Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3951 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 03:45 Daj, fkt to za Manjacu i Omarsku komentarisao?
Ne.
Vec ti dajem primjer blizi onom sto je napisano na njemackom i to bi za Ozija bila sloboda govora.
Prati skafi. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3952 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

A vidim neki glume bosanske Ayn Rand :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3953 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

konoplja wrote: 28/01/2023 08:34 Ok. Izgleda da bi zabranio to. Znaci na dobrom sam razmisljanju bio.
Vidis, bloo to ne bi zabranila. Nju boli neka stvar za to i misli da ovi religiozni koje to vrijeda trebaju da progutaju ponos i prestanu da se bune.
Ona bas i ne moze da shvati da to moze ljude da vrijeda, i ako ih vrijeda sta ima veze... Trebaju da odrastu. Kao su krscani mogli vremenom pa danas nije neki problem izokrenuti kriz, popisati se na Isusa i slicno. Tako trebaju i muslimani. Mozda sam u krivu, ali mislim da je ovo manje-vise njen pogled.

Zato kazem da se cudna ekipa skupila i podjelila. Ali isto tako savrseno ilustrira problem te kategorije "govora mrznje". Nesto tako slabo definirano gdje mozemo staviti bilo sta sto uvrijedi nekoga.
Zapravo nisam nigdje napisala da treba da progutaju ponos i da prestanu da se bune. :D Ako cemo u sitna crevca, vec da ne mozes zabraniti to.

Npr. imas i humoristicke pristupe Holokaustu i Hitleru i Jevrejima, pa to nije problem. Meni. :D Ja i JOJO Rabbit najbolji jarani (neko bi mozda rekao da je to humaniziranje Hitlera...ali nisu ni filmovi za svakoga).

Komentar koji je kaznjem ipak funkcioniše na drugom nivou i ako je potrebno analizirati zasto je isti pogresan...

Zato sam i škafiju i dala primjer sa Vladom KS i uloscima i Omarskom, jer to bi bio bosanski primjer onoga na njemackom.


Uzmimo primjer slobode govora i umjetnosti:

ODrasli ljudi koji su prosli mucenja i torture kao djeca od strane svestenih lica da bi presli na katolicanstvo hoce d aizvedu performans i tu spale Bibliju.
Performans dode uz objasnjenje i background story.
Spali se Biblija kao izvor zla u zivotima tih ljudima kao čin purifikacije gdje je Biblija simbol zla jer su je svestena lica koristila da opravdaju djela koja su cinila.

Žene koje su zivjele pod npr. talibanskim rezimom izvedu slican performans. Spale Kur'an i knjigu sabranih hadisa jer su Kur'an i hadisi bili instrumenti nanosenja nepravde od strane muskaraca. Uskracivanje obrazovanja - evo odgovarajuci hadis ili sura koji to opravdavaju...


Da li bi u ovom slucaju bilo protesta?

Naravno svete knjige su savrsene, ljudi nisu i njihove interpretacije. Ali ono sto bitno je da zlo nanose ljudi i njihove interpretacije. Bog se tu puno ne pojavljuje niti miješa. On je nijemi svjedok i pravdi i nepravdi.

A sada sa generalnog na partiklarno - ekstremisticki desnicarski debil koji izvodi performanse (nije prvi put) ima za cilj sta?
Njegov cilj je huškanje naroda na neki način (kaznjivo zakonom u vise drzava), ali upakovano u nesto drugo.
Otpor koji odredeni dio domicilnog stanovnistvo ima te desnicarski foloveri debila, svoj korijen ima u neprilagodenom ponasanju odredenim pojedinaca kojima je vjera islam te stereotipima te naravno manjoj inteligenciji i siromasnom unutrasnjem zivotu kada pricamo o desnicarskim simpatizerima ( a mozda koji kompleks i nerjesen odnos sa ocem)...

E sad, desnicarski debilni lider podgrijava ocito generalno nezadovoljstvo zivotom desnicarskih rednecka tako sto njihovo nezadovoljstvo i mrznju okrece prema Drugom, Strancu, stranom tkivu...
Desnicarski debilni lider od toga naravno ima profit.
Njegova djela privlace jos vise debilnih pratitelja.

Njegovo djelo polazi od generalizirajuce premise - stranci muslimani su neprilagodeni divljaci. Ne mogu da se uklope, njihova vjera i obicaji su divljacki.

Scena 1 - Spaljuje Kur'an. Na ulicu izlaze i prave nemire ko? Neprilagodeni ili prilagodeni?

Scena 2 - Debilni desnicarski lider: Aha! Vidite da sam bio u pravu. Touche!

Kupi simpatije ostalih debila.

Sta bi bila bolja reakcija? Ako podemo od one vjecno "izjavljivane" recenice, nismo svi isti i nisu to pravi muslimani.
Akciju poput udruzenja Jevreja kad se htjela spaliti Tora?
Da li nam Kur'an i Biblija daju neke smjernice kako se ponasati u ovakvim slucajevima ili je pak svako individua za sebe (hint Rand)...

Btw. povlacenje paralele izmedu krscana i muslimana ne ide. Jer kod krscana nije potencirano ujedinjenje te vrste poput ummeta.
I kod krscana postoje struje koje su desnicarske (tipa oni pripadnici crkve sto protestuju prilikom PArada ponosa, ispred klinika koje vrse abortuse ili savjetovanja o trudnoci), ali ne sudis o krscanstvu samo na osnovu njih...

Pisanje po krizu nije validan statement ako nema iza sebe neku pozadinu. Nije sloboda govora, vec kao i kod spaljivanja Kur'ana desnicarskog debila besmisleni cin.

Ako neko na forumu napise Srebrenica je lazirani genocid, on onda negira da se genocid stvarno desio. Da li je to sloboda govora? Mozda jeste, mozda nije. Ja biram kao mdoerator na ovom forumu da ogranicim tu vrstu "slobode govora" i da banujem tu osobu jer postoji dovoljno 8i previse) dokaza o tom historijskom dogadaju.
Da li treba zabraniti film poput Zivot je lijep, ali sa temom Srebrenica? Smatram da ne.

Da li treba kazniti covjeka koji na vijest o tome da ce se svjetla na semaforu prilagoditi ženama (jer vuku kese, djecja kolica itd), komentarise da je Dachau trebao duze da radi? Ja smatram da treba. Zato sto u njegovom sistemu vrijednosti, njegovo nezadovoljstvo odlukama politickih stranaka o minornim stvarima poput semafora se moze izjednaciti sa konclogorima.

Anyway, tema je siroka i kompleksnma i trebalo bi diskutovati o njoj kada se segmentira.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#3954 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by -Chesterfield- »

Post prijavljen. :run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3955 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

-Chesterfield- wrote: 28/01/2023 11:51 Post prijavljen. :run:
Prebacim sve postove na temu o slobodi govora. :)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#3956 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Jel sloboda govora reci nekome da mu je tata trebao kondom koristiti? :lol:
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3957 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

Bloo wrote: 28/01/2023 10:44
konoplja wrote: 28/01/2023 08:34 Ok. Izgleda da bi zabranio to. Znaci na dobrom sam razmisljanju bio.
Vidis, bloo to ne bi zabranila. Nju boli neka stvar za to i misli da ovi religiozni koje to vrijeda trebaju da progutaju ponos i prestanu da se bune.
Ona bas i ne moze da shvati da to moze ljude da vrijeda, i ako ih vrijeda sta ima veze... Trebaju da odrastu. Kao su krscani mogli vremenom pa danas nije neki problem izokrenuti kriz, popisati se na Isusa i slicno. Tako trebaju i muslimani. Mozda sam u krivu, ali mislim da je ovo manje-vise njen pogled.

Zato kazem da se cudna ekipa skupila i podjelila. Ali isto tako savrseno ilustrira problem te kategorije "govora mrznje". Nesto tako slabo definirano gdje mozemo staviti bilo sta sto uvrijedi nekoga.
Zapravo nisam nigdje napisala da treba da progutaju ponos i da prestanu da se bune. :D Ako cemo u sitna crevca, vec da ne mozes zabraniti to.

Npr. imas i humoristicke pristupe Holokaustu i Hitleru i Jevrejima, pa to nije problem. Meni. :D Ja i JOJO Rabbit najbolji jarani (neko bi mozda rekao da je to humaniziranje Hitlera...ali nisu ni filmovi za svakoga).

Komentar koji je kaznjem ipak funkcioniše na drugom nivou i ako je potrebno analizirati zasto je isti pogresan...

Zato sam i škafiju i dala primjer sa Vladom KS i uloscima i Omarskom, jer to bi bio bosanski primjer onoga na njemackom.


Uzmimo primjer slobode govora i umjetnosti:

ODrasli ljudi koji su prosli mucenja i torture kao djeca od strane svestenih lica da bi presli na katolicanstvo hoce d aizvedu performans i tu spale Bibliju.
Performans dode uz objasnjenje i background story.
Spali se Biblija kao izvor zla u zivotima tih ljudima kao čin purifikacije gdje je Biblija simbol zla jer su je svestena lica koristila da opravdaju djela koja su cinila.

Žene koje su zivjele pod npr. talibanskim rezimom izvedu slican performans. Spale Kur'an i knjigu sabranih hadisa jer su Kur'an i hadisi bili instrumenti nanosenja nepravde od strane muskaraca. Uskracivanje obrazovanja - evo odgovarajuci hadis ili sura koji to opravdavaju...


Da li bi u ovom slucaju bilo protesta?

Naravno svete knjige su savrsene, ljudi nisu i njihove interpretacije. Ali ono sto bitno je da zlo nanose ljudi i njihove interpretacije. Bog se tu puno ne pojavljuje niti miješa. On je nijemi svjedok i pravdi i nepravdi.

A sada sa generalnog na partiklarno - ekstremisticki desnicarski debil koji izvodi performanse (nije prvi put) ima za cilj sta?
Njegov cilj je huškanje naroda na neki način (kaznjivo zakonom u vise drzava), ali upakovano u nesto drugo.
Otpor koji odredeni dio domicilnog stanovnistvo ima te desnicarski foloveri debila, svoj korijen ima u neprilagodenom ponasanju odredenim pojedinaca kojima je vjera islam te stereotipima te naravno manjoj inteligenciji i siromasnom unutrasnjem zivotu kada pricamo o desnicarskim simpatizerima ( a mozda koji kompleks i nerjesen odnos sa ocem)...

E sad, desnicarski debilni lider podgrijava ocito generalno nezadovoljstvo zivotom desnicarskih rednecka tako sto njihovo nezadovoljstvo i mrznju okrece prema Drugom, Strancu, stranom tkivu...
Desnicarski debilni lider od toga naravno ima profit.
Njegova djela privlace jos vise debilnih pratitelja.

Njegovo djelo polazi od generalizirajuce premise - stranci muslimani su neprilagodeni divljaci. Ne mogu da se uklope, njihova vjera i obicaji su divljacki.

Scena 1 - Spaljuje Kur'an. Na ulicu izlaze i prave nemire ko? Neprilagodeni ili prilagodeni?

Scena 2 - Debilni desnicarski lider: Aha! Vidite da sam bio u pravu. Touche!

Kupi simpatije ostalih debila.

Sta bi bila bolja reakcija? Ako podemo od one vjecno "izjavljivane" recenice, nismo svi isti i nisu to pravi muslimani.
Akciju poput udruzenja Jevreja kad se htjela spaliti Tora?
Da li nam Kur'an i Biblija daju neke smjernice kako se ponasati u ovakvim slucajevima ili je pak svako individua za sebe (hint Rand)...

Btw. povlacenje paralele izmedu krscana i muslimana ne ide. Jer kod krscana nije potencirano ujedinjenje te vrste poput ummeta.
I kod krscana postoje struje koje su desnicarske (tipa oni pripadnici crkve sto protestuju prilikom PArada ponosa, ispred klinika koje vrse abortuse ili savjetovanja o trudnoci), ali ne sudis o krscanstvu samo na osnovu njih...

Pisanje po krizu nije validan statement ako nema iza sebe neku pozadinu. Nije sloboda govora, vec kao i kod spaljivanja Kur'ana desnicarskog debila besmisleni cin.

Ako neko na forumu napise Srebrenica je lazirani genocid, on onda negira da se genocid stvarno desio. Da li je to sloboda govora? Mozda jeste, mozda nije. Ja biram kao mdoerator na ovom forumu da ogranicim tu vrstu "slobode govora" i da banujem tu osobu jer postoji dovoljno 8i previse) dokaza o tom historijskom dogadaju.
Da li treba zabraniti film poput Zivot je lijep, ali sa temom Srebrenica? Smatram da ne.

Da li treba kazniti covjeka koji na vijest o tome da ce se svjetla na semaforu prilagoditi ženama (jer vuku kese, djecja kolica itd), komentarise da je Dachau trebao duze da radi? Ja smatram da treba. Zato sto u njegovom sistemu vrijednosti, njegovo nezadovoljstvo odlukama politickih stranaka o minornim stvarima poput semafora se moze izjednaciti sa konclogorima.

Anyway, tema je siroka i kompleksnma i trebalo bi diskutovati o njoj kada se segmentira.

Bravo @bloo, upravo zbog ovoga i volim Zapad.
Sloboda govora i izrazavanja ciju samu definiciju, odredjeni komentatori ovdje, nikada nisu ni naucili pa govor mrznje, psovke, pisanja lazi, negiranje zlocina i opravdavanje istih podrazumijevaju pod "slobodom govora" dok zakoni protiv govora mrznje, klevete, negiranje zlocina nikada nisu dovodjeni u pitanje i nikada nisu bili podredjeni slobodi govora i izrazavanja i nikada nisu stavljeni van snage.

Interesantno je to da alfa muzjaci i alfa zenke, kada ih se prijavi, ne pokazu ta "muda" i kazu "da, ja sam to napisao/la i za to cu ponosno platiti kaznu", nego kmece i prizivaju tu famoznu "slobodu govora" i taj "truli zapad i demokratiju" koji ga ometaju u njegov lingvistickom izrazavanju.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3958 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 12:03 Jel sloboda govora reci nekome da mu je tata trebao kondom koristiti? :lol:
Ili mami sterilizaciju uraditi :wink: obzirom da se kod muskarca jos uvijek ne radi, ali kod zene je standardizovana :skoljka: .
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#3959 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mirsek »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 08:23
konoplja wrote: 28/01/2023 08:21

Ma znam da jesi, nije to nego. :D
Iznenadujuci timovi su se stvorili oko ovog.
Evo da provjerim. Mozda sam u krivu. Neki dan u Svedskoj su radikali palili Kur'an. Ti bi zabranio da se pali Kur'an ili crta prorok Muhamed?
Pa u toj drzavi ne smijes reci protiv homo populacije nista .... a Kur'an smijes spaljivati ... malo licemjerno?

Al ajde to nije isto kao vrijedjati nekoga .... tako da, ne bih to stavio da se mora kazniti. A to govori vise o osobi koja to radi nego o Islamu.
Nije kaznjivo i ne trreba se kazniti. Za to vec ima i nazov ... Islamofobija.

Edit: a iskreno, volio bih vidjeti reakcije kada bi se biblija spalila. Nije da zelim da neko spali, nego bih volio vidjeti reakcije ....
Al se Tora ne mere paliti, no nooo..

https://www.aa.com.tr/en/middle-east/to ... oy/2799443
Islamofobicna, rasisticka i licemjerna kurva evropa i njihova jednakopravnost.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3960 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

mirsek wrote: 28/01/2023 13:08 https://www.aa.com.tr/en/middle-east/to ... oy/2799443
Islamofobicna, rasisticka i licemjerna kurva evropa i njihova jednakopravnost.
Iz clanka:
He added that Türkiye was matched to "Islam" by European far-right militants and called on Muslims to remain calm in their reactions and "control their emotions" to avoid the trap set for them.
Za mene, jedini ispravni put.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3961 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Za @Bloo i @skafiskafsnjak i za ostale:


Rečenica nije bila: Dachau trebao duze da radi nego : Primjećuje se da je Dachau već duže (vremena) izvan funkcije

Ja sam tu rečenicu shvatio kao komentar da današnja vlast kopira nekadašnju fašističku Njemačku - dakle kritika društva,vlasti, pokušaj ironije na tu temu, a i naveo sam kako bi to slično izgledalo u BiH, @Bloo si izgleda namjerno pogrešno prevela komentar koji je dobio kaznu.

U Njemačkoj obično na takve vijesti komentarišu : "Je li ovo DDR ili šta ? " - aludirajući na diktaturu u nekadašnjoj I. Njemačkoj.
Ja sam ovaj komentar koji je dobio kaznu razumio na isti način, samo je korištena grublja paralela - Dachau (nekadašnje mjesto logora).

I kao što @konoplja kaže -komentar je za svaku osudu javnosti, ali da ti neko pokuca na vrata i uruči ti kaznu radi statusa na FB - sama ta pomisao mi je užasavajuća.

Prije godinu i po je bio slučaj jedne političarke albanskog porijekla, koja je dobila kaznu 150€ i 1 mjesec uslovno zatvora jer je političaru iz AfD - koji je najstrašnije rasistički vrijeđao imigrante rekla da je: teški idiot i šu*ak. Po meni su takve stvari za jedno društvo zabrinjavajuće, posebno društvo koje se diči "slobodom govora".

Što se tiče slobode govora i kažnjavanja, da se krene ovakav zakon primjenjivati - cijeli ovaj forum bi dobio kazne i i kao što reče @_BataZiv_0809 - svi bi cvilili o tome kako je to razlog da napuste ovu zemlju.

Pa na forumu je prije par mjeseci otvorena tema gdje je lik iz dijaspore dobio kaznu u Zenici za parkiranje na zelenoj površini - i otvorio temu kako se BH policija urotila protiv dijaspore i kako vreba da ih uslika i kazni. A kad policija vani kažnjava za parkiranje na zelenoj površini - onda svi govore kako tako treba i kako je to uređena država.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3962 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ozimician wrote: 28/01/2023 13:58 Rečenica nije bila: Dachau trebao duze da radi nego : Primjećuje se da je Dachau već duže (vremena) izvan funkcije
1. Moj slobodni prevod: da je Dachau trebao ocito da duze radi
2. Tvoj true to the original prevod: Primjećuje se da je Dachau već duže (vremena) izvan funkcije

Znacenje je isto?

Ironije ni u tragovima. :)

Ali interesantno je da dva forumasa kojima njemacki nije maternji jezik (ja i ti) diskutiraju o nijansama i potencijalnoj ironiji. Mozda je do profesije. Ti si inzinjer/doktor opste prakse/po potrebi, ja sam jezicke struke. Ocito ironiju razlicito percipiramo.

Ono sto si ti naveo kao slicno u BiH, nije ni slicno. Primjer koji sam ja dala je ipak blizi ovom njemackom.

Ocito razlicito percipiramo i njemacki primjer i potencijalni za bosansku situaciju.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#3963 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

@Ozimician

Pa vidi, kada kazes neshto takvo, to nekako znaci da ne bi lose bilo da radi i dalje. Jer ti ljudi sto hoce neke stvari da uvedu trenutno zive i rade to sto rade.
Isto da neko ugleda u Srebrenici ljude kako idu u dzamiju .... i da komentarise da nema vise rata i logora , jer pobogu vidi , idu u dzamiju (doza razocarenja).

Bgm ja tebi dizem kapu, nista ti ne valja u Njemackoj. Brate zar je vvrijedna para ta patnja ovdje?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3964 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 14:15 @Ozimician

Pa vidi, kada kazes neshto takvo, to nekako znaci da ne bi lose bilo da radi i dalje. Jer ti ljudi sto hoce neke stvari da uvedu trenutno zive i rade to sto rade.
Isto da neko ugleda u Srebrenici ljude kako idu u dzamiju .... i da komentarise da nema vise rata i logora ....

Bgm ja tebi dizem kapu, nista ti ne valja u Njemackoj. Brate zar je vvrijedna para ta patnja ovdje?
Ja sam već naveo da maximalno osuđujem ovakav komentar i da smatram da treba biti za društenu osudu, ali da nije za kažnjavanja. To je moj stav.
Takvih komentara za Srebrenicu je bilo, ima ih i bit će ih - na hiljade na društvenim mrežama - i niko nije dobio kaznu. Čak i mnogo mnogo gorih od ovakvih.

Mi se na te komentare zgražavamo, ali je dobro da postoje i ne treba ih kažnjavati - čisto da nas opominju s kim dijelimo zemlju i granicu.

Što se tiče mog boravka u Njemačkoj, objasnio sam kako živim i daleko od toga da se patim, nego kritikujem društene pojave u zemlji u kojoj živim isto kao što kritikujem i društvene pojave u domovini. Ne idealiziram ni jedno ni drugo društvo, svako ima prednosti i mahane, svako nek sebi izvaga čega ima više. Treba iznijeti i pohvalu i kritiku, ne treba ništa utopizirati, pa svako nek uzme ono što misli da mu je bitno ili nije.

Što se tiče mog mišljenja o slobodi govora:

Ja sam apsolutno za maksimalnu slobodu u svakom smislu - klasični liberal, i društeni i ekonomski.

Aposlutno sam protiv dvostrukih aršina, posebno kad je sloboda govora u pitanju.

Ako je paljenje Kur'ana sloboda govora - iako to mene izrazito vrijeđa kao muslimana - pristajem na to u svrhu slobode govora.

Također očekujem da i druga strana poštuje kad neko pali Bibliju, Toru, kad vrijeđa Jevreje, LGBTQ+ populaciju, pokret zelenih, crnce, muškarce, žene, trans-osobe, komuniste, fašiste, feministe itd.

Dakle apsolutna sloboda govora - ali BEZ dvostrukih aršina !

EDIT: Sama pomisao da ti stigne kazna jer si rekao/napisao nešto ovakvo - mi je užasavajuća. Jer ako pristanemo na ograničavanje slobode, ta ograničavanja će biti vremenom samo veća i onda nek je Bog s nama, samo kad se to desi, bit će kasno...
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#3965 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Svako ima pravo na slobodu govora dok ne vrijedza nekoga drugoga.
Kada se neko nadje uvrijedjen moze to dati na sud i sud odrijedjuje.
Soloboda govora ne znaci sirenje mrznje, sirenje rasne,vjerske i seksualne mrznje kao ni podrivanje drzave i ustava.

Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.

Sto se tice Njemacke :
Stavka jedan ustava drzave je najvaznija a svi znamo kako ona glasi. Nema se tu sta puno vise razmisljati.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3966 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03 Svako ima pravo na slobodu govora dok ne vrijedza nekoga drugoga.
Kada se neko nadje uvrijedjen moze to dati na sud i sud odrijedjuje.
Soloboda govora ne znaci sirenje mrznje, sirenje rasne,vjerske i seksualne mrznje kao ni podrivanje drzave i ustava.

Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.

Sto se tice Njemacke :
Stavka jedan ustava drzave je najvaznija a svi znamo kako ona glasi. Nema se tu sta puno vise razmisljati.

Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3967 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

forumskivojnik wrote: 28/01/2023 15:40
elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03 Svako ima pravo na slobodu govora dok ne vrijedza nekoga drugoga.
Kada se neko nadje uvrijedjen moze to dati na sud i sud odrijedjuje.
Soloboda govora ne znaci sirenje mrznje, sirenje rasne,vjerske i seksualne mrznje kao ni podrivanje drzave i ustava.

Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.

Sto se tice Njemacke :
Stavka jedan ustava drzave je najvaznija a svi znamo kako ona glasi. Nema se tu sta puno vise razmisljati.

Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primjecuje se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... vidi se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
Radikalniji su stavovi Bosanaca na Klixu prema migrantima iz Azije i Afrike koji samo prolaze kroz njihovu državu nego Nijemaca na Bildu u čijoj državi migranti imaju namjeru da ostanu.
Imam osjećaj kao da je Bosance "strah" da će ti migranti ne daj Bože da zauzmu njihovo mjesto u Njemačkoj, da žele da samo oni imaju taj privilegij.
Slično je i sa strancima koji su već dugo na zapadu, većina bi najrađe migrante vratila nazad u Aziju i Afriku jer sebe smatraju boljim od njih i misle da će isti da pogoršaju stanje u Njemačkoj a samim tim i njihov položaj.
Uđem na Youtube a tamo neki Wojczanyk, Abdalah ili Juarez napisao komentar "Nur noch AfD 💙💙💙" 😂
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#3968 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mirsek »

Bloo wrote: 28/01/2023 13:56
mirsek wrote: 28/01/2023 13:08 https://www.aa.com.tr/en/middle-east/to ... oy/2799443
Islamofobicna, rasisticka i licemjerna kurva evropa i njihova jednakopravnost.
Iz clanka:
He added that Türkiye was matched to "Islam" by European far-right militants and called on Muslims to remain calm in their reactions and "control their emotions" to avoid the trap set for them.
Za mene, jedini ispravni put.
Ma samo izrazavam gnjev i gadjenje prema licemjerstvu. Kako se po potrebi ljudska prava i slobode prilagodjavaju a puna ih usta po javnosti, i to bas u Svedskoj gdje su dosta nekih stvari haman do bizarnosti doveli u tom smjeru.
Nije ni cudo da ovakav Dodik moze bez vecih problema da se ponasa kako se ponasa bez pravih sankcija usred te Evrope.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#3969 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

forumskivojnik wrote: 28/01/2023 15:40
elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03 Svako ima pravo na slobodu govora dok ne vrijedza nekoga drugoga.
Kada se neko nadje uvrijedjen moze to dati na sud i sud odrijedjuje.
Soloboda govora ne znaci sirenje mrznje, sirenje rasne,vjerske i seksualne mrznje kao ni podrivanje drzave i ustava.

Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.

Sto se tice Njemacke :
Stavka jedan ustava drzave je najvaznija a svi znamo kako ona glasi. Nema se tu sta puno vise razmisljati.

Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
Ne znam ko je lik i zasto je ovaj slucaj na ovoj temi ali u svakom slucaju je dobro sto covjek zivi u uredjenoj drzavi poput Njemacke pa moze protiv ove kazne da se brani na sudu ako misli da je u pravu. Moze na sudu elabolirati sta je tacno mislio kao i svoj pogled na historijske dogadjaje u Dachau i pogled na polozaj zena u Njemackoj.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#3970 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

mirsek wrote: 28/01/2023 16:23
Bloo wrote: 28/01/2023 13:56

Iz clanka:


Za mene, jedini ispravni put.
Ma samo izrazavam gnjev i gadjenje prema licemjerstvu. Kako se po potrebi ljudska prava i slobode prilagodjavaju a puna ih usta po javnosti, i to bas u Svedskoj gdje su dosta nekih stvari haman do bizarnosti doveli u tom smjeru.
Nije ni cudo da ovakav Dodik moze bez vecih problema da se ponasa kako se ponasa bez pravih sankcija usred te Evrope.
Pa dobro valjda treba urediti svoju avliju pa onda gledati u Svedsku. Ocigledno je da stanovistvu u BiH ne smetaju Micini stavovi, stanovnistvo ga cak podrzava i daje mu glasove.
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#3971 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

PaulTracy wrote: 28/01/2023 16:18
forumskivojnik wrote: 28/01/2023 15:40


Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primjecuje se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... vidi se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
Radikalniji su stavovi Bosanaca na Klixu prema migrantima iz Azije i Afrike koji samo prolaze kroz njihovu državu nego Nijemaca na Bildu u čijoj državi migranti imaju namjeru da ostanu.
Imam osjećaj kao da je Bosance "strah" da će ti migranti ne daj Bože da zauzmu njihovo mjesto u Njemačkoj, da žele da samo oni imaju taj privilegij.
Slično je i sa strancima koji su već dugo na zapadu, većina bi najrađe migrante vratila nazad u Aziju i Afriku jer sebe smatraju boljim od njih i misle da će isti da pogoršaju stanje u Njemačkoj a samim tim i njihov položaj.
Uđem na Youtube a tamo neki Wojczanyk, Abdalah ili Juarez napisao komentar "Nur noch AfD 💙💙💙" 😂
Smijesno je i to sto u nekoj samo njihovoj percepciji Bosancima i Hercegovcima su emigranti i migranti samo oni sa tamnom kozom. A sebe ne smatraju ni emigrantima niti migrantima kada odu u zapadnu Evropu.
Bosanci i Hercegovci u vecinom veliki rasisti, sovinosti i homofobi.
Ne samo da se mrze izmedju sebe nego mrze ljude sa tamnijom kozom a homoseksualci su za njih bolesni i objesili bi ih.
To je u svim segmentima jako zaostalo i nerazvijeno drustvo, nazalost.
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3972 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

PaulTracy wrote: 28/01/2023 16:18
forumskivojnik wrote: 28/01/2023 15:40


Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primjecuje se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... vidi se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
Radikalniji su stavovi Bosanaca na Klixu prema migrantima iz Azije i Afrike koji samo prolaze kroz njihovu državu nego Nijemaca na Bildu u čijoj državi migranti imaju namjeru da ostanu.
Imam osjećaj kao da je Bosance "strah" da će ti migranti ne daj Bože da zauzmu njihovo mjesto u Njemačkoj, da žele da samo oni imaju taj privilegij.
Slično je i sa strancima koji su već dugo na zapadu, većina bi najrađe migrante vratila nazad u Aziju i Afriku jer sebe smatraju boljim od njih i misle da će isti da pogoršaju stanje u Njemačkoj a samim tim i njihov položaj.
Uđem na Youtube a tamo neki Wojczanyk, Abdalah ili Juarez napisao komentar "Nur noch AfD 💙💙💙" 😂

Da, to je fenomen koji se socioloski itekako obradjuje samo sto Nijemci veoma dobro znaju da asocijalna licnost iz jednog drustvenog sistema / iz jednog drustva ostaje asocijalna licnost i u Njemackoj.

Toplo preporucujem Rasizam u postmigrantskom drustvu "Rassismus in der postmigrantischen Gesellschaft "
https://www.bpb.de/shop/zeitschriften/a ... nav-target
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#3973 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

elcaliente wrote: 28/01/2023 17:27 Smijesno je i to sto u nekoj samo njihovoj percepciji Bosancima i Hercegovcima su emigranti i migranti samo oni sa tamnom kozom. A sebe ne smatraju ni emigrantima niti migrantima kada odu u zapadnu Evropu.
Bosanci i Hercegovci u vecinom veliki rasisti, sovinosti i homofobi.
Ne samo da se mrze izmedju sebe nego mrze ljude sa tamnijom kozom a homoseksualci su za njih bolesni i objesili bi ih.
To je u svim segmentima jako zaostalo i nerazvijeno drustvo, nazalost.
Ovo je istina zbog koje ćete sada napasti. Otišli su u Njemačku i zabranili bi stvari koje je njemačko društvo okarakterisalo kao normalne.

Ako ti smetaju indijci, arapi, kinezi i homoseksualci ostaneš u BiH. Ili migriraj u naprednu Mađarsku :D

Najveći apsurd je što su ti Mađari potekli iz azijskih bespuća, mi također na Balkanu smo mješavina Slovena i Turaka.... Ovo je odgovor ovima što su protiv migracija. I oni su odnekud došli :D
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#3974 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sabanss wrote: 28/01/2023 19:35
elcaliente wrote: 28/01/2023 17:27 Smijesno je i to sto u nekoj samo njihovoj percepciji Bosancima i Hercegovcima su emigranti i migranti samo oni sa tamnom kozom. A sebe ne smatraju ni emigrantima niti migrantima kada odu u zapadnu Evropu.
Bosanci i Hercegovci u vecinom veliki rasisti, sovinosti i homofobi.
Ne samo da se mrze izmedju sebe nego mrze ljude sa tamnijom kozom a homoseksualci su za njih bolesni i objesili bi ih.
To je u svim segmentima jako zaostalo i nerazvijeno drustvo, nazalost.
Ovo je istina zbog koje ćete sada napasti. Otišli su u Njemačku i zabranili bi stvari koje je njemačko društvo okarakterisalo kao normalne.

Ako ti smetaju indijci, arapi, kinezi i homoseksualci ostaneš u BiH. Ili migriraj u naprednu Mađarsku :D

Najveći apsurd je što su ti Mađari potekli iz azijskih bespuća, mi također na Balkanu smo mješavina Slovena i Turaka.... Ovo je odgovor ovima što su protiv migracija. I oni su odnekud došli :D
Sta ce me napasti, kada je istina. Dole komsija komsiju ne moze ocima gledati jer je anamo onaj. Ljudi se klali radi vjerskih razlika prije dvadest godina.
Zato im je spominjanje Dachaua normala, sloboda govora itd.
Ali se zato uvjek mogu izmedzu sebe sloziti da homoseksualce treba pobiti a migranti su bagra.

Onada dodje migrant Torabi i uvali im flasiranu vodu kao ljek.
Toliko o intelektualnoj razini drustva. Ali su za njih Njemci i Svedzani glupi i pederi.
Last edited by elcaliente on 28/01/2023 19:58, edited 1 time in total.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#3975 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ma njihovu žalost i njihovu sreću istovremeno Njemačka nije BiH
Post Reply