Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ironmen
Posts: 5972
Joined: 29/07/2015 17:36

#251 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ironmen »

foton wrote: 30/09/2022 09:38 Danas se isplati otici :run: ako si:
- "Dzeko" u svom poslu, mlad i zeljan karijere, :idea:
- loseg naslijedjenog socijalnog stanja pa ni ovdje nemas mogucnost za organizaciju iole normalnog zivota, :sad:
- psihofizicki nesposoban za rad, :zzzz:
- blentav i treba neko drugi da ti organizuje i objasni zivot, :skoljka:
- upoznao ljubav svog zivota iz daleke zemlje :-) :kiss: :izet:

Ne poznajem nikoga u krugu svojih prijatelja / porodice da danas razmatra ili spominje odlazak (svi presli 35 god :cry: ). S druge strane, stalno srecem ljude koji su se vratili iz inostranstva i lijepo ovdje zive :bih: .

Ima li tema kada se isplati vratiti se u BiH?
U potpunosti razumijem ljude kao tebe, vjerovatno stranacki uhljebljen negdje gdje spava na poslu 6-7 sati, jako dobra zarada i tebi i takvim kao tebi je stvarno super zivot u BiH, vas najveci problem je taj sto veliki odlazak stanovnistva moze ugroziti vasu utopiju koju ste stvorili pa cete onda i vi morati se iseliti iz BiH.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#252 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

babanovac wrote: 30/09/2022 11:21
Tango556 wrote: 30/09/2022 11:16 Ma treba probati, zasto ne pa I ako se ne navikne covjek bar se vratis sa zivotnim iskustvom. Meni je sve jasno samo mi nisu jasni ljudi koji su zavrsili fakultete pa dodju u Njemacku da rade u brzoj posti ili tako nesto. Mislim konkretan primjer, covjek prof Njemackog (zavrsio fakultet) i ode da postu raznosi.

Pa majstore kao profa mozes na instrukcijama uzeti brdo love, da ne govorim da ti danas tehnologija pruza da Japance ucis njemacki preko zoom-a.
Takvi cekaju da im "drzava nesto da".
Takvi daju državi jer plaćaju porez.

Niko ti ne brani da ideš, ali nemoj napadati one koji ostaju. Ne možemo svi otići.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24384
Joined: 08/09/2005 20:08

#253 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

patriot_bih wrote: 30/09/2022 11:16
Haris.ba wrote: 30/09/2022 11:03

Pa ako si to ovdje to što navodiš, ne moraš ni ići. Stvar je prosjeku. Prosječno smo na dnu. Neko se zadovoljava igrati u nižerazrednoj ligi, neko hoće ligu šampiona.
Je li Rimac nižerazredna liga što je ostao u Hrvatskoj?
Druže svijet je globalno selo. Mjesto stanovanja ne znači puno.
Moramo pozitivnije razmišljati u BiH.
Pricamo o prosjeku. U Hrvatskoj imaju dva Rimca na 4 miliona sranovnika (tzv.jednorog firme).

Po prosjeku se vidi gdje smo kao drustvo. Covjek je drustveno bice koliko i individualno.
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#254 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by patriot_bih »

Haris.ba wrote: 30/09/2022 11:27
patriot_bih wrote: 30/09/2022 11:16

Je li Rimac nižerazredna liga što je ostao u Hrvatskoj?
Druže svijet je globalno selo. Mjesto stanovanja ne znači puno.
Moramo pozitivnije razmišljati u BiH.
Pricamo o prosjeku. U Hrvatskoj imaju dva Rimca na 4 miliona sranovnika (tzv.jednorog firme).

Po prosjeku se vidi gdje smo kao drustvo. Covjek je drustveno bice koliko i individualno.
Budi ti naš jednorog pa nam popravi prosjek bar malo. :)
Seyfo
Posts: 4330
Joined: 23/08/2011 14:12

#255 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Postoji armija ljudi koji su uhljebljeni po drzavnim inatitucijama,ministarstvima,telekomima,drzavnim bankama (centralna ili union) koji nikad u zivotu nisu osjetili neimastinu ili bilo kakav problem (osim mozda zdravstveni isl). I oni se izmedju sebe druze,provode vrijeme i godine i kreiraju svoj balon u kojem zive i iz kojeg imaju drukciji pogled na svijet. Njima zaista nije jasno zasto neki tamo njima nepoznati ljudi odlaze, ko su oni i jesu li normalni. Ko bi iz ovog rahatluka? A kako bi i znali kad su zauzeti zimi skijanjem i oko aparmana na planini,ljeti na moru i apartmanom na moru, godisnji i regres sve max, stanovi se najcesce naslijede, vazda novi ili skup auto, hoda se po egzoticnim destinacijama, instagrami gore. Naravno,niko od te ekipe ne bi niposto vani,gdje ces iz svoje drzave,ovdje si svoj na svom, i nikako ne razumiju zvanicne statistike.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#256 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

foton wrote: 30/09/2022 09:38 Danas se isplati otici :run: ako si:
- "Dzeko" u svom poslu, mlad i zeljan karijere, :idea:
- loseg naslijedjenog socijalnog stanja pa ni ovdje nemas mogucnost za organizaciju iole normalnog zivota, :sad:
- psihofizicki nesposoban za rad, :zzzz:
- blentav i treba neko drugi da ti organizuje i objasni zivot, :skoljka:
- upoznao ljubav svog zivota iz daleke zemlje :-) :kiss: :izet:

Ne poznajem nikoga u krugu svojih prijatelja / porodice da danas razmatra ili spominje odlazak (svi presli 35 god :cry: ). S druge strane, stalno srecem ljude koji su se vratili iz inostranstva i lijepo ovdje zive :bih: .

Ima li tema kada se isplati vratiti se u BiH?

Ha vidim penzionera kako rovi po kontejneru upoznati ću ga/je sa blagodatima života u svojoj rođenoj državi.
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#257 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Retro0000 »

Haris.ba wrote: 29/09/2022 23:21

Znaci, trebalo bi nam jedno 30 godina da Slovenija stagnira, a mi da napredujemo da je stignemo. :D

O zapadnijem standardu da ne pricamo. Ne bi stigli Njemacku za 100 godina.
I ja sam mislio da se Slovenija može da stigne za 20 godina ako se država BiH ko Slovenija zaduži, ako ljudi dolaze lakše do kredita kod banaka i uzimaju ih, ako ljudi proizvode odlično u BiH i kupuju većinom te stvari i ako BiH bude dio član EU i izvuče sve subvencije ko Mađarska koje može van zemlje dobiti.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#258 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

patriot_bih wrote: 30/09/2022 11:26
babanovac wrote: 30/09/2022 11:21

Takvi cekaju da im "drzava nesto da".
Takvi daju državi jer plaćaju porez.

Niko ti ne brani da ideš, ali nemoj napadati one koji ostaju. Ne možemo svi otići.
Ne zagovaram odlazak, dapace.
Daft Haruki
Posts: 252
Joined: 05/04/2019 14:18

#259 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

darius_maximus wrote: 29/09/2022 12:39
Daft Haruki wrote: 28/09/2022 23:17
Ev da ti odgovorim.
Ne zelim nikom da pametujem.
Obisao sam vise svijeta nego sto ces ti ikad vidjet u zivotu.
To nije protiv tebe ili protiv nikoga . Nit se hvalim nit koji k.
Učestvovao sam u izgradnji najmanje sedam mostova kroz koji ces ti proci kroz Bosnu i slicni tebi kad budes dobio slobodne dane.
Ja ne mlatim tudim kur.cem gloginje. Ja sam to radio jer volim svoju drzavu . Ne radi para. Mozes vjerovat,mozes ne vjerovat ali to mi je motiv bio.
Ja nikom ne glumim. Nedo ti Bog da slusas price koje slusam u smjestajima u kojima sam bio. Ne mogu drug da svarim da neko se proda svoj identitet,za bolji zivot. Da mu ne valja gdje odrastao,gdje stasao . Jednostavno to ne razumjem.
Nekako mi prodano da ga je.bes .
Ne mrzim ja nikoga nego nije mi jasno da se tako preobuces,zaboravis ko si,sta si. Jbte pa ne znam kakva god da si fukara bio ne mozes zaboraviti svoj prosli zivot.
Al dobro kontam ja da se ljudi prodaju i da se u pogresnoj crkvi molim.
Ja ovo samo pisem ne radi tebe nego da ljudi malo imaju obraza kad pisu po komentarima i seru po ovoj drzavi. Ona vam je majka kakva god da je.
Kad smo kod izgradnje, sjedim prije nekoliko godina s jednim Kinezom.
Poslala ga njegova firma u Sarajevo da pokuša osnovati office, da uspostavlja veze i da pokušava tendere osvojiti, da proširi poslovanje firme.
Pijemo mi čaj i prvo ide priča o ličnom životu, kako mu se sviđa Sarajevo, itd.
Pitam ga ja ima li porodicu, djecu, itd.
Pokazuje mi sliku na telefonu, žena i beba, kaže dijete se rodilo prije 3 mjeseca, ja ga nisam još vidio, jer su me prije 6 mjeseci rasporedili u Sarajevo. Rekoh, žao mi je, mora da je teško biti odvojen od porodice toliko.
Kaže on, jeste, ali to nije bitno. Bitno je ono što uradimo na poslu i čime pomognemo državi. Po tome će nas pamtiti i to će ostati zapisano u historiji.
Ja ono "oooookkkk" i prebacim temu na nešto drugo.
Njemu je usađeno da živi za državu i da mu je posao sve.

Moj identitet ne ovisi o državi, narodu, poslu, itd.
Tebi je to preče od tebe i ok, šta ću ti ja.

Možda nekad i shvatiš da ti državi ne značiš ništa, ne samo našoj, nego bilo kojoj.
Države čuvaju svoje građane da bi od njih dobile nešto zauzvrat, kao što su porezi, radna snaga, itd.
Isto tako, građani plaćaju poreze da bi ih država čuvala od rata, gladi, diskriminacije, itd.
Stoga, država nije majka, nego firma.

Što se mojih kritika tiče, one su uglavnom usmjerene na nas kao narod i na naš mentalitet.
Država je samo kolateralna šteta u tome.
A to što si obišao država i izgradio mostova ti opet ne daje pravo da pametuješ.
Živi i uživaj i pusti druge, kad je tebi već tako lijepo.
Moram brate .
PETOKOLONAS upisite mu u pasos . Ajd zdrvo!
User avatar
darius_maximus
Posts: 3206
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#260 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Daft Haruki wrote: 30/09/2022 20:31 Moram brate .
PETOKOLONAS upisite mu u pasos . Ajd zdrvo!
Ne znaš ti, brate, ni šta znači ta riječ.
Čuo negdje kod brice, bezbel.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#261 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sale07 »

Seyfo wrote: 30/09/2022 11:36 Postoji armija ljudi koji su uhljebljeni po drzavnim inatitucijama,ministarstvima,telekomima,drzavnim bankama (centralna ili union) koji nikad u zivotu nisu osjetili neimastinu ili bilo kakav problem (osim mozda zdravstveni isl). I oni se izmedju sebe druze,provode vrijeme i godine i kreiraju svoj balon u kojem zive i iz kojeg imaju drukciji pogled na svijet. Njima zaista nije jasno zasto neki tamo njima nepoznati ljudi odlaze, ko su oni i jesu li normalni. Ko bi iz ovog rahatluka? A kako bi i znali kad su zauzeti zimi skijanjem i oko aparmana na planini,ljeti na moru i apartmanom na moru, godisnji i regres sve max, stanovi se najcesce naslijede, vazda novi ili skup auto, hoda se po egzoticnim destinacijama, instagrami gore. Naravno,niko od te ekipe ne bi niposto vani,gdje ces iz svoje drzave,ovdje si svoj na svom, i nikako ne razumiju zvanicne statistike.
Kakve su to plate po tim državnim Institucijama i firmama ?
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#262 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by foton »

Postoji armija ljudi koji su duboko nezadovoljni sobom i ne shvataju da neko moze biti sasvim sretan u sredini u kojoj zive. Postoje ljudi koji automatski mastaju da su to uhljebljeni partijasi jer je tako lakse prema sebi ostati "pravedan i castan" u svom nezadovoljstvu. Ja ne znam sta je pogresno sto sam rekao, ali ponovicu, ja ne razmatram odlazak iz BiH. Eto, i sretan sam ovdje. Niti sam uhljebljen, niti sam u stranci niti sam ikad radio u javnom sektoru. I da, skijam, plivam, putujem :-)... Je li to nekome problem? Idite u Njemacku, tek tamo onda ima pravih problema. Ja nisam protiv odlaska. Zasto sprijeciti ljude da im bude dobro ili jos bolje? Naveo sam 5 grupa kojima se po meni isplati otici. Ali ja ne bih da idem. Problem je ne biti ocajan i razocaran i ne pljuvati po svemu oko sebe i ne slagati se s tim da svi trebaju ici? Onda cu dodati na listu jos jednu stavku.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#263 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Piaty »

darius_maximus wrote: 29/09/2022 12:39
Daft Haruki wrote: 28/09/2022 23:17
Ev da ti odgovorim.
Ne zelim nikom da pametujem.
Obisao sam vise svijeta nego sto ces ti ikad vidjet u zivotu.
To nije protiv tebe ili protiv nikoga . Nit se hvalim nit koji k.
Učestvovao sam u izgradnji najmanje sedam mostova kroz koji ces ti proci kroz Bosnu i slicni tebi kad budes dobio slobodne dane.
Ja ne mlatim tudim kur.cem gloginje. Ja sam to radio jer volim svoju drzavu . Ne radi para. Mozes vjerovat,mozes ne vjerovat ali to mi je motiv bio.
Ja nikom ne glumim. Nedo ti Bog da slusas price koje slusam u smjestajima u kojima sam bio. Ne mogu drug da svarim da neko se proda svoj identitet,za bolji zivot. Da mu ne valja gdje odrastao,gdje stasao . Jednostavno to ne razumjem.
Nekako mi prodano da ga je.bes .
Ne mrzim ja nikoga nego nije mi jasno da se tako preobuces,zaboravis ko si,sta si. Jbte pa ne znam kakva god da si fukara bio ne mozes zaboraviti svoj prosli zivot.
Al dobro kontam ja da se ljudi prodaju i da se u pogresnoj crkvi molim.
Ja ovo samo pisem ne radi tebe nego da ljudi malo imaju obraza kad pisu po komentarima i seru po ovoj drzavi. Ona vam je majka kakva god da je.
Kad smo kod izgradnje, sjedim prije nekoliko godina s jednim Kinezom.
Poslala ga njegova firma u Sarajevo da pokuša osnovati office, da uspostavlja veze i da pokušava tendere osvojiti, da proširi poslovanje firme.
Pijemo mi čaj i prvo ide priča o ličnom životu, kako mu se sviđa Sarajevo, itd.
Pitam ga ja ima li porodicu, djecu, itd.
Pokazuje mi sliku na telefonu, žena i beba, kaže dijete se rodilo prije 3 mjeseca, ja ga nisam još vidio, jer su me prije 6 mjeseci rasporedili u Sarajevo. Rekoh, žao mi je, mora da je teško biti odvojen od porodice toliko.
Kaže on, jeste, ali to nije bitno. Bitno je ono što uradimo na poslu i čime pomognemo državi. Po tome će nas pamtiti i to će ostati zapisano u historiji.
Ja ono "oooookkkk" i prebacim temu na nešto drugo.
Njemu je usađeno da živi za državu i da mu je posao sve.

Moj identitet ne ovisi o državi, narodu, poslu, itd.
Tebi je to preče od tebe i ok, šta ću ti ja.

Možda nekad i shvatiš da ti državi ne značiš ništa, ne samo našoj, nego bilo kojoj.
Države čuvaju svoje građane da bi od njih dobile nešto zauzvrat, kao što su porezi, radna snaga, itd.
Isto tako, građani plaćaju poreze da bi ih država čuvala od rata, gladi, diskriminacije, itd.
Stoga, država nije majka, nego firma.

Što se mojih kritika tiče, one su uglavnom usmjerene na nas kao narod i na naš mentalitet.
Država je samo kolateralna šteta u tome.
A to što si obišao država i izgradio mostova ti opet ne daje pravo da pametuješ.
Živi i uživaj i pusti druge, kad je tebi već tako lijepo.
Šta je ljudima čudno u ovome śto si napisao - ne znam!

Ovo se uči u školama. Koncept države (države-firme) je poznat od antike, srednjevjekovlja pa sve do danas. Država kao institucija sa jasnom funkcijom i odnosom prema pojedincu i pojedincima.

Zemlja, domovina je, u ovom kontekstu, nešto sasvim drugo i tu je zapravo došlo do zabune između vas.

Eh sad razlika je recimo između tebe i mene što ja tog Kineza malkice shvatam, a ti ne, jer ne smatram da država mora biti tako negativno shvaćena tj do te mjere da je pojedinac čista individua lišena svakog drugog identiteta. Lijepi su i drugi identiteti, a države mogu biti jako pravedne i dobre. Mada tu Kinu ne bih spominjao :-D
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#264 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

citam I sve sama suplja, ko u svemu vazda najpametniji sve znamo......cuj drzava mu majka....blago se tvojoj majci....
I da, drzavu ne treba gledati kroz trenutnu politiku, politicki sistem I politicare......drzava su ljudi priroda historija.....
neko ne voli to sve, neko voli ko smo.mi da bilo kome sudimo....svako zna sta mu je najbolje
kapu skinuti onom ko ide u svijet da trazi boljitak daleko od familije.....a kapu skinuti I onom ko ostaje.....

I da, ako se mora postaviti ovako pitanje kao sto je naslov teme onda bolje ne ici nigdje jer za takve nikada nece biti pravo vrijeme......postedi se zivaca I dusevne patnje
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#265 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

Pobjego kinez frajer od zene i djeteta kofol se izvlaci na drzavu sjecat ce ga se iko al u panjevima
zvončica5
Posts: 132
Joined: 09/03/2011 19:08

#266 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zvončica5 »

Isplati se u svakom slučaju. Ja ne znam nikoga da je otišao i da se vratio. Svi rado dođu vidjeti rodbinu i prijatelje u BIH ali niko se ne bi vratio. I oni sa djecom i bez djece i oni koji su napustili državne poslove, i oni koji su pobjegli od tiranije naših privatnika i malih plata. Zajedničko im je svima da tamo imaju mir, ne boje se za sutra, nemaju pojma o politici u državi u kojoj žive, uživaju u životu. Kvalitet života i kultura komunikacije u svim sferama društva to je što je nabitnije. Sve to bi moglo biti i u Bosni, ali nažalost nije.
konami666
Posts: 2423
Joined: 11/05/2015 21:57

#267 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Ako idete u zemlje zapada onda se uvijek isplati otići iz Bosne, ne može biti rečeno jednostavnije od toga :)
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#268 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zposao »

Isplati se svaki dan :lol: a naročito poslje izbora kad se potvrde slutnje gdje živiš
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#269 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Jimmy McNulty »

zposao wrote: 02/10/2022 09:27 Isplati se svaki dan :lol: a naročito poslje izbora kad se potvrde slutnje gdje živiš
Mislim da bismo danas pozitivno mogli bit iznenađeni rezultatima izbora.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#270 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

broj dva wrote: 30/09/2022 11:51
foton wrote: 30/09/2022 09:38 Danas se isplati otici :run: ako si:
- "Dzeko" u svom poslu, mlad i zeljan karijere, :idea:
- loseg naslijedjenog socijalnog stanja pa ni ovdje nemas mogucnost za organizaciju iole normalnog zivota, :sad:
- psihofizicki nesposoban za rad, :zzzz:
- blentav i treba neko drugi da ti organizuje i objasni zivot, :skoljka:
- upoznao ljubav svog zivota iz daleke zemlje :-) :kiss: :izet:

Ne poznajem nikoga u krugu svojih prijatelja / porodice da danas razmatra ili spominje odlazak (svi presli 35 god :cry: ). S druge strane, stalno srecem ljude koji su se vratili iz inostranstva i lijepo ovdje zive :bih: .

Ima li tema kada se isplati vratiti se u BiH?

Ha vidim penzionera kako rovi po kontejneru upoznati ću ga/je sa blagodatima života u svojoj rođenoj državi.
https://youtu.be/Bi1Kf-1qd6Y

Obecana zemlja.
elk
Posts: 2776
Joined: 14/08/2006 12:03

#271 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elk »

Mogla bi se ova tema uzariti veceras :D
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#272 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by babanovac »

Prodjem kroz Sloveniju, Austriju... Dvije su moguce reakcije: 1.) kako je uredjen krajolik, bas bi volio zivjet ovdje 2.) sramota me, jer je zemlja koju sam naslijedio od djeda, onako zarasla i neuredna.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#273 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali jomu »

Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?


Ovo pitanje je nekom zajebano, a neko se na njega samo nasmije, isto kao sto je i odgovor na to pitanje nekom zajeban, a neko se na njega samo nasmije.


Rhm Zuko Dzumhur je davno napisao da su u BiH samo dvije vrste ljudi: jedni zive sa BiH, drugi samo zive u BiH.

Ovi prvi mogu zivjet samo u BiH, dok ovi drugi mogu zivjet bilo gdje.
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#274 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sale07 »

zvončica5 wrote: 02/10/2022 00:28 Isplati se u svakom slučaju. Ja ne znam nikoga da je otišao i da se vratio. Svi rado dođu vidjeti rodbinu i prijatelje u BIH ali niko se ne bi vratio. I oni sa djecom i bez djece i oni koji su napustili državne poslove, i oni koji su pobjegli od tiranije naših privatnika i malih plata. Zajedničko im je svima da tamo imaju mir, ne boje se za sutra, nemaju pojma o politici u državi u kojoj žive, uživaju u životu. Kvalitet života i kultura komunikacije u svim sferama društva to je što je nabitnije. Sve to bi moglo biti i u Bosni, ali nažalost nije.
Ti ne znas, a ja recimo znam nekoliko ljudi.
I u svim slučajevima, ti ljudi i prije nego sto su otisli imali su uspješne karijere i ovdje.
Ovi drugi su obično oni koji nisu CV u zivotu sastavili, ovdje i ako su radili dobili su posao preko babinih leđa.
I za tvoju informaciju državni posao nije danas nikakva privilegija, ljudi sa bilo kakvim znanjem puno vise zaraduju u realnom sektoru.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#275 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali jomu »

Ko god hoce da ide bilo gdje... mora imat bilo kakvu svoju "kucnu" zaledjinu (skolovanje, diplomu, znanje... obavezno kulturu ponasanja) da bi bilo kako mogli parirati i ucestvovati u drustvenim zivotnim ciklusima medju ljudima... tamo gdje idete. U suprotnom, bit ce te im na "grbaci" a to niko nigdje ne zeli.

Hocu, volim, zelim, ne mogu vamo, ne mogu tamo... nigdje ne prolazi.

Prolazi samo STA IMASI STA NUDIS...

To vam je sve u vezi: Idem ja ici odavde...
Post Reply