Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Didier
Posts: 2203
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5276 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Bajna zemlja, u kojoj su muslimani teroristi, a ostali divljaci iako pobiju nasumične ljude...

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/prve ... /230310003

Njemačku je posljednjih godina potreslo nekoliko masovnih pucnjava. U februaru 2020. krajnje desničarski ekstremist ubio je 10 ljudi i ranio pet drugih u njemačkom gradu Hanau. Godine 2019. dvije su osobe ubijene nakon što je neonacist pokušao upasti u sinagogu u Halleu na židovski praznik Yom Kippur.
Fak dis šit.
User avatar
Didier
Posts: 2203
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5277 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 10/03/2023 08:05 Al polako .... pa majku mu valjda se ovo divljanje cijena i kamata smiri malo.
Smiriće se kad budeš u penziji. Ili nakon toga :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5278 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 10/03/2023 10:04
skafiskafsnjak wrote: 10/03/2023 08:05 Al polako .... pa majku mu valjda se ovo divljanje cijena i kamata smiri malo.
Smiriće se kad budeš u penziji. Ili nakon toga :D
Ako ti tako kazes :thumbup:
izvrsni direktor
Posts: 9326
Joined: 20/12/2018 16:11

#5279 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 10/03/2023 09:29
Skaf evo ga u blizini mene, 3 sobe, 72 kvadrata, zgrada 1955 godiste. 690 000EUR+ notar+kamata. Odprilike 760hiljada.
Prodas u Bosni sve, da imas nekih 100hiljada ucesca i ostalih 660 hiljada ti i zena lagano sljedecih 36 godina odlplacujete po dvije milje eur mjesecno.

Dobro ti covjek kaze.

https://www.immobilienscout24.de/expose ... e=radius#/
Isto kao da predlazes profesoru iz gimnazije da kupi stan u novoj zgradi na trebevicu od 6000KM po kvadratu.
Ne znam zasto nalazite najskuplje nekretnine i govorite kako je to srednjoj klasi nedostizno i sta time zelite dokazati uopce? Nikad nigdje nisu ni bile dostizne.
I sta ste se svezali skafa, covjek normalno i razumno pise a citava tema se vrti da se dokaze kako su svi genijalci i pametniji od skafa jer su ustanovi da srednja klasa ne moze kupiti nekretninu u najskupljem dijelu njemacke. Zar treba pameta da se to skonta?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5280 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

izvrsni direktor wrote: 10/03/2023 12:11 Isto kao da predlazes profesoru iz gimnazije da kupi stan u novoj zgradi na trebevicu od 6000KM po kvadratu.
Ne znam zasto nalazite najskuplje nekretnine i govorite kako je to srednjoj klasi nedostizno i sta time zelite dokazati uopce? Nikad nigdje nisu ni bile dostizne.
I sta ste se svezali skafa, covjek normalno i razumno pise a citava tema se vrti da se dokaze kako su svi genijalci i pametniji od skafa jer su ustanovi da srednja klasa ne moze kupiti nekretninu u najskupljem dijelu njemacke. Zar treba pameta da se to skonta?
Naravno, samo ovo nisu bas najskuplje cijene, ovo je neki prosjek za veci grad u Njemackoj.

Zgrada napravljena 1955. god. Dakle ovo je u rangu toga da profesor iz Gimnazije kupi stan u starim zgradama na Grbavici ili Otoci, a ne novogradnju na Trebevicu.

EDIT: Skaf je u pravu i slazem se s njim. Nije da se imaju neke opcije ko radi "normalan posao" od 08-17h - bez obzira na struku...
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#5281 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

izvrsni direktor wrote: 10/03/2023 12:11
elcaliente wrote: 10/03/2023 09:29
Skaf evo ga u blizini mene, 3 sobe, 72 kvadrata, zgrada 1955 godiste. 690 000EUR+ notar+kamata. Odprilike 760hiljada.
Prodas u Bosni sve, da imas nekih 100hiljada ucesca i ostalih 660 hiljada ti i zena lagano sljedecih 36 godina odlplacujete po dvije milje eur mjesecno.

Dobro ti covjek kaze.

https://www.immobilienscout24.de/expose ... e=radius#/
Isto kao da predlazes profesoru iz gimnazije da kupi stan u novoj zgradi na trebevicu od 6000KM po kvadratu.
Ne znam zasto nalazite najskuplje nekretnine i govorite kako je to srednjoj klasi nedostizno i sta time zelite dokazati uopce? Nikad nigdje nisu ni bile dostizne.
I sta ste se svezali skafa, covjek normalno i razumno pise a citava tema se vrti da se dokaze kako su svi genijalci i pametniji od skafa jer su ustanovi da srednja klasa ne moze kupiti nekretninu u najskupljem dijelu njemacke. Zar treba pameta da se to skonta?
Nije najskuplja, cak je jedan od pristupacnijih.
Post je bio ironican posto dobro poznajem situaciju i pricao sam sa Skafom na tu temu.
Vidis da ga pajdo iz Svedske nagovara da uzme nekretninu citavo vrijeme ne poznavajuci situaciju u Njemackoj.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#5282 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

melac wrote: 09/03/2023 16:59
Ozimician wrote: 08/03/2023 23:53

Ovo govoriš za Švedsku ?

Ima li neko drugi da potvrdi iznesenu tvrdnju? Ova cijena stana je odavno u svim većim gradovima u BiH, na iole centralnim lokacijama, postala misaona imenica, a ovaj priča o Švedskoj.
Da, za Svedsku.

Ma ne treba ti niko potvrditi imas u svedskoj javni podatak koliko koja nekretnina je prodata, pa mozes sam provjeriti. Zove se Hemnet a ovdje je i link: https://www.hemnet.se/

A evo ovdje ti i izbacujem i sortirano za Upplands Väsby, recimo kao sto je Vogosca za Sarajevo, Upplands Väsby je za Stockholm: https://www.hemnet.se/bostader?by=price ... ooms_min=3
Pa tako cijene krecu od nekih 170 000 eura pa navise, naravno rijec je o 3-sobnom stanu.

A evo i zakljucene cijene u februaru za grad u kojem zivim za 3-sobne stanove cca. 80m2
- 870 000 SEK cca 85 000 EUR
- 900 000 SEK cca 87 000 EUR
- 995 000 SEK cca 97 000 EUR
Bas dobar i informativan post. :thumbup:

Zanimljivo je i dobro znati kakvo je trziste nekretnina u drugom drzavama. U Njemackoj je trenutno bas lose. Svedska je miljama ispred.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5283 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

izvrsni direktor wrote: 10/03/2023 12:11
elcaliente wrote: 10/03/2023 09:29
Skaf evo ga u blizini mene, 3 sobe, 72 kvadrata, zgrada 1955 godiste. 690 000EUR+ notar+kamata. Odprilike 760hiljada.
Prodas u Bosni sve, da imas nekih 100hiljada ucesca i ostalih 660 hiljada ti i zena lagano sljedecih 36 godina odlplacujete po dvije milje eur mjesecno.

Dobro ti covjek kaze.

https://www.immobilienscout24.de/expose ... e=radius#/
Isto kao da predlazes profesoru iz gimnazije da kupi stan u novoj zgradi na trebevicu od 6000KM po kvadratu.
Ne znam zasto nalazite najskuplje nekretnine i govorite kako je to srednjoj klasi nedostizno i sta time zelite dokazati uopce? Nikad nigdje nisu ni bile dostizne.
I sta ste se svezali skafa, covjek normalno i razumno pise a citava tema se vrti da se dokaze kako su svi genijalci i pametniji od skafa jer su ustanovi da srednja klasa ne moze kupiti nekretninu u najskupljem dijelu njemacke. Zar treba pameta da se to skonta?
Ovaj post iznad je bio ironican ja mislim.
Ma pusti .... mozda je glupo, ali ja svoj finansijski komfor necu mijenjati za stan vlastiti. Kupicu ga tek onda kada mognem normalno zivjet sa ratom kredita.
Naravno da je pametno kupiti ... ali ne po svaku cijenu , logicno.
izvrsni direktor
Posts: 9326
Joined: 20/12/2018 16:11

#5284 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 10/03/2023 12:16

Naravno, samo ovo nisu bas najskuplje cijene, ovo je neki prosjek za veci grad u Njemackoj.
Nije ni ovo tacno
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#5285 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

skafiskafsnjak wrote: 10/03/2023 12:39 Kupicu ga tek onda kada mognem normalno zivjet sa ratom kredita.
Naravno da je pametno kupiti ... ali ne po svaku cijenu , logicno.
Sve se svodi na ovo. Naravno da je pametno kupiti, al nit moze nazor, nit ima smisla nazor pa sljedecih X godina zivjeti losije nego sto bi inace zato sto na kredu dajes vise nego na kiriju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5286 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Dope_Man wrote: 10/03/2023 12:42
skafiskafsnjak wrote: 10/03/2023 12:39 Kupicu ga tek onda kada mognem normalno zivjet sa ratom kredita.
Naravno da je pametno kupiti ... ali ne po svaku cijenu , logicno.
Sve se svodi na ovo. Naravno da je pametno kupiti, al nit moze nazor, nit ima smisla nazor pa sljedecih X godina zivjeti losije nego sto bi inace zato sto na kredu dajes vise nego na kiriju.
To je moje misljenje, ne mora se svako sloziti, a ocigledno se i ne slazu.
Pa ni auto nisam nazor kupio, a kamoli stan.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5287 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Blixen wrote: 10/03/2023 12:13 pljuvati po djeci koja se po bijelom svijetu bore za bolji zivot, moze samo istinski jad
Image

Bravo za Jonasa👍
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#5288 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

PaulTracy wrote: 10/03/2023 13:29
Blixen wrote: 10/03/2023 12:13 pljuvati po djeci koja se po bijelom svijetu bore za bolji zivot, moze samo istinski jad
Image

Bravo za Jonasa👍
moze li prevod u kratkim crtama?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5289 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Zavrsit skolu i bjezat iz Njemacke :D
Et treba mu predlozit u BiH da dodje :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5290 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Blixen wrote: 10/03/2023 13:36
PaulTracy wrote: 10/03/2023 13:29

Image

Bravo za Jonasa👍
moze li prevod u kratkim crtama?
Prvi piše kako Njemačka u mnogim oblastima života više nije dobra za život i da nakon mastera planira da iseli.
Drugi mu piše kako je Mađarska dobra država za useljenje i da u njoj već ima dosta njemačkih komjunitis.
A Jonas im piše kako je to fino, prvo iskoristiš njemački obrazovni sistem pa pobjegneš 😀

Borba za bolji zivot DA ali na štetu države NE.
Mislim da je interes države iznad interesa pojedinaca i da se ovo uništenje BiH izazvano masovnim iseljenjem posljednjih 8/9 godina ne može pravdati visokom standardom života ljudi koji su je napustili.
Imaju priliku da se školuju u svojoj državi, rade,pokrenu vlastiti biznis, izađu na izbore i promijene vlast, sistem...
Ako nisu u stanju to da urade onda neka se hebu i rade za 1000KM i voze 10/15g starog polovnjaka, ne treba ih nagrađivati austrijskim,njemačkim i drugim zapadnoeuropskim platama od par hiljada eura, rušiti državu skroz.
User avatar
Didier
Posts: 2203
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5291 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

:run:
sabanss wrote: 10/03/2023 13:49 Tebe opasno peru neki kompleksi. Ljudi idu u Njemačku jer je lako otići.

Da dobijem vizu/radnu dozvolu za Njemačku treba mi pet dana. Za isto to i Kanadu recimo koliko treba?
Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#5292 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Didier wrote: 10/03/2023 13:55 :run:
sabanss wrote: 10/03/2023 13:49 Tebe opasno peru neki kompleksi. Ljudi idu u Njemačku jer je lako otići.

Da dobijem vizu/radnu dozvolu za Njemačku treba mi pet dana. Za isto to i Kanadu recimo koliko treba?
Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
Samo da im je malo toplija klima. Ali zato je NZ vrh. Samo naši neće tamo da idu, jer je "daleko". To samo po sebi znači, da raja kod nas seli u Njemačku samo da radi i da se vrati, slabo ko emigrira for real.

Jer ko zaista želi da emigrira, njemu je svejedno kolika je udaljenost od BiH.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#5293 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

EFD22 wrote: 10/03/2023 13:57
Didier wrote: 10/03/2023 13:55 :run:

Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
Samo da im je malo toplija klima. Ali zato je NZ vrh. Samo naši neće tamo da idu, jer je "daleko". To samo po sebi znači, da raja kod nas seli u Njemačku samo da radi i da se vrati, slabo ko emigrira for real.

Jer ko zaista želi da emigrira, njemu je svejedno kolika je udaljenost od BiH.
Teško je biti migrant koji ostaje jer se ono što omogućava normalan život ne stiče u prvoj generaciji. Djeca ostaju i oni su ti koji će uspjeti u tim društvima, roditelji se vrate obično zbog troškova života i zato što su živjeli 20-30-40 godina u BiH pa ih nostalgija spuca.

Tužno za BiH kao državu ali to je tako.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#5294 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Didier wrote: 10/03/2023 13:55 :run:
sabanss wrote: 10/03/2023 13:49 Tebe opasno peru neki kompleksi. Ljudi idu u Njemačku jer je lako otići.

Da dobijem vizu/radnu dozvolu za Njemačku treba mi pet dana. Za isto to i Kanadu recimo koliko treba?
Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
Ti koji peru guzice mogu do Njemačke jer ih prima, Kanada je već nedostižna. Nisi realan.
Last edited by sabanss on 10/03/2023 14:26, edited 1 time in total.
User avatar
Didier
Posts: 2203
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5295 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

EFD22 wrote: 10/03/2023 13:57
Didier wrote: 10/03/2023 13:55 :run:

Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
Samo da im je malo toplija klima. Ali zato je NZ vrh. Samo naši neće tamo da idu, jer je "daleko". To samo po sebi znači, da raja kod nas seli u Njemačku samo da radi i da se vrati, slabo ko emigrira for real.

Jer ko zaista želi da emigrira, njemu je svejedno kolika je udaljenost od BiH.
Nisam istraživao Novi Zeland. Dok sam skroz živio vani (sada sam vani tri - četiri mjeseca, ostalo u Sarajevu), gledao sam Kanadu i ozbiljno razmišljao o tome, ali u međuvremenu sam shvatio da mi je i to predaleko. Bitno mi je da sam blizu roditelja, familije, prijatelja... A naravno da je sve bolje od Njemačke, pa i Novi Zeland.
User avatar
Didier
Posts: 2203
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5296 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 10/03/2023 14:21
Didier wrote: 10/03/2023 13:55 :run:

Zanemariću ovaj prvi dio.

Nisam baš siguran da je pet dana za Švabiju, ali okej. Za Kanadu treba 3-4 mjeseca, možda i pola godine, ali je život neuporedivo bolji. Priča se engleski, država je mnogo sigurnija, plate su bolje, sve je ljepše, priroda je normalnija, ljudi su najljubazniji na svijetu, posla ima preko glave i ne moraš nikome prati guzice, možeš odmah kupiti nekretninu, itd. Ima barem sto razloga, a lako je useliti.
To koji peru guzice mogu do Njemačke jer ih prima, Kanada je već nedostižna. Nisi realan.
Doduše, mora se znati engleski :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#5297 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ko je naucio njemacki, engleski mu je pickin dim
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5298 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bobi »

Koji vam je ***** :D ? De se smirite i pazite sta pišete, medjusobno prijavljujete jedan drugom postove, kad dodje neko od ovih novih ludih :D moderatora sve ce vas žiknut :lol: . Oni prvo pucaju pa tek kasnije čitaju postove :D.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5299 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Zashto ne bi unajmili, u odredjeno vrijeme kad nekome ta situacija odgovara

.. jer je jeftinije. izdavach . snizi rentu. jer bolje ishta nego nishta.. mora svoju ratu kredita uplatiti .... . :wink:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5300 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Stari ljudi su uvijek - govorili : "Sit gladnom ne vjeruje"

Skaf zivi zivot otrpilike kakav zivi 90% nase dijaspore koja je napustila drzavu u zadnjih 10 god. samo ostali su manje iskreni, a on je dovoljno hrabar/lud/iskren/glup da otvoreno kaze ono o cemu ostali misle.

Skafu je zivot u Njemackoj definitivno bolji nego sto ga je imao u BiH i on je s tim zivotom zadovoljan. Ima stabilan posao, platu, porodicu, dosta manje briga na poslu nego sto je imao u BiH i on je time zadovoljan. On je odlaskom u Njemacku svoju situaciju popravio.

Da Njemacka nije idealna zemlja, ja cu prvi reci, ali kvaka je u tome sto Njemacka ima najtransparentniju proceduru za odlazak tamo i najvise je izreklamirana kod nas + svjez nas community koji ti moze pomoci da se snadjes na pocetku. Kako otici u Svedsku, Kanadu - niko ti nece sa sigurnoscu reci + npr. u Kanadi cak ne priznaju ni nasu vozacku dozvolu...moras novu polagati. Ima tu dosta sitnica koje se ne govore nikome kad iseljava vani, tek ih nekad saznas iz prve ruke. Ja da sam znao mnoge "sitnice" koje sada znam da me cekaju, i ja bih bolje izvagao odlazak.

Jedan od prvih mojih postova na ovu temu je bio, da je 2019. god. svima bih preporucio da dodju, a u 2022/23 god. neko ko tek dolazi, treba dobro izvagati. I toga se i dalje drzim.
Post Reply