Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65574
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1601 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Joj ja konto ovo no sikiriki, kontam sta se s njom zajebavas
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#1602 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

n+1 wrote: 07/12/2022 01:43
Nierika wrote: 07/12/2022 01:42 Dobro al' neće se samo od sebe popraviti.
Drogiraš se večeras. :D
I wish. :D
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#1603 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2022 01:45 Joj ja konto ovo no sikiriki, kontam sta se s njom zajebavas
Nosikiri je ISTJ.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4384
Joined: 01/05/2010 19:03

#1604 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Nieriko, idi lezi. :D
Nierika
Posts: 4114
Joined: 17/03/2020 00:41

#1605 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Još malo. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1606 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Nierika wrote: 07/12/2022 00:51 Imaju barem expats okupljanja na Couchsurfingu i sl a i hrpa naših ljudi.
Zavisi jako od toga gdje zivis, u velikim i zvucnijim gradovima - DA.

Ako si u gradu manjem od 100 000 stanovnika, posebno na sjeveru i istoku zemlje, male su sanse da ces sresti nekog naseg, cak i strance opcenito.
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1607 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 07/12/2022 11:12
Nierika wrote: 07/12/2022 00:51 Imaju barem expats okupljanja na Couchsurfingu i sl a i hrpa naših ljudi.
Zavisi jako od toga gdje zivis, u velikim i zvucnijim gradovima - DA.

Ako si u gradu manjem od 100 000 stanovnika, posebno na sjeveru i istoku zemlje, male su sanse da ces sresti nekog naseg, cak i strance opcenito.
A zamisli tog mozga kojem je okej da dođe na couchsurfing okupljanje, na paradu smrdljivaca koji džaba spavaju kod drugih smrdljivaca :D
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1608 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2022 01:41
elcaliente wrote: 05/12/2022 21:52 Problem BiH je najbolje opisao Herr Milanovic.
Prvo sapun pa onda parfem. Sve dok ne bude tako raja ce bjezati iz BiH.
Bukvalno BiH nema nesto posebno ni ponuditi niti da bi zadrzala mlade niti da bi privukla veci kapital.
Urbicid na svakom koraku, prljavstina, smrad,los zrak, bahtost, parkiranje po trotoaru, nekultura, krezubost, rupe na putevima, zeljeznica ne funkcionise, javni prevoz na nivou 1970-te godine, monotona hrana, dijecija igralista razvaljenja itd.
Jedini spas za taj prostor i jeste masovno raseljavanje jer je mentalitet ljudi dole jako cudan.
Z
V
I
Z
Jesam li ja pogrijesio u bilo kojoj navedenoj stavci?
Slobodno me argumentovano ubjedi da nije tako.

Kao sto sam naveao omladina odlazi a BiH nema cime privuci masovniju emigraciju. Sto se tice nase dijaspore 3 ili 4 generacija koje imaju jos kao neku minmalnu vezu sa BiH.
Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1609 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Didier wrote: 07/12/2022 11:41
Ozimician wrote: 07/12/2022 11:12

Zavisi jako od toga gdje zivis, u velikim i zvucnijim gradovima - DA.

Ako si u gradu manjem od 100 000 stanovnika, posebno na sjeveru i istoku zemlje, male su sanse da ces sresti nekog naseg, cak i strance opcenito.
A zamisli tog mozga kojem je okej da dođe na couchsurfing okupljanje, na paradu smrdljivaca koji džaba spavaju kod drugih smrdljivaca :D
Pa ok je to u tinejdzerskim danima, tad se sve prasta, ali ako to neko radi sa 30+ - onda je ostao mentalni tinejdzer.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1610 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 07/12/2022 11:49 Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
Ne znam za Bad Tölz i Olovo, ali evo ima Wolfsburg i Bos. Krupa, moze ta kombinacija ? :lol:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zel ... /210911098

Tako da zapravo njih trebas pitati za razlog, ne nas koji idemo u suprotnom smijeru.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1611 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ozimician wrote: 07/12/2022 11:52
elcaliente wrote: 07/12/2022 11:49 Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
Ne znam za Bad Tölz i Olovo, ali evo ima Wolfsburg i Bos. Krupa, moze ta kombinacija ? :lol:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zel ... /210911098

Tako da zapravo njih trebas pitati za razlog, ne nas koji idemo u suprotnom smijeru.
Članak je iz 2021. tako da vjerovatno nije htio biti vakcinisan što je po meni legitiman razlog.

Treba ga pitati ima li još živaca:

"Neobično je čekati svugdje po nekoliko sati, naprimjer u banci da čekate, ovdje je normalno, ali u Njemačkoj nije i na to se prilagođavamo. Satima čekam, iz dana u dan, od vize, plaćanja računa, odlaska u policiju da nešto riješite, dok u Njemačkoj u policiju idete samo ako ste kriminalac. Još uvijek pokušavamo sve riješiti, nije lako, ali imamo vremena i živaca. Ne želimo ići u Njemačku pa se vraćati ovdje, želimo ostati ovdje", dodaje naš sagovornik."

Još je Njemačka zemlja poznata po birokratiji :D
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1612 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 07/12/2022 11:52
elcaliente wrote: 07/12/2022 11:49 Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
Ne znam za Bad Tölz i Olovo, ali evo ima Wolfsburg i Bos. Krupa, moze ta kombinacija ? :lol:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zel ... /210911098

Tako da zapravo njih trebas pitati za razlog, ne nas koji idemo u suprotnom smijeru.
Moj ostvrt je bio na to da Bosna nema sanse da zaustavi emigraciju i da ce stanje biti sve gore i losije.
Posto nece biti konzumenata ekonomija ce usporavati a veliki projekti koji generiraju visestruku vrijednost se ne mogu prvuci jer nema kvalitetne mlade radne snage.
Problem je taj da niti ljudi koji se kao deklerativno zalazu za ostanak u BiH ne rade nista na tome da promjene stanje.
U intrenacionalnoj borbi kako privuci kvalitetnu radnu snagu BiH ne nudi nista da bi privukla mlade Evropljane.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65574
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1613 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

elcaliente wrote: 07/12/2022 11:49
_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2022 01:41

Z
V
I
Z
Jesam li ja pogrijesio u bilo kojoj navedenoj stavci?
Slobodno me argumentovano ubjedi da nije tako.

Kao sto sam naveao omladina odlazi a BiH nema cime privuci masovniju emigraciju. Sto se tice nase dijaspore 3 ili 4 generacija koje imaju jos kao neku minmalnu vezu sa BiH.
Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
Sve si fulio.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1614 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2022 13:05
elcaliente wrote: 07/12/2022 11:49

Jesam li ja pogrijesio u bilo kojoj navedenoj stavci?
Slobodno me argumentovano ubjedi da nije tako.

Kao sto sam naveao omladina odlazi a BiH nema cime privuci masovniju emigraciju. Sto se tice nase dijaspore 3 ili 4 generacija koje imaju jos kao neku minmalnu vezu sa BiH.
Npr, zasto bi jedno dijete iz Bad Tölza se odselilo i nastavilo zivot u Olovu ili Konjicu?
Sve si fulio.
Imal argumenata i cinjenicnog stanja na terenu?
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1615 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 07/12/2022 11:57
Ozimician wrote: 07/12/2022 11:52

Ne znam za Bad Tölz i Olovo, ali evo ima Wolfsburg i Bos. Krupa, moze ta kombinacija ? :lol:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/svi-zel ... /210911098

Tako da zapravo njih trebas pitati za razlog, ne nas koji idemo u suprotnom smijeru.
Članak je iz 2021. tako da vjerovatno nije htio biti vakcinisan što je po meni legitiman razlog.

Treba ga pitati ima li još živaca:

"Neobično je čekati svugdje po nekoliko sati, naprimjer u banci da čekate, ovdje je normalno, ali u Njemačkoj nije i na to se prilagođavamo. Satima čekam, iz dana u dan, od vize, plaćanja računa, odlaska u policiju da nešto riješite, dok u Njemačkoj u policiju idete samo ako ste kriminalac. Još uvijek pokušavamo sve riješiti, nije lako, ali imamo vremena i živaca. Ne želimo ići u Njemačku pa se vraćati ovdje, želimo ostati ovdje", dodaje naš sagovornik."

Još je Njemačka zemlja poznata po birokratiji :D
Kod nas čekaš nekoliko sati da dođeš na red, a tamo čekaš tri sedmice na jebeni termin, i ako ga fuliš iz bilo kog razloga, opet čekaš tri sedmice, nema teorije da uletiš i ako ti je vrlo hitno.

Been there, done that. Jebo te zemlja gdje ne možeš frizeru da se ušetaš, kao da je atomska fizika, a ne šišanje.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1616 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

Nije sve (samo) u novcu. Svi mi imamo u društvu ljude i sa malo i sa relativno puno novca. Ovi u mom društvu koji imaju novca imaju problem ponude. Od mjesta za izlazak, koncertne, kino, pozorišne, muzejske, kulturne i zabavne ponude, lošeg, malog, izbora obuće i odjeće, hrane (dodaci i začini najviše), opreme i materijala za razne hobije, aktivnosti u slobodno vrijeme.

Znam da se mogu stvari uvoziti, ali ne može sve, teško je kupiti cipele da ih ne probaš, ako nešto kupiš i ne odgovara, povrat je noćna mora ako ne i nemoguć, vrijeme dostave kupljenog u BiH je predugo, cijene transporta previsoke.

Loš gradski i unutar BiH međugradski javni prevoz, nema putničkog željezničkog prevoza, loša infrastruktura, zastarjelost tehnologija u raznim oblastima itd.

Predugo i komplikovano pokretanje poslova, naši ljudi ne žele pokrenuti obrt jer se ne isplati po sadašnjim zakonima, kamoli stranci, itd.

Zašto bi neki mladi čovjek došao ovdje? Čak i da mu primanja tamo gdje je sada nisu dobra, ovdje bi uz to imao još i sve navedene prepreke.
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1617 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 07/12/2022 13:37
_BataZiv_0809 wrote: 07/12/2022 13:05

Sve si fulio.
Imal argumenata i cinjenicnog stanja na terenu?
Ima argumenata. Ti si iskompleksiran i ne želiš sam sebi priznati da ti pljuvanje po BiH nije ništa donijelo, osim nadrkanosti i nezadovoljstva. Godinama dolaziš na ovaj forum s raznim nadimcima i drviš istu priču.

Super je da ti se sviđa Danska ili Njemačka, zavisno šta tvoje drugo ja izabere da živi u tom trenutku, ali ima ljudi kojima je mnogo ljepše u Olovu ili Konjicu nego u nekoj švapskoj selendri. Dijete koje je rođeno u švapskom selu i ne zna za bolje, tako da ti je pitanje nerelevantno, nebitno, glupo...
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1618 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Didier wrote: 07/12/2022 13:51 Kod nas čekaš nekoliko sati da dođeš na red, a tamo čekaš tri sedmice na jebeni termin, i ako ga fuliš iz bilo kog razloga, opet čekaš tri sedmice, nema teorije da uletiš i ako ti je vrlo hitno.

Been there, done that. Jebo te zemlja gdje ne možeš frizeru da se ušetaš, kao da je atomska fizika, a ne šišanje.
To je dio koji mi se lično prilično sviđa za razliku od našeg južnjačkog haosa. "Kein stress" je moto života i lično vrijeme se poštuje što mi je također ok.

No kako vidimo ima i Švaba kojima to ne odgovara tako da savršena zemlja izgleda ne postoji.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1619 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

sabanss wrote: 07/12/2022 14:23
Didier wrote: 07/12/2022 13:51 Kod nas čekaš nekoliko sati da dođeš na red, a tamo čekaš tri sedmice na jebeni termin, i ako ga fuliš iz bilo kog razloga, opet čekaš tri sedmice, nema teorije da uletiš i ako ti je vrlo hitno.

Been there, done that. Jebo te zemlja gdje ne možeš frizeru da se ušetaš, kao da je atomska fizika, a ne šišanje.
To je dio koji mi se lično prilično sviđa za razliku od našeg južnjačkog haosa. "Kein stress" je moto života i lično vrijeme se poštuje što mi je također ok.

No kako vidimo ima i Švaba kojima to ne odgovara tako da savršena zemlja izgleda ne postoji.
I kod nas se već odavno ne može tek tako "ušetati" kod frizera. Možda kod muškog frizera još može, ali žene jok. Tu smo postali Evropa :lol:
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1620 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Moze kod nas odmah ako ti je sluzbenik zemljak/rodjak a i onda ti je pozeljno da poneses kave, cokolade...

Jedan ne ide negdje bez kesa, kaze prolazis ko puter😊, cekanje je za levate.
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#1621 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

Ecci wrote: 07/12/2022 14:32 Moze kod nas odmah ako ti je sluzbenik zemljak/rodjak a i onda ti je pozeljno da poneses kave, cokolade...

Jedan ne ide negdje bez kesa, kaze prolazis ko puter😊, cekanje je za levate.
Kakav službenik :shock:

Frizer je u pitanju :lol:
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1622 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Hakiz wrote: 07/12/2022 14:25
I kod nas se već odavno ne može tek tako "ušetati" kod frizera. Možda kod muškog frizera još može, ali žene jok. Tu smo postali Evropa :lol:
Ne može ni kod muškog. Pogotovo kako su brade zavladale :lol:
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#1623 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 07/12/2022 13:59
elcaliente wrote: 07/12/2022 13:37

Imal argumenata i cinjenicnog stanja na terenu?
Ima argumenata. Ti si iskompleksiran i ne želiš sam sebi priznati da ti pljuvanje po BiH nije ništa donijelo, osim nadrkanosti i nezadovoljstva. Godinama dolaziš na ovaj forum s raznim nadimcima i drviš istu priču.

Super je da ti se sviđa Danska ili Njemačka, zavisno šta tvoje drugo ja izabere da živi u tom trenutku, ali ima ljudi kojima je mnogo ljepše u Olovu ili Konjicu nego u nekoj švapskoj selendri. Dijete koje je rođeno u švapskom selu i ne zna za bolje, tako da ti je pitanje nerelevantno, nebitno, glupo...
Ti si brate mene sa nekim zamjenio.
Ja sam u Njemacakoj a ne du Danskoj. U Njemackoj sam preko 30 godina. Dosao sam kao dijete.

Nisi ti razumio uopste moje pitanje izgleda.
De jos jedno procitaj.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1624 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sabanss wrote: 07/12/2022 14:23
Didier wrote: 07/12/2022 13:51 Kod nas čekaš nekoliko sati da dođeš na red, a tamo čekaš tri sedmice na jebeni termin, i ako ga fuliš iz bilo kog razloga, opet čekaš tri sedmice, nema teorije da uletiš i ako ti je vrlo hitno.

Been there, done that. Jebo te zemlja gdje ne možeš frizeru da se ušetaš, kao da je atomska fizika, a ne šišanje.
To je dio koji mi se lično prilično sviđa za razliku od našeg južnjačkog haosa. "Kein stress" je moto života i lično vrijeme se poštuje što mi je također ok.

No kako vidimo ima i Švaba kojima to ne odgovara tako da savršena zemlja izgleda ne postoji.
Po meni treba naci balans, kao sto frustrira kod nas cekanje satima, frustrira i dogovaranje termina sedmicama unaprijed.

Npr. situacija: nazoves neku sluzbu - javi ti se sekretarica i kaze: molim, kontaktirajte nas na Email, na telefonske pozive ne odgovaramo.

Ti posaljes E-mail, oni ti automatski posalju da su primili E-Mail i da cekas na odgovor.

OK, cekas par dana, nekad i par sedmica i dobijes termin nekad za mjesec. Ti napises da ti taj termin ne odgovara i da zelis drugi, opet cekas danima da ti daju drugi termin. Itd.

Eh sad problem se moze desiti da je tebi to nesto jako bitno, od cega ti zavisi posao / boravak, ali bukvalno nemas nacina da to ubrzas. Meni je to "veci stres" cekati tako danima neizvjesno bez odgovora, nego cekati par sati u guzvi i znati da ces dobiti odgovor i zavrsiti taj dan sto si naumio.

Ali eto, kako rekoh, najbolje neki balans naci.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#1625 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ne sikiraj se i mail koji si poslao ima važnost dokumenta :D

Koliko god se činio stresan kontakt sa finanzamtom ili kvr-om ne znam za slučaj da je neko ostao zakinut.
Post Reply