Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#4426 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

sabanss wrote: 04/02/2023 19:50 Hm... Nemojte me držati za riječ ali BiH građani ne mogu podnijeti zahtjev za povrat penzije i staž u Njemačkoj ulazi u ukupno potrebni staž za penziju u BiH i obrnuto. Ovdje smo izjednačeni sa EU. Znam da su ljudi probali i nisu imali pravo na povrat.

Njemačka je postavila uslov o visini plate za ljude poslije određenih godina kako bi stekli uslov da država ne isplaćuje do minimalne penzije.
Evo ti, citaj od strane 11.
24 mjeseca mora proci pa tek onda imas pravo podnijeti zahtjev, ali imas pravo na povrat novca uplacen u samodoprinose i to samo dio koji tebi licno od place isao u samodoprinose.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... gfoWyN6D1m
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#4427 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Evo upravo gledam zemlje koje imaju sporazum:

"Contracting countries are: Albania, Australia, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Canada, Chile, India, Israel, Japan, Kosovo, Moldova, Montenegro, Morocco, North Macedonia, Serbia, South Korea, The Philippines, Tunisia, Turkey, Uruguay, USA"

Ne znam detalje sporazuma ali većina ovih zemalja nema pravo na povrat. Znam da je moguć povrat samo pola sredstava tj. sredstava koje je radnik sam uplaćivao + fee koji njihov pio uzima.

Ali po ovome kada čovjek dođe do bosanske penzije dio koji je zaradio u njemačkoj će mu biti isplaćivan čak i ako je radio manje od pet godina.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4428 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 04/02/2023 20:03 Evo upravo gledam zemlje koje imaju sporazum:

"Contracting countries are: Albania, Australia, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Canada, Chile, India, Israel, Japan, Kosovo, Moldova, Montenegro, Morocco, North Macedonia, Serbia, South Korea, The Philippines, Tunisia, Turkey, Uruguay, USA"

Ne znam detalje sporazuma ali većina ovih zemalja nema pravo na povrat. Znam da je moguć povrat samo pola sredstava tj. sredstava koje je radnik sam uplaćivao + fee koji njihov pio uzima.

Ali po ovome kada čovjek dođe do bosanske penzije dio koji je zaradio u njemačkoj će mu biti isplaćivan čak i ako je radio manje od pet godina.
Tu se misli mozda na one radnike koji budu poslani iz Bosne da rada na nekim projektima pola godine ili godinu u Njemacku pa se vrate nazad u BiH da rade.
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#4429 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Evo jos dobrih vijesti za nase radnike :hajmooo:

Pritisnuta sada već kroničnim nedostatkom radne snage u zemlji, njemačka vlada planira liberalizaciju zakonodavstva o radnoj migraciji, a dio tog paketa je i tzv. "zapadnobalkansko pravilo", donosi Deutsche Welle.

Tu su predviđene dvije bitne promjene: s jedne strane bi trebalo biti ukinuto ograničenje važenja ove mjere do kraja 2023. - ubuduće bi to trebalo postati trajno pravilo. S druge se strane predviđa udvostručenje kvote za radne imigrante sa zapadnog Balkana - sa sadašnjih 25.000 godišnje na ubuduće 50.000.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4430 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ecci wrote: 05/02/2023 12:05 Evo jos dobrih vijesti za nase radnike :hajmooo:

Pritisnuta sada već kroničnim nedostatkom radne snage u zemlji, njemačka vlada planira liberalizaciju zakonodavstva o radnoj migraciji, a dio tog paketa je i tzv. "zapadnobalkansko pravilo", donosi Deutsche Welle.

Tu su predviđene dvije bitne promjene: s jedne strane bi trebalo biti ukinuto ograničenje važenja ove mjere do kraja 2023. - ubuduće bi to trebalo postati trajno pravilo. S druge se strane predviđa udvostručenje kvote za radne imigrante sa zapadnog Balkana - sa sadašnjih 25.000 godišnje na ubuduće 50.000.
Ovo ce da kaci i one koji nemaju neku posebnu skolu.
Kao sto sam vec govorio, stara generacija gastarbajetra ide u penziju, treba masa cistaca ulica, odvoz smeca, zastitatara, radnika na trakama u fabrici, vozaca, mehanicara, prodavaca, dostavljaca. zemljoradnika itd.
I to 50 hiljada sa zapadnog balkana ce ici na gore.
Veliki ce jaz da se napravi 3,5 miliona radnika ide u penziju, pokusavaju automatizacijom da se pokriju ali su nazalost zakasnili su sa digitalizacijom sada im je sve na silu. Upumapaju novac stavljaju sebi neke rokove ali tesko, zato ce i otvoriti granice.
Neki dan sam gledao na tv samo u poljoprivredi ce da im fali 50 hiljada radnika.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4431 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

I opet idemo ukrug sa pricom da nema toliko ljudi na Balkanu.
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#4432 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Ecci wrote: 05/02/2023 12:05 Evo jos dobrih vijesti za nase radnike :hajmooo:

Pritisnuta sada već kroničnim nedostatkom radne snage u zemlji, njemačka vlada planira liberalizaciju zakonodavstva o radnoj migraciji, a dio tog paketa je i tzv. "zapadnobalkansko pravilo", donosi Deutsche Welle.

Tu su predviđene dvije bitne promjene: s jedne strane bi trebalo biti ukinuto ograničenje važenja ove mjere do kraja 2023. - ubuduće bi to trebalo postati trajno pravilo. S druge se strane predviđa udvostručenje kvote za radne imigrante sa zapadnog Balkana - sa sadašnjih 25.000 godišnje na ubuduće 50.000.
Ima li neki okvirni datum, kada bi novo pravilo od 50k godisnjih viza startalo?
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4433 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

ibizza wrote: 05/02/2023 17:06
Ecci wrote: 05/02/2023 12:05 Evo jos dobrih vijesti za nase radnike :hajmooo:

Pritisnuta sada već kroničnim nedostatkom radne snage u zemlji, njemačka vlada planira liberalizaciju zakonodavstva o radnoj migraciji, a dio tog paketa je i tzv. "zapadnobalkansko pravilo", donosi Deutsche Welle.

Tu su predviđene dvije bitne promjene: s jedne strane bi trebalo biti ukinuto ograničenje važenja ove mjere do kraja 2023. - ubuduće bi to trebalo postati trajno pravilo. S druge se strane predviđa udvostručenje kvote za radne imigrante sa zapadnog Balkana - sa sadašnjih 25.000 godišnje na ubuduće 50.000.
Ima li neki okvirni datum, kada bi novo pravilo od 50k godisnjih viza startalo?
U martu valjda ide na parlament.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4434 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 05/02/2023 16:55 I opet idemo ukrug sa pricom da nema toliko ljudi na Balkanu.
Ovo oni prave da ubrzaju izdavanje radnih viza a sada hoce li povuci 20 hiljada ili 50 hiljada to nije toliko vazno.
Sto je ovdje vazno je to da se zakon uvodi na neogracieno vrijeme.
Imaju veliki pritisak privrede da im radnici trebaju sada i u velikom broju a ne mogu cekati da se izdaju vize godinu dana.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4435 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Nije vazno koliko ce povuci dobro si :D
User avatar
n+1
Posts: 6893
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4436 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ali najjače je

Kad se priča brojkama emgiranata, svi otišli, nema nas dva miliona, Bosna prazna.

A onda krenu priče o kvotama, i odjednom nas ima koliko hoćeš.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4437 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 05/02/2023 17:17 Nije vazno koliko ce povuci dobro si :D
Imaju oni svoje projekcije, ne rade to napamet.
Vjerovatno im projekcije idu na 5 godina.
Podpisu to sa zapadnim balkanom, evo rade sa Turskom dogovor, rade sa Meksikom dogovor i evo Ukrajinci koliko toliko dolaze plus sto imaju ovih azilanata.

Sto se tice zapadnog balkana znaci 50 hiljada ide bez roka trajanja.
Vjerovatno ce targetovati, medicinare, gradzevinare i vozace.
Imaju ti razni programi preko THW npr da vec na zavrsnoj godini u srednoj medicinskoj u Bosni ucenicima ponude ugovore za njemacke bolnice i staracke domove.
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4438 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 05/02/2023 17:27
_BataZiv_0809 wrote: 05/02/2023 17:17 Nije vazno koliko ce povuci dobro si :D
Imaju oni svoje projekcije, ne rade to napamet.
Vjerovatno im projekcije idu na 5 godina.
Podpisu to sa zapadnim balkanom, evo rade sa Turskom dogovor, rade sa Meksikom dogovor i evo Ukrajinci koliko toliko dolaze plus sto imaju ovih azilanata.

Sto se tice zapadnog balkana znaci 50 hiljada ide bez roka trajanja.
Vjerovatno ce targetovati, medicinare, gradzevinare i vozace.
Imaju ti razni programi preko THW npr da vec na zavrsnoj godini u srednoj medicinskoj u Bosni ucenicima ponude ugovore za njemacke bolnice i staracke domove.
Нацисти освајају свијет другим путем. Неће ни они заувијек, ничија није до зоре горила.
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#4439 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Sve u svemu, bravo za Deutschland tako se to radi :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4440 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 05/02/2023 17:18 Ali najjače je

Kad se priča brojkama emgiranata, svi otišli, nema nas dva miliona, Bosna prazna.

A onda krenu priče o kvotama, i odjednom nas ima koliko hoćeš.
Sizofrena cepanja
ibizza
Posts: 4552
Joined: 05/06/2008 00:46

#4441 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

elcaliente wrote: 05/02/2023 17:14
_BataZiv_0809 wrote: 05/02/2023 16:55 I opet idemo ukrug sa pricom da nema toliko ljudi na Balkanu.
Ovo oni prave da ubrzaju izdavanje radnih viza a sada hoce li povuci 20 hiljada ili 50 hiljada to nije toliko vazno.
Sto je ovdje vazno je to da se zakon uvodi na neogracieno vrijeme.
Imaju veliki pritisak privrede da im radnici trebaju sada i u velikom broju a ne mogu cekati da se izdaju vize godinu dana.
Kao misle ubrzati, opet bi bila lutrija ili?
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#4442 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Bezveze vam šuplja. Ma Balkanu koji potpada pod ovaj zakon ima 10-tak miliona ljudi. U Bosni nas nema ni 2.5 miliona.

U Hrvatskoj se tek vidjelo koliko je ljudi otišlo kad je porezna počela slati prijave onima koji se nisu odjaviti. Sad imaju manje ljudi nego BiH prema zadnjem popisu
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#4443 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

ibizza wrote: 05/02/2023 17:43
elcaliente wrote: 05/02/2023 17:14

Ovo oni prave da ubrzaju izdavanje radnih viza a sada hoce li povuci 20 hiljada ili 50 hiljada to nije toliko vazno.
Sto je ovdje vazno je to da se zakon uvodi na neogracieno vrijeme.
Imaju veliki pritisak privrede da im radnici trebaju sada i u velikom broju a ne mogu cekati da se izdaju vize godinu dana.
Kao misle ubrzati, opet bi bila lutrija ili?
To ti ja nemam pojma kakvu ce proceduru uvesti.
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#4444 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

elcaliente wrote: 05/02/2023 17:11
ibizza wrote: 05/02/2023 17:06

Ima li neki okvirni datum, kada bi novo pravilo od 50k godisnjih viza startalo?
U martu valjda ide na parlament.
Za mart je planirano. Kad prodje parlament, brzo ce u primjenu.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4445 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Didier wrote: 05/02/2023 17:29
elcaliente wrote: 05/02/2023 17:27

Imaju oni svoje projekcije, ne rade to napamet.
Vjerovatno im projekcije idu na 5 godina.
Podpisu to sa zapadnim balkanom, evo rade sa Turskom dogovor, rade sa Meksikom dogovor i evo Ukrajinci koliko toliko dolaze plus sto imaju ovih azilanata.

Sto se tice zapadnog balkana znaci 50 hiljada ide bez roka trajanja.
Vjerovatno ce targetovati, medicinare, gradzevinare i vozace.
Imaju ti razni programi preko THW npr da vec na zavrsnoj godini u srednoj medicinskoj u Bosni ucenicima ponude ugovore za njemacke bolnice i staracke domove.
Нацисти освајају свијет другим путем. Неће ни они заувијек, ничија није до зоре горила.
https://youtu.be/OucccI1pcFw

Zaključak: Hitler je bio Španjolac, Merkel je Portugalka🙂
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4446 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Al ovi clanci "Rendom osobe otisle vani: Tesko je al moramo"...koga ba boli qrac

I onda mi neko kaze nije narativ da moras otic ako hoces bilo sta da ostvaris :-) :-)
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4447 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Spit_fire wrote: 06/02/2023 10:45 Al ovi clanci "Rendom osobe otisle vani: Tesko je al moramo"...koga ba boli qrac

I onda mi neko kaze nije narativ da moras otic ako hoces bilo sta da ostvaris :-) :-)
Ne znam šta bih ti rekao.
Ovdje kad čitaš komentare pojedinaca rekao bi da su ljudi gladni bili i da je odlazak bio pitanje života i smrti.
Onda odeš na temu "Samsung telefoni" a ta ista osoba piše "Ja da imam S22 a S23 se pokaže boljim prešao bih na S23". Do tog levela se došlo da bi se telefon od 900€ star godinu dana mijenjao novim. Inače koristi Iphone koji je 1000+ €, na temi o Iphonu je non stop.
Drugi na temi obuće piše "Ja nosim čizme australskog brenda Blundstone".
Cijena tih čizmica je 150-250€.
Nemam ništa protiv tuđeg uspijeha, drago mi je kad vidim uspješne ljude, poslodavce koji pošteno plaćaju svoje radnike.
Ali kad pročitam takve komentare i pomislim kako u BiH ljudi koji su se puno više trudili od brendirane gospode nose čizme od 100-150 KM i imaju telefone od 500-1000 KM moram Angeli Merkel da opsujem sve po spisku 😀
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#4448 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

PaulTracy wrote: 06/02/2023 16:39
Spit_fire wrote: 06/02/2023 10:45 Al ovi clanci "Rendom osobe otisle vani: Tesko je al moramo"...koga ba boli qrac

I onda mi neko kaze nije narativ da moras otic ako hoces bilo sta da ostvaris :-) :-)
Ne znam šta bih ti rekao.
Ovdje kad čitaš komentare pojedinaca rekao bi da su ljudi gladni bili i da je odlazak bio pitanje života i smrti.
Onda odeš na temu "Samsung telefoni" a ta ista osoba piše "Ja da imam S22 a S23 se pokaže boljim prešao bih na S23". Do tog levela se došlo da bi se telefon od 900€ star godinu dana mijenjao novim. Inače koristi Iphone koji je 1000+ €, na temi o Iphonu je non stop.
Drugi na temi obuće piše "Ja nosim čizme australskog brenda Blundstone".
Cijena tih čizmica je 150-250€.
Nemam ništa protiv tuđeg uspijeha, drago mi je kad vidim uspješne ljude, poslodavce koji pošteno plaćaju svoje radnike.
Ali kad pročitam takve komentare i pomislim kako u BiH ljudi koji su se puno više trudili od brendirane gospode nose čizme od 100-150 KM i imaju telefone od 500-1000 KM moram Angeli Merkel da opsujem sve po spisku 😀
Esencijalni troskovi u BiH:
-Mobitel..al ne bilo kakav
-Kafa
-Izlazak
-Kladionica
-Auto..al ne bilo kakvo
-Narucivanje hravne/restorani

Cca 60% prosjecne plate... :) U Njemackoj od ovog svega ima auto jer se mora kurcit kad doje u BiH i kae eo ustedio sam..

Meni ljudi koji imaju duplo manju platu ne mogu da se nacude sto vozim sklj auto od jedva 10k.."Ja bez benge il audia ne bi ni izlazio"
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#4449 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Spit_fire wrote: 06/02/2023 17:13
PaulTracy wrote: 06/02/2023 16:39

Ne znam šta bih ti rekao.
Ovdje kad čitaš komentare pojedinaca rekao bi da su ljudi gladni bili i da je odlazak bio pitanje života i smrti.
Onda odeš na temu "Samsung telefoni" a ta ista osoba piše "Ja da imam S22 a S23 se pokaže boljim prešao bih na S23". Do tog levela se došlo da bi se telefon od 900€ star godinu dana mijenjao novim. Inače koristi Iphone koji je 1000+ €, na temi o Iphonu je non stop.
Drugi na temi obuće piše "Ja nosim čizme australskog brenda Blundstone".
Cijena tih čizmica je 150-250€.
Nemam ništa protiv tuđeg uspijeha, drago mi je kad vidim uspješne ljude, poslodavce koji pošteno plaćaju svoje radnike.
Ali kad pročitam takve komentare i pomislim kako u BiH ljudi koji su se puno više trudili od brendirane gospode nose čizme od 100-150 KM i imaju telefone od 500-1000 KM moram Angeli Merkel da opsujem sve po spisku 😀
Esencijalni troskovi u BiH:
-Mobitel..al ne bilo kakav
-Kafa
-Izlazak
-Kladionica
-Auto..al ne bilo kakvo
-Narucivanje hravne/restorani

Cca 60% prosjecne plate... :) U Njemackoj od ovog svega ima auto jer se mora kurcit kad doje u BiH i kae eo ustedio sam..

Meni ljudi koji imaju duplo manju platu ne mogu da se nacude sto vozim sklj auto od jedva 10k.."Ja bez benge il audia ne bi ni izlazio"
Odakle tebi informacija sta ko u Njemackoj ima i na sta trosi ? To
Inas uvid u racune ljudi?
Ne razumijem ... znam par ljudi dole koji bolje od mene znaju izgleda moju situaciju
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#4450 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

PaulTracy wrote: 06/02/2023 16:39
Spit_fire wrote: 06/02/2023 10:45 Al ovi clanci "Rendom osobe otisle vani: Tesko je al moramo"...koga ba boli qrac

I onda mi neko kaze nije narativ da moras otic ako hoces bilo sta da ostvaris :-) :-)
Onda odeš na temu "Samsung telefoni" a ta ista osoba piše "Ja da imam S22 a S23 se pokaže boljim prešao bih na S23". Do tog levela se došlo da bi se telefon od 900€ star godinu dana mijenjao novim. Inače koristi Iphone koji je 1000+ €, na temi o Iphonu je non stop.
Pretpostavljam da o meni pricas. U cemu je problem ako se zeli promjeniti telefon star godinu dana ? O kakvom levelu pricas ? Nadoplata sa s22 na s23 je jedan mjesec minijob npr. Ako je to meni uzivanje, ne vidim sta je toliki problem . Neko ce kupiti tene od 800 eura, a ja max placam 100 eur ... neko ce kupiti auto od 50k , ja vozim neko od 4000 ....

Fkt ne vidim razlog za prozivanje neko ....
Post Reply