Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#4076 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Snake Eyes »

n+1 wrote: 30/01/2023 19:23 Nakon što se ubjeđivao s drugim forumašima na 163 stranice teme, čovjek se s neutralne pozicije obraća učesnicima te iste teme. :lol:
Dosegao je zen.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4077 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

n+1 wrote: 30/01/2023 19:23 Nakon što se ubjeđivao s drugim forumašima na 163 stranice teme, čovjek se s neutralne pozicije obraća učesnicima te iste teme. :lol:
Ja sam iz svog iskustva govorio. Meni je mnooogo bolje vamo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4078 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Rugafet wrote: 30/01/2023 19:04 Slike povratnika sa američkih i njemačkih aerodroma par trenutaka nakon čitanja Spit fireovih postova.

Image
Image
hd image player
:lol: :lol: :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4079 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

skafiskafsnjak wrote: 30/01/2023 20:34
n+1 wrote: 30/01/2023 19:23 Nakon što se ubjeđivao s drugim forumašima na 163 stranice teme, čovjek se s neutralne pozicije obraća učesnicima te iste teme. :lol:
Ja sam iz svog iskustva govorio. Meni je mnooogo bolje vamo.
Svi govore iz svog iskustva.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4080 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

n+1 wrote: 30/01/2023 20:34
skafiskafsnjak wrote: 30/01/2023 20:34

Ja sam iz svog iskustva govorio. Meni je mnooogo bolje vamo.
Svi govore iz svog iskustva.
Pa naravno. Ali ne treba druge ubijedjivati u nesto .... ja kazem meni je bolje, to i to mi je smetalo dole, neko se javi i tvrdi da nije tako itd itd
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4081 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ali kako sam rekao, pretjerujemo mnogi u nekim stvarima.
Marihuana007
Posts: 292
Joined: 03/03/2022 20:22

#4082 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Marihuana007 »

Najlaksi period odlaska iz BiH bio poslije rata, haman si mogao birati između USA, Austrije, Švedske i Njemačke. Slatke muke :) No danas je puno papirologije i čekanja dok prije nije bio tako jer smo imali izgovor kao ratne izbjeglice. Danas kao ekonomske izbjeglice malo teže ali ne i nemoguće. Sretno nama svima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65927
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4083 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 30/01/2023 19:23 Nakon što se ubjeđivao s drugim forumašima na 163 stranice teme, čovjek se s neutralne pozicije obraća učesnicima te iste teme. :lol:
:lol: :lol:

Ne moze to tako :lol:
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4084 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Mislim da sam prije 10tak godina pročitao da je Taiwan bio prva država koja je imala više aktivnih mobitela nego stanovnika.
Mi ćemo uskoro moći da se pohvalimo da smo toliko bogati da imamo više stambenih jedinica nego stanovnika 😀
Jest da će bit bezvrijedne ali i kad te neko pita koliko si žena imao nabrojiš i one ružne , broj je broj 🙂

Danke Deutschland 🇩🇪
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#4085 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 30/01/2023 14:58
Ozimician wrote: 30/01/2023 14:18 Sto sam primjetio takodjer kod nase dijaspore:

Kad je radio u BiH - onda se u platu ne racuna ni topli obrok ni prevoz ni koverta kod privatnika ni regres - racunaju samo Netto osnovnicu.

Kad radi u Njemackoj - onda govori platu u Brutto, ako kazes da ti obracuna Netto - onda ti je obracunava za Steuerklasse 3 (koja je najpovoljnija i vrijedi samo ako supruznik ne radi ili ima znatno manja primanja od tebe - inace se ne isplati), racuna i Kindergeld pa cak i mini-job (dakle dodatni posao koji radi)...
Svako treci post ovo ponavljas, al ovo definitivno spada samo u domen tvog iskustva i ljudi oko tebe. Meni niko u BiH nije govorio cifru bez TO vec finalnu, a kad sam ispitivao trziste medju austrijancima odgovori su uvijek bili u fazonu "mozes imati oko x bruto sto ti dodje oko y neto, i racunaj da ces imati 14 plata". A i to pocinjanje samo jer je ovdje svaki oglas naravno u bruto iznosu.

To preuvelicavanje i smanjivanje samo vidim na ovoj temi u svrhu lose formulisanih argumenata. U stvarnosti ljudi, gdje god bili, prvenstveno govore o cifri koju imaju na raspolaganju.
Opet cu ponoviti: 2000 BAM je vece ovdje sa rijesenim stambenim, nego 2000 Eur netto u At, pod uslovom da je osoba koja odlazi sama bez partnera i placat ce kiriju a da to nije pripizdina.

14 plata i ovdje neke firme isplacuju, mjere se u promilima ali ih ima, sad stize i LIDL, sigurno ce dobre uslove davat.

Uostalom, ovdje se za 100k i dalje moze garsonjera kupit, vani neces nekreninu nikada imati.

S druge strane, sistem vani je daleko uredjeniji, ima svojih prednosti, ali pretjeruju malo obje strane u ovoj diskusiji. Slikaju se katalozi sa najjacim akcijama u ALDI i porede se s nasim regularnim cijenama, iako je istina da je vecina stvari 30-40% skuplja u supermarketima, o izlascima da ne pricam.
aston_martin
Posts: 440
Joined: 26/09/2020 18:41

#4086 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by aston_martin »

ucenik1234 wrote: 30/01/2023 23:16S druge strane, sistem vani je daleko uredjeniji, ima svojih prednosti
ovdje u glavnom gradu godinama nije bilo vode. glavni grad jedan od najazagadjenijih na svijetu. mislim o cemu mi pricamo.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4087 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

ucenik1234 wrote: 30/01/2023 23:16
Dope_Man wrote: 30/01/2023 14:58

Svako treci post ovo ponavljas, al ovo definitivno spada samo u domen tvog iskustva i ljudi oko tebe. Meni niko u BiH nije govorio cifru bez TO vec finalnu, a kad sam ispitivao trziste medju austrijancima odgovori su uvijek bili u fazonu "mozes imati oko x bruto sto ti dodje oko y neto, i racunaj da ces imati 14 plata". A i to pocinjanje samo jer je ovdje svaki oglas naravno u bruto iznosu.

To preuvelicavanje i smanjivanje samo vidim na ovoj temi u svrhu lose formulisanih argumenata. U stvarnosti ljudi, gdje god bili, prvenstveno govore o cifri koju imaju na raspolaganju.
Opet cu ponoviti: 2000 BAM je vece ovdje sa rijesenim stambenim, nego 2000 Eur netto u At, pod uslovom da je osoba koja odlazi sama bez partnera i placat ce kiriju a da to nije pripizdina.

14 plata i ovdje neke firme isplacuju, mjere se u promilima ali ih ima, sad stize i LIDL, sigurno ce dobre uslove davat.

Uostalom, ovdje se za 100k i dalje moze garsonjera kupit, vani neces nekreninu nikada imati.

S druge strane, sistem vani je daleko uredjeniji, ima svojih prednosti, ali pretjeruju malo obje strane u ovoj diskusiji. Slikaju se katalozi sa najjacim akcijama u ALDI i porede se s nasim regularnim cijenama, iako je istina da je vecina stvari 30-40% skuplja u supermarketima, o izlascima da ne pricam.
Niko ne negira da je odlazak sa rijesenog stambenog pitanja na kiriju negativan u smislu novca. Naravno da jeste. Tako je i kad ides iz Zenice u Sarajevo, a ne samo vani.

Samo, nije sve u novcu. Bjezis od ljudi, mentaliteta, sistema itd.

A sto se cijena tice nije tako, bar ne u mom iskustvu. Cijene su u najgorem slucaju iste (samo u eur) a u dosta stvari jesu jeftinije. Konkretno izlasci vani su malo skuplji, mada gledajuci cijene u Sarajevu prije par sedmica kad sam bio.. bome tu je to negjde skoro i izlazak (opet govorim iz ugla eur = KM). Gorivo je skoro 50% jeftinije.
I ponovicu da, ako odes sa plate 2000 KM na istu poziciju, imaces bar jos 10-20% vise u eur platu.

U totalu ti hoce ostati nesto manja cifra ako si otisao iz svoje kuce/stana na rentanje, al ako ides vec sa rentanja onda si u najgorem slucaju na istom, pa opet ako ti u BiH ostane 300 KM, a ovdje 300 EUR.. svasta se vise moze sa tih 300 EUR.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4088 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

A i treba reci da, mnogi koji ovdje pisu, su davno otisli kada je situacija bila losija nego sada. Ja sam imao 700KM platu, zena mozda 800KM .... mjesecno mi nije nista ostajalo, o ljetovanjima nekim daljim i duzim nisam ni razmisljao.
Sada kupimo sta zelim, ljetujemo svake godine negdje dalje, mjesecno nam ostane vise od 1000eur.

Sada je situacija mozda drugacija , mozda razlika nije toliko drasticna pa sada odlucuju cinjenice koje su drugacije za svakoga.

Ja bih volio da se ovdje javi nekad neko ko nije neki inzinjer ili it strucnjak, neko ko radi neki obican posao, pa nam opise svoju situaciju.
Jer kako sam ja skontao, ovdje su mnogi inzinjeri, it strucnjaci ili cak vlasnici nekih firmi i takvi pricaju kako je bolje u BiH .....
User avatar
Didier
Posts: 2192
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4089 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 10:27 A i treba reci da, mnogi koji ovdje pisu, su davno otisli kada je situacija bila losija nego sada. Ja sam imao 700KM platu, zena mozda 800KM .... mjesecno mi nije nista ostajalo, o ljetovanjima nekim daljim i duzim nisam ni razmisljao.
Sada kupimo sta zelim, ljetujemo svake godine negdje dalje, mjesecno nam ostane vise od 1000eur.

Sada je situacija mozda drugacija , mozda razlika nije toliko drasticna pa sada odlucuju cinjenice koje su drugacije za svakoga.

Ja bih volio da se ovdje javi nekad neko ko nije neki inzinjer ili it strucnjak, neko ko radi neki obican posao, pa nam opise svoju situaciju.
Jer kako sam ja skontao, ovdje su mnogi inzinjeri, it strucnjaci ili cak vlasnici nekih firmi i takvi pricaju kako je bolje u BiH .....
Ima mnogo poslova za koje nije potreban fakultet, a koji su mnogo bolje plaćeni od 700 KM, čak su bili i prije bolje plaćeni.

Konobari, šankeri, vozači autobusa i kamiona, CNC operateri, radnici u određenim hotelima, itd., sve je to bolje plaćeno.

Mnoge firme ti čak obezbijede polaganje C, D ili E kategorije da bi te zaposlile.

A jbg, ako želiš raditi u struci, a završio si trgovačku školu, onda jeste 700 KM.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4090 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

I da je minimalac bio 1000 KM to ne bi zaustavilo većinu onih koji su otišli.
Jednostavno ljudi bi se opet vodili računicom "Ovdje zaradimo 2500 KM zajedno, potrošimo 2000 KM, uštedimo 500 KM. To je dovoljno za 7 dana u Makarskoj u apartmanu od 60€, Xiaomi od 600 KM i 6g staru Škodu od 15 000 KM.
U Njemačkoj ćemo zajedno zarađivati 4000€ neto, trošit 2800 €, štedit 1200€. To je dovoljno za 7 dana all inclusive ****hotelu u Turskoj, za novi Iphone, 3 godine star Merc/Audi/Bmw od 30 000€... ".
Tako da nije samo bitno da li imaš dovoljno već i "koliko neko daje više?".
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4091 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Didier wrote: 31/01/2023 11:31
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 10:27 A i treba reci da, mnogi koji ovdje pisu, su davno otisli kada je situacija bila losija nego sada. Ja sam imao 700KM platu, zena mozda 800KM .... mjesecno mi nije nista ostajalo, o ljetovanjima nekim daljim i duzim nisam ni razmisljao.
Sada kupimo sta zelim, ljetujemo svake godine negdje dalje, mjesecno nam ostane vise od 1000eur.

Sada je situacija mozda drugacija , mozda razlika nije toliko drasticna pa sada odlucuju cinjenice koje su drugacije za svakoga.

Ja bih volio da se ovdje javi nekad neko ko nije neki inzinjer ili it strucnjak, neko ko radi neki obican posao, pa nam opise svoju situaciju.
Jer kako sam ja skontao, ovdje su mnogi inzinjeri, it strucnjaci ili cak vlasnici nekih firmi i takvi pricaju kako je bolje u BiH .....
Ima mnogo poslova za koje nije potreban fakultet, a koji su mnogo bolje plaćeni od 700 KM, čak su bili i prije bolje plaćeni.

Konobari, šankeri, vozači autobusa i kamiona, CNC operateri, radnici u određenim hotelima, itd., sve je to bolje plaćeno.

Mnoge firme ti čak obezbijede polaganje C, D ili E kategorije da bi te zaposlile.

A jbg, ako želiš raditi u struci, a završio si trgovačku školu, onda jeste 700 KM.

Naravno, ali kad je manji grad, nije bas tako .... to vazi za Sarajevo sigurno gdje je prijatelj zaradjivao 1500 bez baksisa prije 10 godina.

Ma kakva struka... radio sto sam mogao.

Ali ja sam kazem, da se javi takvi ljudi ... jer smatram da je vise takvih i da se takvim ljudima najvise isplati. Meni je ogromna razlika ...
User avatar
Rugafet
Posts: 4712
Joined: 14/12/2015 17:52

#4092 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Tek kad odeš iz BiH, ne na 7 dana nego da živiš negdje, tek tada vidiš kolika smo rupčaga u svakom pogledu al’ doslovno. I sve se poredi sa Sarajevom gdje su plate malo veće od ostatka ‘države’ a ove iz ostalih sredina gdje je vrijeme stalo 91’ ko šiša njih ne računamo. I kao ovamo (BiH) zaradiš 2000, ne znam ama bas nikoga da zaradi toliko, znam ih ili su nezaposleni ili sa platima na ivici egzistencije, na paštetama. Kakve crne hiljade to možda korumpirani ministri i lokalne lopovcine, običan narod šipak. Šuplja sve u svemu.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4093 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Sjećam se kad je insomnija pričao da mu je šok što u Francuskoj ljudi imaju zube. Ipak je taj komentar više govorio o njemu, nego o Bosni. :lol: Tako i priča da je Bosna rupčaga više govori o socioekonomskom statusu onih koji su otišli, nego o samoj Bosni.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4094 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

Statistika kaze da je neto prosjek u KSu preko 1500 KM. Tako da je 2000 donja granica za VSS.

Nije sad da je to neka vau cifra, ali malo objektivnosti ne skodi.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#4095 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

madner wrote: 31/01/2023 12:42 Statistika kaze da je neto prosjek u KSu preko 1500 KM. Tako da je 2000 donja granica za VSS.

Nije sad da je to neka vau cifra, ali malo objektivnosti ne skodi.
Jel u taj prosjek ulaze parlamentarci, skupstina KS i ostali govnari?
Sta mislis koliko je neprijavljenih sa manjim platama?
Da, malo objektivnosti ne skodi
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4096 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 31/01/2023 12:35 Sjećam se kad je insomnija pričao da mu je šok što u Francuskoj ljudi imaju zube. Ipak je taj komentar više govorio o njemu, nego o Bosni. :lol: Tako i priča da je Bosna rupčaga više govori o socioekonomskom statusu onih koji su otišli, nego o samoj Bosni.
Pa obicno ti koji prvi put prelaze grancie - prelaze na sjevero-zapadnu stranu. Onaj ko je fkt obisao svijeta (izvan Evrope) - zna da itekako ima vecih rupcaga od BiH.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4097 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Rugafet wrote: 31/01/2023 12:29 Tek kad odeš iz BiH, ne na 7 dana nego da živiš negdje, tek tada vidiš kolika smo rupčaga u svakom pogledu al’ doslovno. I sve se poredi sa Sarajevom gdje su plate malo veće od ostatka ‘države’ a ove iz ostalih sredina gdje je vrijeme stalo 91’ ko šiša njih ne računamo. I kao ovamo (BiH) zaradiš 2000, ne znam ama bas nikoga da zaradi toliko, znam ih ili su nezaposleni ili sa platima na ivici egzistencije, na paštetama. Kakve crne hiljade to možda korumpirani ministri i lokalne lopovcine, običan narod šipak. Šuplja sve u svemu.
Kako bih ja tebe poslao u Burundi, Liberiju, Afganistan, Sudan, Chad, Tadžikistan, Uzbekistan, Honduras, Boliviju i slične zemlje da vidiš šta je rupčaga.
USA ima ca 330 miliona stanovnika što je otprilike 4,3% svjetskog stanovništva. BDP USA je 20 biliona $ što je 25% svjetskog BDP.
Znači njih 4,3% u svijetu a BDP im 25% svjetskog BDP, naravno da će BiH biti rupa kada je porediš sa takvom zemljom. Slično je i sa Njemačkom,Švicarskom , Švedskom, Irskom.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4098 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 12:47
madner wrote: 31/01/2023 12:42 Statistika kaze da je neto prosjek u KSu preko 1500 KM. Tako da je 2000 donja granica za VSS.

Nije sad da je to neka vau cifra, ali malo objektivnosti ne skodi.
Jel u taj prosjek ulaze parlamentarci, skupstina KS i ostali govnari?
Sta mislis koliko je neprijavljenih sa manjim platama?
Da, malo objektivnosti ne skodi
Tacno da ulaze u prosjek i ti koje si naveo, ali u prosjek ne ulaze koverte koje daju privatnici radnicima - tako da se to na taj nacin iznivelise. Takodjer prosjek u FBIH se racuna bez toplog obroka i prevoza.

Eh sad je doslo vrijeme da ovi s fakultetima (bar s vecinom fakulteta) zaradjuju manje od nekih sa "obicnim zanimanjima". Ja licno znam momka koji je zavrsio zdravstveni fakultet, radio kao tehnicar (dakle placen kao med. sestra) i napustio taj posao - otisao da radi kao konobar u Kimonu - kaze da zaradjuje sad 2x u odnosu na prethodni posao.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#4099 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 12:47
madner wrote: 31/01/2023 12:42 Statistika kaze da je neto prosjek u KSu preko 1500 KM. Tako da je 2000 donja granica za VSS.

Nije sad da je to neka vau cifra, ali malo objektivnosti ne skodi.
Jel u taj prosjek ulaze parlamentarci, skupstina KS i ostali govnari?
Sta mislis koliko je neprijavljenih sa manjim platama?
Da, malo objektivnosti ne skodi
Naravno da ulaze, samo to nisu brojevi koji znacajno utjecu na prosjek. Nije administracija ta koja ima najbolji prosjek ni u KSu.

Znam koja je gornja granica tog broja, samo onda nema nezaposlenosti.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#4100 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 31/01/2023 12:49
n+1 wrote: 31/01/2023 12:35 Sjećam se kad je insomnija pričao da mu je šok što u Francuskoj ljudi imaju zube. Ipak je taj komentar više govorio o njemu, nego o Bosni. :lol: Tako i priča da je Bosna rupčaga više govori o socioekonomskom statusu onih koji su otišli, nego o samoj Bosni.
Pa obicno ti koji prvi put prelaze grancie - prelaze na sjevero-zapadnu stranu. Onaj ko je fkt obisao svijeta (izvan Evrope) - zna da itekako ima vecih rupcaga od BiH.
Zar je to ikad bilo upitno?
Ali na sat leta je bec. Zasto bih se poredio sa malijem ako u bec mogu emigrirati relativno lagano?
Post Reply