Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10416
Joined: 10/03/2022 22:16

#4151 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 15:00
EFD22 wrote: 31/01/2023 14:44

Hoćeš da kažeš da je za propast zdravstva i PIO fonda kriva emigracija, a ne upravo ti prvonavedeni političari.

Nije problem lopovluk na vlasti, naivan je onaj koji misli da to samo ovdje ima. Svugdje su se svi okoristili o poziciju. Prilika čini lopova i to je jedina istina.

Problem je što sam konstantno oštećen. Problem je što pored sveg izdvajanja za zdravstvo doktori imaju male plate i još gore uslove za rad. Ja da krivim nekog ko se čitav život obrazovao i sad želi na bolje. Nikad u životu, idi sretno ti bilo.

Sistem je taj koji treba da osigura uslove za ostanak ljudi. Okrivljavati ljude i odlazak za manjkavosti sistema koji je ustvari razlog za taj odlazak je smiješno.

Slabo je koji doktor otišao sa 3000 plate, u to sumnjam. Ali da je otišao sa malo manje, jest garant, i to ne samo zato, nego zato što mu je nadređeni nepismeni debil koji ima kupljenu/krivotvorenu diplomu i zna manje od njega.

Podobni su otjerali sposobne. To je istina.

Kolega mi radi u ED kao inžinjer. Kaže da će prvom prilikom da digne sidro jer mu je šef neiživljeni kompleksaš koji pojma nema o životu, posao dobio preko partije, i iživljava se na njemu. Ko će to trpiti ba? To da se da trpiti, ni Ozimician ne bi otišao raditi za mrskog stranca.
I šta je rješenje za Bosanca?
Odlazak u Švedsku u kojoj su desničari na vlasti ili u Njemačku u kojoj AfD sjedi u Bundestagu, gdje svako malo neko u vozu ili na ulici izboden bude, gdje je nasilje i mobing po školama među najvećim u Europi, gdje se prave vrtići za djecu koja nisu ni muškog ni ženskog spola...
Jedna Slovačka je puno normalnija i sigurnija zemlja od Švedske ili Njemačke ali Bosanac ne želi u normalnu zemlju već u zemlju u kojoj ima para.
To si u pravu nema šta. Ja bih npr od EU zemalja jedino možda u Češku ili na jug Italije ali iz meni svojstvenih razloga.

A zbog djeteta i njegove budućnosti, gledam USA ili NZ, i više naginjem ka NZ zbog oružja i zdravstva.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4152 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

madner wrote: 31/01/2023 14:51
detroit-mercy wrote: 31/01/2023 14:49
S tim sto u taj broj ulaze i radnici zaposleni u komunikacijama odnosno telekomima :mrgreen:
Ne to je druga grana.

Ulaze medjutim administratori i slicne djelatnosti :D
Ne znam koliko ih tamo ima ali koliko vidim ni sistem,DB administratore ne mogu pronaći. Telecom, porezna, zavod za statistiku, VSTV imaju ponovljenih oglasa more... Ako iko ima imalo dodira sa IT-jem neće u državnu službu :D
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4153 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

EFD22 wrote: 31/01/2023 15:02 To si u pravu nema šta. Ja bih npr od EU zemalja jedino možda u Češku ili na jug Italije ali iz meni svojstvenih razloga.

A zbog djeteta i njegove budućnosti, gledam USA ili NZ, i više naginjem ka NZ zbog oružja i zdravstva.
Dobar izbor. Nisu bez razloga milijarderi odabrali NZ kao oazu u koju ce bjezati ako bude belaja. :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10416
Joined: 10/03/2022 22:16

#4154 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

konoplja wrote: 31/01/2023 15:04
EFD22 wrote: 31/01/2023 15:02 To si u pravu nema šta. Ja bih npr od EU zemalja jedino možda u Češku ili na jug Italije ali iz meni svojstvenih razloga.

A zbog djeteta i njegove budućnosti, gledam USA ili NZ, i više naginjem ka NZ zbog oružja i zdravstva.
Dobar izbor. Nisu bez razloga milijarderi odabrali NZ kao oazu u koju ce bjezati ako bude belaja. :mrgreen:
Jebo ih ćaća zbog njih su tamo otišle nekretnine u nebesa.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4155 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

konoplja wrote: 31/01/2023 15:01
Ozimician wrote: 31/01/2023 14:54

Naravno da nije zvanicni stav vlade, to su novinarska pisanja, hvatate se za svaku rijec. xD
Zamislite kad bi trazili zvanicni stav Vlade FBiH za slucaj respiratori - sta bi vam rekli xD :run:
Ima smisla xD
Razlika je da su ovi iz opozicije se ipak oglasili oko respiratora.
A ovdje muk. Kao da su u talu. Novinari pisu o teorijama zavjere xD
Pa ne znam da li pratis njemacke medije - ali kod njih nema pluralizma po tom pitanju, cak se po TikToku vrte klipovi koji uporedjuju da svi njemacki portali pisu manje vise iste vijesti, samo u razlicitom tajmingu. U Njemackoj i Austriji se korupcione afere jako kratko zadrze u medijima, ministar podnese ostavku, dodje novi i idemo dalje.

A kod njih u Bundestagu ima itekako vaznijih tema - migranti, Ukrajina, gas, struja, ekologija, etc.

A cekaj - hajde malo da razmisljamo zdravom logikom - Postoji interes za studij medicine u Njemackoj - postoji ! Univerziteti stalno salju zahtjeve za odobravanje povecanja broja studentskih mjesta, koji bivaju odbijeni od drzave. Sta moze biti razlog?

Nije zar razlog taj sto Njemci vise vjeruju doktorima sa Balkana, Sirije, Egipta, Indije - pa zbog toga zele njih da privuku, a ne da svoje skoluju?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#4156 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JanuaryJones »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:07
konoplja wrote: 31/01/2023 15:01

Ima smisla xD
Razlika je da su ovi iz opozicije se ipak oglasili oko respiratora.
A ovdje muk. Kao da su u talu. Novinari pisu o teorijama zavjere xD
Pa ne znam da li pratis njemacke medije - ali kod njih nema pluralizma po tom pitanju, cak se po TikToku vrte klipovi koji uporedjuju da svi njemacki portali pisu manje vise iste vijesti, samo u razlicitom tajmingu. U Njemackoj i Austriji se korupcione afere jako kratko zadrze u medijima, ministar podnese ostavku, dodje novi i idemo dalje.

A kod njih u Bundestagu ima itekako vaznijih tema - migranti, Ukrajina, gas, struja, ekologija, etc.

A cekaj - hajde malo da razmisljamo zdravom logikom - Postoji interes za studij medicine u Njemackoj - postoji ! Univerziteti stalno salju zahtjeve za odobravanje povecanja broja studentskih mjesta, koji bivaju odbijeni od drzave. Sta moze biti razlog?

Nije zar razlog taj sto Njemci vise vjeruju doktorima sa Balkana, Sirije, Egipta, Indije - pa zbog toga zele njih da privuku, a ne da svoje skoluju?
Na području Kantona Sarajevo trenutno su na birou 2.402 zdravstvena radnika. Posao traži najviše medicinskih sestara, fizioterapeuta i pedijatrijskih sestara, a dvocifren je broj i doktora medicine koji čekaju priliku za rad.

Prema podacima koje smo dobili iz Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo, u ovom trenutku 659 medicinskih sestara čeka posao, 412 fizioterapeuta i 244 pedijatsrijske sestre-tehničari.

Na birou su 92 doktora medicine, te po jedan dermatolog-venolog, dermatolog, klinički farmakolog, maksilofacijalni hirurg, psiholog, pedijatar, opći hirurg, urolog, otorinolaringolog i ortoped, te po dva ginekologa opstetičara i internista.

Posao traži i 104 inžinjera medicinske radiologije, 68 inžinjera medicinske laboratorijske dijagnostike, 72 medicinske sestre -tehničari VSS, 76 VSS fiziterapeuta i 76 sanitarnih inžinjera.
Dok je ovoga kod nas i Njemacka ce pecati u nasoj bari (Aug22).
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10416
Joined: 10/03/2022 22:16

#4157 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

E to su konkretni podaci.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#4158 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Dope_Man wrote: 31/01/2023 14:16
skafiskafsnjak wrote: 31/01/2023 13:59 Pa tako neshto, zato sam ja rekao da obje strane treba da odvade malo :D
Da sam ja imao 1500 platu vrlo vjerovatno ne bih makao nigdje ....
Ja nisam imao razlog ici zbog para, to sam dosta puta ponovio na temi. Otisao sam iskljucivo jer sam odlucio da je vrijeme za porodicu, a govorio sam godinama u raji da ne bih zelio da mi dijete odrasta u BiH bez obzira sto sam ja postigao nesto sto mogu nazvat relativnim uspjehom u smislu primanja i standarda zivota.

Naravno da su mi i smetale mnoge stvari, al ono, ja sam navikao pa sto se mene tice mogu gurat. Al necu to za neku djecu koju planiram.
Smeta meni pun k stvari u BiH. Ali da sam imao dovoljno novaca, te stvari bi mi manje smetale , razmisljao bih o dr stvarima. Ima onaj tekst sto je rekao Rambo Amadeus ... preko odredjene cifre prestaju sva palamudjenja, prica se o vremenakoj prognozi, ljetovanjima, zimovanjima i slicno.

I iskreno, otisao sam 90% zbog para .... ali ne zbog para jer sam zelio dobar auto ili mobitel nego jer sam zelio da mogu mjesecno nesto ustediti, da u supermarketu ne gledam cijene i slicno, drugim rijecima zelio sam normalne stvari. A tek nakon boravka par godina ovdje smatram da ovdje ima puno drugih prednosti (bar za mene licno) u odnosu na BiH. Naravno, ima u negativnih strana .... prijatelji i familija su dole, u stranoj si zemlji itd.

Svako ce za sebe izvagati .... nicija situacija nije ista.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4159 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:11 Dok je ovoga kod nas i Njemacka ce pecati u nasoj bari (Aug22).
Naravno, Njemacka peca u svim barama, nasa je cak mala odakle sve pecaju ... to je vec "nas problem" - jasno da imamo viska kadra
Moj post se odnosio na "njihov problem" - tj. zasto im fali tog domaceg kadra...
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#4160 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JanuaryJones »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:14
JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:11 Dok je ovoga kod nas i Njemacka ce pecati u nasoj bari (Aug22).
Naravno, Njemacka peca u svim barama, nasa je cak mala odakle sve pecaju ... to je vec "nas problem" - jasno da imamo viska kadra
Moj post se odnosio na "njihov problem" - tj. zasto im fali tog domaceg kadra...
Logicno, ustede. A stedi i Sebija i svi klinicki centri i ministarstva i domovi zdravlja a fali im radnika koji, gle cuda, sjede na birou.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4161 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

https://youtube.com/shorts/H5-tdkhZl3Y?feature=share

Sam njemački političar kaže da je njihov sistem blagostanja izgrađen na izrabljivanju. Ovo sa izvozom je ipak pretjerao malo 🙂
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4162 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:14 tj. zasto im fali tog domaceg kadra...
Ne fali, neche da ih plate.. jeftiniji je 'uvoz' koji se zeli dokazati. bar vechina.. i rade zadovoljavajuche.. kad podbace. otkaz . dolazi novi.. :-)
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4163 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:15
Ozimician wrote: 31/01/2023 15:14

Naravno, Njemacka peca u svim barama, nasa je cak mala odakle sve pecaju ... to je vec "nas problem" - jasno da imamo viska kadra
Moj post se odnosio na "njihov problem" - tj. zasto im fali tog domaceg kadra...
Logicno, ustede. A stedi i Sebija i svi klinicki centri i ministarstva i domovi zdravlja a fali im radnika koji, gle cuda, sjede na birou.
Dakle -oksimoron zdravstva - svi pricaju da fali zdravstvenih radnika (i kod nas i vani) - a niko nece da ih zaposli, a kamoli da da vece plate... :run:
Gdje to vodi...
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#4164 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

PaulTracy wrote: 31/01/2023 15:00
EFD22 wrote: 31/01/2023 14:44

Hoćeš da kažeš da je za propast zdravstva i PIO fonda kriva emigracija, a ne upravo ti prvonavedeni političari.

Nije problem lopovluk na vlasti, naivan je onaj koji misli da to samo ovdje ima. Svugdje su se svi okoristili o poziciju. Prilika čini lopova i to je jedina istina.

Problem je što sam konstantno oštećen. Problem je što pored sveg izdvajanja za zdravstvo doktori imaju male plate i još gore uslove za rad. Ja da krivim nekog ko se čitav život obrazovao i sad želi na bolje. Nikad u životu, idi sretno ti bilo.

Sistem je taj koji treba da osigura uslove za ostanak ljudi. Okrivljavati ljude i odlazak za manjkavosti sistema koji je ustvari razlog za taj odlazak je smiješno.

Slabo je koji doktor otišao sa 3000 plate, u to sumnjam. Ali da je otišao sa malo manje, jest garant, i to ne samo zato, nego zato što mu je nadređeni nepismeni debil koji ima kupljenu/krivotvorenu diplomu i zna manje od njega.

Podobni su otjerali sposobne. To je istina.

Kolega mi radi u ED kao inžinjer. Kaže da će prvom prilikom da digne sidro jer mu je šef neiživljeni kompleksaš koji pojma nema o životu, posao dobio preko partije, i iživljava se na njemu. Ko će to trpiti ba? To da se da trpiti, ni Ozimician ne bi otišao raditi za mrskog stranca.
I šta je rješenje za Bosanca?
Odlazak u Švedsku u kojoj su desničari na vlasti ili u Njemačku u kojoj AfD sjedi u Bundestagu, gdje svako malo neko u vozu ili na ulici izboden bude, gdje je nasilje i mobing po školama među najvećim u Europi, gdje se prave vrtići za djecu koja nisu ni muškog ni ženskog spola...
Jedna Slovačka je puno normalnija i sigurnija zemlja od Švedske ili Njemačke ali Bosanac ne želi u normalnu zemlju već u zemlju u kojoj ima para.
A u Bosni su ko na vlasti :skoljka: djeca cvijeca, hare krishne, Gandi :mrgreen:.
Kakva god da je Svedska i Njemacka za deset koplja su normalnije od jedne Poljske i Slovacke. Zato ljudi i idu tamo.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4165 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:07
konoplja wrote: 31/01/2023 15:01

Ima smisla xD
Razlika je da su ovi iz opozicije se ipak oglasili oko respiratora.
A ovdje muk. Kao da su u talu. Novinari pisu o teorijama zavjere xD
Pa ne znam da li pratis njemacke medije - ali kod njih nema pluralizma po tom pitanju, cak se po TikToku vrte klipovi koji uporedjuju da svi njemacki portali pisu manje vise iste vijesti, samo u razlicitom tajmingu. U Njemackoj i Austriji se korupcione afere jako kratko zadrze u medijima, ministar podnese ostavku, dodje novi i idemo dalje.

A kod njih u Bundestagu ima itekako vaznijih tema - migranti, Ukrajina, gas, struja, ekologija, etc.

A cekaj - hajde malo da razmisljamo zdravom logikom - Postoji interes za studij medicine u Njemackoj - postoji ! Univerziteti stalno salju zahtjeve za odobravanje povecanja broja studentskih mjesta, koji bivaju odbijeni od drzave. Sta moze biti razlog?

Nije zar razlog taj sto Njemci vise vjeruju doktorima sa Balkana, Sirije, Egipta, Indije - pa zbog toga zele njih da privuku, a ne da svoje skoluju?
Zivim tu stoga pratim. :D
Ima smisla to sto govoris, ali mogu i Nijemci studirati medicinu van drzave.

Btw zanimljivi podaci i objasnjenje od strane JanurayJones.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4166 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

konoplja wrote: 31/01/2023 15:30 Zivim tu stoga pratim. :D
Ima smisla to sto govoris, ali mogu i Nijemci studirati medicinu van drzave.

Btw zanimljivi podaci i objasnjenje od strane JanurayJones.
Mogu naravno, ali moraju onda placati studij - ovdje se misli na kvotu koju finansira drzava. Mogu studirati i u Njemackoj na privatnim Uni.

Da, podaci su zanimljivi "s nase strane" - tj. gdje u BIH lezi problem i zasto se ide vani.

Ali eto i dalje ne objasnjava zasto Njemacka nema domaci kadar - ocito ovaj "oksimoron zdravstva" koji sam napisao.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#4167 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JanuaryJones »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:34
konoplja wrote: 31/01/2023 15:30 Zivim tu stoga pratim. :D
Ima smisla to sto govoris, ali mogu i Nijemci studirati medicinu van drzave.

Btw zanimljivi podaci i objasnjenje od strane JanurayJones.
Mogu naravno, ali moraju onda placati studij - ovdje se misli na kvotu koju finansira drzava. Mogu studirati i u Njemackoj na privatnim Uni.

Da, podaci su zanimljivi "s nase strane" - tj. gdje u BIH lezi problem i zasto se ide vani.

Ali eto i dalje ne objasnjava zasto Njemacka nema domaci kadar - ocito ovaj "oksimoron zdravstva" koji sam napisao.
Pa i u Bosni moraas placati medicinu preko kvote. Samofinansirajuci, s tim da vise ni medicina nije besplatna. I god Ganica ti je 10,000 godina na medicini, pa izvoli.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4168 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:36
Ozimician wrote: 31/01/2023 15:34

Mogu naravno, ali moraju onda placati studij - ovdje se misli na kvotu koju finansira drzava. Mogu studirati i u Njemackoj na privatnim Uni.

Da, podaci su zanimljivi "s nase strane" - tj. gdje u BIH lezi problem i zasto se ide vani.

Ali eto i dalje ne objasnjava zasto Njemacka nema domaci kadar - ocito ovaj "oksimoron zdravstva" koji sam napisao.
Pa i u Bosni moraas placati medicinu preko kvote. Samofinansirajuci, s tim da vise ni medicina nije besplatna. I god Ganica ti je 10,000 godina na medicini, pa izvoli.
Naravno, ali BIH jos uvijek ne uvozi doktore - vidis da ih ima na birou, dakle ocito imamo hiperprodukciju tog kadra, koje domace trziste rada ne moze zaposluti, tako da i nema potrebe da se kvote povecavaju.

Njemacko trziste rada ima potrebu za tom radnom snagom, mora je uvoziti iz vana, a ima kod sebe vise nego dovoljan broj zainteresovanih za taj studij...
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4169 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:34
konoplja wrote: 31/01/2023 15:30 Zivim tu stoga pratim. :D
Ima smisla to sto govoris, ali mogu i Nijemci studirati medicinu van drzave.

Btw zanimljivi podaci i objasnjenje od strane JanurayJones.
Mogu naravno, ali moraju onda placati studij - ovdje se misli na kvotu koju finansira drzava. Mogu studirati i u Njemackoj na privatnim Uni.

Da, podaci su zanimljivi "s nase strane" - tj. gdje u BIH lezi problem i zasto se ide vani.

Ali eto i dalje ne objasnjava zasto Njemacka nema domaci kadar - ocito ovaj "oksimoron zdravstva" koji sam napisao.
Haha pa jebi ga 50 godina su ispod replacementa. Treba ce nekako penzije isplati pa stoga rezovi i stekanje gdje god. Uvijek su oni bili austerity sampioni svakako. :D

Valjda im je kao EU studentima besplatno u Austriji i ostalim EU clanicama studirati.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4170 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sabanss wrote: 31/01/2023 14:45
madner wrote: 31/01/2023 14:39

Imas zaposlene po siframa, nije viska.
Fakat 10k, ja bih se zakleo da je manje. :thumbup:
Zakleo bi se, zato što i jeste. :D BitAlijansa ima zaposlenih cca. 2 hiljade ljudi (svih profila). Neka još toliko radi u manjim IT kompanijama, što je velikodušna pretpostavka, dolazimo do zaključka da "pravi" IT sektor ne broji više od 4k ljudi.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#4171 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:39
JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:36

Pa i u Bosni moraas placati medicinu preko kvote. Samofinansirajuci, s tim da vise ni medicina nije besplatna. I god Ganica ti je 10,000 godina na medicini, pa izvoli.
Naravno, ali BIH jos uvijek ne uvozi doktore - vidis da ih ima na birou, dakle ocito imamo hiperprodukciju tog kadra, koje domace trziste rada ne moze zaposluti, tako da i nema potrebe da se kvote povecavaju.

Njemacko trziste rada ima potrebu za tom radnom snagom, mora je uvoziti iz vana, a ima kod sebe vise nego dovoljan broj zainteresovanih za taj studij...
Pa da, znaci nasa maticna drzava nije efikasna kao Njemacka. Bezobrazno se ponasa sa nasim porezom i trosi na financiranje programa koji su nepotrebni. Tako da ovi doktori koji odu vani raditi, na kraju, cine uslugu i sebi i nama.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4172 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

EFD22 wrote: 31/01/2023 15:02
PaulTracy wrote: 31/01/2023 15:00

I šta je rješenje za Bosanca?
Odlazak u Švedsku u kojoj su desničari na vlasti ili u Njemačku u kojoj AfD sjedi u Bundestagu, gdje svako malo neko u vozu ili na ulici izboden bude, gdje je nasilje i mobing po školama među najvećim u Europi, gdje se prave vrtići za djecu koja nisu ni muškog ni ženskog spola...
Jedna Slovačka je puno normalnija i sigurnija zemlja od Švedske ili Njemačke ali Bosanac ne želi u normalnu zemlju već u zemlju u kojoj ima para.
To si u pravu nema šta. Ja bih npr od EU zemalja jedino možda u Češku ili na jug Italije ali iz meni svojstvenih razloga.

A zbog djeteta i njegove budućnosti, gledam USA ili NZ, i više naginjem ka NZ zbog oružja i zdravstva.
Šta je razlog za Čehiju?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#4173 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:34
konoplja wrote: 31/01/2023 15:30 Zivim tu stoga pratim. :D
Ima smisla to sto govoris, ali mogu i Nijemci studirati medicinu van drzave.

Btw zanimljivi podaci i objasnjenje od strane JanurayJones.
Mogu naravno, ali moraju onda placati studij - ovdje se misli na kvotu koju finansira drzava. Mogu studirati i u Njemackoj na privatnim Uni.

Da, podaci su zanimljivi "s nase strane" - tj. gdje u BIH lezi problem i zasto se ide vani.

Ali eto i dalje ne objasnjava zasto Njemacka nema domaci kadar - ocito ovaj "oksimoron zdravstva" koji sam napisao.
Može država (su)finansirati iste. Štaviše, zašto ne bi sufinansirala svoje građane da studiraju na vrhunskim svjetskih univerzitetima? Kvaka je u tome da to sufinansiranje treba usloviti povratkom u državu na određeni vremenski period.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#4174 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Ozimician wrote: 31/01/2023 15:39
JanuaryJones wrote: 31/01/2023 15:36

Pa i u Bosni moraas placati medicinu preko kvote. Samofinansirajuci, s tim da vise ni medicina nije besplatna. I god Ganica ti je 10,000 godina na medicini, pa izvoli.
Naravno, ali BIH jos uvijek ne uvozi doktore - vidis da ih ima na birou, dakle ocito imamo hiperprodukciju tog kadra, koje domace trziste rada ne moze zaposluti, tako da i nema potrebe da se kvote povecavaju.

Njemacko trziste rada ima potrebu za tom radnom snagom, mora je uvoziti iz vana, a ima kod sebe vise nego dovoljan broj zainteresovanih za taj studij...
Ja pretpostavljam da je većina ovih ljudi iz Sarajeva , Banja Luke, Tuzle, Mostara, Zenice i drugih "većih" gradova koji ne žele da rade van svoje čaršije.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10416
Joined: 10/03/2022 22:16

#4175 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

n+1 wrote: 31/01/2023 15:50
EFD22 wrote: 31/01/2023 15:02

To si u pravu nema šta. Ja bih npr od EU zemalja jedino možda u Češku ili na jug Italije ali iz meni svojstvenih razloga.

A zbog djeteta i njegove budućnosti, gledam USA ili NZ, i više naginjem ka NZ zbog oružja i zdravstva.
Šta je razlog za Čehiju?
Imam kolegu u Pragu, koji mi može naći posao, ali na stranu to, on barem kaže da mu je super. Ali slabo znam o Češkoj, bio sam turistički u Pragu 20 dana ukupno, i to je to. Ne vjerujem da bih drugdje igdje osim u Prag.

Ali Češka je ono šbbkbb. Sumnjam da će biti išta od toga. Ipak ću ja van kontinenta.
Post Reply