliji navodno ima 20% stranaca. U Istočnoj Njemačkoj stranci nisu baš poželjni. Nedavno je obilježeno 30 godina napada na strane radnike u Rostocku, pročitajte na Wikipediji. Čak neki Nijemci sa zapada koji su radili na Istoku Njemačke kažu da im je to najgore iskustvo u životu. To je komentar na otvaranje fabrike mikro čipova u istočnoj njemačkoj gdje će
morati privući i strane stručnjake, ali kako kad je mentalitet takav..Ima naših ljudi koji govore dva jezika, njemački i engleski, a Nijemac ne zna nijedan jezik osim svog i onda omalovažava stranca pričajući dijalektom. Dosta sam imao priliku da komuniciram sa Amerikancima i oni imaju obzir a prema strancu i pričaju pažljivo i sporije kad žele da se uradi posao.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#198 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bitangeIprinceze »

RagibUzoriti wrote: 21/09/2022 13:20
dr_Evil wrote: 21/09/2022 12:53

Taman tako :D

Imam u familiji BMW 5 voza, 30 i kusur u guzici kod majke zivi, za sedmicu pita za kafe potrosio platu :D
Bolje BMWa vozat i guzit po Bosni trebe kad dodjes na odmor nego kuce kupovati i okolo kuce travu kositi :lol:

Treba koristiti situaciju dok chuna radi. Kad prestane chuna da fercera,ulagati u nekretnine ( kupiti kakav stan ko kartonsku kutiju i tu zivjeti ) :lol:
Tacno i mozes kupiti kartonsku kutiju za stanovanje poslije 50-60 godina rada i iskoristavanja chune. 8-)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24784
Joined: 08/09/2005 20:08

#199 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 22/09/2022 22:27 Mene jedino odbija vani sto idem da placam kiriju a ovdje zivim u vlastitom stanu. Kada s njihovih 2300 eur netto platim kiriju s rezijama 1000 eur meni ostane isto novaca kao sto u Bosni dobijem platu.
Digni ovdje kredit, kupi ovdje nesta atraktivno za iznajmljivanje, vracaj parama od gore kredit ako malo zafali. Stan koji napustas iznajmi. Na kraju balade imas kesa i nekretninu dodatno.

A znam raje sto je prodala na kraju ovdje sve i kupila gore. Odmah te banka drugacije gleda kada se pojavis sa 50% ili vise sume.
kazo
Posts: 1517
Joined: 08/03/2012 19:57

#200 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by kazo »

Kad poplacas sve, je li dovoljno 1500 eura za mjesec dana za jednu osobu? S tim finansijama trebao bih izgurat 4 mjeseca. Poslije toga povecava se plata za 1000 eura brutto.
Post Reply