Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1801 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 09/12/2022 00:39
skafiskafsnjak wrote: 09/12/2022 00:38 Nebitan sam ja.
Ti si rekao da te strani jezik "cijedi" ili ti otezava 20-30%. Tvrdim da nije tako ako ga znas kako treba. A ti ne znas dovoljno za ono u sta si se upustio tj sta si radio. Kontas ti sad?

Moja zena tecno i bez akcenta prica njemacki i bas nikakvih problema nema. A radi kao zamjenik direktora. Znaci ima pisanja, a i odgovornosti. Nikada u zivotu se nije pozalila na jezik.
Tvojoj ženi je onda njemački maternji. To nije isto.

A bitan si ti, jer misliš da znaš, a nemaš pojma, radiš na gradilištu ili nešto slično, ali bi raspravljao o jeziku :D . Ali eto, ja ti želim da dođeš do uredskog posla, pa ćeš vidjeti, mada i tu ima poslova gdje je jezik manje bitan. Arhitekti recimo mogu griješiti koliko god žele, bitno je da nacrtaju kako treba.
Ima ovo logike, ja ovdje pisem na bosanskom ali nikada ne bi mogao raditi svoj posao na bosanskom jeziku, nikad se ne bi znao izrazitu niti bi imao taj fond strucnih rijeci na bosanskom. Uzelo bi mi puno energije da razmisljam kako cu pisati projekte ili pisma na bosanskom. Umjesto 30 komada uradio bi 3 komada.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1802 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:42
n+1 wrote: 09/12/2022 11:39

Šta griješim? Samo ti imaš individualne i nepremostive prepreke u napuštanju države, a drugima je lako?

Kada kažeš "brojke ne lažu" zapravo se ne referiraš ni na kakve brojke, jer zvanične brojke ne postoje. Tako da brojke koje se ovdje tipično citiraju apsolutno lažu, jer nisu zasnovane na jack shit.
borjke oko mojih ociju ne lazu, ljudi oko mene nisu vise tu, u telefonu ne javljaju se na 06 brojeve u dojclandu su, svedskoj ,norveskoj, austriji, francuskoj, americi,.. nekad je bilo 9 odjeljenja u skoli sad su 3. masa ljudi je otislo iz mog grada, vjerujem d i u ostlaim mjstima nije nista bolje i tek ce da bude grozomornije, mozemo se mi tjesit d je drukcije, plus ja ne bi ni vjerovo zvanicnoj statistici ovog rezima. kojm nije nista u interesu sto je otvoreno i objektivno. ko ce im punit budzete? ko ce prikazitvat crnu sliku i i prizor u buducnost?
kkosmo posijali tak i zanjemo, zao mi je ali je to nasa sumorna stvarnost.
na prostoru bivse Yu je zivjelo 22 ili 23 miliona
danas kada se sabere stanovnistvo svih bivsih republika nema ni 18 miliona

taj prostor bi trebalo da je narastao sa 22 na cirka 28 miliona za 35 godina
umjesto toga sa prostora bivse Yu je otislo 10 miliona
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#1803 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Blixen wrote: 09/12/2022 12:44
Seyfo wrote: 09/12/2022 11:27
Koja glupost, ja ne znam nikog (ili se ne krećem među takvima) koji smatraju da je neki Malezijac ili Pakistanac "njihov" zbog vjere.
ti bas naivan :D
Ja ne sporim da takvih ima, vjerskih fanatika, vjerskih službenika i njihovih krugova, ali da je taj narativ dominantan, nemam dojam.
Možda me to čini naivnim, jbg. Šta ćemo. Mora neko i to biti
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1804 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

...
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1805 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Za njemački mislim da se najbolje snađu ljudi koji su kao djeca živjeli u Njemačkoj i sl, gledali njemačke kanale ili išli na jezički smjer u srednjoj. Može se naučiti i za pola godine, u smislu da se položi test, al' kasnije bude dosta mučenja sa razumijevanjem, mada i to se postepeno poboljša ako se svakodnevno komunicira na njem. Al' najbolje kako treba jezik naučiti if posibl pa ići.
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1806 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

konoplja wrote: 08/12/2022 22:12
Didier wrote: 08/12/2022 21:57

Ja sam radio 30 sati sedmično na Zapadu pa bi me tih 30 sati iscijedilo mnogo više nego 50 sati u Sarajevu, na svom jeziku, sa svojim ljudima, gdje se pije kafa svako malo. Nemate pojma o čemu pričate.
Ma svaka tebi cast. Neka si ti radio. :D
U firmi gdje ja radim je 39 sati radno vrijeme po ugovoru.
Al u praksi to nikada niko nije dozivio, ispod 50 sati sedmicno nema izlaska. Narvno svaka minuta se racuna u prekovrmeno jer se digitalno radno vrijeme mjeri.
Sto se tice godisnjeg preko 40 godina imas 32 radna dana.
Ja svojim radnicima obavzeno kazem da moraju planirati jedan veliki godisnji odmor u godini koji ne smije biti ispod 3 sedmice.
Imam 40 radnika i maksimalno moze ici dvoje od jednom na godisnji. Pustim ih sami da se dogovore.
Tu gledam da ne zakidam samce, npr ako je neko ove godine ko ima djecu bio u augustu na godisnjem onda iduce godine dam prednost samcu.
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1807 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Blixen wrote: 09/12/2022 12:48
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:42

borjke oko mojih ociju ne lazu, ljudi oko mene nisu vise tu, u telefonu ne javljaju se na 06 brojeve u dojclandu su, svedskoj ,norveskoj, austriji, francuskoj, americi,.. nekad je bilo 9 odjeljenja u skoli sad su 3. masa ljudi je otislo iz mog grada, vjerujem d i u ostlaim mjstima nije nista bolje i tek ce da bude grozomornije, mozemo se mi tjesit d je drukcije, plus ja ne bi ni vjerovo zvanicnoj statistici ovog rezima. kojm nije nista u interesu sto je otvoreno i objektivno. ko ce im punit budzete? ko ce prikazitvat crnu sliku i i prizor u buducnost?
kkosmo posijali tak i zanjemo, zao mi je ali je to nasa sumorna stvarnost.
na prostoru bivse Yu je zivjelo 22 ili 23 miliona
danas kada se sabere stanovnistvo svih bivsih republika nema ni 18 miliona

taj prostor bi trebalo da je narastao sa 22 na cirka 28 miliona za 35 godina
umjesto toga sa prostora bivse Yu je otislo 10 miliona
da ali mi i srbija imamo problem sa iseljenjem ...hrvatima i slovencima je lakse radi sengena.
mislim da cak i kosovari stoje po tom pitanju bolje od nas.doduse ja pricam na osnovu svog iskustva u tuzli i oko tuzle i opsteg raspolozenja medju ljudima. mada vjerujem da nije bolje ni u bihackom kraju. a vjerovatno je manja borjka takvih u sarajevu.. u tuzli i oko tuzle je to bas izrazeno ljudi ne rauzmiju koliko.. :-)
kazu uvijek je ovako bilo , nije, bilo je u ratu i posle rata onaj val...al ovoliko u miru ne
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1808 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Nierika wrote: 09/12/2022 13:00 Za njemački mislim da se najbolje snađu ljudi koji su kao djeca živjeli u Njemačkoj i sl, gledali njemačke kanale ili išli na jezički smjer u srednjoj. Može se naučiti i za pola godine, u smislu da se položi test, al' kasnije bude dosta mučenja sa razumijevanjem, mada i to se postepeno poboljša ako se svakodnevno komunicira na njem. Al' najbolje kako treba jezik naučiti if posibl pa ići.
ovisi i o volji, znam ljude koji su otisli beknut ne znaju, nisu nk, nego ne idu jezici jednostavno. i opet vremenom nauce dovoljno da mogu samostalno zivjeti, al nema boga da se vrate. naravnodjeci je najlakse, kazu uce s djecom uporedo . :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1809 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 13:38
Nierika wrote: 09/12/2022 13:00 Za njemački mislim da se najbolje snađu ljudi koji su kao djeca živjeli u Njemačkoj i sl, gledali njemačke kanale ili išli na jezički smjer u srednjoj. Može se naučiti i za pola godine, u smislu da se položi test, al' kasnije bude dosta mučenja sa razumijevanjem, mada i to se postepeno poboljša ako se svakodnevno komunicira na njem. Al' najbolje kako treba jezik naučiti if posibl pa ići.
ovisi i o volji, znam ljude koji su otisli beknut ne znaju, nisu nk, nego ne idu jezici jednostavno. i opet vremenom nauce dovoljno da mogu samostalno zivjeti, al nema boga da se vrate. naravnodjeci je najlakse, kazu uce s djecom uporedo . :)
Nije se nemoguće i sa engleskim snaći u bilo kojoj od tih zemalja (a i sa našim), ali se dosta i propusti, bolje ako je moguće dobro naučiti i lokalni jezik. Djecu po meni što ranije što više jezika učiti (a koji su im zanimljivi). :D
sumirprimus
Posts: 81283
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1810 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Nierika wrote: 09/12/2022 13:56
sumirprimus wrote: 09/12/2022 13:38

ovisi i o volji, znam ljude koji su otisli beknut ne znaju, nisu nk, nego ne idu jezici jednostavno. i opet vremenom nauce dovoljno da mogu samostalno zivjeti, al nema boga da se vrate. naravnodjeci je najlakse, kazu uce s djecom uporedo . :)
Nije se nemoguće i sa engleskim snaći u bilo kojoj od tih zemalja (a i sa našim), ali se dosta i propusti, bolje ako je moguće dobro naučiti i lokalni jezik. Djecu po meni što ranije što više jezika učiti (a koji su im zanimljivi). :D
ok djeca su spuzve i najlakse se prilagodjavaju prirodno... :)
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1811 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 13:59
Nierika wrote: 09/12/2022 13:56

Nije se nemoguće i sa engleskim snaći u bilo kojoj od tih zemalja (a i sa našim), ali se dosta i propusti, bolje ako je moguće dobro naučiti i lokalni jezik. Djecu po meni što ranije što više jezika učiti (a koji su im zanimljivi). :D
ok djeca su spuzve i najlakse se prilagodjavaju prirodno... :)
U prirodi. :D
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#1812 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Digla_da_kreci »

Totalno je razlicito kad neko ode u adoloscentskoj dobi, iskoluje se u toj drzavi, okruzen je strancima i druzi se sa lokalcima, a za bosanski cuje kad otvori klix ili nazove rodbinu u Bosni :D a drugo je kad se ode vani kao vec formirana osoba u zrelijim godinama.
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#1813 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Promijenilo se i vrijeme, nije danas isto kao prije 20tak godina, ljudi su postali fleksibilniji, komunikacija je jednostavnija, na par klikova dobijes sve informacije iz prve ruke.

Drugo, i narod se malo opametio, vidi da je sejtan dosao po svoje, ne vjeruje vise u laze, skontalo se da se prodaje magla i da je prijeko trava ipak zelenija🙂.

Niko te ne pita kako se zoves nego hoces li raditi, nikoga ne interesuje u kojoj si stranci, nego sta znas raditi, niko ne gleda kako da te prijavi na minimalac.

U DE je covjek rahat.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#1814 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Nierika »

Sad se može otići i tamo vizu čekati. :D
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1815 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 09/12/2022 13:03
konoplja wrote: 08/12/2022 22:12
Ma svaka tebi cast. Neka si ti radio. :D
U firmi gdje ja radim je 39 sati radno vrijeme po ugovoru.
Al u praksi to nikada niko nije dozivio, ispod 50 sati sedmicno nema izlaska. Narvno svaka minuta se racuna u prekovrmeno jer se digitalno radno vrijeme mjeri.
Sto se tice godisnjeg preko 40 godina imas 32 radna dana.
Ja svojim radnicima obavzeno kazem da moraju planirati jedan veliki godisnji odmor u godini koji ne smije biti ispod 3 sedmice.
Imam 40 radnika i maksimalno moze ici dvoje od jednom na godisnji. Pustim ih sami da se dogovore.
Tu gledam da ne zakidam samce, npr ako je neko ove godine ko ima djecu bio u augustu na godisnjem onda iduce godine dam prednost samcu.
Ja da radim sa tim koji ima djecu, što se mene tiče, mogao bi on uvijek u avgustu. Meni nema gorih mjeseci za godišnji od jula i avgusta. Daj mi juni ili septembar, može i oktobar. Bio u Istanbulu u aprilu, festival tulipana, divota.

Zato i mislim da su kolektivni godišnji užas jer se uvijek planiraju u avgustu zbog onih koji imaju djecu, a u septembru škola.
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1816 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Hakiz wrote: 09/12/2022 17:05
elcaliente wrote: 09/12/2022 13:03

U firmi gdje ja radim je 39 sati radno vrijeme po ugovoru.
Al u praksi to nikada niko nije dozivio, ispod 50 sati sedmicno nema izlaska. Narvno svaka minuta se racuna u prekovrmeno jer se digitalno radno vrijeme mjeri.
Sto se tice godisnjeg preko 40 godina imas 32 radna dana.
Ja svojim radnicima obavzeno kazem da moraju planirati jedan veliki godisnji odmor u godini koji ne smije biti ispod 3 sedmice.
Imam 40 radnika i maksimalno moze ici dvoje od jednom na godisnji. Pustim ih sami da se dogovore.
Tu gledam da ne zakidam samce, npr ako je neko ove godine ko ima djecu bio u augustu na godisnjem onda iduce godine dam prednost samcu.
Ja da radim sa tim koji ima djecu, što se mene tiče, mogao bi on uvijek u avgustu. Meni nema gorih mjeseci za godišnji od jula i avgusta. Daj mi juni ili septembar, može i oktobar. Bio u Istanbulu u aprilu, festival tulipana, divota.

Zato i mislim da su kolektivni godišnji užas jer se uvijek planiraju u avgustu zbog onih koji imaju djecu, a u septembru škola.
Ma ima ovih samaca sto idu na Majorku, Italiju i Hrvatsku.
Pa i oni zele kada je dobro vrijeme i festivali.Bune se ako uvjek idu ovi samo sa djecom. I onda tako pravim mir tako sto ako se ne mogu dogvoriti sami onda neka idu naizmjenicno.
Last edited by elcaliente on 09/12/2022 17:17, edited 2 times in total.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1817 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 09/12/2022 17:10
Hakiz wrote: 09/12/2022 17:05

Ja da radim sa tim koji ima djecu, što se mene tiče, mogao bi on uvijek u avgustu. Meni nema gorih mjeseci za godišnji od jula i avgusta. Daj mi juni ili septembar, može i oktobar. Bio u Istanbulu u aprilu, festival tulipana, divota.

Zato i mislim da su kolektivni godišnji užas jer se uvijek planiraju u avgustu zbog onih koji imaju djecu, a u septembru škola.
Ma ima ovih samaca sto idu na Majorku, Italiju i Hrvatsku.
Pa i oni zele kada je dobro vrijeme i festivali.Bune se ako uvjek idu ovi samo sa djecom. I onda tako pravim mir tako sto ako se ne mogu dogvoriti sami onda neka idu naizmjenicno.
Razumijam ja to, samo kažem da je meni i na more otići ljepše u septembru. U oktobru bio u Lisabonu, 30 stepeni. Zamisli avgust, 45-50, patnja. A klima se mijenja, postaje sve toplije. Pa je na moru u septembru super, voda još topla, nije prevruće, manja gužva, čak i cijene polako padaju jer je kraj sezone...
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1818 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Hakiz wrote: 09/12/2022 17:15
elcaliente wrote: 09/12/2022 17:10

Ma ima ovih samaca sto idu na Majorku, Italiju i Hrvatsku.
Pa i oni zele kada je dobro vrijeme i festivali.Bune se ako uvjek idu ovi samo sa djecom. I onda tako pravim mir tako sto ako se ne mogu dogvoriti sami onda neka idu naizmjenicno.
Razumijam ja to, samo kažem da je meni i na more otići ljepše u septembru. U oktobru bio u Lisabonu, 30 stepeni. Zamisli avgust, 45-50, patnja. A klima se mijenja, postaje sve toplije. Pa je na moru u septembru super, voda još topla, nije prevruće, manja gužva, čak i cijene polako padaju jer je kraj sezone...
Kontam ja to, al ima svakakvih ljudi.

Do kraja novembra mi moraju predati sav godisnji za iducu godinu, moraju sve dane isplanirati.
Ja im to odobrim do bozica i svi sretni.

Jel predjes sa odobrenjem u januar odmah uzbuna.
Moramo kupiti karte, ne mozemo cekati, biti ce sve skuplje itd.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1819 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 09/12/2022 17:16
Hakiz wrote: 09/12/2022 17:15

Razumijam ja to, samo kažem da je meni i na more otići ljepše u septembru. U oktobru bio u Lisabonu, 30 stepeni. Zamisli avgust, 45-50, patnja. A klima se mijenja, postaje sve toplije. Pa je na moru u septembru super, voda još topla, nije prevruće, manja gužva, čak i cijene polako padaju jer je kraj sezone...
Kontam ja to, al ima svakakvih ljudi.

Do kraja novembra mi moraju predati sav godisnji za iducu godine, moraju sve dane isplanirati.
Ja im to odobrim do bozica i svi sretni.
Sa strane tebe i planiranja posla je super, ali da ja mogu u novembru ove godine planirati do novembra iduće, pa život, planeta, ne idu po rasporedu neke firme.

Ali i to može, u mojoj firmi su znali da uvijek idem u septembru ili oktobru, samo su za razliku od tebe bili velikodušni pa sam mogao do skoro pred sam odlazak, na jedno mjesec ili dva prije planirati tačne datume. Naravno, zbog letova sam ranije planirao, ali između marta i maja sam davao datume za septembar te godine, ne u novembru ove za septembar iduće.

Čovjek snuje, bog određuje kaže izreka.

To će biti vječiti "sukob".

Svaka firma ima svoje specifičnosti, pa nema univerzalnih pravila.

Ali, kolektivni godišnji su užas :lol:
Last edited by Hakiz on 09/12/2022 17:28, edited 1 time in total.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#1820 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Ecci wrote: 09/12/2022 15:09 Promijenilo se i vrijeme, nije danas isto kao prije 20tak godina, ljudi su postali fleksibilniji, komunikacija je jednostavnija, na par klikova dobijes sve informacije iz prve ruke.

Drugo, i narod se malo opametio, vidi da je sejtan dosao po svoje, ne vjeruje vise u laze, skontalo se da se prodaje magla i da je prijeko trava ipak zelenija🙂.

Niko te ne pita kako se zoves nego hoces li raditi, nikoga ne interesuje u kojoj si stranci, nego sta znas raditi, niko ne gleda kako da te prijavi na minimalac.

U DE je covjek rahat.
Najviše se promijenilo to da su zapadnoeuropske zemlje u posljednjih 10-tak godina došle na Balkan u pljačku radne snage i stanovništva.
Ljudi kažu "osnovni razlog odlaska ljudi je loša ekonomska i politička situacija".
Da je ekonomska i politička situacija loša to niko poreći ne može ali takva je bila i prije 15/20/25 godina pa nismo imali masovne odlaske. Puno je malih (ispod 5mil stanovnika) država u kojim ljudi žive lošije nego u BiH pa u posljednjih 10 godina nisu izgubili 20% stanovništva. Zašto? Pa zato što u te države nisu došli zapadni otimači i počeli da dijele vize. Ni u BiH ih nije bilo 2010 i nismo imali masovne odlaske.
Njemačka, Austrija, Švedska i Slovenija su u posljednjih 10 godina uspjeli da unište BiH više nego SDA, HDZ, SNSD i ostale stranke zajedno, puno više je BiH izgubila stanovništva od 2013 pa ovamo nego od 1992 do 2012 sto je 2x duži period koji obuhvata i 3,5 godina rata.
Ljudima koji su pobjegli u Njemačku, Austriju ili treću zemlju to je super, njima je dobro, imaju plaću 3-4 puta veću od svjetskog prosjeka i baš ih briga za druge, isto kao što je dobro onim koji su u stranci, sjede u fotelji i plaću primaju, usput i pljačkaju malo. To što njihova nova država odnosno stranka uništavaju BiH uopšte ih ne zanima 😉
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1821 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Hakiz wrote: 09/12/2022 17:25
elcaliente wrote: 09/12/2022 17:16

Kontam ja to, al ima svakakvih ljudi.

Do kraja novembra mi moraju predati sav godisnji za iducu godine, moraju sve dane isplanirati.
Ja im to odobrim do bozica i svi sretni.
Sa strane tebe i planiranja posla je super, ali da ja mogu u novembru ove godine planirati do novembra iduće, pa život, planeta, ne idu po rasporedu neke firme.

Ali i to može, u mojoj firmi su znali da uvijek idem u septembru ili oktobru, samo su za razliku od tebe bili velikodušni pa sam mogao do skoro pred sam odlazak, na jedno mjesec ili dva prije planirati tačne datume. Naravno, zbog letova sam ranije planirao, ali između marta i maja sam davao datume za septembar te godine, ne u novembru ove za septembar iduće.

Čovjek snuje, bog određuje kaže izreka.

To će biti vječiti "sukob".
Nemam ja nista sa tim, to je meni frka u tako kratkom roku to odboriti.
To su radnici sami sebi izglasali i trzili preko sindikata.
Tako da to vazi za sve odjele, 2800 radnika.

Jel predjes sa odobrenjem u januar odmah uzbuna.
Moramo kupiti karte, ne mozemo cekati, biti ce sve skuplje itd.
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1822 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 09/12/2022 17:28
Ecci wrote: 09/12/2022 15:09 Promijenilo se i vrijeme, nije danas isto kao prije 20tak godina, ljudi su postali fleksibilniji, komunikacija je jednostavnija, na par klikova dobijes sve informacije iz prve ruke.

Drugo, i narod se malo opametio, vidi da je sejtan dosao po svoje, ne vjeruje vise u laze, skontalo se da se prodaje magla i da je prijeko trava ipak zelenija🙂.

Niko te ne pita kako se zoves nego hoces li raditi, nikoga ne interesuje u kojoj si stranci, nego sta znas raditi, niko ne gleda kako da te prijavi na minimalac.

U DE je covjek rahat.
Najviše se promijenilo to da su zapadnoeuropske zemlje u posljednjih 10-tak godina došle na Balkan u pljačku radne snage i stanovništva.
Ljudi kažu "osnovni razlog odlaska ljudi je loša ekonomska i politička situacija".
Da je ekonomska i politička situacija loša to niko poreći ne može ali takva je bila i prije 15/20/25 godina pa nismo imali masovne odlaske. Puno je malih (ispod 5mil stanovnika) država u kojim ljudi žive lošije nego u BiH pa u posljednjih 10 godina nisu izgubili 20% stanovništva. Zašto? Pa zato što u te države nisu došli zapadni otimači i počeli da dijele vize. Ni u BiH ih nije bilo 2010 i nismo imali masovne odlaske.
Njemačka, Austrija, Švedska i Slovenija su u posljednjih 10 godina uspjeli da unište BiH više nego SDA, HDZ, SNSD i ostale stranke zajedno, puno više je BiH izgubila stanovništva od 2013 pa ovamo nego od 1992 do 2012 sto je 2x duži period koji obuhvata i 3,5 godina rata.
Ljudima koji su pobjegli u Njemačku, Austriju ili treću zemlju to je super, njima je dobro, imaju plaću 3-4 puta veću od svjetskog prosjeka i baš ih briga za druge, isto kao što je dobro onim koji su u stranci, sjede u fotelji i plaću primaju, usput i pljačkaju malo. To što njihova nova država odnosno stranka uništavaju BiH uopšte ih ne zanima 😉
Pa nisu isli jer su drzani zatvoreni, nisu imali izbora.
Cim iz drzave ljudi bjeze kao iz BiH gdje je fakticki egzodus onda hebes tu drzavu. Od nje nema nista, jer ce ekonomija
bez potrosaca stagnirati i moze biti samo vise nezaposlenih.
99 posto ljudi koji odu nece se nikada vratiti, to su samo zablude u glavi, kao vratiti ce kada ostari.
Njihova drzava i drzava njihove djece nije vise BiH tako da im je i svejedno sta ce biti sa BiH.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1823 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hakiz »

elcaliente wrote: 09/12/2022 17:30
Hakiz wrote: 09/12/2022 17:25

Sa strane tebe i planiranja posla je super, ali da ja mogu u novembru ove godine planirati do novembra iduće, pa život, planeta, ne idu po rasporedu neke firme.

Ali i to može, u mojoj firmi su znali da uvijek idem u septembru ili oktobru, samo su za razliku od tebe bili velikodušni pa sam mogao do skoro pred sam odlazak, na jedno mjesec ili dva prije planirati tačne datume. Naravno, zbog letova sam ranije planirao, ali između marta i maja sam davao datume za septembar te godine, ne u novembru ove za septembar iduće.

Čovjek snuje, bog određuje kaže izreka.

To će biti vječiti "sukob".
Nemam ja nista sa tim, to je meni frka u tako kratkom roku to odboriti.
To su radnici sami sebi izglasali i trzili preko sindikata.
Tako da to vazi za sve odjele, 2800 radnika.

Jel predjes sa odobrenjem u januar odmah uzbuna.
Moramo kupiti karte, ne mozemo cekati, biti ce sve skuplje itd.
Pa da, nisu okolnosti svuda i svima iste.

Ja kupim karte, rezervišem smieštaj, i tek onda kažem u firmi tada idem, i to je to. Posao je bio takav da sam mogao. Druga firma, druge okolnosti, pa i pravila drugačija.

Naravno, morao sam i ja imati obzira, ali u nekim granicama je bila takva sloboda.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#1824 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

elcaliente wrote: 09/12/2022 17:36
PaulTracy wrote: 09/12/2022 17:28

Najviše se promijenilo to da su zapadnoeuropske zemlje u posljednjih 10-tak godina došle na Balkan u pljačku radne snage i stanovništva.
Ljudi kažu "osnovni razlog odlaska ljudi je loša ekonomska i politička situacija".
Da je ekonomska i politička situacija loša to niko poreći ne može ali takva je bila i prije 15/20/25 godina pa nismo imali masovne odlaske. Puno je malih (ispod 5mil stanovnika) država u kojim ljudi žive lošije nego u BiH pa u posljednjih 10 godina nisu izgubili 20% stanovništva. Zašto? Pa zato što u te države nisu došli zapadni otimači i počeli da dijele vize. Ni u BiH ih nije bilo 2010 i nismo imali masovne odlaske.
Njemačka, Austrija, Švedska i Slovenija su u posljednjih 10 godina uspjeli da unište BiH više nego SDA, HDZ, SNSD i ostale stranke zajedno, puno više je BiH izgubila stanovništva od 2013 pa ovamo nego od 1992 do 2012 sto je 2x duži period koji obuhvata i 3,5 godina rata.
Ljudima koji su pobjegli u Njemačku, Austriju ili treću zemlju to je super, njima je dobro, imaju plaću 3-4 puta veću od svjetskog prosjeka i baš ih briga za druge, isto kao što je dobro onim koji su u stranci, sjede u fotelji i plaću primaju, usput i pljačkaju malo. To što njihova nova država odnosno stranka uništavaju BiH uopšte ih ne zanima 😉
Pa nisu isli jer su drzani zatvoreni, nisu imali izbora.
Cim iz drzave ljudi bjeze kao iz BiH gdje je fakticki egzodus onda hebes tu drzavu. Od nje nema nista, jer ce ekonomija
bez potrosaca stagnirati i moze biti samo vise nezaposlenih.
99 posto ljudi koji odu nece se nikada vratiti, to su samo zablude u glavi, kao vratiti ce kada ostari.
Njihova drzava i drzava njihove djece nije vise BiH tako da im je i svejedno sta ce biti sa BiH.
Umjesto "hebeš tu državu" ja bih rekao "hebeš taj narod".
Ako jedan narod nije u stanju da uredi svoju državu i stvori blagostanje onda taj narod i zaslužuje da živi u ćumezu koji je sam napravio. 90% ljudi u ovoj državi krade kad im se prilika otvori, daju mito, bacaju smeće po ulici... I onda se porede sa zapadnim civilizovanim svijetom a po mentalitetu puno smo bliže državama kao što su Indija,Bangladeš. Svi se smatraju žrtvom sistema a pri tome su oni ti koji su kreirali taj sistem.
I onda kada mi se počnu javljat iz zapadne Europe u fazonu "Sad sam tamo gdje treba da budem,što zaslužujem" dobijem osip😀 "Raspast" će se i taj zapad ubrzo Akobogda, dosta je bilo eksploatacije sirotinje sa istoka, njihovih sirovina, zavadi pa vladaj politike. Bakir,Mile i Dragan imaju moć samo unutar granica BiH i zato moraju da pljačkaju vlastiti narod da bi njihovi partijaši imali lagodan život. Države poput USA i Njemačke imaju moć i uticaj u cijelom svijetu, izrabljuju druge države i zato nema potrebe da izrabljuju Johna i Andreasa🙂
elcaliente
Posts: 4542
Joined: 13/06/2012 15:52

#1825 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 09/12/2022 17:49
elcaliente wrote: 09/12/2022 17:36

Pa nisu isli jer su drzani zatvoreni, nisu imali izbora.
Cim iz drzave ljudi bjeze kao iz BiH gdje je fakticki egzodus onda hebes tu drzavu. Od nje nema nista, jer ce ekonomija
bez potrosaca stagnirati i moze biti samo vise nezaposlenih.
99 posto ljudi koji odu nece se nikada vratiti, to su samo zablude u glavi, kao vratiti ce kada ostari.
Njihova drzava i drzava njihove djece nije vise BiH tako da im je i svejedno sta ce biti sa BiH.
Umjesto "hebeš tu državu" ja bih rekao "hebeš taj narod".
Ako jedan narod nije u stanju da uredi svoju državu i stvori blagostanje onda taj narod i zaslužuje da živi u ćumezu koji je sam napravio. 90% ljudi u ovoj državi krade kad im se prilika otvori, daju mito, bacaju smeće po ulici... I onda se porede sa zapadnim civilizovanim svijetom a po mentalitetu puno smo bliže državama kao što su Indija,Bangladeš. Svi se smatraju žrtvom sistema a pri tome su oni ti koji su kreirali taj sistem.
I onda kada mi se počnu javljat iz zapadne Europe u fazonu "Sad sam tamo gdje treba da budem,što zaslužujem" dobijem osip😀 "Raspast" će se i taj zapad ubrzo Akobogda, dosta je bilo eksploatacije sirotinje sa istoka, njihovih sirovina, zavadi pa vladaj politike. Bakir,Mile i Dragan imaju moć samo unutar granica BiH i zato moraju da pljačkaju vlastiti narod da bi njihovi partijaši imali lagodan život. Države poput USA i Njemačke imaju moć i uticaj u cijelom svijetu, izrabljuju druge države i zato nema potrebe da izrabljuju Johna i Andreasa🙂
Za prvi dio se slazem, narod je drzava.
Vecini ljudi u BiH odgovara to stanje i to treba postovati.
Pisao sam vec ljudi se u BiH bune sto se moraju vezati u autu ili vole pusiti po restoranima gdje jedu.
To je jednostavno dio mentliteta i tradicije.
Zato i dijasporci kada dodju u BiH zbog respektiranja domacina pocnu raditi stavri je im ne bi napamet pale na zapadu.

Za drugi dio se ne slazem.
Svabe ne iskoristavaju BiH, bio bi reci da ih BiH uopste posebno ni ne zanima. Oni spasavaju nase ljude iz kaljuze zvana BiH, daju im sansu za novi zivot, hljeb u ruke.

Za Bosance je Njemacka predstepenica raja i ja bi pozvao sve da sto prije dodju.
Rasprodati dole sve i nastaviti zivot u Njemackoj ko covjek.
Post Reply