Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Didier
Posts: 2162
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#3976 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Ozimician wrote: 28/01/2023 13:58 Prije godinu i po je bio slučaj jedne političarke albanskog porijekla, koja je dobila kaznu 150€ i 1 mjesec uslovno zatvora jer je političaru iz AfD - koji je najstrašnije rasistički vrijeđao imigrante rekla da je: teški idiot i šu*ak. Po meni su takve stvari za jedno društvo zabrinjavajuće, posebno društvo koje se diči "slobodom govora".
Serem se na tu zemlju koja takve stvari kazni.

To je njeno mišljenje da je on šupak, totalno je debilno takve stvari kažnjavati. Ja to nikad ne bih platio, i to bi u Strazburu sigurno palo. Liči na disciplinovanje novinara zbog "klevete", a ono kleveta da je neko ružan. Daj ba...
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3977 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Didier wrote: 28/01/2023 23:18
Ozimician wrote: 28/01/2023 13:58 Prije godinu i po je bio slučaj jedne političarke albanskog porijekla, koja je dobila kaznu 150€ i 1 mjesec uslovno zatvora jer je političaru iz AfD - koji je najstrašnije rasistički vrijeđao imigrante rekla da je: teški idiot i šu*ak. Po meni su takve stvari za jedno društvo zabrinjavajuće, posebno društvo koje se diči "slobodom govora".
Serem se na tu zemlju koja takve stvari kazni.

To je njeno mišljenje da je on šupak, totalno je debilno takve stvari kažnjavati. Ja to nikad ne bih platio, i to bi u Strazburu sigurno palo. Liči na disciplinovanje novinara zbog "klevete", a ono kleveta da je neko ružan. Daj ba...
Evo našao sam članak o tom slučaju, ipak nije 150 € - nego 1800€ xD :run:

https://www.stern.de/kultur/enissa-aman ... 32720.html
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3978 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Planirao sam na proljeće da skoknem malo do Dojčlanda, ne znam sad koliko mi je to pametno jer sam par puta na YT za Alice Weidel napisao da je Nazi Lesbe :run:
User avatar
Ecci
Posts: 436
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#3979 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

forumskivojnik wrote: 28/01/2023 15:40
elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03 Svako ima pravo na slobodu govora dok ne vrijedza nekoga drugoga.
Kada se neko nadje uvrijedjen moze to dati na sud i sud odrijedjuje.
Soloboda govora ne znaci sirenje mrznje, sirenje rasne,vjerske i seksualne mrznje kao ni podrivanje drzave i ustava.

Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.

Sto se tice Njemacke :
Stavka jedan ustava drzave je najvaznija a svi znamo kako ona glasi. Nema se tu sta puno vise razmisljati.

Ovdje bih se nadovezala na tvoj komentar, i stavka 3. ustava koje su obadvije i pogodile "ponosne vlasnike ovakve slobode govora i izrazavanja" pa sada kmece zbog kazne i nedemokratske Svabije.
Image

"SPD und Grüne wollen Ampeln in München auf weibliche Bedürfnisse anpassen"
"Mann merkt das Dachau schon länger außer Betrieb ist"

Bukvalni prevod glasi:
SPD i Zeleni zele semafore u München-u prilagoditi zenskim potrebama
primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije

Moj osobni prevod bi bio: nakotilo se previse tog zenskinja (nakotilo se toga previse),..... primijeti se da je Dachau vec dugo izvan funkcije.
Kakva mu je funkcija bila to znamo, ili se pravimo da ne znamo kao sto je poznata i cinjenica da su u Njemackoj u velikoj mjeri, kao rasisti, poznati i stranci.
U njemackim konc. logorima su lezali (ubijani) i mnogi tadasnji njemacki socijaldemokrati, liberali, komunisti, odnosno politicki zatvorenici. Na to se odnosio komentar na fejsbuku, pozivanje na progon i zatvaranje neistomisljenika kao sto su radili nacisti.
Dobro je on i prosao samo sa novcanom. Za ovakve stvari se ide u zatvor.
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#3980 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

PaulTracy wrote: 28/01/2023 23:39 Planirao sam na proljeće da skoknem malo do Dojčlanda, ne znam sad koliko mi je to pametno jer sam par puta na YT za Alice Weidel napisao da je Nazi Lesbe :run:
Śedi đe si, ni za đe si nijesi :D
User avatar
n+1
Posts: 6727
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#3981 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by n+1 »

Evo i Konaković na N1 priča lažibajke kako BiH godišnje napusti 170k ljudi. Bruka, ali dobro, nikada Konaković i nije bio najoštrija alatka u šupi.
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#3982 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

mali_balon wrote: 10/01/2023 18:32 Sretno

Prilika koju ne smijete propustiti: Zaposlite se na aerodromu u Münchenu

Kompanija AeroGround Flughafen München traži radnike/ce iz BiH na više pozicija, a osim traženih kvalifikacija, poželjno je poznavanje osnova njemačkog jezika (nije uslov) - certifikat nije potreban.

Pozivamo vas da nam se pridružite na Danima otvorenih vrata 3. i 4. februara u sarajevskom hotelu Hills sa početkom u 9 sati, a za zainteresirane osiguran je prevoz iz Banja Luke, Tuzle i Mostara uz obaveznu prijavu na e-mail: [email protected]. Na Danima otvorenih vrata imat ćete priliku upoznati se sa kulturom kompanije kroz prezentacije i iskustva zaposlenih te ćete imati priliku dodatno se informisati o otvorenim radnim pozicijama.

Prezentacije će biti održane u terminima 9, 11, 13 i 16 sati, a nakon svake prezentacije, zainteresirani kandidati će obaviti razgovor sa predstavnicima kompanije te će na licu mjesta moći aplicirati na željenu radnu poziciju.

Vaši glavni zadaci:
Utovar i istovar kolica i kontejnera za prtljagu
Prevoz lokalne i transferne prtljage
Prevoz prtljage te priprema i upravljanje vozilima i opremom potrebnom za opsluživanje
Aktivnosti na sučeljima prema središnjoj infrastrukturi
Utovar i istovar aviona prema uputama za utovar i uspostavljanje zemaljskog napajanja
Prevoz putnika i posade na njihove letove
Snabdijevanje aviona svježom vodom
Vaše kvalifikacije:
Fizička izdržljivost
Spremnost na rad u smjenama, uključujući nedjelje i državne praznike
Osnovne pojmove na njemačkom jeziku
Nema unosa o kažnjavanju u policijskoj evidenciji
Mi Vama nudimo:
Ugovor o radu na neodređeno vrijeme uz 30 dana godišnjeg odmora (uz petodnevnu radnu sedmicu)
Kolektivni tarifni ugovor
Godišnji plan radnih i slobodnih dana
Brojne dodatne pogodnosti, kao što su naknada za putne troškove, 13. plaća, penzioni plan kompanije
Podrška pri pronalasku smještaja uređenjem stambenog prostora u vlasništvu kompanije
Subvencija za obroke za sve kantine i restorane kompanije u kampusu
Osiguravanje parkirnih mjesta za zaposlenike, kao i povlašteni uvjeti u lokalnom javnom prevozu
Najam bicikla od strane poslodavca
O poslodavcu: Kompanija AeroGround Flughafen München GmbH je stopostotno investicijsko društvo kompanije Flughafen München GmbH i vodeća na tržištu u području usluga prihvata i otpreme na aerodromu München.

Oko 2.000 naših zaposlenika odgovorno je za neometan tok opsluživanja aviona, a s obzirom na to da na našem radnom mjestu ne postoje dva jednaka dana, aerodrom München smatramo najljepšim i najuzbudljivijim radnim okruženjem na svijetu.

Lokacija: Munich (Rad iz firme)
Broj izvršilaca: 20
Datum objave: 10.01.2023.
Trajanje oglasa: 30 dana (ističe 09.02.2023.)

https://www.mojposao.ba/#!job;t=radnici ... p=1;page=1
Hoce li nekonici na prezentaciju naredne sedmice? Je li ko skontao kako ce vizu zavrsiti za nas :D koje odaberu?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3983 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

n+1 wrote: 29/01/2023 01:55 Evo i Konaković na N1 priča lažibajke kako BiH godišnje napusti 170k ljudi. Bruka, ali dobro, nikada Konaković i nije bio najoštrija alatka u šupi.
Publika/glasaci se pale na senzacionalizam
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3984 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

ibizza wrote: 29/01/2023 10:01
mali_balon wrote: 10/01/2023 18:32 Sretno

Prilika koju ne smijete propustiti: Zaposlite se na aerodromu u Münchenu

Kompanija AeroGround Flughafen München traži radnike/ce iz BiH na više pozicija, a osim traženih kvalifikacija, poželjno je poznavanje osnova njemačkog jezika (nije uslov) - certifikat nije potreban.

Pozivamo vas da nam se pridružite na Danima otvorenih vrata 3. i 4. februara u sarajevskom hotelu Hills sa početkom u 9 sati, a za zainteresirane osiguran je prevoz iz Banja Luke, Tuzle i Mostara uz obaveznu prijavu na e-mail: [email protected]. Na Danima otvorenih vrata imat ćete priliku upoznati se sa kulturom kompanije kroz prezentacije i iskustva zaposlenih te ćete imati priliku dodatno se informisati o otvorenim radnim pozicijama.

Prezentacije će biti održane u terminima 9, 11, 13 i 16 sati, a nakon svake prezentacije, zainteresirani kandidati će obaviti razgovor sa predstavnicima kompanije te će na licu mjesta moći aplicirati na željenu radnu poziciju.

Vaši glavni zadaci:
Utovar i istovar kolica i kontejnera za prtljagu
Prevoz lokalne i transferne prtljage
Prevoz prtljage te priprema i upravljanje vozilima i opremom potrebnom za opsluživanje
Aktivnosti na sučeljima prema središnjoj infrastrukturi
Utovar i istovar aviona prema uputama za utovar i uspostavljanje zemaljskog napajanja
Prevoz putnika i posade na njihove letove
Snabdijevanje aviona svježom vodom
Vaše kvalifikacije:
Fizička izdržljivost
Spremnost na rad u smjenama, uključujući nedjelje i državne praznike
Osnovne pojmove na njemačkom jeziku
Nema unosa o kažnjavanju u policijskoj evidenciji
Mi Vama nudimo:
Ugovor o radu na neodređeno vrijeme uz 30 dana godišnjeg odmora (uz petodnevnu radnu sedmicu)
Kolektivni tarifni ugovor
Godišnji plan radnih i slobodnih dana
Brojne dodatne pogodnosti, kao što su naknada za putne troškove, 13. plaća, penzioni plan kompanije
Podrška pri pronalasku smještaja uređenjem stambenog prostora u vlasništvu kompanije
Subvencija za obroke za sve kantine i restorane kompanije u kampusu
Osiguravanje parkirnih mjesta za zaposlenike, kao i povlašteni uvjeti u lokalnom javnom prevozu
Najam bicikla od strane poslodavca
O poslodavcu: Kompanija AeroGround Flughafen München GmbH je stopostotno investicijsko društvo kompanije Flughafen München GmbH i vodeća na tržištu u području usluga prihvata i otpreme na aerodromu München.

Oko 2.000 naših zaposlenika odgovorno je za neometan tok opsluživanja aviona, a s obzirom na to da na našem radnom mjestu ne postoje dva jednaka dana, aerodrom München smatramo najljepšim i najuzbudljivijim radnim okruženjem na svijetu.

Lokacija: Munich (Rad iz firme)
Broj izvršilaca: 20
Datum objave: 10.01.2023.
Trajanje oglasa: 30 dana (ističe 09.02.2023.)

https://www.mojposao.ba/#!job;t=radnici ... p=1;page=1
Hoce li nekonici na prezentaciju naredne sedmice? Je li ko skontao kako ce vizu zavrsiti za nas :D koje odaberu?
Niko tebi vizu nece "zavrsavati".
Vjerovatno ce uzimati one koji su dobili termin
ibizza
Posts: 4551
Joined: 05/06/2008 00:46

#3985 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ibizza »

Zato i pitam, znam da sve mora preko ambasade.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3986 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

ibizza wrote: 29/01/2023 10:11 Zato i pitam, znam da sve mora preko ambasade.
Ja pretpostavljam da ce uzimati samo one sa terminom. Nema logike da uzmu nekoga, a taj ce termin dobiti mozda za pola godine.

A i realno, to 20 izvrsilaca je malo cudno ... prije korone , 2019, su planirali 400 ljudi haman .... poznajem momka sto radi za njih to, Darko.
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#3987 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 10:13
ibizza wrote: 29/01/2023 10:11 Zato i pitam, znam da sve mora preko ambasade.
Ja pretpostavljam da ce uzimati samo one sa terminom. Nema logike da uzmu nekoga, a taj ce termin dobiti mozda za pola godine.

A i realno, to 20 izvrsilaca je malo cudno ... prije korone , 2019, su planirali 400 ljudi haman .... poznajem momka sto radi za njih to, Darko.
Mracan neki lik.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3988 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 29/01/2023 10:48
skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 10:13

Ja pretpostavljam da ce uzimati samo one sa terminom. Nema logike da uzmu nekoga, a taj ce termin dobiti mozda za pola godine.

A i realno, to 20 izvrsilaca je malo cudno ... prije korone , 2019, su planirali 400 ljudi haman .... poznajem momka sto radi za njih to, Darko.
Mracan neki lik.
Ha?
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#3989 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 10:58
elcaliente wrote: 29/01/2023 10:48

Mracan neki lik.
Ha?
Dark, Darkest, Darko: Donnie Darko.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3990 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

elcaliente wrote: 29/01/2023 11:18
skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 10:58

Ha?
Dark, Darkest, Darko: Donnie Darko.
A to
:lol: :lol: :lol: :lol:
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#3991 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Tema se lagaHno pretvara u portal servisnih informacija za bijeg u Njemačku. Indikativno
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#3992 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Seyfo wrote: 29/01/2023 11:35 Tema se lagaHno pretvara u portal servisnih informacija za bijeg u Njemačku. Indikativno
Pa trebaju ljudi jedni drugima pomoci valjda.
Kakvi bi mi to bili kada nebi pomogli jedni drugima da spase zivote.
Ljudi nude posao i sansu konacno za bolji zivot Bosancima i Hercegovcima.


https://www.klix.ba/vijesti/bih/vahudin ... /230129031
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3993 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Bloo wrote: 28/01/2023 10:44
konoplja wrote: 28/01/2023 08:34 Ok. Izgleda da bi zabranio to. Znaci na dobrom sam razmisljanju bio.
Vidis, bloo to ne bi zabranila. Nju boli neka stvar za to i misli da ovi religiozni koje to vrijeda trebaju da progutaju ponos i prestanu da se bune.
Ona bas i ne moze da shvati da to moze ljude da vrijeda, i ako ih vrijeda sta ima veze... Trebaju da odrastu. Kao su krscani mogli vremenom pa danas nije neki problem izokrenuti kriz, popisati se na Isusa i slicno. Tako trebaju i muslimani. Mozda sam u krivu, ali mislim da je ovo manje-vise njen pogled.

Zato kazem da se cudna ekipa skupila i podjelila. Ali isto tako savrseno ilustrira problem te kategorije "govora mrznje". Nesto tako slabo definirano gdje mozemo staviti bilo sta sto uvrijedi nekoga.
Zapravo nisam nigdje napisala da treba da progutaju ponos i da prestanu da se bune. :D Ako cemo u sitna crevca, vec da ne mozes zabraniti to.

Npr. imas i humoristicke pristupe Holokaustu i Hitleru i Jevrejima, pa to nije problem. Meni. :D Ja i JOJO Rabbit najbolji jarani (neko bi mozda rekao da je to humaniziranje Hitlera...ali nisu ni filmovi za svakoga).

Komentar koji je kaznjem ipak funkcioniše na drugom nivou i ako je potrebno analizirati zasto je isti pogresan...

Zato sam i škafiju i dala primjer sa Vladom KS i uloscima i Omarskom, jer to bi bio bosanski primjer onoga na njemackom.


Uzmimo primjer slobode govora i umjetnosti:

ODrasli ljudi koji su prosli mucenja i torture kao djeca od strane svestenih lica da bi presli na katolicanstvo hoce d aizvedu performans i tu spale Bibliju.
Performans dode uz objasnjenje i background story.
Spali se Biblija kao izvor zla u zivotima tih ljudima kao čin purifikacije gdje je Biblija simbol zla jer su je svestena lica koristila da opravdaju djela koja su cinila.

Žene koje su zivjele pod npr. talibanskim rezimom izvedu slican performans. Spale Kur'an i knjigu sabranih hadisa jer su Kur'an i hadisi bili instrumenti nanosenja nepravde od strane muskaraca. Uskracivanje obrazovanja - evo odgovarajuci hadis ili sura koji to opravdavaju...


Da li bi u ovom slucaju bilo protesta?

Naravno svete knjige su savrsene, ljudi nisu i njihove interpretacije. Ali ono sto bitno je da zlo nanose ljudi i njihove interpretacije. Bog se tu puno ne pojavljuje niti miješa. On je nijemi svjedok i pravdi i nepravdi.

A sada sa generalnog na partiklarno - ekstremisticki desnicarski debil koji izvodi performanse (nije prvi put) ima za cilj sta?
Njegov cilj je huškanje naroda na neki način (kaznjivo zakonom u vise drzava), ali upakovano u nesto drugo.
Otpor koji odredeni dio domicilnog stanovnistvo ima te desnicarski foloveri debila, svoj korijen ima u neprilagodenom ponasanju odredenim pojedinaca kojima je vjera islam te stereotipima te naravno manjoj inteligenciji i siromasnom unutrasnjem zivotu kada pricamo o desnicarskim simpatizerima ( a mozda koji kompleks i nerjesen odnos sa ocem)...

E sad, desnicarski debilni lider podgrijava ocito generalno nezadovoljstvo zivotom desnicarskih rednecka tako sto njihovo nezadovoljstvo i mrznju okrece prema Drugom, Strancu, stranom tkivu...
Desnicarski debilni lider od toga naravno ima profit.
Njegova djela privlace jos vise debilnih pratitelja.

Njegovo djelo polazi od generalizirajuce premise - stranci muslimani su neprilagodeni divljaci. Ne mogu da se uklope, njihova vjera i obicaji su divljacki.

Scena 1 - Spaljuje Kur'an. Na ulicu izlaze i prave nemire ko? Neprilagodeni ili prilagodeni?

Scena 2 - Debilni desnicarski lider: Aha! Vidite da sam bio u pravu. Touche!

Kupi simpatije ostalih debila.

Sta bi bila bolja reakcija? Ako podemo od one vjecno "izjavljivane" recenice, nismo svi isti i nisu to pravi muslimani.
Akciju poput udruzenja Jevreja kad se htjela spaliti Tora?
Da li nam Kur'an i Biblija daju neke smjernice kako se ponasati u ovakvim slucajevima ili je pak svako individua za sebe (hint Rand)...

Btw. povlacenje paralele izmedu krscana i muslimana ne ide. Jer kod krscana nije potencirano ujedinjenje te vrste poput ummeta.
I kod krscana postoje struje koje su desnicarske (tipa oni pripadnici crkve sto protestuju prilikom PArada ponosa, ispred klinika koje vrse abortuse ili savjetovanja o trudnoci), ali ne sudis o krscanstvu samo na osnovu njih...

Pisanje po krizu nije validan statement ako nema iza sebe neku pozadinu. Nije sloboda govora, vec kao i kod spaljivanja Kur'ana desnicarskog debila besmisleni cin.

Ako neko na forumu napise Srebrenica je lazirani genocid, on onda negira da se genocid stvarno desio. Da li je to sloboda govora? Mozda jeste, mozda nije. Ja biram kao mdoerator na ovom forumu da ogranicim tu vrstu "slobode govora" i da banujem tu osobu jer postoji dovoljno 8i previse) dokaza o tom historijskom dogadaju.
Da li treba zabraniti film poput Zivot je lijep, ali sa temom Srebrenica? Smatram da ne.

Da li treba kazniti covjeka koji na vijest o tome da ce se svjetla na semaforu prilagoditi ženama (jer vuku kese, djecja kolica itd), komentarise da je Dachau trebao duze da radi? Ja smatram da treba. Zato sto u njegovom sistemu vrijednosti, njegovo nezadovoljstvo odlukama politickih stranaka o minornim stvarima poput semafora se moze izjednaciti sa konclogorima.

Anyway, tema je siroka i kompleksnma i trebalo bi diskutovati o njoj kada se segmentira.
Izvini. Malo sam pretjerao. :D

Uglavnom, poprilicno mi je jasan tvoj stav prema slobodi izrazavanja i nismo na istim talasima.
Nema veze ali Ayn Rand smh :D

Didn't have to do me like that though

Ako vec spominjem Ameriku, ustav i slobode zasto ne ljudi koji zasluzni za to? Thomas More, ili pak babo liberalizma John Locke, pa i founding fathers Jefferson, Franklin i Madison su prikladni, s JS Millom bi takodjer bio sretan ili ako cemo nekog tko je pak jos s nama zasto ne Chomsky? :D
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3994 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03
Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.
Naravno ne sve. Nema gdje je sve, ali je mnogo vise toga dozvoljeno nego u Njemačkoj.
Zapaliti zastavu smijes, u Njemackoj ne.
Brandenburg v. Ohio je trenutna presuda i doktrina koja je na snazi. Dozvoljeno je pricati protiv drzave i ustava.
I takodjer ne postoje zakoni "govora mrznje" ili negiranja genocida ili neki drugih zlocina, kao ni kaznjavanje za mis-dis-mal informacije.
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#3995 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Zaprati se Gastarbajter i imaš sve što treba. A tema je ići ili ne. Nije tema "hoću u Njemačku,pomozite"
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#3996 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Seyfo wrote: 29/01/2023 16:14 Zaprati se Gastarbajter i imaš sve što treba. A tema je ići ili ne. Nije tema "hoću u Njemačku,pomozite"
Dino Legenda, znamo se jos od momkovanja od 20 godina kada smo imali.
Dobar biznis razvio, dobro mu ide, svaka mu cast.
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#3997 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Bosanski Schindler. Spašava ljude iz pakla zvanog Balkan (njegove riječi). Neki mu spočitavaju da značajno utiče na depopulaciju ex yu država i da je samim tim neprijatelj Bosne. Međutim,ako neko želi otići,zašto mu/joj ne pomoći?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3998 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Seyfo wrote: 29/01/2023 16:52 Bosanski Schindler. Spašava ljude iz pakla zvanog Balkan (njegove riječi). Neki mu spočitavaju da značajno utiče na depopulaciju ex yu država i da je samim tim neprijatelj Bosne. Međutim,ako neko želi otići,zašto mu/joj ne pomoći?
Buhahahahaa pravi neprijatelji Bosne mu to mozda spocitavaju :lol:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3999 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 29/01/2023 14:44
elcaliente wrote: 28/01/2023 15:03
Nego neko je spominjao Ameriku kao dobar primjer, nisam bas siguran da je tamo bas dozvoljeno pricati sve bez kazne pogotovo sto se tice drzave i ustava.
Naravno ne sve. Nema gdje je sve, ali je mnogo vise toga dozvoljeno nego u Njemačkoj.
Zapaliti zastavu smijes, u Njemackoj ne.
Brandenburg v. Ohio je trenutna presuda i doktrina koja je na snazi. Dozvoljeno je pricati protiv drzave i ustava.
I takodjer ne postoje zakoni "govora mrznje" ili negiranja genocida ili neki drugih zlocina, kao ni kaznjavanje za mis-dis-mal informacije.
Pa zato imas rasizam i pun k problema. U neku ruku, divlji zapad i jeste u odnosu na Evropu.
elcaliente
Posts: 4470
Joined: 13/06/2012 15:52

#4000 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

skafiskafsnjak wrote: 29/01/2023 16:58
Seyfo wrote: 29/01/2023 16:52 Bosanski Schindler. Spašava ljude iz pakla zvanog Balkan (njegove riječi). Neki mu spočitavaju da značajno utiče na depopulaciju ex yu država i da je samim tim neprijatelj Bosne. Međutim,ako neko želi otići,zašto mu/joj ne pomoći?
Buhahahahaa pravi neprijatelji Bosne mu to mozda spocitavaju :lol:
Bilo bi dobro da se osnuje grupa za ostanak i privlacenje ljudi u BiH pa da vidimo koja je bolja.
Post Reply