Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#4126 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:09 Tako je, samo nas 15 imalo toliku platu, ostali zive od 300 maraka. Sve znas.
A nisam napisao 15 pročitaj ponovo, a ni da ostali žive od 300, ima ih i bez primanja ili imaju samo 200 KM

Nego zemljak ti si vani je li? Razgulio pa sad raspravljaš sa mnom o tome kako je dole dobro i sve funkcioniše. Ako je tako, najjači si :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7759
Joined: 03/06/2016 16:31

#4127 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ja sam vani, i ja podrzavam svakoga ko zeli da ide da to uradi, sta god bili razlozi a postoji milion razloga da se ide. To sam misljenje imao i dok sam bio u BiH.

Ali nisam za to da se stvara naopaka slika o bilo cemu, a tvoja prica kako ne znas nikoga sa visokom platom mozda i jeste istinita za tebe - ali onda samo pokazuje da je tvoje drustvo ili poznavanje drustva u BiH jako ograniceno na nize slojeve drustva.

Jeste, postoje ljudi sa jako niskim primanjima, al postoje i sa pristojnim i zato je tvoja slika netacna. I ja na ovoj temi upravo govorim o tome kako idu i ljudi sa pristojnim primanjima, jer primanja nisu jedini faktor koji definise da li ti je OK zivjeti negdje ili ne.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4128 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:16
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 13:59 Pa tako neshto, zato sam ja rekao da obje strane treba da odvade malo :D
Da sam ja imao 1500 platu vrlo vjerovatno ne bih makao nigdje ....
Ja nisam imao razlog ici zbog para, to sam dosta puta ponovio na temi. Otisao sam iskljucivo jer sam odlucio da je vrijeme za porodicu, a govorio sam godinama u raji da ne bih zelio da mi dijete odrasta u BiH bez obzira sto sam ja postigao nesto sto mogu nazvat relativnim uspjehom u smislu primanja i standarda zivota.

Naravno da su mi i smetale mnoge stvari, al ono, ja sam navikao pa sto se mene tice mogu gurat. Al necu to za neku djecu koju planiram.
I gdje se sad nalazis ?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7759
Joined: 03/06/2016 16:31

#4129 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Ozimician wrote: 31/01/2023 14:27
I gdje se sad nalazis ?
Sjedim za stolom na lijevoj strani Mure.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4130 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

madner wrote: 31/01/2023 14:11 ITovca je 10000 ljudi u Sarajevu, normalno da su i na forumu.
Možda jedna nula viška :D Najveće IT firme imaju po 150 - 200 zaposlenih
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4131 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:28
Ozimician wrote: 31/01/2023 14:27
I gdje se sad nalazis ?
Sjedim za stolom na lijevoj strani Mure.
Znaci Austrija, Slovenija ili Madjarska...
Last edited by Ozimician on 31/01/2023 14:34, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7759
Joined: 03/06/2016 16:31

#4132 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Austrija :bih:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4133 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:34 Austrija :bih:
Graz?
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4134 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

EFD22 wrote: 31/01/2023 14:09 Ne znam zašto se problematizira to što neki od nas žele i idu na bolje?

Baš neko želi da ide u Indiju i Bangladeš, pa jebem ga nismo mazohiste.

Ako mislim da mi je bolje negdje, otići ću, probati, pa ako se i uvjerim da nije, vratit ću se, barem je to najlakše.

Da postoje uređeniji sistemi od BiH, itekako postoje. Da postoje bolji standardi nego u BiH, itekako postoje.
Je li BiH treba da teži tim boljim standardima, ili da se konstantno poredimo sa Indijom i Bangladešom i da nam je ovo što živimo ovdje maksimum.

Jebem ga ja, valjda treba da čovjek ima neke individualne ambicije koje prevazilaze i naciju i domoljublje.

Ne živi se od patriotizma, i to treba da se shvati.

A treba biti realan i reći da su nam infrastruktura, zdravstvo i školstvo u ozbiljnom kurcu, i niko ništa ne poduzima da se to promijeni. A stav da nam je i to bolje nego u nekim kurčevim državama koje pola ljudi ne zna ni naći na mapi, ne pomaže nimalo.

Ljutnja što je neko otišao da mu bude bolje, i što misli da mu je bolje, i što mu je možda stvarno bolje, je iskreno glupa.

Slobodan svijet, niko nikom ne brani da ide gdje god poželi i pronađe svoju sreću.
Posmatraj prijatelju ovako.
Ti kad kupiš gorivo platiš akcizu na isto koja je između ostalog namijenjena i za izgradnju/rekonstrukciji cesta i od tih para treba da se obnove ceste da se ti ne bi vozio po rupama.
Međutim političari kažu "zašto mi sebi ne bi uzeli te pare", ukradu te pare i ti se zbog toga i dalje voziš po rupama, ti si oštećen.
Ti svaki mjesec plaćaš poreze i doprinose koji su između ostalog namijenjeni i za finansiranje školstva, obrazovnog sistema. Kao privatnik puno više uplatiš od prosječnog radnika. Od tvog novca se finansira školovanje doktora koji će sutra sa 30g da kaže "Zašto bih ja ovdje radio za 3000KM kada na zapadu mogu da zaradim 5000€". Doktor će otići a sa njim i tvoj novac koji je uložen u njega, sutra ćeš dijete da odvedeš doktoru a u bolnici neće biti pedijatra jer je tvoj investirani novac u Beču. Opet si oštećen.

Nakon 9€ Ticketa u Niedersachenu "našeg" Adisa Ahmetovića je bila inicijativa SPD-a da se uvede 365€ Ticket koji bi važio za javni saobraćaj u toj pokrajini.
Znaš koji je bio prvi komentar Nijemca na Adisovoj FB objavi za tu ideju?
"Ja ne koristim javni saobraćaj i protiv te ideje sam jer ne želim da se drugim ljudima finansira jeftin saobraćaj od mog poreza".

Ali Bosanci rado finansiraju, sutra će ta djeca sa 25/30 godina da drk... po Beču, Minhenu i Štokholmu sa Mercedesima, BMW-ovima i Audijima dok će njihovi zemljaci u BiH od 50+ godina da rove po kontejnerima i umiru po hodnicima jer nema ni doktora a ni para u PIO fondu 😉
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4135 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

sabanss wrote: 31/01/2023 14:30
madner wrote: 31/01/2023 14:11 ITovca je 10000 ljudi u Sarajevu, normalno da su i na forumu.
Možda jedna nula viška :D Najveće IT firme imaju po 150 - 200 zaposlenih
Imas zaposlene po siframa, nije viska.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4136 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 14:35 Ali Bosanci rado finansiraju, sutra će ta djeca sa 25/30 godina da drk... po Beču, Minhenu i Štokholmu sa Mercedesima, BMW-ovima i Audijima dok će njihovi zemljaci u BiH od 50+ godina da rove po kontejnerima i umiru po hodnicima jer nema ni doktora a ni para u PIO fondu 😉
Mogu se stvari naravno postaviti i u takvu perspektivu. Naravno ne treba nikoga sprjecavati u odlasku vani, ali na Klixu nedavno gledam clanak kako je nekih 2 studenta iz BiH odabrano da radi studentsku praksu u Volvu - i to je glavna vijest, na naslovnici, kao da su nobelovu nagradu dobili.
Takva propaganda odlaska defitinivno nije potrebna.

Takodje stipendiranje studenata mi jedna od velikih gluposti kod nas, dakle jos u moje vrijeme, dok sam ja studirao - na listama stipendista kantona bila su djeca koja studiraju vani, Bec, Graz, neki cak i USA. Po meni je studiranje vani luksuz, dakle ako ne mozes to sebi priustiti, drzava definitivno ne treba da te pomaze.

Odgovor njemacke vlade na nedostatak doktora i na pritisak - zasto ne uvedu jos studijskih mjesta za studije medicine u Njemackoj ? - Bio je ovakav: sa svakim otvorenim studijskim mjestom na medicini, povecavano trosak za 150 000€ godisnje, mnogo je jeftinije da primimo ljekare koji su u drugim zemljama zavrsili medicinu.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4137 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 14:35
Posmatraj prijatelju ovako.
Ti kad kupiš gorivo platiš akcizu na isto koja je između ostalog namijenjena i za izgradnju/rekonstrukciji cesta i od tih para treba da se obnove ceste da se ti ne bi vozio po rupama.
Međutim političari kažu "zašto mi sebi ne bi uzeli te pare", ukradu te pare i ti se zbog toga i dalje voziš po rupama, ti si oštećen.
Ti svaki mjesec plaćaš poreze i doprinose koji su između ostalog namijenjeni i za finansiranje školstva, obrazovnog sistema. Kao privatnik puno više uplatiš od prosječnog radnika. Od tvog novca se finansira školovanje doktora koji će sutra sa 30g da kaže "Zašto bih ja ovdje radio za 3000KM kada na zapadu mogu da zaradim 5000€". Doktor će otići a sa njim i tvoj novac koji je uložen u njega, sutra ćeš dijete da odvedeš doktoru a u bolnici neće biti pedijatra jer je tvoj investirani novac u Beču. Opet si oštećen.

Nakon 9€ Ticketa u Niedersachenu "našeg" Adisa Ahmetovića je bila inicijativa SPD-a da se uvede 365€ Ticket koji bi važio za javni saobraćaj u toj pokrajini.
Znaš koji je bio prvi komentar Nijemca na Adisovoj FB objavi za tu ideju?
"Ja ne koristim javni saobraćaj i protiv te ideje sam jer ne želim da se drugim ljudima finansira jeftin saobraćaj od mog poreza".

Ali Bosanci rado finansiraju, sutra će ta djeca sa 25/30 godina da drk... po Beču, Minhenu i Štokholmu sa Mercedesima, BMW-ovima i Audijima dok će njihovi zemljaci u BiH od 50+ godina da rove po kontejnerima i umiru po hodnicima jer nema ni doktora a ni para u PIO fondu 😉
Nisi mogao bolje opisati zašto ljudi odlaze. Ima tu i revolta, dali su godine života, grdne pare, zdravlje i dobili k**ac. Idu tamo gdje dobiju nešto natrag.

Ne volimo mi toliko BiH, nove generacije pogtovo. Ako nema povrata, država se zamijeni kad imaju mogućnost. Ko ne bude imao, on će da zapne da je napravi boljom.
User avatar
EFD22
Posts: 9892
Joined: 10/03/2022 22:16

#4138 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 14:35
EFD22 wrote: 31/01/2023 14:09 Ne znam zašto se problematizira to što neki od nas žele i idu na bolje?

Baš neko želi da ide u Indiju i Bangladeš, pa jebem ga nismo mazohiste.

Ako mislim da mi je bolje negdje, otići ću, probati, pa ako se i uvjerim da nije, vratit ću se, barem je to najlakše.

Da postoje uređeniji sistemi od BiH, itekako postoje. Da postoje bolji standardi nego u BiH, itekako postoje.
Je li BiH treba da teži tim boljim standardima, ili da se konstantno poredimo sa Indijom i Bangladešom i da nam je ovo što živimo ovdje maksimum.

Jebem ga ja, valjda treba da čovjek ima neke individualne ambicije koje prevazilaze i naciju i domoljublje.

Ne živi se od patriotizma, i to treba da se shvati.

A treba biti realan i reći da su nam infrastruktura, zdravstvo i školstvo u ozbiljnom kurcu, i niko ništa ne poduzima da se to promijeni. A stav da nam je i to bolje nego u nekim kurčevim državama koje pola ljudi ne zna ni naći na mapi, ne pomaže nimalo.

Ljutnja što je neko otišao da mu bude bolje, i što misli da mu je bolje, i što mu je možda stvarno bolje, je iskreno glupa.

Slobodan svijet, niko nikom ne brani da ide gdje god poželi i pronađe svoju sreću.
Posmatraj prijatelju ovako.
Ti kad kupiš gorivo platiš akcizu na isto koja je između ostalog namijenjena i za izgradnju/rekonstrukciji cesta i od tih para treba da se obnove ceste da se ti ne bi vozio po rupama.
Međutim političari kažu "zašto mi sebi ne bi uzeli te pare", ukradu te pare i ti se zbog toga i dalje voziš po rupama, ti si oštećen.
Ti svaki mjesec plaćaš poreze i doprinose koji su između ostalog namijenjeni i za finansiranje školstva, obrazovnog sistema. Kao privatnik puno više uplatiš od prosječnog radnika. Od tvog novca se finansira školovanje doktora koji će sutra sa 30g da kaže "Zašto bih ja ovdje radio za 3000KM kada na zapadu mogu da zaradim 5000€". Doktor će otići a sa njim i tvoj novac koji je uložen u njega, sutra ćeš dijete da odvedeš doktoru a u bolnici neće biti pedijatra jer je tvoj investirani novac u Beču. Opet si oštećen.

Nakon 9€ Ticketa u Niedersachenu "našeg" Adisa Ahmetovića je bila inicijativa SPD-a da se uvede 365€ Ticket koji bi važio za javni saobraćaj u toj pokrajini.
Znaš koji je bio prvi komentar Nijemca na Adisovoj FB objavi za tu ideju?
"Ja ne koristim javni saobraćaj i protiv te ideje sam jer ne želim da se drugim ljudima finansira jeftin saobraćaj od mog poreza".

Ali Bosanci rado finansiraju, sutra će ta djeca sa 25/30 godina da drk... po Beču, Minhenu i Štokholmu sa Mercedesima, BMW-ovima i Audijima dok će njihovi zemljaci u BiH od 50+ godina da rove po kontejnerima i umiru po hodnicima jer nema ni doktora a ni para u PIO fondu 😉
Hoćeš da kažeš da je za propast zdravstva i PIO fonda kriva emigracija, a ne upravo ti prvonavedeni političari.

Nije problem lopovluk na vlasti, naivan je onaj koji misli da to samo ovdje ima. Svugdje su se svi okoristili o poziciju. Prilika čini lopova i to je jedina istina.

Problem je što sam konstantno oštećen. Problem je što pored sveg izdvajanja za zdravstvo doktori imaju male plate i još gore uslove za rad. Ja da krivim nekog ko se čitav život obrazovao i sad želi na bolje. Nikad u životu, idi sretno ti bilo.

Sistem je taj koji treba da osigura uslove za ostanak ljudi. Okrivljavati ljude i odlazak za manjkavosti sistema koji je ustvari razlog za taj odlazak je smiješno.

Slabo je koji doktor otišao sa 3000 plate, u to sumnjam. Ali da je otišao sa malo manje, jest garant, i to ne samo zato, nego zato što mu je nadređeni nepismeni debil koji ima kupljenu/krivotvorenu diplomu i zna manje od njega.

Podobni su otjerali sposobne. To je istina.

Kolega mi radi u ED kao inžinjer. Kaže da će prvom prilikom da digne sidro jer mu je šef neiživljeni kompleksaš koji pojma nema o životu, posao dobio preko partije, i iživljava se na njemu. Ko će to trpiti ba? To da se da trpiti, ni Ozimician ne bi otišao raditi za mrskog stranca.
User avatar
Rugafet
Posts: 4679
Joined: 14/12/2015 17:52

#4139 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rugafet »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:26 Ja sam vani, i ja podrzavam svakoga ko zeli da ide da to uradi, sta god bili razlozi a postoji milion razloga da se ide. To sam misljenje imao i dok sam bio u BiH.

Ali nisam za to da se stvara naopaka slika o bilo cemu, a tvoja prica kako ne znas nikoga sa visokom platom mozda i jeste istinita za tebe - ali onda samo pokazuje da je tvoje drustvo ili poznavanje drustva u BiH jako ograniceno na nize slojeve drustva.

Jeste, postoje ljudi sa jako niskim primanjima, al postoje i sa pristojnim i zato je tvoja slika netacna. I ja na ovoj temi upravo govorim o tome kako idu i ljudi sa pristojnim primanjima, jer primanja nisu jedini faktor koji definise da li ti je OK zivjeti negdje ili ne.
O tome ti pričam, najjači lik :thumbup: analitičar iz banke sa 2000 KM koji se u Sarajevu družio samo sa astronautima, dramskim umjetnicima i agentima CIA-e, pa je i pored toga zapalio preko i onda se iz Finske uhvatio za jednu moju rečenicu o visini plata koja je btw toliko nebitna u cijeloj temi ali eto on se tako grčevito bori da me demantije. A to što je on zbriso nema veze
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#4140 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

madner wrote: 31/01/2023 14:39
sabanss wrote: 31/01/2023 14:30

Možda jedna nula viška :D Najveće IT firme imaju po 150 - 200 zaposlenih
Imas zaposlene po siframa, nije viska.
Fakat 10k, ja bih se zakleo da je manje. :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4141 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 31/01/2023 14:44 Hoćeš da kažeš da je za propast zdravstva i PIO fonda kriva emigracija, a ne upravo ti prvonavedeni političari.

Nije problem lopovluk na vlasti, naivan je onaj koji misli da to samo ovdje ima. Svugdje su se svi okoristili o poziciju. Prilika čini lopova i to je jedina istina.

Problem je što sam konstantno oštećen. Problem je što pored sveg izdvajanja za zdravstvo doktori imaju male plate i još gore uslove za rad. Ja da krivim nekog ko se čitav život obrazovao i sad želi na bolje. Nikad u životu, idi sretno ti bilo.

Sistem je taj koji treba da osigura uslove za ostanak ljudi. Okrivljavati ljude i odlazak za manjkavosti sistema koji je ustvari razlog za taj odlazak je smiješno.

Slabo je koji doktor otišao sa 3000 plate, u to sumnjam. Ali da je otišao sa malo manje, jest garant, i to ne samo zato, nego zato što mu je nadređeni nepismeni debil koji ima kupljenu/krivotvorenu diplomu i zna manje od njega.

Podobni su otjerali sposobne. To je istina.

Kolega mi radi u ED kao inžinjer. Kaže da će prvom prilikom da digne sidro jer mu je šef neiživljeni kompleksaš koji pojma nema o životu, posao dobio preko partije, i iživljava se na njemu. Ko će to trpiti ba? To da se da trpiti, ni Ozimician ne bi otišao raditi za mrskog stranca.
Naravno, sve istina. Bezveze se okrivljuju ljudi zbog manjkavosti sistema - upravo sam naveo primjere kako sistem "sam sebe zaje"aje"... ljudi koriste samo prilike koje im se daju.. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#4142 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 31/01/2023 14:41 Odgovor njemacke vlade na nedostatak doktora i na pritisak - zasto ne uvedu jos studijskih mjesta za studije medicine u Njemackoj ? - Bio je ovakav: sa svakim otvorenim studijskim mjestom na medicini, povecavano trosak za 150 000€ godisnje, mnogo je jeftinije da primimo ljekare koji su u drugim zemljama zavrsili medicinu.
Ozbiljno? To zvanicni stav vlade?
Nabrzaka sam pretrazio i nisam nasao. Moze li neki dobar izvor :D
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4143 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

madner wrote: 31/01/2023 14:39
sabanss wrote: 31/01/2023 14:30

Možda jedna nula viška :D Najveće IT firme imaju po 150 - 200 zaposlenih
Imas zaposlene po siframa, nije viska.
S tim sto u taj broj ulaze i radnici zaposleni u komunikacijama odnosno telekomima :mrgreen:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4144 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

detroit-mercy wrote: 31/01/2023 14:49
madner wrote: 31/01/2023 14:39

Imas zaposlene po siframa, nije viska.
S tim sto u taj broj ulaze i radnici zaposleni u komunikacijama odnosno telekomima :mrgreen:
Ne to je druga grana.

Ulaze medjutim administratori i slicne djelatnosti :D
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4145 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

konoplja wrote: 31/01/2023 14:48
Ozimician wrote: 31/01/2023 14:41 Odgovor njemacke vlade na nedostatak doktora i na pritisak - zasto ne uvedu jos studijskih mjesta za studije medicine u Njemackoj ? - Bio je ovakav: sa svakim otvorenim studijskim mjestom na medicini, povecavano trosak za 150 000€ godisnje, mnogo je jeftinije da primimo ljekare koji su u drugim zemljama zavrsili medicinu.
Ozbiljno? To zvanicni stav vlade?
Nabrzaka sam pretrazio i nisam nasao. Moze li neki dobar izvor :D
Lupa ko maxim po diviziji, niti jedna vlada na svijetu nece izbaciti takvo objasnjenje.
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4146 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

madner wrote: 31/01/2023 14:51
detroit-mercy wrote: 31/01/2023 14:49
S tim sto u taj broj ulaze i radnici zaposleni u komunikacijama odnosno telekomima :mrgreen:
Ne to je druga grana.

Ulaze medjutim administratori i slicne djelatnosti :D
Devil is in details :mrgreen:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#4147 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

konoplja wrote: 31/01/2023 14:48
Ozimician wrote: 31/01/2023 14:41 Odgovor njemacke vlade na nedostatak doktora i na pritisak - zasto ne uvedu jos studijskih mjesta za studije medicine u Njemackoj ? - Bio je ovakav: sa svakim otvorenim studijskim mjestom na medicini, povecavano trosak za 150 000€ godisnje, mnogo je jeftinije da primimo ljekare koji su u drugim zemljama zavrsili medicinu.
Ozbiljno? To zvanicni stav vlade?
Nabrzaka sam pretrazio i nisam nasao. Moze li neki dobar izvor :D
Naravno da nije zvanicni stav vlade, to su novinarska pisanja, hvatate se za svaku rijec. xD
Zamislite kad bi trazili zvanicni stav Vlade FBiH za slucaj respiratori - sta bi vam rekli xD :run:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#4148 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by madner »

detroit-mercy wrote: 31/01/2023 14:51
madner wrote: 31/01/2023 14:51

Ne to je druga grana.

Ulaze medjutim administratori i slicne djelatnosti :D
Devil is in details :mrgreen:
Devil je raja.
:evil:
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4149 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

EFD22 wrote: 31/01/2023 14:44
PaulTracy wrote: 31/01/2023 14:35

Posmatraj prijatelju ovako.
Ti kad kupiš gorivo platiš akcizu na isto koja je između ostalog namijenjena i za izgradnju/rekonstrukciji cesta i od tih para treba da se obnove ceste da se ti ne bi vozio po rupama.
Međutim političari kažu "zašto mi sebi ne bi uzeli te pare", ukradu te pare i ti se zbog toga i dalje voziš po rupama, ti si oštećen.
Ti svaki mjesec plaćaš poreze i doprinose koji su između ostalog namijenjeni i za finansiranje školstva, obrazovnog sistema. Kao privatnik puno više uplatiš od prosječnog radnika. Od tvog novca se finansira školovanje doktora koji će sutra sa 30g da kaže "Zašto bih ja ovdje radio za 3000KM kada na zapadu mogu da zaradim 5000€". Doktor će otići a sa njim i tvoj novac koji je uložen u njega, sutra ćeš dijete da odvedeš doktoru a u bolnici neće biti pedijatra jer je tvoj investirani novac u Beču. Opet si oštećen.

Nakon 9€ Ticketa u Niedersachenu "našeg" Adisa Ahmetovića je bila inicijativa SPD-a da se uvede 365€ Ticket koji bi važio za javni saobraćaj u toj pokrajini.
Znaš koji je bio prvi komentar Nijemca na Adisovoj FB objavi za tu ideju?
"Ja ne koristim javni saobraćaj i protiv te ideje sam jer ne želim da se drugim ljudima finansira jeftin saobraćaj od mog poreza".

Ali Bosanci rado finansiraju, sutra će ta djeca sa 25/30 godina da drk... po Beču, Minhenu i Štokholmu sa Mercedesima, BMW-ovima i Audijima dok će njihovi zemljaci u BiH od 50+ godina da rove po kontejnerima i umiru po hodnicima jer nema ni doktora a ni para u PIO fondu 😉
Hoćeš da kažeš da je za propast zdravstva i PIO fonda kriva emigracija, a ne upravo ti prvonavedeni političari.

Nije problem lopovluk na vlasti, naivan je onaj koji misli da to samo ovdje ima. Svugdje su se svi okoristili o poziciju. Prilika čini lopova i to je jedina istina.

Problem je što sam konstantno oštećen. Problem je što pored sveg izdvajanja za zdravstvo doktori imaju male plate i još gore uslove za rad. Ja da krivim nekog ko se čitav život obrazovao i sad želi na bolje. Nikad u životu, idi sretno ti bilo.

Sistem je taj koji treba da osigura uslove za ostanak ljudi. Okrivljavati ljude i odlazak za manjkavosti sistema koji je ustvari razlog za taj odlazak je smiješno.

Slabo je koji doktor otišao sa 3000 plate, u to sumnjam. Ali da je otišao sa malo manje, jest garant, i to ne samo zato, nego zato što mu je nadređeni nepismeni debil koji ima kupljenu/krivotvorenu diplomu i zna manje od njega.

Podobni su otjerali sposobne. To je istina.

Kolega mi radi u ED kao inžinjer. Kaže da će prvom prilikom da digne sidro jer mu je šef neiživljeni kompleksaš koji pojma nema o životu, posao dobio preko partije, i iživljava se na njemu. Ko će to trpiti ba? To da se da trpiti, ni Ozimician ne bi otišao raditi za mrskog stranca.
I šta je rješenje za Bosanca?
Odlazak u Švedsku u kojoj su desničari na vlasti ili u Njemačku u kojoj AfD sjedi u Bundestagu, gdje svako malo neko u vozu ili na ulici izboden bude, gdje je nasilje i mobing po školama među najvećim u Europi, gdje se prave vrtići za djecu koja nisu ni muškog ni ženskog spola...
Jedna Slovačka je puno normalnija i sigurnija zemlja od Švedske ili Njemačke ali Bosanac ne želi u normalnu zemlju već u zemlju u kojoj ima para.
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#4150 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 31/01/2023 14:54
konoplja wrote: 31/01/2023 14:48

Ozbiljno? To zvanicni stav vlade?
Nabrzaka sam pretrazio i nisam nasao. Moze li neki dobar izvor :D
Naravno da nije zvanicni stav vlade, to su novinarska pisanja, hvatate se za svaku rijec. xD
Zamislite kad bi trazili zvanicni stav Vlade FBiH za slucaj respiratori - sta bi vam rekli xD :run:
Ima smisla xD
Razlika je da su ovi iz opozicije se ipak oglasili oko respiratora.
A ovdje muk. Kao da su u talu. Novinari pisu o teorijama zavjere xD
Post Reply