Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1501 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

n+1 wrote: 05/12/2022 12:56
sabanss wrote: 05/12/2022 12:43

Ovoga nije svjestan ko nema djecu.

Također nema državne službe sa dvicom za SSS. Čak i famozni Telecom je oko milje + 300 TO i prevoz.
Nije državna služba, nego je državna firma.
Manje-više isto. Znam raspon plata i naveo sam za Telecom. Elektroprivreda je tu negdje, Sarajevogas, ViK također. Jedino monteri sa terenskim radom i voditelji poslova mogu više ali to onda nije prst u uho posao kao iz opisa :D

No da budemo OT, ne znam zašto mislite da je bezveze razlog zrak, politička situacija ili kvalitet života u recimo Sarajevu? Davno su ljudi skontali da se živi 70+-5 godina i neće da i nešto nervira što mogu promijeniti. Moj dedo nije mogao nigdje van kruga od 30 km od mjesta rođenja. Mnogi mogu i ne znam zašto to osuđivati.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#1502 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Zoya »

Tango556 wrote: 05/12/2022 13:01
Zoya wrote: 05/12/2022 12:56

Ovo mogu shvatiti samo oni koji imaju djecu. Nije toliko do para koliko do toga da ne želiš da ti djete odrasta u takvoj sredini.

Isto tako mislim da ako čovjek ne ode do neke 35-40 godine, ne treba ni ići. Većini je teško uklopiti se, teško naučiti jezik, biti dio društva i slično.
Pretjeruje se malo i sa tim, poznajemo svi puno ljudi koji su napravili zavidne karijere u raznim oblastima a koji su se rodili i odrasli u Bosni i Hercegovini. Ne znam sta ocekujete da nema na zapadu, droge, alkohola ? Sve je to zastupljenije nego kod nas. Djeci treba pruziti normalnu porodicu i podrsku da se razviju u kvalitetne ljude.

p.s. svako treba da radi sta misli da je bolje za njega, apsolutno ne mislim da je bolje u Bosni ili da je bolje u xx drzavi
Sve se ja slažem sa tobom. Treba realno sagledati situaciju, sjesti, razmisliti, odlučiti. Ne cvjetaju nigdje ruže.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1503 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Tango556 wrote: 05/12/2022 13:01
Zoya wrote: 05/12/2022 12:56

Ovo mogu shvatiti samo oni koji imaju djecu. Nije toliko do para koliko do toga da ne želiš da ti djete odrasta u takvoj sredini.

Isto tako mislim da ako čovjek ne ode do neke 35-40 godine, ne treba ni ići. Većini je teško uklopiti se, teško naučiti jezik, biti dio društva i slično.
Pretjeruje se malo i sa tim, poznajemo svi puno ljudi koji su napravili zavidne karijere u raznim oblastima a koji su se rodili i odrasli u Bosni i Hercegovini. Ne znam sta ocekujete da nema na zapadu, droge, alkohola ? Sve je to zastupljenije nego kod nas. Djeci treba pruziti normalnu porodicu i podrsku da se razviju u kvalitetne ljude.

p.s. svako treba da radi sta misli da je bolje za njega, apsolutno ne mislim da je bolje u Bosni ili da je bolje u xx drzavi
Fali seksualna i LGBTQ+ edukacija u vrticima, u BiH to (koliko se sjecam) pocinje tek nekad u 7. razredu. A u Njemackoj se o tome uci vec u predskolskom uzrastu. Zadnje knjige za taj uzrast kad sam vidio - meni nije bilo dobro, svako ko zeli nek ukuca "Zwei Mamas für Oscar". Doslovno u udzbeniku se (slikovnica) prikazuje sta sve trebaju uraditi 2 zene da dobiju bebu, cak i postupak doniranja sperme je slikovito prikazan (naravno u ilustrovanoj formi).

Eto recimo meni to fali u odgoju djece u BiH i obrazovnom sistemu npr. (sarkazam) - pa ti kasnije objasnjavaj djetetu da to nije normalan put pravljenja djece xD
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1504 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

A ništa brate... Onda pasoš i nazad. Ovdje toga istina nema mada se trudimo. Zato imaš sve ostalo.

Treba skontati šta ti više smeta i odabrati.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#1505 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Ozimician wrote: 05/12/2022 13:17 Eto recimo meni to fali u odgoju djece u BiH i obrazovnom sistemu npr. (sarkazam) - pa ti kasnije objasnjavaj djetetu da to nije normalan put pravljenja djece xD
Dijete che tebi objasniti..da jeste.. .. :wink:
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#1506 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Zoya »

Ozimician wrote: 05/12/2022 13:17
Tango556 wrote: 05/12/2022 13:01

Pretjeruje se malo i sa tim, poznajemo svi puno ljudi koji su napravili zavidne karijere u raznim oblastima a koji su se rodili i odrasli u Bosni i Hercegovini. Ne znam sta ocekujete da nema na zapadu, droge, alkohola ? Sve je to zastupljenije nego kod nas. Djeci treba pruziti normalnu porodicu i podrsku da se razviju u kvalitetne ljude.

p.s. svako treba da radi sta misli da je bolje za njega, apsolutno ne mislim da je bolje u Bosni ili da je bolje u xx drzavi
Fali seksualna i LGBTQ+ edukacija u vrticima, u BiH to (koliko se sjecam) pocinje tek nekad u 7. razredu. A u Njemackoj se o tome uci vec u predskolskom uzrastu. Zadnje knjige za taj uzrast kad sam vidio - meni nije bilo dobro, svako ko zeli nek ukuca "Zwei Mamas für Oscar". Doslovno u udzbeniku se (slikovnica) prikazuje sta sve trebaju uraditi 2 zene da dobiju bebu, cak i postupak doniranja sperme je slikovito prikazan (naravno u ilustrovanoj formi).

Eto recimo meni to fali u odgoju djece u BiH i obrazovnom sistemu npr. (sarkazam) - pa ti kasnije objasnjavaj djetetu da to nije normalan put pravljenja djece xD
Ako uči o tome ne znači da će to i postati, čak šta više, imati će razumijevanja i poštovati će one koje su 'drugačiji'.

Za tvoju informaciju, postoje i filmovi, ne samo udžbenici.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1507 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by hadzinicasa »

Dope_Man wrote: 05/12/2022 10:27 Ima jos ljudi za otic..naravno da to nisu stotine hiljada, jer realno dosta ih je koji nikad nece htjeti potegnuti da nauce reci "guten tag" pa ce takav sljakati u BiH do kraja. Al desetine, i to mnogi od njih pametni i obrazovani, ce itekako otici.

Ima i onih kojima je super, npr. u IT industriji. Al i tu dosta ljudi odlazi, evo otisao sam iz nase grupe ja i jos jedan, treci razmislja.. cetvrti ostade bez raje, a ponuda koliko hoces, pa ce i on nekad prevalit vjerovatno samo zbog tog.

Nikom od nas nije falilo para, otislo se iz bitnijih razloga od para. A gledajuci kako se ova "gradjanska opcija" (za koju sam i sam imao nade i na izborima prije ovih zadnjih glasao) utali sa HDZ i SNSD itekako ce jos pametnih da se razocara i ode iz blata.
onaj ko nema para ne vjeruje da postoje i druge potrebe, nego gleda iz svoje prizme kokuzlooka sto je i razumljivo.
Kliseizirana Maslovljeva piramida, ali ipak objasnjava zasto odlaze i oni koji srelativno dobro materijalno stoje, a djeca su tu jako bitan faktor.

dok sam bila u BiH, sam prakticirala mnoge oblike gradjanskog aktivizma, medjutim tek kad sam izgubila svaku nadu u bolje sutra, pokupila sam se i otisla. i to "prva u raji". tako da, mislim da svak ima svoje razloge i svaki je validan i za odlazak i za ostanak. niko nije ni bolji ni losiji, jednostavno ljudima su prioriteti drugaciji u razlicitim zivotnim fazama, a i to je potpuno legitimno.

trebalo bi naglasiti na sta se misli kad se kaze - kada se "ISPLATI" odlazak? Finansijski ili emotivno ili duhovno ili organizaciono ili kako? Meni se isplatio one sekunde kad sam spustila nogu na tramvajsku stanicu i na displeju pisalo - tramvaj dolazi za 5 minuta. i on dosao za 5 minuta.

neko drugi ce reci da s****

i to je tako.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1508 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Zoya wrote: 05/12/2022 13:45
Ozimician wrote: 05/12/2022 13:17

Fali seksualna i LGBTQ+ edukacija u vrticima, u BiH to (koliko se sjecam) pocinje tek nekad u 7. razredu. A u Njemackoj se o tome uci vec u predskolskom uzrastu. Zadnje knjige za taj uzrast kad sam vidio - meni nije bilo dobro, svako ko zeli nek ukuca "Zwei Mamas für Oscar". Doslovno u udzbeniku se (slikovnica) prikazuje sta sve trebaju uraditi 2 zene da dobiju bebu, cak i postupak doniranja sperme je slikovito prikazan (naravno u ilustrovanoj formi).

Eto recimo meni to fali u odgoju djece u BiH i obrazovnom sistemu npr. (sarkazam) - pa ti kasnije objasnjavaj djetetu da to nije normalan put pravljenja djece xD
Ako uči o tome ne znači da će to i postati, čak šta više, imati će razumijevanja i poštovati će one koje su 'drugačiji'.

Za tvoju informaciju, postoje i filmovi, ne samo udžbenici.
Ne kazem da o tome ne treba razgovarati - ali prikladno uzrastu, uzrast od 5 ili manje god. nije za toga.

P.S. zanimljivo mi je onda zasto se cude "sta to ne funkcionise" u njihovoj pronatalitetnoj politici pa je natalitet toliko los xD.
Last edited by Ozimician on 05/12/2022 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#1509 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

Ozimician wrote: 05/12/2022 12:08
Haris.ba wrote: 05/12/2022 12:07

Čuj sramote - ide se zbog para. :D

Neko ide zbog trenda i nagovaranja? Ide na gore zbog trenda i nagovaranja? Ili ide na bolje zbog trenda i nagovaranja?
To svako za sebe odlucuje individualno. Vecina ode na bolje, ali znatan dio ode i na gore...

EDIT: Ja kad bih slusao svakog ko kaze "ovo ti je bolje" - pitanje dokle bih dogurao, los primjer. :-)
Pa u cemu je problem i pogrijesiti? Pogrijesis, odes u Njemacku, skontas i vratis se. Barem si probao.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1510 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:13
Ozimician wrote: 05/12/2022 12:08

To svako za sebe odlucuje individualno. Vecina ode na bolje, ali znatan dio ode i na gore...

EDIT: Ja kad bih slusao svakog ko kaze "ovo ti je bolje" - pitanje dokle bih dogurao, los primjer. :-)
Pa u cemu je problem i pogrijesiti? Pogrijesis, odes u Njemacku, skontas i vratis se. Barem si probao.
Ne mogu se svi vratiti na isto gdje su bili, neki su se zaduzili (racunaj da ti treba par hiljada € za start u Njemackoj), neki su ostavili drzavne poslove gdje nema vise nazad, itd.

Ako neko radi kao trgovac, frizer, elektricar, keramicar u BiH - ja mu odmah savjetujem da ode u Njemacku, jer ce sa istim poslom puno bolje zivjeti nego u BIH, a u BiH se moze uvijek vratiti i dobiti takav posao, ako mu se gore ne svidi.

Ja licno poznajem primjer gdje je poznanik radio u knjigovodstvu u BiH i otisao da razvozi pakete za DHL negdje kod Koblenza.
Drugi primjer gdje profesor engleskog napusti skolu i ode da radi u McD tamo...

Eh za njih je upitna isplativost i kvalitet zivota. Svako ima svoje, sve je individualno.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1511 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by hadzinicasa »

Ozimician wrote: 05/12/2022 14:18
Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:13

Pa u cemu je problem i pogrijesiti? Pogrijesis, odes u Njemacku, skontas i vratis se. Barem si probao.
Ne mogu se svi vratiti na isto gdje su bili, neki su se zaduzili (racunaj da ti treba par hiljada € za start u Njemackoj), neki su ostavili drzavne poslove gdje nema vise nazad, itd.

Ako neko radi kao trgovac, frizer, elektricar, keramicar u BiH - ja mu odmah savjetujem da ode u Njemacku, jer ce sa istim poslom puno bolje zivjeti nego u BIH, a u BiH se moze uvijek vratiti i dobiti takav posao, ako mu se gore ne svidi.

Ja licno poznajem primjer gdje je poznanik radio u knjigovodstvu u BiH i otisao da razvozi pakete za DHL negdje kod Koblenza.
Drugi primjer gdje profesor engleskog napusti skolu i ode da radi u McD tamo...

Eh za njih je upitna isplativost i kvalitet zivota. Svako ima svoje, sve je individualno.
a sto ti sebi uzimas za pravo da savjetujes uopce? :)
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#1512 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Ide se samo da se ne bude ovdje.

I taman da se ode u gore (finansijski), socijalno, emotivno, kako god, samo da se ode i da se ne bude ovdje.

Mnogi kao dodatni razlog uzimaju protekle izbore i sve postizborne vratolomije, slučaj Memić, Sebija, respiratori. To najčešće spominju ovi koji su vani.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#1513 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

Ozimician wrote: 05/12/2022 14:18
Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:13

Pa u cemu je problem i pogrijesiti? Pogrijesis, odes u Njemacku, skontas i vratis se. Barem si probao.
Ne mogu se svi vratiti na isto gdje su bili, neki su se zaduzili (racunaj da ti treba par hiljada € za start u Njemackoj), neki su ostavili drzavne poslove gdje nema vise nazad, itd.

Ako neko radi kao trgovac, frizer, elektricar, keramicar u BiH - ja mu odmah savjetujem da ode u Njemacku, jer ce sa istim poslom puno bolje zivjeti nego u BIH, a u BiH se moze uvijek vratiti i dobiti takav posao, ako mu se gore ne svidi.

Ja licno poznajem primjer gdje je poznanik radio u knjigovodstvu u BiH i otisao da razvozi pakete za DHL negdje kod Koblenza.
Drugi primjer gdje profesor engleskog napusti skolu i ode da radi u McD tamo...

Eh za njih je upitna isplativost i kvalitet zivota. Svako ima svoje, sve je individualno.
Kako ti znas da je gore razvozati dhl pakete u Njemackoj od biti knjigovodja u Bosni?

Mozda je njemu bolje. Ako je i gore, moze se vratiti.

Pa sta i ako ostavis drzavni posao? Valjda si ga napustio jer zelis bolje. Inace bi ostao.

Promjenila su se vremena. Ljudi mijenjaju poslove.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1514 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#1515 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Da je tako.

Bruku ih znam. Bolje od mene prate politiku. Ne znaju kako im se zove predsjednik Njemacke, ali zato znaju sve o Bosni.
Misle da ih zezam kad ih pitam za predsjednika Njemacke. Kazu, to je trik pitanje. Njemacka ima samo premijera.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1516 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:23
Ozimician wrote: 05/12/2022 14:18

Ne mogu se svi vratiti na isto gdje su bili, neki su se zaduzili (racunaj da ti treba par hiljada € za start u Njemackoj), neki su ostavili drzavne poslove gdje nema vise nazad, itd.

Ako neko radi kao trgovac, frizer, elektricar, keramicar u BiH - ja mu odmah savjetujem da ode u Njemacku, jer ce sa istim poslom puno bolje zivjeti nego u BIH, a u BiH se moze uvijek vratiti i dobiti takav posao, ako mu se gore ne svidi.

Ja licno poznajem primjer gdje je poznanik radio u knjigovodstvu u BiH i otisao da razvozi pakete za DHL negdje kod Koblenza.
Drugi primjer gdje profesor engleskog napusti skolu i ode da radi u McD tamo...

Eh za njih je upitna isplativost i kvalitet zivota. Svako ima svoje, sve je individualno.
Kako ti znas da je gore razvozati dhl pakete u Njemackoj od biti knjigovodja u Bosni?

Mozda je njemu bolje. Ako je i gore, moze se vratiti.

Pa sta i ako ostavis drzavni posao? Valjda si ga napustio jer zelis bolje. Inace bi ostao.

Promjenila su se vremena. Ljudi mijenjaju poslove.
Pa taj se vratio nakon 2 mjeseca - i upravo je otisao zbog toga sto mu je neko rekao kako je to vrh posao i da mu je to bolje.

Tako da, svako za sebe odlucuje, treba sagledati i pozitivnu i negativnu stranu. Tako da kad nekoga nagovarate na nestom, morate mu sve aspekte ponude reci, inace se taj osjeca prevareno.

A nemojte misliti da se solidan procenat ljudi ne bi vratio, ali im je zao ulozenog u taj odlazak i onda kako sebi i drugima priznati da si pogrijesio... to je veci problem.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1517 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ide se jer te jebu u zdrav mozak eto zato. I što je najgore tvoji te jebu. Švabo makar stavi vazelin i da ti da dišeš, piješ vodu i jedeš hljeb.

Mi nismo ni stigli do toga da mrzimo pedere, još smo na ovim međusobnim narodima ukrug.

Bronhitis nam je postao endemska bolest, svako prvo dijete ga ima. Onaj ko ima za ćumura boli ga briga šta loži, onaj ko ima za plina ovaj prvi mu smeta. Dobro je objasnila forumašica iznad. Kad riješim osnovnu egzistenciju hoću da imam svjež zrak, tramvaj na vrijeme, hoću nešto da se vrati lokalnoj zajednici ako već dam 75% plate. Nama je dobra Njemačka, Švabe gledaju Švicu, Švicarci Ameriku. Svako ide gdje je bolje jedino onaj ko nema izbora sjedi gdje jeste.
User avatar
n+1
Posts: 6911
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1518 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Pa i to je smiješno. Ovdje doživljava nerve slomove oko četvrtog delegata i citira istog kao razlog za emigraciju, a onda je posve zadovoljan da uopće nema pravo glasa u Njemačkoj.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1519 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

n+1 wrote: 05/12/2022 14:31
PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Pa i to je smiješno. Ovdje doživljava nerve slomove oko četvrtog delegata i citira istog kao razlog za emigraciju, a onda je posve zadovoljan da uopće nema pravo glasa u Njemačkoj.
E baš je mislio tražit pravo glasa...
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1520 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Mislis? Pa dijaspori je svakako pametnije da prate klix.ba, nego npr. focus.de - jer ako krenu pratiti tamosnje medije, onda ce tek pasti u depresiju - gdje smo dosli. Mediji u svim zemljama prosipaju uglavnom lose vijesti.

Za srecu je potrebno iskljuciti se sto je moguce vise iz medija.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#1521 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

n+1 wrote: 05/12/2022 14:31
PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Pa i to je smiješno. Ovdje doživljava nerve slomove oko četvrtog delegata i citira istog kao razlog za emigraciju, a onda je posve zadovoljan da uopće nema pravo glasa u Njemačkoj.
Zato sto vecina stvari funkcionise.

Neko zajedljiv bi rekao da upravo funkcionise jer nema pravo glasa. :D
Last edited by Haris.ba on 05/12/2022 14:34, edited 1 time in total.
User avatar
n+1
Posts: 6911
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1522 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

PM72 wrote: 05/12/2022 14:33
n+1 wrote: 05/12/2022 14:31

Pa i to je smiješno. Ovdje doživljava nerve slomove oko četvrtog delegata i citira istog kao razlog za emigraciju, a onda je posve zadovoljan da uopće nema pravo glasa u Njemačkoj.
E baš je mislio tražit pravo glasa...
Čovjek bi rekao da neko kome je politika tako važna u životu ipak neće pristati biti apolitički faktor u svakom smislu te riječi.

Ili možda ipak politika nije primaran razlog za odlazak?
User avatar
n+1
Posts: 6911
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1523 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:34
n+1 wrote: 05/12/2022 14:31

Pa i to je smiješno. Ovdje doživljava nerve slomove oko četvrtog delegata i citira istog kao razlog za emigraciju, a onda je posve zadovoljan da uopće nema pravo glasa u Njemačkoj.
Zato sto vecina stvari funkcionise.

Neko zajdljiv bi rekao da upravo funkcionise jer nema pravo glasa. :D
Ma pusti tu priču. To što naš čovjek priča da u njemačkoj politici sve funkcioniše još jednom samo pokazuje da politiku izjednačava s parama.

Ima se para = sve funkcioniše.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#1524 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PM72 »

Ozimician wrote: 05/12/2022 14:33
PM72 wrote: 05/12/2022 14:25 U svakom slučaju,gdje god da odu neće se srkletit o trećem ili četvrtom delegatu niti će svako malo potezat pušku.
Mislis? Pa dijaspori je svakako pametnije da prate klix.ba, nego npr. focus.de - jer ako krenu pratiti tamosnje medije, onda ce tek pasti u depresiju - gdje smo dosli. Mediji u svim zemljama prosipaju uglavnom lose vijesti.

Za srecu je potrebno iskljuciti se sto je moguce vise iz medija.
Dragan Marinković je fino izjavio da put ka unutrašnjem miru počinje sa tri riječi-"boli me q"
Last edited by PM72 on 05/12/2022 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#1525 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

n+1 wrote: 05/12/2022 14:36
Haris.ba wrote: 05/12/2022 14:34

Zato sto vecina stvari funkcionise.

Neko zajdljiv bi rekao da upravo funkcionise jer nema pravo glasa. :D
Ma pusti tu priču. To što naš čovjek priča da u njemačkoj politici sve funkcioniše još jednom samo pokazuje da politiku izjednačava s parama.

Ima se para = sve funkcioniše.
Pa kad se ima para onda i funkcionise. Ko sto su drugovi govorili, prvo rad pa onda nadgradnja.
Post Reply