Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5301 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je uspjeh uzeti nekretninu.
Kada pitas negog visokoobrazovanog Njemacka puno njih ce reci da im je totalno nevazna stvar, vise voli da putuje, da ide na skupe vecere, ide 3 puta godisnje na Ibizu i skrsi par hiljada. Ili jedonostavno da ne radi godinu dvije i kao ruksak turista obilazi svijet. Ne zele ljudi obaveze, ne zele stanove, ne zele auta, ne zele djecu. Visokoobrazovani su, imaju dobre plate, uzivaju u zivotu ali su u ocima prosjecnog krezubog plemenskog balkanca glupi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5302 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je usphej uzeti nekretninu.
Kada pitas negog visokoobrazovanog Njemacka puno njih ce reci da im je totalno nevazna stvar, vise voli da putuje, da ide na skupe vecere, ide 3 puta godsinje na Ibizu i skrsi par hiljada. Ili jedonostavno da ne radi godinu dvije i kao ruksak turista obilazi svijet. Ne zele ljudi obaveze, ne zele stanove, ne zele auta, ne zele djecu. Visokoobrazovani su, imaju dobre plate, uzivaju u zivotu ali su u ocima prosjecnog krezubog plemenskog balkanca glupi.
Pa pazi, ja ne smatram da su oni pretjerano pametni, ali dobar dio njih ima jako dobru zaledjinu od roditelja, pa mogu sebi takav luksuz od zivota priustiti. Odrasli su u drustvu koje nije imalo pravu krizu vec 80 god. i gdje je uvijek postojao izlaz iz lose zivotne situacije.Eh koliko vidim i njih sad puca samar realnosti, pa dobar dio gleda gdje da odseli vani... ovi koji rade remote su u jako dobroj poziciji danas (ukljucujuci i mene koji radim dobar dio posla remote).
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5303 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Ko god ima moguchnost . kupit che kuchu/ stan. . nekad je bilo s manje poteshkocha. ovih godina je teshko... visoke cijene/ visoke kamate... i shto je najgore.. visoke i rente... u zavisnosti .gdje je mjesto boravka/ drzave.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5304 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/03/2023 15:35 Stari ljudi su uvijek - govorili : "Sit gladnom ne vjeruje"

Skaf zivi zivot otrpilike kakav zivi 90% nase dijaspore koja je napustila drzavu u zadnjih 10 god. samo ostali su manje iskreni, a on je dovoljno hrabar/lud/iskren/glup da otvoreno kaze ono o cemu ostali misle.

Skafu je zivot u Njemackoj definitivno bolji nego sto ga je imao u BiH i on je s tim zivotom zadovoljan. Ima stabilan posao, platu, porodicu, dosta manje briga na poslu nego sto je imao u BiH i on je time zadovoljan. On je odlaskom u Njemacku svoju situaciju popravio.

Da Njemacka nije idealna zemlja, ja cu prvi reci, ali kvaka je u tome sto Njemacka ima najtransparentniju proceduru za odlazak tamo i najvise je izreklamirana kod nas + svjez nas community koji ti moze pomoci da se snadjes na pocetku. Kako otici u Svedsku, Kanadu - niko ti nece sa sigurnoscu reci + npr. u Kanadi cak ne priznaju ni nasu vozacku dozvolu...moras novu polagati. Ima tu dosta sitnica koje se ne govore nikome kad iseljava vani, tek ih nekad saznas iz prve ruke. Ja da sam znao mnoge "sitnice" koje sada znam da me cekaju, i ja bih bolje izvagao odlazak.

Jedan od prvih mojih postova na ovu temu je bio, da je 2019. god. svima bih preporucio da dodju, a u 2022/23 god. neko ko tek dolazi, treba dobro izvagati. I toga se i dalje drzim.
95 posto ljudi koji odu iz BiH u Njemacku popravi im se zivot u svim segmentima.
Jos malo pa ce i tkzv. gade poceti zatovarti firme i emigrirarti u Njemacku jer nece imati nikakvih radnika.
Evo ti si iz Sarajeva emigrirao na bavarsko selo i bolje ti je, jer imas bolju platu i bolji zrak. Znaci glavni grad jedne drzave je losiji od jednog provincijskog sela. Da nije tako ne bi ti emigrirao, mozes ti sada pricati ovo ono gore dole remote, ne remote.Braco ti si pobejago iz glavong grada u bavarsko selo. Ali fakt je da si ti iz Sarajeva emigrirao u bavrasko selo.
To ti pokazuje koliki je BiH supak od drzave a Sarajevo cmar medju glavnim gradovima. I ko je kriv za to sve, pa ljudi koji zive u BiH.
Zato i kazem 95 posto ljudi koji se emigriraju iz BiH u Njemacku automatski poboljsaju svoj polozaj.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5305 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/03/2023 15:44
elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je usphej uzeti nekretninu.
Kada pitas negog visokoobrazovanog Njemacka puno njih ce reci da im je totalno nevazna stvar, vise voli da putuje, da ide na skupe vecere, ide 3 puta godsinje na Ibizu i skrsi par hiljada. Ili jedonostavno da ne radi godinu dvije i kao ruksak turista obilazi svijet. Ne zele ljudi obaveze, ne zele stanove, ne zele auta, ne zele djecu. Visokoobrazovani su, imaju dobre plate, uzivaju u zivotu ali su u ocima prosjecnog krezubog plemenskog balkanca glupi.
Pa pazi, ja ne smatram da su oni pretjerano pametni, ali dobar dio njih ima jako dobru zaledjinu od roditelja, pa mogu sebi takav luksuz od zivota priustiti. Odrasli su u drustvu koje nije imalo pravu krizu vec 80 god. i gdje je uvijek postojao izlaz iz lose zivotne situacije.Eh koliko vidim i njih sad puca samar realnosti, pa dobar dio gleda gdje da odseli vani... ovi koji rade remote su u jako dobroj poziciji danas (ukljucujuci i mene koji radim dobar dio posla remote).
Sta je dobar dio, koliko miliona od 82 miliona stanovnika?
Evo ja su svojoj firmu vidim, svi visokoobrazovani iz manjih gradova zele u Minhen, velika je navala. Ne smetaju im skupe kirije niti skupe cijene nocong zivota.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5306 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je uspjeh uzeti nekretninu.
Ma jok, uspjeh je rentati 40 godina, i dati hiljadu eura mjesečno nekome ko je kupio stan.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5307 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 10/03/2023 16:23
elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je uspjeh uzeti nekretninu.
Ma jok, uspjeh je rentati 40 godina, i dati hiljadu eura mjesečno nekome ko je kupio stan.
To je sve inidivudalno.
Za nekoga si glupi seljak ako nisi obisao sve kontinente.
Njemci zive drugacije, kazu nece ponjeti niti nekretninu niti pare u grob. Pogotovo njihove mladje generacije.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5308 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:50 95 posto ljudi koji odu iz BiH u Njemacku popravi im se zivot u svim segmentima.
Jos malo pa ce i tkzv. gade poceti zatovarti firme i emigrirarti u Njemacku jer nece imati nikakvih radnika.
Evo ti si iz Sarajeva emigrirao na bavarsko selo i bolje ti je, jer imas bolju platu i bolji zrak. Znaci glavni grad jedne drzave je losiji od jednog provincijskog sela. Da nije tako ne bi ti emigrirao, mozes ti sada pricati ovo ono gore dole remote, ne remote.Braco ti si pobejago iz glavong grada u bavarsko selo. Ali fakt je da si ti iz Sarajeva emigrirao u bavrasko selo.
To ti pokazuje koliki je BiH supak od drzave a Sarajevo cmar medju glavnim gradovima. I ko je kriv za to sve, pa ljudi koji zive u BiH.
Zato i kazem 95 posto ljudi koji se emigriraju iz BiH u Njemacku automatski poboljsaju svoj polozaj.
Da, ali moj zivot nije kvalitetniji u bavarskom selu nego u Sarajevu, jedino sto mi je omjer prihoda i rashoda puno bolji u bavarskom selu. I to sam rekao.
Pa ljudi i emigriraju da poboljsaju svoj polozaj, malo ko ide da pogorsa svoj polozaj xD
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5309 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/03/2023 16:32
Didier wrote: 10/03/2023 16:23

Ma jok, uspjeh je rentati 40 godina, i dati hiljadu eura mjesečno nekome ko je kupio stan.
To je sve inidivudalno.
Za nekoga si glupi seljak ako nisi obisao sve kontinente.
Njemci zive drugacije, kazu nece ponjeti niti nekretninu niti pare u grob. Pogotovo njihove mladje generacije.
Kiselo grozdje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#5310 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:54 Sta je dobar dio, koliko miliona od 82 miliona stanovnika?
Evo ja su svojoj firmu vidim, svi visokoobrazovani iz manjih gradova zele u Minhen, velika je navala. Ne smetaju im skupe kirije niti skupe cijene nocong zivota.
Pa zato sto je Minhen nazalost jedan od rijetkih gradova u Njemackoj koji ima sve ono sto mladom covjeku treba. Ja takodjer poznajem i dosta koji su iselili iz Minhena i otisli u druge gradove. Moja dva radna kolege su rodjeni u Minhenu i odrasli i tu su dosli i imaju kuce (stariji su 10-tak god od mene).

Mada ni Minhen nije Menhetn, poslije 21h ne mozes puza sresti na ulici xD.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#5311 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Minhen je uvijek u top 5 gradova za život u Europi/svijetu. Može se srati šta hoće ali grad je fantastično uređen i ugodan za život.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#5312 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

elcaliente wrote: 10/03/2023 16:32
Didier wrote: 10/03/2023 16:23

Ma jok, uspjeh je rentati 40 godina, i dati hiljadu eura mjesečno nekome ko je kupio stan.
To je sve inidivudalno.
Za nekoga si glupi seljak ako nisi obisao sve kontinente.
Njemci zive drugacije, kazu nece ponjeti niti nekretninu niti pare u grob. Pogotovo njihove mladje generacije.
Neću ni ja ponijeti ništa u grob, ali ću preprodati, kupiti i zaraditi rentajući nekom Škafiju ili Zvizu, i imati za skupe večere i sve kontinente, pa i ostaviti djeci nešto s čim će im biti lakše. Već u svojoj 37oj nisam više nečiji rob jer sam znao računati, dok će svako na kiriji vazda biti rob koji MORA raditi da ne bi ostao na ulici. To su ba dvije plate od ulice, jebo te taj život.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5313 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Didier wrote: 10/03/2023 16:45
elcaliente wrote: 10/03/2023 16:32

To je sve inidivudalno.
Za nekoga si glupi seljak ako nisi obisao sve kontinente.
Njemci zive drugacije, kazu nece ponjeti niti nekretninu niti pare u grob. Pogotovo njihove mladje generacije.
Neću ni ja ponijeti ništa u grob, ali ću preprodati, kupiti i zaraditi rentajući nekom Škafiju ili Zvizu, i imati za skupe večere i sve kontinente, pa i ostaviti djeci nešto s čim će im biti lakše. Već u svojoj 37oj nisam više nečiji rob jer sam znao računati, dok će svako na kiriji vazda biti rob koji MORA raditi da ne bi ostao na ulici. To su ba dvije plate od ulice, jebo te taj život.
Kazem ti nisu svima proriteti ist, a u Njemackoj ces tesko ostati na ulici, ima drzava i socijalni sistem.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5314 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/03/2023 16:39
elcaliente wrote: 10/03/2023 15:54 Sta je dobar dio, koliko miliona od 82 miliona stanovnika?
Evo ja su svojoj firmu vidim, svi visokoobrazovani iz manjih gradova zele u Minhen, velika je navala. Ne smetaju im skupe kirije niti skupe cijene nocong zivota.
Pa zato sto je Minhen nazalost jedan od rijetkih gradova u Njemackoj koji ima sve ono sto mladom covjeku treba. Ja takodjer poznajem i dosta koji su iselili iz Minhena i otisli u druge gradove. Moja dva radna kolege su rodjeni u Minhenu i odrasli i tu su dosli i imaju kuce (stariji su 10-tak god od mene).

Mada ni Minhen nije Menhetn, poslije 21h ne mozes puza sresti na ulici xD.
Grad magicno privlaci ljude i firme iz Evrope i svijeta.
A ima Berlin, Frankfurt i Hamburg koji su isto dobri za zivot.
Google trazi 2000 ljudi u Minhenu.
Last edited by elcaliente on 10/03/2023 16:55, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4555
Joined: 13/06/2012 15:52

#5315 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Ozimician wrote: 10/03/2023 16:36
elcaliente wrote: 10/03/2023 15:50 95 posto ljudi koji odu iz BiH u Njemacku popravi im se zivot u svim segmentima.
Jos malo pa ce i tkzv. gade poceti zatovarti firme i emigrirarti u Njemacku jer nece imati nikakvih radnika.
Evo ti si iz Sarajeva emigrirao na bavarsko selo i bolje ti je, jer imas bolju platu i bolji zrak. Znaci glavni grad jedne drzave je losiji od jednog provincijskog sela. Da nije tako ne bi ti emigrirao, mozes ti sada pricati ovo ono gore dole remote, ne remote.Braco ti si pobejago iz glavong grada u bavarsko selo. Ali fakt je da si ti iz Sarajeva emigrirao u bavrasko selo.
To ti pokazuje koliki je BiH supak od drzave a Sarajevo cmar medju glavnim gradovima. I ko je kriv za to sve, pa ljudi koji zive u BiH.
Zato i kazem 95 posto ljudi koji se emigriraju iz BiH u Njemacku automatski poboljsaju svoj polozaj.
Da, ali moj zivot nije kvalitetniji u bavarskom selu nego u Sarajevu, jedino sto mi je omjer prihoda i rashoda puno bolji u bavarskom selu. I to sam rekao.
Pa ljudi i emigriraju da poboljsaju svoj polozaj, malo ko ide da pogorsa svoj polozaj xD
Kako nije, imas sve ono sto u Sarajevu nemas: imas cist zrak, alpe, za 2h sata stizes u Austriju, Svicu, Italiju, Cesku uz to dobra plata.
Bilo kako bilo bavarsko se te je privuklo da emigriras iz glavnog grada jedne drzave.
belfy
Posts: 7648
Joined: 06/08/2007 09:00

#5316 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Ozimician wrote: 10/03/2023 15:35 Stari ljudi su uvijek - govorili : "Sit gladnom ne vjeruje"

Skaf zivi zivot otrpilike kakav zivi 90% nase dijaspore koja je napustila drzavu u zadnjih 10 god. samo ostali su manje iskreni, a on je dovoljno hrabar/lud/iskren/glup da otvoreno kaze ono o cemu ostali misle.

Skafu je zivot u Njemackoj definitivno bolji nego sto ga je imao u BiH i on je s tim zivotom zadovoljan. Ima stabilan posao, platu, porodicu, dosta manje briga na poslu nego sto je imao u BiH i on je time zadovoljan. On je odlaskom u Njemacku svoju situaciju popravio.

Da Njemacka nije idealna zemlja, ja cu prvi reci, ali kvaka je u tome sto Njemacka ima najtransparentniju proceduru za odlazak tamo i najvise je izreklamirana kod nas + svjez nas community koji ti moze pomoci da se snadjes na pocetku. Kako otici u Svedsku, Kanadu - niko ti nece sa sigurnoscu reci + npr. u Kanadi cak ne priznaju ni nasu vozacku dozvolu...moras novu polagati. Ima tu dosta sitnica koje se ne govore nikome kad iseljava vani, tek ih nekad saznas iz prve ruke. Ja da sam znao mnoge "sitnice" koje sada znam da me cekaju, i ja bih bolje izvagao odlazak.

Jedan od prvih mojih postova na ovu temu je bio, da je 2019. god. svima bih preporucio da dodju, a u 2022/23 god. neko ko tek dolazi, treba dobro izvagati. I toga se i dalje drzim.
pa zar i ti, kao i skafi, ne pises iskreno? zar nisi i ti svoju situaciju popravio i sve ostalo sto si nabrojao za njega? zar i ti ne zivis bolje? po cemu se ti razlikujes od njega? i, kako ti spojis ovo sto sam boldovao vjerovatno samo ti znas... i ovo ti nije prvi put da si kontradiktoran, samo se ja rijetko odlucujem reagovati na ovakve postove i takvima kao ti...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#5317 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Sto se mene tice, ova tema je zavrsena .

Zakljucak je da se vecini ne isplati ici iz BiH. Mi sto smo otisli cemo se ubrzo vratiti jer necemo moci zivjeti od nasih mizernih zarada od kojih 80% dajemo na kiriju (bolje davati za kredit i svoj stan).

Lijep pozdrav :bih:
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5318 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

belfy wrote: 10/03/2023 17:32
Ozimician wrote: 10/03/2023 15:35 Stari ljudi su uvijek - govorili : "Sit gladnom ne vjeruje"

Skaf zivi zivot otrpilike kakav zivi 90% nase dijaspore koja je napustila drzavu u zadnjih 10 god. samo ostali su manje iskreni, a on je dovoljno hrabar/lud/iskren/glup da otvoreno kaze ono o cemu ostali misle.

Skafu je zivot u Njemackoj definitivno bolji nego sto ga je imao u BiH i on je s tim zivotom zadovoljan. Ima stabilan posao, platu, porodicu, dosta manje briga na poslu nego sto je imao u BiH i on je time zadovoljan. On je odlaskom u Njemacku svoju situaciju popravio.

Da Njemacka nije idealna zemlja, ja cu prvi reci, ali kvaka je u tome sto Njemacka ima najtransparentniju proceduru za odlazak tamo i najvise je izreklamirana kod nas + svjez nas community koji ti moze pomoci da se snadjes na pocetku. Kako otici u Svedsku, Kanadu - niko ti nece sa sigurnoscu reci + npr. u Kanadi cak ne priznaju ni nasu vozacku dozvolu...moras novu polagati. Ima tu dosta sitnica koje se ne govore nikome kad iseljava vani, tek ih nekad saznas iz prve ruke. Ja da sam znao mnoge "sitnice" koje sada znam da me cekaju, i ja bih bolje izvagao odlazak.

Jedan od prvih mojih postova na ovu temu je bio, da je 2019. god. svima bih preporucio da dodju, a u 2022/23 god. neko ko tek dolazi, treba dobro izvagati. I toga se i dalje drzim.
pa zar i ti, kao i skafi, ne pises iskreno? zar nisi i ti svoju situaciju popravio i sve ostalo sto si nabrojao za njega? zar i ti ne zivis bolje? po cemu se ti razlikujes od njega? i, kako ti spojis ovo sto sam boldovao vjerovatno samo ti znas... i ovo ti nije prvi put da si kontradiktoran, samo se ja rijetko odlucujem reagovati na ovakve postove i takvima kao ti...
Ma jok, zivi losije pa odvraca druge da ne idu tamo da se nebi i oni zajebali :mrgreen:.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#5319 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Problem je taj sto ljudi sa balkana uvjek misle da je uspjeh uzeti nekretninu.
Kada pitas negog visokoobrazovanog Njemacka puno njih ce reci da im je totalno nevazna stvar, vise voli da putuje, da ide na skupe vecere, ide 3 puta godisnje na Ibizu i skrsi par hiljada. Ili jedonostavno da ne radi godinu dvije i kao ruksak turista obilazi svijet. Ne zele ljudi obaveze, ne zele stanove, ne zele auta, ne zele djecu. Visokoobrazovani su, imaju dobre plate, uzivaju u zivotu ali su u ocima prosjecnog krezubog plemenskog balkanca glupi.
Bro, pogresna ti je matematika skroz, ne bih da apsolviram ali pogresna je :mrgreen:.
User avatar
perscitus
Posts: 678
Joined: 18/03/2008 15:17
Location: Mekka - Sinaloa

#5320 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by perscitus »

:lol: :lol: :lol: Čuj Minhen grad za život. Minhen je grad da se momentalno ubiješ. Mene neki poslići natjeraše da napustim moju lijepu Latinsku Ameriku i da se uputim ka Evropi. Što je najgore prvo bio u Nici, ono je raj na zemlji, cijela ta Azurna obala, kraj decembra, početak januara, prelijepo vrijeme, narod se smije, slatka dječica ti nazivaju Bon Žur, nose se bageti, ko crtani film, ispijaju se kafice, jede se ravioli, more se pjeni, jebe se meni, to Menton, to Gras, Sur Mer ovaj, Sur Mer onaj, znači napunio se neke pozitivne energije, kontam nema tog problema koji je veći od mene. Sve mogu i sve hoću. Pa lako je Pikasu tamo bilo crtari ili Ničeu pisati. Ali kurac, nakon toga pravac Minhen. Toliko me uhvatila depresija da sam sve ispitivao. Ono je pakao na zemlji, svi nadrkani, one neke nacističke face na biciklima kad krenu vrištati Ahtung Ahtung jeza me oblije, navečer nigdje nikoga, sve pusto, sve depresivno, sve sjebane face, nema života, samo se radi, grad odvratan i nikakav. Još imali sastanak kod nekog lika u stanu u Olimpijskom naselju Minhena, djece mi isto Dobrinja, samo bez grafita, bez prodavnica, bez ljudi, bez života. Sve zgrada na zgradu a nigdje nikoga. Sreća pa nakon toga odoh u Amsterdam pa me mindža i džoja vratiše u normalu, inače bez njih bruka.
Ljudi, nemojte slučajno ići u Minhen, ovi ovdje što pišu vas lažu, sebe su sjebali pa kontaju i vas da navuku. Ako hoćete da imate asocijalni i usamljeni život posao-kuća onda bujrum. :run: Ako baš mora Njemačka onda samo Berlin. I možda Hamburg.
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#5321 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

elcaliente wrote: 10/03/2023 15:40 Ili jedonostavno da ne radi godinu dvije i kao ruksak turista obilazi svijet.
Hoces reci da visokoobrazovani njemci roditelji dvoje djece napuste sve i odu kao ruksak turisti obilaziti 2 godine svijet? Jel povedu djecu sa sobom?
Ja ne upoznah nijedan takav slucaj, obicno to rade oni koji su tek zavrsili fakultet, a cak ni u bosni a ni bosancima u njemackoj tek svrsenim studentima nije prioritet kupovina stana vec provodi i hodanja u skladu sa finansijskim mogucnostima.
Znaci, kupovina stana se predlaze onim koji su oformili porodicu i imaju karijere, a takvi njemci isto stavljaju nekretninu kao prioritet, vjerovao ili ne. Ne znam nikog ko ima mogucnost da sebi priusti stan a da isti nema.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#5322 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Didier wrote: 10/03/2023 16:45
elcaliente wrote: 10/03/2023 16:32

To je sve inidivudalno.
Za nekoga si glupi seljak ako nisi obisao sve kontinente.
Njemci zive drugacije, kazu nece ponjeti niti nekretninu niti pare u grob. Pogotovo njihove mladje generacije.
Neću ni ja ponijeti ništa u grob, ali ću preprodati, kupiti i zaraditi rentajući nekom Škafiju ili Zvizu, i imati za skupe večere i sve kontinente, pa i ostaviti djeci nešto s čim će im biti lakše. Već u svojoj 37oj nisam više nečiji rob jer sam znao računati, dok će svako na kiriji vazda biti rob koji MORA raditi da ne bi ostao na ulici. To su ba dvije plate od ulice, jebo te taj život.
Super, idea po kontinentima u pedesetim. Jebote te taj zivot
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#5323 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Gdje god da si bez novca si goli K. Bolje je sa 100KM u džepu u lokalnoj piljari od 30m2 u kojoj je 500 artikala nego sa 10KM u shoping centru od 20 000m2, u kojem je 20 radnji i 100 000 artikala 😀
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#5324 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

perscitus wrote: 10/03/2023 17:53 :lol: :lol: :lol: Čuj Minhen grad za život. Minhen je grad da se momentalno ubiješ. Mene neki poslići natjeraše da napustim moju lijepu Latinsku Ameriku i da se uputim ka Evropi. Što je najgore prvo bio u Nici, ono je raj na zemlji, cijela ta Azurna obala, kraj decembra, početak januara, prelijepo vrijeme, narod se smije, slatka dječica ti nazivaju Bon Žur, nose se bageti, ko crtani film, ispijaju se kafice, jede se ravioli, more se pjeni, jebe se meni, to Menton, to Gras, Sur Mer ovaj, Sur Mer onaj, znači napunio se neke pozitivne energije, kontam nema tog problema koji je veći od mene. Sve mogu i sve hoću. Pa lako je Pikasu tamo bilo crtari ili Ničeu pisati. Ali kurac, nakon toga pravac Minhen. Toliko me uhvatila depresija da sam sve ispitivao. Ono je pakao na zemlji, svi nadrkani, one neke nacističke face na biciklima kad krenu vrištati Ahtung Ahtung jeza me oblije, navečer nigdje nikoga, sve pusto, sve depresivno, sve sjebane face, nema života, samo se radi, grad odvratan i nikakav. Još imali sastanak kod nekog lika u stanu u Olimpijskom naselju Minhena, djece mi isto Dobrinja, samo bez grafita, bez prodavnica, bez ljudi, bez života. Sve zgrada na zgradu a nigdje nikoga. Sreća pa nakon toga odoh u Amsterdam pa me mindža i džoja vratiše u normalu, inače bez njih bruka.
Ljudi, nemojte slučajno ići u Minhen, ovi ovdje što pišu vas lažu, sebe su sjebali pa kontaju i vas da navuku. Ako hoćete da imate asocijalni i usamljeni život posao-kuća onda bujrum. :run: Ako baš mora Njemačka onda samo Berlin. I možda Hamburg.
Tacno. Ovo je slicno u svim germanskim zemljama. Ali jebiga, uredjeno. Ima to svojih prednosti. Ljudi su generalno odron. Ako njemacka onda oko kelna ili hamburg
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#5325 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 10/03/2023 15:35

Skafu je zivot u Njemackoj definitivno bolji nego sto ga je imao u BiH i on je s tim zivotom zadovoljan. Ima stabilan posao, platu, porodicu, dosta manje briga na poslu nego sto je imao u BiH i on je time zadovoljan. On je odlaskom u Njemacku svoju situaciju popravio.

I tvoja misija i misija forumasa je da skafi objasne da ovo nije bolje i da njemu nije dobro
Post Reply