Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Piko18
Posts: 221
Joined: 20/10/2013 14:46

#3826 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Piko18 »

anelsol wrote: 22/01/2023 18:19 Slazem se sa kolegama, međutim neke stvari graniče sa patologijom. Ja ne mogu da shvatim osobu koja će u prodavnici pored nekoliko vrsta vode izabrati baš onu iz uvoza. Niko mi ne moze reci da je voda iz uvoza nesto kvalitetnija i bolja od nasih voda. Podatak da uvozimo stotine miliona vode je nevjerovatan.

By the way bio prije desetak dana u Sloveniji turistički. Ljubljana i okolina zaista lijepo izgledaju. Ljubljana malo maglovita, ali zaista pristojno izgleda. Posebno su me se dojmila njihova sela.

Međutim one priče da su cijene prehrambenih artikala (između ostalih) u BiH veće od cijena u Zapadnoj Evropi je apsolutna LAŽ.

Cijene u tržnim centrima, kada je hrana u pitanju, su minimum dva puta, a neki i tri puta skuplje nego u BiH. Da ne govorim da su im poljoprivredni proizvodi totalno bezukusni i ako ne njima pise EKO.

Hrana i pice u restoranima visestruko skuplji u odnosu na BiH, a prodaju muda pod bubrege. Mozda sam ja imao loš tref, ali takve sam dojmove stekao.
Ova prica oko vode me da budem iskren pocinje tako da pere… Kao da ne zivite u BiH. Jel neko stvarno misli da ce neki Milorad iz Banja Luke prije kupiti Lejlu ili neki drugu 387, nego Knjaz Milosa. Isto tako u Capljni Luka, sigurno bi radije “domacu” vodu nego Janu. U ovoj zemlji zivi veliki broj ljudi koji ne zeli da ova zemlja postoji i to javni kaze, a mi se cudimo kako se uveze toliko vode. Bas cudno!
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#3827 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by manuchao91 »

Piko18 wrote: 23/01/2023 07:17
anelsol wrote: 22/01/2023 18:19 Slazem se sa kolegama, međutim neke stvari graniče sa patologijom. Ja ne mogu da shvatim osobu koja će u prodavnici pored nekoliko vrsta vode izabrati baš onu iz uvoza. Niko mi ne moze reci da je voda iz uvoza nesto kvalitetnija i bolja od nasih voda. Podatak da uvozimo stotine miliona vode je nevjerovatan.

By the way bio prije desetak dana u Sloveniji turistički. Ljubljana i okolina zaista lijepo izgledaju. Ljubljana malo maglovita, ali zaista pristojno izgleda. Posebno su me se dojmila njihova sela.

Međutim one priče da su cijene prehrambenih artikala (između ostalih) u BiH veće od cijena u Zapadnoj Evropi je apsolutna LAŽ.

Cijene u tržnim centrima, kada je hrana u pitanju, su minimum dva puta, a neki i tri puta skuplje nego u BiH. Da ne govorim da su im poljoprivredni proizvodi totalno bezukusni i ako ne njima pise EKO.

Hrana i pice u restoranima visestruko skuplji u odnosu na BiH, a prodaju muda pod bubrege. Mozda sam ja imao loš tref, ali takve sam dojmove stekao.
Ova prica oko vode me da budem iskren pocinje tako da pere… Kao da ne zivite u BiH. Jel neko stvarno misli da ce neki Milorad iz Banja Luke prije kupiti Lejlu ili neki drugu 387, nego Knjaz Milosa. Isto tako u Capljni Luka, sigurno bi radije “domacu” vodu nego Janu. U ovoj zemlji zivi veliki broj ljudi koji ne zeli da ova zemlja postoji i to javni kaze, a mi se cudimo kako se uveze toliko vode. Bas cudno!
ja ba .Kad mi neko kaze zasto BiH uvozi toliku vodu?
Pa zato sto je ljudi piju
Onog dana kad prestanemo piti SLO,HR i SRB vode toga dana je više marketi i uvoznici nece uoziti
Mi trebamo promjeniti svijest naroda a ne moze drzava uvesti embargo na vodu.
Isto sa pivima ,da prestanemo piti Heineken,Karlovačko,Becks,Stellu ,Jelen i sva ostala uvozna piva i okrenemo se svojim ( mada se to nece nikada desiti hahah) onda ce i oni pretati slat piva jer ce vidjeti da jednostavno ne ide..
Nije država kriva nego smo mi
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3828 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

manuchao91 wrote: 23/01/2023 09:05
Piko18 wrote: 23/01/2023 07:17

Ova prica oko vode me da budem iskren pocinje tako da pere… Kao da ne zivite u BiH. Jel neko stvarno misli da ce neki Milorad iz Banja Luke prije kupiti Lejlu ili neki drugu 387, nego Knjaz Milosa. Isto tako u Capljni Luka, sigurno bi radije “domacu” vodu nego Janu. U ovoj zemlji zivi veliki broj ljudi koji ne zeli da ova zemlja postoji i to javni kaze, a mi se cudimo kako se uveze toliko vode. Bas cudno!
ja ba .Kad mi neko kaze zasto BiH uvozi toliku vodu?
Pa zato sto je ljudi piju
Onog dana kad prestanemo piti SLO,HR i SRB vode toga dana je više marketi i uvoznici nece uoziti
Mi trebamo promjeniti svijest naroda a ne moze drzava uvesti embargo na vodu.
Isto sa pivima ,da prestanemo piti Heineken,Karlovačko,Becks,Stellu ,Jelen i sva ostala uvozna piva i okrenemo se svojim ( mada se to nece nikada desiti hahah) onda ce i oni pretati slat piva jer ce vidjeti da jednostavno ne ide..
Nije država kriva nego smo mi
Hajd za vodu to možda jedino i stoji.

Za sve ostalo, bilo to pivo, deterdženti, čokolade, čajevi, mlijeko itd. nije kriv narod, ni država, nego proizvođači.
ROBA IM NIJE KONKURENTNA i to je jedini razlog.

Manje više cijena, kvaliteta je problem.

Ja za SVOJ novac kupujem robu koja će mi za dati novac dati najviše kvalitete, a i kvantitete na kraju (ne na uštrb kvalitete).

Trebam ja da trpim zašto što jedan Hrvić hoće da izvuče iz svake firme maksimalni profit, a ja da jedem hamelj koji preskupo plaćam samo zato što je "domaći", neću!

Voda k'o voda, to je preseravanje, svaka je ista. Sve ostalo, ne ne!
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3829 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

EFD22 wrote: 23/01/2023 11:01
manuchao91 wrote: 23/01/2023 09:05
ja ba .Kad mi neko kaze zasto BiH uvozi toliku vodu?
Pa zato sto je ljudi piju
Onog dana kad prestanemo piti SLO,HR i SRB vode toga dana je više marketi i uvoznici nece uoziti
Mi trebamo promjeniti svijest naroda a ne moze drzava uvesti embargo na vodu.
Isto sa pivima ,da prestanemo piti Heineken,Karlovačko,Becks,Stellu ,Jelen i sva ostala uvozna piva i okrenemo se svojim ( mada se to nece nikada desiti hahah) onda ce i oni pretati slat piva jer ce vidjeti da jednostavno ne ide..
Nije država kriva nego smo mi
Hajd za vodu to možda jedino i stoji.

Za sve ostalo, bilo to pivo, deterdženti, čokolade, čajevi, mlijeko itd. nije kriv narod, ni država, nego proizvođači.
ROBA IM NIJE KONKURENTNA i to je jedini razlog.

Manje više cijena, kvaliteta je problem.

Ja za SVOJ novac kupujem robu koja će mi za dati novac dati najviše kvalitete, a i kvantitete na kraju (ne na uštrb kvalitete).

Trebam ja da trpim zašto što jedan Hrvić hoće da izvuče iz svake firme maksimalni profit, a ja da jedem hamelj koji preskupo plaćam samo zato što je "domaći", neću!

Voda k'o voda, to je preseravanje, svaka je ista. Sve ostalo, ne ne!
To je ta psihologija na koju zapadna Europa igra.

Uđem na Kilix, tamo članak da je negdje otvoren novi shoping centar. Onda idem na komentare jer poznavajući psihologiju Bosanca znam da će prvi komentar biti "1001. shoping centar, zašto se ne otvaraju fabrike".
Odgovorim na njegov komentar sa porukom "Imaš Ditu koja proizvodi detrdžent, kupuješ li ga" i već unaprijed znam da će njegov odgovor biti "Ja za svoje pare kupujem šta ja želim, kad domaći proizvodi kvalitetom budu kao uvozni kupovat ću ih".
Na tu kartu igra Nijemac, Holanđanin i svi ostali zapadnjaci, svjesni su da "lokalne" istočne firme i njihovi proizvodi na tržištu nemaju šanse protiv zapadnih svjetskih firmi i brendova, da nijedan Nijemac neće kupit detrdžent Saponie Osijek ili Dite kad ima Henkelov, da nijedan Holanđanin neće kupit Karlovačko ili Sarajevsko kad ima svoj Heineken. Oni uostalom za te proizvode nikad ni čuli nisu. Sa druge strane Hrvati i Bosanci svaki dan gledaju reklame Persila i Heinekena i masovno će da kupuju te proizvode koji su realno i kvalitetniji.
Upravo to je razlog zašto se zapadna Europa zalaže za slobodno tržiste i kretanje roba jer znaju da su njihove kompanije dominantne na tom tržištu i donose im suficit.
Isto važi i za slobodno kretanje radne snage, imaju veće plaće,veći standard i znaju da će mladi i školovani ljudi dolazit njima a ne odlazit od njih.

Svako naravno ima pravo izbora i da kupuje za svoj novac ono što želi ali mora da bude i svjestan posljedica iste politike.

Primjer.
Mujo ima 2 dunuma zemlje. Svaki godine posije krompir. Na sjeme potroši 50KM i dobije 200kg roda.
Njegov komšija Suljo ima bolju njivu od njega i krompir mu je bolji i ukusniji . Prodaje ga po cijeni od 1KM po kilogramu.
Da li će Mujo da digne ruke od svog krompira, prestane da sije i kupuje od Sulje? Neće , jer je svjestan da bi time izgubio 150KM godišnje i nastavit će da proizvodi i jede svoj krompir koji je manje ukusan. Znači svjestan je da se to DIREKTNO odražava na njegov novčanik.
Isti taj Mujo ode u market i u korpu ubaci turske makarone umjesto Klasovih jer su mu ukusnije, Fairy umjesto 3D jer mu bolje pere i masu drugih stvari. Mujo nije svjestan da će i u ovom slučaju to da se INDIREKTNO odrazi na njegov novčanik jer će novac da odlazi u inostranstvo, domaće firme propadaju, radnici završavaju na birou etc a samim tim i sredstva u budžetu će biti manja.

Poznavajući psihologiju Bosanca Mujo će na to reći "svejedno, manje para za političare da kradu" 🙂
User avatar
Javier Pena
Posts: 561
Joined: 09/11/2020 21:50

#3830 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Javier Pena »

PaulTracy wrote: 23/01/2023 11:44
Isti taj Mujo ode u market i u korpu ubaci turske makarone umjesto Klasovih jer su mu ukusnije, Fairy umjesto 3D jer mu bolje pere i masu drugih stvari. Mujo nije svjestan da će i u ovom slučaju to da se INDIREKTNO odrazi na njegov novčanik jer će novac da odlazi u inostranstvo, domaće firme propadaju, radnici završavaju na birou etc a samim tim i sredstva u budžetu će biti manja.
Znači čovjek treba da jede neukusno samo zato što je domaće, a ne ukusno jer je strano i tako žrtvuje svoj život zato što novac odlazi u inostranstvo i domaće firme propadaju?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3831 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Javier Pena wrote: 23/01/2023 12:08
PaulTracy wrote: 23/01/2023 11:44
Isti taj Mujo ode u market i u korpu ubaci turske makarone umjesto Klasovih jer su mu ukusnije, Fairy umjesto 3D jer mu bolje pere i masu drugih stvari. Mujo nije svjestan da će i u ovom slučaju to da se INDIREKTNO odrazi na njegov novčanik jer će novac da odlazi u inostranstvo, domaće firme propadaju, radnici završavaju na birou etc a samim tim i sredstva u budžetu će biti manja.
Znači čovjek treba da jede neukusno samo zato što je domaće, a ne ukusno jer je strano i tako žrtvuje svoj život zato što novac odlazi u inostranstvo i domaće firme propadaju?
Al’ baš hahah

Treba da kupujem bofl kurčevu robu samo zato što je domaća. Pa to može samo budala.

Probao sam sve i jedan domaći proizvod. Koji je zadovoljio kvalitetom, taj sam i nastavio kupovati. Nažalost, rijetki su takvi. Ali to nije moja krivica. I neću da finansiram nečiji nerad i manjak truda, još uz to da ja trpim, samo zato što je domaće.
User avatar
Javier Pena
Posts: 561
Joined: 09/11/2020 21:50

#3832 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Javier Pena »

EFD22 wrote: 23/01/2023 12:11
Probao sam sve i jedan domaći proizvod. Koji je zadovoljio kvalitetom, taj sam i nastavio kupovati. Nažalost, rijetki su takvi. Ali to nije moja krivica. I neću da finansiram nečiji nerad i manjak truda, još uz to da ja trpim, samo zato što je domaće.
Isti sam. Ovdje neki kontaju da ljudi namjerno bojkotuju domaće. Druže, ako mi se dopada i zadovoljava cijenom, uzeću domaće, boli me ona stvar je li domaće ili strano. Ali najčešće jedno od to dvoje (sviđanje i cijena) nije ispunjeno.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31543
Joined: 16/04/2011 18:46

#3833 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Javier Pena wrote: 23/01/2023 12:08
PaulTracy wrote: 23/01/2023 11:44
Isti taj Mujo ode u market i u korpu ubaci turske makarone umjesto Klasovih jer su mu ukusnije, Fairy umjesto 3D jer mu bolje pere i masu drugih stvari. Mujo nije svjestan da će i u ovom slučaju to da se INDIREKTNO odrazi na njegov novčanik jer će novac da odlazi u inostranstvo, domaće firme propadaju, radnici završavaju na birou etc a samim tim i sredstva u budžetu će biti manja.
Znači čovjek treba da jede neukusno samo zato što je domaće, a ne ukusno jer je strano i tako žrtvuje svoj život zato što novac odlazi u inostranstvo i domaće firme propadaju?
Sad ce te napast.
Nikakav si patriota, sve sto je strano tebi je bolje. :run:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3834 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ako ćemo u dubine, pravi patriotizam je da mi kao kupci odnosno tržište pokažemo svojom nekupovinom domaćim proizvođačima da im roba nije konkurentna i kvalitetna. A oni kao veliki patriote trebaju da unaprijede svoje proizvode i poslovanje i tako da budu konkurentni ne samo na našem nego i izvoznim tržištima.


Ovo održavanje Ž klase svakako vodi u propast, kad tad.

Od patriotizma se ne živi. Što se prije to skonta, prije ćemo naprijed.
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#3835 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by manuchao91 »

što se piva tiče ja mogu domaće Sarajevsko,Nektar ali Tuzlak nikako ne mogu .
Problem je sto u kafićima u Jelahu ili Tešnju nema nigdje BH piva
Udjes samo Karlovacko,Ozusko,Heineken,Stella ,Tuborg...Nije nama tu kriv ni Dodik ni Covic ni EU sto moj drug ,komsija Bošnjak ima kafic u mjestu sa 99 posto Bošnjaka i nema ni jedno bosansko pivo
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#3836 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zubi »

PaulTracy wrote: 23/01/2023 11:44
To je ta psihologija na koju zapadna Europa igra.

Upravo to je razlog zašto se zapadna Europa zalaže za slobodno tržiste i kretanje roba jer znaju da su njihove kompanije dominantne na tom tržištu i donose im suficit.
Isto važi i za slobodno kretanje radne snage, imaju veće plaće,veći standard i znaju da će mladi i školovani ljudi dolazit njima a ne odlazit od njih.

Svako naravno ima pravo izbora i da kupuje za svoj novac ono što želi ali mora da bude i svjestan posljedica iste politike.
:thumbup:
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3837 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Pa eto moj Tracy Paule dobit ces to sta zelis. Zapoceo je proces deglobalizcije. Sve upucuje na to da idemo prema regionalnim blokovima. Izgledno je da ce neka varijacija Huntingtona predvladati nad Fukuyamom.
Ja sam bullish na Ameriku, bearish na Europu. Ponajvise zbog nedostatka prirodnih resursa EU, ali i mnogih drugih faktora. :D
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3838 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

konoplja wrote: 23/01/2023 15:19 Pa eto moj Tracy Paule dobit ces to sta zelis. Zapoceo je proces deglobalizcije. Sve upucuje na to da idemo prema regionalnim blokovima. Izgledno je da ce neka varijacija Huntingtona predvladati nad Fukuyamom.
Ja sam bullish na Ameriku, bearish na Europu. Ponajvise zbog nedostatka prirodnih resursa EU, ali i mnogih drugih faktora. :D
E ovdje ti na scenu stupa molekularna genetika :D u reziji svjetskih monopolista. Tako da,...
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#3839 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

forumskivojnik wrote: 23/01/2023 16:19
konoplja wrote: 23/01/2023 15:19 Pa eto moj Tracy Paule dobit ces to sta zelis. Zapoceo je proces deglobalizcije. Sve upucuje na to da idemo prema regionalnim blokovima. Izgledno je da ce neka varijacija Huntingtona predvladati nad Fukuyamom.
Ja sam bullish na Ameriku, bearish na Europu. Ponajvise zbog nedostatka prirodnih resursa EU, ali i mnogih drugih faktora. :D
E ovdje ti na scenu stupa molekularna genetika :D u reziji svjetskih monopolista. Tako da,...
Uffff

Dobra :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3840 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

konoplja wrote: 23/01/2023 15:19 Pa eto moj Tracy Paule dobit ces to sta zelis. Zapoceo je proces deglobalizcije. Sve upucuje na to da idemo prema regionalnim blokovima. Izgledno je da ce neka varijacija Huntingtona predvladati nad Fukuyamom.
Ja sam bullish na Ameriku, bearish na Europu. Ponajvise zbog nedostatka prirodnih resursa EU, ali i mnogih drugih faktora. :D
Kasno,dovoljno je proći Balkanom i otići u EU i vidjeti posljedice iste.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#3841 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Treba :bih: makar slamu jeli.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3842 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

EFD22 wrote: 23/01/2023 12:21 Ako ćemo u dubine, pravi patriotizam je da mi kao kupci odnosno tržište pokažemo svojom nekupovinom domaćim proizvođačima da im roba nije konkurentna i kvalitetna. A oni kao veliki patriote trebaju da unaprijede svoje proizvode i poslovanje i tako da budu konkurentni ne samo na našem nego i izvoznim tržištima.


Ovo održavanje Ž klase svakako vodi u propast, kad tad.

Od patriotizma se ne živi. Što se prije to skonta, prije ćemo naprijed.
Privatnik si ako se dobro sjećam, imaš trgovinu elektromaterijala ili nešto slično. Kao neko ko se bavi privatnim biznisom najbolje znaš da to nije nimalo jednostavan posao
i zato me čudi da ti misliš/očekuješ da jedna mala kompanija iz jedne male države na Balkanu sa malim brojem uposlenih i sitnim kapitalom može da konkuriše jednom Mondelezu, Kraft Foodsu , Barilli i sličnim kompanijama koje su svjetski lideri u svojoj oblasti više od pola stoljeća i koji raspolažu neograničenim resursima 🙄🙄
Ako ćemo da čekamo da BH proizvodi budu na njihovom nivou onda možemo odmah sve da zatvorimo.
Ja pričam o tome da ima puno domaćih stvari koje su OK kvaliteta i da takvim proizvodima treba dati prednost u odnosu na uvozne iako su za nijansu lošijeg okusa, kvaliteta.
Ali to se u BiH u kojoj je se odmah na sabah crnilo baca tumači kao "kupite domaće iako je smeće,nemojte uvozno".
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3843 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

PaulTracy wrote: 23/01/2023 21:03
EFD22 wrote: 23/01/2023 12:21 Ako ćemo u dubine, pravi patriotizam je da mi kao kupci odnosno tržište pokažemo svojom nekupovinom domaćim proizvođačima da im roba nije konkurentna i kvalitetna. A oni kao veliki patriote trebaju da unaprijede svoje proizvode i poslovanje i tako da budu konkurentni ne samo na našem nego i izvoznim tržištima.


Ovo održavanje Ž klase svakako vodi u propast, kad tad.

Od patriotizma se ne živi. Što se prije to skonta, prije ćemo naprijed.
Privatnik si ako se dobro sjećam, imaš trgovinu elektromaterijala ili nešto slično. Kao neko ko se bavi privatnim biznisom najbolje znaš da to nije nimalo jednostavan posao
i zato me čudi da ti misliš/očekuješ da jedna mala kompanija iz jedne male države na Balkanu sa malim brojem uposlenih i sitnim kapitalom može da konkuriše jednom Mondelezu, Kraft Foodsu , Barilli i sličnim kompanijama koje su svjetski lideri u svojoj oblasti više od pola stoljeća i koji raspolažu neograničenim resursima 🙄🙄
Ako ćemo da čekamo da BH proizvodi budu na njihovom nivou onda možemo odmah sve da zatvorimo.
Ja pričam o tome da ima puno domaćih stvari koje su OK kvaliteta i da takvim proizvodima treba dati prednost u odnosu na uvozne iako su za nijansu lošijeg okusa, kvaliteta.
Ali to se u BiH u kojoj je se odmah na sabah crnilo baca tumači kao "kupite domaće iako je smeće,nemojte uvozno".
Najlakše je naći opravdanja.

Kako jedna Podravka, Cedevita, Kraš, Cockta, Argeta i ostali mogu?!

Izvoze kao ludi.


Isto tako mogu i Maraska, i Takovo, ali i Klas, i Ledo i Vispak i mnogi drugi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#3844 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 23/01/2023 21:24 Najlakše je naći opravdanja.

Kako jedna Podravka, Cedevita, Kraš, Cockta, Argeta i ostali mogu?!

Izvoze kao ludi.


Isto tako mogu i Maraska, i Takovo, ali i Klas, i Ledo i Vispak i mnogi drugi.
Idete iz krajnosti u krajnost... Podravka, Cedevita, Cockta i Kraš su regionalni brendovi - bili su jaki na tržištu EX-YU prije 30-40 god. i tu su i ostali i dan danas, slabo su se šta dalje proširili.

U Njemačkoj kao standardan proizvod mogu vidjeti jedino Argetu (REWE najviše) i ponekad Linoladu u Lidlu.
Svi ostali EX-Yu proizvodi se nalaze na "regionalnim" policama - odvojeni od standardnih proizvoda, u koje malo ko zalazi osim kupaca iz te regije.
Vegete također ima, to je najjači ex-yu brend u svijetu - ali isto tako - dokle je došla prije 40 god, tu se i zadržala, čak je i istisnuta s mnogih tržišta nakon predstavljanja domaćih alternativa.

Da je ijedan EY-YU brend uspio ostvariti neku tržišnu dominaciju izvan tog područja - nije i neće.

Njemci su jako skeptični prema svemu iz uvoza, dok cijeli svijet ludi za njihovim proizvodima - samo zbog te činjenice, imaju odmah 5x bolju startnu poziciju, taman napravili i lošiji i suplji proizvod....
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3845 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Da se razumijemo ja ne favoriziram ničije proizvode bazirano na porijeklu. Šta više, maksimalno izbjegavam njemačke gdje god mogu i gdje imam proizvod ekvivalentne kvalitete iz bilo koje druge države. Jednostavno ih ne gotivim.

Ali da kupujem proizvod koji je osjetno lošiji i kojeg je napravio neki ratni profiter kod kojeg rade potplaćeni izrabljeni radnici samo zato što je “naš”. Ne pada mi na pamet.

Kapitalizam i slobodno tržište su zakon. Samo kvalitet može proći. Doduše to je dug proces, ali se svaka ušteda na uštrb kvaliteta kažnjava. Govorimo naravno o zrelim tržištima.
A ne o BiH u kojoj ja kupcu ne mogu nikako objasniti da mu je bolje uzeti led žarulju od 4 KM koja će mu trajati duže od pet godina, nego da u tih pet godina zamijeni ovu od 2 KM pet puta.

Ma kakvi…
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3846 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

jedini proizvod s Balkana,koji se moze kupiti s vremena na vrijeme... je ovaj .

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10607
Joined: 10/03/2022 22:16

#3847 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

moonca wrote: 23/01/2023 23:56 jedini proizvod s Balkana,koji se moze kupiti s vremena na vrijeme... je ovaj .

Image
I to ako nije pakovan u BL nego izvorno iz HR. Jer u ovaj iz BL stavljaju najmasnije i najgore komade mesa. Katastrofa.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3848 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

EFD22 wrote: 24/01/2023 00:14 I to ako nije pakovan u BL nego izvorno iz HR. Jer u ovaj iz BL stavljaju najmasnije i najgore komade mesa. Katastrofa.
..meni se svidjao . miris... a mesa nikad nije bilo dovoljno.. :-)
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#3849 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Sve sto treba da znate o nasem brendingu je onaj kreten vlasnik vode Oaza. Frajer dobije nagradu za najbolju vodu na svijetu i apsolutno nista ne uradi nakon toga da prosiri brend. Napravise flase ljubicaste boje kao da antifriz uzimas a ne najbolju vodu na svijetu. Odvratno za vidjeti a kamoli pomisliti da ono pijes vodu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17266
Joined: 31/03/2019 14:56

#3850 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 23/01/2023 22:20 Ali da kupujem proizvod koji je osjetno lošiji i kojeg je napravio neki ratni profiter kod kojeg rade potplaćeni izrabljeni radnici samo zato što je “naš”. Ne pada mi na pamet.
Pa eto ti primjera DITAe, mogli su s obzirom ko ih je kupio, uloziti u tehnologiju ili se snaci da ponde bolji proizvod al malo sutra. Firaunska posla.
Pogotovo sada kad je kvalitet svih proizvoda poprilicno opao zbog ovih bjelosvjetskih podvala i prevara, npr Fairy je nekada predobar bio,sad kurcu ne valja, jedino ona skuplja varijanta u obrnutoj ambalazi sto se prodaje. A ta sadrzina je bila prije iste kvalitete u starim verzijama, sad su stare verzije u rangu 3D deterdzenta...ma boli nas narod kurac,nabavi tehnologa koji je odrastao na krompIJERuši i nema ukusa nizašta,a kamoli za hranu....
Post Reply