Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4301 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 02/02/2023 10:02
anelsol wrote: 02/02/2023 10:00 Pitanje za nase forumase koji zive vani a vezano za jedan kulturološko-medicinski pojam. Jeste li prestali vjerovati u propuh/promaju?
Ima toga u cijelom svijetu - samo sto ovamo to nije uzrok za sve nevolje u zivotu.
Ovdje je za sve uzrok - Stres.
To je jedna od velikih misterija.
Svabe hodaju zimi ujutro mokre kose, djevojke samo malo prosuse kosu i zimi lagano u Ubahn.
Imam osjecaj da su cvrsci od nas.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#4302 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Stvar lokalnih navika/obicaja. Meni jako cudno bilo kad sam vidio neku reportazu o skandinavcima koji kad krenu u kafic bebu ostave vani, na zimi, dok lagano unutra ispijaju kaficu.

Al kad skontam i ja najbolje spavam kad je soba hladna, a ja se samo fini pokrijem, puno bolje nego sa upaljenim grijanjem na neku ugodnu temperaturu.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4303 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Didier wrote: 02/02/2023 09:37 A po čemu iz mojih postova izbija nacizam, ako kažem nešto što je puka statistika?

Možemo se složiti da naši uspiju u inostranstvu koliko su mogli i u BiH, ali u BiH ne žele da rade nebenjob ili da prate dodatne edukacije, dok tamo to moraju.
Malo si rasno nastrojen... Talijani, Irci, Nijemci, Englezi, Meksikanci, Kinezi, Portorikanci, razni Afrikanci i ini su današnji SAD. Tako da ne znam zašto imaš nešto protiv njih, ružno zvuči. Rasistički... Također vidim da i u Njemačkoj, Belgiji, EU ti smetaju stranci.

SAD je uspješna zemlja baš zbog slobode i imigracije. Europa je kasno shvatila da se mora otvoriti. Vas par zagovarate zatvaranje u svoje granice iako je to kao koncept ostalo u WW2 i komunizmu hladnog rata. SSSR, DDR su zemlje koje su davno propale. Između ostalog i zbog ograničavanja slobode kretanja.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4304 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

elcaliente wrote: 02/02/2023 10:43
Ozimician wrote: 02/02/2023 10:02

Ima toga u cijelom svijetu - samo sto ovamo to nije uzrok za sve nevolje u zivotu.
Ovdje je za sve uzrok - Stres.
To je jedna od velikih misterija.
Svabe hodaju zimi ujutro mokre kose, djevojke samo malo prosuse kosu i zimi lagano u Ubahn.
Imam osjecaj da su cvrsci od nas.
Ma nisu. Samo nikad nisu shvatili da propuh ubija, pa ih i ne ubija.

Kako objasniti da planinar koji je prošao npr. Bjelašnicom i Treskavicom pri vjetru od 70-80 km/h kad uđe u planinarski dom panično zatvara vrata radi propuha? Predrasude.
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#4305 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by anelsol »

elcaliente wrote: 02/02/2023 10:43
Ozimician wrote: 02/02/2023 10:02

Ima toga u cijelom svijetu - samo sto ovamo to nije uzrok za sve nevolje u zivotu.
Ovdje je za sve uzrok - Stres.
To je jedna od velikih misterija.
Svabe hodaju zimi ujutro mokre kose, djevojke samo malo prosuse kosu i zimi lagano u Ubahn.
Imam osjecaj da su cvrsci od nas.
Ja bi odmah dobio upalu mozga :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4306 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

sabanss wrote: 02/02/2023 10:53
Didier wrote: 02/02/2023 09:37 A po čemu iz mojih postova izbija nacizam, ako kažem nešto što je puka statistika?

Možemo se složiti da naši uspiju u inostranstvu koliko su mogli i u BiH, ali u BiH ne žele da rade nebenjob ili da prate dodatne edukacije, dok tamo to moraju.
Malo si rasno nastrojen... Talijani, Irci, Nijemci, Englezi, Meksikanci, Kinezi, Portorikanci, razni Afrikanci i ini su današnji SAD. Tako da ne znam zašto imaš nešto protiv njih, ružno zvuči. Rasistički... Također vidim da i u Njemačkoj, Belgiji, EU ti smetaju stranci.

SAD je uspješna zemlja baš zbog slobode i imigracije. Europa je kasno shvatila da se mora otvoriti. Vas par zagovarate zatvaranje u svoje granice iako je to kao koncept ostalo u WW2 i komunizmu hladnog rata. SSSR, DDR su zemlje koje su davno propale. Između ostalog i zbog ograničavanja slobode kretanja.
Nemam ja ništa protiv migracija ali neki red i pravila bi trebala da postoje.
Ako trebaš 50 kubika drveta ne ideš u park i sječeš 30 od 100 stabala jer ćeš da opustošiš i uništiš park.
Već odeš u šumu gdje je 20 000 stabala, osječeš 30 stabala, šteta koju napraviš će bit minorna, neprimjetljiva.
Isto tako sa migracijama.
Treba vam zidara,vozača, njegovatelja i šta već? Azija 4 milijarde ljudi , Afrika milijardu, države imaju po 50/100/200 miliona stanovnika, 2 čak više od milijardu.
Uzmite sebi svake godine par stotina hiljada radnika, te države to ni osjetit neće.
Umjesto toga uhvatili su se istočne Europe i državica koje imaju manje od 10 miliona stanovnika i za koje odlazak 500 hiljada do milion ljudi znači kolaps.
Pazi koji apsurd sad imamo, zapadna Europa rješava svoje probleme tako što uzima stanovništvo istočnoj Europi stvarajući njoj iste probleme pa istočna Europa mora da uvozi radnike iz Azije.
Zar se to nije moglo zaobići tako što bi zapadna Europa radnike u Aziji i Africi tražila?
Tih ljudi je puno više,veća su i sirotinja od nas tako da bi im i veći sevap bio 😀
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10419
Joined: 10/03/2022 22:16

#4307 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

PaulTracy wrote: 02/02/2023 11:09
sabanss wrote: 02/02/2023 10:53

Malo si rasno nastrojen... Talijani, Irci, Nijemci, Englezi, Meksikanci, Kinezi, Portorikanci, razni Afrikanci i ini su današnji SAD. Tako da ne znam zašto imaš nešto protiv njih, ružno zvuči. Rasistički... Također vidim da i u Njemačkoj, Belgiji, EU ti smetaju stranci.

SAD je uspješna zemlja baš zbog slobode i imigracije. Europa je kasno shvatila da se mora otvoriti. Vas par zagovarate zatvaranje u svoje granice iako je to kao koncept ostalo u WW2 i komunizmu hladnog rata. SSSR, DDR su zemlje koje su davno propale. Između ostalog i zbog ograničavanja slobode kretanja.
Nemam ja ništa protiv migracija ali neki red i pravila bi trebala da postoje.
Ako trebaš 50 kubika drveta ne ideš u park i sječeš 30 od 100 stabala jer ćeš da opustošiš i uništiš park.
Već odeš u šumu gdje je 20 000 stabala, osječeš 30 stabala, šteta koju napraviš će bit minorna, neprimjetljiva.
Isto tako sa migracijama.
Treba vam zidara,vozača, njegovatelja i šta već? Azija 4 milijarde ljudi , Afrika milijardu, države imaju po 50/100/200 miliona stanovnika, 2 čak više od milijardu.
Uzmite sebi svake godine par stotina hiljada radnika, te države to ni osjetit neće.
Umjesto toga uhvatili su se istočne Europe i državica koje imaju manje od 10 miliona stanovnika i za koje odlazak 500 hiljada do milion ljudi znači kolaps.
Pazi koji apsurd sad imamo, zapadna Europa rješava svoje probleme tako što uzima stanovništvo istočnoj Europi stvarajući njoj iste probleme pa istočna Europa mora da uvozi radnike iz Azije.
Zar se to nije moglo zaobići tako što bi zapadna Europa radnike u Aziji i Africi tražila?
Tih ljudi je puno više,veća su i sirotinja od nas tako da bi im i veći sevap bio 😀
E jebiga, pa mnogo lakše je emancipovati Balkance nego Indijce. Indijci su bagra samo takva. Neće ni Švabo svašta. A rasizam da ne spominjem.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4308 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

EFD22 wrote: 02/02/2023 11:15
PaulTracy wrote: 02/02/2023 11:09

Nemam ja ništa protiv migracija ali neki red i pravila bi trebala da postoje.
Ako trebaš 50 kubika drveta ne ideš u park i sječeš 30 od 100 stabala jer ćeš da opustošiš i uništiš park.
Već odeš u šumu gdje je 20 000 stabala, osječeš 30 stabala, šteta koju napraviš će bit minorna, neprimjetljiva.
Isto tako sa migracijama.
Treba vam zidara,vozača, njegovatelja i šta već? Azija 4 milijarde ljudi , Afrika milijardu, države imaju po 50/100/200 miliona stanovnika, 2 čak više od milijardu.
Uzmite sebi svake godine par stotina hiljada radnika, te države to ni osjetit neće.
Umjesto toga uhvatili su se istočne Europe i državica koje imaju manje od 10 miliona stanovnika i za koje odlazak 500 hiljada do milion ljudi znači kolaps.
Pazi koji apsurd sad imamo, zapadna Europa rješava svoje probleme tako što uzima stanovništvo istočnoj Europi stvarajući njoj iste probleme pa istočna Europa mora da uvozi radnike iz Azije.
Zar se to nije moglo zaobići tako što bi zapadna Europa radnike u Aziji i Africi tražila?
Tih ljudi je puno više,veća su i sirotinja od nas tako da bi im i veći sevap bio 😀
E jebiga, pa mnogo lakše je emancipovati Balkance nego Indijce. Indijci su bagra samo takva. Neće ni Švabo svašta. A rasizam da ne spominjem.
Iz tog razloga i zaslužuju ono što im se dešava.
Hoće "Fachkraft". Prijatelji moji,Fachkraft košta, neko je morao da plati to obrazovanje a vi bi kajmak da poberete.
Evo vam ovi "divljaci" sa istoka pa pravite Fachkraft od njih, ne uzimajte tuđe gotovo.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4309 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 02/02/2023 11:09
sabanss wrote: 02/02/2023 10:53

Malo si rasno nastrojen... Talijani, Irci, Nijemci, Englezi, Meksikanci, Kinezi, Portorikanci, razni Afrikanci i ini su današnji SAD. Tako da ne znam zašto imaš nešto protiv njih, ružno zvuči. Rasistički... Također vidim da i u Njemačkoj, Belgiji, EU ti smetaju stranci.

SAD je uspješna zemlja baš zbog slobode i imigracije. Europa je kasno shvatila da se mora otvoriti. Vas par zagovarate zatvaranje u svoje granice iako je to kao koncept ostalo u WW2 i komunizmu hladnog rata. SSSR, DDR su zemlje koje su davno propale. Između ostalog i zbog ograničavanja slobode kretanja.
Nemam ja ništa protiv migracija ali neki red i pravila bi trebala da postoje.
Ako trebaš 50 kubika drveta ne ideš u park i sječeš 30 od 100 stabala jer ćeš da opustošiš i uništiš park.
Već odeš u šumu gdje je 20 000 stabala, osječeš 30 stabala, šteta koju napraviš će bit minorna, neprimjetljiva.
Isto tako sa migracijama.
Treba vam zidara,vozača, njegovatelja i šta već? Azija 4 milijarde ljudi , Afrika milijardu, države imaju po 50/100/200 miliona stanovnika, 2 čak više od milijardu.
Uzmite sebi svake godine par stotina hiljada radnika, te države to ni osjetit neće.
Umjesto toga uhvatili su se istočne Europe i državica koje imaju manje od 10 miliona stanovnika i za koje odlazak 500 hiljada do milion ljudi znači kolaps.
Pazi koji apsurd sad imamo, zapadna Europa rješava svoje probleme tako što uzima stanovništvo istočnoj Europi stvarajući njoj iste probleme pa istočna Europa mora da uvozi radnike iz Azije.
Zar se to nije moglo zaobići tako što bi zapadna Europa radnike u Aziji i Africi tražila?
Tih ljudi je puno više,veća su i sirotinja od nas tako da bi im i veći sevap bio 😀
Zasto geldas to tako jednosmijerno.
Pa oni rijesavaju vise nase probeleme nego svoje.
Bez njih bi vecina nasih ljudi zivjeli na rubu siromastva.
Vec 50 godina Njemci nama daju hljeb u ruke jer smo mi nesposnobni da sami zasadimo zito.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#4310 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 02/02/2023 11:29
EFD22 wrote: 02/02/2023 11:15

E jebiga, pa mnogo lakše je emancipovati Balkance nego Indijce. Indijci su bagra samo takva. Neće ni Švabo svašta. A rasizam da ne spominjem.
Iz tog razloga i zaslužuju ono što im se dešava.
Hoće "Fachkraft". Prijatelji moji,Fachkraft košta, neko je morao da plati to obrazovanje a vi bi kajmak da poberete.
Evo vam ovi "divljaci" sa istoka pa pravite Fachkraft od njih, ne uzimajte tuđe gotovo.
A Bosna bas puca od Fachkrafta, sve Fachkraft do Fachkrafta.
Kako samo ljepo asfaltiramo ulice po Bosni vidi se da su je Fachkraftovi radili. Svaka cast na znjanju i inovacijama u nasoj industriji i gradjevini. To sve puca od znanja i Fachkrafta.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#4311 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Pa po njemu oni dolaze i vozovima odvuku ljude, a mi se jadni opiremo i borimo da ostanemo tu gdje jesmo. :lol:

BiH, ako hoce da opstane sa nekakvim brojem stanovnika, mora poceti da mijenja zakone i dopusti ljudima da dolaze. Kao sto je i sam rekao ima gore bijede od BiH, daleko gore. Ne moze da dodje u EU.. e, mozes pred vrata, evo u BiH otvorena vrata, treba majstora. I eto ga, popunjavanje.
Last edited by Dope_Man on 02/02/2023 11:36, edited 1 time in total.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4312 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 02/02/2023 10:53
Didier wrote: 02/02/2023 09:37 A po čemu iz mojih postova izbija nacizam, ako kažem nešto što je puka statistika?

Možemo se složiti da naši uspiju u inostranstvu koliko su mogli i u BiH, ali u BiH ne žele da rade nebenjob ili da prate dodatne edukacije, dok tamo to moraju.
Malo si rasno nastrojen... Talijani, Irci, Nijemci, Englezi, Meksikanci, Kinezi, Portorikanci, razni Afrikanci i ini su današnji SAD. Tako da ne znam zašto imaš nešto protiv njih, ružno zvuči. Rasistički... Također vidim da i u Njemačkoj, Belgiji, EU ti smetaju stranci.

SAD je uspješna zemlja baš zbog slobode i imigracije. Europa je kasno shvatila da se mora otvoriti. Vas par zagovarate zatvaranje u svoje granice iako je to kao koncept ostalo u WW2 i komunizmu hladnog rata. SSSR, DDR su zemlje koje su davno propale. Između ostalog i zbog ograničavanja slobode kretanja.
To što govoriš nisu rase, osim možda u američkim mozgovima koji ne znaju razliku između rase i nacionalnosti. Došli smo do faze gdje ne smiješ spomenuti riječ "crnac", odmah si rasista, kao onaj jadni sudija Rumun zbog kojeg su prekinuli utakmicu Lige prvaka.

Ne vidim fakat odakle si skontao da mi smetaju stranci u Belgiji i Njemačkoj, rekao sam samo da naši ljudi vrlo brzo prihvate taj nacistički njemački narativ, nisam to jednom vidio.

I opet, nemam pojma gdje si shvatio da ja zagovaram granice. Ja ih proklinjem. Ali isti ti Amerikanci koji zagovaraju imigraciju nigdje ne putuju, nego nemaju ni pasoše.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4313 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Što će reći da nismo puno različiti od Nijemaca ili bilo kojih nacista, rasista i sličnih samo nam se nije pružila prilika. Btw većina ovih koje sam spomenuo jesu druge rase osim bijele ili su mješavina mada se slažem da se rasizam često pogrešno koristi.

Ti si jedan od onih koji potenciraju da je EU puna neprilagođenih migrana a koliko vidim i SAD. Ja stvarno ne vidim ništa loše da mi se djeca druže sa Irancima ili Portorikancima dokle god to ne prelazi granice. Ti ljudi imaju problem sa siromaštvom i neobrazovanšću, zato i takav stav prema njima.

Moje skromno mišljenje da će svijet preći u neku fazu gdje htjeli-ne htjeli nacije od 5, 10 ili 85 miliona neće postojati. Indija, Kina, neki zapadni blok i eventualno slavenski, afrički i južnoamerički blok ali bez država. Jednostavno zakon velikih brojeva. Nema zemlje koja može sa Kinom ili Indijom pojedinačno. Tako da... i Njemačka će propasti ali ne mislim da ću ja biti živ da to vidim. Mi smo već propali ali kome ne smeta moći će fino proživiti narednih 10-20 godina ovdje ako se "snađe".
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4314 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 02/02/2023 12:03 Što će reći da nismo puno različiti od Nijemaca ili bilo kojih nacista, rasista i sličnih samo nam se nije pružila prilika. Btw većina ovih koje sam spomenuo jesu druge rase osim bijele ili su mješavina mada se slažem da se rasizam često pogrešno koristi.
To se slažemo, ali ne znači da smo svi takvi. Većina naše dijaspore su teški nacionalisti, i generalno ne vole nikog živog. Evo prvi Zviz koji je i na ovoj temi, uvijek se izda mržnjom prema imigrantima.
Ti si jedan od onih koji potenciraju da je EU puna neprilagođenih migrana a koliko vidim i SAD. Ja stvarno ne vidim ništa loše da mi se djeca druže sa Irancima ili Portorikancima dokle god to ne prelazi granice. Ti ljudi imaju problem sa siromaštvom i neobrazovanšću, zato i takav stav prema njima.
Nisi baš dobro shvatio. Nemam ni ja ništa protiv da mi se djeca druže s bilo kim, ali sam ja govorio o nečem drugom, a to je da do onih 5% ne možeš doći jer oni imaju svoje dobro utabane živote i ne miješaju se s migrantima, taman bili i doktori nauka. To ti je isto kao što se ja nisam htio družiti sa studentima koji nisu iz Sarajeva, a oni su se svi držali zajedno, zavisno od grada iz kojeg dolaze. Na mene su gledali s mržnjom jer su bili ljubomorni što živim u Ferhadiji, što imam auto, što mi je fakultet pet minuta pješke, zaboravljajući da su i oni imali sve to u svom gradu, osim fakulteta. Dao sam im šansu na drugoj godini da popijemo koju kafu, ali sam odmah skontao da je to 99% došlo da se lakta, i nije mi palo na pamet da više s papcima imam posla. Danas imam jednu drugaricu iz S. Mosta s kojom sam dobar, i to evo već 20 godina, i ona je jedina koja nije papanka. Otprilike tako i gledaju na nas kada dođemo u Berlin, Amsterdam, Brisel, Beč... Okej smo mi možda njima, ali nema tu miješanja.
Moje skromno mišljenje da će svijet preći u neku fazu gdje htjeli-ne htjeli nacije od 5, 10 ili 85 miliona neće postojati. Indija, Kina, neki zapadni blok i eventualno slavenski, afrički i južnoamerički blok ali bez država. Jednostavno zakon velikih brojeva. Nema zemlje koja može sa Kinom ili Indijom pojedinačno. Tako da... i Njemačka će propasti ali ne mislim da ću ja biti živ da to vidim. Mi smo već propali ali kome ne smeta moći će fino proživiti narednih 10-20 godina ovdje ako se "snađe".
To možda i bude tako, ali neće za naših života. Države generalno postaju sve manje nezavisne, a sve više globalizovana interesna skupina, i to je vjerovatno bolje nego što nije. Ali ne vidim kako je to vezano za ovu temu :)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#4315 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Dosli papci u rajvosa, s'a ce oni ba :-) :run:
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4316 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Dope_Man wrote: 02/02/2023 14:40 Dosli papci u rajvosa, s'a ce oni ba :-) :run:
Jesi li se pronašao :D :D :D ...
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#4317 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Onaj osjećaj kad živiš i radiš u zemlji gdje ama baš nikoga ne zanima odakle si ni kako se zoveš (osim ako sam ne kažeš pa se onako usput malo na pauzi zanimaju) nego radiš do mile volje sa likovima iz raznoraznih zemalja, i sva su ti vrata otključana potpuno isto kao i onom koji živi tu 211 godina. I onda tako fino ušuškan u sigurnosti i blagostanju vidiš kako to sve odlično može da funkcioniše i da svi budu zadovoljni i to u zemlji sa preko 300 miliona duša, i lagano uz Starbucks kafu zavaljen u fotelju čitaš kako se pojedini genijalci iz BiH prosipaju kritikama i analizama svjetskih sila u stilu joj sranja u Ruandi i grohotom se smiješ. E taj osjećaj
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4318 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Didier wrote: 02/02/2023 14:37 To možda i bude tako, ali neće za naših života. Države generalno postaju sve manje nezavisne, a sve više globalizovana interesna skupina, i to je vjerovatno bolje nego što nije. Ali ne vidim kako je to vezano za ovu temu :)
Mi smo kao država po mom mišljenju u prvom redu država koje će "odumrijeti" jer su premale. Tako da isplati se seliti ako neko planira živjeti 40-50 godina. :D To je poveznica sa temom.

Onaj ko ostane može se nadati da će EU postati jedna država i da će nas nekako primiti tamo. Onda bi ovaj prostor dobio kapital, kakvu-takvu vojnu sigurnost i nadu koja bi obrnula proces odlaska. Mada kad vidim Hrvatsku, nekako nisam siguran u taj scenarij.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4319 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ruga ne odgovori ti nikada na pitanje kako si otisao u SAD.
Izvukli te na lutriji ili koja je bila sema?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#4320 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Didier wrote: 02/02/2023 14:42
Dope_Man wrote: 02/02/2023 14:40 Dosli papci u rajvosa, s'a ce oni ba :-) :run:
Jesi li se pronašao :D :D :D ...
U tvojoj konstalaciji stvari gdje je svako dalje od Ferhadije papak, a onda ustasa, pa nacista i sta vec ide.. radije bi da me nazoves kako hoces, samo da nisam s takvima kao ti u grupi.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4321 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Dope_Man wrote: 02/02/2023 14:47
Didier wrote: 02/02/2023 14:42

Jesi li se pronašao :D :D :D ...
U tvojoj konstalaciji stvari gdje je svako dalje od Ferhadije papak, a onda ustasa, pa nacista i sta vec ide.. radije bi da me nazoves kako hoces, samo da nisam s takvima kao ti u grupi.
Dakle, pronašao si se :D :D :D

Poselami mi Gornji Vakuf.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4322 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Rugafet wrote: 02/02/2023 14:43 Onaj osjećaj kad živiš i radiš u zemlji gdje ama baš nikoga ne zanima odakle si ni kako se zoveš (osim ako sam ne kažeš pa se onako usput malo na pauzi zanimaju) nego radiš do mile volje sa likovima iz raznoraznih zemalja, i sva su ti vrata otključana potpuno isto kao i onom koji živi tu 211 godina. I onda tako fino ušuškan u sigurnosti i blagostanju vidiš kako to sve odlično može da funkcioniše i da svi budu zadovoljni i to u zemlji sa preko 300 miliona duša, i lagano uz Starbucks kafu zavaljen u fotelju čitaš kako se pojedini genijalci iz BiH prosipaju kritikama i analizama svjetskih sila u stilu joj sranja u Ruandi i grohotom se smiješ. E taj osjećaj
I radiš, i radiš, i samo radiš... i prve dvije godine dobiješ heftu odmora :D

Zadovoljni su oni moj kurac, nego ne znaju za bolje, a ima malo sjevernije 28 puta bolje.

Been there, seen that. No, thanks.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4323 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sabanss wrote: 02/02/2023 14:45
Didier wrote: 02/02/2023 14:37 To možda i bude tako, ali neće za naših života. Države generalno postaju sve manje nezavisne, a sve više globalizovana interesna skupina, i to je vjerovatno bolje nego što nije. Ali ne vidim kako je to vezano za ovu temu :)
Mi smo kao država po mom mišljenju u prvom redu država koje će "odumrijeti" jer su premale. Tako da isplati se seliti ako neko planira živjeti 40-50 godina. :D To je poveznica sa temom.

Onaj ko ostane može se nadati da će EU postati jedna država i da će nas nekako primiti tamo. Onda bi ovaj prostor dobio kapital, kakvu-takvu vojnu sigurnost i nadu koja bi obrnula proces odlaska. Mada kad vidim Hrvatsku, nekako nisam siguran u taj scenarij.
Ja ne vidim da mora biti loše i ako ne uđemo u Evropsku uniju. Možemo jednog dana biti porezni raj, iako to već jesmo za mnoge koji su to shvatili. Rijetko gdje postoji porez na zaradu od 10%, relativno sigurna klima za investitore, prilično sigurno mjesto za život, ugodni vremenski uslovi, itd. Još ako se pogodi neki izvoz, to je onda puna šaka brade.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4324 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Rugafet wrote: 02/02/2023 14:43 Onaj osjećaj kad živiš i radiš u zemlji gdje ama baš nikoga ne zanima odakle si ni kako se zoveš (osim ako sam ne kažeš pa se onako usput malo na pauzi zanimaju) nego radiš do mile volje sa likovima iz raznoraznih zemalja, i sva su ti vrata otključana potpuno isto kao i onom koji živi tu 211 godina. I onda tako fino ušuškan u sigurnosti i blagostanju vidiš kako to sve odlično može da funkcioniše i da svi budu zadovoljni i to u zemlji sa preko 300 miliona duša, i lagano uz Starbucks kafu zavaljen u fotelju čitaš kako se pojedini genijalci iz BiH prosipaju kritikama i analizama svjetskih sila u stilu joj sranja u Ruandi i grohotom se smiješ. E taj osjećaj
ja bih se rokno da radim u firmi gdje ne znam sve o kolegama i oni o meni
nismo mahaluše ali normalno je znati sve o liku s kojim sjediš 12 godina ili tako
slično je i sa likovima koji rade 1 godinu

ništa ja ne pitam svi sve kažu

s druge strane otvorim te vaše portale dobijem proljev od rase oružja kardašijana i svjetskog prvenstva u motoguziju
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4325 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

konoplja wrote: 02/02/2023 14:46 Ruga ne odgovori ti nikada na pitanje kako si otisao u SAD.
Izvukli te na lutriji ili koja je bila sema?
Odgovorio bi da ga nije sramota.
Post Reply