Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4201 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 31/01/2023 22:05
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 21:34

Ma mnogi mi zamjeraju ... kazu ne mozes imati ljiljane na avataru , a ne pricati sve najbolje o BiH .... pa jbg sta cu
Tako je.Covjek treba biti kao voda.
Jos samo treba da se maknem sa klix foruma, da gledam samo svabske kanale i to je to.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4202 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 22:22
Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:11 Kada odeš u Njemačkoj nemaš utisak neke vele države. Gradovi izgledaju kao iz komunizma, jedino što ih izdvaja su moderna infrastrukture, saobraćaj i pokojim neboderim. Tako da nemaš taj vau efekt kao da odeš u New York ili Dubai jedini vau efekt je po pitanju eura, e tek tad vidiš vau efekt.
Brate, lupas gluposti bas ....
Isto kao moja jedna komsinica ... otisla kod sestre u posjetu, neko selo oko Kölna. Dosla nazad, kaze sta je ooonooo.... samo neke kuce, nema velikih zgraadaaa :lol:

Znaci tebi su velike zgrade znak da je neka drzava "vele" :run:
Vidiš da nisam jedini stekao takav utisak kao da je još u komunizmu a ne faking Njemačka jedna od najjačih zemalja svijeta. Država jeste uređena to je ogromna njihova prednost.
ucenik1234
Posts: 923
Joined: 06/11/2012 22:10

#4203 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 07:37
ucenik1234 wrote: 30/01/2023 23:16

Opet cu ponoviti: 2000 BAM je vece ovdje sa rijesenim stambenim, nego 2000 Eur netto u At, pod uslovom da je osoba koja odlazi sama bez partnera i placat ce kiriju a da to nije pripizdina.

14 plata i ovdje neke firme isplacuju, mjere se u promilima ali ih ima, sad stize i LIDL, sigurno ce dobre uslove davat.

Uostalom, ovdje se za 100k i dalje moze garsonjera kupit, vani neces nekreninu nikada imati.

S druge strane, sistem vani je daleko uredjeniji, ima svojih prednosti, ali pretjeruju malo obje strane u ovoj diskusiji. Slikaju se katalozi sa najjacim akcijama u ALDI i porede se s nasim regularnim cijenama, iako je istina da je vecina stvari 30-40% skuplja u supermarketima, o izlascima da ne pricam.
Niko ne negira da je odlazak sa rijesenog stambenog pitanja na kiriju negativan u smislu novca. Naravno da jeste. Tako je i kad ides iz Zenice u Sarajevo, a ne samo vani.

Samo, nije sve u novcu. Bjezis od ljudi, mentaliteta, sistema itd.

A sto se cijena tice nije tako, bar ne u mom iskustvu. Cijene su u najgorem slucaju iste (samo u eur) a u dosta stvari jesu jeftinije. Konkretno izlasci vani su malo skuplji, mada gledajuci cijene u Sarajevu prije par sedmica kad sam bio.. bome tu je to negjde skoro i izlazak (opet govorim iz ugla eur = KM). Gorivo je skoro 50% jeftinije.
I ponovicu da, ako odes sa plate 2000 KM na istu poziciju, imaces bar jos 10-20% vise u eur platu.

U totalu ti hoce ostati nesto manja cifra ako si otisao iz svoje kuce/stana na rentanje, al ako ides vec sa rentanja onda si u najgorem slucaju na istom, pa opet ako ti u BiH ostane 300 KM, a ovdje 300 EUR.. svasta se vise moze sa tih 300 EUR.
Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.

Cak si i ti nekad ranije tvedio dope_man da ti je okej u Bosni tada bilo i da ne bi selio, a pitanje je da li bi odselio da ti partnerica gore ne zivi, nisi ni ti solo otisao.

Malo ga siljite raja, vecina ode na pripremljenu bazu vec i to je ono sto prolazi "ispod radara"
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#4204 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

ucenik1234 wrote: 31/01/2023 22:42
Dope_Man wrote: 31/01/2023 07:37

Niko ne negira da je odlazak sa rijesenog stambenog pitanja na kiriju negativan u smislu novca. Naravno da jeste. Tako je i kad ides iz Zenice u Sarajevo, a ne samo vani.

Samo, nije sve u novcu. Bjezis od ljudi, mentaliteta, sistema itd.

A sto se cijena tice nije tako, bar ne u mom iskustvu. Cijene su u najgorem slucaju iste (samo u eur) a u dosta stvari jesu jeftinije. Konkretno izlasci vani su malo skuplji, mada gledajuci cijene u Sarajevu prije par sedmica kad sam bio.. bome tu je to negjde skoro i izlazak (opet govorim iz ugla eur = KM). Gorivo je skoro 50% jeftinije.
I ponovicu da, ako odes sa plate 2000 KM na istu poziciju, imaces bar jos 10-20% vise u eur platu.

U totalu ti hoce ostati nesto manja cifra ako si otisao iz svoje kuce/stana na rentanje, al ako ides vec sa rentanja onda si u najgorem slucaju na istom, pa opet ako ti u BiH ostane 300 KM, a ovdje 300 EUR.. svasta se vise moze sa tih 300 EUR.
Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.
1500 je minimalac za puno radno vrijeme u Austriji, a u BiH je to 50% vise od prosjecne plate, to samo ti govori da sigurno jeste vrijednije.

Za ostalo.. jebiga, to je subjektivno. Meni je osjecaj da ja klizim prema tome da budem osoba kakva ne zelim biti zbog drustva u kom zivim bio prilicno jak, i zato sam znao da bar dijete necu i ne smijem imati u takvom drustvu.

I da, otisao bih i da nije zena dosla ranije (to sto je bila tu je svakako pomoglo da meni bude daleko lakse preci nego npr. tebi da si prihvatio tu ponudu), a nakon odluke za brak, jer znam da kada bih vec dobio dijete u BiH to bi mi vjerovatno zakomplikovalo odlazak.
Last edited by Dope_Man on 31/01/2023 23:09, edited 2 times in total.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4205 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

Dm u Njemačkoj duplo jeftiniji nego u Bosni npr: samponi za kupanje 0.40 centi, šumeće tablete: 0,45 centi, dezodoranst stick ,0.5 centi, slatkiši jeftiniji troduplo: Milka eurokrem 350 grama 1,7 eura, merci čokolade 1-2 eura, ulje čini mi se da je cijena kao kod nas, kafa od 500 gr 3.5 eura.
Last edited by Marihuana007 on 31/01/2023 22:53, edited 1 time in total.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#4206 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

ucenik1234 wrote: 31/01/2023 22:42
Dope_Man wrote: 31/01/2023 07:37

Niko ne negira da je odlazak sa rijesenog stambenog pitanja na kiriju negativan u smislu novca. Naravno da jeste. Tako je i kad ides iz Zenice u Sarajevo, a ne samo vani.

Samo, nije sve u novcu. Bjezis od ljudi, mentaliteta, sistema itd.

A sto se cijena tice nije tako, bar ne u mom iskustvu. Cijene su u najgorem slucaju iste (samo u eur) a u dosta stvari jesu jeftinije. Konkretno izlasci vani su malo skuplji, mada gledajuci cijene u Sarajevu prije par sedmica kad sam bio.. bome tu je to negjde skoro i izlazak (opet govorim iz ugla eur = KM). Gorivo je skoro 50% jeftinije.
I ponovicu da, ako odes sa plate 2000 KM na istu poziciju, imaces bar jos 10-20% vise u eur platu.

U totalu ti hoce ostati nesto manja cifra ako si otisao iz svoje kuce/stana na rentanje, al ako ides vec sa rentanja onda si u najgorem slucaju na istom, pa opet ako ti u BiH ostane 300 KM, a ovdje 300 EUR.. svasta se vise moze sa tih 300 EUR.
Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.

Cak si i ti nekad ranije tvedio dope_man da ti je okej u Bosni tada bilo i da ne bi selio, a pitanje je da li bi odselio da ti partnerica gore ne zivi, nisi ni ti solo otisao.

Malo ga siljite raja, vecina ode na pripremljenu bazu vec i to je ono sto prolazi "ispod radara"
Zaboli te za sistem zato što još nisi bio u dodiru s istim. Kad ti zatreba bilo kakva zaštita od sistema (koju uredno plaćaš u vidu poreza, davanja i svega ostalog) bilo zdravstvena, bilo pravna, ili bilo koja druga, onda ću te pitati smeta li ti sistem ovakav nefunkcionalan i truo…

Ovo je najbolja zemlja jer je naša i jer se realnu uz malo truda može napraviti štošta. Blizu si Europi i svim svjetskim modernim tokovima, ništa ti nije zabranjeno u smislu uvoza i stranih dobara, i imaš rupa u zakonu, ko je snalažljiv top mu je. Sve je to tako, dok ti ne zatreba doktor, ne d’o bog. Onda ti se oči otvore jer vidiš u kakvom kurcu od države živiš.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4207 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:37
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 22:22

Brate, lupas gluposti bas ....
Isto kao moja jedna komsinica ... otisla kod sestre u posjetu, neko selo oko Kölna. Dosla nazad, kaze sta je ooonooo.... samo neke kuce, nema velikih zgraadaaa :lol:

Znaci tebi su velike zgrade znak da je neka drzava "vele" :run:
Vidiš da nisam jedini stekao takav utisak kao da je još u komunizmu a ne faking Njemačka jedna od najjačih zemalja svijeta. Država jeste uređena to je ogromna njihova prednost.
Komsinica je seljanka koja nije mozda do Sarajeva 2 puta otisla, a vece svjetske gradove na Tv vidjela. Pokusao sam dati primjer glupe i neupucene osobe, pa ako se ravnas sa takvom, onda okej.

Npr Frankfurt et ima tih nebodera .... pa ima duplo manje stanovnika od Minhena i nije toliko razvijen kao Minhen ...
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#4208 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Bio sam u Frankfurtu, i stvarno ima taj wow efekt. Bukvalno kao Manhattan izgleda.

Ali bih milion puta prije živio u Heidelbergu, Karlsruheu ili čak Stuttgartu, nego u Frankfurtu.

Isto tako i New York, lijepo je na filmu. Al’ bolje je živjeti u New Jerseyu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4209 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

ucenik1234 wrote: 31/01/2023 22:42
Dope_Man wrote: 31/01/2023 07:37

Niko ne negira da je odlazak sa rijesenog stambenog pitanja na kiriju negativan u smislu novca. Naravno da jeste. Tako je i kad ides iz Zenice u Sarajevo, a ne samo vani.

Samo, nije sve u novcu. Bjezis od ljudi, mentaliteta, sistema itd.

A sto se cijena tice nije tako, bar ne u mom iskustvu. Cijene su u najgorem slucaju iste (samo u eur) a u dosta stvari jesu jeftinije. Konkretno izlasci vani su malo skuplji, mada gledajuci cijene u Sarajevu prije par sedmica kad sam bio.. bome tu je to negjde skoro i izlazak (opet govorim iz ugla eur = KM). Gorivo je skoro 50% jeftinije.
I ponovicu da, ako odes sa plate 2000 KM na istu poziciju, imaces bar jos 10-20% vise u eur platu.

U totalu ti hoce ostati nesto manja cifra ako si otisao iz svoje kuce/stana na rentanje, al ako ides vec sa rentanja onda si u najgorem slucaju na istom, pa opet ako ti u BiH ostane 300 KM, a ovdje 300 EUR.. svasta se vise moze sa tih 300 EUR.
Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.

Cak si i ti nekad ranije tvedio dope_man da ti je okej u Bosni tada bilo i da ne bi selio, a pitanje je da li bi odselio da ti partnerica gore ne zivi, nisi ni ti solo otisao.

Malo ga siljite raja, vecina ode na pripremljenu bazu vec i to je ono sto prolazi "ispod radara"
Mislis da ga ne silji malo ta osoba iz Beca ?

Mozes valjat robu po piku? nesto nelegalno predatavljati kao prednost :roll: Tebi je negativna strana u drzavi kada je sve uredjeno i kada nema "valjanja" i slicno?

Da, 26 ti je... ne treba ti drzava, ne trebaju bolnice. Ev moj primjer, imao sam sa ocima problema, isao na 3-4 mjesta kod nas , kazu sve ok , iako sam navodio koji problem imam... nakon x godina, odem ovdje, ustanovi se sta je problem, operisem i zavrsim. Naravno, sve plati zdravstveno. Ali dobro, takve stvari nisu prednost, prednost je da mozes valjati robu po piku :roll:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4210 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:50 Dm u Njemačkoj duplo jeftiniji nego u Bosni npr: samponi za kupanje 0.40 centi, šumeće tablete: 0,45 centi, dezodoranst stick ,0.5 centi, slatkiši jeftiniji troduplo: Milka eurokrem 350 grama 1,7 eura, merci čokolade 1-2 eura, ulje čini mi se da je cijena kao kod nas, kafa od 500 gr 3.5 eura.
Odvadi malo :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4211 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

EFD22 wrote: 31/01/2023 23:14 Bio sam u Frankfurtu, i stvarno ima taj wow efekt. Bukvalno kao Manhattan izgleda.

Ali bih milion puta prije živio u Heidelbergu, Karlsruheu ili čak Stuttgartu, nego u Frankfurtu.

Isto tako i New York, lijepo je na filmu. Al’ bolje je živjeti u New Jerseyu.
Ma pusti, glupo razmisljanje do bola. Cuj gradovi kao u komunizmu. Ma nista, treba srusiti gradjevine stare stotine godina i praviti nebodere. Hebo historiju i znamenitosti.

Npr. U Minhenu u gradu nema velikih zgrada jer nisu htjeli da ista bude visocije od one Frauenkirche ..... jesam li upravu @elcaliente ? Ja uvijek mislio zbog ekologije i zraka :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31499
Joined: 16/04/2011 18:46

#4212 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 31/01/2023 23:18
Marihuana007 wrote: 31/01/2023 22:50 Dm u Njemačkoj duplo jeftiniji nego u Bosni npr: samponi za kupanje 0.40 centi, šumeće tablete: 0,45 centi, dezodoranst stick ,0.5 centi, slatkiši jeftiniji troduplo: Milka eurokrem 350 grama 1,7 eura, merci čokolade 1-2 eura, ulje čini mi se da je cijena kao kod nas, kafa od 500 gr 3.5 eura.
Odvadi malo :D
Ja ja i buter 2,5 eur ja ja , u BiH 10KM :lol:
Najjace mi je, uhvatili se butera ne pustaju
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#4213 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Ma nije 10, neki dan uzeh Dukatov 2x250g za 13.5 KM.

Znači jedan je 3.45€. Ne tako davno je bio toliko u KM, al’ jebiga, valjda Hrvati uvoze krave iz Ukrajine, uz to još zaražene Kuronom.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4214 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 23:22
Ozimician wrote: 31/01/2023 23:18

Odvadi malo :D
Ja ja i buter 2,5 eur ja ja , u BiH 10KM :lol:
Najjace mi je, uhvatili se butera ne pustaju
Prošle godine kupio gaming laptop u mediamarketuu Cologne za 600 eura kod nas na olx taj isti laptop kosta 2500 km. Ko je lud ovdje?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4215 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

ucenik1234 wrote: 31/01/2023 22:42 Pa cijene i jesu iste samo u EUR, sto znaci duplo skuplje nego u BiH, jos kad kiriju uracunas na vrlo blizu iste cifre ostatka plate dodjemo.

Poznajem osobu koja se vratila iz Beca (gdje je rodjena i odrasla, doselila u Sarajevo zbog momka sa 27g), cak i ona tvrdi da je 1500KM u Sarajevu vece nego 1500Eur u Beču (osim ako kod Turcina ne kupujes kafu, cigare i sl.)

Nije nista crno bijelo jbg. I ta prica za sistem, znas koliko mene zaboli sa 26g za nacionalizam ili bilo sta, gledam svoj mikrosvijet i dok me zdravlje sluzi i dok mi drzava ne treba top mi. S druge strane ovdje uvijek mozes valjat robu na piku i vrtit u sivoj zoni biznis sto je vani teško.

Cak si i ti nekad ranije tvedio dope_man da ti je okej u Bosni tada bilo i da ne bi selio, a pitanje je da li bi odselio da ti partnerica gore ne zivi, nisi ni ti solo otisao.

Malo ga siljite raja, vecina ode na pripremljenu bazu vec i to je ono sto prolazi "ispod radara"
To je tačno - totalno je drugačije ako odeš negdje gdje imaš rodbinu, prijatelje od ranije, brak, etc. - koji su spremni da ti pomognu da se snađeš, da te upute u život.

1500€ u Beču je bukvalno rub siromaštva. Ja sam kolač u centru Beča platio 16€ jednom :-D

Narvno, većina naših živi u 15+ Bezirku i u grad praktično i ne ide. Beč je napravio zanimljive "hood-ove" - tako da praktično u jednom Hoodu imaš sve, ne moraš ga ni napuštati nikad ako ne želiš.

Otprilike od moje raje u Beču - svi hvale kvalitetan društveni život i dobru povezanost sa Sarajevom. Što se tiče zarade, niko od njih se nije nešto proslavio - dosta zarade pojede taj "dobar društveni život".

Problem je što čak i visokoobrazovani u Austriji teško mogu da prebace netto prag od 2500€ - a pristojni stanovi 1000€.

A šta ako ti još kažem da u Njemačkoj i Austriji za skidanje torrenta možeš dobiti par hiljada € kazne (ne da mi se tražiti koliko tačno sad) :D
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4216 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

Za torrentiranje u Njemačkoj dovoljni su samo vpn (plaćeni) i gradski besplatni internet.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4217 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 23:27
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 23:22

Ja ja i buter 2,5 eur ja ja , u BiH 10KM :lol:
Najjace mi je, uhvatili se butera ne pustaju
Prošle godine kupio gaming laptop u mediamarketuu Cologne za 600 eura kod nas na olx taj isti laptop kosta 2500 km. Ko je lud ovdje?
Naravno brate - ja sam i prije dolaska u Njemačku - ganjao tehničku robu iz cijelog svijeta "da mi neko ponese" iz Njemačke, Švicarske, USA, Kanade ...
I dan danas tako ganjam.

Evo da ti još nešto kažem - u Turskoj je npr. tehnička roba i automobili još skuplji nego u BiH - jel to znači da im je sve skuplje? Ne znači.

Cijene kozmetike, premium slatkiša, tehnike i maslaca - je u Njemačkoj komparabilna sa BH cijenama ili možda blago niža (ko prati akcije, dobro može proći). Cijene svega ostalog su uglavnom više. I ovo govorim za Njemačku, kad sam ušao u Austriji u Salzburgu u Spar - kad nisam infarkt dobio od cijena. xD ugrubo još 20-30% skuplje nego u Njemačkoj.
Last edited by Ozimician on 31/01/2023 23:41, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4218 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 23:33 Za torrentiranje u Njemačkoj dovoljni su samo vpn (plaćeni) i gradski besplatni internet.
Gdje ima gradski besplatni internet?
(prvi uslov je da živiš u gradu xD)

Za VPN svi znamo ... (ko je iole informatički pismen)
Last edited by Ozimician on 31/01/2023 23:38, edited 1 time in total.
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4219 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ma ko će se zajebavati s gradskim internetom, pogotovo ako obrćeš terabajte preko torrenata, kao ja. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4220 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 23:38 Ma ko će se zajebavati s gradskim internetom, pogotovo ako obrćeš terabajte preko torrenata, kao ja. :D
Plaćeni internet u Njemačkoj je katastrofa živa - to čak i ove izbjeglice iz Ukrajine komentarišu, a da ne govorim za neke javne hot-spotove, meni još nijedan nije radio da valja....
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4221 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 23:39
n+1 wrote: 31/01/2023 23:38 Ma ko će se zajebavati s gradskim internetom, pogotovo ako obrćeš terabajte preko torrenata, kao ja. :D
Plaćeni internet u Njemačkoj je katastrofa živa - to čak i ove izbjeglice iz Ukrajine komentarišu, a da ne govorim za neke javne hot-spotove, meni još nijedan nije radio da valja....
Ukrajina ima (ili je imala) jednu od najbržih internet infrastruktura na svijetu, s obzirom da su bili vodeći proizvođači optike. Imao sam gore kolegu, veli da za 5 ojra dobiješ 'vako 200/200. :D Tako da je razumljivo što je izbjeglicama njemački net loš. :lol:
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4222 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

n+1 wrote: 31/01/2023 23:38 Ma ko će se zajebavati s gradskim internetom, pogotovo ako obrćeš terabajte preko torrenata, kao ja. :D
Ma ne preporučujem te zajebancije pogotovo u Njemačkoj ali sam dugo čekao neki film i nisam mogao odoljeti a da ne torrentiram (moj porok) uspjelo mi je, ali mi je prolazilo kroz glavu šta sa me otkriju i bezveze platim 1500 eura WarnerBrosu. Tako da kada sam se vratio u Bosni nadoknadio sam propušteno.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4223 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 23:43
Ozimician wrote: 31/01/2023 23:39

Plaćeni internet u Njemačkoj je katastrofa živa - to čak i ove izbjeglice iz Ukrajine komentarišu, a da ne govorim za neke javne hot-spotove, meni još nijedan nije radio da valja....
Ukrajina ima (ili je imala) jednu od najbržih internet infrastruktura na svijetu, s obzirom da su bili vodeći proizvođači optike. Imao sam gore kolegu, veli da za 5 ojra dobiješ 'vako 200/200. :D Tako da je razumljivo što je izbjeglicama njemački net loš. :lol:
Dobiješ i u Njemačkoj za ca. 60€ -  100/10 kablovske, u mom gradu su tek prošle godine počeli kopati optiku. Ja sam tu još u centru grada u zgradi i mogu izvući 60-90 downloada fino. Imam kolege s posla koji žive izvan grada (ne tako daleko, praktično predgrađa - 5 km dalje) - mogu izvući max 10 Mbit-a xD.
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4224 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Marihuana007 wrote: 31/01/2023 23:45
n+1 wrote: 31/01/2023 23:38 Ma ko će se zajebavati s gradskim internetom, pogotovo ako obrćeš terabajte preko torrenata, kao ja. :D
Ma ne preporučujem te zajebancije pogotovo u Njemačkoj ali sam dugo čekao neki film i nisam mogao odoljeti a da ne torrentiram (moj porok) uspjelo mi je, ali mi je prolazilo kroz glavu šta sa me otkriju i bezveze platim 1500 eura WarnerBrosu. Tako da kada sam se vratio u Bosni nadoknadio sam propušteno.
Ja bih u Haagu završio.
User avatar
n+1
Posts: 6920
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4225 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 23:45
n+1 wrote: 31/01/2023 23:43

Ukrajina ima (ili je imala) jednu od najbržih internet infrastruktura na svijetu, s obzirom da su bili vodeći proizvođači optike. Imao sam gore kolegu, veli da za 5 ojra dobiješ 'vako 200/200. :D Tako da je razumljivo što je izbjeglicama njemački net loš. :lol:
Dobiješ i u Njemačkoj za ca. 60€ -  100/10 kablovske, u mom gradu su tek prošle godine počeli kopati optiku. Ja sam tu još u centru grada u zgradi i mogu izvući 60-90 downloada fino. Imam kolege s posla koji žive izvan grada (ne tako daleko, praktično predgrađa - 5 km dalje) - mogu izvući max 10 Mbit-a xD.
Odron fakat. Ali čitao sam baš nedavno članak o tome kako bi Nijemci morali investirati u internet infrastrukturu, jer postaje usko grlo.
Post Reply