Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
ibizza
Posts: 4577
Joined: 05/06/2008 00:46

#226 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Haris.ba wrote: 26/09/2022 23:18
ibizza wrote: 26/09/2022 22:56 Prije 15 tak dana boravio u Beču, vozao po cijelom gradu i nisam uspio vidjeti da je neko vozio više od ograničenja...nema onih divljaka što se ubacuju iz trake u traku, na autoputu svi voze 120, nema blicanja da se pomjeris iz lijeve da neko preleti 200 pored tebe...
Nisi zalazio u yu i turski bicirk. :mrgreen:
SFRJ,Sofra,Burek Vucko, Galaxy....ako je to , onda jesam i tu :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#227 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

ibizza wrote: 26/09/2022 22:56 Prije 15 tak dana boravio u Beču, vozao po cijelom gradu i nisam uspio vidjeti da je neko vozio više od ograničenja...nema onih divljaka što se ubacuju iz trake u traku, na autoputu svi voze 120, nema blicanja da se pomjeris iz lijeve da neko preleti 200 pored tebe...
Pa ako ćeš iskreno, teško je i voziti iznad ograničenja po Beču, jer je gust saobraćaj. A ako voziš na autoputu lijevom trakom - a desna slobodna, taman da voziš na Autobahnu 250 km/h - dužan si se skoloniti u "najdesniju" slobodnu traku. Tako da...

I ja kad se odvezem 1x od Ilidže do čaršije, primjetit ću jednom ili nijednom da neko jurca (pogotovo preko dana kad je gužva) -ali kad tu duže živiš, vidiš i takve stvarno, no worry. A Beč je svakako pola Balkan (Srbija) - pola Turska...pa ti sad vidi.
Daft Haruki
Posts: 257
Joined: 05/04/2019 14:18

#228 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

darius_maximus wrote: 22/09/2022 19:13
Daft Haruki wrote: 22/09/2022 16:28
Druze moj komsija je sa Energoinvestom obisao pola svjeta ali je pravio bisu drzavu. Isto sad npr Euroasfalt druze.
Brate moj pricajte vi sebi bajkice i da si kosmopolite i sta vec ne. Ja vam kazem kako jeste ljutili se ne ljutili .Mislim neko vam treba reci. Ne moze to biti drustvena norma ponasanja . Ja cu te osuditi.
Mjenjas drzavu jer ti ova ne valja. Pricas nevalja ti ovde nista.Dizes sidro,prigustilo ali ne kontam sta ocekujes od mene. Da te tapsem po ramenu, da te podrzim,ko jebe Bosnu raspala drzava. Brate samo naprjed. Ali nemoj mi se vracati i ocekivati da te ja shvatam i gotivim Nemas od mene respekta. Rekao sam sta sta ste i ko ste u mojim ocima. Nit moje misljenje koga treba da boli. Sto kaze ovaj gore neplacas ti nikome racune . To ti je sad najbolji argument i za izdaju i za pederluk i kockanje i bilo sta :bih:
Ma ti si sav zbrda zdola, ali ti je lajt motiv da ne voliš ljude koji idu na bolje.
Ok, shvatili smo. Vjerovatno ni iz npr. Živinica ne treba ići živjeti u Sarajevo, jer napuštaš mjesto gdje si rastao, da bi išao za parama.
Tu si se klikera igrao, a sada nešto glumiš da si uspješan.

Svako mijenja sve što mu ne valja.
Neki gradove, neki žene, neki države, druže.
Tako to ide, nije niko u zatvoru, pa da nešto mora.

Ti fino odeš vani, zaradiš para i onda pričaš ljudima koji hoće da napuste BiH da su petokolonaši.
Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti, druže, pogotovo kad su puni džepovi.
Ev da ti odgovorim.
Ne zelim nikom da pametujem.
Obisao sam vise svijeta nego sto ces ti ikad vidjet u zivotu.
To nije protiv tebe ili protiv nikoga . Nit se hvalim nit koji k.
Učestvovao sam u izgradnji najmanje sedam mostova kroz koji ces ti proci kroz Bosnu i slicni tebi kad budes dobio slobodne dane.
Ja ne mlatim tudim kur.cem gloginje. Ja sam to radio jer volim svoju drzavu . Ne radi para. Mozes vjerovat,mozes ne vjerovat ali to mi je motiv bio.
Ja nikom ne glumim. Nedo ti Bog da slusas price koje slusam u smjestajima u kojima sam bio. Ne mogu drug da svarim da neko se proda svoj identitet,za bolji zivot. Da mu ne valja gdje odrastao,gdje stasao . Jednostavno to ne razumjem.
Nekako mi prodano da ga je.bes .
Ne mrzim ja nikoga nego nije mi jasno da se tako preobuces,zaboravis ko si,sta si. Jbte pa ne znam kakva god da si fukara bio ne mozes zaboraviti svoj prosli zivot.
Al dobro kontam ja da se ljudi prodaju i da se u pogresnoj crkvi molim.
Ja ovo samo pisem ne radi tebe nego da ljudi malo imaju obraza kad pisu po komentarima i seru po ovoj drzavi. Ona vam je majka kakva god da je.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#229 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

ovisno o tome koliko imamo godina, kad smo se rodili... nama koji smo 90-ih morali napustiti ognjiste, a ima nas koji smo kao cergari isli od mjesta do mjesta, su korijeni davno iscupani, ne svojom voljom. Ja sam bila dijete, koliko smo se puta unutar ove drzave tih 90-ih pomicali i sklanjali, a poslije fakultet, posao, nema gdje te nema... ta promjena drzave kasnije je bila nakon svega toga nesto sasvim normalno.
Kad to sve prozivis, lako ti se kretati jer vise nigdje ne pripadas. Kako rekoh, korijeni su ti davno iscupani.
Medjutim, to nije razlog da mrzis, ne volis, zaboravis odakle si i sta si. I nama koji iole normalno razmisljamo, srce puca na sav kriminal, javasluk, unistavanje zemlje u kojoj smo se rodili. I tek kad odes vani pa iz te perspektive pogledas, vidis koliko je sve to suludo, koliko su te price suplje, koliko je pogresno. Mozes reci da te boli k. ali nije tako.
I nema potrebe da se pljuju medjusobno ovi ili oni, da se stvara animozitet medju onima koji su otisli i onima koji su ostali. Teret nose i jedni i drugi.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3241
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#230 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Daft Haruki wrote: 28/09/2022 23:17
darius_maximus wrote: 22/09/2022 19:13

Ma ti si sav zbrda zdola, ali ti je lajt motiv da ne voliš ljude koji idu na bolje.
Ok, shvatili smo. Vjerovatno ni iz npr. Živinica ne treba ići živjeti u Sarajevo, jer napuštaš mjesto gdje si rastao, da bi išao za parama.
Tu si se klikera igrao, a sada nešto glumiš da si uspješan.

Svako mijenja sve što mu ne valja.
Neki gradove, neki žene, neki države, druže.
Tako to ide, nije niko u zatvoru, pa da nešto mora.

Ti fino odeš vani, zaradiš para i onda pričaš ljudima koji hoće da napuste BiH da su petokolonaši.
Lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti, druže, pogotovo kad su puni džepovi.
Ev da ti odgovorim.
Ne zelim nikom da pametujem.
Obisao sam vise svijeta nego sto ces ti ikad vidjet u zivotu.
To nije protiv tebe ili protiv nikoga . Nit se hvalim nit koji k.
Učestvovao sam u izgradnji najmanje sedam mostova kroz koji ces ti proci kroz Bosnu i slicni tebi kad budes dobio slobodne dane.
Ja ne mlatim tudim kur.cem gloginje. Ja sam to radio jer volim svoju drzavu . Ne radi para. Mozes vjerovat,mozes ne vjerovat ali to mi je motiv bio.
Ja nikom ne glumim. Nedo ti Bog da slusas price koje slusam u smjestajima u kojima sam bio. Ne mogu drug da svarim da neko se proda svoj identitet,za bolji zivot. Da mu ne valja gdje odrastao,gdje stasao . Jednostavno to ne razumjem.
Nekako mi prodano da ga je.bes .
Ne mrzim ja nikoga nego nije mi jasno da se tako preobuces,zaboravis ko si,sta si. Jbte pa ne znam kakva god da si fukara bio ne mozes zaboraviti svoj prosli zivot.
Al dobro kontam ja da se ljudi prodaju i da se u pogresnoj crkvi molim.
Ja ovo samo pisem ne radi tebe nego da ljudi malo imaju obraza kad pisu po komentarima i seru po ovoj drzavi. Ona vam je majka kakva god da je.
Kad smo kod izgradnje, sjedim prije nekoliko godina s jednim Kinezom.
Poslala ga njegova firma u Sarajevo da pokuša osnovati office, da uspostavlja veze i da pokušava tendere osvojiti, da proširi poslovanje firme.
Pijemo mi čaj i prvo ide priča o ličnom životu, kako mu se sviđa Sarajevo, itd.
Pitam ga ja ima li porodicu, djecu, itd.
Pokazuje mi sliku na telefonu, žena i beba, kaže dijete se rodilo prije 3 mjeseca, ja ga nisam još vidio, jer su me prije 6 mjeseci rasporedili u Sarajevo. Rekoh, žao mi je, mora da je teško biti odvojen od porodice toliko.
Kaže on, jeste, ali to nije bitno. Bitno je ono što uradimo na poslu i čime pomognemo državi. Po tome će nas pamtiti i to će ostati zapisano u historiji.
Ja ono "oooookkkk" i prebacim temu na nešto drugo.
Njemu je usađeno da živi za državu i da mu je posao sve.

Moj identitet ne ovisi o državi, narodu, poslu, itd.
Tebi je to preče od tebe i ok, šta ću ti ja.

Možda nekad i shvatiš da ti državi ne značiš ništa, ne samo našoj, nego bilo kojoj.
Države čuvaju svoje građane da bi od njih dobile nešto zauzvrat, kao što su porezi, radna snaga, itd.
Isto tako, građani plaćaju poreze da bi ih država čuvala od rata, gladi, diskriminacije, itd.
Stoga, država nije majka, nego firma.

Što se mojih kritika tiče, one su uglavnom usmjerene na nas kao narod i na naš mentalitet.
Država je samo kolateralna šteta u tome.
A to što si obišao država i izgradio mostova ti opet ne daje pravo da pametuješ.
Živi i uživaj i pusti druge, kad je tebi već tako lijepo.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#231 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Teško je biti pametan oko ovoga. Svako neka odluči za sebe, ali neka prvo provjeri računicu. Odlazak bez plana može biti koban.

Čovjek sa porodicom treba (za početak) bar 2400€ neto, a samac bar 1700€ (to je 3400€ i 2700€ bruto)
Tu su plate za početničko preživljavanje, a porodica treba dvoje da rade.

Zvanični mjesečni troškovi života u Njemačkoj (bez kirije) su 3000€ porodica, 900€ samac (+ kirija 700€ - 1700€)
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#232 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

patriot_bih wrote: 29/09/2022 13:25 Teško je biti pametan oko ovoga. Svako neka odluči za sebe, ali neka prvo provjeri računicu. Odlazak bez plana može biti koban.

Čovjek sa porodicom treba (za početak) bar 2400€ neto, a samac bar 1700€ (to je 3400€ i 2700€ bruto)
Tu su plate za početničko preživljavanje, a porodica treba dvoje da rade.

Zvanični mjesečni troškovi života u Njemačkoj (bez kirije) su 3000€ porodica, 900€ samac (+ kirija 700€ - 1700€)
ono sto nijemci podrazumijevau pod mjesecnim troskovima nije isto sto mi podrazumijevamo, kod njih se uracunava odlazak u kino npr, u restoran, kupovina el.uredjaja, auto, kucni ljubimac i sl. a kod nas se racuna puko prezivljavanje.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#233 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Suzie Q wrote: 29/09/2022 14:31
patriot_bih wrote: 29/09/2022 13:25 Teško je biti pametan oko ovoga. Svako neka odluči za sebe, ali neka prvo provjeri računicu. Odlazak bez plana može biti koban.

Čovjek sa porodicom treba (za početak) bar 2400€ neto, a samac bar 1700€ (to je 3400€ i 2700€ bruto)
Tu su plate za početničko preživljavanje, a porodica treba dvoje da rade.

Zvanični mjesečni troškovi života u Njemačkoj (bez kirije) su 3000€ porodica, 900€ samac (+ kirija 700€ - 1700€)
ono sto nijemci podrazumijevau pod mjesecnim troskovima nije isto sto mi podrazumijevamo, kod njih se uracunava odlazak u kino npr, u restoran, kupovina el.uredjaja, auto, kucni ljubimac i sl. a kod nas se racuna puko prezivljavanje.
Slažem se, ali taj broj ne uključuje rate kredita u koje se mnogi useljenici zavale.
Kad si novi negdje sve ti treba.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#234 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »



Znaci, trebalo bi nam jedno 30 godina da Slovenija stagnira, a mi da napredujemo da je stignemo. :D

O zapadnijem standardu da ne pricamo. Ne bi stigli Njemacku za 100 godina.
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#235 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Suzie Q »

patriot_bih wrote: 29/09/2022 14:48
Suzie Q wrote: 29/09/2022 14:31

ono sto nijemci podrazumijevau pod mjesecnim troskovima nije isto sto mi podrazumijevamo, kod njih se uracunava odlazak u kino npr, u restoran, kupovina el.uredjaja, auto, kucni ljubimac i sl. a kod nas se racuna puko prezivljavanje.
Slažem se, ali taj broj ne uključuje rate kredita u koje se mnogi useljenici zavale.
Kad si novi negdje sve ti treba.
i to je individualno. Npr ja kad sam planirala odlazak sam uzela kredit kod nas u banci jer sam bila jos u radnom odnosu, od toga uplatili kauciju za stan i uzeli osnovno, prodali smo nakon toga auto i pokrili ca.pola kredita. Ostatak smo veoma brzo otplatili Kindergeldom.

Drugo, istina je da sve treba kad si novi, ali je i istina da se makar u Njemackoj sve za stan moze naci na e-Bay malim oglasima i to ako se ne poklanja, onda se prodaje za male pare.
Ono sto poslije dolazi je do osobe. Mnogi hoce odmah bijesna kola i skupe mobitele, a mnogi se voze javnim prijevozom i mudro grade financisjku stabilnost. Znam nase ljude koji cijelu godinu stede, kupuju najosnovnije, odjecu na rasprodajama po 2-3€ ali kad treba krenuti za Bosnu, odlazi se u najskuplje radnje i kupuju markirane stvari za pokazivanje.
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#236 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by HelaS »

Primjer kako se perfidno organizira iseljenje iz BiH u Njemačku. "Njemačka tehnologija" :-)

Image
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#237 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by foton »

Danas se isplati otici :run: ako si:
- "Dzeko" u svom poslu, mlad i zeljan karijere, :idea:
- loseg naslijedjenog socijalnog stanja pa ni ovdje nemas mogucnost za organizaciju iole normalnog zivota, :sad:
- psihofizicki nesposoban za rad, :zzzz:
- blentav i treba neko drugi da ti organizuje i objasni zivot, :skoljka:
- upoznao ljubav svog zivota iz daleke zemlje :-) :kiss: :izet:

Ne poznajem nikoga u krugu svojih prijatelja / porodice da danas razmatra ili spominje odlazak (svi presli 35 god :cry: ). S druge strane, stalno srecem ljude koji su se vratili iz inostranstva i lijepo ovdje zive :bih: .

Ima li tema kada se isplati vratiti se u BiH?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#238 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

foton wrote: 30/09/2022 09:38 Ima li tema kada se isplati vratiti se u BiH?
Otvori je. Biće veoma posjećena.
ljubijankic
Posts: 1326
Joined: 20/11/2011 21:38

#239 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ljubijankic »

Cudno kako svi znaju ljude koji su se vratili i koji ovdje odlicno zive. 90% ljudi koje ja poznajem su vani, razlicitih godina i niko nikada ni u jednom trenutku svog zivota nije spomunuo da bi se vratio ovdje.
akcelerator
Posts: 281
Joined: 12/09/2022 10:17

#240 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by akcelerator »

Retro0000 wrote: 17/09/2022 12:02 drugi je uspio stići u Sloveniju i plata je bila 700 Eura ali stan je koštao 500 Eura i on se je brzo vratio.
Treba napraviti žičaru od Bosne do Slovenije pa gore raditi a ovamo živjeti uz jeftin prevoz.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#241 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

HelaS wrote: 30/09/2022 09:21 Primjer kako se perfidno organizira iseljenje iz BiH u Njemačku. "Njemačka tehnologija" :-)

Image
Moderno regrutovanje janičara.

Njemačkim željeznicama fali hiljade radnika...
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#242 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Haris.ba wrote: 29/09/2022 23:21

Znaci, trebalo bi nam jedno 30 godina da Slovenija stagnira, a mi da napredujemo da je stignemo. :D

O zapadnijem standardu da ne pricamo. Ne bi stigli Njemacku za 100 godina.
Možeš stići ti individualno ako si IT stručnjak ili preduzetnik.
Kreni od sebe...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#243 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

patriot_bih wrote: 30/09/2022 11:00 Možeš stići ti individualno ako si IT stručnjak ili preduzetnik.
Kreni od sebe...
Pa ako si to ovdje to što navodiš, ne moraš ni ići. Stvar je prosjeku. Prosječno smo na dnu. Neko se zadovoljava igrati u nižerazrednoj ligi, neko hoće ligu šampiona.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#244 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Suzie Q wrote: 30/09/2022 08:55
patriot_bih wrote: 29/09/2022 14:48

Slažem se, ali taj broj ne uključuje rate kredita u koje se mnogi useljenici zavale.
Kad si novi negdje sve ti treba.
i to je individualno. Npr ja kad sam planirala odlazak sam uzela kredit kod nas u banci jer sam bila jos u radnom odnosu, od toga uplatili kauciju za stan i uzeli osnovno, prodali smo nakon toga auto i pokrili ca.pola kredita. Ostatak smo veoma brzo otplatili Kindergeldom.

Drugo, istina je da sve treba kad si novi, ali je i istina da se makar u Njemackoj sve za stan moze naci na e-Bay malim oglasima i to ako se ne poklanja, onda se prodaje za male pare.
Ono sto poslije dolazi je do osobe. Mnogi hoce odmah bijesna kola i skupe mobitele, a mnogi se voze javnim prijevozom i mudro grade financisjku stabilnost. Znam nase ljude koji cijelu godinu stede, kupuju najosnovnije, odjecu na rasprodajama po 2-3€ ali kad treba krenuti za Bosnu, odlazi se u najskuplje radnje i kupuju markirane stvari za pokazivanje.
Vi ste otišli planski i razumno razmišljate.
Možda bi i ja tako otišao(ako bi mi bilo isplativo), ali trenutno BiH mi daje bolje mogućnosti da se ostvarim u preduzetničkom smislu (ili bar da pokušam).
Last edited by patriot_bih on 30/09/2022 11:17, edited 1 time in total.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#245 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

Svaki sistem je uredjen tako da, sto ti daju, to ti uzmu nazad. Emolyee je employee, a poslodavac je poslodavac. Bio sam skoro u selu u Podrinju. Covjek na medu uzme, vise nego inzinjer u Austriji. Nema operu, nema ni kino, nit sam primjetio da mu nedostaje.
Last edited by babanovac on 30/09/2022 11:18, edited 1 time in total.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#246 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Haris.ba wrote: 30/09/2022 11:03
patriot_bih wrote: 30/09/2022 11:00 Možeš stići ti individualno ako si IT stručnjak ili preduzetnik.
Kreni od sebe...
Pa ako si to ovdje to što navodiš, ne moraš ni ići. Stvar je prosjeku. Prosječno smo na dnu. Neko se zadovoljava igrati u nižerazrednoj ligi, neko hoće ligu šampiona.
Je li Rimac nižerazredna liga što je ostao u Hrvatskoj?
Druže svijet je globalno selo. Mjesto stanovanja ne znači puno.
Moramo pozitivnije razmišljati u BiH.
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#247 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Tango556 »

Ma treba probati, zasto ne pa I ako se ne navikne covjek bar se vratis sa zivotnim iskustvom. Meni je sve jasno samo mi nisu jasni ljudi koji su zavrsili fakultete pa dodju u Njemacku da rade u brzoj posti ili tako nesto. Mislim konkretan primjer, covjek prof Njemackog (zavrsio fakultet) i ode da postu raznosi.

Pa majstore kao profa mozes na instrukcijama uzeti brdo love, da ne govorim da ti danas tehnologija pruza da Japance ucis njemacki preko zoom-a.
User avatar
Javier Pena
Posts: 556
Joined: 09/11/2020 21:50

#248 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Javier Pena »

HelaS wrote: 26/09/2022 12:56 ....ne idem zbog novca, nego zbog karijere... :lol:

Ne razumijem ovo pravdanje odlaska. Ako ideš, ako si otišao - idi. Šta se imaš pravdati, sebi najviše.

I u BiH ima dovoljno posla za sve, može se i zaraditi pristojan novac, ako je finansijski razlog odlaska. Ako je razlog loše društvo, to bih prije prihvatio, ali onda takvo društvo treba mijenjati. Treba se boriti za svoju poziciju u državi, a ne ići linijom manjeg otpora, ići na završeno.

Inače, na ovom forumu čini mi se da je najviše ovakvih, otišlih, i dijaspore :-)
A zašto bi neko gubio godine i godine dragocjenog života na mijenjanje društva? Šta, radi ljubavi neke prema domovini? Pa nemamo devet života pa da odvojimo jedan ili dva za promjene i borbu, već jedan jedini. Dok se okreneš, već si u poznim nekim godinama. Svako kome prioritet nije novac, već društvo, sistem itd. treba što prije otići, jer ovdje se za njihovih života sigurno ništa neće promijeniti.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#249 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Moramo pozitivnije razmišljati, bakir jučer izjavi ako ne glasas za SDA zakopati će te opet u masovnu grobnicu.
Bukvalno si 5 klikova udaljen od daleko naprednije države 👍
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#250 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

Tango556 wrote: 30/09/2022 11:16 Ma treba probati, zasto ne pa I ako se ne navikne covjek bar se vratis sa zivotnim iskustvom. Meni je sve jasno samo mi nisu jasni ljudi koji su zavrsili fakultete pa dodju u Njemacku da rade u brzoj posti ili tako nesto. Mislim konkretan primjer, covjek prof Njemackog (zavrsio fakultet) i ode da postu raznosi.

Pa majstore kao profa mozes na instrukcijama uzeti brdo love, da ne govorim da ti danas tehnologija pruza da Japance ucis njemacki preko zoom-a.
Takvi cekaju da im "drzava nesto da".
Post Reply