Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4401 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 04/02/2023 17:46
elcaliente wrote: 04/02/2023 17:40

Sto je mene uvjek zanimalo to je, ako Bosance i Hercegovce nikada ne zanima bruto plata, kako znaju koliko su uplacivali u penzioni fond i kako mogu planirati kolika ce im penzija bitu? Mislim kako mogu planirati prihode i rashode u penziji, hoce li npr moci platiti kiriju ?
Možda zato što je potpuno nebitno koliko ćeš upatiti u fond, penzije svakako ne zavise od toga. Njemački sistem je još samo tamo prisutan.

A što se ostalih dadžbina tiče, sve je procentualno, lako je izračunati.
A od cega zavisi ili sta je bitno kolika ce penzija radniku biti?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4402 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 04/02/2023 17:40
Rugafet wrote: 04/02/2023 17:05

Nije nego je bolje biti na birou i ne radit nego biti vani udarat stranu valutu i nabijat staž. Stvarno čovjek ovdje može svašta pročitat
Sto je mene uvjek zanimalo to je, ako Bosance i Hercegovce nikada ne zanima bruto plata, kako znaju koliko su uplacivali u penzioni fond i kako mogu planirati kolika ce im penzija bitu? Mislim kako mogu planirati prihode i rashode u penziji, hoce li npr moci platiti kiriju ?
Evo ja sam u Njemačkoj i vjeruj da me zaboli kolika mi je Brutto plata - ja vidim samo Netto jer od Netta plaćam sve račune i kiriju, Brutto mogu mačku o rep objesiti.

Zdravstveno je bitno - da imam. Od penzije ne očekujem ama baš ništa - jer je tek sa 70 god. - btw. ili li igdje u svijetu toliko visoka granica za penziju? - nek mi drugi odgovore

Ja svakako ne planiram da radim do 70-te god. nek nađu druge budale koje su na to spremne.

Do tad planiram da se obezbjedim sa još jednom nekretninom i to je moja penzija.
User avatar
Didier
Posts: 2202
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4403 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 04/02/2023 17:50
Didier wrote: 04/02/2023 17:46

Možda zato što je potpuno nebitno koliko ćeš upatiti u fond, penzije svakako ne zavise od toga. Njemački sistem je još samo tamo prisutan.

A što se ostalih dadžbina tiče, sve je procentualno, lako je izračunati.
A od cega zavisi ili sta je bitno kolika ce penzija radniku biti?
Od ekonomske situacije u datom momentu. Najniža penzija nije dovoljna za preživjeti, kao i svugdje, dok su ove više nekad skroz i okej.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4404 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 17:53
elcaliente wrote: 04/02/2023 17:40

Sto je mene uvjek zanimalo to je, ako Bosance i Hercegovce nikada ne zanima bruto plata, kako znaju koliko su uplacivali u penzioni fond i kako mogu planirati kolika ce im penzija bitu? Mislim kako mogu planirati prihode i rashode u penziji, hoce li npr moci platiti kiriju ?
Evo ja sam u Njemačkoj i vjeruj da me zaboli kolika mi je Brutto plata - ja vidim samo Netto jer od Netta plaćam sve račune i kiriju, Brutto mogu mačku o rep objesiti.

Zdravstveno je bitno - da imam. Od penzije ne očekujem ama baš ništa - jer je tek sa 70 god. - btw. ili li igdje u svijetu toliko visoka granica za penziju? - nek mi drugi odgovore

Ja svakako ne planiram da radim do 70-te god. nek nađu druge budale koje su na to spremne.

Do tad planiram da se obezbjedim sa još jednom nekretninom i to je moja penzija.
Dobro tebi nije bitno i to je to ali milionima je bitno a to nije ni bilo pitanje.
Moje pitanje je glasilo kako radnik moze planirati visinu penzije kao i svoje rashode i prihode.
Kako naprimjer moze radnica u Bingu na kasi znati hoce li moci platiti kiriju kada dodje u penziju.
Od cega zavisi visina penzije u BiH?
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4405 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 04/02/2023 17:59
elcaliente wrote: 04/02/2023 17:50

A od cega zavisi ili sta je bitno kolika ce penzija radniku biti?
Od ekonomske situacije u datom momentu. Najniža penzija nije dovoljna za preživjeti, kao i svugdje, dok su ove više nekad skroz i okej.
Ma nemoguce. Nema nikakve logike, kakav je to sistem.
U Njemackoj npr nema najnize penzije.
Ali ovdje se ne radi o najnizoj penziji, recimo ja sam inzinjer u BiH i zaposlen sam, uplacijem doprinose 40 godina i onda cekam iznenadjenje mozda dobije 400KM penzije a mozda 800KM, ne moze biti tako netransparetno. Mora postojati neki kljuc.
Dobije li se neki izvod ili presijek u medzuvremenu, npr nama salju svake godine poslije rodjendana presijek.
Last edited by elcaliente on 04/02/2023 18:04, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4406 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 04/02/2023 17:59
Ozimician wrote: 04/02/2023 17:53

Evo ja sam u Njemačkoj i vjeruj da me zaboli kolika mi je Brutto plata - ja vidim samo Netto jer od Netta plaćam sve račune i kiriju, Brutto mogu mačku o rep objesiti.

Zdravstveno je bitno - da imam. Od penzije ne očekujem ama baš ništa - jer je tek sa 70 god. - btw. ili li igdje u svijetu toliko visoka granica za penziju? - nek mi drugi odgovore

Ja svakako ne planiram da radim do 70-te god. nek nađu druge budale koje su na to spremne.

Do tad planiram da se obezbjedim sa još jednom nekretninom i to je moja penzija.
Dobro tebi nije bitno i to je to ali milionima je bitno a to nije ni bilo pitanje.
Moje pitanje je glasilo kako radnik moze planirati visinu penzije kao i svoje rashode i prihode.
Kako naprimjer moze radnica u Bingu na kasi znati hoce li moci platiti kiriju kada dodje u penziju.
Od cega zavisi visina penzije u BiH?
Pa od ekonomske situacije u zemlji u datom momentu. Nema veze koliko si uplaćivao, trenutna minimalna penzija je na oko 50% prosječne plate u FBiH, u RS je dosta niža. Tako da je ljudima svejedno koliko si uplaćivao.

Gleda se svakako prosjek plata zadnjih 10 god. staža. pa se s time usklađuje, ali to nema neku presudnu ulogu, opet nek neko bolje upućen objasni.

I ne znam kako ti možeš sad planirati rashode u penziji koja će tek biti za 30 god. - ako i tad. U ove 3 god. cijene svega se haman udvostručile. Šta će biti za 30 god. - to Bog sami zna. Kakvo ti je to razmišljanje?
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4407 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 18:03
elcaliente wrote: 04/02/2023 17:59

Dobro tebi nije bitno i to je to ali milionima je bitno a to nije ni bilo pitanje.
Moje pitanje je glasilo kako radnik moze planirati visinu penzije kao i svoje rashode i prihode.
Kako naprimjer moze radnica u Bingu na kasi znati hoce li moci platiti kiriju kada dodje u penziju.
Od cega zavisi visina penzije u BiH?
Pa od ekonomske situacije u zemlji u datom momentu. Nema veze koliko si uplaćivao, trenutna minimalna penzija je na oko 50% prosječne plate u FBiH, u RS je dosta niža.
Pa sta je to, kakvo je to racunanje.
Mislim presmijesno. Isto da se djeca igraju.
Nekako ne mogu povjerovati da postoji takav sistem.
Oni hajde ti uplacuj nema veze da li radnik u Bingu ili nuklearni fizicar pa cemo mi vidjeti koliko cemo ti mi dati. Zavisi od situacije.
To vise zvuci kao neka zajebancija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23271
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4408 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sanjarko »

Stedi u mladosti, da bi imao u starosti.

Samo nazalost nemogu svi, neki i nece.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4409 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 18:03
elcaliente wrote: 04/02/2023 17:59

Dobro tebi nije bitno i to je to ali milionima je bitno a to nije ni bilo pitanje.
Moje pitanje je glasilo kako radnik moze planirati visinu penzije kao i svoje rashode i prihode.
Kako naprimjer moze radnica u Bingu na kasi znati hoce li moci platiti kiriju kada dodje u penziju.
Od cega zavisi visina penzije u BiH?
Pa od ekonomske situacije u zemlji u datom momentu. Nema veze koliko si uplaćivao, trenutna minimalna penzija je na oko 50% prosječne plate u FBiH, u RS je dosta niža. Tako da je ljudima svejedno koliko si uplaćivao.

Gleda se svakako prosjek plata zadnjih 10 god. staža. pa se s time usklađuje, ali to nema neku presudnu ulogu, opet nek neko bolje upućen objasni.

I ne znam kako ti možeš sad planirati rashode u penziji koja će tek biti za 30 god. - ako i tad. U ove 3 god. cijene svega se haman udvostručile. Šta će biti za 30 god. - to Bog sami zna. Kakvo ti je to razmišljanje?
Kako ne mogu? Pa svake godine dobijem pismo koliko cu imati penziju. Plus na to ide inflaciona razlika.
Evo ja imam 22 godine radnog staza, i prosle godine mi je doslo da ako nastavim ovako uplacivati do 2047 da ce mi penzija biti 2850 brutto plus inflacija plus Anpassungen.
To onda ubacim u Rentenrechner i znam koliki imam neto i odprilike znam prihode.
User avatar
Didier
Posts: 2202
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4410 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 04/02/2023 17:53 Ja svakako ne planiram da radim do 70-te god. nek nađu druge budale koje su na to spremne.

Do tad planiram da se obezbjedim sa još jednom nekretninom i to je moja penzija.
Bravo. Isto tako i ja. Ne pada mi na pamet da se pouzdam u državu, i to bilo koju u kojoj sam radio, da ću nešto imati u starosti.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4411 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 04/02/2023 18:10
Ozimician wrote: 04/02/2023 18:03

Pa od ekonomske situacije u zemlji u datom momentu. Nema veze koliko si uplaćivao, trenutna minimalna penzija je na oko 50% prosječne plate u FBiH, u RS je dosta niža. Tako da je ljudima svejedno koliko si uplaćivao.

Gleda se svakako prosjek plata zadnjih 10 god. staža. pa se s time usklađuje, ali to nema neku presudnu ulogu, opet nek neko bolje upućen objasni.

I ne znam kako ti možeš sad planirati rashode u penziji koja će tek biti za 30 god. - ako i tad. U ove 3 god. cijene svega se haman udvostručile. Šta će biti za 30 god. - to Bog sami zna. Kakvo ti je to razmišljanje?
Kako ne mogu? Pa svake godine dobijem pismo koliko cu imati penziju. Plus na to ide inflaciona razlika.
Evo ja imam 22 godine radnog staza, i prosle godine mi je doslo da ako nastavim ovako uplacivati to 2047 da ce mi penzija biti 2850 brutto plus inflacija plus Anpassungen.
To onda ubacim u Rentenrechner i znam koliki imam neto i odprilike znam prihode.
Možeš ti izračunati prihode, ali ne možeš rashode :run:

Evo ja imam nekih 5,5 bodova za ove 3 god rada u Njemačkoj, ali meni to ne znači ništa - jer neću ovdje raditi do 70-te god, već samo 5 god. -koliko valjda treba da se ostvari pravo na penziju u Njemačkoj... - nedavno sam dobio obračun

Ovaj njemački sistem nije održiv i zato povećavaju starosnu granicu na 70 god.

Austrija je prešla na bosanski sistem obračuna penzija.
User avatar
Didier
Posts: 2202
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#4412 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 04/02/2023 18:02
Didier wrote: 04/02/2023 17:59

Od ekonomske situacije u datom momentu. Najniža penzija nije dovoljna za preživjeti, kao i svugdje, dok su ove više nekad skroz i okej.
Ma nemoguce. Nema nikakve logike, kakav je to sistem.
U Njemackoj npr nema najnize penzije.
Ali ovdje se ne radi o najnizoj penziji, recimo ja sam inzinjer u BiH i zaposlen sam, uplacijem doprinose 40 godina i onda cekam iznenadjenje mozda dobije 400KM penzije a mozda 800KM, ne moze biti tako netransparetno. Mora postojati neki kljuc.
Dobije li se neki izvod ili presijek u medzuvremenu, npr nama salju svake godine poslije rodjendana presijek.
Evo rekao ti je Ozimican, naravno da postoji izračun i to se tačno zna, ali koliko znam, najviše se gledaju posljednje godine. Zbog toga je stvarno ne bitno šta radiš sa 30 ili 40 godina u odnosu na penziju.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4413 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 18:14
elcaliente wrote: 04/02/2023 18:10

Kako ne mogu? Pa svake godine dobijem pismo koliko cu imati penziju. Plus na to ide inflaciona razlika.
Evo ja imam 22 godine radnog staza, i prosle godine mi je doslo da ako nastavim ovako uplacivati to 2047 da ce mi penzija biti 2850 brutto plus inflacija plus Anpassungen.
To onda ubacim u Rentenrechner i znam koliki imam neto i odprilike znam prihode.

Možeš ti izračunati prihode, ali ne možeš rashode :run:

Evo ja imam nekih 5,5 bodova za ove 3 god rada u Njemačkoj, ali meni to ne znači ništa - jer neću ovdje raditi do 70-te god, već samo 5 god. -koliko valjda treba da se ostvari pravo na penziju u Njemačkoj... - nedavno sam dobio obračun

Ovaj njemački sistem nije održiv i zato povećavaju starosnu granicu na 70 god.

Austrija je prešla na bosanski sistem obračuna penzija.
Pa i rashode mozes odprilike izracunati pogotovo jer dobijas u vjek taj Anpassung za inflaciju.
Misli da ni u Austriji vise ljudi neznaju kolika cem im penzija biti nego kako im se posreci?

Imal ko iz Austrije da nam nesto vise kaze?
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4414 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 04/02/2023 18:19
Ozimician wrote: 04/02/2023 18:14


Možeš ti izračunati prihode, ali ne možeš rashode :run:

Evo ja imam nekih 5,5 bodova za ove 3 god rada u Njemačkoj, ali meni to ne znači ništa - jer neću ovdje raditi do 70-te god, već samo 5 god. -koliko valjda treba da se ostvari pravo na penziju u Njemačkoj... - nedavno sam dobio obračun

Ovaj njemački sistem nije održiv i zato povećavaju starosnu granicu na 70 god.

Austrija je prešla na bosanski sistem obračuna penzija.
Pa i rashode mozes odprilike izracunati pogotovo jer dobijas u vjek taj Anpassung za inflaciju.
Misli da ni u Austriji vise ljudi neznaju kolika cem im penzija biti nego kako im se posreci?

Imal ko iz Austrije da nam nesto vise kaze?
Kakav ba Anpassung za inflaciju, evo sad inflacija 10% (službeno) - neslužbeno znamo da je mnogo više - pa jesul ikome povećali penziju za 10% ?
Ako ima takva vijest - ja povlačim ovo što sam rekao - i svaka čast onda tom sistemu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#4415 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 04/02/2023 18:19
Ozimician wrote: 04/02/2023 18:14


Možeš ti izračunati prihode, ali ne možeš rashode :run:

Evo ja imam nekih 5,5 bodova za ove 3 god rada u Njemačkoj, ali meni to ne znači ništa - jer neću ovdje raditi do 70-te god, već samo 5 god. -koliko valjda treba da se ostvari pravo na penziju u Njemačkoj... - nedavno sam dobio obračun

Ovaj njemački sistem nije održiv i zato povećavaju starosnu granicu na 70 god.

Austrija je prešla na bosanski sistem obračuna penzija.
Pa i rashode mozes odprilike izracunati pogotovo jer dobijas u vjek taj Anpassung za inflaciju.
Misli da ni u Austriji vise ljudi neznaju kolika cem im penzija biti nego kako im se posreci?

Imal ko iz Austrije da nam nesto vise kaze?
Pod ovim sam mislio da se jedan dobar dio penzija - isplaćuje iz budžeta !!!

Ali da, svakako ako ima neko iz Austrije - nek nam bliže objasni.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23271
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4416 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Sanjarko »

subota, 4. februar 2023.
18:08:46

Stedi u mladosti, da bi imao u starosti.
Ulagaj u mladosti, da bi imao u starosti.
Ako si imao veca primanja, plate kao DR, MR, PR i sl i nisi ustedio i ulozio i sl, nesto vise stekao u zivotu, onda nisi se dobro spremio za starost. Mi drugi, s manjim ili nikakvim primanjima zavisimo od drzave i njene milosti ili nemilosti, nazalost tako je.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4417 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 18:23
elcaliente wrote: 04/02/2023 18:19

Pa i rashode mozes odprilike izracunati pogotovo jer dobijas u vjek taj Anpassung za inflaciju.
Misli da ni u Austriji vise ljudi neznaju kolika cem im penzija biti nego kako im se posreci?

Imal ko iz Austrije da nam nesto vise kaze?
Kakav ba Anpassung za inflaciju, evo sad inflacija 10% (službeno) - neslužbeno znamo da je mnogo više - pa jesul ikome povećali penziju za 10% ?
Ako ima takva vijest - ja povlačim ovo što sam rekao - i svaka čast onda tom sistemu.
Pa Anpassung za ovaj inflacioni ciklus jos nije ni bio, tek je februar.
A evo povecanja od 2000te godine, cak i kada je infalcija bila mizerna opet su povecavali.

https://www.deutsche-rentenversicherung ... nheit.html
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4418 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 04/02/2023 18:25
elcaliente wrote: 04/02/2023 18:19

Pa i rashode mozes odprilike izracunati pogotovo jer dobijas u vjek taj Anpassung za inflaciju.
Misli da ni u Austriji vise ljudi neznaju kolika cem im penzija biti nego kako im se posreci?

Imal ko iz Austrije da nam nesto vise kaze?
Pod ovim sam mislio da se jedan dobar dio penzija - isplaćuje iz budžeta !!!

Ali da, svakako ako ima neko iz Austrije - nek nam bliže objasni.
Dobro to nije bilo pitanje.
Al evo nasao sam nesto na netu.

Das österreichische Rentensystem: Finanzierung der österreichischen Rente. Die Beiträge zur Rentenversicherung betragen 22,8 Prozent des Bruttogehalts, liegen also etwas über dem deutschen Niveau. Der Anteil der Arbeitnehmer beträgt 10,25 Prozentpunkte, der der Arbeitgeber 12,55 Prozentpunkte.

Znaci da i kod njih zavisi od brutta, samo malo vise placa radnik nego u Njemackoj.
I kod njih se sumiraju uplate kao u Njemackoj i od toga ti zavisi penzija a ne od tombole kao u Bosni.

Das Regel-Pensionsalter für Männer beträgt 65 Jahre. Frauen können derzeit schon mit 60 Jahren in Pension gehen. von Frauen stufenweise angehoben: Und zwar um jeweils 6 Monate pro Jahr.

Znaci muskarci idu sa 65 godina starosti a zene sa 60 godina mada se zenama isto dize granica sada svake godine za 6 mjeseci.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4419 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ovako na prvu nema tu puno razlike.
U Njemackoj ostavrujes pravo na penziju poslije 5 godina u Austriji poslije sedam.
U Njemackoj radnik manje upalcuje a vise poslodavac u Austriji obrnuto. Povecavaju i oni prag za ulazak u penziju ako kao sto ti tvrdis su sufinanciraju iz budzeta.
Ipak i dalje imaju problem pa povecavaju prag za ulazak.
Penziju dobijas na osnovu uplata a ne po nekoj ekonomskoj situaciji pa kako ti se posreci.
sabanss
Posts: 4586
Joined: 13/08/2006 11:20

#4420 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

A šta znači pravo na penziju poslije pet godina? Koliko znam imamo potpisan sporazum sa Njemačkom, pa ako si radio i mjesec dana imati ćeš taj dio Njemačke penzije?

Koliko može uopšte iznositi penzija za pet godina? 150 eura?
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4421 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 04/02/2023 19:20 A šta znači pravo na penziju poslije pet godina? Koliko znam imamo potpisan sporazum sa Njemačkom, pa ako si radio i mjesec dana imati ćeš taj dio Njemačke penzije?

Koliko može uopšte iznositi penzija za pet godina? 150 eura?
Moras raditi 5 godina da bi stekao pravo na penziju.

Penzija zavisi od bodova. Bodovi zavise od brutta.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#4422 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

sabanss wrote: 04/02/2023 19:20 A šta znači pravo na penziju poslije pet godina? Koliko znam imamo potpisan sporazum sa Njemačkom, pa ako si radio i mjesec dana imati ćeš taj dio Njemačke penzije?

Koliko može uopšte iznositi penzija za pet godina? 150 eura?

Ovo ti se odnosi na ne EU zemlje.
Sve osobe koje su uplacivale u Europskoj uniji, Islandu, Lihtenstajnu, Norveskoj i Svicarskoj mogu svoju penziju pridruziti njemackoj, ako se u nju odsele, pa ne moraju ispuniti ovih 5 godina. To znaci samo da, kada napunis uslove za odlazak u penziju, a vratio si se u BiH, bh penziono podnosi zahtjev kod njemackog da ti za taj dio odobre penziju. Visina penzije ti zavisi od visine uplata u Deutsche Rentenversicherung isto kao i kod nas sto zavisi od visine tvojih uplata u fond PIO. Da, visina bi bila otprilike, u najboljem slucaju, ovo sto si gore napisao.
Odes li prijevremeno u penziju, ista ti se umanjuje za 10% osim ako nije invalidska.
Vratis li se u BiH prije napunjenih 60 mjeseci rada u Njemackoj i 60 mjeseci uplate u Deutsche Rentenversicherung nemas pravo na penziju ali imas pravo da ti isplate tvoje uplate i to samo one koje si ti uplatio, NE i one koje je tvoj poslodavac uplatio.
Od tog iznosa de. penziono ce izmiriti prvo sve svoje troskove pa tek onda tebi ostatak isplatiti.
sabanss
Posts: 4586
Joined: 13/08/2006 11:20

#4423 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Hm... Nemojte me držati za riječ ali BiH građani ne mogu podnijeti zahtjev za povrat penzije i staž u Njemačkoj ulazi u ukupno potrebni staž za penziju u BiH i obrnuto. Ovdje smo izjednačeni sa EU. Znam da su ljudi probali i nisu imali pravo na povrat.

Njemačka je postavila uslov o visini plate za ljude poslije određenih godina kako bi stekli uslov da država ne isplaćuje do minimalne penzije.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#4424 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

sabanss wrote: 04/02/2023 19:50 Hm... Nemojte me držati za riječ ali BiH građani ne mogu podnijeti zahtjev za povrat penzije i staž u Njemačkoj ulazi u ukupno potrebni staž za penziju u BiH i obrnuto. Ovdje smo izjednačeni sa EU. Znam da su ljudi probali i nisu imali pravo na povrat.

Njemačka je postavila uslov o visini plate za ljude poslije određenih godina kako bi stekli uslov da država ne isplaćuje do minimalne penzije.

Mogu svi iz ne EU zemalja ukljucujuci i BiH ako su se vratili u BiH a u Njemackoj su radili krace od 60 mjeseci.
Kao sto napisah vrate ti ono sto si ti licno uplatio, NE i dio koji je za tebe uplacivao tvoj poslodavac.
elcaliente
Posts: 4568
Joined: 13/06/2012 15:52

#4425 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 04/02/2023 19:50 Hm... Nemojte me držati za riječ ali BiH građani ne mogu podnijeti zahtjev za povrat penzije i staž u Njemačkoj ulazi u ukupno potrebni staž za penziju u BiH i obrnuto. Ovdje smo izjednačeni sa EU. Znam da su ljudi probali i nisu imali pravo na povrat.

Njemačka je postavila uslov o visini plate za ljude poslije određenih godina kako bi stekli uslov da država ne isplaćuje do minimalne penzije.
Mogu, oni zadrzavaju 30 posto za obradu podataka.
Post Reply