Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1476 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Nije tu samo problem u kontroli hrane i vode, problem je i u kontroli predmeta za opstu upotrebu (dj. igracke npr.)
Analize su skupe a drzava gologuzija.

Rijetko se u Bosni sta povuce iz upotrebe pa se stice utisak da je kvalitet prozvoda dobar.

Da ne pricamo sad o vazduhu, otpadu, izlizana tema a haman gori od Bangladesa
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#1477 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ti si od ovih što se namjerno prave naivni.

Mikrobiološka i toksikološka analiza je jedan od segmenata kontrole kvaliteta. Tu možda i prođe zato sam rekao da je neću ni spominjati. Ostali parametri kako što je ujednačenost proizvoda mogu odmah i gdje god hoćeš.

Pogledaj temu o čokoladnim namazima i komentar o Mazi kao jednom od naših (bivših) vrhunskih proizvoda. Nisam samo ja primijetio :D Skuplja je od uvoznih tako da očekujem i takve standarde. Ne vidim svrhu da se lažemo da je dobro, kada nije. Povratna sprega je jedna od osnova inženjerstva. Ako je output loš mijenjaj proces i output. Ne naređuj i potplaćuj da se laže.
Last edited by sabanss on 04/12/2022 12:06, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#1478 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ecci wrote: 04/12/2022 11:58 Nije tu samo problem u kontroli hrane i vode, problem je i u kontroli predmeta za opstu upotrebu (dj. igracke npr.)
Analize su skupe a drzava gologuzija.

Rijetko se u Bosni sta povuce iz upotrebe pa se stice utisak da je kvalitet prozvoda dobar.

Da ne pricamo sad o vazduhu, otpadu, izlizana tema a haman gori od Bangladesa
A to da... Samo da mi počnu ekologiju braniti. Na papiru možda i imamo standarde. Rad inspekcije možemo ocijeniti po kvalitetu zraka, prisustvu bakterija i toksina u vodi i tlu i tako...

Kao krajnji argument možda da pogledamo očekivani životni vijek koji nam je pet-deset godina kraći + kvalitet neusporediv u odnosu na EU. Posljedica okoliša i hrane se ne smije zanemariti. I Švabe žderu Wurst :D
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1479 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Didier wrote: 04/12/2022 11:18
mali_balon wrote: 04/12/2022 11:15

kakav ba avdo avdic o cemu ti....jel to ima kontrole.....ustvari ima za proizvode u koje se uperi prstom da se kontrolisu
A đe ti živiš, Tita ti?

Izađi malo van kuće, pogledaj šta ima u svijetu.

Ili ostani kući, pa izguglaj. Evo ja sam izguglao za tebe.


https://letmegooglethat.com/?q=kontrola+kvaliteta+bosna
ne vidim svrhu trosenja energije na raspravu stobom.....ima kod nas sve I sve funkcionise u najboljem redu, pozavidile bi nam.mnoge eu zemlje
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#1480 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

Ecci wrote: 04/12/2022 11:58 Nije tu samo problem u kontroli hrane i vode, problem je i u kontroli predmeta za opstu upotrebu (dj. igracke npr.)
Analize su skupe a drzava gologuzija.


Rijetko se u Bosni sta povuce iz upotrebe pa se stice utisak da je kvalitet prozvoda dobar.

Da ne pricamo sad o vazduhu, otpadu, izlizana tema a haman gori od Bangladesa
Meni u zavodu za mjeriteljstvo držali linijare mjesec kada sam ih kupio izvana. Uvoznika koštalo 50 KM da ih "analiziraju".

Dječije igračke se analiziraju ovdje, tako mi je rekao jedan uvoznik/prodavač.

Nije da nama može baš sve proći i ući bez provjere.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#1481 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

O mjeriteljstvu mogu još ponešto i reći, blizu mi je struke. Jednostavni mjerni uređaji se mogu provjeriti. Metode su stare ali dobre i rezultati su ok. Tu nema pretjeranog interesa za podvalu.

Analiza kvalitete zraka je recimo sa druge strane upitna. Oprema je skupa, složena i malo je stručnih lica koji znaju ponešto o materiji. I većina ih je u penziji. Ovo što nam serviraju je 10-ti dio stvarnog stanja.
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#1483 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Ako pojednostave proceduru, odnosno, da možeš otići u DE, naći posao i krenuti sa radom, moja procjena je jedno 250.000 ljudi u naredne dvije godine samo iz BiH.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1484 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

ibizza wrote: 04/12/2022 23:08 Ako pojednostave proceduru, odnosno, da možeš otići u DE, naći posao i krenuti sa radom, moja procjena je jedno 250.000 ljudi u naredne dvije godine samo iz BiH.
https://www.klix.ba/biznis/privreda/poz ... /221204084

Evo po ovome ispade da su pojednostavili, mada ja ne vidim za nas Bosance neku veliku promjenu, u ambasadu ti je svakako otići.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1485 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

ibizza wrote: 04/12/2022 23:08 Ako pojednostave proceduru, odnosno, da možeš otići u DE, naći posao i krenuti sa radom, moja procjena je jedno 250.000 ljudi u naredne dvije godine samo iz BiH.
Znaci pola zaposlenog stanovnista da ode u 2 godine?
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#1486 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

_BataZiv_0809 wrote: 05/12/2022 08:33
ibizza wrote: 04/12/2022 23:08 Ako pojednostave proceduru, odnosno, da možeš otići u DE, naći posao i krenuti sa radom, moja procjena je jedno 250.000 ljudi u naredne dvije godine samo iz BiH.
Znaci pola zaposlenog stanovnista da ode u 2 godine?
Malo puno ali ako Nijemci budu raspoloženi :D

Realno sada ispred ambasade je svaki dan 100-tak ljudi hladno. I to je ograničeno na lutriju. Ukoliko se nekako makar ova stepenica izbaci iz jednačine... Prema mojoj slobodnoj procjeni ode nekih 25k, vrati se u BiH 5k i to je to. Što je i dalje strašna cifra za zemlju poput naše da se razumijemo.
User avatar
Ecci
Posts: 441
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1487 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Sad je puno jednostavnije otici nego prije 15-20 godina, sad svako ima nekog svog, svjeza su iskustva (otisao je veliki broj ljudi za kratko vrijeme), ljudi su relativno dobro upuceni oko procedura, radnika fali na svakom cosku.

Jedino usko grlo je ambasada i Nijemci su toga itekako svjesni, kad padne i ta rampa otici ce brzo veliki broj ljudi.

Novi zakon o useljavanju ce biti do marta 2023 u parlamentu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66210
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1488 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Dajte ljudi sta vam je? Pa vi ili ne mrdate iz Sarajeva ili ste u dijaspori. Ko je htio otici, od 2013. je otisao. Nema ljudi vise, zadjite malo po manjim mjestima, to je Mohave pustahija. Moze otici jos par desetina hiljada ljudi i to je to. Ne sto ljudi nece. Nego zato sto nema vise ko otici.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#1489 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ima jos ljudi za otic..naravno da to nisu stotine hiljada, jer realno dosta ih je koji nikad nece htjeti potegnuti da nauce reci "guten tag" pa ce takav sljakati u BiH do kraja. Al desetine, i to mnogi od njih pametni i obrazovani, ce itekako otici.

Ima i onih kojima je super, npr. u IT industriji. Al i tu dosta ljudi odlazi, evo otisao sam iz nase grupe ja i jos jedan, treci razmislja.. cetvrti ostade bez raje, a ponuda koliko hoces, pa ce i on nekad prevalit vjerovatno samo zbog tog.

Nikom od nas nije falilo para, otislo se iz bitnijih razloga od para. A gledajuci kako se ova "gradjanska opcija" (za koju sam i sam imao nade i na izborima prije ovih zadnjih glasao) utali sa HDZ i SNSD itekako ce jos pametnih da se razocara i ode iz blata.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1490 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Uvijek su neki viši razlozi posrijedi. :D

Ta priča me podsjeća na ljude koji kupuju domaće proizvode, ali isključivo one koji su jeftiniji od inostrane konkurencije, pa se onda na sav glas busaju da podržavaju domaću proizvodnju, a zapravo se motivacija svodi na cijenu.

Tako i ovi što odlaze iz altruističkih razloga. Valjda je previše prozaično reći odlazim zbog para ili odlazim jer živim u državi gdje se najvećim uspjehom smatra odlazak iz iste, zbog čega osjećam peer pressure.

I onda ide priča otišao sam zbog djece, mira u svijetu, svekolike sudbine kosmosa.

A dok je bio ovdje mrsko mu i na izbore bilo izaći.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1491 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 05/12/2022 10:46 Uvijek su neki viši razlozi posrijedi. :D

Ta priča me podsjeća na ljude koji kupuju domaće proizvode, ali isključivo one koji su jeftiniji od inostrane konkurencije, pa se onda na sav glas busaju da podržavaju domaću proizvodnju, a zapravo se motivacija svodi na cijenu.

Tako i ovi što odlaze iz altruističkih razloga. Valjda je previše prozaično reći odlazim zbog para ili odlazim jer živim u državi gdje se najvećim uspjehom smatra odlazak iz iste, zbog čega osjećam peer pressure.

I onda ide priča otišao sam zbog djece, mira u svijetu, svekolike sudbine kosmosa.

A dok je bio ovdje mrsko mu i na izbore bilo izaći.
:thumbup:

Malo ko ima hrabrosti da sebi prizna da je otisao iz konkretnih razloga. Ide se zbog para i zbog trenda i zbog nagovaranja okoline.
Rijetki imaju bas konkretan razlog mimo toga.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24863
Joined: 08/09/2005 20:08

#1492 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

Ozimician wrote: 05/12/2022 12:00 Malo ko ima hrabrosti da sebi prizna da je otisao iz konkretnih razloga. Ide se zbog para i zbog trenda i zbog nagovaranja okoline.
Rijetki imaju bas konkretan razlog mimo toga.
Čuj sramote - ide se zbog para. :D

Neko ide zbog trenda i nagovaranja? Ide na gore zbog trenda i nagovaranja? Ili ide na bolje zbog trenda i nagovaranja?

Zamisli situaciju neko ti govori ovo je bolje i ti ga poslušaš.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1493 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Haris.ba wrote: 05/12/2022 12:07
Ozimician wrote: 05/12/2022 12:00 Malo ko ima hrabrosti da sebi prizna da je otisao iz konkretnih razloga. Ide se zbog para i zbog trenda i zbog nagovaranja okoline.
Rijetki imaju bas konkretan razlog mimo toga.
Čuj sramote - ide se zbog para. :D

Neko ide zbog trenda i nagovaranja? Ide na gore zbog trenda i nagovaranja? Ili ide na bolje zbog trenda i nagovaranja?
To svako za sebe odlucuje individualno. Vecina ode na bolje, ali znatan dio ode i na gore...

EDIT: Ja kad bih slusao svakog ko kaze "ovo ti je bolje" - pitanje dokle bih dogurao, los primjer. :-)
Last edited by Ozimician on 05/12/2022 12:20, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#1494 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

Ako imaš djecu i misliš im dobro-isplati se uvijek.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1495 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Haris.ba wrote: 05/12/2022 12:07
Ozimician wrote: 05/12/2022 12:00 Malo ko ima hrabrosti da sebi prizna da je otisao iz konkretnih razloga. Ide se zbog para i zbog trenda i zbog nagovaranja okoline.
Rijetki imaju bas konkretan razlog mimo toga.
Čuj sramote - ide se zbog para. :D

Neko ide zbog trenda i nagovaranja? Ide na gore zbog trenda i nagovaranja? Ili ide na bolje zbog trenda i nagovaranja?

Zamisli situaciju neko ti govori ovo je bolje i ti ga poslušaš.
Imam druga uhljebljenog u državnoj firmi, prespava na poslu, plata dvica. Uhljebio i ženu u istu firmu, s tim da je ona zadnjih nekoliko godina na bolovanju, ali prima punu platu (minus topli). :D Oboje SSS, nikada nisu radili nigdje drugo.

Počeo i on pričati treba ići odavde. Mala mu plata. Država ovakva i onakva. Ne može se živjeti.

Gdje ćeš, jaranika? Ne postoji mjesto pod suncem gdje će ti biti bolje nego tu gdje jesi. Zato što ne postoji mjesto pod suncem gdje nećeš raditi ništa, a primat ćeš 2x prosječnu platu, još sa SSS.

Njegov rezon se može objasniti jedino sveopćim izluđivanjem javnosti pitanjem odlaska.

Zamisli situaciju u kojoj on sluša nekoga kako mu govori: ovo je bolje, i posluša ga! Prilično sam siguran da bi se zajebao.

Ono što hoću reći jeste: stvar je uvijek individualna.
sabanss
Posts: 4597
Joined: 13/08/2006 11:20

#1496 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

PM72 wrote: 05/12/2022 12:09 Ako imaš djecu i misliš im dobro-isplati se uvijek.
Ovoga nije svjestan ko nema djecu.

Također nema državne službe sa dvicom za SSS. Čak i famozni Telecom je oko milje + 300 TO i prevoz.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#1497 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ma najbolji ovi sto rade vani a kazu nema nijednog razloga za otici iz BiH osim para.

Sve u BiH dobro, bar u rangu sa prosjecnim EU gradovima, pa ono nema razloga a bas nijednog da neko ode jer ce mu se neki drugi aspekt, sem novcanika, poboljsati. Nema. Ma nema da ga 'ebes. Izmisljamo svi mi koji smo otisli, i svi oni koji ce otici.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#1498 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Zoya »

PM72 wrote: 05/12/2022 12:09 Ako imaš djecu i misliš im dobro-isplati se uvijek.
Ovo mogu shvatiti samo oni koji imaju djecu. Nije toliko do para koliko do toga da ne želiš da ti djete odrasta u takvoj sredini.

Isto tako mislim da ako čovjek ne ode do neke 35-40 godine, ne treba ni ići. Većini je teško uklopiti se, teško naučiti jezik, biti dio društva i slično.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1499 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sabanss wrote: 05/12/2022 12:43
PM72 wrote: 05/12/2022 12:09 Ako imaš djecu i misliš im dobro-isplati se uvijek.
Ovoga nije svjestan ko nema djecu.

Također nema državne službe sa dvicom za SSS. Čak i famozni Telecom je oko milje + 300 TO i prevoz.
Nije državna služba, nego je državna firma.
Tango556
Posts: 197
Joined: 02/09/2021 16:27

#1500 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tango556 »

Zoya wrote: 05/12/2022 12:56
PM72 wrote: 05/12/2022 12:09 Ako imaš djecu i misliš im dobro-isplati se uvijek.
Ovo mogu shvatiti samo oni koji imaju djecu. Nije toliko do para koliko do toga da ne želiš da ti djete odrasta u takvoj sredini.

Isto tako mislim da ako čovjek ne ode do neke 35-40 godine, ne treba ni ići. Većini je teško uklopiti se, teško naučiti jezik, biti dio društva i slično.
Pretjeruje se malo i sa tim, poznajemo svi puno ljudi koji su napravili zavidne karijere u raznim oblastima a koji su se rodili i odrasli u Bosni i Hercegovini. Ne znam sta ocekujete da nema na zapadu, droge, alkohola ? Sve je to zastupljenije nego kod nas. Djeci treba pruziti normalnu porodicu i podrsku da se razviju u kvalitetne ljude.

p.s. svako treba da radi sta misli da je bolje za njega, apsolutno ne mislim da je bolje u Bosni ili da je bolje u xx drzavi
Post Reply