Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Rockefeller
Posts: 7223
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#201 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

kazo wrote: 25/09/2022 08:39 Kad poplacas sve, je li dovoljno 1500 eura za mjesec dana za jednu osobu? S tim finansijama trebao bih izgurat 4 mjeseca. Poslije toga povecava se plata za 1000 eura brutto.
Da.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#202 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220925021


Isplati se odmah, do kraja dana otići.
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#203 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by kazo »

Ovakve stvari su me i istjerale iz drzave. Radi ko sta hoce i niko ne odgovara za to. Sve sam nekako mogao progutati, ali kada je nedavno zatrebala zdravstena usluga za dijete, nije imalo vise gdje da stane.

Zena i ja smo ovdje imali mjesecna primanja 2000-2500. Iako, djeluje da je to neka fina cifra kad dodje kraj mjeseca moras se malo stisnuti. Jedan mjesec ti se pokvare auto i laptop, iduca 2-3 mjeseca moras finansijski trpiti. Zbog takvih stvari ne mozes da planiras jos djece.

Ovdje su mi svaki mjesec klijenti kasnili sa placanje, uvijek se vukao dug 2000-3000 i moras ih moliti za placanje. Ne kazem da vani toga nema, ali sigurno u manjoj mjeri i barem mozes ocekivati da ces ga dobiti na sudu. Ovdje nemas koga tuziti, dok dodje tvoj slucaj na red, ti si propao. Zato drzava svaki mjesec hoce svoj dio.

U zadnje vrijeme dosta komuniciram sa Svabama i nisu oni bas prijateljski nastrojeni prema nama. Za IT strucnu vizu treba plata 4300 Eura. Prijavim se na konkurs gdje nude tu platu ili cak vecu. U startu mi kazu to je za domace stanovnistvo. Tebi mozemo ponuditi 3500 pa vremenom mozes ocekivati povecanje.

Bitno je prezimiti tih prvih mjeseci, dok ne dobijemo spajanje porodice, kasnije ce lakse ici. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#204 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 25/09/2022 11:09 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220925021


Isplati se odmah, do kraja dana otići.
Iskreno ako do sad nisi otišao - ja fkt ne znam šta čekaš, jer se vidi da si duboko frustriran.
Pričao si o nepropisnom parkiranju kao da to nigdje drugo nema, sad spominješ i saobraćajne nesreće.

Otvori bilo koji strani (loklani) portal i prati ga i vidjet ćeš ovakve vijesti svaki dan, ja ne znam gdje planiraš da seliš, jesi li do sad ikad bio tamo? ŠTa ti zapravo zamišljaš da je život vani neka utopija?
Eto da i ja postavim neki link:

https://www.focus.de/regional/bayern/la ... 78489.html
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#205 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

kazo wrote: 25/09/2022 08:39 Kad poplacas sve, je li dovoljno 1500 eura za mjesec dana za jednu osobu? S tim finansijama trebao bih izgurat 4 mjeseca. Poslije toga povecava se plata za 1000 eura brutto.
Bit će knap - ali DA.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#206 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

kazo wrote: 25/09/2022 11:38 Ovakve stvari su me i istjerale iz drzave. Radi ko sta hoce i niko ne odgovara za to. Sve sam nekako mogao progutati, ali kada je nedavno zatrebala zdravstena usluga za dijete, nije imalo vise gdje da stane.

Zena i ja smo ovdje imali mjesecna primanja 2000-2500. Iako, djeluje da je to neka fina cifra kad dodje kraj mjeseca moras se malo stisnuti. Jedan mjesec ti se pokvare auto i laptop, iduca 2-3 mjeseca moras finansijski trpiti. Zbog takvih stvari ne mozes da planiras jos djece.

Ovdje su mi svaki mjesec klijenti kasnili sa placanje, uvijek se vukao dug 2000-3000 i moras ih moliti za placanje. Ne kazem da vani toga nema, ali sigurno u manjoj mjeri i barem mozes ocekivati da ces ga dobiti na sudu. Ovdje nemas koga tuziti, dok dodje tvoj slucaj na red, ti si propao. Zato drzava svaki mjesec hoce svoj dio.

U zadnje vrijeme dosta komuniciram sa Svabama i nisu oni bas prijateljski nastrojeni prema nama. Za IT strucnu vizu treba plata 4300 Eura. Prijavim se na konkurs gdje nude tu platu ili cak vecu. U startu mi kazu to je za domace stanovnistvo. Tebi mozemo ponuditi 3500 pa vremenom mozes ocekivati povecanje.

Bitno je prezimiti tih prvih mjeseci, dok ne dobijemo spajanje porodice, kasnije ce lakse ici. :D
Pozdrav, u koju si zemlju otišao?

A sam si spomenuo da ni tamo (Njemačka) nije idealno i da si u startu u hendikepu.
Što se tiče sudskih procedura (i svih drugih pravnih/državnih) - u većini slučajeva to traje čak i duže nego u BIH, ali eto, bude završeno 100%.
Ovdje (Njemačka) svako živ izbjegava da ide na sud upravo zbog sporosti procedure (ako ideš na sud, očekuj za 2 god završetak procesa), itd. Svi gledaju ako mogu da prođu sa vansudskom nagodbom.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#207 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Ozimician wrote: 25/09/2022 12:28
EFD22 wrote: 25/09/2022 11:09 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220925021


Isplati se odmah, do kraja dana otići.
Iskreno ako do sad nisi otišao - ja fkt ne znam šta čekaš, jer se vidi da si duboko frustriran.
Pričao si o nepropisnom parkiranju kao da to nigdje drugo nema, sad spominješ i saobraćajne nesreće.

Otvori bilo koji strani (loklani) portal i prati ga i vidjet ćeš ovakve vijesti svaki dan, ja ne znam gdje planiraš da seliš, jesi li do sad ikad bio tamo? ŠTa ti zapravo zamišljaš da je život vani neka utopija?
Eto da i ja postavim neki link:

https://www.focus.de/regional/bayern/la ... 78489.html
Frustriran sam u onolikoj mjeri koliko si ti, očigledno, frustriran tom bajnom Njemačkom koja ti nikako ne sjeda. Brate vrati se niko ti ne brani, u BiH si uvijek dobrodošao.


A nesreća kao nesreća, ovoj kao i svakoj drugoj u BiH je kumovao sistem.

Ima nesreća svugdje, i gorih, ali koliko procentualno pogine ljudi na cestama tamo i ovdje. Znači broj poginulih na broj stanovnika, pa broj poginulih na broj registrovanih vozila, pa broj poginulih na kumulativni broj pređenih kilometara?!

A o odgovornosti da ne pričam. Kod nas ovakve ubice obično ne vide dana zatvora i ponavljaju djela. To je sistem.
Last edited by EFD22 on 25/09/2022 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#208 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Dovoljno:
MinistarKulture wrote: 25/09/2022 13:10 Image
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#209 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by kazo »

@Ozimician

Vjerujem da jeste tako, ali nije isto kada u De nekome zaprijetis tuzbom i kod nas. Kod nas je ta prijetnja na nivou osnovne skole, kada jedan djecak prijeti drugom. Ispadas smijesan zato sto trazis svoje pare.

Nisam se jos odlucio za drzavu. Supruga sa med.skolom moze u De i u Austriju. Ja sam u IT sektoru tako da i ja mogu u obje zemlje. Vagamo jos uvijek. Imamo razgovore pa s kojom firmom bude najbolje leglo tamo cemo.

Austrija ima malo vise zahtjeva sto se tice samog posla, sporije se napreduje. Moras duze kuburiti sa manjom platom, ali se lakse odlazi i manje papira zahtjevaju.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#210 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 25/09/2022 13:13
Ozimician wrote: 25/09/2022 12:28

Iskreno ako do sad nisi otišao - ja fkt ne znam šta čekaš, jer se vidi da si duboko frustriran.
Pričao si o nepropisnom parkiranju kao da to nigdje drugo nema, sad spominješ i saobraćajne nesreće.

Otvori bilo koji strani (loklani) portal i prati ga i vidjet ćeš ovakve vijesti svaki dan, ja ne znam gdje planiraš da seliš, jesi li do sad ikad bio tamo? ŠTa ti zapravo zamišljaš da je život vani neka utopija?
Eto da i ja postavim neki link:

https://www.focus.de/regional/bayern/la ... 78489.html
Frustriran sam u onolikoj mjeri koliko si ti, očigledno, frustriran tom bajnom Njemačkom koja ti nikako ne sjeda. Brate vrati se niko ti ne brani, u BiH si uvijek dobrodošao.


A nesreća kao nesreća, ovoj kao i svakoj drugoj u BiH je kumovao sistem.

Ima nesreća svugdje, i gorih, ali koliko procentualno pogine ljudi na cestama tamo i ovdje. Znači broj poginulih na broj stanovnika, pa broj poginulih na broj registrovanih vozila, pa broj poginulih na kumulativni broj pređenih kilometara?!

A o odgovornosti da ne pričam. Kod nas ovakve ubice obično ne vide dana zatvora i ponavljaju djela. To je sistem.

Ja sam druže u Njemačkoj zbog para i ni zbog čeg drugog - ako bih mogao u BIH dobiti istu platu ili približnu kao u Njemačkoj, odmah bi se vratio, ako bi mi neka druga zemlja ponudila više para nego Njemačka - išao bih u tu zemlju. Nema tu nikakve ljubavi prema sistemu, državi ili slično, čisto poslovni odnos. Nego meni ste vi smiješni kojima je sistem za sve kriv, a kad sve sabereš i oduzmeš, nećeš vidjeti puno razlike u svakodnevnom životu.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#211 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Ozimician wrote: 25/09/2022 23:12
EFD22 wrote: 25/09/2022 13:13

Frustriran sam u onolikoj mjeri koliko si ti, očigledno, frustriran tom bajnom Njemačkom koja ti nikako ne sjeda. Brate vrati se niko ti ne brani, u BiH si uvijek dobrodošao.


A nesreća kao nesreća, ovoj kao i svakoj drugoj u BiH je kumovao sistem.

Ima nesreća svugdje, i gorih, ali koliko procentualno pogine ljudi na cestama tamo i ovdje. Znači broj poginulih na broj stanovnika, pa broj poginulih na broj registrovanih vozila, pa broj poginulih na kumulativni broj pređenih kilometara?!

A o odgovornosti da ne pričam. Kod nas ovakve ubice obično ne vide dana zatvora i ponavljaju djela. To je sistem.

Ja sam druže u Njemačkoj zbog para i ni zbog čeg drugog - ako bih mogao u BIH dobiti istu platu ili približnu kao u Njemačkoj, odmah bi se vratio, ako bi mi neka druga zemlja ponudila više para nego Njemačka - išao bih u tu zemlju. Nema tu nikakve ljubavi prema sistemu, državi ili slično, čisto poslovni odnos. Nego meni ste vi smiješni kojima je sistem za sve kriv, a kad sve sabereš i oduzmeš, nećeš vidjeti puno razlike u svakodnevnom životu.
U nekim IT firmama u Sarajevu su primanja i uslovi rada kao u Njemačkoj, pa čak i više.Vjerovali ili ne. Uz troškove života koji su niži u BiH, ti ljudi žive fantastično.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#212 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

https://www.zeit.de/wirtschaft/2022-09/ ... n#comments

Gotovo svaka šesta osoba starija od 65 godina u Njemačkoj je u opasnosti od siromaštva. To pokazuje procjena Saveznog ureda za statistiku na zahtjev ljevičarske frakcije u Bundestagu, a prenose novine medijske grupe Funke. Stopa rizika od siromaštva među osobama starijima od 65 godina porasla je s 14,7 na 17,4 posto između 2018. i 2021. godine.


Rizik od siromaštva je kada netko raspolaže s manje od 60 posto prosječnog dohotka stanovništva. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, to je 2021. iznosilo 1251 euro neto mjesečno za samca.
Za nas je dobro, ali za njih nije.
Last edited by nikeze on 26/09/2022 09:28, edited 1 time in total.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#213 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by nikeze »

Jutros na stern.de

Image
Svako peto dijete je u riziku od siromaštva.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#214 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

nikeze wrote: 26/09/2022 09:27 Jutros na stern.de

Image
Svako peto dijete je u riziku od siromaštva.
Sta to znaci u praksi?

Da mu se ne moze obezbjediti normalan zivot sa 3-5 obroka dnevno i garderoba ili da ne moze da ima za kesice bombona?
User avatar
darius_maximus
Posts: 3207
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#215 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

nikeze wrote: 26/09/2022 09:24 https://www.zeit.de/wirtschaft/2022-09/ ... n#comments

Gotovo svaka šesta osoba starija od 65 godina u Njemačkoj je u opasnosti od siromaštva. To pokazuje procjena Saveznog ureda za statistiku na zahtjev ljevičarske frakcije u Bundestagu, a prenose novine medijske grupe Funke. Stopa rizika od siromaštva među osobama starijima od 65 godina porasla je s 14,7 na 17,4 posto između 2018. i 2021. godine.


Rizik od siromaštva je kada netko raspolaže s manje od 60 posto prosječnog dohotka stanovništva. Prema podacima Saveznog zavoda za statistiku, to je 2021. iznosilo 1251 euro neto mjesečno za samca.
Za nas je dobro, ali za njih nije.
Poredite kruške i jabuke.

Uzeti 60% od prosječne neto plate kao granicu siromaštva je povisoka ljestvica.
Kod nas bi to bilo sve ispod oko 700 KM, jer je prosječna neto plata oko 1150 KM.
Minimalna penzija u FBiH je 450 KM, tako nešto.
Znači, samo na penzionerima bismo sigurno mogli nabrati 10-ak posto ukupnog stanovništva, a samo među penzionerima je to vjerovatno oko 70%, tako da njemačkih 15% zvuči smiješno.

Daleko da je tamo med i mlijeko, ali poredite neuporedivo.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#216 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Jimmy McNulty »

Osam kolega iz moje firme trenutno odlazi tj dali su otkaz i sad odrađuju otkazni rok. Tražili povećanje plate sa 1250 na 1500 i direktor totalno odsječen od realnosti kaže da ne može i da uvijek može zaposlit radnike poput njih. :-D

Oni kopali 2-3 mjeseca i ispadne prilika za Linz, prijavilo ih se 15-16 i sad u prvom krugu ode osam. Za drugi krug ćemo vidjet.

I to zaista kvalitetni momci odlaze, momci koji mogu taj posao raditi žmireći. I svi su oženjeni i imaju djecu i svi već planiraju spajati porodice...

Zašto?
Jer mu nisi htio sa 250 maraka pokazati da vrijediš, a firma prošle godine imala profit 200 miliona maraka.
User avatar
manuchao91
Posts: 1363
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#217 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by manuchao91 »

Jimmy McNulty wrote: 26/09/2022 11:01 Osam kolega iz moje firme trenutno odlazi tj dali su otkaz i sad odrađuju otkazni rok. Tražili povećanje plate sa 1250 na 1500 i direktor totalno odsječen od realnosti kaže da ne može i da uvijek može zaposlit radnike poput njih. :-D

Oni kopali 2-3 mjeseca i ispadne prilika za Linz, prijavilo ih se 15-16 i sad u prvom krugu ode osam. Za drugi krug ćemo vidjet.

I to zaista kvalitetni momci odlaze, momci koji mogu taj posao raditi žmireći. I svi su oženjeni i imaju djecu i svi već planiraju spajati porodice...

Zašto?
Jer mu nisi htio sa 250 maraka pokazati da vrijediš, a firma prošle godine imala profit 200 miliona maraka.
jebote led druze da ne povjerujes ,ja kontam neka obicna firma pa da se ne moze protegnuti jos 250 Km
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#218 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by lethalthreat »

Najveća generacijska greška ljudi koji su ikada razmišljali o odseljenju iz vlastite države je pitanje - "Koliko tamo negdje mogu zaraditi?" Ljudi, nije sve u novcu - prvi sam napustio BiH iz totalno drugih razloga, novca sam imao dovoljno i u Bosni, nikada gladan nisam otišao spavati, nisam trošio ludo i na gluposti ali sam sebi sve priuštio što mi je trebalo za normalan život.

Otišao sam zbog dugoročnih ciljeva, zbog toga što u Bosni sve i da dostignem vrhunac svoje karijere i poslovnog razvoja ne bih imao život kojeg sam sebi u glavi stvorio za XY godina. Bosna mladom i srednjovječnom čovjeku željnom života osim kafane i par mjesta za razbibrigu ne nudi baš mnogo toga.

Sreću čine male stvari, barem meni, lična zadovoljstva na dnevnom nivou a ne samo brojanje novčanica. Razmišljajte dugoročno, šta mogu od sebe napraviti, koliko usavršiti, koji nivo dostići za NN godina ovdje a šta sve to mogu uraditi negdje drugo, i onda donesite odluku.

Ako se sve svodi na novac: ako ste u Bosni na državnim jaslama i dolazite konkretno u Njemačku na neki "običan" posao - bit će vam teže naravno, nema više udobne i tople kancelarije i "nije ovjereno, neka ti udare pečat opštini pa donesi opet" sistema. Sada vas čeka radna uniforma i rukavice. Ako ste i dole radili "obični, blue collar" posao pa se na isti nivo prebacujete ovdje, bit će naravno lakše, opet ko dole nije imao ništa - naravno ne treba ni objašnjavati.

A da će svako po defaultu postati bogataš kroz par godina o čemu naravno maštaju svi koji predaju papirologiju na odobravanje vize je zastarjela gastarbajterska floskula na koju se više apsolutno niko osim hardcore budala ne loži. Njemačka danas i Njemačka prije Corone nije ista država a kamoli prije 20+ godina.

Spremite se na mnogo rada i odricanja, ne kupujte nepotrebne stvari, ne ulazite u nepotrebne kredite, jednostavno idite malim koracima, kasnije će sve doći na svoje.

U svakom slučaju treba biti spreman na tešku i bolnu promjenu u životu, prvih nekoliko godina od preseljenja su najteže godine u žiotu - nova država, novi ljudi, ne poznaješ nikoga, ne poznaješ sistem, ne poznaješ jezik, ne znaš poručiti hranu, ne znaš kako kupiti kartu za prevoz, ne možeš objasniti telefonom kada imaš problem sa internetom u stanu ... da je čovjek od čelika napravljen, prve godine u drugoj državi su najteže godine u životu i na to svako treba da bude spreman.

Da je Njemačka idealna država za život kakvom je Klepo reklamira - apsolutno ne, ni blizu, faulove i nedostatke bih mogao do prekosutra nabrajati, ali da je lijepo živjeti ovdje - to u svakom slučaju. Naravno, svakom njegovo, ali kada vidim kolika je otimačina za termine za vize svaki mjesec - jasno je da većina ljudi razmišlja o odlasku, ostanak ili kojim rijetkim slulčajem povratak je jednosmjerna ulica. I tu ne treba kriviti ljude koji želje bolje za sebe i svoju porodicu nego politiku koja je do svega dovela.

Ako se već ipak sve svodi samo na materijalno, evo reći ću da sam lično u Njemačkoj za 2 godine uspio uštedjeti oko 50% onoga što sam za nekih 8 godina rada u BiH uspio stvoriti, s time što ne radim Vollzeit posao još uvijek - znači još mnogo prostora za napredak mi je ostalo da dostignem.

Tako da odgovor na pitanje koje nosi ova tema nije nimalo jednostavno i zavisi od mnoštva varijabli. Ako je samo novac u pitanju - digitron i papir u ruke, sve se može naći online, ako je ipak dugoročan cilj u pitanju - onda je taj trenutak već i prošao. U svakom slučaju sretno svima pri donošenju odluke.
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#219 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

lethalthreat wrote: 26/09/2022 12:04 Najveća generacijska greška ljudi koji su ikada razmišljali o odseljenju iz vlastite države je pitanje - "Koliko tamo negdje mogu zaraditi?" Ljudi, nije sve u novcu - prvi sam napustio BiH iz totalno drugih razloga, novca sam imao dovoljno i u Bosni, nikada gladan nisam otišao spavati, nisam trošio ludo i na gluposti ali sam sebi sve priuštio što mi je trebalo za normalan život.

Otišao sam zbog dugoročnih ciljeva, zbog toga što u Bosni sve i da dostignem vrhunac svoje karijere i poslovnog razvoja ne bih imao život kojeg sam sebi u glavi stvorio za XY godina. Bosna mladom i srednjovječnom čovjeku željnom života osim kafane i par mjesta za razbibrigu ne nudi baš mnogo toga.

Sreću čine male stvari, barem meni, lična zadovoljstva na dnevnom nivou a ne samo brojanje novčanica. Razmišljajte dugoročno, šta mogu od sebe napraviti, koliko usavršiti, koji nivo dostići za NN godina ovdje a šta sve to mogu uraditi negdje drugo, i onda donesite odluku.

Ako se sve svodi na novac: ako ste u Bosni na državnim jaslama i dolazite konkretno u Njemačku na neki "običan" posao - bit će vam teže naravno, nema više udobne i tople kancelarije i "nije ovjereno, neka ti udare pečat opštini pa donesi opet" sistema. Sada vas čeka radna uniforma i rukavice. Ako ste i dole radili "obični, blue collar" posao pa se na isti nivo prebacujete ovdje, bit će naravno lakše, opet ko dole nije imao ništa - naravno ne treba ni objašnjavati.

A da će svako po defaultu postati bogataš kroz par godina o čemu naravno maštaju svi koji predaju papirologiju na odobravanje vize je zastarjela gastarbajterska floskula na koju se više apsolutno niko osim hardcore budala ne loži. Njemačka danas i Njemačka prije Corone nije ista država a kamoli prije 20+ godina.

Spremite se na mnogo rada i odricanja, ne kupujte nepotrebne stvari, ne ulazite u nepotrebne kredite, jednostavno idite malim koracima, kasnije će sve doći na svoje.

U svakom slučaju treba biti spreman na tešku i bolnu promjenu u životu, prvih nekoliko godina od preseljenja su najteže godine u žiotu - nova država, novi ljudi, ne poznaješ nikoga, ne poznaješ sistem, ne poznaješ jezik, ne znaš poručiti hranu, ne znaš kako kupiti kartu za prevoz, ne možeš objasniti telefonom kada imaš problem sa internetom u stanu ... da je čovjek od čelika napravljen, prve godine u drugoj državi su najteže godine u životu i na to svako treba da bude spreman.

Da je Njemačka idealna država za život kakvom je Klepo reklamira - apsolutno ne, ni blizu, faulove i nedostatke bih mogao do prekosutra nabrajati, ali da je lijepo živjeti ovdje - to u svakom slučaju. Naravno, svakom njegovo, ali kada vidim kolika je otimačina za termine za vize svaki mjesec - jasno je da većina ljudi razmišlja o odlasku, ostanak ili kojim rijetkim slulčajem povratak je jednosmjerna ulica. I tu ne treba kriviti ljude koji želje bolje za sebe i svoju porodicu nego politiku koja je do svega dovela.

Ako se već ipak sve svodi samo na materijalno, evo reći ću da sam lično u Njemačkoj za 2 godine uspio uštedjeti oko 50% onoga što sam za nekih 8 godina rada u BiH uspio stvoriti, s time što ne radim Vollzeit posao još uvijek - znači još mnogo prostora za napredak mi je ostalo da dostignem.

Tako da odgovor na pitanje koje nosi ova tema nije nimalo jednostavno i zavisi od mnoštva varijabli. Ako je samo novac u pitanju - digitron i papir u ruke, sve se može naći online, ako je ipak dugoročan cilj u pitanju - onda je taj trenutak već i prošao. U svakom slučaju sretno svima pri donošenju odluke.
Odlično sroceno.Zaliti se na mane u njemačkoj a živjeti u Bosni je suludo
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#220 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

lethalthreat wrote: 26/09/2022 12:04 Najveća generacijska greška ljudi koji su ikada razmišljali o odseljenju iz vlastite države je pitanje - "Koliko tamo negdje mogu zaraditi?" Ljudi, nije sve u novcu - prvi sam napustio BiH iz totalno drugih razloga, novca sam imao dovoljno i u Bosni, nikada gladan nisam otišao spavati, nisam trošio ludo i na gluposti ali sam sebi sve priuštio što mi je trebalo za normalan život.

Otišao sam zbog dugoročnih ciljeva, zbog toga što u Bosni sve i da dostignem vrhunac svoje karijere i poslovnog razvoja ne bih imao život kojeg sam sebi u glavi stvorio za XY godina. Bosna mladom i srednjovječnom čovjeku željnom života osim kafane i par mjesta za razbibrigu ne nudi baš mnogo toga.

Sreću čine male stvari, barem meni, lična zadovoljstva na dnevnom nivou a ne samo brojanje novčanica. Razmišljajte dugoročno, šta mogu od sebe napraviti, koliko usavršiti, koji nivo dostići za NN godina ovdje a šta sve to mogu uraditi negdje drugo, i onda donesite odluku.

Ako se sve svodi na novac: ako ste u Bosni na državnim jaslama i dolazite konkretno u Njemačku na neki "običan" posao - bit će vam teže naravno, nema više udobne i tople kancelarije i "nije ovjereno, neka ti udare pečat opštini pa donesi opet" sistema. Sada vas čeka radna uniforma i rukavice. Ako ste i dole radili "obični, blue collar" posao pa se na isti nivo prebacujete ovdje, bit će naravno lakše, opet ko dole nije imao ništa - naravno ne treba ni objašnjavati.

A da će svako po defaultu postati bogataš kroz par godina o čemu naravno maštaju svi koji predaju papirologiju na odobravanje vize je zastarjela gastarbajterska floskula na koju se više apsolutno niko osim hardcore budala ne loži. Njemačka danas i Njemačka prije Corone nije ista država a kamoli prije 20+ godina.

Spremite se na mnogo rada i odricanja, ne kupujte nepotrebne stvari, ne ulazite u nepotrebne kredite, jednostavno idite malim koracima, kasnije će sve doći na svoje.

U svakom slučaju treba biti spreman na tešku i bolnu promjenu u životu, prvih nekoliko godina od preseljenja su najteže godine u žiotu - nova država, novi ljudi, ne poznaješ nikoga, ne poznaješ sistem, ne poznaješ jezik, ne znaš poručiti hranu, ne znaš kako kupiti kartu za prevoz, ne možeš objasniti telefonom kada imaš problem sa internetom u stanu ... da je čovjek od čelika napravljen, prve godine u drugoj državi su najteže godine u životu i na to svako treba da bude spreman.

Da je Njemačka idealna država za život kakvom je Klepo reklamira - apsolutno ne, ni blizu, faulove i nedostatke bih mogao do prekosutra nabrajati, ali da je lijepo živjeti ovdje - to u svakom slučaju. Naravno, svakom njegovo, ali kada vidim kolika je otimačina za termine za vize svaki mjesec - jasno je da većina ljudi razmišlja o odlasku, ostanak ili kojim rijetkim slulčajem povratak je jednosmjerna ulica. I tu ne treba kriviti ljude koji želje bolje za sebe i svoju porodicu nego politiku koja je do svega dovela.

Ako se već ipak sve svodi samo na materijalno, evo reći ću da sam lično u Njemačkoj za 2 godine uspio uštedjeti oko 50% onoga što sam za nekih 8 godina rada u BiH uspio stvoriti, s time što ne radim Vollzeit posao još uvijek - znači još mnogo prostora za napredak mi je ostalo da dostignem.

Tako da odgovor na pitanje koje nosi ova tema nije nimalo jednostavno i zavisi od mnoštva varijabli. Ako je samo novac u pitanju - digitron i papir u ruke, sve se može naći online, ako je ipak dugoročan cilj u pitanju - onda je taj trenutak već i prošao. U svakom slučaju sretno svima pri donošenju odluke.
Upravo je to i moj point. Znači ako se ide samo zbog novca, onda nema sreće nigdje, pa ni u Njemačkoj. Pogotovo danas, kad su troškovi života porasli eksponencijalno svima, a realno, još uvijek najmanje u BiH.

Ko želi suštinsku promjenu života, ima mnogo bitnijih pitanja od pitanja kad se isplati, iako i ono nije nebitno.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#221 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by HelaS »

....ne idem zbog novca, nego zbog karijere... :lol:

Ne razumijem ovo pravdanje odlaska. Ako ideš, ako si otišao - idi. Šta se imaš pravdati, sebi najviše.

I u BiH ima dovoljno posla za sve, može se i zaraditi pristojan novac, ako je finansijski razlog odlaska. Ako je razlog loše društvo, to bih prije prihvatio, ali onda takvo društvo treba mijenjati. Treba se boriti za svoju poziciju u državi, a ne ići linijom manjeg otpora, ići na završeno.

Inače, na ovom forumu čini mi se da je najviše ovakvih, otišlih, i dijaspore :-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4367
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#222 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by VladaFBiH »

HelaS wrote: 26/09/2022 12:56 ....ne idem zbog novca, nego zbog karijere... :lol:

Ne razumijem ovo pravdanje odlaska. Ako ideš, ako si otišao - idi. Šta se imaš pravdati, sebi najviše.

I u BiH ima dovoljno posla za sve, može se i zaraditi pristojan novac, ako je finansijski razlog odlaska. Ako je razlog loše društvo, to bih prije prihvatio, ali onda takvo društvo treba mijenjati. Treba se boriti za svoju poziciju u državi, a ne ići linijom manjeg otpora, ići na završeno.

Inače, na ovom forumu čini mi se da je najviše ovakvih, otišlih, i dijaspore :-)
ja iskreno vidim samo 4 razloga za odlazak:
- Školstvo (u nekoj stvari odavno)
- Pravosuđe (Sudstvo/Tužilaštvo)
- Sigurnost (Policija, političari koji lože na rat)
- Zdravstvo (nedo Bog da ti zatreba)

Ako se pronađeš u ovome onda imaš dobar razlog a sve ostalo je ubijeđivanje sebe i drugih da su tvoji razlozi valjani
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#223 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Jimmy McNulty »

manuchao91 wrote: 26/09/2022 11:21 jebote led druze da ne povjerujes ,ja kontam neka obicna firma pa da se ne moze protegnuti jos 250 Km
https://www.072info.com/masinovode-iz-b ... okomotivi/

Ove godine je najveći egzodus u zadnjih 20 godina...
ibizza
Posts: 4557
Joined: 05/06/2008 00:46

#224 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Ozimician wrote: 25/09/2022 12:28
EFD22 wrote: 25/09/2022 11:09 https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /220925021


Isplati se odmah, do kraja dana otići.
Iskreno ako do sad nisi otišao - ja fkt ne znam šta čekaš, jer se vidi da si duboko frustriran.
Pričao si o nepropisnom parkiranju kao da to nigdje drugo nema, sad spominješ i saobraćajne nesreće.

Otvori bilo koji strani (loklani) portal i prati ga i vidjet ćeš ovakve vijesti svaki dan, ja ne znam gdje planiraš da seliš, jesi li do sad ikad bio tamo? ŠTa ti zapravo zamišljaš da je život vani neka utopija?
Eto da i ja postavim neki link:

https://www.focus.de/regional/bayern/la ... 78489.html
Prije 15 tak dana boravio u Beču, vozao po cijelom gradu i nisam uspio vidjeti da je neko vozio više od ograničenja...nema onih divljaka što se ubacuju iz trake u traku, na autoputu svi voze 120, nema blicanja da se pomjeris iz lijeve da neko preleti 200 pored tebe...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24409
Joined: 08/09/2005 20:08

#225 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

ibizza wrote: 26/09/2022 22:56 Prije 15 tak dana boravio u Beču, vozao po cijelom gradu i nisam uspio vidjeti da je neko vozio više od ograničenja...nema onih divljaka što se ubacuju iz trake u traku, na autoputu svi voze 120, nema blicanja da se pomjeris iz lijeve da neko preleti 200 pored tebe...
Nisi zalazio u yu i turski bicirk. :mrgreen:
Post Reply