Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3926 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 04:23 Komentar je glup ali nije za kazne.
Jel za kazne da se komentarise da se vidi kako logori u Srebrenici vise ne rade (aludirajuci na to da bi trebali raditi)?
Jer njegov komentar je shvacen na nacin da bi trebao logor da radi .... mozda on nije tako mislio, ali ko te pita. Nece vise sigurno takvo nesto napisati.
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3927 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 04:32
konoplja wrote: 28/01/2023 04:23 Komentar je glup ali nije za kazne.
Jel za kazne da se komentarise da se vidi kako logori u Srebrenici vise ne rade (aludirajuci na to da bi trebali raditi)?
Jer njegov komentar je shvacen na nacin da bi trebao logor da radi .... mozda on nije tako mislio, ali ko te pita. Nece vise sigurno takvo nesto napisati.
Za osude od strane drustva i posramljivanja jeste, ali do toga da organi vlasti trebaju djelovati i kaznjavati bilo kakvim sredstvima nije.
mali_balon
Posts: 11230
Joined: 12/09/2012 09:57

#3928 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

:idea:
konoplja wrote: 28/01/2023 04:23 Komentar je glup ali nije za kazne.
kurac nije za kazne.....da je "ironican" komentar na Markake ili Srebrenicu trazili javno vjesanje ili spaljivanje na m.dvoru

vazda je bosnji bilo lako tudjim kurcen gloginje mlatiti tj biti kao objektivan kad je tudja muka u pitanju ali kad barnes njegovo kukala ti majka od objektivnosti...
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3929 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

mali_balon wrote: 28/01/2023 04:57 :idea:
konoplja wrote: 28/01/2023 04:23 Komentar je glup ali nije za kazne.
kurac nije za kazne.....da je "ironican" komentar na Markake ili Srebrenicu trazili javno vjesanje ili spaljivanje na m.dvoru

vazda je bosnji bilo lako tudjim kurcen gloginje mlatiti tj biti kao objektivan kad je tudja muka u pitanju ali kad barnes njegovo kukala ti majka od objektivnosti...
Traziti javno izvinjenje je okej. Imalo bi smisla ako je licnost javna.

Donedavno nije bilo zakona o negiranju genocida. Ljudi su negirali i slicne ironicne komentare pisali pa nikom nista.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3930 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 05:08
mali_balon wrote: 28/01/2023 04:57 :idea:

kurac nije za kazne.....da je "ironican" komentar na Markake ili Srebrenicu trazili javno vjesanje ili spaljivanje na m.dvoru

vazda je bosnji bilo lako tudjim kurcen gloginje mlatiti tj biti kao objektivan kad je tudja muka u pitanju ali kad barnes njegovo kukala ti majka od objektivnosti...
Traziti javno izvinjenje je okej. Imalo bi smisla ako je licnost javna.

Donedavno nije bilo zakona o negiranju genocida. Ljudi su negirali i slicne ironicne komentare pisali pa nikom nista.
Nikom nista? I to znaci da je ok to?
Ne znam brate .... meni je to nenormalno razmisljanje, ali hvala Bogu nismo svi isti.
Na kraju krajeva, i kod nas je donesen taj zakon, i nije samo zakon o negoranju genocida nego puno drugih stvari. Znaci imamo sistem kao i Njemacka .... samo je problem sto se ne sprovodi
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3931 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 05:09
konoplja wrote: 28/01/2023 05:08

Traziti javno izvinjenje je okej. Imalo bi smisla ako je licnost javna.

Donedavno nije bilo zakona o negiranju genocida. Ljudi su negirali i slicne ironicne komentare pisali pa nikom nista.
Nikom nista? I to znaci da je ok to?
Ne znam brate .... meni je to nenormalno razmisljanje, ali hvala Bogu nismo svi isti.
Da.
Znaci da je ok. Dok je na rijecima nemam problema s tim. Nece mi nista biti. Naravno, detalji i kontekst su vazni, ali necu sad o tome.
Uglavnom, meni licno, Amerika to najbolje radi.
Evropa, generalno, zivi u nekoj fantaziji gdje misle da mogu regulisati govor i razmisljanje do te mjere da ce izbrisati mrznju s lica zemlje.
Sto je prakticki nemoguce i totalno neprirodno.

Edit:
Nije ti bilo ovog dijela.
Na kraju krajeva, i kod nas je donesen taj zakon, i nije samo zakon o negoranju genocida nego puno drugih stvari. Znaci imamo sistem kao i Njemacka .... samo je problem sto se ne sprovodi
Nek imamo ko Njemacka. Pa sta? Meni je taj sistem glup i los.
Americki je meni vrh. Eto. To je to.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3932 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Jah Amerika gdje mozes kupiti oruzje u supermarketu i upucati pola skole i slicno. To sam spomenuo jer i tu vlada sloboda.
Zemlja snova.
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3933 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 06:04 Jah Amerika gdje mozes kupiti oruzje u supermarketu i upucati pola skole i slicno. To sam spomenuo jer i tu vlada sloboda.
Zemlja snova.
Da, mozes i to u Ameriki. :D
I jebi ga cijena slobode je sigurnost.
Meni se vise dopadaju te default pretpostavke u Americi koje generalno slobodu stavljaju na prvo mjesto i daju prednost nad sigurniscu.
Cijena toga je da ces cuti neke ruzne stvari, mozda ce te uvrijediti i rijeci povrijediti, a mozda ce i neki idiot sa pistoljem ti prijetiti ili ces nekoga bliskog izgubiti radi metka. Ja sam spreman platiti tu cijenu, a zauzvrat dobiti ustavno zagarantovano pravo na oruzije i siru slobodu izrazavanja nego bilo gdje u svijetu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3934 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 06:29
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 06:04 Jah Amerika gdje mozes kupiti oruzje u supermarketu i upucati pola skole i slicno. To sam spomenuo jer i tu vlada sloboda.
Zemlja snova.
Da, mozes i to u Ameriki. :D
I jebi ga cijena slobode je sigurnost.
Meni se vise dopadaju te default pretpostavke u Americi koje generalno slobodu stavljaju na prvo mjesto i daju prednost nad sigurniscu.
Cijena toga je da ces cuti neke ruzne stvari, mozda ce te uvrijediti i rijeci povrijediti, a mozda ce i neki idiot sa pistoljem ti prijetiti ili ces nekoga bliskog izgubiti radi metka. Ja sam spreman platiti tu cijenu, a zauzvrat dobiti ustavno zagarantovano pravo na oruzije i siru slobodu izrazavanja nego bilo gdje u svijetu.
Sreca pa te ne pita niko :run:
Isto kao sto niko ne pita onog sto je rekao da bi Njemacka trebala BiH placati za radnu snagu :mrgreen:

Vi ste rodjeni na pogresnom kontinentu :D
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3935 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 06:44
konoplja wrote: 28/01/2023 06:29

Da, mozes i to u Ameriki. :D
I jebi ga cijena slobode je sigurnost.
Meni se vise dopadaju te default pretpostavke u Americi koje generalno slobodu stavljaju na prvo mjesto i daju prednost nad sigurniscu.
Cijena toga je da ces cuti neke ruzne stvari, mozda ce te uvrijediti i rijeci povrijediti, a mozda ce i neki idiot sa pistoljem ti prijetiti ili ces nekoga bliskog izgubiti radi metka. Ja sam spreman platiti tu cijenu, a zauzvrat dobiti ustavno zagarantovano pravo na oruzije i siru slobodu izrazavanja nego bilo gdje u svijetu.
Sreca pa te ne pita niko :run:
Isto kao sto niko ne pita onog sto je rekao da bi Njemacka trebala BiH placati za radnu snagu :mrgreen:

Vi ste rodjeni na pogresnom kontinentu :D
Haha ma to je nesto drugo.

Postoji li ijedna drzava da placa radnu snagu na nacin na koji je on predlozio? Ne postoji.

Postoji li drzava o kakvoj ja pricam? Postoji.

Ako se samo na to gleda onda da, rodjen sam na pogresnom kontinentu. Ovaj drugi je rodjen na pogresnom mjestu ali i vremenu. :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3936 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 06:51
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 06:44

Sreca pa te ne pita niko :run:
Isto kao sto niko ne pita onog sto je rekao da bi Njemacka trebala BiH placati za radnu snagu :mrgreen:

Vi ste rodjeni na pogresnom kontinentu :D
Haha ma to je nesto drugo.

Postoji li ijedna drzava da placa radnu snagu na nacin na koji je on predlozio? Ne postoji.

Postoji li drzava o kakvoj ja pricam? Postoji.

Ako se samo na to gleda onda da, rodjen sam na pogresnom kontinentu. Ovaj drugi je rodjen na pogresnom mjestu ali i vremenu. :D
Pa mislim da je neko rekao da SAD to rade .... naplacuju radnu snagu vani. Ne mogu potvrditi m da je tacno, ali je neko rekao to.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3937 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Al likovi brane Svabiju ko da im je Angela dajdzinica grob te nije jebo. :-) da nekome u BiH stigne takva kazna, isti likovi bi to kacili na temu i pisali "evo zasto sam ja otiso izbosne" :-x

Spit_fire wrote: 27/01/2023 15:55 Normalno da je Njemacka bolja..pa jbt poredis drzavu od 3 miliona stanovnika i karinom od sistema sa jednom od najjacih ekonomija na svijetu..

Medjutim ovaj narativ da pod svaku cijenu moras ic u Njemacku i da ce ti sto posto bit tamo bolje neg ovdje..je takva budalastina koji i mogni koji odu shvate, al malo ih se usudi javno rec

Vec sam pisao da po meni samo dva razloga mogu bit za odlazak;
Nevolja
Ponuda koja ce tvoj ekonomski saldo uciniti bar duplo vecim..al ne u poredjenju sa BiH nego kad sve preracunas u omjeri BiH/Njemacka
PaulTracy wrote: 27/01/2023 22:15
Ti ne miješaš kruške i jabuke već kruške i krompir.
U BiH, Vietnamu, Nigeriji ili Kolumbiji svaki građanin ima pravo i može u toku 24h da donese odluku i preseli se iz vukojebine u glavni grad države ili neki drugi grad jer je državljanin te države i ima jednaka prava kao i svi ostali.
Može li taj isti čovjek iz navedenih država na isti način da se preseli u Švicarsku ili USA kad mu prahne??? Može ali u K jer pričamo o 2 totalno različita tipa migracija. Da je tako kako ti pričaš čitava bi Afrika sutra spakovala kofere i otišla u Europu i S. Ameriku.
Osim toga porediš 21. vijek u kojem imaš međunarodno priznate države, granice, putne isprave i sve ostalo sa periodom od prije 200/500/1000 godina kada su čitava plemena/narodi selili u potrazi za boljom zemljom i udarali se sjekirama sa drugim narodima za tu zemlju.Ta vremena su prošla, svi su se zatvorili u svoje granice a sirotinju su posebno izolovali i granice će im otvoriti samo u slučaju potrebe.
Mi smo najbolji primjer, prije 10g su nas kao kriminalce tretirali, koje muke i procedure su bile da bi samo na 7 dana turistički u Njemačku otišao.
Danas ta ista Njemačka plaća oglase na Klixu u svrhu promocije vlastite zemlje, poslodavaca, iseljavanja iz BiH i finansira razne organizacije kojim je cilj što više mladih ljudi iz BiH poslat u Njemačku.
Aferim momci :sax:
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3938 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 06:57
konoplja wrote: 28/01/2023 06:51

Haha ma to je nesto drugo.

Postoji li ijedna drzava da placa radnu snagu na nacin na koji je on predlozio? Ne postoji.

Postoji li drzava o kakvoj ja pricam? Postoji.

Ako se samo na to gleda onda da, rodjen sam na pogresnom kontinentu. Ovaj drugi je rodjen na pogresnom mjestu ali i vremenu. :D
Pa mislim da je neko rekao da SAD to rade .... naplacuju radnu snagu vani. Ne mogu potvrditi m da je tacno, ali je neko rekao to.
Hmm. Ne znam. Nemam volje provjeravati. Mislim da nitko to ne radi na nacin na koji je on opisao - da uzimaju dio poreza i salju u maticnu zemlju, to jest da postoji neki bilateralni sporazum koji to omogucava.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3939 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

_BataZiv_0809 wrote: 28/01/2023 07:26 Al likovi brane Svabiju ko da im je Angela dajdzinica grob te nije jebo. :-) da nekome u BiH stigne takva kazna, isti likovi bi to kacili na temu i pisali "evo zasto sam ja otiso izbosne" :-x
Da li je iko procesuiran po novom zakonu? Ne samo zbog negiranja genocida nego i dr zabrana?
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3940 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Brane skafi i bloo, a ozmo kritican.
Cudno. :D
konami666
Posts: 2392
Joined: 11/05/2015 21:57

#3941 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Nego ljudi kada se isplati iseljenje iz bih u druge zemlje :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3942 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 08:02 Brane skafi i bloo, a ozmo kritican.
Cudno. :D
Ne branim sto je Njemacka nego sto se slazem s tim. Sutra kad se u BiH slicno desi, reci cu da je to super stvar.
Isto kao sto je korektno sto se u mnogim zemljama piraterija kaznjava i slicne stvari.
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3943 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 08:09
konoplja wrote: 28/01/2023 08:02 Brane skafi i bloo, a ozmo kritican.
Cudno. :D
Ne branim sto je Njemacka nego sto se slazem s tim. Sutra kad se u BiH slicno desi, reci cu da je to super stvar.
Isto kao sto je korektno sto se u mnogim zemljama piraterija kaznjava i slicne stvari.
Ma znam da jesi, nije to nego. :D
Iznenadujuci timovi su se stvorili oko ovog.
Evo da provjerim. Mozda sam u krivu. Neki dan u Svedskoj su radikali palili Kur'an. Ti bi zabranio da se pali Kur'an ili crta prorok Muhamed?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3944 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 08:21
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 08:09

Ne branim sto je Njemacka nego sto se slazem s tim. Sutra kad se u BiH slicno desi, reci cu da je to super stvar.
Isto kao sto je korektno sto se u mnogim zemljama piraterija kaznjava i slicne stvari.
Ma znam da jesi, nije to nego. :D
Iznenadujuci timovi su se stvorili oko ovog.
Evo da provjerim. Mozda sam u krivu. Neki dan u Svedskoj su radikali palili Kur'an. Ti bi zabranio da se pali Kur'an ili crta prorok Muhamed?
Pa u toj drzavi ne smijes reci protiv homo populacije nista .... a Kur'an smijes spaljivati ... malo licemjerno?

Al ajde to nije isto kao vrijedjati nekoga .... tako da, ne bih to stavio da se mora kazniti. A to govori vise o osobi koja to radi nego o Islamu.
Nije kaznjivo i ne trreba se kazniti. Za to vec ima i nazov ... Islamofobija.

Edit: a iskreno, volio bih vidjeti reakcije kada bi se biblija spalila. Nije da zelim da neko spali, nego bih volio vidjeti reakcije ....
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3945 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 08:23
konoplja wrote: 28/01/2023 08:21

Ma znam da jesi, nije to nego. :D
Iznenadujuci timovi su se stvorili oko ovog.
Evo da provjerim. Mozda sam u krivu. Neki dan u Svedskoj su radikali palili Kur'an. Ti bi zabranio da se pali Kur'an ili crta prorok Muhamed?
Pa u toj drzavi ne smijes reci protiv homo populacije nista .... a Kur'an smijes spaljivati ... malo licemjerno?
Ok. Izgleda da bi zabranio to. Znaci na dobrom sam razmisljanju bio.
Vidis, bloo to ne bi zabranila. Nju boli neka stvar za to i misli da ovi religiozni koje to vrijeda trebaju da progutaju ponos i prestanu da se bune.
Ona bas i ne moze da shvati da to moze ljude da vrijeda, i ako ih vrijeda sta ima veze... Trebaju da odrastu. Kao su krscani mogli vremenom pa danas nije neki problem izokrenuti kriz, popisati se na Isusa i slicno. Tako trebaju i muslimani. Mozda sam u krivu, ali mislim da je ovo manje-vise njen pogled.

Zato kazem da se cudna ekipa skupila i podjelila. Ali isto tako savrseno ilustrira problem te kategorije "govora mrznje". Nesto tako slabo definirano gdje mozemo staviti bilo sta sto uvrijedi nekoga.

Nemoj mi editovati tako. :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3946 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

konoplja wrote: 28/01/2023 08:34
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 08:23

Pa u toj drzavi ne smijes reci protiv homo populacije nista .... a Kur'an smijes spaljivati ... malo licemjerno?
Ok. Izgleda da bi zabranio to. Znaci na dobrom sam razmisljanju bio.
Vidis, bloo to ne bi zabranila. Nju boli neka stvar za to i misli da ovi religiozni koje to vrijeda trebaju da progutaju ponos i prestanu da se bune.
Ona bas i ne moze da shvati da to moze ljude da vrijeda, i ako ih vrijeda sta ima veze... Trebaju da odrastu. Kao su krscani mogli vremenom pa danas nije neki problem izokrenuti kriz, popisati se na Isusa i slicno. Tako trebaju i muslimani. Mozda sam u krivu, ali mislim da je ovo manje-vise njen pogled.

Zato kazem da se cudna ekipa skupila i podjelila. Ali isto tako savrseno ilustrira problem te kategorije "govora mrznje". Nesto tako slabo definirano gdje mozemo staviti bilo sta sto uvrijedi nekoga.

Nemoj mi editovati tako. :D
Nije isto spaliti Kur'an i zajebavati se oko dogadjaja koji su ubili milione ljudi.

Izvinjavam se na editu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3947 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Treba jos shvatiti da su Njemci jos rigorozniji zbog proslosti, jbg.
Kao sto bismo mi trebali kaznjavati negiranje genocida ...
bumerangss
Posts: 4440
Joined: 12/01/2015 16:47

#3948 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by bumerangss »

Image

Nije u Bosni baš tako loše, samo se treba uvaliti u finu javnu firmu :D

Sa toplim, minulim, prevozom... to dođe na haman 2000 + privatno mimo posla
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#3949 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 07:59
_BataZiv_0809 wrote: 28/01/2023 07:26 Al likovi brane Svabiju ko da im je Angela dajdzinica grob te nije jebo. :-) da nekome u BiH stigne takva kazna, isti likovi bi to kacili na temu i pisali "evo zasto sam ja otiso izbosne" :-x
Da li je iko procesuiran po novom zakonu? Ne samo zbog negiranja genocida nego i dr zabrana?
Pravo pitanje. Ja jos nisam upratio da je iko na sudu kaznjen zbog otvorenog negiranja venocida (mislim na BH drzavljane, Milanovica i slicne svakako ne mogu dohvatiti).
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3950 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Dope_Man wrote: 28/01/2023 09:35
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 07:59

Da li je iko procesuiran po novom zakonu? Ne samo zbog negiranja genocida nego i dr zabrana?
Pravo pitanje. Ja jos nisam upratio da je iko na sudu kaznjen zbog otvorenog negiranja venocida (mislim na BH drzavljane, Milanovica i slicne svakako ne mogu dohvatiti).
Ma pitao sam zbog njegove izjave , ako bi se to desilo, da bismo to naveli kao jedan od razloga sto smo otisli.
Pa upravo suprotno, ljudi i idu jer se zakon ne provodi.
Post Reply