Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1751 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Seyfo wrote: 09/12/2022 10:49 Stvarno strašno :-) I zbog toga otići :-) Pa i tamo će biti stranac, kao da ko gleda katoličku vjeru kao neku poveznicu :-)

u BiH ljudi traze poveznice sa Malezijom ili Tunisom, jer su Muslimani
nekome je lakse biti npr Nikola u Francuskoj, nego Nikola u Sarajevu

da ne ode tema daleko :D
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1752 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Ozimician wrote: 09/12/2022 10:37 Iz ovog svega da se skontati i jos jedna stvar, da je glavni razlog za iseljavanje - žena

Ovi koji imaju zene, totalno su na strani Njemacke, ovi koji nemaju - vagaju.

Znam dosta slucajeva iz svog okruzenja, gdje su ljudi imali pristojne poslove i nikad nisu razmisljali o iseljavanju - dok ih zena nije natjerala. xD
netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1753 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:08
Ozimician wrote: 09/12/2022 10:37 Iz ovog svega da se skontati i jos jedna stvar, da je glavni razlog za iseljavanje - žena

Ovi koji imaju zene, totalno su na strani Njemacke, ovi koji nemaju - vagaju.

Znam dosta slucajeva iz svog okruzenja, gdje su ljudi imali pristojne poslove i nikad nisu razmisljali o iseljavanju - dok ih zena nije natjerala. xD
netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
Netacno, zeni uvijek malo, djecu i nije.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#1754 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by apsidejzi »

Ima jos jedno pitanje koje je vezano za: "kada se isplati iseljenje" a to je "kada se isplati ostajanje u BiH" ili za one koji su vec otisli: "kada se isplati povratak". ja sam u ovoj trecoj kategoriji i sve je manje razloga za povratak. kako vrijeme prolazi, sve je manje kontakta sa starim drustvom, kad dodjem dole vidimo se jednom il ni jednom, roditelji nece jos dugo a primarni su razlog zasto uopste dolazim. tako da u vaganje kad se isplati otici treba i ovo uvrstiti. kad odes treba ti par godina da se ustabilis. u tom periodu dosta se stvari promijeni na domacem terenu i ti sve vise gubis osjecaj da je to domaci teren.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1755 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:08
Ozimician wrote: 09/12/2022 10:37 Iz ovog svega da se skontati i jos jedna stvar, da je glavni razlog za iseljavanje - žena

Ovi koji imaju zene, totalno su na strani Njemacke, ovi koji nemaju - vagaju.

Znam dosta slucajeva iz svog okruzenja, gdje su ljudi imali pristojne poslove i nikad nisu razmisljali o iseljavanju - dok ih zena nije natjerala. xD
netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
Netacno - nisam nikad vidio nekog da je otisao s djecom, a bez zene.

Takodjer, vidio sam dosta slucajeva gdje je zena natjerala muza da ode vani - a ona ostala u BiH sa djecom, u medjuvremenu dala otkaz u firmi gdje je radila.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1756 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

apsidejzi wrote: 09/12/2022 11:12 Ima jos jedno pitanje koje je vezano za: "kada se isplati iseljenje" a to je "kada se isplati ostajanje u BiH" ili za one koji su vec otisli: "kada se isplati povratak". ja sam u ovoj trecoj kategoriji i sve je manje razloga za povratak. kako vrijeme prolazi, sve je manje kontakta sa starim drustvom, kad dodjem dole vidimo se jednom il ni jednom, roditelji nece jos dugo a primarni su razlog zasto uopste dolazim. tako da u vaganje kad se isplati otici treba i ovo uvrstiti. kad odes treba ti par godina da se ustabilis. u tom periodu dosta se stvari promijeni na domacem terenu i ti sve vise gubis osjecaj da je to domaci teren.
Apsolutno se slazem, jos ako neko ima porodicu i djecu i djeca mu krenu u skolu i ne veze ih nista vise za BiH. Tesko da ce se neko odluciti za povratak.

Problem je taj koji si naveo, kako vrijeme odmice, gubis kontakte sa ljudima i sve je manje zajednickih tema.

Ali takodjer isto tako smatram, da ces barem 10x lakse to povratiti kad se vratis (da zivis) u BiH, nego sto ti je trebalo da ostvaris to u stranoj zemlji.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#1757 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Velkoski wrote: 09/12/2022 09:58
konoplja wrote: 09/12/2022 09:44

5k EUR vs 5k BAM :-D
ma mislio sam na 1 - 1 :D

Ovdje ko zarađuje 5k sigurno ne radi za domaće lordove, tako da problemi sa "mobingom" i svim ostalim ili ne postoje ili postoje i vani u istoj mjeri. To sve ostalo što si nabrojao je lako rJešivo kada imaš para, osim ako ne misliš da sa samo 5k u Frankfurtu je nešto kao bolje po tom pitanju?

Uostalom, sve to ovisi od osobe do osobe, nemamo svi iste prohtjeve. Ja nikada ne bih otišao vani za iste pare jer apsolutno ne vidim logiku u tome, neko možda vidi
Aha pa dobro. Nebitno. :D

Ostalo moze @sabanss odgovoriti ako hoce jer je on to napisao.

@skafiskafsnjak ne daj se. :D
Nek ti dokazu da je to psiholoska i naucna cinjenica. Ja mislim da su to iz guzice izvukli. Cuj 20 do 30 posto vise energije uzima koristenje stranog jezika, cak ako ga odlicno poznajes.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1758 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:08
Ozimician wrote: 09/12/2022 10:37 Iz ovog svega da se skontati i jos jedna stvar, da je glavni razlog za iseljavanje - žena

Ovi koji imaju zene, totalno su na strani Njemacke, ovi koji nemaju - vagaju.

Znam dosta slucajeva iz svog okruzenja, gdje su ljudi imali pristojne poslove i nikad nisu razmisljali o iseljavanju - dok ih zena nije natjerala. xD
netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
Evo šta o tome kaže Srđan Puhalo.

Image
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1759 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

_Reds_ wrote: 09/12/2022 11:11
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:08

netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
Netacno, zeni uvijek malo, djecu i nije.
ma djeca te tjeraju naprijed i bez zene. sa zenom jdnacina je potpuna.. :D
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1760 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

apsidejzi wrote: 09/12/2022 11:12 Ima jos jedno pitanje koje je vezano za: "kada se isplati iseljenje" a to je "kada se isplati ostajanje u BiH" ili za one koji su vec otisli: "kada se isplati povratak". ja sam u ovoj trecoj kategoriji i sve je manje razloga za povratak. kako vrijeme prolazi, sve je manje kontakta sa starim drustvom, kad dodjem dole vidimo se jednom il ni jednom, roditelji nece jos dugo a primarni su razlog zasto uopste dolazim. tako da u vaganje kad se isplati otici treba i ovo uvrstiti. kad odes treba ti par godina da se ustabilis. u tom periodu dosta se stvari promijeni na domacem terenu i ti sve vise gubis osjecaj da je to domaci teren.
i lagano vrijeme i udaljenost cine svoje.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1761 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Didier wrote: 09/12/2022 11:16
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:08

netacno. djeca. djeca te vise tjeraju nego zene.
Evo šta o tome kaže Srđan Puhalo.

Image
:lol: gdje mi tog puha priši :lol:
ja mislim da sam pizda upravo zbog djece jer sam osto. jer nisam napravio iskrak za njihov bolji zivot i bolje sutra. nego da sam ih osudio na ovo.
pu me svak ovakvog pizdstog.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#1762 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:18 jer nisam napravio iskrak za njihov bolji zivot i bolje sutra
Mogao si i ovdje napraviti taj korak, ne mora se otići za to.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1763 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Blixen »

Didier wrote: 09/12/2022 10:56
Seyfo wrote: 09/12/2022 10:49 Stvarno strašno :-) I zbog toga otići :-) Pa i tamo će biti stranac, kao da ko gleda katoličku vjeru kao neku poveznicu :-)
I svi će misliti da je musliman jer dolazi iz Bosne, pa će u jednom momentu početi pričati da je "Croatian".
on je Hrvat od momenta kada je sjeo u avion :D
Hrvat koji se lako uklopio u EU, jer je ima putovnicu sa kojom je sve zavrsio za sedam dana
kakav ba Musliman, kakva Bosna kada imas putovnicu i zoves se Zoran ili Marin


znam za drugi slucaj gdje su htjeli da se rijese prezimena koje zavrsava na ić
saznali da je postupak u HR pojednostavljen
podnijeli zahtjev za promjenu prezimena
njoj se mater djevojacki prezivala Lombardi ili Madirazza (ne zelim da napisem pravo prezime)
uzeli to prezime
Nije Danijela nego Daniella, Nikola postane Nicola :D
Pržulj postane Russo

i tako ti obitelj iz Nove Bile na postansko sanduce svoje zgrade u Norcepingu ili Beblingenu metne Daniella & Nicola Russo :D
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1764 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Didier wrote: 09/12/2022 11:19
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:18 jer nisam napravio iskrak za njihov bolji zivot i bolje sutra
Mogao si i ovdje napraviti taj korak, ne mora se otići za to.
sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Last edited by sumirprimus on 09/12/2022 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1765 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Blixen wrote: 09/12/2022 11:20
Didier wrote: 09/12/2022 10:56

I svi će misliti da je musliman jer dolazi iz Bosne, pa će u jednom momentu početi pričati da je "Croatian".
on je Hrvat od momenta kada je sjeo u avion :D
Hrvat koji se lako uklopio u EU, jer je ima putovnicu sa kojom je sve zavrsio za sedam dana
kakav ba Musliman, kakva Bosna kada imas putovnicu i zoves se Zoran ili Marin


znam za drugi slucaj gdje su htjeli da se rijese prezimena koje zavrsava na ić
saznali da je postupak u HR pojednostavljen
podnijeli zahtjev za promjenu prezimena
njoj se mater djevojacki prezivala Lombardi ili Madirazza (ne zelim da napisem pravo prezime)
uzeli to prezime
Nije Danijela nego Daniella, Nikola postane Nicola :D
Pržulj postane Russo

i tako ti obitelj iz Nove Bile na postansko sanduce svoje zgrade u Norcepingu ili Beblingenu metne Daniella & Nicola Russo :D
Tacno, ono sto se moze "svakodnevno" susresti u Njemackoj (ako imas svakodnevni kontakt s ljudima):

- Pitas ih - Odakle ste?
- Iz Hrvatske.
- Odakle tacno: Kakanj, Kiseljak, Zepce, Busovaca, Tuzla...
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1766 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23
Didier wrote: 09/12/2022 11:19

Mogao si i ovdje napraviti taj korak, ne mora se otići za to.
sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Što ne prestaneš biti, kako sam za sebe kažeš, pizda, pa odseliš sada? OK, nisi uradio to ranije, šta te sada spriječava?
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1767 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

n+1 wrote: 09/12/2022 11:25
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23

sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Što ne prestaneš biti, kako sam za sebe kažeš, pizda, pa odseliš sada? OK, nisi uradio to ranije, šta te sada spriječava?
visa sila, sad je prekomplikovano upravo zbog djece.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#1768 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23
Didier wrote: 09/12/2022 11:19

Mogao si i ovdje napraviti taj korak, ne mora se otići za to.
sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Druze, mislim da ti jednostavno nisi uspio u zivotu jer ti je vazda neko bio kriv, a kad si imao prilike - nisi imao hrabrosti i nalazio si razloge.
Ako imas punoljetnu djecu, vjerujem da si ih vec poslao vani i ja im zelim svako dobro.

Ako ih nisi poslao vani, onda sve ovo sto pises nema smisla.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1769 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:26
n+1 wrote: 09/12/2022 11:25

Što ne prestaneš biti, kako sam za sebe kažeš, pizda, pa odseliš sada? OK, nisi uradio to ranije, šta te sada spriječava?
visa sila, sad je prekomplikovano upravo zbog djece.
Znači i dalje izgovori. :D
User avatar
Maja The Bee
Posts: 173
Joined: 05/12/2019 00:57

#1770 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Maja The Bee »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23
Didier wrote: 09/12/2022 11:19

Mogao si i ovdje napraviti taj korak, ne mora se otići za to.
sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Bilo bi dobro kad bi takvo društvo o kom sanjaš igdje postojalo.
Last edited by Maja The Bee on 09/12/2022 11:28, edited 1 time in total.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#1771 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Blixen wrote: 09/12/2022 10:59
Seyfo wrote: 09/12/2022 10:49 Stvarno strašno :-) I zbog toga otići :-) Pa i tamo će biti stranac, kao da ko gleda katoličku vjeru kao neku poveznicu :-)

u BiH ljudi traze poveznice sa Malezijom ili Tunisom, jer su Muslimani
nekome je lakse biti npr Nikola u Francuskoj, nego Nikola u Sarajevu

da ne ode tema daleko :D
Koja glupost, ja ne znam nikog (ili se ne krećem među takvima) koji smatraju da je neki Malezijac ili Pakistanac "njihov" zbog vjere.
Nikole u Sarajevu ako imaju problem s imenom mogu odšetati u zapadni Mostar ili Grude.Mada zaista ne vjerujem da neko ima zbog toga problema. Više se to odnosi na probleme koje ljudi sami sebi stvore. Da ne spominjem da takvi baš i ou i onda imaju vani problema jer su stranci(ili Jugosi), a očekivali da će ih prihvatiti zbog imena ili vjere.
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1772 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Ozimician wrote: 09/12/2022 11:26
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23

sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Druze, mislim da ti jednostavno nisi uspio u zivotu jer ti je vazda neko bio kriv, a kad si imao prilike - nisi imao hrabrosti i nalazio si razloge.
Ako imas punoljetnu djecu, vjerujem da si ih vec poslao vani i ja im zelim svako dobro.

Ako ih nisi poslao vani, onda sve ovo sto pises nema smisla.
takoe, :lol:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1773 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Maja The Bee wrote: 09/12/2022 11:26
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:23

sit gladnom ne vjeruje. ne mogu im dati cist zrak, ne mogu im dati zdravu atmosferu, i drustvo bez stele, korupije,prljavih i rupa punih ulica. ne mogu im dati zivot u drustvu u kom se ne zna hoce li sutra zapucat, jer su izbori aktuelni svakimjesec svake godinei od toga ve zavisi, ne mogu im dati ovde kvalitteno obraazovanje danas nema para i nema boga.
Bilo bi dobro kad bi takvo društvo i kom sanjaš igdje postojalo.
ma ja ba tamo su kuce od cokoalde lazu nas :lol:
sumirprimus
Posts: 81500
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1774 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

n+1 wrote: 09/12/2022 11:26
sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:26

visa sila, sad je prekomplikovano upravo zbog djece.
Znači i dalje izgovori. :D
pa mislim da je za mene prekasno, stara kost da mijenja vlagu... :)
a sto ovo pricam, jer i mladji ljudi citaju i nek ne hbu zivu silu i ne vjeruju u sarene laze, ako ostanu kajati ce se, amo bjezte na vrijeme. sunce tudjeg neba grijat ce vas ko i ovo.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1775 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

sumirprimus wrote: 09/12/2022 11:28
n+1 wrote: 09/12/2022 11:26

Znači i dalje izgovori. :D
pa mislim da je za mene prekasno, stara kost da mijenja vlagu... :)
a sto ovo pricam, jer i mladji ljudi citaju i nek ne hbu zivu silu i ne vjeruju u sarene laze, ako ostanu kajati ce se, amo bjezte na vrijeme. sunce tudjeg neba grijat ce vas ko i ovo.
Uvijek je prekasno kad čovjek nije voljan.
Post Reply