Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#5401 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tango556 »

Dope_Man wrote: 23/03/2023 13:30
Tango556 wrote: 23/03/2023 13:03

A druze penzija je sa 67 godina, teske su to godine za seliti se :)
Samo jezik je bitan, sve ostalo je lagano zivotarenje, isto gdje god da si.
A jezik vec znam. Ako bude sve kako treba naravno, nekretninu koju planiram kroz X godina kupiti ovdje tad prodam i kupim tamo, i uzivam.
Ma Spanija je najbolja drzava u europi za zivot , zimi bude 15ak stepeni nekada i vise ,ljepota bas. Ja bih isto uradio samo ranije , penzija je predaleko a i tesko se covjek na promjene navikava sto je stariji.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#5402 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Tango556 wrote: 23/03/2023 14:33
Dope_Man wrote: 23/03/2023 13:30

Samo jezik je bitan, sve ostalo je lagano zivotarenje, isto gdje god da si.
A jezik vec znam. Ako bude sve kako treba naravno, nekretninu koju planiram kroz X godina kupiti ovdje tad prodam i kupim tamo, i uzivam.
Ma Spanija je najbolja drzava u europi za zivot , zimi bude 15ak stepeni nekada i vise ,ljepota bas. Ja bih isto uradio samo ranije , penzija je predaleko a i tesko se covjek na promjene navikava sto je stariji.
Pa znas sta, nije nuzno da cu cekati do penzije. Tek sam u ranim tridesetim, Austrija mi zasad pase jer je blize za posjetit raju i porodicu nazad u BiH, pa i raju koja je vani jer su koncentrisani tu negdje. Al vec sa 50tak (za nekih 20tak godina) bih mogao tamo sto se mene tice. Sve je to ipak neki dugorocni plan, ko zna sta ce se desiti i za 5 godina, a kamoli 20-30.
User avatar
Truba
Posts: 81203
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5403 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

paša očito nisi proučavao ŠGR 1936-1939

Average annual temperatures range between lower than 2.5°C, and higher than 18°C.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#5404 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 23/03/2023 13:03
elcaliente wrote: 23/03/2023 11:36

Haha, to spada u top 3 najvecih lazi izgovorenih od imigranata.
Kao ma ja kada bude penzija ovo ono a niti vjeruje u to kada kaze sa 30 godina a totalno zaboravi na to kada napuni 67 godina i od u penziju.
Onda idu klasicni izgovori: djeca mi ovdje, unucad mi ovdje, drustvo mi je ovdje, doktori su mi ovdje, dole dosadno, nema grijanja,prvljav zrak, dole je ruzno zimi itd. Nema sta se nisam naslusao cime se sve opravdava ostanak u Njemackoj i u penziji.
A zasto mislis da lazem?
Moj plan jeste dole. Kako je situacija krenula, ovdje se od penzije nece moci zivjeti, nema sanse.
Nisam msilio konkretno na tebe.
Znam genreacije dijasporaca koje su tako pricale iz citave bivse Juge. Pa krenusvi od godista moga oca oni koji su krajem 60-tih dosli ovamo.
Sve ista prica bila subotom navecer na sijelu, ali kako su se priblizavale godine za penziju sve se manje ta tema povlacila.
Od njih deset jedan se vratio da umre, neki umrli ovdje a ostali zivie iz gore naborjanih razloga i dalje ovdje.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5405 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 23/03/2023 14:38
skafiskafsnjak wrote: 23/03/2023 13:03
A zasto mislis da lazem?
Moj plan jeste dole. Kako je situacija krenula, ovdje se od penzije nece moci zivjeti, nema sanse.
Nisam msilio konkretno na tebe.
Znam genreacije dijasporaca koje su tako pricale iz citave bivse Juge. Pa krenusvi od godista moga oca oni koji su krajem 60-tih dosli ovamo.
Sve ista prica bila subotom navecer na sijelu, ali kako su se priblizavale godine za penziju sve se manje ta tema povlacila.
Od njih deset jedan se vratio da umre, neki umrli ovdje a ostali zivie iz gore naborjanih razloga i dalje ovdje.
Pa ja kazem kako jeste. Stvarno sam planirao u penziji se vratiti jer ce ovdje biti nemoguc zivot. A logicno je da djeca vuku da se ostane ...
Ja nikada ovdje prijatelje necu kao dole imati. Znaci, ovdje me koze vuci dijete i uredjeniji sistem. A do tad bih trebao nekako imati i pasos, pa bih u neku ruku na dvije stolice mogao.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#5406 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 23/03/2023 14:41
elcaliente wrote: 23/03/2023 14:38

Nisam msilio konkretno na tebe.
Znam genreacije dijasporaca koje su tako pricale iz citave bivse Juge. Pa krenusvi od godista moga oca oni koji su krajem 60-tih dosli ovamo.
Sve ista prica bila subotom navecer na sijelu, ali kako su se priblizavale godine za penziju sve se manje ta tema povlacila.
Od njih deset jedan se vratio da umre, neki umrli ovdje a ostali zivie iz gore naborjanih razloga i dalje ovdje.
Pa ja kazem kako jeste. Stvarno sam planirao u penziji se vratiti jer ce ovdje biti nemoguc zivot. A logicno je da djeca vuku da se ostane ...
Ja nikada ovdje prijatelje necu kao dole imati. Znaci, ovdje me koze vuci dijete i uredjeniji sistem. A do tad bih trebao nekako imati i pasos, pa bih u neku ruku na dvije stolice mogao.
Na dvije stolice ne mozes Skafe dok si mlad a kamo li kada budes imao 67 godina, pa te boli ovo ili ono. Pa secer, pa pritisak a dole nema doktora.
A djeca ovdje govore Babo ostani ovdje sa sa nama, imas doktore i sve. A zena kaze ja necu dole ni mrtva.

A polako mlad si, tek si dosao naci ces ti raju i ovdje. Onda ce polako one dole zaboraviti. Za 30-40 godina ce biti sve drugacije, ovo ce biti tvoj dom a BiH zemlja predaka iz koje si pobjegao jer je bilo lose.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5407 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 23/03/2023 15:18
skafiskafsnjak wrote: 23/03/2023 14:41

Pa ja kazem kako jeste. Stvarno sam planirao u penziji se vratiti jer ce ovdje biti nemoguc zivot. A logicno je da djeca vuku da se ostane ...
Ja nikada ovdje prijatelje necu kao dole imati. Znaci, ovdje me koze vuci dijete i uredjeniji sistem. A do tad bih trebao nekako imati i pasos, pa bih u neku ruku na dvije stolice mogao.
Na dvije stolice ne mozes Skafe dok si mlad a kamo li kada budes imao 67 godina, pa te boli ovo ili ono. Pa secer, pa pritisak a dole nema doktora.
A djeca ovdje govore Babo ostani ovdje sa sa nama, imas doktore i sve. A zena kaze ja necu dole ni mrtva.

A polako mlad si, tek si dosao naci ces ti raju i ovdje. Onda ce polako one dole zaboraviti. Za 30-40 godina ce biti sve drugacije, ovo ce biti tvoj dom a BiH zemlja predaka iz koje si pobjegao jer je bilo lose.
Pa ima i doktora dole kada imas da platis :D

Mah ne znamo sta ce biti za godinu, a ne za 30. Mozda i ne docekam penziju .... ali sad za sad zelim dole.
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#5408 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Maja The Bee »

elcaliente wrote: 23/03/2023 15:18 dole nema doktora
:-) :-) :-)
User avatar
sehohari
Posts: 7976
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#5409 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Maja The Bee wrote: 23/03/2023 19:58
elcaliente wrote: 23/03/2023 15:18 dole nema doktora
:-) :-) :-)
Ako imaš novac, u Bosni ćeš imati bolje doktore nego u zapadnoj evropi.

U Berlinu ne možeš tek tako otići u privatnu ordinaciju direktora Charite bolnice, ili zakazati pregled kod nekoga u rangu Asima Kurjaka.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#5410 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Kakav je egzodus medicinara iz BiH ne bi me cudilo da ostane jedan doktor na 10 hiljada ljudi.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#5411 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 23/03/2023 17:31
elcaliente wrote: 23/03/2023 15:18
Na dvije stolice ne mozes Skafe dok si mlad a kamo li kada budes imao 67 godina, pa te boli ovo ili ono. Pa secer, pa pritisak a dole nema doktora.
A djeca ovdje govore Babo ostani ovdje sa sa nama, imas doktore i sve. A zena kaze ja necu dole ni mrtva.

A polako mlad si, tek si dosao naci ces ti raju i ovdje. Onda ce polako one dole zaboraviti. Za 30-40 godina ce biti sve drugacije, ovo ce biti tvoj dom a BiH zemlja predaka iz koje si pobjegao jer je bilo lose.
Pa ima i doktora dole kada imas da platis :D

Mah ne znamo sta ce biti za godinu, a ne za 30. Mozda i ne docekam penziju .... ali sad za sad zelim dole.
Ma nemas niti te mase doktora kao u Njemackoj niti te uredje niti ljece po modernim protokolima.
I onda ljudi vole ici svome doktoru kod kojeg su ve 20 godina.
Ma sve vidio, sve imam primjere oko sebe.
Sada ti kazem od ove starije garde sto su dosli 60-tih, 70-tih od deset ljudi jedan se vrati.

Al fino je eto imati neki kao plan i sanjati pa sta bude, bude.

Mada sa 67 godina je covjeku je praktcno svejedno, zna da ako bude imao srece poziviti ce jos deset godina i to je to. Izaberes gdje ce te ukopati i lagano se pripremas za vjecni pocinak.
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#5412 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by melac »

anelsol wrote: 19/03/2023 23:49
Ozimician wrote: 19/03/2023 19:49

Jedan odgovor - jeftina struja 70% razloga, jeftina radna snaga 20% razloga i blizina EU 10% razloga...

Mada i dalje veliki industrijski igrači ulažu najviše u Kinu, USA, Meksiko..
Pa na vijestima je primjetan porast interesovanja za BiH sa zapada, kako u pogledu novih investicija tako i u pogledu povećanja narudžbi od domaćih formi za kupce u EU. Mislim da blizina EU ima veći značaj od ovoga sto si naveo. Dobro ih je opekao prekid/usporenje lanca snadbjevanja za vrijeme pandemije i nakon pandemije. Sad jos ove trzavice na relaciji USA-Kina. Ko zna na šta to može izaći.
Ali nekako to dolazi kasno, voz je bio 2000-tih, i to ranih, kada je na Balkanu jos bilo kvalificirane radne snage, zaostale iz Juge, a posla bilo jako malo, odnosno propadale su i posljednje firme koje su prezivile rat. Tada je bio momenat da se iskoristi taj potencijal, a sada je ni trecina toga potencijala preostala, a uostalom i danas je dosta vise zaposlenih koji su koliko toliko zadovoljni uvjetima koje imaju.
Kad se sjetim, tamo negdje 2002/2003 ja radio na dnevnici 14 sati dnevno, pon-ned, a dnevnica bila 10 KM. Mjesecno tri stoje covjek zaradi ko od sale.
User avatar
Truba
Posts: 81203
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5413 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Ja sam tad imao 810 na ruke
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#5414 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

sehohari wrote: 23/03/2023 20:03 Ako imaš novac
Cijela tema se vrti oko toga
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#5415 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Maja The Bee »

Blixen wrote: 28/03/2023 21:52
sehohari wrote: 23/03/2023 20:03 Ako imaš novac
Cijela tema se vrti oko toga
Neće da priznaju ljudi da su otišli zbog para :D
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#5416 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by paladinka »

Najvise penzionera ostane u zemlji gdje su radili , po mom misljenju jedini razlog je zdravstveno... mnogi idu tamo..vamo.. par mjeseci ... ali 90 posto se nikad ne odjave definitivno.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#5417 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Maja The Bee wrote: 29/03/2023 10:03
Blixen wrote: 28/03/2023 21:52

Cijela tema se vrti oko toga
Neće da priznaju ljudi da su otišli zbog para :D
Ja priznam da je to bio najveci razlog da odem .... ali ne i da ostanem
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#5418 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bitangeIprinceze »

skafiskafsnjak wrote: 29/03/2023 21:50
Maja The Bee wrote: 29/03/2023 10:03

Neće da priznaju ljudi da su otišli zbog para :D
Ja priznam da je to bio najveci razlog da odem .... ali ne i da ostanem
Naravno da sad ne bi ni ostao kad si vec obezbjedio nešto sredstava za život u BiH. Biraš kriterije za ostatak života koji nisu više ekonomske i socijalne prirode nego emotivne veze za drustvo i porodicu u BiH.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#5419 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

sehohari wrote: 23/03/2023 20:03
Maja The Bee wrote: 23/03/2023 19:58

:-) :-) :-)
Ako imaš novac, u Bosni ćeš imati bolje doktore nego u zapadnoj evropi.

U Berlinu ne možeš tek tako otići u privatnu ordinaciju direktora Charite bolnice, ili zakazati pregled kod nekoga u rangu Asima Kurjaka.
Nećeš. Bosna ima možda dva ili tri dobra ortopeda i kardiohirurga (neurohirurga možda niti jednog). Osim toga ti ljudi često nisu u BiH jer operiraju vani i nisu tu po par sedmica - nije velika utjeha kada moraš na hitnu operaciju srca, mozga, kičme ili lakta. Naravno osim nedostatka doktora imamo i problem resursa koji tim doktorima nisu dostupni (KCUS).

Nemojte pričati o stvarima koje vam stvarno nisu zatrebali. Ja znam kome su trebale i ti ljudi više nisu među nama ili su invalidi. Njima ništa ne znači što je Dizdarević morao u Dubai, što su Seki uzeli diplomu ili što Gavrankapetanović nema salu za ozbiljnije operacije. Da Bog da vam niko od njih nikada ne zatrebao.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#5420 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Maja The Bee wrote: 29/03/2023 10:03
Blixen wrote: 28/03/2023 21:52
Cijela tema se vrti oko toga
Neće da priznaju ljudi da su otišli zbog para :D
inace je sveobuhvatna situacija u BiH vrhunska, samo su eto plate male :D
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5421 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

sabanss wrote: 30/03/2023 00:21
sehohari wrote: 23/03/2023 20:03

Ako imaš novac, u Bosni ćeš imati bolje doktore nego u zapadnoj evropi.

U Berlinu ne možeš tek tako otići u privatnu ordinaciju direktora Charite bolnice, ili zakazati pregled kod nekoga u rangu Asima Kurjaka.
Nećeš. Bosna ima možda dva ili tri dobra ortopeda i kardiohirurga (neurohirurga možda niti jednog). Osim toga ti ljudi često nisu u BiH jer operiraju vani i nisu tu po par sedmica - nije velika utjeha kada moraš na hitnu operaciju srca, mozga, kičme ili lakta. Naravno osim nedostatka doktora imamo i problem resursa koji tim doktorima nisu dostupni (KCUS).

Nemojte pričati o stvarima koje vam stvarno nisu zatrebali. Ja znam kome su trebale i ti ljudi više nisu među nama ili su invalidi. Njima ništa ne znači što je Dizdarević morao u Dubai, što su Seki uzeli diplomu ili što Gavrankapetanović nema salu za ozbiljnije operacije. Da Bog da vam niko od njih nikada ne zatrebao.
Nije tačno. U Doboj Jugu pacijenti besplatno operišu mrenu na oku, skoro na serijskoj traci. I sve koje znam su prezadovoljni. U Americi se to debelo plaća. KCUS Sarajevo isto ugrađuje stentove i pacijentima iz drugih kantona koji imaju zdravstveno osiguranje besplatno. U Americi je to ako ti osiguranje odobri. Prema tome, medicina u BiH je napredovala značajno, iako to nekome izgleda nestvarno. Probajte se liječiti u Americi pa ćete vidjeti kako je.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#5422 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

nikeze wrote: 30/03/2023 14:03 Probajte se liječiti u Americi pa ćete vidjeti kako je.
Amerika je van svih okvira

Unutar EU se primjenjuje Universal health care koji negdje zovu universal health coverage
uzeti cu za primjer Austriju
Healthcare in Austria is universal for residents of Austria as well as those from other EU countries. Austria has a two-tier payment system in which individuals receive basic publicly funded care; they also have the option to purchase supplementary private health insurance.
To privatno (ili dodatno kako ga neki nazivaju) osiguranje uopste nije skupo
Do 50 eura maximalno
U sustini svako ko se obrati bolnici ce dobiti pomoc (pod uslovom da je ima uredan boravak unutar drzave)

najbolji pokazatelj koliko su evropljani zadovoljni svojim zdravstvom je
Euro Health Consumer Index koji izlazi godisnje na https://healthpowerhouse.com/
evo kako to trenutno izgleda

Image
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#5423 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

nikeze wrote: 30/03/2023 14:03 Nije tačno. U Doboj Jugu pacijenti besplatno operišu mrenu na oku, skoro na serijskoj traci. I sve koje znam su prezadovoljni. U Americi se to debelo plaća. KCUS Sarajevo isto ugrađuje stentove i pacijentima iz drugih kantona koji imaju zdravstveno osiguranje besplatno. U Americi je to ako ti osiguranje odobri. Prema tome, medicina u BiH je napredovala značajno, iako to nekome izgleda nestvarno. Probajte se liječiti u Americi pa ćete vidjeti kako je.
Čuo sam da je operacija krajnika isto postala rutinska u BiH. Također razmatra se i ulaganje kako bi se ovladalo operacijom slijepog crijeva. Brate, nismo Afrika, nemoj me zajebavati, čuj operacija mrene.

Ja govorim o slučaju da ti imaš infarkt, aneurizmu ili ti je lakat ili koljeno puklo u tri dijela. Garantujem ti da u BiH nema više od tri-četiri doktora koji ti mogu dati neku nadu u ovim slučajevima.

btw Amerika ima drugi pristup ali garantujem ti da onaj ko ima dobro osiguranje će dobiti uslugu kakvu BiH neće imati za 100 godina.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5424 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

sabanss wrote: 30/03/2023 14:49
nikeze wrote: 30/03/2023 14:03 Nije tačno. U Doboj Jugu pacijenti besplatno operišu mrenu na oku, skoro na serijskoj traci. I sve koje znam su prezadovoljni. U Americi se to debelo plaća. KCUS Sarajevo isto ugrađuje stentove i pacijentima iz drugih kantona koji imaju zdravstveno osiguranje besplatno. U Americi je to ako ti osiguranje odobri. Prema tome, medicina u BiH je napredovala značajno, iako to nekome izgleda nestvarno. Probajte se liječiti u Americi pa ćete vidjeti kako je.
Čuo sam da je operacija krajnika isto postala rutinska u BiH. Također razmatra se i ulaganje kako bi se ovladalo operacijom slijepog crijeva. Brate, nismo Afrika, nemoj me zajebavati, čuj operacija mrene.

Ja govorim o slučaju da ti imaš infarkt, aneurizmu ili ti je lakat ili koljeno puklo u tri dijela. Garantujem ti da u BiH nema više od tri-četiri doktora koji ti mogu dati neku nadu u ovim slučajevima.

btw Amerika ima drugi pristup ali garantujem ti da onaj ko ima dobro osiguranje će dobiti uslugu kakvu BiH neće imati za 100 godina.
Znam čovjeka koji je imao infarkt i transportovan na KCUS Sarajevo, ugrađeno mu nekoliko stentova i sve u redu, bez plaćanja.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#5425 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

nikeze wrote: 30/03/2023 14:55 Znam čovjeka koji je imao infarkt i transportovan na KCUS Sarajevo, ugrađeno mu nekoliko stentova i sve u redu, bez plaćanja.
Oj... samo da se ne otvaram po ovom pitanju. Nabijem ih sve gore

Drago mi je da je neko preživio
Post Reply